Eisenhower Regering van in conflict met Engeland Over toelating Rood China tot de Verenigde Naties Regeringscrisis in Italië Dulles: Tot geen prijs" Dulles gaat naar Rhee 150 Chinese officieren met traangas bestookt Achtste kannet van De Gasperi gevallen Dagblad voor Alkmaar en omgeving Masjumi doet niet mee Rhee heeft garanties 't Westen voedt Oost-Duitsers Katholieken in de P.v.d.A. en K.N.P. bereid tot gesprek Amnestie in Noord-Korea Optimistisch over verenigd vrij Korea Aanval op Brits schip bij Foetsjou Rode krijgsgevangenen op thuisreis Geallieerden schonden 't bestand Instemming van Tweede Kamer Kleine toegang tot grote buit Uitnodiging van K.V.P. aanvaard Turf politie zag een brand NEO-NAZI NAUMANN VRIJ NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draa'f- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is ,t nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Woensdag 29 Juli 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12842 Formatiemoeilijkheden in Indonesië DJAKARTA, 28 Juli (Pi Aneta) Het hoofdbestuur van de Ma sjumi heeft Dindagmiddag be sloten niet deel te nemen aan 'n kabinet volgens het ontwerp van formateur Wongsonegoro. De Masjumi kon met de PNI niet tot overeenstemming komen over de formulering van het pro gramma betreffende de olievel den in NoordijSumatra. De PNI wilde, dat in het programma op aenomen werd, dat deze kwestie zou worden aangehouden, maar dat reeds maatregelen genomen worden tot verhoging van de pro ductie. Volgens de Masjumi zou dit laatste de indruk kunnen wekken, dat men reeds met de nationalisatie begonnen was, ter wijl het bedrijf volgens de rechts status nog eigendom van de BPM is. Voorts had de Masjumi be zwaren tegen bepaalde personen volgens het kabinetsontwerp van de formateur. Wongsonegoro verklaarde thans te zullen trachten een kabinet zonder Masjumi te vormen. In politieke kringen is men van mening, dat dit zeer moeilijk zal zijn, daar enkele partijen niet ac toord gaan met het vormen van een kabinet zonder Masjumi. LONDEN, 28 Juli Engeland is begonnen zijn geallieer den te polsen, om na te gaan of zij de toelating van com munistisch China tot de V.N. zullen steunen, aldus wordt vandaag van officiële zijde medegedeeld. Engeland, dat het regiem van Peiping erkent, verwacht, dat Rusland de kwestie ter sprake zal brengen tijdens de speciale zitting van de algemene vergadering van de V.N., die op 17 Augustus bijeengeroepen is om een Koreaans vredes verdrag te bespreken. Engeland vindt, dat de Geal lieerden van tevoren overeen stemming dienen te bereiken over de wijze waarop een dergelijk voorstel behandeld zal moeten worden. Dit werd bekend, nadat John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken tijdens een persconferentie in Washington meedeelde, dat Ame rika de Koreaanse eenheid niet zal kopen voor de prijs van toe lating van communistisch China tot de V.N. dezelfde houding aannemen als Amerika. Op een vraag of Amerika zijn veto erover zou uitspreken, ant woordde hij, te denken dat een veto niet nodig zal zijn. WASHINGTON. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles heeft bekend gemaakt, dat hij a.s. Zon dag naar Korea zal vliegen om met de President van Zuid-Korea Syngman Rhee te confereren. Zij zullen vraagstukken be spreken, die naar voren zullen komen op de politieke conferentie inzake Korea en de onderhande ling over een Amerikaans-Ko- reaans veiligheidsverdrag. Dulles onthulde voor de eerste maal officieel hoewel het reeds twee weken openlijk bekend was dat Amerika met Rhee inge stemd had zich uit de politieke conferentie terug te trekken, in dien na 90 dagen zou blijken dat het alleen maar comedie zou zijn om te onderhandelen met com munisten die te kwader trouw zijn. Dulles besprak vrij uitvoerig de Koreaanse toestand, het ver' trouwen te kennen gevend, dat het land verenigd kan worden als een vrij land en dat Noord-Korea van de communisten losgemaakt kan worden zonder de prijs te be talen die Amerika niet betalen wil. Hem werd gevraagd hoe Ame rika kan tegengaan dat commu nistisch China lid van de V.N. wordt. Dulles antwoordde, dat Ame rika dit kan tegenhouden door zijn invloed in de V.N. en door het feit dat vele andere landen EEN BURGEMEESTER VAN 317,5 POND HILDESHEIM, 28 Juli. Een Duits gerechtshof is naar le dikste man van West-Duits- land, Heinrich Brümmer, moe ten komen, omdat hij zich in teen enkele auto, bus of trein kon wringen. De 317,5 pond zware burge meester van het dorp Hunzen tad een oproep gekregen als getuige voor het hof te ver schijnen. Hij kon zich echter niet door de deur van een spoorwegwagon of bus wrin gen. Ook een politiewagen tleek te klein. Een suggestie, dat hij op een open vracht- vagen vervoerd zou worden, leeft hij verontwaardigd van ie hand gewezen. Zodoende moest het hof dus ils Mohammed naar de berg gaan. Gisteren reisden de rechters >0 km naar zijn huis, waar zij Heinrich vonden achter een tafel met een halfronde uit bouw HONGKONG, 29 Juli (Reuter) Het 1.929 metende Britse schip „Admiral Hardy" is Woensdag ochtend ter hoogte van de Chine se havenstad Foetsjou door een onbekend oorlogsschip onder schept. Volgens marinekringen te Hong kong is een aantal opvarenden van het oorlogsschip aan boord van de „Admiral Hardy" gegaan. Het Britse schip is het eigen dom van de „Stanley Steamship Company". Voor het schip werd geënterd seinde het, dat het werd bescho ten. Het deelde niet mede of het was getroffen. De Britse regering staat onder druk van de Labour-oppositie, om aan te dringen op de toelating van communistisch China tot de V.N. nu de gevechten in Korea geëindigd zijn. In vroegere ver klaringen werd gezegd, dat de kwestie moest blijven wachten totdat de oorlog geëindigd zou zijn. Minister van Staat Selwyn Lloyd heeft vragenstellers in 't Parlement gisteren geantwoord, dat Engeland van plan is te zor gen dat de kwestie besproken wordt „zelfs voordat openlijke onderhandelingen" over de toe komst van Korea beginnen. Later hebben officiële personen verklaard, dat Engeland zich niet gebonden acht, op welke wijze dan ook, zich bij Amerika aan te sluiten, indien de Amerikaanse onderhandelaars uit de Koreaan se vredesconferentie weglopen. De besprekingen zouden vol gens de Britten voortgang kunnen vinden, hoewel een doeltreffende regeling niet bereikt zal kunnen worden in afwezigheid van de Amerikanen. Het standpunt van Dulles brengt de regering Eisenhower in een klaarblijkelijk openlijk conflict met Engeland over de kwestie van communistisch China. NEW YORK, 28 Juli Volgens New Yorkse radiostations heeft president Syngman Rhee van Zuid-Korea vandaag in een bood schap aan zijn volk verklaard, garanties te hebben gekregen, dat als de politieke conferentie na de wapenstilstand mislukt, „de 16 landen der V.N., die aan de oor log op Korea hebben deelgeno men, vastbesloten zijn, zij aan zij met ons te strijden met hetzelfde doel voor ogen". POESAN, 28 Juli. De eer sten van de 74.300 communisti sche krijgsgevangenen hebben vandaag de thuisreis aangevan gen. De bevelvoering van de UNO is begonnen, de eerste groep van 2400 communistische gevangenen over te brengen naar de haven van Intsjon bij Seoel. Drie schepen met 1800 Noord- Koreaanse en 600 Chinese gevan genen worden daar 50 uur na hun vertrek van de eilanden Koje en Tsjejoe verwacht. Er is niets vernomen uit Pei ping of Pjongjang omtrent het tijdstip, waarop de communisten zullen beginnen ongeveer 12.400 Geallieerde krijgsgevangenen naar Panmoenjon te vervoeren. Het begin van de uitwisseling is vastgesteld op 5 Augustus. De waarnemend bevelvoerend officier van het toezicht op de krijgsgevangenen, kol. Richard Boerem, deelde mede, dat on geveer 150 Chinese officieren het vertrek van Tsjejoe hebben ver traagd door te weigeren hun kamp te verlaten. Zij werden met traangas bestookt en gaven him tegenstand spoedig op. Boerem meende, dat onder vol maakte omstandigheden met de overdracht van alle communisti sche krijgsgevangenen slechts 30 dagen de helft van de in de wapenstilstandsovereenkomst toe gestane tijd gemoeid zouden zijn. „Wij verwachten enige moei lijkheden". voegde hij hieraan toe. „Sommige van deze lieden achten het hun plicht, nog een maal de boel op stelten te zet ten." De anti-communistische krijgs gevangenen zullen in hun kam pen blijven tot de communisti sche gevangenen te Panmoenjon zijn overgedragen. Daarna zullen deze 2300 naar een neutrale zone in de omgeving van Panmoenjon gaan, waar Indische troepen hen zullen bewaken. Voedseluitdeling aan Zuidkoreanen begonnen WASHINGTON Naar de perschef van het Witte Huis mee-> deelt, is het opperbevel der V.N. begonnen met het uitdelen van voedsel aan Zuid-Koreanen. President Eisenhower had order gegeven, hiervoor 10.000 ton voedsel, zoals vlees in blik, bloem melkpoeder en vetten beschik baar te stellen. Rode beschuldiging PANMOENDJON, 29 Juli (Reu ter) De communisten in Korea hebben de Gealliëerden ervan be schuldigd achtmaal de order „staakt het vuren" te hebben ge schonden. Deze beschuldiging werd Woensdag bij de Militaire Bestandscommissie ingediend. De Gealliëerden hebben de beschul diging van de hand gewezen. Honderdduizend hongerigen naar W.-Berlijn BERLIJN, 28 Juli Meer dan honderdduizend door de honger getergde Oost-Duitsers, zijn van daag West-Berlijn binnen getrok ken, om een van de voedselpak ketten te bemachtigen die door 't vrije Westen worden uitgereikt. De reusachtige toeloop van Oost-Duitsers, die niet alleen uit Oost-Berlijn, maar uit de gehele Sovjetzone naar West-Berlijn stroomden, vormt het beste be wijs voor het falen van de Oost- Duitse regering om de voedsel- nood te lenigen. „FRANS" Uit de kerk botsten we tegen ons buurjongetje Harry op. Omdat we er zo benieuwd naar waren, informeerden we naar de gezondheidstoestand van zijn bedlegerige oom: „Hoe is het met oom Frans?" De geïnterviewde bewoog on deskundig zijn schoudertjes op en neer: „Weet ik dat!" On middellijk interrumpeerde z'n even jeugdige vriendje: „Hij is een grote sufferd, hij weet er geen sikkepit van. Meneer Bobet is eerste geworden, de Nederlanders hadden de beste ploeg, Woutje Wagtmans heeft de suikerprijs, Fritsje Schaar won in het jubileum-klasse ment en de Spanjaard Eau de ColognoHij had „Oom Frans" voor „Tour de France" aangezien. Nieuwe Russische ambassadeur LONDEN, 29 Juli (A.P.) Rusland heeft Stepan Pavlovich Kirsanov tot ambassadeur in Ne derland benoemd, aldus heeft radio-Moskou Woensdagmorgen vroeg omgeroepen. De tegenwoordige ambassadeur Grigory Titovich Zaitsev is „in verband met zijn overplaatsing naar een andere functie" van zijn taak ontheven. Kirsanov is van 1945 tot 1948 ambassadeur in Bulgarije ge weest. In 1949 werd hij hoofd van de vierde Europese afdeling van het So wj et-Russische Ministerie van Buitenlandse Zaken. Dit jaar is hij een maand zaakgelastigde in Zuid-Slavië geweest. Daarna verluidde, dat hij in een zieken huis te Moskou verbleef. Zaitsev was voor zijn benoe ming tot ambassadeur in Den Haag vertegenwoordiger van de Sowjet-Unie in Irak. Bijna tot aan de knieën waadt deze Japanse familie, die met het weinige dat zij konden redden, voor het water, dat Japan tweemaal achtereen teisterde, vluchtte, door een straat in een stadje in het Zuiden van Japan. ROME, 28 Juli Het achtste kabinet van premier De Gasperi is vandaag gevallen. De Gasperi is er niet in ge slaagd het vertrouwen van de volksvertegenwoordiging te krijgen. Het is de eerste maal, dat de 72-jarige chris ten-democraat een nederlaag te incasseren krijgt, sinds hij op 10 Dec. 1945 in Italië de touwtjes in handen nam. Inzake vereenvoudiging van administratieve ondernemersplichten Vereenvoudiging van de admi nistratieve plichten van de onder nemers voor wat betreft sociale wetten, loonbelasting en vereve ningsheffing, waartoe voorstellen bij de Staten-Generaal zijn inge diend, kunnen de volle instem ming van de Tweede Kamer dra gen. Minder content zijn vele le den over het feit, dat met deze voorstellen bestaande rechten worden aangetast. En hierbij wordt in het bijzonder in het ge ding gebracht, dat de regering de leeftijdsgrens voor de kinderaf trek bij de loonbelasting van 17 op 16 jaar wil brengen. Een luid gejuich barstte los van de zijde der communisten en uiterst linkse socialisten toen be kend werd gemaakt, dat de stem ming met 282 tegen 263 ten na dele van de Gasperi was uitge vallen. Het is de eerste maal sinds de opkomst van het fascisme, dat op deze wijze een Italiaanse re gering het onderspit heeft moeten delven. Voor de Gasperi blijft geen an dere weg over dan formeel het ontslag aan te vragen van zijn kabinet bij president Luigi Einau- di, van wie hij enkele weken ge leden de opdracht ontving het achtste na-oorlogse kabinet samen te stellen. Volgens de Italiaanse Grondwet moet de regering zo wel het vertrouwen hebben van de Kamer van Afgevaardigden als van de Senaat. De nederlaag van de Gasperi is waarschijnlijk in de eerste plaats te wijten aan de groei van de monarchisten, die na de verkie zingen hun aantal zetels in de Kamer van 14 tot 40 zagen stij gen. Wanneer de monarchisten zich van stemming onthouden zouden hebben, zou de Gasperi de overwinning hebben behaald. De Christendemocratische pre mier heeft steeds geweigerd toe nadering te zoeken tot de extreme partijen, zowel die ter linker- als die ter rechterzijde. Zelfs vandaag nog verklaarde de Gasperi in zijn toespraak, dat hij vast zou blijven houden aan de middenweg. Deze opmerking zou in kunnen houden, dat de Gasperi of een andere Christen democratische formateur bereid zou zijn weer een coalitie te vor men van de centrumpartijen. In Washington vreest men dat Italië nu een periode tegemoet zal gaan van veelzijdige rege- ringscrises ten gevolge van de verliezen die de Gasperi's coa litie bij de laatste verkiezingen geleden heeft. De Gasperi heeft vanavond tij dens 'n conferentie van twee uur met president Luigi Einaudi zijn ontslag aangeboden. Op verzoek van Einaudi zal hij echter tot de benoeming van een nieuwe premier de lopende za ken blijven behartigen. Juwelier bestolen in Amsterdam Toen de Amerikaanse juwelier T. gistermorgen te half negen de rolluiken van zijn winkel bij het Spui wilde optrekken, ontdekte hij in de etalageruit aan de (Kal- ver)straatzijde een gaatje ter grootte van twee vierkante cen timeter. Daardoorheen moet in de tweede helft van de afgelopen nacht een wit gouden armband -met-briljanten ter waarde van omstreeks f 8100 zijn ontvreemd. Het sieraad is, vermoedelijk door middel van een staaf met haak je, over een afstand van dertig cm. naar buiten getrokken. De eigenaar heeft onmiddellijk aan gifte gedaan. Van de dader of daders ontbreekt nog ieder spoor. FRANSE AANVAL IN INDO CHINA SAIGON. 45 km ten noord westen van de Indo-Chinese havenstad Hue zijn de Fransen Dinsdag met 10.000 man een aan val tegen de Vietminh begonnen. Het doel van de aanval zou de vernietiging van een 2000 man sterke strijdmacht van de Vietminh zijn. Volgens de eerste berichten heeft de aanval een goed verloop. EMMEN. Er is een turf brand ontdektDat is natuurlijk op zich niets schokkends, maar het bizondere is, dat dit de eerste turfbrand was, welke de pas aangekomen Rijkspolitie meldde. Het bericht kwam door van de politiepostin Barger-Oosterveld, die de brandweerkazerne van Emmen niet zonder trots vertelde, dat er rook opsteeg uit de venen. De brand bleek te woeden aan de beruchte eerste Groenedijk te Emmer-Erfscheidenveen, op plaats 144, vervener E. Haak. De brandweer kon daar niet met rijdend materiaal komen en scheepte zich in op een praam voor een tocht van bijna twee kilometer. Het vuur legde er een kleine 6000 turven in de as. Er was toevallig niemand van de 20 man turfpolitie aanwezig, toen de eerste vlam zich een weg begon te banen door de droge turf. Het is echter te hopen, dat ze er alsnog in zullen slagen te achterhalen, door wie eventueel deze eerste vlam werd aangestoken. Terwijl de turfpolitie aankwam Maandag woedde er een vervaarlijke veenbrand in Barger-Compascuum en wel op veen- plaats 20 B van de vervener H. Springer. Er verbrandden 38 bulten, tezamen 205.000 persturven. Het blussingswerk duurde van tien tot vijf uur. Het bestuur van de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid heeft in zijn ver gadering van 25 Juli de uitnodi ging besproken die het ontving van de zijde der K.V.P. Het be stuur van de Katholieke Werk gemeenschap wil deze uitnodi ging gaarne aanvaarden, mits zij verstaan mag worden als een uitnodiging tot een open gesprek over het vraagstuk van de een heid der katholieken ten aanzien van de politiek. Het bestuur besloot verder het voorstel te doen dat de voorzitters der deelnemende groepen contact zouden opnemen teneinde datum en procedure van het gesprek na der te regelen. Ook de Katholieke Nationale Partij heeft de uitnodiging van de KVP aanvaard. De KNP verwijst in haar be reidverklaring tevens naar 't ar tikel „De verklaring van de Kar- KARLSRUHE, 28 Juli De laatste twee van de acht ex-Na- zis, die er door de Britten van beschuldigd zijn, samengezworen te hebben om de macht in het be zette West-Duitsland over te ne men, zijn vandaag in afwachting van een verder Duits onderzoek in de zaak uit de voorlopige hechtenis ontslagen. Dr. Werner Naumann, een per soonlijke vriend van Hitier en Staatssecretaris in Goebbels' Mi nisterie van Propaganda, en dr. Friedrich Karl Bornemann, de jeugdleider van de Nazis, zijn op last van het Westduitse Hooge- rechtshof op vrije voeten gesteld. dinaal" in haar partijorgaan „On ze Actie" van 17 Juli j.l.. waaruit ook reeds de bereidheid tot be doeld contact kan zijn gebleken. Engeland staat grotere invoer van tomaten toe LONDEN. Het Engelse mini sterie van Handel heeft het con tingent voor de invoer van toma ten in de maand Juli verhoogd van 5000 tot 6000 ton. Deze maat regel is genomen wegens de marktsituatie in Engeland. TOKIO De Noordkoreaanse regering heeft Dinsdag een am nestie in Noord-Korea afgekon digd, zulks ter gelegenheid van 't sluiten van het Koreaanse Be stand. Radio-Pjongjang heeft omge roepen dat degenen, die tot min der dan drie jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld, op vrije voeten zullen worden gesteld. De straffen van degenen, die tot meer dan drie jaar dwangar beid zijn veroordeeld, worden gehalveerd: dit geldt echter niet voor moordenaars, brandstichters en valse munters. Nederlandse padvinder in Duitsland verdronken MUELHEIM—RUHR, 28 Juli. Vandaag is een Nederlandse scholier, de 13-jarige Bob Veer beek uit Beverwijk, bij het baden in de Ruhr bij Muelheim, vermoedelijk tengevolge van een hartverlamming, verdronken. De jongen was met de pad- vindersgroep Admiraal van Kins- bergen uit Beverwijk, onder lei ding van hopman M. van der Windt, op een vacantietocht in Duitsland.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1