V er plet teren d e neder1 aag tegen Belgische athleten Schitterende mse Vier eerste prijzen voor Joh, en Marten Siderius van3-jarige Roland Anderhalf uur historie van de Tour de France Over Againzegeviert in het hoofdnummer Waterpoloploeg tegen België niet op dreef Ned. athletiek in mineur Janus v.d. Zande behaalde een magistrale overwinning Derby-dayop Duindigt Thans al de film Sir Messidor wint productendraverij Courses Groningen Uitstekend geslaagd! Farmia wint in Duitsland Carrera weer libre-kampioen MOEIZAME 7-5 ZEGE Maandag 3 Augustus 1^53 Pagina 3 oor 't K.N.M.I. lig tot Dinsdag- (ARMER weinig, later n het Noorden n het land toe- ,-olking. Droog e tot matige id van Noord- uidwest. Koude ogere tempera- ennng Haarlem Vanwege de be- e Weleerw. Heer ot Leger-Aalmoe- .Exc. de Bisschop :noemd tot kape- urg, de Weleerw. d. Does. Tot ka- laandam), de Wel- .Koopman (neom.). een vacantie e Asser slager O. houden aan de p de verplichte Hij hield zijn de week, dat hij e gesloten moest laarvoor meerma- mks de bekeurin- ivertreding bleef, gearresteerd en ag voor de poli- d. Hier werd te- i.— of 30 dagen verplichte sluiting i van 1 tot 7 Aug. nis luidde f 200.— n verplichte slui- op 1 Aug. indagen van de us en tevens op zal in de hoofd- van Valkenburg vier uur een Hei- in opgedragen, tii- ier bepaalde voor kan worden ge- Hiertoe heeft de ijkheid besloten e zakenlieden van adie. die thans de van het jaar be- :elijker te maken licht te vervullen. (K.N.P.) ikte militaire begraven lag is de tijdens 'n op de vliegbasis verongelukte ser- vlieger instructeur t militaire eer be- algemene begraaf- an te Voorburg. Er belangstelling. 5 FACULTEIT IJMEGEN ung van het studie- zal gelijk bekend, e faculteit der Ka- rsiteit met het kli- .js worden begon- oog daarop heeft Ier Sint Radbout- ivolgende hooglera- hoogleraai in de anatomie dr H. J. 's-Gravemhage; tot ;raar in de kinder- dr J. J. Slooff te it gewoon hoogle- ynaecologie en ob- A. M. Stolte te moemingen zullen n. igoed Heyendael is ivang genomen met het definitief prae- uut, ook verrijst n deel van het aca- mhuis hetwelk zo zal zijn dat, dank voorzieningen, het i de eerst aangeko- medische studenten il kunnen worden 1 Aug. (Reuter). van Oost-Duitsland, ck, is Zaterdagmid- -Duitsland terugge- heeft drie maanden ellingsoord op Krim -Unie vertoefd. ;nt werd door de che hoge commissa- Duitsland, Semionof. secretaris van de eenheidspartij. Ul- tiet station verwel- mededelingen, zag president er goed savondschool 1 September a.s. euwe cursus aan de Handelsavondschool il stelt eenieder, die t om voortgezet dag- volgen heeft ge- gelegenheid een van igesteld diploma te voor een kantoor tan grote waarde is. ;eeft het vrijstelling gevreesde Midden jaar werd het aantal van vier op drie te- Dit bleek een groot aantal leerlingen ior met ruim 50%. js is voor iedere nor- die de lagere school ïpen. te volgen. Dit lit het resultaat van gehouden examen: candidaten wisten 22 te behalen, og op de vele buiten- Jvan Burgerbrug tot oef) wordt er prac- huiswerk gegeven. ;t nagenoeg een ieder deze school te be- (Van een speciale verslaggever) ANTWERPEN, Zondagmiddag Het is gegaan, zoals verwacht werd: de op het laatste ogenblik nog zo ver zwakte Nederlandse herenatliletiekploeg is tegen België kansloos gebleven. Op 't zonovergoten Beerschotterrein leden onze landgenoten een smadelijke 250164 pun ten nederlaag. Koele cijfers, die echter meer aanduiden dan alleen maar het verlies van een landenwedstrijd. Want na de wijze, waarop de Nederlanders kortgeleden door Zwitserland werden teruggewezen en met de weten schap, dat in de komende ontmoetingen tegen Duitsland en Engeland de Oranje-broeken eveneens geen schijn van kans zullen krijgen, betekent een en ander, dat het internationale seizoen 1953 voor de Nederlandse athle ten op een debacle zal uitlopen. Deze wedstrijd tegen de Bel gen heeft echter, naast de onder streping van het feit. dat onze nationale heren athletiek zich als nimmer tevoren het geval is ge weest op het hellende vlak be vindt, nóg iets aan het licht ge bracht. Verschillende athleten blijken namelijk een mentaliteit te bezitten, die allerminst bevor derlijk voor een naar een hoger plan verheffen van de vader landse athletiekbeoefening ge noemd moet worden. Dat een aanvankelijk in de landenploeg opgestelde Wim Slijkhuis verstek zou laten gaan (ondanks dat hij Vrijdag j.l. op een grasbaan te Franeker wel een 3000 meter kon lopen), is tegenwoordig niets bij zonders meer. Maar dat een ath- leet, die voor de 3000 meter steeple chase is gekozen, af schrijft, enkel en alleen omdat mi zich dit seizoen meer op de 800 meter heeft ingesteld, is ronduit beschamend. Dat er men sen zijn, die „liever niet naar Antwerpen gaan omdat wij toch geen schijn van kans hebben", is voor de Nederlandse sportwereld en in het bijzonder de K.N.A.U. even triest. Iets, wat vroeger als een grote eer werd beschouwd de Nederlandse driekleur op het sportveld te mogen verdedi- gen schijnt momenteel met een schouderophalen tot iets vol komen onbelangrijks te worden gebagatelliseerd. Dat het ook an ders kan, heeft Janus van der Zande. de altijd strijdlustige uit het enkele maanden geleden zo zwaar geteisterde Halsteren, laten zien. Hij. allerminst een baanloper, aangewezen voor de tien kilometer, start, loopt, trekt zich niets aan van gevestigde reputaties van Belgische kilo meter- en baanspecialisten en behaalt een magistrale overwin ning. „Vechtjanus" van der Zan de nam op die tienduizend meter in het begin een tijdje de kop. maar vond het daarna verstan diger om de Belgen Roels, Le- blond en Van Driessche voorop te laten gaan. Na vijf kilometer kwam er enige tekening in de strijd, toen de Olympia-man in gezelschap van Roels en Leblond van de overige deelnemers ge leidelijk aan wegliep en met de twee Belgen het duel voortzette. Leblond kon het op een gegeven ogenblik ook niet meer bijbenen en moest lossen. Zo bleven dus onze landgenoot en Roels over. In de laatste twee kilometer trachtte de Belg zijn rivaal met korte tussensprints kwijt te ra ken. Een tactiek, die hem ten slotte duur te staan kwam. Want die demarrages bleken zijn krachten te hebben gesloopt. Op het ogenblik, dat iedereen dacht dat het gevecht om deze zege in volle hevigheid zou ontbranden 300 meter waren beiden nog van de eindstreep verwijderd stortte Roels ineen, wankelde even en keek wat vreemd om zich heen, om daarop zijn lede maten weer enigszins onder con trole te krijgen en door te gaan. Maar te laat, want intussen lag Janus van der Zande reeds vele tientallen meters vóór hem, om even later met een brede glim lach op zijn gelaat in 32 min. 33.2 sec. zegevierend over de finish te gaan. Het sympathieke bakkertje uit Halsteren zorgde daarmede voor de derde Nederlandse overwin ning bij de loopnummers. De andere twee kwamen beiden op de horden tot stand. Nederland nam de 110 meter horden in 15.2 sec. voor zijn rekening en de gebrilde Gijs van der Hoeven snelde, soepel en met zijn passen goed uitkomend, in 54.9 sec. over de 400 meter horden. Tegenover deze drie overwin ningen stelden de Belgen er negen, waarbij zij op de 5000 meter, de 200 meter en de 3000 steeple chase ook zelfs de twee de en derde plaats voor zich op eisten (België 138, Nederland 93 punten). Bij de technische nummers gingen onze zuiderburen zeven maal met de eer strijken, tegen de Nederlanders één keer. Vis ser, Wessels en Mooy maakten van het verspringen een vol komen Nederlandse aangelegen heid. welke tenslotte in een zege voor de A.A.C.-er, die 7.19 meter sprong, uitliep. De Belgen gaven hun tegen standers op het kogelstoten en hoogspringen echter weer geen schijn van kans, veroverden op beide onderdelen dan ook de eer ste drie plaatsen en leverden zo doende een belangrijke bijdrage tot de Belgische winst van 34 (105 tegen 71) punten voor het technische gedeelte. De beste prestatie van de dag kwam ongetwijfeld op naam van de Belg Mangwele te staan. Deze donkergetinte athleet uit de Con go (het was voor de eerste maal dat Congolezen in een vertegen woordigende Belgische ploeg wa ren opgenomen) gooide de speer 64.33 meter van zich af. waar mee hij niet alleen zijn team aan zeven punten hielp, maar bovendien het Belgische record met bijna anderhalve meter ver beterde. Overigens kwam Fik- kert eveneens tot de knappe af stand van 63.06 meter, welke hem de tweede plaats opleverde. In Zaandam is Zondagmiddag een Interland waterpolowed- strijd gespeeld tussen een Nederlandse en een Belgische ploeg. Onze landgenoten wonnen de strijd met 75. We zien hier het moment, waarop van Feggelen het tweede Nederlandse doel punt scoort. Gedisqualificeerd Het aantal Nederlandse over winningen op de loopnummers zou nog met één vermeerderd zijn geweest, ware de Oranje estafetteploeg op de 4 maal 400 meter niet gedisqualificeerd ge worden. In 3 min. 21.5 sec. wa ren de Nederlanders vooral dank zij een laatste sterke 400 r» t»t meter van Chris Smildiger op Roland, de 3-jarige zoon van rarisien en Larma Norton. de zege afgegaan, maar wegens „jsteren Dp Duindigt het talrijk publiek sprakeloos doen staan, door op de streep toeli nog zijn voornaamste te genstander Ronald te kloppen. (Van onze speciale verslaggever) Uit een in de laatste bocht nog onmogelijke positie, heeft hinderen zagen zij zich door de jury gedisqualificeerd. Een be slissing. waarover wij ploegleider Jo Moerman na afloop van de wedstrijd de 4 maal 400 meter was het laatste nummer zijn hoofd mismoedig zagen schud den. Maar misschien was dit ook wel. omdat tegelijkertijd het eindresultaat. België met 86 pun ten gewonnen, door de luidspre kers klonk Een vrij talrijk publiek was gisteren getuige van de jubileumcourses in het Stadspark te Groningen. Ter ge legenheid van het 65-jarig bestaan van de harddraverij en renvereniging had het bestuur twee speciale nummers uitgeschreven, nl. de oude garde-prijs voor rijders van 65 jaar en ouder en een grote jubileumprijs, met als eerste prijs de som van 1200.De oude garde-prijs werd door de grote deelname in twee afdelingen gesplitst en beide malen was de zo bekende oud-pikeur Johannes Siderius de overwinnaar. Eerst met Miss Zelda en de tweede afd. met Mr Fried. Beide malen was zijn broer maar even bedreigd te zijn ge- Marten die op het tweede geld beslag legde, terwijl Kees Ock- horst beide malen de derde prijs verwierf. Over Again nam de grote ju bileumprijs voor zijn rekening door de leidende Little Monty in de eindstrijd naar de tweede plaats terug te wijzen. Rex van Eibershof wist nog op tamelijk gemakkelijke wijze in de Arie Commijs prijs beslag op de eerste prijs te leggen. De draf was in dit nummer nog wel eens zoek, en een lang ge rekt veld ging over de baan. Ge stadig ging de grote Rex naar voren en bij het uitkomen van de laatste Bocht was er voor de tegenstanders geen illusie meer. Rosa Axworthy verdedigde op uiterst vinnige wijze de tweede plaats voor de aanstormende Ra- mona S. Na drie valse starts konden de 14 deelnemers in de Kees Fock- horstprijs aan hun 2240 m. be ginnen. Qui Saint had spoedig de leiding genomen en zonder ook n het White City Stadion te Londen hebben vier Engelse lopers Zaterdag een nieuw wereldrecord estafette over de Mijl gevestigd. V.l.n.r. Chataway, Saeman, Bannister en Nankeville die de afstand liepen in de tijd van 16 minuten en 41 seconden. Het oude record stond op naam van Zweden en was 16 minuten 42.8 sec. De wedstrijd was een onderdeel van een tweedaagse Engels Franse ontmoeting weest wist hij deze tot de eind streep te behouden. Nelly Harvester, gereden door A. R. Nottelman had nogal enig vertrouwen, doch slechte draf had uitschakeling ten gevolge. Tweemaal Johannes Siderius Een tiental rijders boven 65 jaar verscheen in de oude sarde prijs nog eens in costuum op de baan, onder hen waren echter nog verschillende rijders die nog steeds actief aan courses deelne men, zoals P. Kramer, W. van der Velde, A. T. van der Veen etc. Doch ook waren er bij die hun laarzen al lang aan de kapstok hadden gehangen zoals Hibma, Ockhorst, Ensing, maar voor dit jubileumnummer nog weer eens op de sulkey plaats namen. Zij waren hun vak nog niet verleerd En vooral de Gebr. Siderius, re den beide nog een prima course Hun vinnig rijden viel op. Er werd in twee afdelingen ge lopen. Elk van acht paarden en beide malen legde Johannes Si derius beslag op de eerste plaats, En beide malen was ook broer Marten tweede en Kees Ockhorst derde. In de eerste afdeling behaalde hij de zege met Miss Zelda, die direct na de start de leiding nam en zonder al te veel inspanning haar positie kon handhaven. Mar ten deed met O Lapize K serieuze pogingen, doch het zoveel zwaar dere gewicht gaf de doorslag. Hij moest met de tweede plaats ge noegen nemen. Mr. Fried, die de laatste tijd niet geheel in vorm was te krij gen. begint zijn oude vorm weer te herwinnen. Hij bewees deze middag, dat hij voor afstanden van om en nabij de 2000 meter, nog altijd een te vrezen tegen stander is. In handen van deze geroutineerde pikeur deed hij het uitstekend. Niet eenmaal kreeg hij slechte gedachten en in vol komen zuivere draf ging van start tot finish rond. Reeds na 200 m. had Siderius reeds de kop geno men, en won met ruim verschil. Nico Maire en Nestkuiken S be zetten resp. de tweede en derde plaats. Ottot H. die voor veertien dagen reeds had bewezen in vorm te zijn, bevestigde deze vorm door een tweede overwinning in de gek: 4.40, cov. 5.60. Otto H. bezette na een ronde reeds de eerste plaats en kon ge makkelijk de aanvallen van Nelly Major en Oeke afslaan, die resp. tweede en derde voorbij de rech terstoel gingen. Het lange afstandsnummer bracht voor het entrainement Si derius de vierde zege. Olympia B. ging direct na het vallen der vlag aan het hoofd, gevolgd door Nellie Tjamme W. B. en Niekie B. H. Bij het ingaan van de twee de ronde probeerde Nottelan met een tussensprintje Niekie aan het hoofd te brengen. Hij slaagde hierin, in zoverre, dat hij op het critieke moment, toen hij de kop had genomen wegens te grote snelheid een stilstaande fout maakte, die hem tientallen meters kostte en hem geheel buiten de strijd plaatste. Zonder veel strijd kon Olympia de eerste plaats be houden en Nellie wist voor Ortho- laan S. nog het tweede geld te verdienen. Met Nerva boekte Nottelman zijn eerste zege van het seizoen In een bekeken course wist deze zeer bekwame pikeur op het juiste moment en tevens vanuit de juiste positie de leidende Phenomenal te passeren. Maaike van IJmuiden trachtte nog wel met een mach tige eindspurt de zege te grijpen, maar verder dan de derde plaats kon zij niet komen. Phenomenal bezette een zeer verdienstelijke tweede plaats. Over Again behaalde in de grote Jubileumprijs de zege. Little Mon ty, Nino Narville en Niekie B. H. die haar tweede course in een uur liep, gingen van start af aan het hoofd maar Rozema, zich de snelheid van Over Again goed bewust, verkleinde langzaam de afstand tussen de koppaarden. Eerst viel Nino Narville terug en voor het ingaan van de laatste bocht ging ook Niekie B. H. eer vol ten onder. Little Monty kon nog een paar honderd meter stand houden, doch ook hij moest voor de grotere klasse bukken. De tweede plaats was echter zijn deel. De uitslagen Age Witteveenprijs: 1. Rex V. Eiberhof (J. L. Bolt) 3.45.2, 1.40.5; 2. Rose Axworthy G. 3 Ramona-S. Tot: w. 7.60, pl. 2.00, 4.80, 1.80, gek. 24.90, cov: 20.40. Kees F.. Ockhorstprijs: 1. Qui Saint (A. Siderius) 3.35.8 1.36.3; 2. Quitewell-S. 3. Quero- nica. Tot: w. 12.00, pl. 3.30, 3.00, 4.60, gek. 7.10, cov: 5.80. De Oude Gardeprijs, afstand 1900 m. handicap-draverij voor Nederlandse paarden. Voor ama teurrijders, pikeurs en eigenaarrij ders van 65 jaar en ouder: Eerste afdeling: 1. Miss Zelda (Joh. Siderius) 2.55.5, 1.31; 2. O Lapize K (M. Siderius) 2.57.6, 1.32.7; 3. Nemetor B (C. F. Ockhorst) 3.01.2, 132.4. Tot: w. 3.70, pl: 1.20, 1.10, 1.30, gek: 5.50, cov: 3.90. De Oude Gardeprijs: Tweede afdeling: 1. Mr. Fried (Joh. Siderius) 2.54.7, 1.31.2: 2. Nico Maire (M. Siderius) 2.57.5, 1.32.7; 3. Nest kuiken-S. (C. F. Ockhorst) 2.57.6, 1.32.7. Tot: w: 3.40, pl. 1.50, 1.40, 1.80, gek. 5.80, cov: 3.70. Jan Wijmaprijs: 1. Otto H (B. U. de Jong) 3.38.2, 1.34.9; 2. Nelly Major; 3. Oeke. Tot: w: 2.40, pl. 1.30, 1.50, 1.80, Jan Wijma R prijs. Quick Mago- wan S scheen aanvankelijk iliu— sie's te koesteren, doch een fout was oorzaak dat hij zijn aanval niet kon doorzetten. Theo Monsieurprijs: 1. Olympia B. (A. Siderius) 4.22, 1.33.6; 2. Nellie's Tjamme W. B.; 3. Ortolaan S. Tot: w. 3.00, pl. 1.60, 3.00, gek. Eigenaar Silver en niet minder pikeur P. A. Strooper zelf, zullen nog lang napraten over die ver schrikkelijke start, waarbij de toch al nerveuze Roland met zijn neus vlak achter de sulkey van Ria Olivier kwam te staan, met zijn voorpoten de hoogte inging en eerst pas tot bedaren kwam, toen het gehele veld zeker een zestig tot tachtig meter lustig voor hem uitdraafde. Het leek een verloren race voor de Noordhollandse crack, maar onverstoorbaar begon Strooper de achtervolging op een veld, dat eerst door Rita B.H., later door Ria Olivier werd aangevoerd. Maar nog voor de laatste bocht had resoluut Ronald, de zoon van Gonny D (eens zelfs een trotse Derby-winnares) de leiding over genomen. Jan de Vlieger keek eens in het rond, geen tegenstan der van formaat meer in de buurt? De zege in deze belang rijkste course van het jaar, leek veilig. Leek veilig.... maar was het niet. Want juist op het ogenblik dat Jan de Vlieger Ronald naar de raily stuurde, bereikte Roland de staart van het „peloton". In een machtige, volmaakte draf, vloog de Carna Nortan-zoon langs drie, vier paarden en bij het uit komen van de laatste bocht, scheidden hem nog een kleine 60 meter van de leider Ronald. Dan voltrok zich het wonder, dat heel Duindigt overeind deed komen, Met iedere pas, liep de kleine zwarte hengst op zijn te genstander in en precies op de streep stak een triomphantelijke Roland zijn kop juist even eer der voorbij de rechterstoel dan Ronald. Zo was de zege toch nog te recht gekomen bij verreweg het beste paard. Een Roland, die on danks zijn grote tijdverlies, de tijd evenaarde van de derby winnaar van verleden jaar, Quin- tus Harvester. Daarvoor had Willem Geersen met Sir Messidor de twee-jarige course gewonnen. De eerlijkheid gebiedt te zeg gen, dat o.i. Sonja Zora veel meer klasse heeft. Tot tweemaal toe, kwam deze dochter van Kitti Zora in de fouten, waardoor Jan Wagenaar met zijn snelle vier voeter slechts vierde werd. De uitslagen: Van Maerlantprijs: 1. Quick Boy (H. C. ten Hagen) 3.44.5, 1.28.4; 2. Postduifje; 3. Paul B. Tot.: w. 2.90; pl. 1.50, 2.20; gek. 5.60; cov. 3.60. Van de Vondelprijs: 1. Quick Hollandia G (W. H. Geersen), 3.35.2 1.24.7; 2. Petulance K; 3. Peter Spencer. Tot.: w.: 2.70; pl.: 1.80, 3.90, 1.50; gek. 3.70; cov. 15.30. Producten draverij: 1. Sir Mes sidor (W. H. Geersen) 1.57 1.30; 2. Spencer Hollandia; 3. Sagne d'Or. Tot.: w. 3.10; pl. 1.80, 2.30; gek. 7.40; cov. 3.70. Derby R-prijs, afstand 2400 M., draverij van meet voor Neder landse hengsten en merriën, ge boren in 1950: 1. Roland (P. A. Strooper) 3.32.2 1.28.4; 2. Ronald (zelfde tijd); 3. Rascal Hanover. Tot.: w. 1.90; pl. 1.20, 1.30, 8.50; gek. 2.30; cov. 2.30. Multatuliprijs: 1. Sttiermann (W. H. Geersen) 2.48 1.22.3; 2. Our Bonni B; 3. Norton Williams. Tot.: w. 2.50; pl. 1.80, 1.70; gek. 11.80; cov. 2.80. (Van onze speciale verslaggever) De Tour de France, welke zo vele lauweren heeft gebracht aan de Nederlandse wielerploeg, kan amper vijf dagen na de glorieuze finish in Parijs door heel Neder land worden gezien. De slof, wel ke door enkele operateurs van de N.V. Haghefilm bijna een maand lang dag-in, dag-uit werd ver gaard, werd in de te Den Haag gevestigde maatschappij door ex perts onderhanden genomen. Dag en naoht is men in touw geweest om een film van het ge heel te maken, die niet enkel een losse aaneenschakeling van jour- naai-opnamen is, maar een vol ledige reportage van dit grote wieierevenement. En het resul taat is verrassend. De makers zij.n erin geslaagd behalve een sonematiseh verloop van de Tour met alle ups en downs van de karavaan ook de sfeer in deze bijna anderhalf uur durende rol prent te leggen. Etappe voor etappe krijgt de toescnouwer te zien en beieeft hij daarbij bijkans de spanning, wel ke de volgers in werkelijkheid hebben meegemaakt. Men heeft ook bijna geen moment bij het opnemen gemist, waarbij m de ronde de een of andere beshsstng door de renners werd geforceerd. Bijna ziet de toeschouwer Wagt- mans in Luik winnen, bijna ook Adrr Voorting in de etappe na ae Pyreneeënslag. Het tragische voorval - een botsing van een motorrijder met een groepje renners met het ge volg, dat de Tour voor sjeike Jansen was afgelopen - neeft men op net ceriuioid voor altijd vastgelegd en dan niet te vergeten oe dramatiscne stag in de Pyreneeën de vlakke etappes gaan in een flits voorbij. Bijzonr der veel werk is er echter ge- Nog steeds Ferrari De grote prijs van Duitsland werd verreden over '18 ronden of 410.180 kilometer en bracht de meeste cracks aan de start, met uitzondering van Gonzales, cue elkaar reeds sinds het begin van het seizoen overal in Europa heb ben bestreden, in totaal twee-en- dertig. Onmiddellijk na het' vertrek sein ontbrandde de strijd tussen de twee grote Italiaanse merken Ferrari en Maserati. Een strijd die tenslotte werd gewonnen door Ferrari. De uitslag luidde: 1. Farina, Italië, met Ferrari, 410.580 km m 3 uur 1 min. 25 sec. gemiddelde snelheid 135 km p. uur; 2. Fan.gio, Argentinië met Ma serati. 3 uur 3 min. 29 sec., 134 km per uur; 3. Hawthorn, Gr. Brittannië, met Ferrari, 3 uur 4 min. 8.6 sec.; 4. Bonetto, Italië, met Maserati, 3 uur 11 min. 13.5 sec.; 5. De Graffenried, Zwitserland, met Maserati, op 1 ronde; 6. Stirling Moss, Gr. Brittannië, met Cooper-Jaguar, op 1 ronde; 7. Swaters, België, met Ferrari, op 1 ronde; 8. Villoresi, Italië, met Ferrari, op 1 ronde; 9. Rosier, Frankrijk, met Fer rari, op 2 ronden. Enelste ronde Ascari, Italië, met Ferrari, 9 mm. 56 sec. Gem. snelheid 137.760 km per uur. maakt van de strijd irn de bergen De toeschouwer xrijgt 'n dutae- lijk beeld van de vele moeilijk- i neden en de gigantische kracntsr inspanningen van de karavaan in 1 het gevecht tegen de eindeloos durende steile hellingen en de verschrikkingen van het dalen Men ziet de lijdensweg van Koblet en daarna de eerste .riomf van de kieine Breton Ro- oic en vervolgens zijn capitulatie voor het geweld. Het vervolg van de bergslag in de Alpen is wel licht nog indrukwekkender opge zet. Heel minitieus is de jacht van Louison Bobet gevolgd in zijn definitieve greep naar de ge le trui. Ook krijgt men een beeld te zien van een diep teleurgestel de Gino Bartali, die er stenig op had gerekend de etappe van Monte Carlo naar Gap te win nen. Wout Wagtmans was de Ita- naanse campiomssimo te vlug af. De triomfale intocht in Parijs. Missschien was het nog aardiger geweest iets meer te geven van de entree der gladiatoren in de Franse hoofdstad - is een brilian- ie apotheose van deze film, de eerste welke zo volledig ooit dooi een maatschappij van de Tour werd gemaakt. NEDERLANDSE PRESTATIE Feitelijk bevestigt Nederland in deze Tour-de-France-fiim weer, dat het een bijzondere plaats in- neemt op het gebied van de re portages en van de documentai res. Misschien had men nog wat meer 't menselijke element kun nen laten meespreken, doch dit geldt dan alleen voor die gedeelr ten buiten de berg-etappes. In deize fragmenten toont zich na melijk het filmieke „nieuws- zien van de cameraheden van zijn beste zijde. Wanneer wij bo vendien rekening houden met het steeds terugkerende feit van: een etappe met haar begin en haar einde, dan komen wij tot de conclusie, dat er door een vlotte montage desondanks veel afwis seling en vaart in deze sport- documentatie is gebracht. Zij reikt weliswaar niet tot de hoge toppen van het filmvermogen, doüh als reportage neemt zij een goede plaats in onder de docu mentaires, die tegenwoordig wor den vervaardigd. De Argentijn Leopold Carrera heeft de wereldtitel behouden door in de laatste partij de Spanjaard Domingo te slaan. De uitslagen van de vijfde en laatste dag luiden: Carrera (Arg.) 500 9 384 55.55 Spielmann (Did.) 350 9 148 38.88 van Hassel (Belg.) 500 5 488 100.00 Domingo (Sp.) 500 5 359 100.00 Carrera (Arg.) 500 5 224 100.00 Domingo (Sp.) 363 5 129 72.60 van Hassel (Belg.) 500 5 410 100.00 Butron (Sp.) 43 5 18 8.60 De eindstand luidt: 1. en wereldkampioen Carrera (Arg.) 16 pnt. 2. Domingo (Sp.) 13 pnt. 3. Van Hassel (Belg.) 13 pnt. 4. Spielmann (Did) 8 pnt. 5. Butron (Sp.) 6 pnt. 6. Nussberger (Zwits.) 6 pnt. 7. Pinto (Port.) 4 pnt. 8. Gribaud (Fr.) 4 pnt. 9. Iglesias (Chili) 2 pnt. 12.00. cov: 7.90. Johannes Sideriusprijs: 1. Nerva (A. R. Nottelman) 3.34.4 1.32.4: 2. Phenomenal; 3. Maaike van IJmuiden. Tot: w. 2.30, pl. 2.00. 1.70, gek. 5.70, cov: 3.00. Grote Jubileumprijs: 1. Over Again (M. Rozema) 3.34.8, 1.28.7; 2. Little Montv; 3. Niekie BH. Tot: w. 2.20, pl. 1.50, 3.60, gek. 13.90, cov. 6.00. Totalisator-omzet: 61.458. Het Nederlands waterpolo- zevental heeft te Zaandam de goede vorm van Tilburg niet kunnen bevestigen. Na de over tuigende zege op de Fransen was de ploeg sterk favoriet voor de strijd tegen de Belgen, zó zelfs, dat men zich alleen nog afvroeg met welke cijfers de Belgische ploeg in de Zaan zou verliezen. Welnu. België heeft verloren en verdiend ook. maar de wijze waarop de 75 overwinning in de knusse, met dekschuiten ge- improviseerde arena in de Voor- zaan werd behaald, was alles behalve fraai en zal voor velen de grote verwachtingen voor het tournooi om de Trofeo Italia, dat over twee weken te Nijmegen begint, wel min of meer omver hebben geworpen. Frans Kuyper. die na de repri mande, welke hii te Tilburg van scheidsrechter Bauwens had ge kregen voor zijn te geestdriftig en luidruchtig coachen, vrijwel geruisloos toeschouwer was ge weest, was na afloop echter aller minst pessimistisch gestemd. Te vreden was hii bij lange na niet. maar hij zou Frans Kuyper niet zijn als hii niet het volste ver trouwen in ziin jongens had uit gesproken. „Zo'n domper na een gemakkelijk succes als tegen de Fransen kan geen kwaad. Wij hebben weer eens duidelijk kun nen zien wat er aan ontbreekt. En je weet het, een slechte gene rale repetitie...." Inderdaad is in deze felle kamp duidelijk aan het licht getreden wat aan de ploeg ontbreekt, maar eerlijk gezegd vragen wij ons af of deze gebreken wel wegge werkt zullen zijn vóór de strijd tegen de Zuid-Slaviërs en de Hongaren, om de gevaarlijkste tegenstanders in het Trofeo-tour- nooi te noemen, zal worden aan gebonden. Wie heeft gezien hoeveel mid- achter Hennie Keetelaar aan snelheid heeft ingeboet en hoe veel moeite deze speler had met het plaatsen van een bal van de ene naar de andere twee meter- lijn, wie heeft opgemerkt hoe moeilijk Frits Smol het zware spel de baas kon en hoezeer het afwerken van de aanval door Van Feggelen aan overtuiging en dodeliikheid heeft verloren, die kan onmogelijk veel vertrou wen hebben in het succesvol ver dedigen van de Trofeo Italia. Maar het Nederlands zevental heeft vaker bewezen geestkracht voldoende te bezitten om onder een depressie uit te komen en het verlies van Brassem ten spijt is dit ook voor Nijmegen niet ondenkbaar. De gelukkige loting (eerst Spanje, dan België en pas daarna de allersterksten) kan hierbij een factor in het voordeel zijn. Het was een slechte wedstrijd, die weinig aantrekkelijks bood Hieraan had het zware Belgische snel. waarin midachter Smits zich soms op belachelijke wijze te buiten ging, veel schuld. He laas bleek de wedstrijd hierdoor voor de Franse scheidsrechter Bulteel. die veelal op het ver keerde moment floot en vaak vergat op te treden .tegen het afzetten en vasthouden, een te zware opgave. Het enige, waaraan de ware liefhebber zich kon laven, was de spanning, die van begin tot einde aanwezig was. Aan deze wedstrijd ging een ontmoeting tussen de ieugdploe- gen van Nederland en België vooraf. Nederland won deze wed strijd met 71; ruststand 41

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3