NOORDHOLLANDS i Amerikaanse bommenwerper door Sovjet-jagers neergehaald Veiligheidspact tussen E.D.G. en de Sovjet-Unie Beschuldigende nota's van heide zijden Klimaat rustiger voor dagen van Benelux-unie Het Europese leger niet langer defensief Oost-Duitsland vreest nog groter rebellie Dagblad voor Alkmaar en omgeving Senator Taft overleden 14 gewonden botsing Voorrang voor niet-Koreanen Twintig doden Britse pers tegen Dulles Speciale onderdrukkingsdivisie Nederlandse aartsbisschop legt interdict op aan stad Indonesië bij auto-ongeluk ADENAUER STUURT AAN OP: Om vertvording van burgerlijke feestviering in Panama IJmiiider trawler aangevaren Duitsers krijgen schadevergoeding Volkspolitie neem voedsel in beslag Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singei 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God ist nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE saterdag 1 Augustus 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12845 Ad interim. Velen zullen gisteren paf hebben gestaan, toen zij het bericht vernamen, dat Wongsonegoro, tegen alle verwachting in, er in was ge slaagd een nieuwe Indonesische regering te vormen. Velen wer den tevens bevreesd toen zij de lijst met de namen van de nieu we ministers onder het oog kre gen, waaruit bleek, dat het nieu we kabinet bestaat uit figuren, die weinig vertrouwen inboezemen, vooreerst om de partij, waarvan zij lid zijn, ten tweede om de per soon van de ministers, waarbij wij voornamelijk denken aan een fi guur als de nieuwe minister van Onderwijs, Moh. Yamin, die offi cieel als partijloos bekend staat, maar van wie ieder aanneemt, dat hij crypto-communist is. Het is verder zeer bevreemdend, dat president Sukarno heeft toege stemd in de vorming van dit ka binet, waarin geen vertegenwoor digers zitten van de grootste poli tieke partij in Indonesië, de Mas- jumi. Wij zijn geneigd aan te nemen, dat de president eindelijk een eind wenste aan de kabinets crisis, waaronder het land reeds meer dan een maand gebukt ging. Erg democratisch kan men dit kabinet ook niet noemen, als men bedenkt, dat het steunt op een viertal partijen, tezamen beschik kende over 92 zetels van een totaal van 212 in het parlement. De formateur rekent echter ook op de dertien stemmen van de Democratische fractie, maar dan nog blijft het nieuwe kabinet een vreemde en zwakke figuur. De vrees, die ontstaan is in het buitenland, wordt verklaard door het feit, dat het nieuwe kabinet een grote politieke over winning is van de communisten. Wel zijn zij niet in de nieuwe regering vertegenwoordigd, maar deze bestaat thans voornamelijk uit leden van partijen, waaronder van de P.N.I., waarmee de com munisten de band hebben weten te versterken, terwijl als gevolg daarvan de breuk tussen P.N.I. enerzijds en de Masjumi, de so cialisten en andere anti-commu nistische partijen is verbreed. Deze vrees is ook een gevolg van de verwachting, dat de verhou ding van Indonesië met het bui tenland, Nederland vooral, slech ter zal worden, omdat het natio nalisme zich waarschijnlijk nog meer op de voorgrond zal plaat sen. Dat het buitenland nog minder geneigd zal zijn kapitaal in In donesië te beleggen, schijnt men niet te begrijpen. In dit verband mag het wel wonderlijk worden genoemd, dat Sastroamidjojo, de Indonesische ambassadeur te Washington, die zich onlangs nog duidelijk voorstander noemde van de aantrekking van buitenlands kapitaal, zich heeft laten lenen voor premier. Of het nieuwe Indonesische ka binet een lang leven bescho ren zal zijn, betwijfelen wij sterk. Een kabinet op dergelijke smalle basis samengesteld, houdt het meestal niet lang uit. Daarin voe len wij ons gesterkt door de over tuiging, dat ook dit kabinet er niet in zal slagen de economie van het land te versterken. In tegendeel, door verlevendiging van een ongezond nationalisme kan men alleen maar groter chaos op financieel en economisch ge bied verwachten. Wat Indonesië in de eerste plaats nodig heeft is orde en rust en een bewind, dat op reële wijze de financiële en economische problemen, waar mee dit land te worstelen heeft, aanpakt. Op politiek gebied zou dit kabinet no'g goed werk kun nen doen door spoedig nieuwe verkiezingen uit te schrijven, zo als de nieuwe minister van Justi tie reeds heeft aangekondigd. Niet dat men van algemene verkiezin gen persé een betere regering kan verwachten, maar wel zouden als gevolg van verkiezingen de wer kelijke verhoudingen in het In donesische politieke leven juister en scherper worden afgetekend. Dan weet men tenminste waar men aan toe is. Wij Nederlanders, die nog door zovele banden met Indonesië verbonden zijn, hopen inmiddels van harte, dat door nieuwe verkiezingen de beste krachten, waarover het Indone sische volk ongetwijfeld nog be schikt, naar voren zullen komen. Want al geloven we niet, dat vandaag of morgen Indonesië het voorwerp zal worden van een communistische putsch, omdat de politieke constellatie in de we reld daar momenteel allesbehalve geschikt voor is, wensen we ook niet, dat Indonesië, het land, waaraan zovele Nederlanders hun beste krachten in het verleden en ook nog in het heden geven, het slachtoffer wordt van de chaos. M. P. J. TOKIO, 31 Juli Een overlevende van een Amerikaan se B-50 bommenwerper, die Woensdag voor de kust van Siberië is neergestort, de tweede piloot van het toestel, heeft meegedeeld, dat het vliegtuig aangevallen is en neergeschoten door Russische jachtvliegtuigen. Het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat het geprotesteerd heeft bij Moskou tegen het neerschieten van de bommenwerper en om een „on middellijk rapport" gevraagd van de Russische autori teiten over de omstandigheden, waarin de overlevenden verkeren en de plannen om hen vrij te laten. Het ministerie gaf een nota vrij, die door de ambassadeur Charles H. Bohlen overhandigd werd aan de wnd. minister van Buitenland se Zaken, Andrei Gromyko, en tevens een verklaring bij die nota waarin gezegd werd: 1. Een B 50 bommenwerper werd neergeschoten door een of meer Russische Migs 15 boven de Japanse Zee, ongeveer 65 KM ten Zuiden van Kaap Povortyny. 2. De Amerikaanse tweede pi loot werd geréd door een Ame rikaans schip, maar Sowjet-sche- pen werden waargenomen in het gebied waar de actie plaats vond en men heeft overlevenden waar genomen „op reddingsvlotten". 3. Gisteren werd aan Bohlen opdracht gegeven „in de krachtig ste bewoordingen te protesteren tegen het neerschieten van het Amerikaanse toestel" en inlich tingen te vragen over de terug keer van de overlevenden, die zich, naar vermoed wordt, in Rus sische gevangenschap bevinden. 4. De bommenwerper stortte neer nadat een Russisch toestel in de machine schoot en in brand vloog. In een in krachtige bewoordin gen gestelde nota heeft Moskou de V.S. laten weten, dat een Amerikaanse bommenwerper j.l. Woensdag bij Wladiwostok boven Russisch gebied geschoten heeft op Russische jagers. NEW-YORK. Senator Ro bert A. Taft is gisteren gestor ven. Hij stierf om 16.30 uur Ned. tijd. Taft was leider van de repu blikeinen. Taft is rustig gestorven en zonder pijn, aldus een bulletin van het ziekenhuis. In het bulletin wordt mede gedeeld, dat „zijn dood het ge volg was van snel groeiende,, door het gehele lichaam ver spreide en kwaadaardige kanker tumors". De dood van Taft verlaagt het aantal republikeinse leden in de Senaat tot een getal beneden dat van de democraten. Er zijn nu 47 democraten en 46 republi keinen plus 1 onafhankelijke. De vier zoons van Taft waren aan zijn sterfbed. Ziin vrouw, die invalide is, was thuis in Washington. Zij werd Dinsdag naar haar echtgenoot gebracht in een invalidenwagentje, maar vrienden hebben verklaard, dat zij te ziek was om nog eens naar het ziekenhuis te gaan. (Voor levensbeschrijving: zie pagina 3.) Hier is kennelijk dezelfde B 50 bedoeld. Het toestel zou op twee Sowj et- jagers het vuur geopend hebben, waarbij één van de jagers ernstig beschadigd werd. De jagers, aldus de nota, be antwoordden het vuur en het Amerikaans vliegtuig verdween in zee. De nota protesteert krachtig tegen „deze grove schending van de Sowjet-grens" en eist, dat de „schuldigen" ter verantwoording worden geroepen en maatregelen getroffen worden om herhaling te voorkomen. Generaal O. P. Weyland, de op perbevelhebber van de Ameri kaanse luchtmacht in het Verre Oosten, heeft vandaag verklaard: „Geen Amerikaans vliegtuig heeft het Sowj et luchtruim ge schonden." Weyland legde deze verklaring af, nadat hij op de hoogte gesteld was van het Russische protest. HARDERWIJK, I Aug. Op de rijksstraatweg te Hierden bij Harderwijk is gisteravond een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Veertien personen werden ge wond waarvan zes ernstig. De heer S. Koetsier uit Mon nikendam. die per auto met echt genote en vijf kinderen in de richting Harderwijk reed, ont moette een boerenwagen met paard, waarachter twee auto's kwamen. Plotseling passeerde een van deze auto's de bespan ning. waardoor een botsing met de auto van de heer Koetsier on vermijdelijk was. Beide auto's werden geheel vernield. De heer Koetsier, alsmede vijf kinderen beneden de twaalf jaar. werden ernstig gewond in het Pius Ge sticht te Harderwijk opgenomen. Mevrouw Koetsier werd licht ge wond. Ook de inzittenden van de an dere auto werden allen gewond, doch konden het ziekenhuis, na verbonden te zijn. weer verlaten. Enkele van de gewonde kinderen zijn er het ergste aan toe. Weldra besprekingen over Snez-kanaalzone CAIRO De Egyptische Minis ter van Voorlichting Salah Alem heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat binnen enkBie' dagen Britse en Egyptische afgevaardigden voor besprekingen over de koe komst van de Suez-kanaalzóne, bijeen zullen komen. HET LEVEN GAAT VOORT Zwaar heeft Zierikzee te lijden gehad van de overstromingen, waar van de puinhopen op verschillende punten van de stad getuigen. Het leven gaat echter verder. Ten behoeve van hun klanten zijn door neringdoenden borden met aanwijziv gen geplaatst. 'S-GRAVENHAGE. Algemeen wordt van de vorige week in Den Haag gehouden ministeriële Bene- lux-conferentie gezegd, dat deze tot een redelijk succes heeft ge leid. Voor het slagen van de Benelux-Unie is het klimaat rus tiger geworden. De weg staat open voor de behandeling van de bredere problemen. De in Den Haag gehouden Be- nelux-conferentie moet men be schouwen als het eerste deel van een tweeling-conferentie. Het 2de deel zal in October aan de orde komen, Dan zullen ook de coör dinatie van de binnen- en buiten landse politiek (handelspolitiek, deviezenpolitiek en andere) wor den besproken. De resultaten, der conferentie van vorige week zijn gebaseerd op de beginselen, waaraan Neder land wenst vast te houden: inci denteel en tijdelijk (een periode van twee jaar en een verschui vende basis). Voorts mag nog worden gewe zen op de indirecte belastingen. De omzetbelasting in de orde van grootte van 2% tot 3 pet. wordt door Nederland niet meer gerestitueerd. Dat betekent een eerste stap naar de harmonisatie der indirecte belastingen. Omtrent het loonverschil van 40 tot 60 pet., dat wordt genoemd, zei men ons, dat bijv. een nieuwe loonronde van 5 pet. in ons land, slechts een kleine betekenis zou hebben voor het wegnemen van het loonverschil tussen beide lan den. Van de andere kant is het ook moeilijk het loonpeil in België drastisch te verlagen. Dat ver- EN ZIEKE KRIJGS GEVANGENEN TOKIO, 1 Aug. Radio Pe king heeft heden bekend gemaakt dat de zieke en niet-Koreaanse krijgsgevangenen vóór de ande ren teruggezonden zullen worden. „Het merendeel der Fransen, Turken, Columbianen, Philippi- no's, Australiërs, Grieken en een groot aantal Amerikanen en Brit ten zullen deel uitmaken van het eerste konvooi" aldus radio Pe king. De uitwisseling begint op 5 Augustus. schil zal echter niet eindeloos kunnen voortduren. In dit verband werd ons op gemerkt, dat een belangrijk stuk van de Belgische nijverheid de zware industrie gemakkelij ker een hoog loonpeil kan dragen dan andere delen. In die andere delen werd dat peil eerst, mede door de zware industrie, opge trokken. Het zijn nu juist die zwakke sectoren, die met Neder land moeten concurreren. Kunnen de sensibele sectoren in België dat hogere loonpeil blijvend dragen,, dan zullen wij op de duur moe ten volgen. Kunnen zij het niet dragen, dan zullen zij zich moe ten aanpassen. MORRISBURG (Ontario), 31 Juli. Een autobus met 37 per sonen is in de afgelopen nacht in een kanaal gereden, na tegen een stilstaande vrachtauto te zijn op gebotst. 20 personen, waarbij drie vrouwen, zijn verdronken. LONDEN, 31 Juli. De Britse bladen beschuldigen in hun hoofdartikelen van vandaag eens gezind de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles van pogingen om het vredesprobleem in Korea te compliceren en Amerika een hou ding te doen aannemen ten op zichte van Korea, die afwijkt van die der bondgenoten. Enkele bladen gaan zelfs zo ver in hun critiek, dat zij voorstellen dat Amerika het verder maar alleen moet opknappen in het Verre Oosten. BONN, 31 Juli. Kanselier Konrad Adenauer heeft vanavond verklaard, dat een Veiligheidspact tussen Rusland en de E.D.G. „mo gelijk zou zijn" als een middel om de internationale spanning te ver minderen. Tijdens een persconferentie deelde de kanselier mede, dat de E.D.G. zelf „de Russen de beste waarborg tegen het Duitse mili tarisme biedt". BERLIJN, 31 Juli „Neues Deutschland", het communistisch orgaan, heeft gewaarschuwd, dat „de vijand nog gevaarlijker pro vocaties" dan de grote rebellie van de arbeiders in Juni en de stakingsgolf van plan is. Speciale orders voor waakzaam heid zijn door de partij gestuurd aan de leiding van de uranium- PANAMA. De 70-jarige aartsbisschop van Panama, de Nederlandse Lazarist mgr. Frans Beekmaan, heeft aan de stad Pocri de uitzonderlijke en stren ge straf van het interdict opge legd met het doel de ergerlijke misbruiken tegen te gaan, die bij feestelijke gelegenheden, georga niseerd door burgerlijke of in discrete instanties, bij herhaling te voorkomen. De moeilijkheden zijn speciaal ontstaan naar aanleiding van de viering op 16 Juli van het feest van Ónze Lieve Vrouw van de Berg Carmel, patrones van Panama, omdat aan het bevel van de aartsbisschop, dat in het gehele aartsbisdom priesters zit ting zouden nemen in de plaatse lijke feestcomité's, geen gehoor werd gegeven. Verschillende plaatselijke in stanties verzetten zich tegen deze order van de aartsbisschop, voor al echter in Pocri, waar de pas toor. father Allende. in het open baar werd bespot en beledigd door de organisatoren der bur gerlijke feestviering. Het inter dict. opgelegd aan de stad, maar niet aan de bewoners, bepaalt, dat in Pocri geen enkele gods dienstplechtigheid mag worden gehouden, voordat aan het bevel van de aartsbisschop gevolg is gegeven. Aartsbisschop Beck- mann zette in een nadere ver- Klaring uiteen, dat hij volstrekt niet gekant is tegen profane feestvieringen, die behoorlijk ge leid worden en de algemene feestvreugde kunnen verhogen. In vele steden echter, zo zeide de aartsbisschop, zijn de wereld lijke feestelijkheden dikwijls ver worden tot minderwaardige ex cessen, waarbij alleen alcohol, goklust en weilust een rol spe len. mijnen in Saksen en aan het ka der van de partij in Halle, waar de grote Leuna fabriek voor syn thetische benzine staat. Dit is de grootste fabriek in Oost-Duits land, waar de arbeiders ook in Juni gestaakt hebben. Volgens Neues Deutschland moest speciale aandacht aan Halle geschonken worden, omdat „de vijand daar in het bijzonder ster ke krachten bijeengetrokken had" Waarschijnlijk werd hiermede ge doeld op de machtige socialis tische ondergrondse, welke de leiding van de anti-communis tische stakingen had. In Westberlijnse kringen meent men te weten dat de communis tische autoriteiten bezig zijn met het oprichten van een divisie, die speciaal opgeleid zal worden voor het onderdrukken van on lusten en relletjes. Lichtbeschadigd binnengelopen IJMUIDEN. Gistermiddag is in IJmuiden de marezaten-trawler „Flamingo" binnengelopen, nadat het schip in aanvaring was geko men met een onbekende trawler, terwijl het IJmuidense schip op de thuisreis was. Het eerste ver moeden, dat een Oostduitse traw ler de „Flamingo" zou hebben aangevaren, werd niet bevestigd. Schipper P. Krab zei, dat de trawler, die zijn schip aanvoer, direct daarna is weggestoomd. Het schip maakt door de be schadiging van een aantal huid platen slechts weinig water en zal Zaterdagmorgen zijn vangst van 1320 kisten normaal aan de afslag lossen. Hij voegde hieraan toe: „Indien het bestaan van een dergelijke organisatie tot beheersing van het Duitse militaire potentieel de Russen niet voldoende veiligheid biedt, behoren wij in de E.D.G., geloof ik, bereid te zijn hen (de Russen) een wederkerig veilig heidspact aan te bieden." Hiermede heeft dr. Adenauer de berichten bevestigd, volgens welke hij van mening is, dat de E.D.G. oorspronkelijk ontwor pen als een defensief bondgenoot schap veranderd moet worden in een vérstrekkend veiligheids stelsel. West-Duitse ambtenaren hebben verleden week verklaard, dat de kanselier de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles voorgesteld heeft een West-Europees veiligheidspact te sluiten, om aan Rusland's vei ligheidseisen te voldoen, hetgeen overigens door Dulles is ontkend. De kanselier heeft vandaag niet van die brief aan Dulles gerept, maar hij zei: „Een veiligheidspact tussen de E.D.G. en Rusland op een later tijdstip zou een mogelijkheid zijn om de internationale spanning te verminderen." VOOR NAZI-LEED BONN. De Westduitse Bonds raad heeft Vrijdag zijn goedkeu ring gehecht aan een wetsont werp in zake schadeloosstelling van Duitse slachtoffers van het nazisme. Naar men verwacht zullen ver scheidene honderdduizenden per sonen, onder wie vele joden, van de wet profiteren. Aan personen, die wegens ras. geloof of politieke overtuiging ir gevangenissen of concentratie kampen hebben gezeten, zal voo: iedere maand aldaar doorgebrach 150 mark (135 gulden) worder uitbetaald. BERLIJN, 31 Juli. Vandaa is de communistische grenspoliti van Oost-Berlijn begonnen me de algemene confiscatie van voed selpakketten, die door hongerig» Oost-Duitsers uit West-Berlijn worden gehaald. Volgens reizigers hield de volkspolitie na ongeveer twee uur op met het in beslag nemen van voedsel. De confiscatie-campagne begon op het eindstation in Potsdam ten Zuidwesten van Berlijn, waar de politie honderden mensen aan hield die uit het Westen met voedselpakketten terugkeerden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1