Nieuw Indonesisch kabinet winst voor communisten Vrees in liet buitenland Engeland in verzet tegen Korea-politiek der V.S. Strijd om Duitse eenheid gaat voor herbewapening Vrouwen geven snikkend voedsel aan rode politie af Sastroamidjojo premier Oostenrijk onderhandelt huiten Grote Vier om Dagblad voor Alkmaar en omgeving Kardinaal Mindszenty Senator Taft stervende Alle troepen teruggetrokken Eis van socialistische oppositie Ollenhauer: Duitsland behoort tot het Westen Rijnvaartnota wordt afgewezen U.N.O. is 'n familie van naties9 geen anti-communistische bond Nieuwe stakingen in Oost-Duitsland Oostduitsers: Onze tweede opstand „Grote nederlaag" zegt McCarthy NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Eitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel, 459 K 2240. Buiten God is H nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Vrijdag 31 Juli 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12844 DJAKARTA De formateur Wongsonegoro is er op het laatste ogenblik tegen veler verwachting in geslaagd een regering te vormen, die steunt op P.N.I., P.I.R., Nahdatul Ulama en P.S.I.I. De Masjumi, P.S.I., Katholieken, Par kindo en de Fraksi Demokrat nemen niet aan de regering deel. De Parkindo zou, hoewel niet aan de regering deel nemend, deze wel steunen. Hetzelfde geldt voor de demo- cratenfractie. Sukarno maakte Donderdag avond bekend, dat hij met het kabinet-ontwerp accoord ging. De nieuwe regering is de vijfde sinds de souvereiniteitsoverdracht. De kabinetscrisis heeft 58 dagen ge duurd. De Masjumi, die 40 leden in het parlement heeft, de socialisten met 16, de Katholieken met 8, de Parkindo met 4 en de Fraksi Demokrat met 13, nemen niet deel aan de regering. Wongsonegoro zeide te menen, dat hij mag rekenen op 114 van de 212 stemmen in het parlement dat sommige leden thans verlaten om een ministerszetel te bezetten. Tot de zeer kleine partijen, die aan het kabinet van Wongsone goro deelnemen, behoren de S.K.I (Serikat Kerakjatan Indonesia) met drie leden in het parlement, de Barisan Tani met drie en de Lijk van in Schildmeer verdronken jongen gevonden APPINGEDAM. Gistermor gen om plm. half tien is het lijk van de j.l. Zondag in het Schild meer verdronken jongen W. Smit uit Slochteren gevonden. Nadat men vanaf Zondag, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat naar het slachtoffer had gedregd, werd het vanmorgen door de bad meester drijvend aangetroffen, ongeveer op de plaats van het on geval. Vermoedelijk is het slacht offer in de modder blijven steken. Deze amazone, die een wandel- ritje maakt langs het strand van Oost-Londen in Zd-Afrika, schijnt met haar paard te wed ijveren om de „mooiste staart" Parindra (Partai Indonesia Raya) met vier leden. Hoewel Wongsonegoro de kabi netsformateur is, zal hij zelf niet de post van premier bekleden. Deze functie zal Ali Sastroamid jojo, die momenteel ambassadeur in Washington is, op zich nemen. Onder de politieke waarnemers en vooral onder de buitenlandse diplomaten heeft de bekendma king van het nieuwe kabinet groot opzien gebaard en enige vrees gewekt. Er wordt op gewezen, dat de ontwikkeling in Indonesië grote gelijkenis gaat vertonen met die in de Oost-Europese landen, die thans allen communistisch zijn. Hoewel er geen officiële com munist in het nieuwe kabinet zit, wordt de vorming geïnterpreteerd als een grote politieke overwin ning voor de communisten ver moedelijk tot dusverre hun groot ste. De communisten en hun satel lieten waren voor het grootste deel verantwoordelijk voor de val van de regering Wilopo. Sedert dien hebben zij zorgvuldig hun band met de P.N.I. versterkt, ten einde de breuk met de Masjoemi, de socialisten en andere anti communistische partijen te ver breden. De communisten en de nationa listen hebben een aantal demon straties gehouden over populaire kwesties, bedoeld om de anti communistische partijen te be smeuren en te voorkomen dat zij zouden deelnemen aan een nieu we regering. Wij geven hieronder de bezet ting van enkele portefeuilles in het nieuwe kabinet: Buitenlandse Zaken: Mr. Su- narjo, P.N.I., thans voorzitter van de parlementssectie voor Buiten landse Zaken; Binnenlandse Zaken: Prof. Ha- zairin, P.I.R.; Financiën: Dr. Ong Eng Die, P.N.I.; Defensie: Mr. I. W. A. Kusuma Sumantri, Fraksi Progressif; Onderwijs: Mr. Muhammad Yamin, partijloos. (Advertentie) GEEN AMNESTIE VOOR: BOEDAPEST. De amnestie die de Hongaarse regering dezer dagen heeft afgekondigd, zal niet van toepassing zijn op Kardinaal Mindszenty en andere „politieke misdadigers" of „misdadigers tegen het volk". Dit blijkt uit de toelichting, die in regeringskringen te Boedapest is gegeven op het jongste amnes tiedecreet van de presidiale raad van de Hongaarse volksrepubliek. Evenmin zal de aangekondigde ..opheffing van alle concentratie kampen" van invloed zijn op de verdere internering van genoem de categorieën van „politieke delinquenten". NEW-YORK, 30 Juli. Het New-Yorks ziekenhuis heeft van daag meegedeeld, dat de toestand van senator Eobert Taft plotse ling een ernstige wending geno men heeft. De leider der Republikeinse partij „haalt zichtbaar met moeite adem". Inmiddels schrijft de „Arizona Daily Star" uit Washington, dat Taft stervende is aan een bloed ziekte. Hoewel men aanvankelijk ver wachtte dat hij nog zes maanden tot een jaar te leven had, denkt men nu dat hjj nog maar enkele weken in leven zal blijven en mogelijk dagen. - Het Stationsplein van Assen was veel te klein geworden voor de stroom van autobussen die er dagelijks moest arriveren en vertrekken. Als object ter bestrijding van de werk loosheid is het plein vergroot en er is een nieuw autobusstation gekomen. U kunt op deze foto wel zien, hoe voortreffelijk men thans de zaken voor elkaar heeft in de T.T.- stad. De openingsplechtigheid van plein en busstation is volgende week. BONN, 30 Juli (A.P.) De socialistische oppositie heeft vanavond geëist, dat de Westelijke mogendheden en de regering van Bonn „absolute voorrang verlenen aan de strijd voor de Duitse eenmaking". Boven de plannen voor herbewapening van de Westduitsers. De voorzitter van de partij, Erich Ollenhauer, beweerde, dat de Koreaanse wapenstilstand „een krachtig bewijs levert van de mogelijkheid op succes voor vier- mogendhedenbesprekingen over de Duitse eenmaking". „Wij eisen dat de Westelijke mogendheden onderhandelingen Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat de Oosten rijkse regering met de Sowjet- autoriteiten in onderhandeling is getreden, zonder voorkennis van de grote Westerse mogendheden. Een zegsman van het ministerie verklaarde en dit moet waar schijnlijk opgevat worden als een directe waarschuwing aan de Oos tenrijkse regering dat „het de taak van de afgevaardigden van de ministers van Buitenlandse Za ken van de vier bezettende mo gendheden is, om een vredesver drag voor Oostenrijk op te stel len." In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat de Russische nota aan Oostenrijk is bedoeld om een scheiding tus sen Wenen en de Westelijke Geallieerden teweeg te brengen. Door aan Wenen te vragen het verkorte verdrag voor Oostenrijk te verwerpen, zet de Sowjet-Unie het gebruik van dit ontwerp-ver drag voor propagandadoeleinden voort, zo zegt men in deze krin gen. De Westelijke mogendheden hebben echter reeds duidelijk la ten weten, dat zij bereid zijn het verkorte verdrag te laten ver vallen, indien de Sowjet-Unie de onderhandelingen voor een volle diger verdrag wil hervatten. Men is hier van mening, dat de jong ste Russische nota een poging is om de kern van de zaak te ont wijken, teneinde het voortzetten van de bezetting van Oostenrijk te rechtvaardigen. 4MERIKAANS VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT Tien vermisten MANILLA. Een Amphibie- vliegtuig van de Amerikaanse marine is Donderdagmorgen ong. 60 mijl ten Westen van het eiland Luzon in de Chinese Zee gestort. Tien van de vijftien leden van de bemanning worden vermist. voeren met de Sovjet-Unie voor het houden van een viermogend- hedenconferentie, om de spanning in de wereld te verlichten door het beslissende vraagstuk van de Duitse hereniging in vrijheid op te lossen", aldus spreker. De socialisten beweren, dat de herbewapening van de West- Duitsers in het voorgestelde Euro pese leger en de andere Europese integratieplannen de Russen er voor zullen doen terugdeinzen in te stemmen met de hereniging van dit land. De eenmakingskwestie is naar voren gekomen als een van de belangrijkste in de campagne voor de verkiezingen, die op 6 Sept. zullen plaats vinden. De socialisten hopen met deze kwestie de regering-Adenauer ten val te brengen. BONN, 30 Juli. De West- Duitse regeringsautoriteiten heb ben vandaag te kennen gegeven dat de Nederlandse protest-nota tegen de Duitse verkeerspolitiek op de Rijn van de hand gewezen zal worden. Officieel weigerde de West- Duitse regering commentaar te leveren op de nota, maar offi cieus verklaarden de regerings autoriteiten dat „de Nederlan ders proberen zichzelf te promo veren tot de exporteurs van Europa ten koste van de Duit sers". Zij voegden hier aan toe dat Duitsland zich strikt houdt aan de acte van Mannheim en dat het dat ook in de toekomst zal blijven doen. Ollenhauer verzekerde de Wes telijke mogendheden ervan dat de Duitsers „niet staan voor enigerlei beslissing voor het Oosten of Westen. Het Duitse volk behoort tot het Westen, want met het Westen alleen kan het verzekerd zijn van een vrij democratisch leven". Ollenhauer deed opnieuw een aanval op wat hij noemde „de Amerikaanse interventie in de binnenlandse Duitse politiek". LONDEN, 30 Juli Groot-Brittamiië heeft vandaag doen weten, dat het zich krachtig zal verzetten tegen eventuele Amerikaanse plannen om de Koreaanse vre desbesprekingen zonder voorafgaand overleg te verlaten. De voornaamste afgevaardigden van minister-president Churchill verklaarden in het Lagerhuis, dat Groot-Brit- tannië „in geen enkel opzicht aan een dergelijk eenzijdig optreden van Amerika gebonden is". Richard A. Butler, die uit naam van Churchill in het Huis het woord voerde, zei: „Ik wens vol komen duidelijk te maken dat wij vóór het nemen van een der gelijk besluit uitvoerig geraad pleegd wensen te worden". Woedende labourafgevaardigden namen de gelegenheid te baat om een aanval te doen op de Ame rikaanse minister van Buitenland se Zaken John Foster Dulles, die Dinsdag tijdens een persconferen tie verklaard had, dat de Ver. Staten de politieke conferentie na 90 dagen zouden verlaten „indien zij van mening waren, dat de communisten de besprekingen weloverwogen tegenwerkten". Attlee noemde deze verklaring „gevaarlijk" en in strijd met de beginselen der Ver. Naties. Butler verklaarde, dat ook de Britse regering bezorgd is over de verklaring van Dulles en de Amerikaanse regering om ophel dering had verzocht. Hij zei, dat uit Washington be paalde toelichtingen ontvangen waren, waardoor een ietwat beter beeld van enkele der verklarin gen was verkregen en voegde hieraan toe, dat Groot-Brittannië deze toelichtingen zodanig uitlegt, dat de Ver. Staten een verlaten van de Koreaanse besprekingen eerst met de deel- en bondgeno ten zullen bespreken. Volgens Butler is Groot-Brittan nië van mening, dat zeer veel pleit voor deelneming van Rus land en communistisch China aan de Koreaanse politieke conferen tie, waarin de grote mogendheden India, Turkije en misschien an dere landen zitting zullen hebben en dat de vredesbesprekingen uit gebreid moeten worden met ande re belangrijke problemen in het Verre Oosten. Alleen de Ver. Naties zelf kun nen een besluit nemen over de toelating van communistisch Chi na tot de wereldorganisatie. De beraadslagingen over dit probleem moeten uitgesteld worden zolang BERLIJN, 30 Juli. Ondanks de communistische waarschu wingsborden zijn vandaag 200.000 Oost-Duitsers naar West-Berlijn getrokken, om te kunnen profi teren van de Amerikaanse levens middelenhulp. In totaal zijn thans in vier da gen tijds reeds 650.000 hongerige inwoners uit de Sowjet-zone naar West-Berlijn gekomen, om de gratis pakketten in ontvangst te kunnen nemen. Tweeduizend Duitse vrijwilli gers, die het werk tengevolge van de reusachtige stroom hongerigen vrijwel niet afkunnen, kregen opdracht voorbereidingen te tref fen voor de komst van een half millioen mensen gedurende het weekend. Uit alle delen van Oost-Duits land komen berichten binnen over fabrieksarbeiders, die in hun vrije weekend naar West-Berlijn willen gaan. De communistische politie heeft vandaag hier en daar strenge maatregelen genomen tegen land genoten, die met vet, meel, melk in blik en gedroogde groenten uit het Westen naar hun haardsteden terug keerden. Volgens ooggetuigen heeft de Volkspolizei op de stations van Luebbenau en Schoenefeld in Brandenburg de geschenkpakket ten afgenomen van snikkende oude vrouwen. De stormloop op de levensmid delen is een anti-communistische demonstratie met een psychologi sche invloed, die bijna met de opstand van 17 Juni te vergelijken is. De Oost-Duitsers noemen het „onze tweede opstand". Geen enkele Oost-Duitser blijkt te oud of te jong, te zwak of te bang om aan de grote tocht deel te nemen. Door de maatregelen van de communistische politie wordt de woede van de bevolking alleen maar groter. Mensen, die uit Merseburg in Saksen-Anhalt, levensmiddelen in West-Berlijn kwamen halen, ver klaarden, dat 23.000 arbeiders van de grote synthetische benzineraf- finaderij „Leuna" van plan zijn dit weekend naar West-Berlijn te komen. In de „Optima" Kantoormachi nefabriek te Erfurt en in de ko lenmijnen te Senftenberg zijn weer anti-communistische stakin gen opgelaaid. Niemand trekt zich wat aan van de lijsten van voedselhalers, die door de pers en radio gepubliceerd worden. De communistische aanplakbil jetten behoren tot het venijnig ste, wat ooit door regering en partij van de communistische premier Grotewohl uitgedacht is. Op grote aanplakbiljetten, die overal in de Oost-Duitse gemeen ten opgehangen worden, komt de waarschuwing voor, dat de le vensmiddelenpakketten leiden tot „agenten, nachtelijke bombarde menten en dood". Op de biljetten staat de kari katuur van een Amerikaanse sol daat, die tezamen met de West- Berlijnse burgemeester Ernst Reu ter aan een bureau in een ver- deelpost van levensmiddelen zit. Reuter grijnst tegen een dikke vrouw en zegt schijnheilig: „Oh, wat ben je uitgehongerd." het optreden van communistisch China „onverenigbaar is met de beginselen van het Handvest". „Volgens onze opvatting" aldus Butler „is de organisatie der Ver. Volkeren echter een familie van naties en geen anti-communisti sche bondgenootschap". Deze op merking wed zowel door conser vatieven als Iabour-afgevaardig- den luide toegejuicht. „Wij hebben in Korea een grote nederlaag geleden, doch ik geloof niet dat u daar president Eisen hower de schuld van kunt geven", heeft de Amerikaanse Senator Joseph McCarthy verklaard in een onderhoud met jeugdige leden van een hulporganisatie van 't „Ame rikaanse Legioen." „Ik weet niet welke motieven de president had, om zijn goed keuring aan het bestand te hech ten. Wellicht heeft hij gedacht dat de prijs van een overwinning, na melijk bloed, ellende en tranen, te hoog is, om daarnaar te stre ven." Volgens McCarthy heeft de regering-Truman in Korea jeugd- dige Amerikanen in de strijd ge worpen, zonder hun toe te staan, de oorlog te winnen. DE BRITSE VERLIEZEN IN KOREA LONDEN. Groot-Brittannië heeft 4.451 slachtoffers in Korea I te betreuren, zo heeft de Britse staatssecretaris van Oorlog. Birch, Donderdag voor het Lagerhuis verklaard. Uit gedemilitairiseerde zone op Korea SEOEL. Het Amerikaanse achtste leger in Korea heeft Don derdag bekendgemaakt, dat alle eenheden van de Ver. Naties uit de gedemilitairiseerde zone waren teruggetrokken, zoals in 't wapenstilstandsverdrag is over eengekomen. Tijdens het terugtrekken heb ben zich geen incidenten voorge daan. Het Chinese Persbureau „Nieuw China" heeft Donderdagavond ge meld, dat de Noordelijken Don derdag op de bijeenkomst van de militaire bestandscommissie aan de Geallieerden hebben medege deeld, dat de eerste groep afge vaardigden van Polen en Tsje- eho-Slowakije voor de commissie van toezicht van de neutrale lan den, in Korea is aangekomen en onderweg is naar Panmoendjon. „Nieuw China" meldde voorts, dat ook alle Noord-Koreaanse en Chinese troepen uit de gedemili tairiseerde zone zijn teruggetrok ken. Het gezag over de vier kilome ter brede zone is overgenomen door de militaire bestandscommis sie. Gemengde groepen waarne mers zien toe, dat er zich geen bestandsschendingen voordoen en dat de zone duidelijk is afgeba kend.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1