NOORDHOILANDS Oefening Drietand kalm begonnen In Oost-Duitsland wordt opnieuw gestaakt Overal staan nu de bedjes gespreid Mars Kader en kwartiermakers meteen aan het werk 600 arrestaties bij protest tegen hongerblokkade Dagblad voor Alkmaar en omgeving 126.9 millioen Vrijere loonvorming Op Korea beginnen Neutrale landen hun werk in Rampenfonds Kard. Stepinac kan nog 15 jaar leven Uit super-warenhuizen stroomde legeruitrusting te voorschijn Paul de Waart verlaat de K.R.O. Meerderheid voor ontbinding Majlis 1 het Engels zet- :ht op je." Weken- ngstige spanning, int waarin ze had brief kwam. Ze et te openen; toen d viel er een ver van een Cocktail- begeleidende brief da, ook ik ben je ebleven. Sinds kort ik eigenaar van lonthandel in Fort ion Wil je my nog Kort geleden >nme en Linda ge in de grote kerk Cdmonton Toen sten afscheid had- nomen omhelsde ,ijn vrouw en keek in de ogen. „Llnda", ht. „je was onver- je bent onveran- is wat vader on- reef over z'n Cock- "tten", lachte ze. 1Ö peinzend, „biyk- die twee bij elkaar, sigaret en't geluk." lik gemaakt van evers, die zich be- n hun dagelijkse filmfiguranten te mwerk resten er ipnamen en daar- kleine achtervol- niet van Ameri- sal worden, doch in ieder geval de it" moet wekken. ;uwd wat er over n uit de droom- ilygoon-Profilti te zal te voorschijn >en ik ook be- vertrouwde regis- (VERZICHT De Rode bessen- voor vele tuinders runnen wel zeggen een zeer lonende De fabrieken heb- •oot aandeel in ge veiling kochten zij >t 55 ct .per kg. iren zij hun aanko- een daling van de zal hebben. Vrij- eerden zij tot 67 ct. oogste notering is /eest f 1.07 per kg tisdag 21 Juli. Dit :end hoge prijs, r 88.000 kg Zwarte inze leden aange ven opbrengst van jaar werd er aan- kg met een op- ingeveer f 70.000. het enigst impor- ïij nam dit seizoen vat 25.000 kg meer aar. oen heeft zich in- anvoer van Kruide- illows. De kruide- ben zich goed inge- s prijs van Vrijdag 1 ct. Duitsland be- aankopen. De Yel- et in tegenstelling deniers maar zeer /eek was er blijk- ■oor het binnenland voor om geëxpor- ;n. Om naar Duits ieren moet de aan- de markt minstens i kg bedragen. Dat loor aanzienlijk ge ilt niet te betwijfe- het Zuiden konden de pri'S van f 22.50 Een verlaging van aankoopprijs voor ie export vergroten, uli was het contin- voor Engeland uit- nd zijn neerslag in vergelijking met Juli was de priis :en stuiver minder, mprijs voor fruit laar gehandhaafd op g. Kroet onder de [I blijft onverkocht, n de week van 27 ;us was f 115.000. De 3 f 1.171.000. De om- ne f 49.000 hoger dan istige periode in het waaraan de hogere rode bessen niet COPYRIGHT STUDIO AVAN i. O, o, wat vond edacht een pakje piekerend sloop een gegeven mo- stemmen en van over de grond een omgevallen ver het pad lag. t daar kwam een .eenworp afstand Duidelijk hoorde lische links-twee- icommandant. „Ik de smid. „Dat is uit zijn gestuurd ;ven prachtig. Ik ïoe meer mannen >n de burcht. Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Dinsdag 4 Augustus 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12847 (Van onze parlementaire redacteur) De vier werkgeversbonden heb ben dezer dagen een belangrijke verklaring uitgegeven. Na 1 Ja nuari 1954 zouden zij niet meer wlilen medewerken aan algemene loonregelingen, anders geze aan door de overheid voorgeschre ven „loonronden" over de gehele lijn. De samenwerking in de so ciale sfeer, zoals die na de bevrij ding in de Stichting van de Ar beid werd opgezet, is er nog steeds, maar het klimaat is on miskenbaar killer geworden. Zo laat het zich verstaan, dat deze verklaring direct met een tegen verklaring van de Raad van Vak- centralen, waarin N.V.V., K.A.B. en C.N.V. samenwerken, beant woord werd. Bedoelden de werk gevers een eenzijdige verbreking van de samenwerking? Maakten zij zich, zonder verder overleg, sterk voor vrijheid bij de loon vorming? Aan socialistische zijde werden nog scherper gestelde ge luiden vernomen. Een radiolezing van werkgeverszijde, waarin de zoveel gerucht verwekkende ver klaring in een milder licht werd geplaatst, kan er op duiden, dat men toch ook van de eigen echo geschrokken is. Volgens de nadere uitleg is het nu zo, dat de werk gevers de kwestie van de vrijere loonvorming slechts publiek dis cutabel hebben willen stellen. Ge lijksoortig overleg in de St. v. d. A. blijft daarnaast mogelijk. De kwestie van de vrijere loon vorming is intussen geenszins nieuw. Ook vóór de verklaring van de werkgevers is er al veel over gesproken en geschreven. Eind November van het vorig jaar wendde de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid zich als gevolg van deze discussie tot de Sociaal Economische Raad met de vraag of het gewenst zou zijn om wijzigingen te brengen in het tot dusverre gevolgde systeem van geleide loonpolitiek. Het ad vies, dat enkele maanden geleden werd uitgebracht somde de meest- uiteenlopende mogelijkheden op, maar kwam toch tot de eenstem mige conclusie „dat de huidige or ganisatie van de loonpolitiek voorshands gehandhaafd moet worden". In de S.E.R. hebben ook de werkgevers zitting en het was dan ook vooral tegen de achter grond van dit advies, dat hun jongste verklaring verwondering heeft gewekt. In de toelichtende rede van mr A. Maurits, voor de radio uitgesproken, wordt er aan werkgeverszijde op gewezen, dat de behoefte aan vrijere loonvor ming toch ook in het S.E.R.- advies tot uiting kwam. Dat is juist, maar de gezamenlijke con clusie betrustte toch nog „voors hands" in het bestaande systeem. Hoe het verder zij, die conclu sie is nu in elk geval waardeloos. Moge de nadere toelichting op de verklaring de vrees hebben weg genomen, dat de werkgevers zich ook al van overleg over dit vraagstuk zouden willen losmaken, de verklaring blijft belangrijk in zover er uit blijkt, dat de eigen opinies in dit opzicht inmiddels duidelijker en straffer wórden- men wil niet meer straks maar n tot een ander systeem van Iconvorming komen en de komen de loonronde in verband met de huurverhoging moet dan blijkbaar zoveel zijn als de afsluiting van de oude periode. Ook in het accoord van de katholieke organisaties in zake de door de regering inge diende voorstellen beluistert men een dergelijk geluid. Hiervan uit gaande, zou het logisch zijn om deze aangelegenheid dan ook bij de behandeling van die plannen in het parlement ter sprake te bren gen, maar een wezenlijk verband is er niet. De „begroting vgn So ciale Zaken en Volksgezondheid" biedt waarschijnlijk een meer ge schikte gelegenheid. Uit een dezer dagen gepubliceerd A.N.P.-bericht zou men kunnen afleiden, dat de regering ook zelf plannen in dit opzicht heeft. Wat zou men onder vrijere loon vorming moeten verstaan? Men kan menen, dat het thans enkel de overheid is, die de lonen be paalt in een straf, geen enkele speling latend kader en dat men daar tegenover weer het systeem van vroeger zou kunnen plaatsen, waarbij de hoogte van de lonen zonder meer door de wet van vraag en aanbod wordt bepaald. Deze voorstelling is zowel wat het een als het ander betreft bepaald onjuist. In het huidige systeem spreekt de overheid ongetwijfeld het laat- woord, maar voordien is er als (Van onze verslaggevers) Toen de man van de nieuwsberichten gistermorgen om tien over zeven voor de radio aan de herhaling van de voornaamste punten van zijn bulletin toe was, onderbrak hij deze plotseling, zei: ,,'n Ogenblikje, luisteraars", en las een paar seconden later het bevel van de Chef van de Generale Staf voor, dat de Oefening „Drietand" in wer king stelde. Vier- tot vijfduizend man van het kader, de administratie, koks, kwartiermakers en technisch perso neel van de Derde Divisie werden onmiddellijk in wer kelijke dienst geroepen en vandaag zijn ook de overige 15.000 militairen van deze divisie „proef'-gemobiliseerd Vanmorgen om 7 uur begint de proef-vordering van motorvoer tuigen. Ook dat is geen verras sing: de mensen die het aangaat, hebben hun papieren al thuis. Zo was het trouwens óók met de mi litairen die gisteren werden op geroepen of nu nog zullen vol gen. Men was en is dus voorbe reid, al was het „Uur U" van de „voor-mobilisatie" van gistermor gen dan nog een goed-bewaard geheim gebleven. De Oefening „Drietand," ge naamd naar het embleem van de Derde Divisie heeft ten doel: zo als bekend, na te gaan hoe het ontworpen mobilisatie-systeem in de practijk werkt en de militaire waarnemers van de andere NATO-landen de kans te geven, met het Nederlandse mobilisatie stelsel, dat afwijkt van de in andere landen gevolgde methode, kennis te nemen. Geen wonder dan ook dat gistermorgen om elf uur al enkele officieren van 't Britse Rijnleger in een van de Haagse ookomstcentra verschenen, om de gang van zaken in ogenschouw te nemen. Die was erg rustig, uiterst rus tig. Omdat de eerste radio-oproep pas na de nieuwsberichten van zeven uur was uitgezonden, en niet er vóór, konden vele militai ren niet meer „per eerste gele genheid," zoals dat in militaire vaktaal heet, naar hun onderde len vertrekken. (Zie vervolg pagina 3) Generaal Grafstrom, leider van de Zweedse delegatie, is gekozen tot voorzitter Van de Neutrale Commissie van Toezicht der V.N., waarvan de Tsjecho-Slowaakse en Poolse leden samen met meer dan 300 man zijn verschenen terwijl de Zweden met 78 en de Zwitsers met 89 man zullen werken. Maandagavond heeft Grafstrom bekend gemaakt dat 8 Aug. is ge kozen als voorlopige datum voor het uitzenden van de gemengde inspectie-groepen. Deze zullen zich begeven naar vijf Noord- en vijf Zuid-Koreaanse zee- en lucht havens waar krachtens de wapen stilstandsovereenkomst troepen en wapens kunnen passeren en er daar op toe zien, dat beide par tijen de overeenkomst naleven. Tot de havens behoren o.a. Int- sjon (de haven van Seoel), de vliegvelden rond Seoel, Poesan en het vliegveld Taegoe in Zuid- Korea en de luchtbases van Si- noeidjoe en Sinadjoe en de haven Hoengnam aan de Oostkust in Noord-Korea. Sedert gisteren is Rotterdam weer opgenomen in het interna tionale luchtverkeer. Om half 12 landde er op de „Heliport" aan de Hofdijk de eerste Sikorsky S-55 van de geregelde dienst op Brus sel via Antwerpen v.v. Voorlopig zal de „Sabena" alleen vracht en post vervoeren, vanaf September ook passagiers. De eerste vlucht werd meegemaakt door de Belgi sche minister van Verkeerswezen P. W. Segers, J. Baron v. d. Meu- lenbroeck, burgemeester van Brussel en de Amerikaanse hef- schroefvliegtuig-constructeur Igor A. Sikorsky. Ter begroeting wa ren, mèt de in gala-uniformen ge stoken Luchtmachtkapel aanwezig de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, de Secretaris-Generaal van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat mr. D. G. Spitzen, luit.-generaal vlieger L. A. Aler, Chef van de Luchtmachtstaf, de directeur van de K.L.M., dr. A. Plesman en vele anderen. De S-55 was om tien over tien in Brussel opgestegen en had 'n tussenlan ding gemaakt in Antwerpen. Om half zes vertrok het toestel weer. Op deze eerste dag kwam ook piloot Gerard Tremerie, bekend cm zijn moedig reddingswerk bij de watersnoodramp, met een klei ne Sabena-Bell 47 DI nog even naar ons land overwippen. BERLljN, 3 Aug. In de Oost-Duitse industriegebieden grijpen de stakingen weer om zich heen, maar 225.000 man politie houden de hongerige Oost-Duitsers, terug van de gratis levensmiddelen in West-Berlijn. De woedende arbeiders, die gisteren door gummistokken en geweerkolven verhinderd werden naar West-Berlijn te sporen, zijn vandaag in sitdown staking gegaan in de grote fabrieken, waar benzine, rubber, staal en chemische artikelen voor de Sowjet- oorlogseconomie vervaardigd worden. Hoge geallieerde officieren heb ben vanavond bevestigd, dat gis teren niet de hulp van de Sowjet troepen ingeroepen is om een ein de te maken aan de ongeregeld heden bij 150 stations in de Sow- jetzone. In een vertrouwelijk geallieerd 's-GRAVENHAGE, 4 Aug. Tot nu toe is in het Nationaal Rampenfonds een bedrag van 126,9 millioen gulden gestort. Hiermede is het streefbedrag van 125 millioen gulden ruim over schreden. Met dankbaarheid zul len eventueel nog te ontvangen giften en bedragen worden geac cepteerd. CHICAGO (Reuter) De chirurg dr. Ruzik uit Chicago, een van de twee Amerikaanse dokters, die de Zuidslavische kardinaal Stepinac hebben on derzocht, heeft Maandagavond te Chicago medegedeeld te geloven, dat de Kardinaal nog wel vijf tien jaar zou kunnen leven. De Kardinaal leed aan plycy- woora, maar vooralen is ei aio waarhii He natiën? een overvloed^ aan ^roSe TLdh- chaampjes heeft. Dr Ruzik en dr Lawrence, de andere Amerikaanse arts die Kardinaal Stepinac onderzocht, waren van oordeel, dat de Kardi naal met radio-actieve stoffen kan worden behandeld. Zij lieten een hoeveelheid van deze stoffen in Zuid-Slavië achter. Zeker bij de algemene loonronden De nieuwe loonronde wordt straks weer bindend voorgeschreven, maar op het ogenblik overlegt het georganiseerde bedrijfsleven, bin- ien het college van de Stichting van de Arbeid, hoe groot die loonronde zou moeten zijn. Collec tieve contracten moeten door de Rijksbemidelaars worden goedge keurd. Maar ook hierover wint het College van Rijksbemiddelaars het advies van de Stichting van de Arbeid in en vóór de Stichting dat advies uitbrengt hoort zij weer de betroken werkgevers- en werk nemersorganisaties. En verder is het systeem ook zeker niet zö straf, als wel eens gemeend wordt. Men kent in verschillende be drijfstakken de werkclassificaties, waardoor een gevariëerder loon- spreiding mogelijk wordt. Men kent de prestatie-beloning in de vorm van gemeenten- en z.g. er varingtarieven, de waarderings toeslagen, de mogelijkheid van de (Van een onzer verslaggevers) MAANDAGAVOND, ergens in Nederlaml: „Is dat nu alles?" Deze vraag, die op de eerste dag van de proefmobilisatie „Drietand" door talloze burgers is gesteld, duidt er op, dat deze belangrijke oefening anders is begonnen dan velen hadden verwacht. De door pessimisten voorspelde onrust „Zijn de Russen soms in aantocht" is uitgeblevenhet burgerleven werd niet ontwricht en nergens duwde de Drie tand, het embleem van de Derde Divisie, het verkeer van de wegen of de spoorrails. Ook degenen, die een bont beeld van donderende officieren en koortsachtig zwoegende soldaten hadden verwacht, kwamen bedrogen uit. Van de voormobili satie was eigenlijk, behalve wat militairen in leegstaande schoolgebouwen, bijzonder weinig te bemerken. Dat desniettemin bijna alle mobilisatiecentra in de loop van Maandagavond onderdak, ligging, voeding en wapens in gereedheid hadden voor de ongeveer 15.000 militairen die nog volgen, maakt deze onopvallend verrichte pres tatie dubbel waardevol. Het com pliment, dat het leger heeft ver diend, gaat op de eerste plaats naar de Territoriale Bevelhebber, die met zijn gewestelijke bevel hebbers de voorbereidingen voor deze oefening op papier heeft ge troffen en verder naar de kwar tiermakers van de Derde Divisie. Deze op elkaar ingespeelde man nen hdbben het raderwerk door hun rustigg, wei-overwogen werk wijze zo goed in beweging gezet, dat men Maandagavond in nage- gratificaties, vacantietoeslagen en noeg alle kwartieren van verge- winstedelingsuitkeringen. I noegde commandanten te horen kreeg: „Alles loopt gesmeerd, alles gaat naar wens". De verandering van een kaal schoollokaal in een kazerne zou onmogelijk zijn zonder de voor raden, welke overal in het land in mobilisatie-opslagplaatsen zijn opgeslagen. Maandagmiddag tegen een uur of twee kwamen zich daar de chauffeurs uit de opkomstcentra melden, zonder auto. Een uur la ter keerden zij, als de beheerder van zulk een opslagplaats tenmin ste geen handen tekort kwam, wat ergens nabij den Haag bepaald wal het geval was, met een eigen auto èn met voorraden naar hun onderdelen terug. Die voorraden, 15 a 20 ton per bataljon (duizend man verdeeld over drie compagnieën en een on dersteuningscompagnie) lagen in loodsen opgeslagen. Alle kisten, kratten en zakken, die voor een bepaalde compagnie waren be stemd, waren door een duidelijk, in kleuren aangebracht teken on derscheiden van andere goederen, zodat er geen verwarring moge lijk was. Elk onderdeel vond in deze super-warenhuizen alles wat het nodig had. Er stonden stapels ge vechtsrantsoenen (voeding voor twee dagen), dik-ingevette Gar- rand-geweren, half-automatische wapens van Amerikaanse make lij, Bazooka's, mitrailleurs en veldradio's. Natuurlijk ontbraken de Jerrycans niet maar ook was er poetskatoen te vinden en schoencrême en de klaroen, waar op in het garnizoen de reveille wordt geblazen. Zelfs de kist, waarin de voorschriften en leger orders geborgen moeten worden, ontbrak hier niet. De uitreiking van deze goede ren, wier waarde in de millioenen loopt, geschiedde onder leiding van bezadigde onderofficieren, mannen van het type, dat de „ruggegraat vormt van ons leger". Enkele burgers controleerden met een stopwatch in hun hand het tempo, waarin de voorraden uit de loodsen naar de wagens wer den overgebracht. De transport- kolonnes stonden veelal onder commando van vaandrigs, adspi- rant-officieren die zich, zoals vaandrig Berkhout uit Alkmaar, ontpopten als bijna volleerde ex pediteurs. In de opkomstcentra, waar on dertussen door andere militairen balen stro waren aangevoerd een baal per vier man ont fermden zich de verschillende diensten over de aangevoerde voorraden. Men kwam daarbij over het algemeen geen handen te kort, want Maandagavond was nagenoeg iedereen, die bij de voormobilisatie moest opkomen, op zijn post. Bij het 311de Gardebataljon rapport over de ongeregeldheden van gisteren wordt geschat, dat 50.000 Oost-Duitsers gedemon streerd hebben tegen de commu nistische blokkade van het Ame rikaanse hulpprogramma. Op zijn minst zijn 600 arresta ties verricht. Vele mannen en vrouwen werden bij de politie- charges geslagen. In West-Berlijn duurt de voed- seluitreiking voort. 150.000 Oost- Berlijners werden vandaag gehol pen, maar slechts 5.000 inwoners van de Oostelijke zone zijn er in geslaagd om door het communis tische cordon rond de stad te drin gen. In acht dagen zijn nu 1.350.000 pakketten uitgereikt. Aan de sectorgrens hebben de communisten vandaag de inbe- slaggenomen Amerikaanse levens middelenpakketten uitgereikt aan verscheidene honderden mensen, die betiteld werden als „West- Berlijnse werklozen en gepension- neerden". Het Oost-Duitse persbureau A.D.N. heeft vanavond alsnog meegedeeld, dat één van de groot ste hongeropstootjes zich Zater dagavond in het station van Leip zig heeft voorgedaan, waar hon derden arbeiders die met pakket ten uit Berlijn terugkeerden, wer den opgewacht door politie en partijfunctionarissen. Met revolvers werden de arbei ders na vechtpartijen tenslotte ge dwongen hun levensmiddelen op grote stapels op het perron te gooien. Zondag is er op het sta tion weer gevochten, toen duizen den mensen probeerden treinen naar Berlijn te nemen. Volgens geallieerde zegslieden zijn de arbeiders in Leipzig en Halle, waar de Leuna- en Buna- fabrieken staan, langzaam-aan acties begonnen. Duizend hunner waren gisteren een hongermars begonnen, maar na 30 km werden zij te Bitterfeld door de politie verspreid. Verscheidene vracht auto's vol met deelnemers aan de mars werden naar de gevangenis gedirigeerd. Aan de rand van Berlijn heb ben de communistische autoritei ten de meest fanatieke leden van Grenadiers en Jagers, dat over vijf scholen in Leiden is verdeeld, waren zelfs bij het opkomen re cordprestaties geleverd. Verschei dene boerenzoons uit de Achter hoek, die al op het veld waren toen zij van de proefmobilisatie hoorden, lieten ploeg en hooivork onmiddellijk in de steek en kwa men ruimschoots op tijd binnen. De kroon werd echter gespannen door een militair uit Hengelo, die, hoewel hij pas op zijn werk in Enschede bericht kreeg van de oefening, er toch in slaagde zich vóór twaalf uur in Leiden te mel den. de Vrije Duitse Jeugdbeweging gemobiliseerd om de mensen, die met levensmiddelenpakketten te rugkeren, aan te vallen. Als ope ratieterrein hebben zij de stations van de luchtspoorweg even buiten de stad gekozen. Vrouwen en kin deren waren hun voornaamste slachtoffers. In Oost-Berlijn zelf deed de politie elk uur razzia's op de treinen van de luchtspoorweg. Wordt hoofdredacteur van het U.K.D. Naar wij vernemen, is de heer Paul de Waart, chef van de af deling reportage (Katholiek nieuws en actualiteiten) van de K.R.O., met ingang van 1 Janu ari 1954 benoemd tot hoofdredac teur van de Utrechtse Katholieke Pers (Utrechts Katholiek Dag blad en Amersfoorts Katholiek Dagblad). Hij zal mr. H. L. M. Edelman opvolgen, die per 1 No vember zijn functie als hoofd redacteur neerlegt. Met ingang van dezelfde datum zal de heer de Waart van zijn functie by de K.R.O. afscheid nemen. Niette min zal hij aan bepaalde rubrie ken van de K.R.O. zijn medewer king blijven verlenen. Voor de heer de Waart bij de radio in dienst trad, was hij re dacteur-buitenland van het dag blad De Tijd (1926-1931). Reeds van de eerste tijd af, dat pastoor Perquin O.P. z.g. zijn werk voor de opbouw van een Katholieke omroep begon, behoorde Paul de Waart tot een van zijn krachtig ste medewerkers. 0.m. was hij tien jaar lang hoofdredacteur van de K.R.O.-gids. Node zal men zich dan ook in radiokringen neerleg gen bij het besluit van de heer de Waart om het radiowerk te verruilen voor het werk van de dagblad j ournalistiek. (Advertentie) (Ratc&A melk kan niet zuur worden I Stemming in Iran TEHERAN, 3 Aug. In Tehe ran en vijf voorsteden zijn 142.341 stemmen uitgebracht voor ont binding van de Majlis, de Per zische Tweede Kamer, zo is offi cieel meegedeeld. Volgens de officiële cijfers heb ben slechts 67 mensen voor het voortbestaan van de Majlis ge stemd. In Teheran alleen werden reeds 101.396 stemmen uitgebracht voor ontbinding van de Majlis.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1