New York is verbijsterend Een modern Babyion en een woestijn van steen mmm Goede prijzen en zeer grote belangstelling Courses Duindigt Hoornse jongen werd wereldberoemd kunstenaar VII." NEW YORKSE IMPRESSIES Broeder Radboud Commandeur 1H ft Bloembollenveiling „Westfriesland" Markt en Beurs Donderdag 30 Juli 1953 Pagina 7 De naam New York heeft een schier magische klank voor velen die groot altijd verbinden met mooi, prettig en gemakkelijk. Maar New York is, om maar meteen de douche te hanteren, naast groot heel beslist niet mooi of prettig. Het is een modern Babylon met een erger dan legendarische spraakverwarring tussen de millioenen die deze boom- en plantloze steenwoestijn met zijn eeuwige benzine-roet-passaat bevolken. Het opvallendste van deze enorme stad zijn natuurlijk de wolkenkrabbers. Reeds van ver uit de Oceaan ziet men ze op rijzen: het resultaat van het spel van een reuzenkind met kuben, slechts hier en daar met een spits of rond blokje genuan ceerd. Een eind vóór dit schijn bare speelgoeddorp roept het Vrijheidsbeeld het welkom toe. En dan de haven. De grootste ter wereld. Trouwens aan dat „grootste ter wereld" zullen we moeten wennen want dat komen we in New York bij herhaling tegen: De grootste stad en het grootste sportstadion ter wereld, het grootste radio-city theater en ga zo maar door. Aangezien de Amerikanen niets uit de historie konden puren hebben ze maar een houvast gezocht in het grote en monumentale. Monumenten als het Empire State Building dat hoog boven de wolkenkrabbers uit torent en dat door de enorme televisie naald bovenop nog hoger lijkt dan hij al is. De kennismaking vanuit zee is al indrukwekkend en boeiend. Hetzelfde geldt voor het leven in New York. De mees te mensen die het rustige buiten leven kennen kost het de groot ste moeite om zich aan te passen. Velen voelen zich doodongeluk kig en raken er nooit thuis. Men moet de moed hebben zich op te laten nemen door het gewoel en gekrioel van millioenen men sen, en opgaan met het fantas tisch drukke autoverkeer, waar voor het parkeervraagstuk met de dag groter wordt. Aan alle straten ziet men aan beide zijden eindeloze rijen auto's staan. Wat een geluk als er plotseling een Plekje open komt en er de wa gen tussen te planten. Eigenlijk nemen die grote Amerikaanse sleeën ook veel te veel plaats in. Op 300 vierkante mijl Denk er eens aan dat New York een oppervlak van slechts 299 vierkante mijl meet. En daarop leven 2.13Ö.000 mensen. Met de voorsteden meegeteld komt men aan de ruim 11 mil- lioen mensen, d.i. evenveel als in geheel Nederland, op totaal 1000 vierkante mijl. Geen won der dat men in de meeste wo ningen de zon nooit ziet, en dat er geen boom wil groeien. Het Park Avenue staat er daarom aan weerskanten mee beplant. Maar het zijn zielige trieste boompjes die kwijnen, evenals het schaarse andere groen, het geen de stad een troosteloos ca chet geeft. Om bomen en groen te zien gaat de New Yorker naar het grote Central Park. Het is daar ïr. de zomer buitensporig druk met mensen en kinderen die er een beetje verkoeling en wat on bedorven lucht hopen te vinden. Daar mag men, - oh wat een feest - op het gras gaan zitten. En er zijn fietspaden en kinder speelplaatsen. Het park ligt daar als een groen eiland, temidden van een woestijn van stenen en autc s vol roet, stof en vuil. Want New York is vuil; onbe schrijfelijk vuil. De millioenen gooien van alles op straat: van grote peuken cigaretten tot hele kranten met afval toe. En als het waait dwarrelen die omhoog als grote vlinders. Geen wonder dat het schoonmaken en -houden van de straten schier hopeloos schijnt en millioenen verslindt. Vandaar dat de dit voorjaar be gonnen grote schoonmaak-cam- pagne zo'n indruk heeft gemaakt. Een bekend romanschrijfster, zo uit Europa in haar vaderland te ruggekomen, was in haar schrijf machine geklommen en laakte in striemende bewoordingen de schandalige toestand van haar plaats. Ze trok vergelijkingen met Europese steden die toch zo veel armer zijn. Dat bracht op zun beurt weer vele andere pen nen en machines in beroering. En tenslotte was daar dan de groot scheepse actie, met de eerste Burgemeester op een grote vrachtauto voorop, een knots van een bezem hanterend. En overal stond de vermaning op te lezen: New Yorkers, maakt uw stad schoon. Van gemeentewege wordt veel gedaan met behulp van enorme electrische straatveeginstallaties en grote vuilniswagens waarin 't vuil tegelijkertijd wordt ver brand, en met sproeiwagens die de boel schrobben. Maar wat geeft dat als de mensen gedach teloos alles onmiddellijk weer volgooien? Om dan van 't even eens overtalriike hondenvolk nog maar te zwijgen. Natuurlijk gaan de New Yorkers niet hun trottoir of straatje vegen, laat staan van schrobben zoals wij °a' Wk plegen te doen. Iedereen lacht zich krom over zoveel kin derlijkheid als je ze vertelt hoe wii dat doen. Er zijn uiteraard ook nog wel straatvegers, maar veel te weinig. Het schijnt me interessant te weten hoever ze nu gevorderd zijn met hun schoonmakerijIk vrees van niet ver. Van binnen brandschoon Wie denkt dat de huizen van binnen dan ook wel vuil zullen zi.in slaat de plank ver mis. De Amerikaan houdt n.l. van een brandschoon, maar vooral ook uiterst practisch huis. Van pret tige badkamers en practische ver-gemechamseeirde keukens. Al lemaal erg kinderlijk met veel glinsterende spullen. Maar nooit ben ik ergens geweest waar het niet schoon was. De New Yorker baadt zich dagelijks minstens één keer. Het geen overigens met alle stof en benzinesmook geen overdaad is. Alle badkamers in alle huizen, zijn evenals practisch alle dingen die de Amerikaan pleegt te ge bruiken precies eender. In defti ge huizen wat meer luxueus, maar verder alles hetzelfde: een ingebouwd bad met douche er boven, een toilet en grote spie gels die je open kunt trekken om uit het kastje erachter ge nees- of verbandmiddelen of make-up artikelen te pakken. Niets is in het dagelijks leven zo belangrijk als tijd en voor het gemak wordt derhalve uitste kend gezorgd. De meeste vrou wen werken immers buitenshuis en kunnen dus geen uren beste den aan het koken van de dage lijkse pot. Wellicht weet U dat er veel bevroren vis, vlees, groenten en fruit gebruikt wordt. Maar toch zet je grote ogen op bij het zien van bevro ren.... patates frites en panne koeken. Zo stilaan went ook de Euro peaan aan het koortsachtige rhythme van de stad. Je doet net als alle anderen. Rent ook mee en zit ook ingeblikt als een sar dientje in de ondergrondse die stinkt en een hels lawaai maakt. Maar toch maakt die ouderwet se trein het mogelijk dat iedere dag weer opnieuw enkele mil lioenen mensen naar hun werk aan de andere kant van de stad gebracht worden in een razend snel tempo. Modern Babyion New York is het moderne Ba byion. Er zijn mensen uit alle landen ter aarde en twintig ta len worden er zéker gesproken. Dat heeft een bijzondere beko ring en maakt de stad tot de meest cosmopqlitische die be staat. Engels hoort men wel het meest. Maar in Chinatown spreekt men Chinees. Dit stuk benedenstad schijnt uit louter winkeltjes en restaurantjes te bestaan, waar uitsluitend Chi nese artikelen te krijgen zijn. Ook de Duitsers hebben in Yorksville een eigen stad met Duitse herbergen. Zwitserse ta veernen, Oostenrijkse jodelaars en Beiers bier. Ze houden sterk aan hun Duitse taal vast, evenals de Italianen in hun eigen stad aan de Bast River en de Span jaarden doen dat ook. En ver geet dan de speciale Joodse wij ken niet. Ook al zijn de Joden practisch over de gehele stad verspreid. Liefst één kwart van alle New Yorkers is zoon of dochter van het Oude Volk. Van daar dat men uitsluitend het Jid disch hoort in vele typische buurten. Een speciale Hollandse wijk is er hoogstwaarschijnlijk niet. De Hollander vermengt zich veel gemakkelijker. Verder zijn er nog Russische en andere Sla visch georiënteerde sectoren, Franse en dergelijke. Noors, Zweeds of Fins hoort men zel den. Opmerkelijk is het, dat veel ouderen, die lange .jaren in een bepaalde buurt gewoond hebben, volstrekt de eigen landstaal, het Engels, niet meer kunnen spre ken. Ze hebben het niet nodig, want al wat ze behoeven, werk en zaken incluis, verschaft de eigen buurt. New York telt méér dan dui zend kerken en tempels, w.o. 600 protestantse, 430 Rooms Katho lieke en Orthodoxe kerken, be nevens honderden synagogen, moskeeën, pagode's en tempels. Als men dat overdenkt, is er maar één conclusie: New York is verbijsterend. Want daarnaast heeft de stad kennelijk ook nog, behoefte aan enig vermaak. Dui zenden theaters en bioscopen. Tientallen musea en sportparken en ontelbare vermaakscentra. Onoplosbare problemen Naast oogverblindende rijkdom kent New York de schrijnendste armoede. Dicht bij de luxueuze flats de afschuwelijkste sloppen. Daar slapen gezinnen soms met z'n tienen in één kamer. Wel is men bezig sommige sloppen op te ruimen en te vervangen door moderne ruime woningen, maar dat gaat allemaal véél te traag. Het ergst van alles heerst dit sloppenprobleem in de negerwijk Harlem, bevolkt door bijna 1 millioen negers. Een op elke tien New Yorkers is van het zwarte ras, en de meeste leven in het bekende of eigenlijk beruchte Harlem waar onophoudelijk over gesproken, geschreven en voor gestreden is. Het doet tragisch aan dat er voor deze mensen absoluut geen plaats is in de wij ken van de blanken, tenzij om er te werken, want practisch alle handenarbeid wordt door negers of Portorikijnen verricht. De op lossing van het negerprobleem kost de staat veel hoofdbrekens. Speciaal onder de blanke intel- lectuëlen en de artisten leeft heel sterk de wens dat de neger meer recht wordt gedaan. En er wordt dientengevolge heftig voor gevochten. Trouwens in vergelij king met zijn rasgenoot uit de Zuidelijke staten leeft de New Yorkse neger al heel vrij. In trein of bus is er geen verschil tussen blank of zwart. Velen studeren op middelbare scholen en universiteiten. Het proces der gelijkschakeling is vooral sedert 1941 ontzaglijk versneld. Des niettemin kan een groot deel der Harlem-bevolking lezen noch schrijven. Natuurlijk niet onder de jonge generatie. Een werkster van 42 jaar vertelde dat ze af en toe naar de speciale scholen ging waar volwassenen worden on derwezen. Maar meestal was ze te moe om ook nog maar één voet te verzetten. Het was een der tallozen die 's morgens vroeg uit Harlem vertrekken om bij blanken te werken. De velen die onvermoeibaar schijnen, altijd goed gehumeurd zijn en ondanks eigen narigheid lopen te zingen. Zelf zeggen ze dat ze héél prettig met elkaar leven. Docher zijn ook erg rijke negers met prach tige huizen en dure auto's. Porto Rico Het negerprobleem is de laat ste paar jaar echter overvleu geld door dat van de Portorikij nen. Porto Rico is sedert korf Amerikaans en de inwoners ge nieten dus dezelfde rechten als de Amerikaan. Tengevolge van de slechte economische toestand op het eiland stromen de bewo ners nu bij duizenden naar New York waar ze een nieuw bestaan hopen te vinden. Ze trekken maar in bij familie of kennissen die er al zijn, en de woning toestanden zijn daar erger dan ten hemel schreiend. Vorig jaar alleen immers kwamen er 530000 binnen. Thans ligt aan de rand van Harlem het Portorikijnse Harlem waar uitsluitend Spaans gesproken wordt, met Spaanse bioscopen en legioenen van die leuke donkere kinderen op straat die er spelen en rolschaat sen. Als ze aankomen spreken ze geen Engels, hebben geen werk en geen huis. De toestand werd hoogst pijn lijk toen het aantal T.B.C.-ge- vallen, wegens de erbarmelijke woningtoestanden met een angst wekkende snelheid toenam. Mo menteel wordt er door de staat al veel gedaan om de toestand te verbeteren. De discriminatie van de Portorikijn was aanvan kelijk nog véél groter dan die van de neger. De New Yorkers noemden ze slecht, lui en vuil. Nauwgezette onderzoekers heb ben echter aangetoond dat ze voor de meeste beroepen uitste kend geschikt zijn. Nu leert men ze op speciale scholen Engels, zorgt voor radiouitzendingen en consultatiebureaux om de men sen te helpen en medisch te ver zorgen. Dat zijn zo enkele impressies uit het grote New York, eertijds Nieuw Amsterdam waar zoveel onzer voorvaderen als emigrant zijn heengetrokken. Toch zijn er in Amerika nog vele uiterst schaars bevolkte streken, en er is ruimte plenty. Waarom het emigreren naar de U.S.A. dan zoveel moeilijker is als naar Ca nada of Australië hoop ik in een volgend artikel uiteen te zetten. WASSENAAR De uitslagen van de op Woensdag gehouden draverijen te Duindigt luiden: Paulus Potter-prijs, afstand 2040 m. Prijzendraverij voor paarden die nog geen f 1500, hebben gewonnen (resp. tijd en km-tijd): 1. Rina Gay (W. H. Geersen 3.00, 1.30; 2. Reine d'As- ter (J. Ham); 3. Peter Snel (A. Th. Knijnenburg). Totalisator f 2.50, 1.40, 1.20. 1.60, gek. 4.80, cov. 4.70. Willem Maris-prijs. Afstand 2500 m. Prijzendraverij voor paarden die f 1500,doch nog geen f 4.000 hebben gewonnen. 1. Odditty (K. Kramer) 3.42.2, 1.27.4; 2. Ronald (J. de Vlieger); 3 Quicksilver-S. (H. C. ten Ha gen). Totalisator: w. 5.10, pl. 2.50, 2.gek. 11.90, cov. 4.30. Jonker-pr;js: afstand 1300 m. Fokdraverij van meet voor Ne derlandse hengsten, die in 1951 zijn geboren. 1. Spencer Hollandia (J. de Vlieger) 2.02.2, 1.34; 2. Sir Mes- sidor (M. Vergay); 3. Sunny Boy (J. M. v. d. Berg). Totalisator: w. 5.(stal), pl. 4.2.10, gek. 10.20, cov. 2.40. Joffer-prijs. Afstand 1300 m. Fokdraverij van meet voor Ne derlandse merriën, die in 1951 zijn geboren. 1. Sagne d'Or (M. Vergay) 2.01.8, 1.33.7; 2. Sonja Zora (J. Wagenaar); 3. Sunshine Hollan dia (W. H. Geersen). Totalisator: w. 1.80, pl. 1.10, 1.20, gek. 2.40, cov. 2.10. Vincent van Gogh-prijs. Af stand 2100 m., prijzendraverij internationaal voör paarden, die f 4.000,of meer hebben ge wonnen. 1. P. Louis 2'(H. C. ten Ha gen) 2.58.9, 1.25.2;-2. Queen Bess (J. de Vlieger); 3. O Nelly Zora (J Wagenaar). Totalisator: w. 6.80, pl. 3.60, 2.30, gek. 14.40, cov. 3.10. Rembrandt-prijs, Afstand 1100 m. voor Nederlandse paarden van 2 jaar, die nog geen f 1.000, hebben gewonnen. 1. Sunrise (H. J. v. d. Kraats) 1.09.9, zeker gewonnen - 6 leng ten; 2, Le Chevreuil (F. Delbras- sinne) hoofdlengte - halslengte. Totalisator: w. 1.90, pd. 1.30, 2.30. gek. 3.40, voc. 3.70. Jan Steenprijs. Afstand 2400 m. le deel gesplitste handicap) voor paarden van 3 jaar en ouder. 1. Kenitra (L. Rance) 2.43. Na strijd -_ 'h lengte - 4 lengten; 2. Boekanier (F. Delbrassine). Dead Heat: 3. Moquese (H. J. v. d. Kraats). Karioka: 3. (A. A. M. Pije). Totalisator: w. 2.70, 1.10. 1.10, gek. 9.10, cov. 3.90. Rubens-prijs. Afstand 2400 m. (2e deel gesplitste handicap) voor paarden van 3 jaar en ouder. 1. Manola (F. Delbrassinne) 2.49.4. Na hevige strijd - hoofd lengte - 4 lengten - 1 lengte; 2. Morina (G. W. Groos); 3. Beau- chef (J. C. Pex). Totalisator: w. 1.90 (stal), pl 4.60. 4.40, gek. 33.—, cov. 5.80. Totalisator-omzet f 49.923,50. KERMIS IN VOORBEREIDING WINKEL A.s. Zondag 2 Aug. begint de kermis te Winkel, 's Middags organiseert de V.V.V. een voetbalwedstrijd voor niet- leden welke gecostumeerd zal zijn. Hierna volgt een wedstrijd voor handboogschutters op het sportterrein. Om half vier gaat de danszaal van Laan open, waar Ger Vreeling en zijn band voor de muziek zorg dragen, terwijl in t café P. Hartland de bezoe kers aangenaam zal bezig hou den. Maandag om 9 uur het eerste deuntje, 's avonds zal H.N.K. on der leiding van de heer K. Leguit de première van het to neelspel „Te elfder ure" opvoe ren. Dinsdag zijn er volksfeesten terwijl er ook 's middags om 4 uur weer gedanst kan worden. Hopelijk zullen het gezellige da gen worden. Geslaagd WIERINGERWERF Onze plaatsgenote mei. E. Suijkerbuijk. werkzaam op de secretarie van het Heemraadschap Wieringer- meer, slaagde een dezer dagen voor het diploma archiefverzor ging. Soms kan men verbazingwek kende ontdekkingen doen. Zo, wat betreft broeder Radboud Com mandeur, die wereldberoemd is. Broeder Radboud is in Hoorn ge boren. Thans is hij een beeldend kunstenaar met wereldreputatie, een mozaiek-legger die in Rome en Jeruzalem prachtige werken schiep, die is aangezocht om het beroemde Monte Cassino in Ita lië, met mozaiek te versieren Theodorus (broeder Radboud) Commandeur, werd de 14de April 1890 in Hoorn geboren. Zijn va der was Krijn Commandeur een melkslijter en een gegoede mid denstander, wonende aan het Aöhterom op nummer 105- zijn moeder was Maria Bijman. Theo dorus doorliep de lagere school, zoals de doorsnee jongen dat pleegt te doen. Er openbaarden zich geen bijzondere kwaliteiten. Hierna ging hij in de leer bü een koperslager op het Grote Noord. Hij bleef hier edhter niet lang. Zijn ouders verhuisden naar Düs- seldorf en daar begon hij zich voor kunst te interesseren. Ge durende drie Jaar, volgde hij daar de „Kunst-Gewerbe"sdhool. Op een dag maakte hij met een vriend een uitstapje naar het Be nedictijner klooster te ktaria- Laach. Het gevolg was, dat hij in 1911 als novice daarin werd op genomen en in 1918 werd gepro fest. Theodorus Commandeur was nu „Broeder Radboud", Wat zijn kunstzinnige aanleg betreft, daar van geloofde men aanvankelijk maar weinig. Zijn bezigheden air thans, bestonden hoofdzakelijk uit die, welke mem gewoonlijk aan een manusje van alles pleegt op te dragen. Hij schilde de aard appelen, poetste de ketels en was te de vaat. Een waar talent open baart zidh t.z.t. edhter zeker. Ook broeder Radboud werd „ontdekt" en op het kunstatelier mocht hij zidh toen aan het beeldhouwen wijden. Toen zijn professor stierf, legde broeder Radboud zich toe op het mozaiekleggen. Hij bewees toen wel, meer te zijn dan een •„gewoon" kunstenaar. De gehele mozaiek-versiering van de Ohris- tus-Koning-kerk te Saarbrücken werd aan hem opgedragen. Daar na kwam de kapel voor de geval len soldaten. De versiering daar van geschiedde in metaalplastiek. De wereldberoemde schrijn voor de Relikwie van het Heilig Kruis in Maria-Laach met de figuren van de H. Helena en Constantijn, die het kruis flankeren, werd door hem gemaakt. Eveneens werd het Benedictus-altaar door hem uitgevoerd. En een groot aantal vernieuwingen bracht hij aan in de kapel van het Bene dictijner College. ■-lm. \MË Tijdens de oorlog De oorlog brak uit en broeder Radboud spoedde zich naar Jeru zalem. Hij wenkte met een on vermoeibare werklust. Hij ver sierde daar de beroemde kapel „Dormitio B.M.V.", geheel met mozaiek. Deze kapel is het, waar van men veronderstelt, dat daar Maria is gestorven. En in de crypte ligt naar beeld, een beeld dat door broeder Radboud is ge maakt. Ook ontving hij een uit nodiging o,m het Monte Cassino geheel met mozaiek te versieren, maar de broeder weigerde. Zijn artistiek inzicht strookte niet met de indeling zoals men die daar wenste Nu is hij pas terug uit Rome, waar 'hij anderhalf jaar heeft ge werkt aan de versiering van een ■kerk. Alles wat er in deze kerk is te zien, is onder zijn leiding en volgens zijn plannen gemaakt. De marmeren beelden, het mo zaiek, het koperdrijfwerk, de al taren enz. Deze gehele, met fijn .kunstzinnige smaak ingerichte kerk, is de schepping van een eenvoudig man, van de Hoornse broeder Radboud Commandeur. TlÉliÉIll v V f X j J, j.V Detail van hel bronzen beeld van St. Benedictus, vervaardigd door broeder Radboud voor de abdij van Maria Laach. Ouderavond Don Bosco-school WIERINGERWERF Vrijdag avond 31 Juli a.s.' zal in Café De Maaier een ouderavond worden gehouden van de Don Bosco- school. Door de kinderen zal een operette worden opgevoerd, ter wijl voorts een prijsuitreiking zal plaats vinden. Wegens de be perkte ruimte is deze avond al leen toegankelijk voor de ouders. Belangstellenden die deze ope rette ook willen zien, wordt hier voor Donderdagavond in Café De Maaier gelegenheid gegeven. Aanvang Vrijdagavond 8 uur; Donderdagavond half acht. Burgerlijke stand PURMEREND GeborenCornelis B. zv K. Hottentot en M. Kuijt; Do- minicus J. M. zv J. L. Konijn en M. A. v. Diepen; Joanna M. A. dv N. Schouw en E. Lievendag; Johannes C. zv Chr. J. Mobach en P. J. Wee- ling; Henrica M. dv H. N. Heijke en A. J. Tij burg; Gerarda J. M. dv P. J. G. Blekemolen en G. J. Kaandorp; Annie, dv H, Hoekstra en A. Peek. Getrouwd: Klaas Tolman 25 j. en Johanna Bruning 22 j.; Klaas Bakker, 24 j. en Trijntje Waal, 20 j.; Berend Boer 43 j. en Eefje van Oost veen. Overleden: Bregje Groen, 64 j., we duwe van J. Slager; Geesje Houtman, 60 j., echtgen. v. E. Bakker. AFSCHEID DR. TEN BRUGGENCATE URSEM J.l. Dinsdag hield dr ten Bruggencate voor de laat ste maal zitting voor het consul tatiebureau voor zuigelingen. Na afloop werd hij door de burge meester toegesproken, die zijn ve le verdiensten voor het volksge zondheidswet schetste en hem namens het gemeentebestuur, dat voltallig aanwezig was, als blijk van waardering een boekwerk aanbood. Namens de kruisver enigingen sprak daarna wethou der P. J. Duin, die mede namens de moeders der zuigelingen een aantal gramofoonplaten aanbood. Dr ten Bruggencate dankte daar op in een geestig speechje, waar in hij tot uitdrukking bracht dat hij steeds prettig in Ursem had gewerkt; hij was echter niet in staat om naast het zuigelingen- werk ook nog de verzorging van het kleuter-consultatiebureau op zich te nemen en daar hij het noodzakelijk vindt dat beide bu reaux door dezelfde medicus ver zorgd worden, droeg hij gaarne zijn werk over aan dr Naessens, kinderarts te Alkmaar, die hij dankte voor zijn bereidwillig heid om dit .belangrijk werk in Ursem ter hand te nemen; ten slotte dankte hij de beide wijk zusters, zuster Vendel en zuster de Boer, voor de grote toewij ding waarmede zii hem steeds op het consultatiebureau hebben geassisteerd. Dr Naessens deelde tenslotte mede, dat voortaan de zittingen voor de zuigelingen gehouden zullen worden op de eerste en derde Woensdag van iedere maand (derhalve niet meer Dins dags) 's middags om drie uur; voor het kleuterconsultatiebu reau zullen de kleuters schrifte lijk worden opgeroepen. Melkersexamen URSEM Uitgaande van de N.V. Zuivelfabriek „De Prinses" had Vrijdagmiddag een melkexa- men plaats, op het bedrijf van de heer G. Rotteveel te Oudorp. Er waren 5 candidaten. Voormelker de heer Schipper. Examen-commissie de heren Lieshout en Boerse, beiden ver bonden aan het Zuivelconsulent- schap te Hoorn, de heer Pijper te Hoorn en de heer J, van Schie, te Haarlem. Alle candidaten verwierven hun diploma te weten: mej. Joke Rotteveel met 172 punten; de heer Joh. Rotteveel met 183% pnt.; de heer Arie Rotteveel met 178 jé pt. de heer C. A. Rotteveel m. 179% punt, allen te Oudorp, en de heer L. Knijn te Oterleek met 194% pt. Alvorens de diploma's uit te rei ken wees de heer Pijper, voor zitter der examen-commissie, op het grote nut van goed melken, en hoopte dat het geleerde ook in praktijk gebracht zal worden. Spr. wees nog op het feit dat voor hen, welke in loondiensfzijn volgens C.A.O. één gulden per week aan loon meer kunnen ont vangen, bij het behalen van ten minste 180 punten. Hierna reikte spr. de diploma's uit. Namens de cursisten sprak de heer L. Knijn woorden van dank tot allen, welke hebben meege werkt om deze cursus zo goed te doen slagen. ZINGEN IS LEVEN WAARLAND Een dezer da gen kwam onze R. K. Gemeng de Zangvereniging „Zingen is Leven onder voorzitterschap van de heer B. Betjes in jaar vergadering bijeen. Met voldoe ning werd gereleveerd het mooie succes op het laatst te Amster dam gehouden Bondsconcours, waar een eerste prijs werd be haald. wat mede te danken is aan de kundige leiding van de dirigent de heer B. J. Wolters. Uit het jaarverslag van de se cretaresse mej. Tr. Beemsterboer bleek dat deze vereniging een der jongste uit Waarlands paro chie, goed floreert en dat zij zich mag verheugen in een bezetting van 44 leden. Het financieel ver slag gaf o.a. een kassaldo van ongeveer f 30.— aan. Bij de bestuursverkiezing wer den mej. Tr. Beemsterboer en J. Volkers herkozen, terwijl in plaats van mej. L. Nieuwboer, die als zodanig had bedankt, mej. Imy Stoop Fd. werd gekozen, l enslotte sprak men uitvoerig over het programma voor de as wintermaanden. Voor de veiling van 29 Juli werden aangevoerd ruim 7000 manden leverbare tulpen. De be langstelling was weer zeer groot. De veilingzaal, die gemakkelijk 600 personen kan bevatten, was overvol. De prijzen handhaafden zich gemakkelijk. Diverse soorten waren nog weer hoger in prijs. Besteed werd voor: Apricot Yellow 12 op 695, 11-12 645; Boule de Neige 12 op 620, 11-12 520; Brilliant Star 12 op 11401310, 11-12 800—1040, 10-11 650—730; Coul. Cardinal 12 op 1200-1230, 11-12 910—940, 10-11 600; Crim son Queen Max 12 op 480500, 11-12 470—495, 10-11 375; Due de Berlin 12 op 1050, 11-12 880, 10- 11 530—640; Electra 12 op 1110 1160, 11-12 880—940, 10-11 510— 560; El Toreador 10-11 680—700; Fred. Moore 12 op 475500, 11-12 475—480; Gen. de Wet 12 op 600 —640, 11-12 585—620; Grand Due 12 op 1290—1410, 11-12 1240; Ibis 12 op 475—550, 11-12 410—470, 10-11 370385; Jong Oranje 12 op 625—695, 11-12 495—610; La Reine Max 12 op 435—530, 11-12 335 405, 10-11 295—310; Mad. Gevers 12 op 530; Mad. Lefeber Forst 12 op 1200, 11-12 1460, 10-11 1010; Mar Niel 12 op 990—1190, 11-12 750980; Mr v. d. Hoeff 12 op 650—750, 11-12 560—590, 10-11 360—375; Murillo 12 op 700, 11-12 610; v. d. Neer 12 op 740, 11-12 640; Oranje Nassau 12 op 1210 1290, 11-12 900—1000, 10-11 585— 690; Oranje Valk 12 óp 550, 11-12 500—530; Oranje Vaan 11-12 610; Peach Blossom 12 op 9001000, 11-12 730—760, 10-11 530—590; Pelikaan 12 op 560580, 11-12 385410; Pink Beauty 12 op 1600; Pr. van Oostenrijk 12 op 600 630, 11-12 620—580, 10-11 480; Progression 12 op 600650, 11-12 430—500, 10-11 350—385; Proser pine 12 op 670; Prosperity. Mak 11-12 290; Rijzende Zon 11-12 710; Schlegel Max 12 op 570—590, 11-12 440—500, 380—390; Thee roos 12 op 590—640, 11-12 490— 570, 10-11 350—510; Thomas Edi son 12 op 1200, .11-12 670—790, 10-11 610; Triu'mphator 12 op 1150—1190, 11-12 790—820; Verm. Brillant 12 op 810—1000, 11-12 880—1010, 10-11 580; Vuurbaak 12 op 1410; Witte Due Max 11-12 460—535, 10-11 300—385; Witte Valk 12 op 520—540, 11-12 400— 415, 10-11 310—350; Advance 12 op 1030; After Glow 12 op 525, 11-12 515—540; Albino 12 op 475 —485, 11-12 410—475; All Bright 12 op 695—880, 11-12 550—570; All. Pierson 12 op 550—560, 11-12 560—600; Athleet 12 op 450, 11-12 405; Bandoeng 12 op 550, 11-12 570; Bartigon 12 op 675—780. 11- 12 470580; Bartigon Max 12 op 840, 11-12 500—560; Black Eagle 12 op 550, 11-12 550; Brahms 12 op 410, 11-12 420; Bolide 12 op 890; Campfire 12 op 755820, 11- 12 560590; Carrara 12 op 380 400, 11-12 300400; City of Haar lem 12 op 1120—1190, 11-12 970; Charles Needman 12 op 880; Clara Butt 12 op 520—620, 11-12 480— 550; Copland Rival 12 op 730, 11-12 590; Cordell Huil 11-12 550; Coxa 12 op 17001790; Crater 12 op 820, 11-12 690; Crown Im perial 12 op 680720, 11-12 565 580, 10-11 350—390; China Pink 11-12 1750; Earley Queen 12 op 650—730, 11-12 540—580; Edith Eddy 12 op 630—640, 11-12 535— 555; v. d. Eerden 12 op 530550, 11-12 510—535; Elmus 12 op 700; Eros 12 op 1920; Early Bartigon 12 op 900, 11-12 520; Fantasy 12 op 715—760, 11-12 660—665; Fuse lier 12 op 4490, 11-12 4310; Golden Harvest 12 op 560620, 11-12 550 590; Grenadier 11-12 510; Mrs Grullemane 12 op 350; Hildebrand 12 op 555700, 11-12 365; Inglesc. Yellow 12 op 445—525, 11-12 445 560; Insurpasasble 11-12 790; John Gay 12 op 570, 11-12 565; John Scheepers 12 op 670; Kansas 12 op 360—475, 11-12 355—420; Kleurenpracht 12 op 690, 11-12 600; Korneforus 12 op 10301080, 11-12 800; Krel. Triumph 12 op 405520, 11-12 345435; Lincoln shire 12 op 480; Lustige Witwe 12 op 780; Mr Moon 11-12 550; Mr Wentholt 12 op 480, 11-12 510; Motherday 12 op 600, 11-12 600; Nardi 12 op 690; Olga 12 op 1000; Orange Favorite 12 op 515 590, 11-12 500—575; Overdale 12 op 940, 11-12 760; Ph. de Comines 12 op 470, 11-12 500; Ph. Snow- den 12 op 710—760, 11-12 520— 550; Pres. Hoover 12 op 1010, 11-12 910; Pr. Elisabeth 12 op 630—650, 11-12 550—580; Pride of Haarlem 12 op 575, 11-12 535; Purper Copland 12 op 730, 11-12 630; Prunus 12 op 750, 11-12 570 575; Queen of the Night 11-12 530; Red Champion 12 op 1870 2110, 11-12 1180; Red Pierson 12 op 550570, 11-12 550; Rose Cop land 12 op 600—670, 11-12 505 585; Red Pitt 12 op 770—895, 11-12 550615; Ruhm v. Berlin 11-12 600; Scarlet Admiral 12 op 575, 11-12 550; Scarlet Sensation 12 op 690, 11-12 500; Sonja 12 op 440— 460, 11-12 450, 10-11 280; Sun shine 12 op 1990, 11-12 1330, 10-11 830; Shackleton 12 op 585; Teles- copium 12 op 580, 11,-12 570; The Rose 12 op 465; Themis 12 op 410, 11-12 400—410; Tindal 12 op 640, 11-12 505—600; Thérèse 12 op 655—760, 11-12 710—740; Ursa Minor 12 op 1150; Utopia 11-12 565; Vict. d'Oliveira 12 op 500- 600, 11-12 480490; Vict. d'Oli veira Max 12 op 6.10; Violet Queen 12 op 1150—1380, 11-12 990 1210; Wallstreet 12 op 480510, 11-12 510—520; White Sail 12 op 400—490, 11-12 385—485; White Virgin 11-12 450; Will. Copland 12 op 460—550, 11-12 460—525; Will. Pitt 12 op 610—645, 11-12 515—530; Wintergold 12 op 1120, 11-12 730; Yellow Emperor 11-12 510; Yellow Giant 12 op 560 565, 11-12 560—570; Zenober 12 op 430—460, 11-12 420—480; Zwa nenburg 12 op 465520, 11-12 440 —520. ALKMAAR, 29 Juli, Export veiling Schotse muizen 11.50- 16.50; BI. Eigenheimers 11.50- 14.50; Kleine Schotse muizen4.00 -9.00; Slabonen z. dr. 32.00-54.00; Stoksnijbonen 39.00-46.00; Stam- snijbonen 21.00-37.00; Pronkbo- nen 27.00-29.00; Tuinbonen 5.00- 10.50; Doperwten 26.00-54.00; BI. Blauwschokkers 32.00-38.00 Kom kommers 8.00-17.00; Tomaten A 27.00-55.00; Bloemkool 9.00-50.00, per 100 stuks; Groene kool 9.00- 11.00; Spinazie 17.00-40.00; Poste lein 17.00-32.00; Sla 3.00-15.50, 100 stuks; Andijvie 6.00-12.00; Rabarber 4.00-10.50; Rode Bieten 4,00-10.00; Mospeen 8.00-17.00, 100 bos: Waspeen 8.00-17.00; Uien 8.00-18.00; Pruimen 32.00-61.00; Rode Aalbessen 35.00-87.00; Zw. bessen 55.00-62.00; Kruisbessen 15.00-50.00; Perziken 5.00-28.00, 100 stuks; Frambozen 37.50-45.00. GROOTEBROEK, 29 Juli. Aanvoer 67.000 kg aardappelen. Eersteling: grof 15.20—15.50, groot 13.20—13.70, klein 6.80, veevoer 3.804.00; doré: grof 14.30—15.10, groot 15.20—15.70; saskia: grof 14.50—14.90, groot 13.10; eigenheimers: grof 12.30 12.80, groot 13.3014.60; blauwe eigenheimers: grof 12.3012.70 groot 14.50-15.00; bintje: grof 14.70, groot 13.20. HEILOO, 29 Juli Doperwten 3248; spercieb. 5159; snijbo nen 4960; kropsla 312; andij vie 1115; komkommers 814; tomaten 5260; wortelen 820; peulen 35—48; bloemk. le s. 36 58; 2e s. 1329; rode bessen 80 1.50; zwarte bessen 1.401.70 ZWAAG, 29 Juli Rode eer stelingen 12.8014.20; late aard appelen 5.1017.40; zilveruien 30—33; spinazie 16; postelein 13 24; uien 16; bieten 4.506.50; gele bewkool 7.80—13.30; groene kool 13.7014.90; rode kool 6.50 9.60; slabonen 4258; snijbonen 20-70; peulen 70; tomaten 20 51; augurken 8—1.waspeen 1123; bospeen 2022; rabarber 614; andijvie 916; sla 6.30— 12.40; bloemkool 2133; kom kommer 915; perziken 822 frambozen 1.42; 1.31; Erley Golden Japan Cloude 9293 bl. pruimen 1.0f> Laxton 2166; 701.19; Reine Frankenthaler 1.56—1.86; Weslfrisia 1.411.45; rode bessen 3048; Prolefic 30 68; kruisbessen 2368; zwarte bessen 57.20; netmeloen 1668; Yellow Transparante 2041; Qutiliti 701.53; 'morellen 70; Oomskinderen 2242. WARMENHUIZEN, 30 Juli 58.000 kg. aardappelen, eerstelin gen 14.10—14.70; grove 13.40—13.80 drielingen 67; w. eigenh. 14.60— 16; bl. eigenh. 15.6015.80; meer- landers 1313.20; bintje 1313.30; grove 13.40-13.60; doré 15.80; 250 kg. slabonen 41—43; 2.000 kg. zil- vernep 22—22.50 drielingen 7.50' uien 4.90; 1500 kg. bieten 5. BEEMSTER 29 Juli Schotse muizen, bonken 10 13.60; middel 11.80—14.90; drie ling 610.04; bl. eigenheimers middel 1215.60; slabonen m. dr. 4143; slabonen z. dr. 45 47; stoksnijbonen 48—63; stam- snijbonen 20—38; tuinbonen 4— 6; komkommers 8—18; tomaten A 4868; bloemkool 848; rode kool 49; spinazie 4156; pos telein 2027; sla 2.509; andijvie 614; rabarber 48; rode bie ten 46; bospeen 1219; was peen 1018; uien 815; rode aalbessen 3488: zwarte bessen 5568; klapbessen 1844; perzi ken 618; druiven: frankentha- Iers 195215; pruimen: Early Laxton 4678; appels Erley Vic toria 1024; Yellow Transparant 1846; peren- kruidenier 1238. LANGENDI'K, 30 Juli 1953 41.000 kg aardappelen 13.20 14.50; doré 14.40-16.40; blauwe eigenheimers 13.7014.60; eigen heimers 10.40; grof 1314.70; drielingen 5.608 10; saskia 13.40; 30.000 kg rode kool a 6.5010.40; b 6.306.50; 16.000 kg witte kool 3.504.20: 6000 kg gele kool a 6.4010.40; 2600 kg slabonen 46 52; 3500 kg zilvernep 16.40 23.80; 1000 kg bieten a 5; 550 kg tomaten a 40; b 35; c 30; 800 st. bloemkool A 1 57—59; A 2 37. NOORD-SCHARWOUDE, 30 Juli Aanvoer 65.000 kg. aard appelen: eerstelingen 13.5014.10, rode id. 12.1013.40; eigenhei mers 14.4015.60, blauwe id, 13.00—15.10; bintjes 13.20—13.50; bonken 12.9014.40; drielingen 5.30—7.20; kriel 3.90; 5900 kg. slabonen 4653; 12000 kg. zilver uien 3.drielingen 59: zilver- nep 1723; 5400 kg. rode kool 5.807; 2ÖOO kg. gele kool 5.606; 44.000 kg. witte kool 3.503.60; 700 kg. kroten (a) 5.-. (a) (a>

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7