Bijeenkomst droeg karakter van een familiefeest Dax in 1951 mijlpaal voor de Nederlandse wielersport: Van Est in gele trui! 4-DAAGSE CONFECTIE-VERKOOP Grotewohl geeft onrust in sommige gemeenten toe Vliegtuigen in botsing bij oefening Russisch soldaat kroop naar Westerse vrijheid )stenrijks verdrag korting 28ste Westfriezendag te Alkmaar Genootschap Oud-Westfriesland verrichtte nuttig werk Excursie naar terreinen P.W.N. Hereiicostimms Damesmantels Mantelcostuimis „Ik heb er lang over nagedacht Moeilijkheden bij indelingen KNVB Twee doden Vijftig jaar Tour de France slot) Van Steenbergen: Belgische glorie en teleurstelling Ploeggeest sprak op haar best ericachting door het K.N.M.I. geldig van Don- tot Vrijdagavond te 10 uur). END BUIIG ewolkt met aan- ig enkele buien onweer. Iets ho- aturen. Zwakke nd tussen Noord - Iwest. iche nota - De „Pravda" ag de tekst gepu- >n Sovjet-Russische Dostenrijks vredes- Woensdag aan de ambassadeur in srhandigd en mis- tie van dit verdrag 1 oplossing brengt, wordt van Oosten zijn steun in te iet in Maart 1952 Westelijke mogend- steld zgn. „korte zonder deelneming ts werd opgesteld niet als een basis efinitieve regeling wd. Als Oostenrijk igaat, zijn de Sov- nen met de Weste eden de besprekin- n staatsverdrag ta ïeinde oveeenstem- iken over de nog vraagstukken die tg verband houden. slaagd >W AARD-ZUID idigde de V.G.L.O.- etrus Canisius te d-Zuid haar 2-jari- '5 leerlingen (meis- en haar diploma t succes is dus dit vensonderwijs ge- rolwaardig huishou- keld gaan deze 25 aatschappij in. Mo- nulans zijn voor de i kinderen het V.G. te laten volgen, iderwijs voor hun belangrijk is. Ze andig koken, was- en huishoudelijk en. ip 21 en 22 Juli j.l. men voor Lingerie akschool Heerhugo- aagden de volgende ïnaar. Annie Brink, Martha Molenaar, -, Jannii van Stra- nt, Lida Comman- toop, Truus Groot, rie Bakker, Corrie lamp, Truus Tamis, m, Corrie Hoek. ros, Gerie Rood, >en, Joop Groot, Si- Jopie Ürsem, Bets ie Dekker en Greet p 23 Juli j.l. gehou- voor Costumière, op school Heerhugo- Ireef 2, slaagden de es: Jans Ottenbros, Ans Snoek. Bep Thea de Jong, Bets de Moei, Annie Bakkum, Jans van e van Diepen. Bep a de Boer. - maar f 190. )W AARD-ZUID oor Herwonnen Le- eeft niet f 19, - opgebracht. ;slaag(l LANGENDIJK noot B. J. Scharp, m de O. L. School - dagen voor de in aangekocht LANGENDIJK >oij J.C.zn. heeft een aangekocht bij de innenkort hoopt hij onhuis te laten bou- ;rkocht LANGENDIJK Cooij J.bzn., Emma- zijn woonhuis on- ocht aan C. J. v. d. iteur, Dijk 85. ■lijke stand JK: Geboren: Net- ïke en M. van Pool; ke, d. v. N. Stet en Clasina, d. v. A. van de Wit. d: Pieter Kramer Ldden; Cornelis van Heer Hugowaard en a Brink. jambertus G. van Heiloo en Marie C. ïlleybal itWOUDE Zater- elde het le en 2e indschappelijke wed- ït le en 2e team van et eerste verloor, het winnen. Het ligt in >m het volgende jaar ititie deel te nemen. uivensport - De postduivenver- leisduif" heeft Zon- ïdvludhten voortge- duiven werden ge- (België). Bij deze de volgende resul- G. Klinkhamer 1; 2, 15; Gebrs. Boots Hottentot 5, 6, 13, 9; W. Altolas 10; P. Sassen 12, 16; de van de Gebrs. Boots, duiven vlogen van- fr.) en kwamen als J. Sassen 1; P. Ri ts. Boots 3, 8; G. C. Hottentot 5, 9; 7, 10. De overduif de heer J. Schipper. :uwbouw - Naar wij verne- iehouder S. van der pen voornemens op veiland. gelegen aan een woonhuis te Donderdag 30 Juli 1953 Pasrma 3 ALKMAAR Een echte Westfries is trots op zijn ge boorteland, op zijn afkomst en zijn eigen dialect. Vooral Westfriezen voelen zich aan elkaar verwant en hun bij eenkomsten worden gekenmerkt door een bijzonder broederlijke omgang. De jaarlijkse Westfriezendag van het Historisch Genootschap „Oud Westfriesland" is even zeer een bijeenkomst, die het karakter draagt van een familiefeest, waarop men elkander veel te vertellen heeft en banden van persoonlijke vriendschap nauwer worden aangehaald. Op zo'n dag merkt men niet eens, te doen te hebben met personen, die buiten hun West- fries-zijn zich in tal van opzichten van elkander onder scheiden. Nuttig werk. In het afgelopen jaar heeft het Genootschap, dat gisteren zijn 28e Westfriezendag te Alkmaar hield, goed en nuttig werk verricht, al dus de voorzitter, de heer G. No- bel uit Lutjewinkel in zijn ope ningsrede tot de 250 leden, die zich in de benedenzaal van het „Wapen van Heemskerk" hadden verzameld. Maar ondanks dat wekte hij zijn toehoorders toch op. zichzélf te blijven, d.w.z. één van zin en verbonden met elkan der in het bewaren van de schone Westfriese tradities, van kleder dracht en taal, want immers: „Die zijn voorgeslacht (geboortegrond) niet eert, is zijn eigen naam niet weerd Algemene Vergadering. De dag begon met een algeme ne ledenvergadering, o.m. bijge woond door de heer G. J. Honig uit Koog Zaandijk, Hoofd van de Zaanse Oudheidkamer en zijn echtgenote, de heer Th. Wortel, gemeente-archivaris van Alk maar, de heren Ir. G. J. J. Jellis, Rentmeester van de Provinciale Domeinen en P. L. Duinker, Hoofd van de Technische Afdeling van de P.W.N. te Castricum, naar de waterwinningsgebieden, waarvan ifl de middaguren een excursie werd gemaakt. Onder de aanwezige leden be vond zich een groepje dames, ge tooid met de West Friese kap. Zij zijn deelneemsters aan een naai cursus, die onder auspiciën van Het Genootschap wordt gegeven dat het vervaardigen en dragen van de oude Westfriese kleder dracht wilbevorderen. Men heeft zelfs een commissie geformeerd, die het ontwerp voor een nieuw Noord-Hollands costuum voor feestelijke gelegenheden voorbe reidt. Hierover zullen t.z.t. nadere mededelingen worden gedaan. De uitgave van de bundel is nog een zwak punt. Men is erin geslaagd na een niet verschijnen van 2 a 3 jaar, over het jaar 1952 een nieuw exemplaar te laten verschijnen, doch voor de uitgave over 1953, is zeker nog een be drag van ruim f 700 nodig. Dit bedrag moet uitsluitend uit vrij willige bijdragen van de leden worden verkregen. De voorzitter gaf persoonlijk het goede voor beeld. door hiervoor f 100 beschik baar te stellen. Het moet te zijner tijd mogelijk zijn, elk jaar een bundel uit te geven. De voorzit ter deed een beroep op de leden, een vrijwillige bijdrage te leveren voor het blad, dat toch door ieder od prijs wordt gesteld. „Zijn wij Westfriezen, of zijn we dat niet," besloot hij. De Statuten van het Genootschap hebben de koninklij ke goedkeuring verkregen. Jaarverslagen. De diverse jaarverslagen wer den goedgekeurd. De secretaris, de heer J. Ottenbros te Alkmaar liet de vorige Westfriezendag de revue passeren en gaf een over zicht van de werkzaamheden van het Genootschap over het afge lopen jaar. Hieruit nemen we het volgende over: Van het Provinci aal Bestuur van Noordholland werd een subsidie van f 1.000 toegezegd ter dekking van een eventueel tekort op de uitgifte van „De Speelwagen." Van Mevr. Wegener Sleeswijk - van Balen Blanken werd het voor stel ontvangen, een prijsvraag uit te schrijven voor een novelle, die in Westfriesland moet spelen (Dit voorstel is door het bestuur over genomen en door de ledenverga dering goedgekeurd. Het verhaal, dat in de Bundel van het volgen de jaar zal_ verschijnen, moet on geveer 5 a 6 duizend woorden tellen. Men is vrij, al dan niet m dialect te schrijven. Voor de drie beste inzendingen zijn prij zen beschikbaar gesteld van resp. f 100: f 75 en f 50. De beoordeling van de inzendingen zal geschieden door een jury, waarin zitting heb ben de initiatiefneemster, als pre sidente, Dr. P. v.d. Meulen uit Den Haag en de heer D. Nieuw- poort te Bergen. Oorspronkelijke novellen nog niet gepubliceerd moeten getypt worden ingele verd vóór 1 Jan. a.s. aan Mevr. Y. Wegener Sleeswijk-van Balen Blanken Thomsonlaan 56, Den Haag. Tenslotte werd in het jaarver slag meegedeeld, dat het bestuur heeft besloten, éénmaal per jaar een zgn. streekavond te houden, telkenjare op een andere plaats in het gewest. Financiën. De ontvangsten over 1952 be droegen f3.665.40. Voordelig saldo '51: f2.389.43. Contributie fl.159.50 Subsidies f 72. Uitgaven: f 3.665.40. Voordelig saldo: 31 December '52: f 2.259.75. Bestuursverkiezing. De heren G. Nobel (voorzitter) en H. Galis werden bij acclamatie herkozen. In de vacatures P. Sij - brandy en Th. Wortel werden be noemd de heren Drs. A. Schaper te Enkhuizen en J. Koster te Hau- wert. In de Commissie voor Lan delijk Schoon werden herkozen de heren G. Nobel, P. Nooteboom en H. O. J. de Ruyter de Wildt. Als plaatsen van het houden van de volgende Westfriezendag wer den genoemd Midden Beemster, Medemblik, Opmeer, Hoorn en Lutjewinkel. Het bestuur zal de keuze bepalen. Excursie. In de middaguren werd na de gemeenschappelijke lunch een prachtige rit gemaakt via Heiloo, Egmond Binnen en Egmond aan den Hoef naar het duinterrein van de P.W.N. dat laatstelijk in 1948 onder Bergen is aangekocht. Daarna volgde een kort bezoek aan Schoorl, Groet en Camper duin, waar even halt werd gehou den op de plek, waar het zeewater op de eerste Februari het Noord hollandse land bedreigde. Tijdens de vergadering hield de heer Ir. G. J. J. Jellis een korte inleiding over de geschiedenis omtrent de verwerving van terreinen door de P.W.N. die thans niet alleen voor de waterleiding van belang zijn, doch ook voor recreatie, na tuurbescherming, jacht en bos bouw. Thans heeft de P.W.N. in eigendom 4.800 ha. over een ge bied zich uitstrekkende van Wijk aan Zee tot De Egmonden, over een afstand van 18 km. en een terrein van ongeveer 800 ha. bij Bergen. Van deze terreinen zijn 1200 ha. bebost, 400 ha. bestaat uit weiland en 3000 ha. beslaan woest duinterrein. De excursie is voor de bezoekers aan de West friezendag een feestelijke vacan- tietrip geworden, die op aangena me wijze het familiefeest, zoals de Westfriezendag ongetwijfeld mag worden genoemd, besloot. (Advertentie) Tol besluit van onze opruiming yerkopen wij thans gedurende 4 dagen, op Vrijdag, Zaterdag, Maandag en Dinsdag a.s. al onze PROFITEER VAN DEZE UNIEKE GELEGENHEID! BERLIJN, 29 Juli (Reuter). De Oostduitse eerste-minister, Grotewohl, heeft in het afgelopen weekeinde op de conferentie van het centrale comité van de communistische partij medegedeeld, dat er in Juni in 272 van ongeveer 10.000 Oostduitse gemeenten onrust is geweest, aldus deelt het Oostduitse blad „Neues Deutsch- land" in zijn editie van Woensdag mede. Nationale reclasseringsdag De nationale reclasseringsdag zal dit jaar worden gehouden in de periode van 21 September tot 4 October. Zaterdag 3 October zal voor de meeste gemeenten gelden als cen trale datum. T oeristenreizen Holland-Amerika Lijn Deze winter zal de Holland— Amerikalijn het grootste en meest omvattende programma op het ge bied van toeristenreizen naar Zuid-Amerika en West-Indië sinds het einde van de oorlog gaan uit voeren. De „Nieuw Amsterdam", de „Maasdam" en de „Rijndam" zullen elf reizen gaan maken. BERLIJN, 29 Juli. Een Rus sische soldaat is gedeserteerd van het Russische oorlogsgedenkteken in de Berlijnse Dierentuin en heeft politiek onderdak in het Westen gevraagd. De 20-jarige soldaat hield zich 2 uur schuil in de bosjes, terwijl andere schildwachten naar hem zochten met de tommygun in de aanslag. Daarna smeet hij zijn muts, schouderbedekking en revolver weg en kroop de Dierentuin uit op de plaats waar een Duits-Ame rikaanse filmmaatschappij bezig was opnamen te maken van een scène, waarin een Rus ontsnapt. De Britse autoriteiten hebben vanavond meegedeeld, dat de soldaat politiek asyl verleend wordt. Zijn naam weigerden zij bekend te maken. De regisseur van de filmmaat schappij, Victor Vicas, zelf ge boren Rus, vroeg de soldaat waarom hij gevlucht was: „Ik had opdracht 's avonds bij het gedenkteken geen Duitsers of andere bezoekers toe te laten. Maar gisteravond heb ik het een Duits paartje wel toegestaan." „Een van de officieren zei tot mij: „Voor wat je zo juist gedaan hebt, kun je morgen doodgescho ten worden." „Ik maakte in het duister dat ik zo gauw mogelijk weg kwam." „Toen ik mij hier verstopt had, Het is niet zo eenvouding zegt Brunt DEN HAAG, 30 Juli. Van daag zal door de KNVB worden vergaderd over de indeling van de eerste klassers en dus ook van de tweede klassers voor 't nieu we competitieseizoen. Deze kwestie is niet zo een voudig, omdat de Zuidelijke clubs gezien het moeilijke jaar, dat TSC heeft gehad, geen animo hebben om in West 2 te worden ingedeeld. Deze afdeling staat als verreweg de sterkste geboekt, toch heeft de indeling in afde lingen tot gevolg gehad dat men, zoals de secretaris van de KNVB de heer Brunt het uitdrukte, moet gaan „schuiven" met de clubs in het gehele land. De zaak zou heel wat eenvoudiger zijn, als de clubs nog in districten wa ren ondergebracht. West 2 is 'n afdeling van 22 clubs, er zijn er 21, zodat er een club uit het Zui den of Noorden moet aan worden toegevoegd. Gezien de kracht van deze afdeling valt het te begrij pen, dat men er in het Zuiden noch in het Noorden veel voor voelt bij de sterke clubs te wor den ondergebracht. Maandag kan de definitieve indeling, volgens de heer Brunt, worden verwacht. zag ik het licht dat u bij uw werk had branden en ging hier heen." „Vijf en zeventig procent van de Russische soldaten zou naar het Westen deserteren als ze niet bang waren werkeloos te wor den en om een baantje zouden moeten bedelen. Een paar maanden geleden heb ik verlof aangevraagd, omdat mijn moeder op onze boerderij in de Oeral van honger omkomt. Maar het verlof werd geweigerd. Als ik vanavond niet gevlucht was zou ik het een andere avond gedaan hebben. Ik heb er lang over nagedacht." De soldaat zei, dat hij nooit naar de Sowjet-Unie zal terug keren. ...Zelfs als zij mij niet dood schieten zullen zij me ten minste laten rondgaan met propaganda- lectuur voor de soldaten, waarin hun verteld wordt, hoe ik in Wes terse gevangenschap mishandeld ben." Hij zei, dat het 300.000 man sterke Russische leger in Oost- Duitsland in Oostmarken betaald wordt, die op het ogenblik zo goed als waardeloos zijn, ten ge volge van de economische crisis in de Russische zone. „Als soldaat krijg ik 30 mark per maand. Het is nergens genoeg voor." OPROEP TOT EENHEID VAN DUITSE KATHOLIEKEN Mgr. L. Jaeger waarschuwt tegen bedriegelijke verkiezingsleuzen PADERBORN, 29 Juli (KNP) Een duidelijk jawoord met betrekking tot de politieke ver antwoordelijkheid heeft de Aarts bisschop van Paderborn Mgr Lo- renz Jaeger doen klinken, toen hij Zondag op de kansel van Zijn kathedraal sprak over de verkie zingen. De Aartsbisschop keerde zich in resolute bewoordingen te gen zovele katholieken, die wel iswaar hun persoonlijke verplich tingen als katholiek nakomen, maar geen kracht opbrengen om het openbare leven christelijke vorm te geven. „Er bestaat geen kloof tussen Godsdienst en leven", riep de Bisschop uit. Hij riep allen op in deze beslissende periode van Duitslands geschiedenis en par ticuliere belangen op de achter grond te stellen en zorg teheb ben voor eensgezind ontrekken. Wijzend op de komende verkie zingen voor de Bondsdag en de propaganda der politieke par tijen, in de hoop de stemmen der Katholieken te winnen, liet de Bisschop zijn waarschuwende stem horen niet al te lichtvaar dig geloof te hechten aan allerlei beloften. „Vraagt hun maar eens, zo zeide de Bisschop, welke houding zij in de afgelopen maanden en jaren hebben aangenomen tegen over de christelijke wetgeving van Huwelijks- en Gezinsrecht, tegenover de schoolwetgeving in Noord RijnlandWestfalen en te genover alle eisen van de chris- teliik-sociale ordening. Duizenden katholieken, samen gestroomd uit alle adelen van het bisdom, aanhoorden deze toe spraak. Onder hen bevond zich ook de wijbisschop Dr Rintelen. die zijn zetel in Maagdenburg heeft. BRUEGGEN Gistermorgen omstreeks elf uur zijn boven het vliegveld Brueggen bij een lucht gevecht een Amerikaanse Sabre en een Britse Meteor NF 11 met elkaar in botsing gekomen. De vliegtuigen vielen neer in de buurt van het vliegveld. De Amerikaanse piloot is er nog wel in geslaagd zich in zijn schiet- toestel naar buiten te schieten, doch niet om zich van deze stoel te ontdoen en zijn parachute te openen. Hij stortte neer en werd op slag gedood. De twee inzittenden van de Me teor wisten zich eveneens buiten het vliegtuig te werken (de NF 11 had geen schiettoestellen) doch de navigator werd, toen hij naar buiten sprong, door de staart van het vliegtuig getroffen en op slag gedood. De piloot landde met zijn parachute, doch werd gewond en had een shock. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Het ongeluk gebeurde op on geveer duizend voet hoogte, toen de Sabre het vliegveld Brüggen trachtte aan te vallen en de Me teor dit wilde verhinderen. Er ontstond een luchtgevecht, waar bij de Sabre de staart van de Me teor raakte waarop beide toestel len naar beneden stortten. Dit is 127-JARIGE GESTORVEN NEW BRITAIN Connecticut) 29 Juli. Vandaag is in New- Britain de 127 jaar oude Isaac Alkas gestorven, die vijftig iaar geleden uit Iran naar Amerika emigreerde. Isaac zelf heeft tot zijn dood toe beweerd, dat hij niet 127, maar pas 124 jaar oud was. Zijn negentig-jarige echt genote echter gaf zijn leeftijd op als 127 en ook uit de officiële papieren bleek da-t Isaac in het jaar 1826 geboren was. het tweede ongeluk in de oefening ..Coronet". Enige dagen geleden is een Engelse Meteor veronge lukt. Gezien het feit. dat er al leen reeds in het gebied van de Second Airline Technical Airforce (A.T.A.) duizend vliegtuigen per dag starten en er allerwegen luchtgevechten worden gevoerd, acht men het aantal ongelukken tot dusverre zeer gering. In het kader van de politiek van de „nieuwe koers" heeft de regering vele vonnissen herzien, aldus Grotewohl. Sedert 11 Juni hadden rechterlijke autoriteiten 18.000 uitspraken onderzocht. Als gevolg hiervan zijn 8871 personen in vrijheid gesteld. Grotewohl zeide, dat het niet helemaal juist is om de her ziening van de politieke en eco nomische koers als een nieuwe economische politiek te beschou wen. Tot op zekere hoogte kon de verandering in Oost-Duitsland vergeleken worden met de in voering van de N. E. P. in Sov jet-Rusland in 1921. Over de N. E. P. zeide hij dat dit niet het einde van de Oetoberrevolutie had betekend, zoals in die dagen wel werd gezegd. De politiek van de socialisti sche eenheidspartij had tot 1952 Nederlandse handels transactie met Rusland Van het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorzie ning vernemen wij, dat contracten met Rusland tot levering van thans in totaal 11.000 ton boter zijn gesloten. Ongeveer tegelijker tijd heeft Nederland contracten met Rusland afgesloten tot aan koop van tarwe tot een totale hoeveelheid van 115.000 ton. geleid tot toenemende kracht van Oost-Duitsland, maar en waren fouten gemaakt. In de laatste twee jaren waren de internatio nale toestand en het nationale Duitse probleem niet goed be oordeeld. TOMATENUITVOER NAAR ENGELAND STOPGEZET 's GRAVENHAGE, 29 Juli. Het extra contingent van dui zend ton voor de invoer van tomaten, dat het Engelse minis terie van Handel Dinsdagavond toestond voor de maand Juli, blijkt reeds te zijn uitgeput. In verband hiermede heeft het be drijfschap voor Groenten en Fruit de uitvoer van tomaten naar Engeland stopgezet met in gang van Donderdag 30 Juli 1953 te 0.00 uur. Reeds uitgereikte en niet gerealiseerde uitvoer- machtigingen verliezen op dat tijdstip hun geldigheid. Op Maan dag 3 Augustus a.s. zal de toma ten uitvoer naar Engeland wor den hervat. Joop de Mos wint wederom SCARBOROUGH, 29 Juli. In de vierde ronde van het Sla- zenger prof-tournooi heeft onze landgenoot Joon de Mos gezege vierd over de Spanjaard Gimeno. De Mos sloeg zijn tegenstander met 61, 61, 63. Kroonprins Akihito van Japan bracht Woensdag een bezoek aan Amsterdam, waar hij in de ambtswo ning van burgemees ter d'Ailly de lunch gebruikte. In de tuin leidde later de burge meester zijn hoge gast rond en vertelde hem de bijzonderheden van diverse bezienswaar digheden. Op de ach tergrond (links) Me vrouw d'Ailly. Naast haar de heer Takano- bu Mitani, groot ka merheer van de kroon prins. „Ik denk er ernstig over in 1951 mijn Tour nog wat uit te breiden en tegelijk de rustdagen tot een minimum terug te brengenhad Jacques Goddet na afloop van de Ronde van Frankrijk 1950 gezegd. Toen in het vroege voorjaar het plan de campagne in L'Equipe verscheen, bleek het alles bij elkaar mee te vallen. Er waren drie etappes méér, maar om te verpozen van de duizend-en-een vermoeienissen die een Tour de France medebrengt, waren er toch nog twee rustdagen overgebleven. De meeste etappes waren niet langer dan 200 km en alvorens de bergen opdoemden, waren er al twaalf ritten ivaarin de mindere goden konden proberen een fatsoenlijke plaats in het algemeen klasse ment le bezetten. Ze zouden dan in de bergen een stootje kunnen verdragen! Het waren overigens niet alleen tweederangs-renners, die zich roerden. Herinnert ge nog die onvergetelijke Maandag, toen uit het verre Dax het bericht kwam dat voor het eerst in de Tour- historie een Nederlander de gele trui had veroverd? Weet ge nog van het laaiende enthousiasme, dat zich meester maakte van het hele land toen de naam van Wim van Est bovenaan werd geplaatst in het Tour-klassement? Grote dagen voor de vaderlandse wielersport. Maar de volgende dag de deceptie: de St Wille- brordenaar tuimelde in een zeventig meter diep ravijn. Wég alle illusies, vervlogen alle hoop op het verwezenlij ken van onze beste orestatie in 48 jaar Tour-geschiedenis. Het achteraf wonderlijk goed geëindigde ongeval met van Est rukte de ploeg van Pellenaars uit haar ver band Niemand heeft de jon gens ooit kwalijk genomen dat zij samen terug naar huis kwamen. Het was ploeggeest op haar best. Dar jaar bereikte amper de helft van de karavaan het eindpunt: 66 man van de 123. Coppi. kort vóór de Tour slachtoffer geworden van een ernstige val en aan de voor avond van de start zwaar ge slagen door de ongelukkige dood van zijn broer Serse, kon geen hoofdrol spelen. En zo eindigde deze Ronde met een overigens grootse zege van Hugo Koblet, die meer dan twintig minuten voorsprong op •Geminiani telde in de eind uitslag. Lazaridès werd derde, Bartali vierde en Stan Ockers vijfde. Voor het eerst na vele jaren veroverde Frankrijk de eerste prijs in het landenklas- sement. 1952 De Tour de Franse 1952 ligt nog vers in ieders geheugen. Het was de 39ste sinds Papa Desgrange in 1903 met zijn le venswerk begon. Ongetwijfeld herinnert ge U hoe Rik van Steenbergen vóór de start te Brest aan ieder die het maar horen wilde had verteld, dat Fausto Coppi niet zou winnen en hoe diezelfde Belg de eer ste etappe op zijn naam bracht. De volgende dag zegevierde Rosseel. Waren de grote jaren voor de mannen van Silvère Maes weer aangebroken? In de derde etappe barstte de ramp los: Van Steenbergen kon niet meer mee en vóór de Ronde vijf dagen oud was, keerde „Rik" terug naar huis De Fransman Lauredi en de Italiaan Magni gingen de vol gende dagen aan het „knuc- ken" om de gele trui en intus sen behaalden de Nederlanders dagelijks een ereplaats. Gerrit Voorting stormde op een van de eerste dagen zelfs 69 plaat sen vooruit in één rit! Op de achtste dag zag de Italiaanse knecht Carrera kans zich in de leiderstrui te steken, maar toen kwam de tijdrit van Metz naar Nancy en daar was FaustoCoppi weer de grote ongenaakbare. Hij stond derde in het algemeen klassement en lag op de loer tegen de dagen dat de colonne zich door de bergen zou bewegen.. De Tour was nog lang niet op de helft of het was al zo ver! In de eerste Alpenetappe veroverde hij een kostelijke voorsprong op Robic, Ockers, Gelabert en Dotto en daarmee stond menselijkerwijze ge sproken Fausto's tweede Tour zege (eerste in 1949) vast. Overigens hadden de Neder landers voor het eerst een knaap die ook in de bergen een hoofdrol speelde: Jan Nol ten. die in Monaco een triom fantelijke solorush besloot met de overwinning. In de Pyre neeën zou Geminiani het Coppi nog enigszins lastig maken, maar de rit naar Pau, in afschuwelijk weer verre- VAN STEENBERGEN .gele trui en naar huis den, toonde aan dat er tegen de Italiaanse grootmeester niets te beginnen viel. Hij won de Tour vóór Ockers, Ruiz, Bartali, Robic. Magni, Close. Dotto, Carrea en Gela bert. De Nederlanders reden al len de Tour uit. Zij legden be slag op de vijfde plaats in het ploegenklassement en telden vier man bij de eerste vijf-en- twintig: Nolten. Van Est, Voorting en Wagtmans. Ne derland had voor goed zijn plaats in de Tour veroverd. De weg lag open naar de er kenning als complete ploeg met gelijke rechten als de „groten". If

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3