„Luit, Luitenant! Er is een bestand Hij heeft de beloofde fles gebracht!" Nationaal auto-museum opent in Driebergen de deuren Heel Duitsland vrij en gelijkberechtigd Buitenlandse notities K.P.M. komt Mekka - ga n ger s met een schip ter hulp Trotzky's moordenaar Verzameling uit de oude tijd Geen wantoestand in Groningen Zuid-Afrika schonk f 1.665.164.72 communistische pers Wat Adenauer aan Eisenhower schreef in oost-duitsland slinkt géschenkzending ierse rode kruis vergissing... Brennerpas geblokkeerd Donderdag 30 Juli 1953 Pagina 5 De Gasperi faalt De Italiaanse premier Alcide de Gasperi heeft het pleit ver loren. Zijn nieuwe regering, de achtste onder zijn leiding sedert het einde van de oorlog, is over de oppositie in de Kamer van Af gevaardigden gestruikeld. De za ken staan er dus precies weer zo voor als kort na de uitslag van de laatste parlementsverkiezin gen. Een echec voor de Gasperi en een ramp voor het land. Dat dit zou gebeuren was te voorzien. Want de kiem van deze misluk king lag al in de verkiezingsuit slag besloten. Het democratisch blok behaalde een te geringe meerderheid om aanspraak te kunnen maken op 2/3 van het to taal aantal zetels, zoals thans in de wet is vastgelegd. De moge lijkheid om een krachtige rege ring samen te stellen uit figuren die tot de democratische midden groep zouden behoren bleek bij voorbaat uitgesloten, omdat de steun in het parlement veel te zwak zou zijn. De Gasperi heeft zich van de situatie bij zijn eer ste pogingen reeds rekenschap gegeven. Maar zich ook weer niet laten verleiden, steun te zoeken bij de rechtse extreme groepen als b.v. de neo-fascisten of bij de linkse elementen. Het laatste was voor hem een stelregel waar hij niet van afweek. Er bleef dus al leen het zwakke democratische blok over. Men herinnert zich wellicht, dat de Gasperi persoon lijk met een zekere tegenzin het laatste kabinet samenstelde. Hij wist maar al te goed, hoe klein de kans van slagen was. Hij heeft alleen aan de wens van president Einaudi gevolg willen geven, om dat hij het belang van het land kon dienen. Mogelijk heeft hij gespeculeerd op een steun van de monarchisten. Wanneer zij zich bij de laatste stemming afzijdig hadden gehouden, was de débacle voorkomen. De vraag is thans, wat nu? De monarchisten hebben tegen gestemd. De groepen rondom de christen-democraten uit het vorige kabinet onthielden zich van stem ming. De laatsten waarschijnlijk, omdat de Gasperi ditmaal zijn keuze slechts had bepaald tot z'n eigen politieke geestverwanten. In de linkse hoek, behoeft men het niet te zoeken. Probeert de Gasperi het opnieuw, of één van ziin partijgenoten, dan zal het ge zocht moeten worden in een coa litie. De monarchisten komen dan het eerst in aanmerking. Maar de grote vraag blijft, of de christen-democratische partijlei ding daar genoegen mee neemt. De partij is uitgesproken republi keins. Een factor die zwaar weegt. De christen-democraten hebben in eigen gelederen al moeilijkheden genoeg. Er bestaan meningsverschillen over belang rijke punten in het sociaal-econo misch programma en ook over maatregelen die het vorige kabi net heeft genomen inzake de be strijding van de werkloosheid en de woningbouw. De Gasperi zal niet zo gauw genegen zijn door een samenwerking met de mo narchisten de tegenstellingen nog te verscherpen. Zaterdagmiddag om drie uur zal het Nationaal Autombiel- Museum te Driebergen door de burgemeester van die gemeente, W. H. Baron Taets van Amerongen van Renswoude, geopend worden. Een groot nieuw gebouw is verrezen, waarin de museum stukken zijn ondergebracht. Daarmee is het plan van de heer G. Riemer, directeur van het bij het museum gelegen Instituut voor de Autohandel, werkelijkheid geworden. Want in feite is het hele museum aan hem te danken. \foor het land is het een ramp schreven we hierboven. Ita lië, lid van de NAVO en beho rende tot de EDG-staten, zal een zwakke schakel in dit Westers verband blijven, zolang 't mank gaat aan een gebrek aan rege- mgskracht. Want daar komt in feite op neer. De teleurstelling "an de overige Westerse politici is begrijpelijk. De enige hoop is nog hoewel het dan toch een onstabiel kabinet zal zijn dat de Republikeinen met de libera len en de gematigde socialisten, die voorheen met de christen democraten de regering uitmaak ten, nog tot andere gedachten komen! De Gasperi zelf heeft zich ook in die geest uitgelaten. Een andere mogelijkheid ligt er niet voor de hand, wil de demo cratie geen slachtoffer worden van de dictatuur van rechts of links. Op zekere dag zag de heer Riemer, bij een bezoek aan Den Haag, in een wat wankele schuur een merkwaardige collectie auto's van „prae-historische" da. tum staan. Het was een tamelijk troosteloze verzameling „old ti mers", die toebehoorde aan de A.N.W.B. Plundering door de bezetters en vernielzucht van. omwonenden waren de oorzaak dat deze „old timers" de indruk maakten, dat ze nu toch wel de langste tijd geleefd hadden. De A.N.W.B. bleek niet ongenegen de wagen tjes af te staan, als ze ergens anders beter onder dak konden komen. Peking-Parijs anno 1900. En zo kon het gebeuren, dat er voor het zes cylinder spijker tje, dat in de schuur wat droe vig aan de glorie van een rit Peking-Parijs terugdacht, een waardiger verblijfplaats werd gebouwd. Daarin staan nu ook 't driewielige autootje van Leon Bollé (1896), daarnaast de solide constructie van Benz die waar schijnlijk nog ouder is, de F.N. met zijn vigelantekap, zijn, hou ten spatborden en zijn wonder lijk stuur, dat aan een Vliegende Hollander doet denken. Dertien van dergelijke -yjsagens zijn er nu in het museum aanwezig. Eén van de „reuzen" is een an tieke Londense dubbeldekbus. die tijdens zijn rit door Nederland naar het museum het verkeer af en toe niet weinig in de war bracht. Drie andere exem plaren zijn al aangekocht en krijgen ook hun plekje. In de werkplaatsen van het instituut voor de Autohandel ziin al die De noodasvls voor psychopaten (Van onze redacteur) In een eindverslag van de Eer ste Kamer wordt er door som mige leden van de Eerste Kamer op gewezen dat er op het gebied van het gevangeniswezen nood- en wantoestanden bestaan, waar aan zo spoedig mogelijk een eind gemaakt moet worden. antieke wagens geheel in oor spronkelijke toestand hersteld en zelfs zou er met de hele stoet weer een ritje gemaakt kunnen worden. Speciale filmzaal. Er zijn vele mensen, die zich hebben toegelegd op het verza melen van nummerborden. De heer Stoel uit. Utrecht, die van deze internationale vereniging van collectioneurs president is, heeft ruim 900 nummerborden voor het museum beschikbaar gesteld. Men vindt er b.v. de nummerborden van president Roosevelt tussen. Uitgebreid is ook het aantal foto's en docu menten over de voornaamste auto-constructeurs. Op een ande re plaats in het museum ziet men de eerste banden, nog half mas sief en verder alle soorten tot het nieuwste op dit gebied, een band zonder binnenban, toe. Dat er „niets nieuws onder de zon" is wordt ook hier weer bewezen. De „White Side-Tire", n.u één van de laatste snufjes, vindt men ook bfj de oude Spijker. Voor philatelisten is er een kostelijke collectie postzegels over de auto. In een speciale filmzaal worden populaire opnamen vertoond, o. m. over de 24 uursrit in Le Mans. Ter gelegenheid van de ope ning is er voor de modelbou wers een wedstrijd, waarvan een zesdaagse trip naar Parijs de inzet vormt. Het museum zal van omstreeks April tot October elk jaar geopend zijn. DJAKARTA, 29 Juli (P.I. Aneta) In de tijd van één etmaal heeft de Koninklijke Pa- ketvaart Maatschappij de „Camp- huys", welk schip lijndiensten in Indonesië onderhoudt, beschik baar gemaakt voor de hadjivaart naar Mekka. De „Seven Seas" van de Indo nesische maatschappij Inaco, die ruim duizend Mekkagangers van Tandjong Priok naar Djeddah zou vervoeren, kon niet tijdig meer voor het einde van de bede- vaartstijd in Arabië arriveren, als gevolg van een Maandagavond op het schip uitgebroken brand. De aan boord zijnde adspirant- hadji's, die voor een deel uit midden-Java afkomstig zijn, waar zij reeds bij de Inaco protest aan tekenden, omdat dit schip Sema- rang niet aandeed en zij gedwon gen waren de reis van Semarang naar Priok per trein te maken, dreigden thans hun kans om de VOOR RAMPGEBIED DEN HAAG, 29 Juli Heden middag heeft Z.K.H. Prins Bern- hard als voorzitter van het Ram penfonds 'n cheque in ontvangst genomen van f 1.665.164,72, welk bedrag de ambassadeur van de Unie van Zuid Afrika hem na mens het Zuidafrikaanse volk en de regering aanbood. De ambassadeur, kolonel P. I. Hoogenhout, liet de aanbieding vergezeld gaan van een, in het Afrikaans uitgesproken korte toespraak, waarin hij de nauwe verwantschap tussen het Zuid afrikaanse en het Nederlandse volk, ontstaan door vriendschap en afstamming, aanhaalde. De heer Mathijs Marinus te Nieuwkoop vierde Woensdag zijn 102e verjaardag. Opa Ma rinus verkeert nog in blakende welstand en heeft pas sinds enkele maanden 'n bril nodig. Tot zijn 95e jaar verrichtte hij nog landarbeid. Met name wordt genoemd de toestand voor de psychopaten in de Groninger gevangenis. „In ho ge mate onbevredigend en eigen lijk in strijd met de wet", aldus het verslag. Wij vernamen hier omtrent uit betrouwbare bron, dat van wantoestanden in de Groninger gevangenis beslist geen sprake is. In de Groninger straf gevangenis is een noodasyl voor psychopaten ondergebracht. De Groninger gevangenis is geen psychopaten asyl en de huisves ting is derhalve gelijk aan die van de gevangenen. De psycho paten die hier bij wijze van nood maatregel zijn ondergebracht 50 in getal protesteren hierte gen ernstig. Zij leggen de klem toon op het „verpleegd" worden en op het „patiënt" zijn en laten geen gelegenheid voorbij gaan om tegen deze toestand te protes teren. De Minister is volledig met de gang van zaken op de hoogte. In Groningen is echter een nood asyl ingericht, evenals in Den Haag, waar een gedeelte van een gesticht daarvoor beschikbaar ge steld werd, omdat de psychopaten in het verleden ruim een half jaar in het huis van bewaring za ten voordat ze geplaatst konden worden. De Groninger gevangenis is dus allereerst gevangenis en als psychopaten-asyl minder be rekend. Dat is het bezwaar. Maar wantoestanden op welk gebied dan ook komen er beslist niet voor. Integendeel. Curtiss Wright-fabriek in Arasterdam Het is nu zeker, dat de Euro pese dochteronderneming van de Amerikaanse Curtiss Wright- fabrieken in Amsterdam wordt gevestigd. De statuten van de Curtiss Wright Europa N.V. zijn thans verschenen. Het doel van deze fabriek is het handelen en doen vervaardigen van vliegtuig motoren en onderdelen daarvan. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 200.000.-, verdeeld in 200 aandelen van f 1000.-. HET KLASSEMENT DESGRANGE-COLOMBO PARIJS. 29 Juli. Na de Ronde van Frankrijk luidt het klassement DesgrangeColombo: 1. Petrucci (Italië) en Bobet Frankrijk) 66 punten; 3. Koblet (Zwitserland) 54 p.; 4. Coppi (Italië) 47 p.; 5. Fornara (Italië) 43 p.; 6. Schaer (Zwitserland) 41 p.; 7. Ockers (België) 40 p.; 8. Defilippis (Italië) 39 p.; 9. De Rijcke (België) 38 p.; 10. Wagtmans (Nederland) 37 p. 11. Bartali (Italië) en Impanis (België) 36 p.; 13. Mallejac (Frankrijk) en Close (België) 34 p.; 15. Storms (België) en Van Est (Nederland) 32 p.; 17. Astrua (Italië) 30 p.; 18. Keteleer (België) en Diot (Frankrijk) 28 p.; 20. Schotte (België) 26 p. Er staan nog twee evenemen ten op het programma, welke voor het klassement Desgrange Colombo tellen: ToursParijs op 4 October en de Ronde van Lom- bardiie op 25 October. nleidende bespreking over nieuw televisiebestel 'S-GRAVENHAGE. De mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft gisteren 'n inleidende bespreking gehad met het bestuur van de Nederlandse Televisiestichting over 't nieuwe televisiebestel. De vertegenwoor digers van de omroepverenigin gen (die tezamen de N.T.S vor men) zullen zich thans in eigen kring beraden, waarna het over leg op korte termijn zal worden voortgezet. bedevaart te maken, verloren te zien gaan. De Indonesische rege ring benaderde, toen zij van de kwesie vernam, onmiddellijk de Nederlandse Hoge Commissaris om dienst bemiddeling te vragen bij de Nederlandse scheepvaart maatschappijen, om tot een oplos sing te komen. Als gevolg hiervan is het door samenwerking tussen de K.P.M. en de „Kongsi Tiga" (de combinatie van Nederlandse scheepvaartmaatschappijen, die reeds sedert jaren de bedevaart reizen verzorgt) mogelijk gewor den de „Camphuys" op zeer korte termijn voor een reis naar Djed dah beschikbaar te stellen. Fanny Blankers-Koen wint in Keulen Fanny BlankersKoen heeft het Woensdagavond bij inter nationale athletiekwedstrijden te Keulen tot een dubbele overwin ning gebracht. De 100 meter leverde de Sagit- ta-athlete in 12,1 sec. de zege op vóór haar Duitse rivale Maria Sander Domagalla, die in 12,2 sec. de tweede plaats bezette. Op de 80 meter horden sloeg onze landgenote Maria Sander duidelijker: in 11.4 sec. werd Fanny Blankers eerste, op 0.3 sec. gevolgd door Maria Sander. De Amerikaan Mal Whitfield kwam bij de heren tot twee prachtige prestaties. Na eerst de 800 .meter op welk nummer hij in 1948 en 1952 bij de Olym pische Spelen de gouden medail le veroverde in 1 min. 48.4 sec. voor zich te hebben opge ëist, liep hij nog geen uur later de 400 meter in een razend snelle 46.2 sec., de beste tijd dit seizoen waar ook ter wereld op dit nummer gemaakt. Het officiële dagblad der Sov jet Russische bezettingstroepen in Oost Duitsland, de „Tagliche Rundschau" te Berlijn zal met in gang van de komende maand op houden te verschijnen. Daarmede komt een einde aan het grootste communistische dagblad in de Duitse taal, dat onmiddellijk na de verovering van de vroeger Duitse Rijkshoofdstad en de ca pitulatie van het Duitse leger op initiatief van het Kremlin werd opgericht. Het blad was de rechtstreek se opvolger van het lijforgaan van Adolf Hitler „Völkischer Beobachter", en werd op de ma chines en persen van dat blad gedrukt, waarbij de naam van het vroegere leidende dagblad der Duitse conservatieven werd gebezigd. Het grootste deel van de redactieleden zal overgaan naar een nieuw weekblad, dat in een omvang van 24 bladzijden zal worden uitgegeven door het „Genootschap voor Vriendschap tussen Duitsland en Sovjet-Rus land" en eveneens op de persen en in het formaat van de vroe gere „Völkischer Beobachter" worden gedrukt. De belangstelling Van de Oost- Duitse bevolking voor deze Sov jet-Russische uitgave was in de laatste tijd zeer sterk verminderd. Van de ruim 28.000 exemplaren die vroeger in Oost Berlijn da gelijks op straat werden verkocht kwamen tegenwoordig meer dan 7000 onverkocht terug. RoosendaalAntwerpen vanaf 4 october uurdienst (Van onze correspondent) ROOSENDAAL, 29 Juli. Van af 4 October, met het ingaan van de winterdienst der Ned. Spoor wegen, zal een uurdienst worden onderhouden op het traject Roo sendaalAntwerpen, zo verne men wij. Een grote verbetering op deze „Benelux-lijn" komt hiermede tot stand, temeer omdat de dienst zal worden onderhouden met uit sluitend diesel-materieel van de Nederlandse en Belgische Spoor wegen. In de afgelopen nacht is het s.s. „Theano" van de Holland Ierland-lijn met een grote ge schenkzending van het Ierse Rode Kruis aan boord, te Rotterdam aangekomen. In een korte plechtigheid, heeft de Ierse gezante in ons land, mrs. Josephine McNeill, de goederen vandaag overgedragen aan het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis. Het betreft hier een zending linnengoed, groot ruim 17 BONN, 29 Juli. (D.P.A.)' Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woens dag de inhoud van de brief, die dr. Adenauer eind Mei aan presi dent Eisenhower heeft gezonden, bekendgemaakt, in verband met het probleem van de hereniging van Duitsland. In deze brief spreekt Adenauer zich er tegen uit, dat een rege ring voor geheel Duitsland het recht voor een vreedzame aan sluiting bij andere landen zou worden onthouden. De regering behoorde van het begin af als vrije en gelijkberechtigde partner aan de besprekingen over een vredesverdrag deel te nemen. Het vredesverdrag moest het recht van de mensen op hun vaderland erkennen. Geen enkele Duitse regering zou in staat zijn de Oder-Neisse linie te erkennen. Duitsland zou er echter naar streven, de daarmede samenhan gende problemen in vreedzame samenwerking te regelen. 't E.d.G.-verdrag beperkte de toekomstige strijdkrachten van de Bondsrepubliek, en waarborgde daardoor de veiligheid van haar buurstaten, aldus de voornaam ste punten uit de brief van de Westduitse Bondskanselier. Naar oplossing conflict Tour—K.N.W.U.? UTRECHT, 30 Juli. Naar Pellenaars ons gisteravond in het Utrechtse Stadion, waar hij met zijn renners werd gehuldigd, mededeelde, zal hij vandaag in Den Haag een bespreking heb ben met de K.N.W.U. met als in zet te trachten te komen tot een oplossing van de moeilijkheden en bijlegging van de geschillen tussen Tour en K.N.W.U. MOORDCOMPLOT ROND MEXICO CITY, 29 Juli. Het dagblad „Excelsior" heeft van daag meegedeeld, dat de Russi sche geheime politie een complot aan het uitbroeden was, om Jac ques Mornard, die Trotzky in 1940 vermoordde, om het leven te brengen. Mornard zit een straf uit van 20 jaar, wegens de moord op Trotzky. Hij zal weldra in vrij heid worden gesteld. „Excelsior" schrijft dat de sa menzweerders van plan waren Mornard in de gevangenis te do den en de schuld daarvoor te schuiven op de familieleden van Trotzky. Een vrouw zou mevr. Trotzky gepolst hebben en haar een aan bod gedaan hebben van een ge vangene, die bereid zou zijn alles voor de familie Trotzky te doen, maar de weduwe heeft geweigerd hierop in te gaan. „Excelsior" schrijft, dat Sow- j et-agenten willen, dat Mornard de mond gesnoerd wordt, zodat BERLIJN Een tegenstrib belende Duitser werd voor een West-Berlijns café in een auto uit de Russische sector geduwd. Zodra hij er in zat, reed de auto pijlsnel weg. De politie zond radiografisch het bevel uit: „Houdt auto met communistische nummerbor den aan, inzittenden worden van ontvoering verdacht". Enkele honderden meters voor de Brandenburger Tor werd de verdachte auto door een radiowagen van de politie tot staan gebracht. De inzittenden bleken echter twee leden van de raad van de Oostduitse protestantse kerk en hun chauffeur te zijn. Zij verklaarden juist een vierde man een West-Ber- lijnse vriend, die „onder de invloed" verkeerde" thuisge bracht te hebben. ton met een waarde van 18.992.190 hij niet de reden kan mededelen Engelse ponden. van de moord op Trotzky. Centrale front van Korea (Wapenstilstandsdag) Ik had de company beloofd, dat ik hen een fles whisky zou brengen op hetzelfde ogenblik, dat over het bestand overeenstemming bereikt was. Zij kregen mij pas in de gaten op de laatste 20 meter van de steile en modderige heuvel ten Noordoosten van Koemwha. Onder mijn arm droeg ik de fles, veilig verpakt in een smerige militaire handdoek. Sergeant Ippolito zag mij het eerst, terwijl ik mij moeizaam het laatste stuk omhoog werkte. Hij keek nog eens goed. Toen begon hij te gillen. Ik hoorde dat zijn stem van opwinding oversloeg. „Hij heeft het. Hii heeft de fles. Het bestand is er. God Al machtig er is een bestand." Gehelmde hoofden kwamen te voorschijn uit bunkers en man gaten, en smerige, baardige ge zichten draaiden zich in mijn richting, terwijl Ippolito mij hol lend tegemoet kwam. Met een verschrikkelijke twijfel op zijn gezicht bleef hij op een afstand staan. „Je neemt ons toch niet in de maling? Het is waar, hè?" „Ik zou jullie niet voor de gek durven houden," antwoordde ik. „Het is waar, Officieel. Het com mando der Verenigde Naties heeft vanmiddag bekend ge maakt, dat overeenstemming was bereikt over een bestand. Ze tekenen het morgen om tien uur. Twaalf uur daarna moet het vuren staken morgen om twee en twintig uur." Het gezicht van Ippolito ver somberde weer. „Vanavond.... je bedolet, dat wij nog een hele nacht voor de boeg hebben.... verdomme. Ik hoop, dat wij het halen." Toen zette hij de vrees van zich af en schreeuwde: „Luitenant, luitenant. Er is een bestand. Hij heeft de fles ge bracht, zoals hij beloofd had." De anderen waren rond ons komen staan, misschien een tien tal, en ik werd geëscorteerd naar het modderige gat, de com mandopost van de compagnie. Luitenant Don C. Patton komt vanachter de zandzakken te voor schijn. Het is een gebruinde jon ge vent met een grote snor, op wiens gezicht modderspatten zit ten. Wij drukken elkaar de hand. Ippolito vertelt van onze af spraak. Ik geef hem de fles. „Wanneer jij het het beste vindt," zeg ik. Patton denkt eens na. Het is nu Zondagmiddag zeventien uur. Nog negen en twintig uur zal het oorlog voor deze mannen zijn, terwijl door de wereld al een zucht van opluchting is ge gaan. Negen en twintig uur. Negen en twintig eeuwigheden, op een heuvel in Noord-Korea, waar de dood met seconden re kent. „Wij drinken er morgenavond om tien uur op," heslist Patton en hij plaatst de fles zorgvuldig in een oud munitieblik onder zijn veldtelefoon en zijn modde rige kaart van de sector. „Dank je wel, hoor," zegt hij. Ik word uitgenodigd in de kleine bunker en het groepje staat rond mij heen als het DOOR JOHN RANDOLPH Verslaggever Ass. Press nieuws over de veldtelefoon wordt doorgegeven naar andere stellingen en buitenposten van de compagnie. Ik ben bij de compagnie op een verschrikkelijk ogenblik teruggekomen. Twee uur geleden ziin twee Amerikaanse artillerie granaten per ongeluk in het mid den van de compagnie ingesla gen. In twee seconden was een sergeant dood, terwijl tien man gewond werden, van wie enigen zeer ernstig. En de avond daarvoor hadden deze compagnie en haar buur man, K-compagnie, een verwoe de Chinese aanval afgeslagen, welke voorafgegaan werd door 5000 Chinese granaten. Deze mannen zijn dood-en- dood-op.... smerig en tot op het hemd nat van de zomerse stortbuien, waaraan maar geen einde komt. Zij hebben als rat ten in holen geleefd. Sinds de Amerikaanse derde divisie, na slechts drie uren in reserve ge weest te zijn, weer naar het front bij Koemsong moest om het gat te stoppen, dat ontstaan was, doordat de Zuid-Koreaanse kapitool-divisie door de knieën was gegaan. Nu weten deze mannen dat de oorlog voorbij is, maar dat zij alleen nog één nacht vis-a-vis met de dood moeten staan op deze heuvelstelling, nog minder dan anderhalve kilometer van de Chinese linies. Het gehuil van een Chinese granaat weerklinkt van de heu vel, waar L-compagnie aan de andere kant van de vallei de wacht houdt. Deze verbitterde en uitgeputte mannen lopen na alles wat zij hebben doorstaan letterlijk en figuurlijk op hun laatste benen. „Een bestand.Een man zou God op zijn knieën willen dan ken," vindt de New-Yorker ser geant Sail Ippolito, die er nu negen maanden Korea heeft op zitten. „Wij bleven vannacht in onze holen en wii bidden God, dat wij het zullen halen. Je zou wil len bidden en huilen en dan te bedenken, dat één van onze ver rekte eigen granaten vandaag de jongens te pakken nam. Wij moeten vandaag elf man naar voren sturen om de bezit tingen op te halen van één van de gesneuvelde jongens. „Ik geloof niet, dat het de fout van de kanonnier is ge weest, misschien was het wel net slechte munitie." Het munitieblik naast de veld telefoon ligt vol met dergelijke kostbaarheden. Een vulpen, een Nieuw-Testament, een horloge en laatste brieven van thuis. Een negerkorporaal mediteert hardop, dat het een lange nacht zal worden. Lt. Patton schudt zijn hoofd langzaam: Indien ik ooit in Texas terugkom, -dan zullen ze (het le ger) mij niet meer zien. Het enige dat ik wil is vergeten, dat ik hier ooit geweest ben. Ik moet altijd denken aan hetgeen die oude sergeant zei toen hij einde lijk naar huis mocht: „Honden penningen zijn voor rnjj goed ge noeg als medailles". Juist op dat ogenblik zien wij op de andere heuvel de batal jons-commandant, lt. kol. Wil- te vallen. Willoughby is niet oud, maar hij is vaderlijk vergeleken met de jonge jongens in de compag nie. Hij gaat van de ene groep naar de andere, hier en daar slaat hij een man op de schouder. Hij verdwijnt in de loopgraaf naar de laatste buitenpost. „Hij is niet kwaad, de oude. Een hoop kolonels zie je nooit", zegt Mitchell. „Hij is altijd voor aan. Hij kwam zelfs gisteravond terwijl de hel weer was losge broken". Soldaat Moore van de mortier compagnie wordt wakker van 'n dutje en wordt ingewijd, dat het Maandagavond om 10 uur afge lopen is. „Jullie kunnen het rustig op 10 uur houden ik wacht tot 11 uur. Ik wil dat tuig 1 uur de tijd geven om er aan te wennen" Op de terugweg maak ik een praatje met korp. Manuel Ross, de chef-hospik van de compagnie „Het is werkelijk prachtig, als 't maar waar is", luidt zijn com mentaar. Ik sla nog een keer een blik terug de rode cacao-kleurige modder, de primitieve holen en bunkers, de rotsen; het aange vreten struikgewas, de dunne ra dio-antennes, die daar tegen de lucht wat staan te wiegen bij de observatiepost, een helm hier en daar tegen de horizon en de mal se groene heuvels in de verte, rjjk en groen in het regensei zoen. Als je van een infanterie- compagnie in de linies wegloopt, krijg je altijd een wat min ge voel over jezelf. Op de terugweg kom ik een patrouille van een buitenpost te gen, die de heuvel op gaat. Wij staan in een grote kuil te praten, wanneer de oude verschrikkelijke fluittoon weer nadert. Wij wer pen ons tegen de grond en twee Chinese granaten slaan een hon derd meter verder op in. De oor log is nog niet voorbij. De war me zomerregen begint in stro men neer te komen. Ik zie meer mannen naderen weer een buitenpost patrouil le. Dit maal van K-compagnie. Zij lopen achter elkaar met 15 meter tussenruimte dicht tegen loughby. Hij had het drama van de heuvel aan. Ik ga ze langzaam /-I o trftj-i-ftti ft v\ /J ft fti rfftv* 1 ft v, ,*ftft„Ltt I I ItSJÏ j. - de treffer op de eigen linies en het nieuws van het bestand ge hoord en hij kwam naar zijn meest naar voren geschoven compagnie toe om de mannen te vertellen: Het hoofd deze laatste nacht koel te houden, geen risi co's te nemen en de Chinezen geen gelegenheid te geven aan voorbij. Blijf nog eens staan en kijk om. De regen blijft maar neerko men efi reeds beginnen de nacht en de mist de horizon te verklei nen. De kop van de patrouille is reeds in het halfduister ver dwenen, waaruit de laatste nacht van de oorlog geboren werd. Pantserauto in beslag genomen in Z.-Vlaanderen 'S GRAVENHAGE, 29 Juli. In de afgelopen nacht om 1 uur is het douane-ambtenaren in Zeeuws-Vlaanderen gelukt een grote pantserauto (een GMC 16 met 12 mm pantserplaat) in be slag te nemen op het moment dat de smokkelaars uit een ge reedstaande veeauto 8 koeien wil den overladen. De ambtenaren hadden zich verdekt opgesteld bij de gereed staande veeauto in een zeer afge legen polder. Door tijdig ingrijpen wisten zij zowel de veeauto met koeien als de pantserauto, elk met twee inzittenden, te over meesteren. Nederlandse schepen, via Scheveningen-Radio bereikbaar AMSTERDAM, 29 Juli. Ab- bekerk, Albadi, Alhena, Alnati, Andijk, Arendskerk, Blitar, Bloem fontein, Boissevain, Boschfontein, Dalerdijk, Diemerdijk, Dongedijk, Duivendijk, Eemdijk, Edam, Fries land, Gaasterkerk, Garoet, Groote Beer, Helder, Indrapoera, Jagers fontein, Java, Johan van Oldebar- nevelt, Kertosono, Kota Gede, Lie- vevrouwekerk, Maasdam, Magt- suycker, Meliskerk, Modjokerto, Muiderkerk, Nieuw Amsterdam, Nieuw Holland, Nigerstroom, Doordam, Oranje, Oranjestad, Poclau Laut, Prins Alexander, Prins Frederik Willem, Prins Jo han Willem Friso, Prins Philip Willem, Prins Willem 3, Prins Willem 4, Prins V illem 5, Pygma lion, Rotti, Ruys, Slamat, Sloter- dijk, Sommeldijk, Sumatra, Ta- bian, Tabinta, Tarakan, Talisse, Tasman, Tawali, Tegelberg, Tji- badak, Thibesar, Thikampek, Tji- luwah, Tjimenteng, Tjipondok; Tjisadane, Thitjalengka, Tjiwangi, Veendam, Van Heutsz, Van Riemsdijk, Waterman, Westerdam, Westland, Willem Ruys, Willem stad, Zuiderkruis. Het Ned. kampioenschap 1500 meter vrije slag De te Utrecht gehouden loting voor de baanindeling voor de wedstrijd om het Nederlands kampioenschap 1500 meter vrije slag, die op Zaterdag 8 Augus tus te Utrecht wordt gehouden heeft het volgende resultaat ge had: Dames: Eerste serie: baan 1 Nannie van Seventer (Robben). 2. Berry Brinkers (Vitesse), 3. Lenie de Niis (Robben), 4. Mary Kok (Robben), 5. Ytje Brada (L.D.Z.) Tweede serie: 1. Tine van Brenk (Robben), 2. Annie Veld- huyzen (K.N.Z.B.) 3. Florence Peters (Neptunus Arnhem). 4 Geertje Wielema (Robben) 5. Greetje Lugthart (Z.C.G.). Heren: Eerste serie: 1. De Bruin (Nep tunus, Amersfoort), 2. Kayser (Robben), 3. Ten Thye (L.Z.O.). 4. Muller (Dolfijn), 5. Willemse (Vechtstreek). Tweede serie: 1. Elzenga (Z.C.G.), 2. Buyze (H.Z. en P.C.), 3. De Wit (Robben), 4. Demuth (Zwemlust). 5. Rinus van Daat- selaar (Robben). Derde serie: 1. Seemann (D.J.K.), 2. Razoux (Schultz (Z.I.A.N.), 3. De Rijk (D.J.K.). 4. De Jonge (Dubble) BOLZANO, 29 Juli. Een ge weldige aardverschuiving heeft gisteren de hoofdweg over de Brennerpas geblokkeerd en een Oostenrijkse auto bedolven. De chauffeur van de auto, Erich Riegler, werd op slag gedood en zijn metgezel moest met een shock naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Aanvankelijk werd aangenomen ■dat ook een Duitse motorrijder met zijn vrouw door de neerstor tende aarde gedood was, maar later bleek dat zij ongedeerd wa ren en dat alleen hun motor on der de modder bedolven is. Gedurende de afgelopen nacht was de Brennerpas voor-alle ver keer gesloten, maar vanmorgen was door wegarbeiders weer een klein gedeelte van de straat ont ruimd, zodat het verkeer kon I passeren.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5