Schoolartsendi enst BONTMANTELS I Kon. Marine betaalde f5000 voor niet geleverde kolen Successen R School voor Handelsonderwijs Ras-echt schilder en knap graficus exposeren in het K.C.B. AGENDA B. W. G. LIENESCH f D.A.W. won van D.W.T. na sensationele strijd BANDEN Voortreffelijk orgelconcert Buitenl notiti Negentig pet. der candidaten behaalden Middenstandsdiploma Jaarverslag over 1952 LICHT^LOPEND ZOMERPRIJZEN Tegen oneerlijke stoker twee en een half jaar geëist Tegen echtgenote acht maanden Geringe kans op buien Zomer-expositie „Tintoretto" 4-gemeenten- voetbaltournooi Bende-activi in Purwoke Pasrina 2 Woensdag 29 Juli 1953 ALKMAAR De R.K. School voor Handelsonderwijs voor Alk maar en Omstreken heeft de cur sus 1952-'53 met succes beëindigd; van de 45 candidaten voor het middenstandsexamen behaalden er 39 het middenstandsdiploma, hetgeen betekent, dat ca. 90 pet. de cursus met het gewenste suc ces heeft beëindigd. Daarbij komt nog, dat 15 candidaten van 45 of meer punten behaalden en enke len het zelfs brachten tot 50, 52 en 53 punten. Er was dus wel reden, om de cursus met 'n enigs zins feestelijke avond te besluiten. Dat gebeurde gisteravond in 't Gulden Vlies, waar bestuur, lera ren en cursisten bijeen kwamen voor de uitreiking der diploma's De moderator, Pater Marcelis O.P. was verhinderd evenals de voor zitter van de NRKM in wiens plaats de heer B. Goes aanwezig was. De voorzitter.de hr. J. Oort- meyer heette de docenten en ge slaagde cursisten, alsmede de ge nodigden van harte welkom en re leveerde met groot genoegen het goede resultaat van deze cursus, welk resultaat een record bete kent in de 15-jarige geschiedenis van het R.K. Middenstandsonder- wijs in Alkmaar. Hij wenste de geslaagden geluk met het behaal de diploma en verzocht hierna Pater Teppema; een der docenten de diploma's uit te reiken. Nadat deze dit gedaan had, bracht hii dank aan het 'bestuur voor de lei ding en stuwing en aan de lera ren voor hun toewijding. Hij wenste op zijn beurt de dames en heren geluk met het behaalde diploma, dat voor hen de weg opent naar een positie in de mid denstand. Hij wees er op, dat de wetenschap nog niet alles was, doch herinnerend aan de woorden van St. Augustinus wees spr. erop, dat wijsheid meer te betekenen heeft dan wetenschap, want de aardse wetenschap reikt slechts tot het graf, terwijl de ware wijs heid reikt tot in de eeuwigheid. Hij spoorde de cursisten aan hun kennis en niet op de laatste plaats hun godsdienstkennis te verdie pen en te verlevendigen. De heer Oortmeyer bood hier na de twee beste cursisten de he ren Warmer en Sunder, die hun diploma behaald hadden met res pectievelijk 53 en 52 punten, naast zijn speciale gelukwensen een stoffelijk blijk van waardering aan. Hij wees op het schitterend resultaat van de hele cursus met een percentage van ca. 90 pet, terwijl het landelijk gemiddelde slechts 51 pet bedraagt. Op de eerste plaats verdienen daarvoor de leraren dank en voorts ook de leerlingen zelf. Spr. deelde mede, dat volgend, seizoen weer een cursus voor voortgezet midden- standsonderwijs zal worden gege ven (wij schreven hierover reeds in ons nummer van Zaterdag) en spoorde de geslaagden aan hier van gebruik te maken. Ook zal er een Engelse cursus worden ge geven. Namens de cursisten sprak mevr. Meiman-Oud een woord van dank tot de docenten en het bestuur; onder applaus bood zij de leraren als blijk van erktelijkheid namens de leerlingen een boekwerk aan. De directeur van de school, de heer J. Haakman feliciteerde het bestuur en de leerlingen met het behaalde succes en verheugde zich over de prettige sfeer, die tijdens de cursus tussen leraren en cur sisten had geheerst. Hij hoopte dat de cursus van het volgend jaar minstens eenzelfde succes zal mo gen boeken. Ook de heer Veer, een der docenten sprak zijn vol doening uit over het behaalde re sultaat en dankte de cursisten voor hun woorden van waarde ring en het 'blijk daarvan in de vorm van een geschenk. Namens de afd. Alkmaar van de NRKM sprak de heer B. Goes, die een vergelijking trok met vroeger en nu. Hij wekte op zijn beurt de cursisten op zich verder te bekwa men en zich, als zij zich eenmaal als middenstander hebben geves tigd, aan te sluiten bij de midden standsorganisatie. Hij hoopte, dat het bestuur nog veie jaren zijn vruchtbaar werk mocht verrich ten, tot heil van de Katholieke Middenstand, die spr. de rugge- graat noemde van kerk en maat schappij. De heer Oortmeyer sprak hier na het dankwoord, de cursisten aansporende zich op te geven voor de cursis voor voortgezet midden- standsonderwijs (VOMIOM) en voorts de gewone middenstands- Schaakclub Y.Y.V. ALKMAAR Hoewel de kam pioenen van Alkmaar en Omstre ken nog niet allen bekend zijn, is gisteren toch al een aanvang ge maakt met de Dame en Toren- wedstrijden. Voor de finale van het kampioenschap werden nog twee wedstrijden gespeeld. De uitslagen waren als volgt; le klasse: M.J.C. BouwmanG. Boon 01 P. v.d. StruysP. Groenenberg afgebr. Om Zilveren Dame: W. Kwak—A. v.d. Tak V-z P. DeugdP. Hoekstra 1—0 E. KaizerP. Seewald 01 A. VisJ. de Ruiter 0—1 G. BoonMej. Bouwman 10 P. v.d. StruysJongmans 10 A. HaksteenJ. Maats 01 Toren: P. HolzmanJ. Sch"urman afgebr C. RusF. v.d. Vliet 10 F. FaberF. Bosch 10 H. LansenJ. v. Ekeren 01 J. BakkerJ. Moedt 01 C. SchaapsT. Zanen 10 P. Genee—J. de Wolf 0—1 Voor het kampioenschap van N.H. in welke wedstrijden 3 spe lers de finale bereikten heeft de VVV-speler Kaizer van de Am sterdammer Prahl gewonnen en tegen Schuurman uit Haarlem staat Kaizer in afgebroken stelling beter, dus Kaizer maakt goede kansen. Kindermis te Bergen aan Zee BERGEN Door de V.V.V. en „Paal 33" werd te Bergen aan Zee in het Parnassia-park een kinderkennis georganiseerd. In het midden van het park waren 9 kramen opgesteld waar de kin deren konden baHen gooien, sjoe len en genieten van de oliebollen en limonade-tent. Enige honder den kinderen en ouders waren aanwezig en de kraamhoudehs kwamen handen te kort om aan cursus in eigen kring aan te be- de grote vraag te kunnen vol- velen. doen. ALKMAAR Wij ontvingenbehandeld; 31 kinderen waren het jaarverslag over 1952 van de kleurenblind; 20 kinderen hadden Schoolartsen dienst Alkmaar, Hei- 1 verminderde gehoorsoherpte. Ver- loo en Limmen, waarbij 51 scho- I grote gehemelte-amandelen wer- len zijn aangesloten met 11.418 den bij 107 kinderen geconsta- leerlingen. Hiervan werden 3.110 (eerd, adenoide vegetaties bij 9 leerlingen volledig onderzocht, kinderen. Het gebit was bij 962 waarvan 1072 uit de eerste, 973 kinderen goed, bij 870 kinderen VRIJDAG VOLKSDANSEN OP DE STENENBRUG ALKMAAR Op initiatief van Alcmaria V.V.V. zullen a.s. Vrij dag Finse en Duitse volksdans groepen, die een reis door ons land maken ook de Alkmaarse kaasmarkt bezoeken. Zij zullen om 1 uur op de Stenenbrug voor de kaasmarktbezoekers een dans- demonstratie geven. Jeugdstandsorganisaties naar Heiloo ALKMAAR - Zondag 2 Augus tus a.s. houden de gezamenlijke Katholieke jeugdstandsorganisa ties een bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood. Het bestuur van de L.T.J. verwacht, dat al len, ook zij, die geen convocatie- kaart mochten hebben ontvan gen aanwezig zullen zijn. Ver trek om 9 uur per fiets vanaf de Muziektuin. Aanvang der H. Mis om 9.30 uur. Op uw aller op komst wordt gerekend. Onder een ongekende publieke belangstelling, dat zich weerde als gold het een wereldkampioen schap wist DAW het Haarlemse DWT met 43 in het Zomerbad te verslaan. Deze uitslag geeft de verhouding vrij goed weer: DAW was over het algemeen iets sterker, vooral in het veld lagen telkens Alkmaarders vrij en het plaatsen was ditmaal bevredi gend. Al met al kunnen we zeg gen. dat DAW nu na zes wedstrij den zijn juiste formatie heeft ge vonden: van Straaten in doel met Nierop Groot, v.d. Pol en Ekkel achter, terwijl Slikker naast v.d. Horst en Blankvoort de voorhoede merkbaar ver sterkt. De eerste helft gaf een aan trekkelijke snelle wedstrijd te zien. waarin DAW het beste spel toonde. Na de rust werd er op eens harder gespeeld, in hoofd zaak in de DAW achterhoede, waar de DWT-midvoor F. Rooze- krans zich weerde als een leeuw. Maar v.d. Pol, bijgestaan door Nierop Groot, die weer 'n prach tige partij speelde, wist het ge vaar steeds te bedwingen. Vooral tegen het eind werd het duel tussen midachter en midvoor steeds heftiger, zodat de scheids rechter de spelers enkele keren de kant op moest sturen. Kort na het begin zagen we een schitterend doelpunt van v.d. Horst: Slikker kreeg in eigen doelgebied een vrije worp te ne men, die hij voor zijn midvoor plaatste. Deze wipte de bal met de voet onverwacht omhoog en sloeg hem met de hand onhoud baar in de goal. Na diverse we derzijdse aanvallen, waarbij die van DAW gevaarlijker waren, kon v.d. Horst uit een mooie op- zwembal van Blankvoort weder om scoren: 20. Door een listig heid kon DWT hierna de achter stand verkleinen: een vrije worp mag nimmer direct in een doel punt omgezet worden, een ande re speler moet de bal eerst aan geraakt hebben. Toen midvoor Roozekrans een vrije worp vlak voor het DAW-doel kreeg te ne men, liet hü de bal even op het hoofd van zijn bewaker v.d. Pol stuiten, waarmee aan het regle ment voldaan is, ving de bal weer op en schoot onhoudbaar in. Kort voor de rust wist Slikker met hetzelfde listigheidje de bal goed vrij te spelen op v.d. Horst die er 31 van maakte. Na de hervatting kon Roozekrans uit een s'trafworp tegen v.d. Pol sco ren. doch v.d. Horst had na vele vergeefse pogingen aan de ande re kant eveneens een keer suc ces: 4—2. Midden in het spel. terwijl de bal heel ergens anders was, waren v.d. Pol en F. Rooze krans dusdanig met elkaar aan het bakkeleien, dat ze beiden op de kant gezonden werden. Hierop ging B. Roozekrans midvoor spe len en met succes, want met het zelfde trucje als zijn broer wist hij Slikker in de luren te leggen en er 43 van te maken. Wat beide partijen ook probeerden, tot doelpunten kwam het niet meer ofschoon de spanning haast ondragelijk werd. DAW 2 is nog één punt van het kampioenschap af, want Nep- tunus 2 werd met 4,—2 geklopt. Donderdag zal in Zaandijk de be slissing vallen als de DAW-reser- ves tegen hun grootste concur rent Nereus 3 moeten uitkomen. Ook DAW 1 heeft nog kans op de bovenste plaats, wanneer de twee resterende uitwedstrijden tegen DJK en De Zijl gewonnen zouden worden. De stand is Plotseling overleden BERGEN Na een bezoek ge bracht te hebben aan de Rusten de Jager is een 61-jarige dame uit Amsterdam die in Pension Hed- des, Breeaan 79, met haar dochter de vacantie doorbracht, midden op de openbare weg tengevolge van een hartaanval overleden. Dr Lugten die spoedig aanwezig was kon slechts de dood constateren. Het stoffelijk overschot werd per Rode Kruis naar het ziekenhuis in Alkmaar overgebracht. De fa milie is, na de nodige wettelijke formaliteiten vervuld te hebben, onmiddelijk naar haar woonplaats Amsterdam teruggekeerd. W eersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Veranderlijke bewolking met kans op enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind tus sen Zuid-West en West. thans: DWR DAW DWT De Zijl DJK 30—25 19—19 31—29 18—24 10—11 Datum van grote vuurwerk vastgesteld EGMOND AAN ZEE De V.V.V. van Egmond aan Zee heeft de datum van het Grote Vuurwerk vastgesteld op Zateg- dag 8 Augustus a.s. Het vuur- werik zal worden voorafgegaan door een voetbalwedstrijd tussen twee eerste klasse clubs, n.l. E.D.O. I't Gooi I om de Zil veren Van Speyktoren, beschik baar gesteld door de gemeente. Deze Zilveren toren moet drie maal achtereen of 5 maal totaal worden gewonnen, eer die offi cieel in be-zit komt. E.D.O. heeft de toren reeds tweemaal gewon nen. Wint E.D.O. weer, dan is de toren in het bezit van deze vereniging. (Advertentie) RIJWIEL MOTOR WOENSDAG 29 JULI Bioscopen: VICTORIA: Verdorven jeugd. HARMONIE: Robin Hood. REX: Somebody loves me. CINEMA: De vloot op stelten. Voorstellingen 8 uur Apotheker: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar: Apotheek Wanna-Rit- sevoort, Ritsevoort 5, Apo theker mej. C. Kamphuys. Tentoonstellingen K.C.B. Bergen :tot 31 Juh: Jan van Herwijnen en Rein Snapper; 10.3012.30; 14.30—17; 19.30—22 uur. TINTORETTO-DORPSHUIS Heiloo: tot en met 2 Aug.: Zaterdag 25; Zondag 10 —12, 2—5 en 8—10; werk dagen 810. PIET STENNEBERG, Voor- dam 6, Alkmaar: Moderne kunst. CHANTE MERLE: Kerkepad 1 Bergen: 1012.30, 15 17.30 en 2022 uur. Tot 31 Augustus. HUIS MET DE PILAREN: Mevr. KoemanMeertens. 14.30—17.30 uur, gedurende zomerseizoen. DE ZEESTER: Zuidlaan 15: Kunstnijverheid en beeld houwkunst (14.0017.30 u), tot 17 Augustus. Waterstanden: Donderdag: Hoog water 10.15 en 23.00 uur. Laag water 4.20 en 17.15 uur uit de derde en 780 uit de zesde klas; 226 van een tweetal kleu terscholen en 59 van een ulo school. Bij vrijwel alle volledig on derzochte leerlingen der lagere scholen werd de tuberculme- huidproef toegepast, terwijl de positief-reagerende voor nader onderzoek op het consultatiebu reau werden doorgelicht. Van de 161 positief-reagerende kinderen (bijna 6 pet.) werden er 58 door gelicht; bij 42 hiervan werd geen enkele afwijking gevonden, bij 11 enkele geringe resten van een doorstane besmetting, zonder dat controle nodig bleek, terwijl er 5 voor controle in aanmerking kwamen wegens een verdacht Röntgenbeeld. Een actief tuber culeus proces werd niet gevon den. Van de 226 onderzochte kleuters bleek geen enkel posi tief te reageren. Van de 59 ulo leerlingen waren er 11 positief; bij degenen, die hiervan werden doorgelicht konden geen afwij kingen worden geconstateerd. Naar aanleiding van enkele verdachte gevallen op een sdhool werden de overige leerlingen der betreffende klas met het onder wijzend personeel op t.b.c. onder zocht; hoewel er enkele leerlin gen voor controle in aanmerking kwamen, kon bij geen enkele een duidelijke afwijking worden ge vonden. dat bepaalde maatrege len nodig bleken. De schoolarts achtte het van het allergrootste belang dat men ook in Heiloo meedoet aan het onderzoek op t.b.c. van de gehele bevolking; althans voor zover dat nog niet is geschied. Op enkele scholen kwamen in 11952 vrij veel gevallen van ma zelen, waterpokken en bof voor, vooral in de 1ste en 2de klas. Roodvonk bleef tot een paar ver spreide gevallen beperkt; er deed zich één geval van diphterie voor. In tal van scholen heerste, voor al in Alkmaar, in het voorjaar van 1952 de griep in hevige ma te; meestal goedaardig en licht verlopende gevallen zonder com plicaties van betekenis. Ook deden zich enkele geval len van kinderverlamming voor bij schoolkinderen, doch het ver loop ervan was met ongunstig. De algemene hygiënische toe stand en die van hoofd en haren bij de schoolkinderen was op zeer veel scholen gunstig; nog altijd blijven een paar en altijd de zelfde scholen hierbij ongun stig afsteken, hetgeen hoofdza kelijk ligt aan het gebrek aan medewerking soms lijdelijk verzet van enkele ouders; ook laat de medewerking van het on derwijzend personeel hier en daar te wensen over. Voortdurende controle van de schoolzuster blijft noodzakelijk, om de zaak binnen de perken te houden. Het aantal kinderen, dat aan 1 zwemmen, athletiek en andere goede spoor doet, neemt voort durend toe, hetgeen van belang is voor de verbetering van de af wijkingen in lichaamshouding. Na medisch-paedagogisoh onder zoek werden 29 leerlingen op de openbare school voor buitenge woon lager onderwijs en 31 leer lingen op de R.K. school voor buitengewoon lager onderwijs toegelaten. Verscheidene kinderen werden na selectie en keuring door de schoolarts naar vakantiekolonies gezonden; vooral bij de kinderen 'die in de wintermaanden werden uitgezonden, viel een duidelijke verbetering van de algemene ge zondheidstoestand te constateren. Tenslotte nog enkele cijfers: de algemene lichamelijke toe stand was bij 2471 van de 2825 onderzochte kinderen goed, by 306 matig en bij 48 onvoldoende; besmettelijke huidaandoeningen hadden 47 kinderen, niet besmetr telijke 16; hoofdonrein 50. Afwij kingen van het gezichtsvermogen hadden 156 kinderen, die hier voor werden behandeld en 210 kinderen, die niet werden behan deld; er waren 75 gevallen van scheelzien behandelcT en 21 niet -iJ matig en bij 993 kinderen slecht. 315 kinderen hadden een vergrote schildklier; 13 hadden bronchitis. Hartafwijkingen 4, breuken 18, slechte lichaamshouding 376; knikvoeten 52 en platvoeten 272; 25 kinderen waren geestelijk achter en 35 leden aan stotteren; 19 aan stamelen. Er werden 216 kinderen naar de huisarts ver wezen. Oudheidkundige vondst BERGEN - Bij het leggen van de fundering voor de te bouwen van Brederodeschool aan de Ker- kedijk, werd door de heer J. Mo- ree. Doorntjes 37, een gedeelte van een Jacoba-kannetje gevon den. (Advertentie) LANGESTRAAT 41-43-45 BERGEN. Deze week expo seren in de kunstzaal van het K. C. B. Jan van Herwijnen, een ras-echt schilder en Rein Snap per. de knappe graficus. Van het gedegen en rijpe werk van Jan van Herwijnen, dat in de grote zaal hangt, gaat een weldadige rust uit; een ver ademing na het onrustige werk der experimentelen, dat de vo rige week de wanden vulde. Jan van Herwijnen is een moderne romanticus, die de zomerse warmte van een stuk bos en een landschap in boeiende kleuren op het doek weet vast te leggen. Zijn bosgezichten zijn fors opge bouwd en warm van kleur. Met het doek, waarop hij een drie tal muren componeerde toont hij ook de verborgen schoonheid te waarderen. Het meest boeide ons op deze tentoonstelling de rake portretten van zijn kinderen; zij verraden de hand van een schil der. die zijn metier verstaat. In een enkel bloemstilleven slaat hij een meer modern accent aan; hét is lichter van kleur en ge waagder van opzet. Rein Snapper vult het kleine zaaltje met zijn rake tekenin gen, aquarellen en houtsneden. Hij staat, wat zijn onderwerp betreft, met beide benen op de grond. Ook met de prijzen, die hij voor zijn mooie tekeningen vraagt blijft hij realist. Hij voelt de sfeer van Amsterdam met zijn schone grachten en patri ciërswoningen wel juist aan, In zijn werk ligt niet de sfeer van DEN HELDER De Alkmaarse Arrondissementsrecht bank heeft gistermorgen een begin gemaakt met de be handeling van de geruchtmakende zaak tegen een brand- stoffenhandelaar alhier, de 47-jarige D. B., die de Staat der Nederlanden voor f 5.000.zou hebben benadeeld door in de afgelopen drie jaren telkens 21/> ton af te houden van leveringen die telkens tien ton hadden moe ten bedragen, en tegen de 36-jarige stoker S. B., die eigen voordeel in deze kolenmalversaties zou hebben getrokken Voorts moesten nog enkele an dere verdachten terechtstaan, die mede van deze affaire afwisten en er de hand in zouden hebben gehad Tegen de kolenhandelaar eiste de Officier van Justitie een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan zes maanden onvoor waardelijk met aftrek van pre ventieve hechtenis en zes maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en tegen de stoker een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek. Tegen de andere verdach ten werden geldboeten geëist en tegen de echtgenote van de stoker 8 maanden gevangenis. De recht bank zal op Dinsdag 11 Augustus uitspraak doen. Het eerst stond terecht de ver dachte S. B„ als stoker werkzaam op de arsenaalsdienst van de Rijks Marine Werf, van wie het initiatief is uitgegaan. Hii was be last met het aftekenen van bon nen telkens als er brandstoffen waren afgeleverd en hij kwam op het idee om de malversaties te plegen, toen in J951 'n keer een lading kolen kwam op een onge legen moment, waarop men die niet kon bergen. Met de kolen handelaar maakte hij 'n afspraak telkens twee en een halve ton van een leverantie van tien ton achter te houden en het verschil te delen tussen hem en de firma. Hij ontving zijn part aanvankelijk in kolen en geld, later uitsluitend in geld, telkens met bedragen van ongeveer f 90,In de jaren '51, '52 en '53 groeide dit malversatie kapitaal aan tot ongeveer f 2800,- a f 3000,-. Deze malversaties zou den niet gemakkelijk aan het licht gekomen zijn, wanneer de stoker niet op andere wijze de aandacht zou hebben getrokken. Op de arsenaalsdienst stal hii na melijk een tiental handdoeken, een prismakijker en een toeren- teller. De laatste twee ter waarde van ongeveer f 700,— en een twintigtal zinken platen uit de Atjehloods aan de Buitenhaven. De handdoeken gebruikte hij in zijn gezin, de rest van de buit verkocht hij, om van de opbrengst met vrouw, vrienden en vrien dinnen een luxueus leventje te leiden. De verdachte bekende, zich aan deze feiten te hebben schuldig gemaakt, al verklaarde hij overi gens, dat hij het geld had aan gewend voor zijn kinderen. De Officier van Justitie beschouwde hem als een ambtenaar, die een controlerende functie had en het vertrouwen van zijn superieuren had misbruikt. Op grond daarvan kwam hij tot bovenstaande stren ge eis. De raadsman van de ver dachte, mr L. K. F. Schuitemaker trachtte aan te tonen, dat de qua- lificatie „ambtenaar" niet op zijn cliënt van toepassing was en dat op juridische gronden geen dief stal ten laste kon worden gelegd, redenen waarom hij om vrij spraak verzocht. De verdachte verklaarde nog. dat de handdoe ken afkomstig waren van een partij afgekeurde exemplaren, zo als hij er al honderden had moe ten vernietigen. De tenlastelegging van de ko lenhandelaar D.B. bevatte de be schuldigingen, dat hij de staat 'n bedrag van f 5000,had laten betalen voor kolen die niet gele verd waren en dat hij de stoker voor zijn stilzwijgen een kleine f 3000,ter hand had gesteld. B„ die een en ander berouwvol bekende, verklaarde, dat hii het voornamelijk had gedaan om de stoker te helpen, die telkens en telkens weer bij hem aanklopte, om het geval door te zetten, „om dat hij niet genoeg geld verdien de voor vrouw en kinderenDe Officier van Justitie was mild in zijn requisitoir en zei, dat de verdachte was gestruikeld in zijn streven, zijn zaak zoveel mogelijk omhoog te werken. In deze affai re, zo zei hij, gaan de andere fir manten zekér niet vrijuit; hij zou zich nog beraden over een moge lijke strafrechterlijke vervolging. De raadsman van de kolenhande laar, mr C. Berkhouwer te Alk maar bethoogde, dat B. zich in al zijn goedheid en wil, om anderen in hun moeiijkheden te helpen, aan de stoker had overgeleverd. Hij deelde de rechtbank voorts mede, dat de firma ruimschoots voor schadevergoeding had ge zorgd. Tenslotte ging hij in op de levensgeschiedenis van zijn cliënt en diens goede( kwaliteiten. Op 14-jarige leeftijd was hij voor zichzelf begonnen en in de loop der jaren had zijn zaak zich der mate uitgebreid, dat zij een der grootste kolenhandels in Den Helder is geworden, die zich mag verheugen in de klandizie van de Koninklijke Marine. En de man, die de zaak groot heeft gemaakt, is nu door de medefirmanten buiten de zaak gezet, opdat de Marine voor de levering van brandstoffen behouden zou blij ven. Na zijn straf zal hij dus weer op dezelfde wijze moeten beginnen als toen hij veertien jaar oud was.aldus de raads man. Nooit echter heeft de ver dachte een cent van de malver saties aan zich ten goede laten komen, alles was voor de zaak. Mr Berkhouwer besloot met de rechtbank te verzoeken het on voorwaardelijke gedeelte van de geëëiste gevangenisstraf zoveel mogelijk te miniseren. Tenslotte stonden terecht de loodgieter H. M. T. te Den Hel der. die de door S.B. gestolen prismakijker en toerenteller een tijdlang in zijn woning had be waard en tegen wie door de Of ficier wegens schuldheling f 100 boete subs. 30 dagen werd ge- eist, de vrouw van de stoker, die, van alles afwetende, de gelden inde bij de kolenhandel en over wie een dermate ongunstig lui dend voorlichtingsrapport was samengesteld dat de Officier zich genoodzaakt zag tegen haar een gevangenisstraf van acht maan den te eisen. Een vriendin van deze vrouw, B. B. L. te Den Hel der die de kijker en de toeren teller eveneens bepaalde tijd in haar huis had bewaard en we gens schuldheling een boete van f 100,subs. 30 dagen tegen zich hoorde eisen en de koopman G. P. van B. te Alkmaar en de transportarbeider C. A. V. te Den pelder, beiden verdacht van diefstal en heling tegen wie het onderzoek echter zal worden voortgezet, omdat tijdens de zit ting geheel andere verklaringen werden gedaan dan bii de voor geleiding voor de rechtercommis saris. In het kader van de Zomer- Concerten werd Dinsdagavond in de Grote Kerk een Orgelrecital gegeven door de Antwerpse orga nist Victor Hens. Dank zij verschillende touristen was de kerk iets beter bezet dan de vorige keer. Desondanks blijft de belangstelling droevig. Victor Hens begon het concert met de tintelende „Suite du Ier ton" van L. N .Clérambault. De registratie hiervan, die gro tendeels in de titels van de ver schillende onderdelen wordt aan gegeven, was verrassend mooi. De Koraalbewerking: „Vater unser im Himmelreich" werd eveneens muzikaal voorgedragen. In het eerste en laatste deel van de Fantasia in G (Petersband IV no. 11) v. J. S. Bach kreeg de organist bovendien kans om z'n virtuositeit te demonstreren. De registratie van het laatste was even te scherp. De Sonatine van V. Yöderholm bestaande uit de delen toccata- interludium en finale is geen be langrijke compositie te noemen. Tóch beschikt het over voldoen de kwaliteiten om eens op een programma te verschijnen. Het interludium is het zwakst. De finale is direct veel positiver, even komt het zelfs tot een fu- gato. Wat het aan muzikale zeggings kracht bezat, had het in niet ge ringe mate te danken aan de vertolker Het inventie-rijke Ricercare van A. de Klerk werd door de organist boeiend gespeeld. De Fu ga's werden door de goede regi stratie .en de duidelijke frasering mooi doorzichtig weergegeven. Dit uitnemende orgel-concert werd door Victor Hens besloten met de jubelende Sinfonia uit Cantate no. 29 „Wir danken dir, Gott"' van J. S. Bach. G.v;d.I. DE BILT, 29 Juli Het K.N. M.I. deelt mede: Het weer in on ze omgeving staat nog onder in vloed van een uitgebreid lage drukgebied, waarvan het cen trum boven Scandinavië is gele gen. Randstoringen boven Enge land veroorzaken daar enkele buien. Aangezien echter de at mosfeer langzaam stabiliseert, is de kans op regenbuien in ons land de eerste paar dagen gering. De aanvoer van lucht uit het Westen verhindert 'n belangrijke stijging van de temperatuur, maar er zal toch in de komende dagen iets meer zon zijn. In het Middelandse zeegebied en in de Balkan houdt het zeer warme weer aan. In Spanje stijgt het kwik in de middag tot boven 35 graden. In Ierland daarentegen komt op sommige plaatsen de temperatuur overdag niet boven 16 graden. de drukke werkende stad, doch de verstilde schoonheid van het oude Amsterdam. Bijzondere aandacht vragen wij voor zijn fijne houtsneden, waarmee Snap per bewijst een graficus van be tekenis te zijn. Een bezoek aan het KCB kunnen wij deze week van harte aanbevelen. HEILOO De zomer-expositie van „Tintoretto" welke tot 2 Augustus in de bovenzaal en het atelier van het Dorpshuis te be zichtigen is (zie de dagelijkse agenda) maakt een prettige, min of meer vrolijke indruk. Voor namelijk zijn olieverfschilderijen aquarellen en tekeningen geëxpo seerd, die een zomeridylle tot onderwerp hebben, uitgevoerd in warme, vrolijke tinten, en die voornamelijk de vreemdelingen in Heiloo moeten wijzen oo de schilderachtige plekjes, welke ons aan natuurschoon rijke dorp in groot aantal bezit. De heer K. van Til is met een respectabel aantal inzendingen vertegenwoordigd. Er liggen tal van, meest licht getinte, aquarel len naar de mooie plekjes van Heiloo en onmiddellijke omge ving. Voorts hangen er van hem olieverfschilderijen, veelkleurig en van ingehouden vrolijkheid. De jonge T. van Veen is verte genwoordigd met knappe pente keningen, strak van opzet en uitwerking, knap geëtst" op het papier én met veel belangstelling voor het kleinste detail. Naast aquarellen van de heer Dw. Postma-vindt men aquarellen en olieverven van de heer Jan Dek ker. waarvan sommige, zoals een detail van het Heilooërbos (olie verf) zwemen naar luchtige vir tuositeit en veelzijdigheid. De heer M. Bood is vertegenwoor digd met aquarellen en een olie verfschilderij, dat boeit om zijn bijzondere coloriet. Aardig zijn de snuisterijen hier en daar in de bovenzaal opge steld, handwerk van mej. Fran sen. Op het atelier treft men voor namelijk de ballpoint-tekeningen aan van de heer C. N. Troosthei- dè, die hij gemaakt heeft op een fietstocht door Duitsland en over onderwerpen uit Heiloo. Het is merkwaardig, hoe aardige effec ten met een balpointpen, mits vakkundig gehanteerd, zijn te be reiken. De tentoonstelling is ze ker de moeite van een bezoek waard. Er is tevens nog een aar dige „prijsvraag" aan verhonden. BERGEN In het raam van het 4-gemeentenrvoetbaltournooi, waarvoor het Noordhollands Dag blad drie prijzen beschikbaar stel de, werden de eerste wedstrijden vorige week Dinsdag gehouden te Bergen. De eerste wedstrijd Heer HugowaardBergen eindigde in gelijk spel 22 en werd na het nemen van strafschoppen door H.-iHugowaard gewonnen. De wedstrijd Langedijk—Heiloo ein digde in het voordeel van 12 voor Heiloo. Gisteravond werd eerst de verliezersronde gespeeld tussen Langedijk en Bergen die met 32 door Bergen werd ge wonnen. De winnaarsronde Hei looHeer Hugowaard werd door Heiloo met 10 gewonnen. De wedstrijden verliepen in een aangename sfeer, waarbij meer werd gelachen dan dat men auto's waren gekomen. De burgemeester van Bergen dr. W. Huygens, reikte de prij zen uit in café Nieuwendij'k, en gaf hierbij te kennen dat hij het zeer op prijs stelde dat de amb tenaren hun geestelijke arbeid af wisselden voor lichamelijke krachtsinspanning, de sport. Vooral nu er tegenwoordig veel inspanning van hen wordt ge vraagd. Hij hoopte dat indien bijzondere dingen van hen wordt gevraagd, zij het ook kunnen. In het bijzonder dankte hij de scheidsrechters voor hun belang loze medewerking. De heer Teitsma' uit Heiloo mocht de eerste prijs, een wissel beker van de 4 burgemeesters in ontvangst nemen, alsmede een bokaal van de Alkmaarse Cou rant. De heer Straathof ontving de 2e prijs voor Heer Hugowaard; een riiea-sportstandaard, beschik baar gesteld door het N.H.D., de heer' Boon voor Bergen de 3e prijs een kleine beker, eveneens door het N.H.D. beschikbaar gesteld, terwijl de medaille van het N.H.D. als „Poedelprijs" aan Lam gedijk werd toegekend. Na Het zou een verkt ven van de than Oosten ontstane in Korea gesloten met een vredescont lijn te stellen. Zove niet. Dit is ook de om, in de dagen na het ondertekenen stand, bij herhaling kringen de nadruk het beperkte karakte penstilstandsclausule te van 't totale com schillen en gespanne gen in de werelddip Want, ondanks de reaanse front ingetre er nog genoeg wrijft bleven, die stuk nieuw aanleiding ki tot gewapende co: moge pessimistisch werkelijkheid is nu anders. En in de politiek heeft men ste eerder rekening dan met wensdromei hoe aanlokkelijk die Slechts een vluchtig* van de verhoud! Verre Oosten leert, t tie-Korea in het sir van de communister Azië te onderwerpen onderdeel is. De weo geluk spreken, dat d( Juni 1950 de knoop en besloten zich me tand te verzetten tege sie. Was dit" niet zouden de communu Azië onder de voet en indachtig hun sue poging hebben onde dergelijk avontuur in pa ie herhalen. Bij ellende, die de oorlc met zich mee heeft dit het grootste winstj in agressie en ongeoi den van geweld hun om oo deze wijze hur macht te bevredigen harde les ondervond* moeilijk te zeggen twee strijdende partij winnaar uit de arena is getreden, maar he vast aan de hand vs schikbare cijfermateri communisten gevoelif boekten in de afgelof ren, wat zonder enigi hun medewerking aan van invloed is gewee De communisten hel het einde van V II pogingen in het w het Westen uit de Az bieden te verdringen hier nog mee bezig. V mocht er op de komen conferentie, die 90 da ondertekenen van h< wordt gehouden, eer uit de bus komen neer men het over en zou worden over de van Noord- en Zuid-K nog blijft er het probl al dan niet toelaten China tot de V.N.. o oorlog in Indo-Chin zwijgen. Terwijl het niet ondertekend vre tussen de Sovjet-Unie een hindernis vormt dige' rust in dit deel reld. En volledigheid; dan ook nog gewezen de eigenaardige status nalistisch China, waar liik weg mee weet. nog bij dat in de Weste over deze tere vraags lesbehalve gelijk wore Washington en Londen recht tegenover elkaar aan de hand doen van sing voor Rood-China nationale samenwerkin den gaan reeds stemm met de overige lander Britse Gemenebest eer front te vormen tegen Het is een zuiver menii over de vraag wat de ji is, om het communism toe te roepen en vooral van Moskou in Azië gaEin. Het Britse standp China wel toe te laten wint de laatste tijd kracht van argumenta sprake is van een verk sen Rusland en de Chi munistische leiders, we te maken uit de verwij de oro-Russisch gezinc in de hoogste politieke in Noord-Korea. En w China noemt, denkt diri rivaal Nationalistisch Cl biizondere betekenis die rikanen toekennen aan ais strategische voort» stelsel van de militaire ging van de Pacific. Z Verre Oosten "alsnog e van conflicten en is het ser harte te hopen, dat risch gebeuren van Ma een stap in de goede r DJAKARTA, 28 Ju Aneta) in ae gebi Zuiden en ten Westen wokerto hebben de la tienduizenden personen ningen verlaten in verl de toenemende activiteit den. Zij hebben bescher zocht in veiliger strekei Het kantoor voor socis m de residentie Banjun mee, dat tot 19 Juli evacuees uit de gebieder nang, Tjilatjap, Kroja en putjung werden geregist: In de eerste zes maar y werd een bedi 135.000 rupiah uitgegevei nigmg van de nood van c telingen. Dezer dagen we vierduizend evacué's gere uit Grandrungmangung e radja. Tot Mei j.lj ware evacué's geregistreerd u en Brebes. Intussen is het treil tussen Bandung en Jo andjar, dat wegens verr aoor benden onderbroke met ingang van heden w vat

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2