Jongensstad verrezen Motorterreinraces 2 Aug op circuit te Egmond Zee Jaarlijkse kermiszitting van Beemster raad AGENDA Braderie en verlichting Het Oostenrijks vredesverdrag Tijdelijk jeugdwerk dat belangstelling verdient Dameskapsalon gemoderniseerd Inschrijving - ook van internationale cracks - dit j aar bijzonder goed Vier leden namen afscheid Paeina 2 Donderdag 30 Juli 1953 ALKMAAR Onder groot kabaal hebben de 80 jongens, die voor een weekje Jongensstad zullen bewonen, zich een burgemeester, een commissaris van politie, een com mandant van de brandweer, een politie-agent en een ma- nusje-van-alles gekozen. De burgemeester werd onmid dellijk geïnstalleerd en liep sindsdien trots rond met een Oranje lint met medaille, het toonbeeld van zijn waardig heid, die hij een paar ogenblikken later in een gevecht op de stok tegen aanvallers moest verdedigen. Met assistentie van de andere functionarissen bestaat zijn werk vooral in het bewaren van de goede orde, ook wel in het opzoeken van hamers en zagen en het eerlijk distribueren van de materialen, waaruit Jongensstad moet worden opgebouwd. De stichting van de stad begon gistermorgen omstreeks acht uur. Tegen een uur of vier, toen de openbare functies moesten wor den verdeeld, bevonden de bouw werkzaamheden zich in verge vorderd stadium en tegen de avond was de stad goeddeels klaar. Het is heel de week circus in Jongensstad. Onder de tachtig in woners bevinden zich clowns ge noeg, die het klaar zullen spelen, de anderen geruime tijd te ver maken. Het circus is opgetrokken midden op het grote plein, in het hart van de snelgroeiende stad. Met een wonderbaarlijk scherp gevoel voor efficiënte stedebouw, harmonische verhoudingen en planologische eisen werken de tachtig inwoners met koortsach tige ijver aan hun huizen, win kels en werkplaatsen. Gezien de opschriften, getekend in aller hande kleuren verf, verrijzen her en der de „fietsenstallins", de „kavé's", de „sigare-magezijnen" etc., die een heerlijke volle week lang tot verblijf van de inwoners moeten dienen. Wie zijn die inwoners eigen lijk? Die komen voort uit de on georganiseerde Alkmaarse jeugd tussen 8 en 14 jaar, zoals ze zich zelf voor Jongensstad hebben op gegeven. De gemeentelijke afde ling voor Jeugdzaken, die deze vorm van nuttige vrije tijdsbeste ding voor de jeugd heeft georga niseerd, heeft reeds een honderd tal opgaven binnen gekregen en verwacht mag worden, dat er nog veel meer zullen volgen. De lief hebbers worden verdeeld in drie groepen en gistermorgen is de eerste groep van tachtig jongens begonnen. Elke groep krijgt een weeklang de gelegenheid, de speeluren van de dag, die ongeveer liggen tus sen 8 uur 's morgens en 6 uur 's avonds in Jongensstad door te brengen en die te besteden aan de bouw van een eigen onder komen. Zo komt het, dat men de vreemdsoortigste bouwwerken kan zien verrijzen, uit oud materiaal, dat aan de gemeente door inwo ners van Alkmaar welwillend is afgestaan. Inderdaad moet Jon gensstad worden opgebouwd met gebrekkige middelen. Maar het gaat. Veel gereedschap is er niet, soms vechten vijf jongens om een hamer, maar ook dat gaat. Met leentjebuur spelen komen ze een heel eind en hun eigen activiteit, eigen zelfwerkzaamheid wordt er in niet geringe mate door gesti muleerd. Zo houden ze zich een hele week lang bezig en als de week om is, wordt alles afgebro ken, de materialen worden netjes opgestapeld en dan komt er weer een nieuwe groep jongens. Zo gaat dat drie weken achtereen door. Men begrijpt, dat de ouders van deze knapen, die geen gele genheid hebben om op vacantie te gaan en wier kinderen ook niet door een of andere jeugdvereni- Uit het politierapport ALKMAAR Gistermiddag was een jongen al spelende op de vletten in het Verdronkenoord te water geraakt. Een onbekende voorbijganger heeft de jongen er uit gehaald en naar zijn woning gebracht. Op de Frieseweg bemerkten voorbijgangers dat een paard van de firma Bierdrager in het water lag. Omdat het water vol met boomstammen lag dreigde het paard te verdrinken. Met grote moeite wist men het dier weer op het droge te krijgen en werd het naar de veearts gebracht. Op de Laat werd gistermor gen een wielrijdster aangereden door een personenauto. Zij werd aan haar rechterbeen gewond. Dokter van Gilse verleende haar de eerste hulp en bracht haar naar huis. Tegen de autobestuur der werd procesverbaal opge- rricicikt Gisteravond om half zeven werd de brandweer gealarmeerd voor een hooibrand aan de Noor dervaart. Bij aankomst bleek de brand reeds door de bewoners ge blust te zijn, terwijl bovendien bleek, dat de brand op het ter rein van de gemeente Oudorp woedde, zodat Alkmaar hier geen fjaolr ViQr] Om 17.20 uur had een bot sing plaats tussen twee auto's in de Langestraat, doordat 'n wiel rijder, die één der auto's vooruit ging, plotseling naar links uit week, waarna ook een der auto mobilisten links uit week. De auto's kwamen met elkaar in bot sing en liepen schade op. De wielrijder bleek te zijn door gereden. Uit huis gezet ALKMAAR Gistermiddag is een bewoner, die clandestien per ceel Boezemsingel 21 had betrok ken, met behulp van de sterke arm uit de woning gezet. De man zelf was niet thuis en de vrouw dreigde iedereen die de woning wilde binnenkomen met een stuk hout. Personeel van de gemeente werken opende de woning aan de achterzijde. Een der politie agenten die assisteerde werd door de vrouw aangevallen en liep en kele verwondingen op. Het huis raad is in een pakhuis van ge meentewerken opgeslagen. ging worden opgevangen, met deze methode van vrije tijdsbe steding der gemeente verheugd instemmen. En wellicht in een bepaald opzicht ook andere stad genoten Hoewel de jongens practisch kunnen doen en laten wat ze willen en hun eigen programma's moeten samenstellen en uitwer ken, zijn ze toch niet aan hun lot overgelaten. De gemeente heeft gezorgd voor een voortdu rend toezicht, dat door twee idea listische jongemannen wordt uit geoefend, twee studenten, de 23- jarige J. Lems, student aan de Theologische Hogeschool te Kam pen en de 21-jarige adspirant- onderwijzer A. Botman. Deze twee hebben de verantwoorde lijkheid over de schare van jon gens en het is hun wel toever trouwd. De supervisie wordt uit geoefend door de Ambtenaar voor Jeugdzaken, de heer N. Speur, die zich over de gang van zaken best tevreden toont. Het terrein, gelegen achter de tennisbanen bij het Sportpark, leent zich uitstekend voor dit doel. Het heeft inmiddels een be stemming gekregen, zodat men volgend jaar naar een ander ter rein voor Jongensstad moet uit zien. Doch dit zal wel op zijn pootjes terecht komen en Jon gensstad behoeft zich in haar jaarlijks tijdelijk bestaan niet be dreigd tegevoelen, want de re sultaten in de afgelopen jaren stemmen tot voldoening, zodat men van gemeentewege niet zal aarzelen, dit werk voort te zet ten, in het belang van een be langrijk deel van de jeugd zelve, die in de lange vacantietijd spe ciale aandacht behoeft. Van Merwijk ALKMAAR. Gisteren her opende de heer J. B. v. Merwijk, de bekende dameskapper op de Laat, zijn gemoderniseerde dames kapsalon, annex schoonheids instituut. Bij deze gelegenheid mochten wij ook dit heiligdom der dames betreden, om er eens een kijkje te nemen. Al direct^ viel ons op, dat het donkere eiken winkel interieur van voorheen veranderd is; de etalage is dieper geworden en geeft daardoor een ruimere gelegenheid voor het etaleren van de uitgebreide sortering artikelen op het gebied van parfumerieën en schoonheidsmiddelen, om niet te vergeten de uitgebreide collec tie van verschillende haarwerken, waarin de heer van Merwijk een specialist genoemd kan warden. Het winkelinterieur is in lichte tint gehouden. Het aantal boxen achter de winkel is met twee uit gebreid, zodat de zaak nu over een achttal boxen beschikt, door blauwe gordijnen afgescheiden en voorzien van een gemakkelijke fauteuil, in dezelfde kleur 'be kleed. Er is ook een zitje voor de wachtenden met een leestafel; voorts een aparte haarwasafde ling en een nieuwe schoonheids salon, evenals de kapsalon uitge rust met de modernste instru menten, zoals een dampbad en een hoogfrequentie-apparaat. In deze afdeling zwaait de dochter van de heer van Merwijk, mej. Cok van Merwijk, als gediplo meerd schoonheidsspecialiste de scepter. De verbouwing geschiedde naar het ontwerp van de heer J. van Merwijk uit Vegchel door de aan nemer, de heer Nic. Heijnis, ter wijl de heer Wim Koster er de finishing touch aanbracht met het keurig uitgevoerde schilder- en behangwerk. De heer van Mer wijk verwacht, dat zijn uitge breide clientèle zich in 't nieuwe interieur wel thuis zal voelen en wij twijfelen er niet aan, of dit zal ook het geval zijn. Velen namen er gisteren, bij de her opening, een kijkje; er waren verschillende bloemstukken, die het gemoderniseerde interieur een feestelijk cachet gaven. Klaverjas-drive voor t.b.c.-bestrijding ALKMAAR Alle klaverjas- clubs hebben een uitnodiging ont vangen tot deelname aan de kla- verjasdrive, welkè Woensdag a.s. wordt gehouden ten bate van de t.b.c.-bestrijding. De niet bij een club aangesloten klaverjassers kunnen zich voor deelname op geven bij J. Smit, Nieuwesloot. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Nico- laas J. z.v. N. Laan en M. Velse- boer, Johannes en Alida zoon en dochter van D. Korver en A. E. Hoekmeijer. Overleden: Willem V. Visser 38 jr. gehuwd met G. Neeskens. Gehuwd: Ernest Chapelier en Cornelia Spaarga ren; Hendrik v. d. Ree en Johan na P. Oranje. DONDERDAG 30 JULI Bioscopen: VICTORIA: Lach en vergeet. HARMONIE: Robin Hood. REX: Somebody loves me. CINEMA: De vloot op stelten. Voorstellingen 8 uur Apotheker: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar: Apotheek War.na-Rit- sevoort, Ritsevoort 5, Apo theker mej. C. Kamphuys. Tentoonstellingen K.C.B. Bergen :tot 31 Juli: Jan van Herwijnen en Rein Snapper; 10.3012.30; 14.30—17; 19.30—22 uur. TINTORETTO-DORPSHUIS Heiloo: tot en met 2 Aug.: Zaterdag 25; Zondag 10 12, 2—5 en 810; werk dagen 810. PIET STENNEBERG, Voor- dam 6, Alkmaar: Moderne kunst. CHANTE MERLE: Kerkepad 1 Bergen: 1012.30, 15 17.30 en 2022 uur. Tot 31 Augustus. HUIS MET DE PILAREN: Mevr. KoemanMeertens. 14.3017.30 uur, gedurende zomerseizoen. DE ZEESTER: Zuidlaan 15: Kunstnijverheid en beeld houwkunst (14.0017.30 u), tot 17 Augustus. Waterstanden: Vrijdag: hoog water 10.55 en 23.25 uur; laag water 5.05 en 17.55 uur. DAMKAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR ALKMAAR Het tournooi om 't persoonlijk damkampioenschap van Alkmaar en Omstreken is zeer vlot en spannend verlopen. De heer De Jong, voorzitter van D. D.D., feliciteerde de prijswinnaars en reikte de prijzen uit. In de hoofdklasse waren dit Kruider (kampioen) en Mekken (tweede prijs), in de eerste klasse Kiewitt (kampioen) en Heyes (tweede prijs) en in de tweede klasse Jorna én Meyer, die beiden ge noegen namen met een gelijk waardige prijs. Hierna gaf de heer Kruider een simultaan-séance aan 16 borden. Hij won 7 partijen, speelde 5 re mise (tegen Heyes, Lengers," J. de Jong, Schuit en Meyer) en verloor er 4 (van Kiewitt, Hemels, Stam en Langras). 12-jarige jongen door motor overreden ALKMAAR Op de vlotbrug is een 12-jarige jongen door een motor overreden. Hij kwam per rijwiel van de Bierkade en op het midden van de brug gekomen bemerkte hij dat achter hem een motor reed. Hij week naar rechts uit om de motor gelegenheid te geven hem te passeren doch gleed uit oyer een schuine kant van het wegdek en kwam te vallen. De motorrijder kon hem toen onmo gelijk 'jneer ontwijken en reed over het jongetje heen. Een onbe kend gebleven dokter heeft de jongen de eerste hulp verleend en hem naar huis gebracht. OP STRAAT DOOD GEBLEVEN ALKMAAR Gistermiddag is de 79-jarige heer J. F. Arrichat, sinds 23 Juni bewoner van het Piusgesticht, op een wandeling in de Bruinvisstraat plotseling voor over gevallen; hij bleek terstond te zijn overleden. Het stoffelijk overschot is naar het Piusgesticht vervoerd. De heer Arrichat was vroeger werkzaam bij de Ned. Spoorwegen en heeft de staking van 1903 nog meegemaakt. Avanti ALKMAAR Men verzocht ons opname van het volgende: Traditiegetrouw gaat onze zang club een kermisavond houden, welke gesteld is op Zaterdag avond 22 Augustus in het K.A.J.- tehuis. Met het oog op de organi satie van de avond worden de leden eraan herinnerd, zich hier voor tijdig op te geven. Gelegen heid hiertoe zal worden geboden op Zaterdag 1 Augustus 's avonds om 8 uur in het Kajottershuis, waar tegelijkertijd de mogelijkheid bestaat om contributie te betalen. Geslaagd ALKMAAR Voor het basis examen van de Nederlandse Ver eniging van leraren in de Engel se taal „Brittannia" te 's-Graven- hage zijn geslaagd de dames J. C. Boom, J. F. Koch, M. G. Los, A. Doornbeek, A. F. de Wilde- Nijssen en de heren C. Dekker, F. van Donselaar, J. Nieuwland en J. D. Sik, allen te Alkmaar. Alsmede de dames Joh. de Boer, A. de Boer, Th. de Boer en C. Strooper allen te Heerhu- gowaard en voorts Mej. M, W. M. Tromp te Heiloo en Mej. W. Visser te Hensbroek. Geslaagd ALKMAAR. Voor het exa men M.O. Handelswetenschappen is geslaagd onze stadgenoot de heer K. van der Pol. RAADSAGENDA BERGEN Maandag a.s. om half 8 komt de gemeenteraad in vergadering bijeen; aan de orde komt een voorstel van B. en W., om de V.V.V. een garantie van 3.500.te geven ten behoeve van het bloemencorso. Voorts komt aan de orde een voorstel, om de functie van „chef G.E.B." te wijzigen in „directeur G.E.B." en tot het vervangen van de aan deze functionaris toegekende „per soonlijke toelage ad 500.in een vaste toelage van 780. Aan de orde komt ook een wij ziging van de verordening op de winkelsluiting en vaststelling van een vacantieregeling voor slagers, kruideniers, kappers en bakkers. B. en W. stellen ook voor het herziene wederopbouwplan van Bergen aan Zee vast te stellen en een gedeelte van de herbouwplicht van de N.V. „Nassau-Bergen" over te nemen, in verband met de kernfinanciering van het we deropbouwplan „Bergen aan Zee". EGMOND AAN ZEE Met spanning zien de liefhebbers van de sensationele motorsport uit naar de terreinwedstrijden, die Zondag 2 Augustus op het circuit, aanvang 2 uur n.m. worden ge houden. En terecht. Want het zal er spannen. De wedstrijden gelden tevens voor het kampioenschap van Noordholland en het kam pioenschap van Nederland en on der de talrijke inschrijvers, be vinden zich de grote cracks van internationale vermaardheid. We behoeven maar enkele namen te noemen, om de liefhebbers al bij voorbaat te doen beven van span ning. Op de eerste plaats is daar in de Seniorenklasse 500 c.c. de Nederlandse kampioen van het vorige jaar H. A. Rietman op B.S.A. die met Fr. Baudoin op Matchless om de eerste plaats zal vechten.... Men verwacht dat zij de twee grootste kemphanen in de strijd zullen zijn. Dan zijn er J C. van Heukelom, Tj. v. d. Brug beiden op Matchless, en de Gebr. Selling, Rob en Frits, resp. op Ariel en Matchless. Voorts D. J. Ruiterkamp op B.S.A. Deze wedstrijden worden ge organiseerd door de Motorclub Alkmaar en Omstreken in samen- Jongens concerteren BERGEN Een harmoniecorps bestaande uit 21 jongens in de leeftijd van 8 tot 15 jaar afkoms- stig uit Schiedam zal Vrijdag, na een bezoek aan de Alkmaarse Kaasmarkt naar Bergen komen. Om ongeveer kwart voor 12 zal het concerteren in Tuindorp en om 2.30 uur zullen de jongens die in een keurig uniform gestoken zijn, de burgemeester een aubade brengen voor het raadhuis. Prestatiezwemmen BERGEN Op initiatief van de V.WV. zal op Donderdag 6 Aug. een zwemvaardigheidstocht in Pesie-bad worden gehouden. De deelname is geheel gratis en ieder die de afstand van 1 en of van 2 K.M. aflegt ontvangt een diploma. De afstand van 1 K.M. is gelijk aan 6 ronden zwemmen: die over 2 K.M. dus 12 ronden, zonder onderbreking. Nadere inlichtingen worden ver strekt door V.V.V. Burgerlijke stand HEILOO Geboren: Anna Ma ria, dochter van G. Schouten en A. H. Nugter; Petronella J. M.. dochter van J. Zoon en M. A. Kuijpers; Margarethe H., dochter van' J. W. Bergman en A. H. Meijers; Aldert J. M., zoon van J. J. Duijnmaijer en-CL C. Bij post. Ondertrouwd: Jacob Slooten en Neeltje Plooijer. Gehuwd: PieterUlder en Em ma W. Brinkmeijer; Johannes H Metselaar en Maria W. Steur. VIOS-NIEUWS WARMENHUIZEN Dezer da gen kwam het VlOS-bestuur ten huize van de heer Thé Smit bij een. Vice-voorzitter N. Jonker be sprak allereerst het afgelopen sei zoen, dat niet ongunstig is te noemen, gezien de prestaties van het 1ste elftal. Helaas mocht het niet gelukken intrede te doen in de 4e klasée K.N.V.B., maar in tussen staat al weer het nieuwe seizoen voor de deur. Hierna werd de training be sproken waarmee het momenteel zeer slecht gesteld is, wat zeer te betreuren valt. Het bestuur hoopt dat hier zeer binnenkort verandering in komt, en dat de jongens zelf zullen beseffen dat zonder training niet veel valt te bereiken. Bij de rondvraag werd nog ge vraagd of er al iets bekend was, over de aanleg van nieuwe sport terreinen, waarop de voorzitter ontkennend moest antwoorden. Besloten werd Vrijdag 31 Juli een ledenvergadering te houden in het Clubhuis Th. de Groot, alle leden worden dringend ver zocht deze vergadering te bezoe ken gezien de zeer belangrijke agenda van bespreking.- Exploitatie koffiehuis WARMENHUIZEN Voor de functie van exploitant van het veilingkoffiehuis is door het cen traal bestuur van de veilingver eniging uit 23 sollicitanten be noemd de heer Math, de Groot, caféhouder te Warmenhuizen. Praktijkdiploma boekhouden WARMENHUIZEN Onze plaatsgenoot de heer P. Pastoor Dz., die werd opgeleid door de leraren Roggeveen en Gootjes te Alkmaar slaagde voor het prak- tiikexamen boekhouden van de Ned. Associatie. RAADSVERGADERING OTERLEEK De voltallige ge meenteraad benoemde tot Hoofd van de openbare lagere school te Stompetoren de heer B. van Dalf- sen thans hoofd van de openbare lagere school te Andijk-Oost. Medegedeeld - werd dat "mej. Tuinstra uit Amsterdam haar be noeming tot onderwijzeres aan de school had aangenomen en dat mej. van Elselo te Sneek voor een benoeming had bedankt, zo dat in de vacature van 2e onder wijzeres aan de openbarelagere school nog' moet worden voorzien. Voor de zesde maal de Vierdaagse meegelopen NIEUWE NIEDORP Onze plaatsgenoot Jan van der Wijn gaarden heeft voor de zesde maal de vierdaagse tot een goed einde gebracht. Onze plaatsge noot C. van der Bijl liep voor de eerste maal mee als militair en bracht het ook tot een goed einde. werking met de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Egmond aan Zee. De inschrijving is dit jaar bijzonder groot. Bij de Junio ren zijn er al 27 inschrijvingen binnen. De wedstrijden worden gereden in vier klassen, Junioren tot en met 125 c.c. en daarboven en Senioren tot en met 125 c.c. en daarboven. De training begint Zondagmiddag om half een. St. Pancratius heeft rollen over CASTRICUM De toneelver eniging St. Pancratius heeft voor het a.s. seizoen 3 stukken in studie genomen. Gestart zal worden met het blijspel „Een baby van dui zend weken", waarna in studie zal worden genomen het mooie toneelspel „Opdat recht geschiede" (The Winslon Boy). Als sluitstuk de bekende klucht „Het hoedje van Marius". Voor enkele man nelijke rollen heeft St. Pancratius nog geen bezetting. Daarom wordt een dringend beroep gedaan op jeugdige tonelisten om zich te scharen in de gelederen van St. Pancratius. Geslaagd CASTRICUM Voor het Mulo examen van de leerlingen welke de Mulo te Beverwijk bezoeken slaagden onze plaatsgenoten Afra Portegies, Truus van Benthem, Afra Duyn, Els Marcker. Gratis bloemen CASTRICUM Deelnemers aan het te houden bloemencorso kun nen zodra het deelnemers-formu lier is getekend bloemen afhalen welke op een nader aan te wijzen plaats beschikbaar gesteld zullen worden. RAMPENFONDS* CASTRICUM Dank zij de spontane medewerking onzer pa rochianen voor ons „Rampen fonds" heeft men de bekende gla zenier Balendong uit Haarlem op dracht gegeven om medio Sep tember weer zes nieuwe gebrand schilderde ramen te plaatsen. Op volle toeren wordt gewerkt om tijdig klaar te zijn. Nagenoeg alle nieuwe ramen zijn tot stand ge komen door giften, groot en klein ten behoeve van het Rampen fonds. Wij zijn er verzekerd van dat de parochianen van St Pan cratius hun steun zullen blijven verlenen. De resultaten van de bijdragen kan eenieder aanschou- wij in de verfraaiing van ziin pa rochiekerk. SCHOORL Het vorige jaar is de proef genomen om in het seizoen ook in Schoorl een bra derie te houden, zij het slechts één avond onder de naam seizoen- markt. Een en ander slaagde wel zo goed, dat men thans heeft besloten dit te herhalen en wel op Woensdag en Donderdag 5 en 6 Augustus a.s. Tegelijk hiermede zal het dorp feestelijk worden verlicht. Het be looft een grandioos gebeuren te worden. Er staat trouwens nog meer op het programma van de V.V.V. Op 9 Augustus zullen volksspelen worden georganiseerd, op 14 Augustus een lampionop tocht, op 23 Aug. autopedwedstrij den enz. De V.V.V. van Groet- Camperduin zal op 7 Aug. we derom een groot vuurwerk houden op het strand. Dat ook dit festijn weer honderden bezoekers zal trekken, behoeft geen betoog. De gehele gemeente spant zich in om het de gasten zo aangenaam mogelijk te maken. Geslaagd SCHOORL Voor het diploma costumière slaagden dezer dagen de dames C. Stam, H. Rietveld, R. Krom, Tr. Hageman, Tr. Glorie M. Delis, A. Louter en M. Meijer; voor het diploma coupeuse slaag de mej. R. Louter. De Beemster gemeenteraad is in zijn gebruikelijke kermiszitting bijeengekomen. Daarbij waren alle raadsleden aanwezig. Bij de ingekomen stukken was een adres van de Beemster Gemeenschap om een subsidie van f 1000. voor het organiseren van feesten enz., welke evenals vorige jaren door de Raad werd toegestaan. Een ingekomen adres van de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen om subsidie werd af gewezen. Er was ook een verzoek inge komen van de R.K. Reclasserings- vereniging te Alkmaar om sub sidie. Burgemeester en Wethou ders meenden, dat, hoewel de doelstelling van de vereniging het college zeer sympathiek is, de gemeente niet het aangewezen lichaam is om hier steun te ver lenen, doch het particulier initia tief op de eerste plaats. Verschil lende raadsleden waren het met dit standpunt van B. en W. niet eens. De heer Schagen (arb.), die er aan herinnerde, dat ook aan de vereniging „Pro Juventute" is gegeven, meende dat uit een oog punt van billijkheid de R.K. Re classering ook diende te worden gesteund. De heren van Baar en v. Baarsen (R.K.) hebben hier over eveneens het woord gevoerd, het nut en de noodzakelijkheid van de R.K. Reclassering aange toond en de wenselijkheid van het geven van subsidie bepleit. Deze en verschillende andere be sprekingen zijn voor B. en W. aanleiding geweest om dit punt aan te houden tot een volgende vergadering, als ook het college van B. en W. deze zaak nog nader heeft bezien. Aan de Stichting Moederschaps- zorg en Kinderhygiëne in Noord- Holland werd een subsidie toege kend van f 10.voor elke zitting welke deze vereniging door mid del van het hier gevestigde con sultatiebureau voor zuigelingen houdt. Jaarlijks worden 26 zittin gen gehouden. De subsidie geldt voor 1954. Het benoemen van een onder wijzer aan de O.L. School te Mid- den-Beemster werd van de agen da afgevoerd. Besloten wordt om de woningen Middenweg 60 en 61, eigendom van Wed. J. Bakker en de woning Middenweg 158, eigen dom van H Dinkla, onbewoon baar te verklaren. Volgens de ge meente-architect zowel als de hoofdingenieur-directeur van de Volksgezondheid zijn deze wonin gen niet meer bewoonbaar te maken. Middenweg 158 is thans reeds onbewoond, de andere wo ningen moeten over 6 maanden ontruimd zijn. Nadat een voorstel was aange nomen om enige wijzigingen aan te brengen in de begroting 1953, werd door de Raad in principe besloten mede te werken aan het voor gezamenlijke rekening van verschillende gemeenten tot stand brengen van een zwembad, het welk gebouwd zal worden in de Beemster. De gemeenteraad van Beemster had eertijds zelf een plan voor het bouwen van een zwembad aanvaard, doch daarna is een samenwerking met verschillende gemeentebesturen tot stand ge komen. Nu moest de Raad zich in principe uitspreken om tot samenwerking in deze met andere gemeenten over te gaan. Nadat een commissie van deskundigen, nl. de heren Wesselo, gedelegeer de van de Kon. Ned. Zwembond, de heer Ebels, inspecteur van de Volksgezondheid te Leeuwarden en de heer Heida van de Plano logische Dienst van Noord-Hol land te Haarlem, zich hebben uit gesproken voor de vestiging van een zwembad in de Beemster, besloot de Raad thans om in prin cipe zijn instemming te betuigen met de samenwerking met andere gerqeenten. Bij de rondvraag heeft de heer Muntjewerf de wens geuit dat als er deze winter werklozen mochten komen, dat die zoveel mogelijk in de gemeente zelf te werk zou den worden gesteld. Deze wens werd door de voorzitter onder streept. Doch, merkte de voorzit ter op, andere instanties hebben er op de eerste plaats over te oordelen welke werkobjecten zul len worden uitgevoerd. De heer v. Baarsen wees op de nog steeds onvolkomen werking van de verkeerslichten bij de Beemsterbrug, waarop de voor zitter mededeelde dat men de nieuwe installatie nog steeds aan het beproeven is. Omdat het vermoedelijk de laatste vergadering zou zijn welke de gemeenteraad in zijn huidige samenstelling zou meemaken, richtte de voorzitter zich tot de scheidende leden, de heren Jac. P. Poel, C. P. Baar, J. Meijn en K. Hogetoorn, die hij dank zegde voor alles wat zij tijdens hun zit tingsperiode voor de gemeente hebben gedaan. Stuk voor stuk hebben de schei dende raadsleden daarop geant woord. Daarbij merkte de heer Poe] o.a. op dat het heel normaal is dat de ouderen heengaan om plaats te maken voor de jongeren. Daarmede was de gebruikelijke kermiszitting van de Beemster gemeenteraad voor 1953 ten einde en hebben de vroede vaderen stellig hun belangstelling betoond voor wat de Beemster kermis die avond bood. Uitslag melkexamen SCHOORL Onder auspiciën van de Coöp. Zuivelfabriek „De Goede Verwachting" werd dit jaar wederom een melkcursus gehou den. Het examen werd afgenomen door de Rijkszuivelconsulent en door drie leden van de Noord hollandse melkcommissie. Als no. 1 slaagde mej. R. Roo- zendaal, 2. K. Gutker, 3. mej. G. Dapper, 4. G. Kaandorp, 5. mej. G. Roozendaal, 6. mej. N. Eriks. Na uitreiking van de „brevet ten" dankte de directeur van de Zuivelfabriek de voormelker, de heer Schipper uit Spanbroek voor zijn .gedegen lessen en de fam. W. Kroon voor de beschikbaar stelling van hun bedrijf. Motorsport HEERHUGOWAARD De districts kampioensrit, geldende voor het districtskampioenschap Waterland en Friesland, tevens geldende voor het clubkampioen schap PERKAM, welke Zondag middag j.l. in de Beemster verre den werd, is voor onze plaatsge noot A. C. Groen, met duo-pas sagier Jac. Stoop een succesvolle rit geworden. Ondanks enige te genslag behaalden zij een tweede prijs, terwijl Groen, als lid van de M. C. Perkam, tevens een grote wisselbeker overhandigd werd. Op Zondag 9 Augustus zal te Hoorn andermaal om deze wissel beker gereden worden. Wij wen sen onze plaatsgenoten ook dan weer veel succes. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond (opgemaakt te 10 uur). AFNEMEND BUIIG Wisselend bewolkt met aan vankelijk nog enkele buien en kans op onweer. Iets ho gere temperaturen. Zwakke iot matige wind tussen Noord west en Zuidwest. Russische nota MOSKOU De „Pravda" heeft Donderdag de tekst gepu bliceerd van een Sovjet-Russische nota over een Oostenrijks vredes verdrag, die Woensdag aan de Oostenrijkse ambassadeur in Moskou is overhandigd en mis schien de kwestie van dit verdrag dichter bij een oplossing brengt. In de nota wordt van Oosten rijk gevraagd, zijn steun in te trekken aan het in Maart 1952 door de drie Westelijke mogend heden voorgesteld zgn. „korte verdrag" dat zonder deelneming van de Sovjets werd opgesteld en door dezen niet als een basis voor een definitieve regeling wordt beschouwd. Als Oostenrijk op de nota ingaat, zijn de Sov jets bereid, samen met de Weste lijke mogendheden de besprekin gen over een staatsverdrag tu hervatten, teneinde oveeenstem- ming te bereiken over de nog onopgeloste vraagstukken die met dit verdrag verband houden. Geslaagd HEERHUGOWAARD-ZUID 15 Juli j.l. eindigde de V.G.L.O.- school St Petrus Canisius te Heerhugowaard-Zuid haar 2-jari ge cursus en 25 leerlingen (meis jes) behaalden haar diploma (met lof). Met succes is dus dit katholiek levensonderwijs ge volgd en als volwaardig huishou delijk ontwikkeld gaan deze 25 meisjes de maatschappij in. Mo ge dit een stimulans zijn voor de ouders om hun kinderen het V.G. L.O.-onderwijs te laten volgen, omdat dit onderwijs voor hun kinderen zeer belangrijk is. Ze kunnen zelfstandig koken, was sen, strijken en huishoudelijk werk verrichten. Op het op 21 en 22 Juli j.l. gehouden examen voor Lingerie op de Modevakschool Heerhugo waard-Zuid slaagden de volgende candidaten: Gonnij Molenaar. Annie Brink, Nellie Rood, Martha Molenaar, Coba de Boer, Jannii van Stra len, Riet Punt, Lida Comman deur, Riet Stoop, Truus Groot, Alie Mul, Gerie Bakker, Corrie Tamis, Alie Kamp, Truus Tamis, Jopie Veldman, Corrie Hoek, Nellie Ottenbros, Gerie Rood, Joop van Diepen, Joop Groot, Si- ni Oudhuis, Jopie Ursem, Bets de Jong, Annie Dekker en Greet Oudhuis. Op het op 23 Juli j.l. gehou den examen voor Costumière, op de Modevakschool Heerhugo waard-Zuid, Dreef 2, slaagden de volgende dames: Jans Ottenbros, Gitta Brink, Ans Snoek, Bep Commandeur, Thea de Jong, Bets de Jong, Gré de Moei, Annie Ruyter, Jopie Bakkum, Jans van Diepen, Corrie van Diepen, Bep Groot en Coba de Boer. Niet f 19.maar f 190. HEERHUGOWAARD-ZUID De collecte voor Herwonnen Le venskracht heeft niet f 19, maar f 190,opgebracht. Geslaagd BROEK OP LANGENDIJK Onze plaatsgenoot B. J. Scharp, onderwijzer aan de O. L. School slaagde dezer dagen voor de hoofdakte. Bouwterrein aangekocht BROEK OP LANGENDIJK De heer C. Kooij J.C.zn. heeft een bouwterrein aangekocht bij de nieuwbouw. Binnenkort hoopt hij een nieuw woonhuis te laten bou wen. Verkocht BROEK OP LANGENDIJK De heer C. Kooij J.bzn., Emma- laan 48 heeft zijn woonhuis on derhands verkocht aan C. J. v. d. Heerik, expediteur, Dijk 85. Burgerlijke stand LANGENDIJK: Geboren: Net ty, d. v. J. Vinike en M. van Pool; Evelien Anneke, d. v. N. Stet en J. Schrijver; Klasina. d. v. A. van der Pijl en C. de Wit. Ondertrouwd: Pieter Kramer en Jacofoa Hidden; Cornells van der Hurik te Heer Hugowaard en Cornelia Maria Brink. Gehuwd: Lambertus G. van Erkelens te Heiloo en Marie C. Söhene. Volleybal ZUIDSCHARWOUDE Zater dagavond speelde het le en 2e team een vriendschappelijke wed strijd tegen het le en 2e team van N. Niedorp. Het eerste verloor, het tweede wist te winnen. Het ligt in de bedoeling om het volgende jaar aan de competitie deel te nemen. Postduivensport DE RIJP De postduivenver eniging „De Reisduif" heeft Zon dag haar wedvluchten voortge zet. De jonge duiven werden ge lost te Mons (België). Bij deze vlucht werden de volgende resul taten bereikt: G. Klinkhamer 1; J. Schipper 2, 15; Gebrs. Boots 3, 4, 7, 8; C. Hottentot 5, 6, 13, 14; J. Knegt 9; W. Altolas ld; P. Riteco 11; J. Sassen 12, 16; de overduif was van de Gebrs. Boots. De oudere duiven vlogen van af Orleans (Fr.) en kwamen als volgt binnen: J. Sassen 1; P. Ri teco 2; Gebrs. Boots 3, 8- G. Klinkhamer 4; C. Hottentot 5, 9; J. Schipper 6, 7, 10. De overduif was hier van de heer J. Schipper. Nieuwbouw ZIJPE Naar wij verne men is de veehouder S. van der Fluit te Stolpen voornemens op een perceel weiland, gelegen aan de duinweg, een woonhuis te doen bouwen

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2