Waarom een Katholieke Ambachtsschool? ypma Achterstand moet worden ingehaald Zee-festival beleefde eerste avond-invasie Don Bosco-school besloot het schooljaar AGENDA 25 Augustus aanbesteding bejaardentehuis Westerweg Noord-Koreanen veroorzaken incidenten te Panmoenjon Buitenl; notit Unesco-m Indon Papina 2 Donderdag 6 Augustus 1953 ALKMAAR Zoals het lyceum, het gymnasium, de Rijks de Rijks L.W.S., de Huishoudschool is ook de ambachtsschool een streekschool. Met de op te richten katholieke ambachtsschool zal dit eveneens het geval zijn. Met deze school wordt een regionaal belang gediend. Daarom is het zo vreemd, dat de wet voorschrijft, dat alleen de raad der gemeente van vestiging een noodzake lijkheidsverklaring moet afgeven. Hiertegen werden dan ook bij meerdere gelegenheden ernstige bezwaren inge bracht, o.a. bij de behandeling van de Onderwijsbegro- ting-1950 in de Tweede Kamer. Overeenkomstig zijn toezeg ging bii deze gelegenheid heeft de Minister van Onderwiis in ziin „Nota betreffende de stand van het lager en middelbaar technisch onderwijs voor jongens en betreffende de maatregelen die. mede in verband met de in dustrialisatie. op korte termijn tot de ontwikkeling kunnen bij dragen", bij schrijven van 11 Januari 1951 de 2e Kamer toe gezonden, het vraagstuk van de wettelijke regeling ter sprake gebracht en in een uitvoerige be schouwing ziin zienswijze gege ven. De Minister zegt daarbij o.m., dat volgens de huidige regering van het (beruchte) art. 25 der Nii verheidsonderwijswet de ver klaring van de gemeente het ka rakter heeft van een advies, dat voor de Kroon niet bindend is. Het is een advies, dat zich slechts beperkt tot een „ia" of een „neen". De Minister acht dit advies blijvend nodig, eerstens, omdat de gemeente een mede-cubsidië- rend orgaan is en tweedens. om dat dit advies een zo ruim moge lijke voorlichting van de Kroon waarborgt. Anderzijds wijst de Minister er echter op, dat vooral in die gevallen, waarin het besluit van de gemeenteraad als gevolg van politieke tegenstellingen afwij zend luidt, de procedure veel tijd vordert voordat het geval rijp is voor een beslissing. Hij zou het een verbetering achten, indien de stichting, die een verzoek om subsidie tot de Kroon richt, daarbij niet de noodzakelijk heidsverklaring behoeft over te leggen, doch in plaats daarvan door de Minister over dat ver zoek het advies zou worden ge vraagd van de gemeenteBESTU- REN, die daarbii belang hebben (dus niet alleen het bestuur der gemeente van vestiging. Red. N.HD.) en tegelijkertijd van Ged. Staten der betrokken provincie. Het volgen van deze weg geeft een tijdsbesparing in die geval len waarin de gemeenteraad af wijzend zou staan tegenover de oprichting en heeft bovendien het voordeel, dat het advies der gemeenten waardevoller kan zijn dan nu als regel het geval is. doordat dan de gemeenten zich kunnen uitspreken over de voor waarden. waaraan voor de op richting van de school naar haar inzicht moet worden voldaan, waarbij de Minister o.a. denkt aan de omvang, de vakrichtin gen. de samenstelling van het bestuur der school en de samen werking der omliggende gemeen ten. Industrialisatie De Minister wijst er in zijn Nota ook nadrukkelijk op, dat het technisch onderwiis in al ziin geledingen een belangrijke bij drage tot het slagen van de plannen tot industrialisatie zal kunnen leveren. Er zal met kracht naar moeten worden ge streefd. zo zegt hij. het tech nisch onderwijs naar de omvang en naar de hoedanigheid te bren- en op het peil, dat nodig is om zijn functie in alle delen naar behoren te vervullen. Indien de industrialisatie als een belang van eerste orde wordt geken merkt en hieraan valt niet te twijfelen, aldus de Minister dan zal aan de voorzieningen die tot verwezenlijking van dat doel onmisbaar zijn. noodzakelijk voorrang boven andere moe ten worden verleend. Algemene vorming De kwalitatieve zijde van het technisch onderwijs acht de Mi nister veel belangrijker dan de kwantitatieve. De maatregelen, welke kunen bijdragen tot ver hoging van het peil van het technisch onderwijs, noemt de Minister van primair belang en hij is van mening, dat aan de algemene vorming der leerlin gen een ruimere plaats geboden moet worden. Die gewenste vor ming houdt echter primair ver band met het maatschapelijk ni veau. waarop de opgeleide leer ling zijn beroep zal uitoefenen. Het algemeen vormend karak ter van het voortgezette onder wijs, dat aan alle ontwikkelings mogelijkheden van de mens ten goede komt, brengt mede, aldus de Minister, dat de sfeer van de school zoveel mogelijk daarmee in overeenstemming moet ziin. Met name zal de geestelijke vor ming van de jeugdige leerling met de levensovertuiging van het gezin, waaruit hü voortkomt, moeten over eenstemmen. Naarmate het onderwijs meer algemene vor ming tracht te geven, moet die voorwaarde nog meer dwingend geacht worden. De uitbreiding van het aantal scholen zal volgens de Minister dan ook gepaard moeten eaan met een streven, dat voldoende rekening houdt met de levens overtuiging van ons volk. Tot zover de Nota van de Mi nister, waaruit wij nog even enkele punten willen resumeren: 1. in verband met de industriali satie is uitbreiding van het aan tal technische scholen gewenst; 2. er is plaats voor scholen van diverse levensbeschouwelijke richting, naast elkaar: 3. de gees telijke vorming aan de ambachts scholen dient in overeenstem ming te zijn met het gezin, waar uit de leerlingen voortkomen; 4. bij de uitbreiding van het aantal scholen dient rekening gehouden te worden met de levensovertui ging van ons volk. Wat dit laatste punt betreft, willen wij nog even wijzen op de achterstand die ingehaald dient te worden. Op 1 Januari 1952 bedroeg het aantal katho lieke ambachtsscholen in ons land 41. of 27,65% van het totaal aantal ambachtsscholen, terwijl het percentage katholieken vol gens de laatste volkstelling 38.5% bedraagt. In Noord-Holland lig gen de cijfers nóg ongunstiger; daar is de achterstand nog groter. Immers deze provincie telt op een totaal van 25 ambachtsscho len nog slechts twee katholieke scholen, plus twee scholen in op richting (Amsterdam en Bever wijk). Deze 4 scholen samen ver tegenwoordigen 16% van het to taal aantal in deze provincie, tegenover een percentage van 29,25% katholieken bii de volks telling van 1947. Dat het beruchte artikel 25 mede oorzaak is van deze achter stand, heeft de geschiedenis in Alkmaar geleerd. Zonder wijzi ging van dit artikel zullen de katholieke leerlingen over de ge hele linie nog langer de beroeps vorming moeten ontberen, waar op zij recht hebben. Dit artikel is met een door objectieve normen beheerste ge lijkstelling in strijd en wij zou den het daarom betreuren als de meerderheid van de Raad een bevolkingsgroep, waartoe ca. 50% van de schoolgaande jeugd be hoort. het recht op een am bachtsschool naar eigen levens beschouwing zou willen onthou den. DONDERDAG 6 AUGUSTUS Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: Tijger- haai, 18 j. REX: De Rode Pimpernel, 14 j. HARMONIE: De Held zonder geld. Alle leeft. VICTORIA: II Trovatore. Aanvang 8 uur. APOTHEKER: Van heden avond 6 uur af voor spoed gevallen bereikbaar Apo theek Wanna-Mient, Mient C 13, Apotheker Mej. F. Schuitema. Tentoonstellingen: PIET STENNEBERG, Voor- dam 6, Alkmaar: Moderne kunst. CHANTE MERLE: Kerkepad 1 Bergen: 10—12.30, 15—17.30 2022 uur. Tot 31 Augustus. HUIS MET DE PILAREN: Mevr. Koeman-Meertens. 14.3017.30, gedurende zo merseizoen. DE ZEESTER: Zuidlaan 15: Kunstnijverheid en beeld houwkunst (14.0017.30 uur), tot 17 Augustus. K.C. BERGEN: Tot en met 7 Augustus Henk v. d. Idsert en Rein Snapoert, 10.3012.30 14.30-17, 19.30-22 uur. Zon dagmorgen gesloten. Vrijdag: Hoog water 6.00 en 18.40 u. Laag water 12.25 en 24.00 u. ALKMAAR.'— De plannen voor een bejaardencomplex aan de Westerweg, Westelijk van de Alkmaarder Hout, zijn gereed. Op 25 Augustus a.s. zal de aanbesteding plaats vinden. Zoals wij gisteren reeds schreven zal hier een verzorgingshuis voor bejaarden ver rijzen, dat gebouwd zal worden in de vorm van een rechthoek, waarvan de Oostelijke vleugel parallel aan de Westerweg komt te liggen en de andere vleugel op het Zuiden. Langs de spoorbaan komt een blok etagewoningen te staan. Langs de rechterzijde van het terrein, dat ongeveer twee hectare groot is, zal een tweede blok etagewoningen verrijzen en ter linkerzijde vier laagbouwblokken van elk vijf woningen. Als een unicum in de steeds groeiende stad Alkmaar zal bij de etagewoningen galerijbouw worden toegepast. Over de gehele lengte van het blok loopt namelijk op de boven verdiepingen een gang, bereik baar via drie trappen (een in het midden en twee aan weerskanten van het blok) en op die gang komen de „buitendeuren" uit, die daardoor binnendeuren zijn ge worden. In totaal zullen er 76 mers en een kamer voor de direc trice. De vleugel aan de Westerweg zijde wordt gereserveerd .voor 26 alleenstaande mannen en vrou wen, die resp. beneden en boven komen te wonen in 5 tweeper soons kamers, die uitzien op de straatzijde en in drie eenpersoons woningen verrijzen, 20 laagbouw kamers, die aan de achterzijde OP VRIJDAGEN DE WIMPELS UIT.... ALKMAAR Ter gelegen heid van de verjaardag van de en 56 etagebouw. De woonkamers zullen een oppervlakte beslaan van 3.60 bij 3.45 m„ de slaapka mers 3.60 bij 2.60 m. De woon- en slaapkamers staan met elkaar in open verbinding. Vier van deze woningen bieden plaats aan drie personen, omdat ze zijn uitgerust met een extra slaapkamertje. De woningen bevatten voorts een keuken, toilet en bergruimte, ter wijl de appartementen op de bo venverdiepingen voorzien zijn van een balcon. De vleugel van het verzorgings tehuis evenwijdig aan de Wester weg zal uit twee verdiepingen be staan, de andere uit drie. Deze Ireentje wapperden van ovcnbare qebouwen en vele 7 i at Mstaan, uc auucic uil .uuc. particuliere huizen ae Neder- }aatste bevat op de benedenver- landse driekleur. Dat is altijd een vrolijk gezicht. Een stad is op zijn jeestelijkst, wanneer van alle gevels de vlaggen uit hangen. Daarom maken we hier tevens van de gelegenheid gebruik alle Alkmaarders er nog eens op te wijzen, op de Vrijdagen de kaasmarktwim pels uit te steken, ter begroe ting van de duizenden vreem delingen, die het schouwspel van de kaasmarkt komen ga deslaan. WERK AAN DE VOETBALVELDEN ALKMAAR Overal in de stad, waar gevoetbald kan wor den, worden door arbeiders in de sociale werkvoorzieningsregeling en de Dienst Uitvoering Werken de voetbalvelden voor het komen de of volgende seizoen gereed gemaakt. Aan de Hoeverweg wor den vijf nieuwe velden aangelegd, die het volgend jaar pas bespeel baar zijn. Van de vier velden in de Overdie en Achtermeer zijn er twee uit „bedrijf" genomen. Ge zien de bodemstructuur, moesten deze twee achterst gelegen velden telkens worden afgekeurd; daar om worden ze thans geheel om gelegd. Volgend jaar zullen daar dan weer de spelers ontvangen kunnen worden. De twee voorste velden worden gerestaureerd voor het a.s. seizoen. Er worden nieuwe graszoden ingelegd en allerlei an dere voorzieningen en verbeterin gen aangebracht. dieping een dokterskamer, admi nistratieruimte, twee kamers met vier bedden voor chronische bed- legerigen, badkamer, toiletten, isolatiekamer, chapelle ardente en woonkamer van het personeel. De tweede etage omvat 6 tweeper soonskamers voor echtparen, waarvan de man of de vrouw bedlegerig is en de derde etage zes tweepersoons slaapkamers voor het personeel, 2 logeerka- RAAD KOEDIJK WAS IN 10 MINUTEN KLAAR KOEDIJK. De laatste verga dering, die de raad in zijn oude samenstelling heeft belegd, is wel licht de kortste van zijn zittings periode geweest. Amper tien mi nuten na de opening kon Burge meester Schellinger met een fer me klap op de tafel de bijeen komst sluiten. Van de Regenten van het ver zorgingstehuis was een verzoek in gekomen om een nieuwe vloerbe dekking te mogen aanbrengen in de gang van het tehuis. De raad willigde het verzoek zonder meer in. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen om een jaarlijkse subsidie. Tenslotte besloot de raad voor de Land- en Tuinbouwtentoon stelling te Alkmaar f 50 beschik baar te stellen. De burgemeester besloot de vergadering met een woord van dank en afscheid aan de heer Metselaar, die in Septem ber niet meer in de raad zal terugkeren. van de vleugel liggen. Voorts zijn in deze vleugel op de beneden verdieping de keuken en een grote eetzaal. Op de eerste ver dieping, boven de keuken gele gen, komen een conversatiezaal en een terras. Het verzorgingstehuis, dat voorts van centrale verwarming zal wor den voorzien, zal aan 62 personen onderdak verschaffen. MAANDOVERZICHT NUTSSPAARBANK ALKMAAR. In de loop van Juli werd bij de Nutsspaarbank alhier op de spaarbankboekjes in gelegd f609.616.69 (v.j. f457.481,82) en terugbetaald f468.865,96 (v.j. f 401.908.99). Alzo meer ingelegd dan terugbetaald f 140.750.73 (v.j. f 55.572.83). Het aan de inleggers verschul digde kapitaal, bii het begin van het jaar f 11.607.572,38, bedraagt thans f 12.362.900.58. Het aantal in Juli nieuw uit gegeven boekjes bedraagt 199. In trokken werden 193 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij het begin van het jaar 28.539. bedraagt thans 28.665. Van dit aantal behoren 17.382 aan perso nen of instellingen te Alkmaar ge vestigd; 7.140 aan personen of in stellingen elders gevestigd en 4143 aan schoolspaarders. Onder de in Juli nieuw uitge geven boekjes zijn begrepen 26 boekjes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1.—). De lediging in de loop der maand Juli van 708 spaarbusies leverde een bedrag van f 12.215,26 aan kleine besparingen op. Het valt op, dat terwijl in de maand Juli van de jaren 1947. 1948. 1949 en 1950 steeds meer werd terugbetaald dan ingelegd, het aanspreken van spaargelden voor vacantiedoeleinden zal daar wel niet vreemd aan zijn, er zo wel het vorig jaar als dit jaar in Juli meer werd ingelegd dan te rugbetaald en dit jaar zelfs be langrijk meer. Naar is, aan te ne men komt het teruggekeerd ver trouwen in de waarde-vastheid van de gulden ook hierin tot uiting. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Johan nes J. M. z. v. N. H. Bart en M. G. Denneman. Overleden: P. J. Wigtman, 85 j. Behendigheidswedstrijd voor trekkers BEEMSTER. Door de sport- commissie o.l.v. de heren H. Droog en P. Koeman werd een behendigheidswedstrijd voor lich te en zware trekkers gehouden ter gelegenheid van de Beemster Kermis. De uitslag was: Lichte trekkers: 1. A. C. Bak ker 10 str.pnt.; 2. J. Waal 40 slr.pnt.; 3. T. Knijn 43 str.pnt.; 4. P. de Bakker 48 str.pnt.; 5. C. Knip 62 str.pnt.; 6. D. Klijn 74 str.pnt. Zware trekkers: 1. P. Boots 8 str.pnt.: 2. J. v. Splunter 9 str.pnt; 3. Jn Kramer 47 str.pnt.; 4. D. Blauwboer 55 str.pnt.; 5. K. v. Twisk 63 str.pnt.: 6. J. v. Twisk 78 str.pnt.; 7. P. Koeman 80 straf- punten. Een troostprijs werd nog toege kend aan degenen die het hoogste aantal strafpunten hadden, nl. bij de lichte trekkers G. Haremaker met 186 str.pnt. en bij de zware trekkers G. Wenink met 204 straf punten. Aanbesteding BEEMSTER. Dezer dagen werd ten gemeentehuize te Mid- den-Beemster ten overstaan van B. en W. en architect Bos de uit breiding van de O.L. School te Z.O. Beemster met twee lesloka len en overblijflokaal met de daarbij behorende werken aanbe steed. De uitslag was als volgt; •Tac. Hartog, Edam f50.917: A. J. Wittebrood, Beemster f 52.527; Fa. H. J. Brand Zn, Beemster f 52.750; A. Eppenk, Amsterdam f52.750; Fa. G. Slot Zn. De Rijp f 54.637; D. Ent, De Rijp f 55.230; A. Kuin, Warder f55.500; J. Joosten f 56.640; P. G. Borst, Obdam f 56.650; F. de Vries, Beemster f 58.100; N. Brinkman, Purmerend f 60.195; R. Bakker, Berkhout f 60.850. De begroting was f49.218.76. De gunning is aangehouden. Met zending schapen naar Frankrijk BEEMSTER. De heer J. Kreuger gaat deze week met een zending stamboek schapen naar Frankrijk. In '47 en '50 is hij ook met een dergelijk transport mee geweest, wat uiteraard nogal eens met moeilijkheden gepaard ging. De heer Kreuger is echter vol goede moed, vooral nu de ver voersmogelijkheden zoveel ver beterd zijn. H.S.V.-feeslavond HEILOO. Zaterdag 22 Augus tus a.s. zal H.S.V. de reeds lang verbeide feestavond houden in de grote zaal van ,De Rustende Ja ger". Deze avond is voor leden en donateurs van H.S.V., Rood-Geel en de afdeling Handbal gratis toe gankelijk. In verband met de va- cantie-trip naar het buitenland zim de verplichte programma's, die tevens als bewijs van toegang dienen voor deze feestavond, uit sluitend te verkrijgen ZONDAG 9 AUGUSTUS a.s. tussen 9 en 11 uur in de bibliotheek. Grote belangstelling voor „Te elfder ure" WINKEL - Het Noordhollands Kleintoneel bracht tijdens de kermis in zaal Laan de première van het toneelstuk „Te elfder ure" in een uitverkocht huis voor het voetlicht. Dit nieuwe stuk van het N.H.K., een comedie in drie be drijven door Heath Mac Greaor, bracht het publiek enkele aan gename uren en voert het mede ten huize van de Barringtons in een van de Londense wijken en geeft een beeld van hun familie leven. De vertolking van Lady Bar rington (mevr. BouwmanVet- man). dr. James Campion (de heer K. Leguit) als huisvriend en redder in de nood en van Hillson als trouwe huisknecht de heer C. van Zoomen) was gced, alsmede van Babs, de iet wat arrogante dochter des hui zes (mej. H. E. Leguit). De regie was in handen van de heer K. Leguit. Het N.H.K. kan met dit stuk op een geslaagde avond terugzien. Burgerlijke stand WARMENHUIZEN Gehuwd: Harm Middeljans, 28 jaar en Eli sabeth van Loenen, 23 jaar. Overleden: Marijtje Gutker, 76 jaar, weduwe van Pieter Slot; Jo hannes Matthias Jozef de Nijs, 4 maanden, zoon van Adrianus de Nijs en Maria Petronella van Baar. Ondertrouwd: Menno Walter Koster te Geldrop en Bregta Geer tje Vlam. PANMOENJON, 6 Augustus (A.P.) Woedende terugke rende Noordkoreaanse krijgsge vangenen hebben vandaag bij de uitwisselingspost van Panmoen jon aanleiding gegeven tot een reeks ernstige incidenten, waar tegen door de geallieerde autori teiten onmiddellijk protest is aangetekend. Een Noordkoreaan verwondde een Amerikaanse chauffeur van een ambulance-auto. Anderen gooiden met hun laarzen en etensblikjes, waardoor een Ame rikaanse majoor een diepe snede in zijn lip opliep. De incidenten vonden plaats toen ongeveer 150 zieke en ge wonde krijgsgevangenen aan de communistische autoriteiten over gedragen werden bii Panmoen jon. Sommige gevangenen smeten hun kleren, die zij zich van het lijf rukten, zodra zii de auto's verlaten hadden, naar de Ame rikaanse verslaggevers die in de buurt stonden. Een van hen rende met gebalde vuisten op de journalisten af, maar werd te gengehouden door een wacht post. Het commando van de Ver. Naties heeft meteen een krachtig protest ingediend bij de com munistische autoriteiten. Deze uitbarstingen van woede hebben kennelijk ten doel pro pagandamateriaal te verschaffen aan de communistische verslag gevers en filmoperateurs. Tijdens de tocht naar Pan moenjon zongen en schreeuwden de fanatieke communisten hun liederen en leuzen. Onder het rijden trokken zii reeds hun kle ren uit, die zij uit de wagens smeten, zodat overal langs de weg kledingstukken te vinden waren. Een zegsman van de Ver. Naties deelde mede, dat de com munisten de incidenten welis waar betreurden, maar niet wil den beloven dat het niet weer zou gebeuren. De communistische bewakers bij de uitwisselingspost deden weinig om hun terugke rende kameraden tot bedaren te brengen. Burgerlijke stand BERGEN Geboren: Maria Anna Cornelia d. v. M. C. van de Klundert en A. M. Dorresteijn; Jan Stoffel Cornelis z. v. S. C. Bouwstra en E. W. Ofman Ondertrouwd: Pieter Dekker en Trijntje Sevenhuijsen; Fokko Fok- kens en Eliza Muller. Gehuwd:»- Remko Roosjen Aafje A. M. H. Bonnet. Overleden: Trijntje van der Laan echtgen. v. A. H. Nijland, 62 jaar. en Geslaagd BROEK OP LANGENDIJK. Onze plaatsgenote Zuster A. Schermijn slaagde dezer dagen voor het Middenstandsexamen. De muziek die U mint, wanneer het U zint Op gramofoonplaten DISCO-BAR Langestraat - Alkmaar EGMOND AAN ZEE. Het was druk gisteravond in de bad plaats Egmond aan Zee. Op de eerste plaats was er een plaatse lijke auto-ralley, waaraan een 60- tal automobilisten, meest badgas ten, deelnamen. Om half 8 reed er een extra trein door de Voor straat en over de Boulevard, met de pittige muziek van Eensgezind heid uit Egmond-Binnen voorop. De passagiers in deze extra-trein waren alle autoriteiten, die de badplaats maar kon opbrengen; de burgemeester en zijn echtge note. wethouders en raadsleden uit de beide Egmonden en voor aanstaande badgasten. Deze wa ren tevoren in De Vergulde Valk bijeengekomen, om gezamenlijk naar het Festival te rijden in het miniatuurtreintje, dat, zij het met enige vertraging, van hier ver trok. De Rattenvanger van Ha- meln kon geen grotere sleep ach ter zich aan gehad hebben dan Eensgezindheid gisteravond. Heel Egmond aan Zee en dat wil in het hoogseizoen wat zeggen liep mee en zo was het een hele optocht, die door het dorp naar het feestelijk verlichte Zee-Festi val trok. Dat beleefde zodoende de eerste avond een invasie en wij mogen gerust veronderstellen, dat iedereen in Egmond aan Zee nu weet, dat er een Zee-Festival wordt gehouden, waar het wordt gehouden en wat het de bezoekers te bieden heeft. In de fraai versierde consump tietent werden de genodigden door de organisatoren ontvangen en door pater Godefroy hartelijk verwelkomd. Daarna was het woord aan burgemeester M. Niele, die hulde bracht aan de organi satoren van dit groots-opgezette festival, dat er wezen mocht en dat de komende dagen (tot en met Zondag) de inwoners en bad gasten van Egmond aangename uren zal bezorgen. Hij verbond hieraan de wens, dat het doel, dat de organisatoren zich hierbij gesteld hebben, ten volle bereikt mocht worden en wekte tenslotte een ieder op, om de komende dagen het Zee-Festival te bezoe ken. Hierna zetten de Musical Lovers de muziek in en in een minimum van tijd gingen de benen van de vloer. Op het feesttterrein heerste een enorme drukte. Het Rad van Avontuur had over belangstelling niet te klagen. In de lokalen van de school waren tal van originele stands aangebracht, w.o. een be zienswaardige stand met houtsnij werk van de Egmond-Zeeër kun stenaar C. Wijker. Ook deze stands trokken veel belangstel ling. Vanmiddag wordt voor de jeugd een schatgraverij georganiseerd op het speelterrein van Huize Sint Joseph. Het festival is tot en met Zondag des middags en 's avonds geopend en wij twijfelen er niet aan, of het zal duizenden bezoe kers trekken. W pprsvprinach ting medegedeeld door 't K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. (Ongemaakt te 10 uur)., AFNEMENDE WIND Wisselend bewolkt en bijna overal droog. Matige tot zwakke wind tussen Noord en West. Koudere nacht. Zelfde middagtemperaturen als van daag of iets hogere. Jodelgèzelschap uit Ziirich komt naar Bergen BERGEN. Het gemengd koor van de Nederlandse Seintoestellen Fabriek te Hilversum viert zijn 10-jarig bestaan, en heeft ter op luistering hiervan het originele Züricher Jodelgezelschap uitgeno digd in ons land enige uitvoerin gen te geven, o.a. gedurende de feestweek in Hilversum en in het Openluchttheater te Bergen. Het zeer bijzondere geheel leent zich uitstekend voor een opvoering in de open lucht. De entree's zijn laag gehouden om een ieder in de gelegenheid te stellen van dit unieke gebeuren te kunnen genie- AANRIJDING OP BERUCHT KRUISPUNT BERGEN Op de lange lijst van aanrijdingen die in de loop der jaren op het kruispunt St. An- toniusstraat-Kruisweg hebben plaats gevonden, is Woensdagmor gen weer een geval bijgeschreven. De heer Rijpma uit Oenkerk (Fr.), logerende in hotel Hertenkamp, reed in de St. Antoniusstraat met zijn pas 6 weken in gebruik zijnde Ford-Taunus. Onbekend met het slechte uitzicht ter plaatse, werd hij volkomen verrast door een uit de Kruisweg komende vrachtwa gen uit Wormerveer, met drie ton puin beladen, die hij in de flank aanreed. De vooras brak waardoor de voorwielen vastliepen en de auto in de berm van de Kruisweg werd gedrukt. De Ford werd zwaar beschadigd en is door ga rage Koster weggesleept; de vrachtauto mankeerde niets. AUTO REED TEGEN HUIS BROEK OP LANGENDIJK. De auto van de heer M. welke een ogenblik geparkeerd stond bij de neerzetveiling raakte door de ster ke wind in beweging en botste tegen dg muur van de boekhan del Otto. De materiële schade viel nogal mee. Na onderzoek bleek, dat de remmen niet waren vast gezet. Jongen aangereden BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdagmiddag omstreeks 3 uur werd bij de gevaarlijke hoek van de Prinshendrikkade het 8-jarig zoontje van de fam. V. aangere den door een auto. Dokter Man- jourd was juist ter plaatse en verleende de eerste hulp. Bij on derzoek bleek, dat het jongentje een arm had gebroken en een ga pende hoofdwond had opgelopen. Hij werd naar het ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Benoemd BEEMSTER. Aan de O.L. School te Midden-Beemster is tot tijdelijk onderwijzer benoemd de heer J. Kelderman, thans onder wijzer te Krommenie. BALONNENWEDSTRIJD EEN GROOT SUCCES BERGEN Ruim 1900 kinde ren hebben met veel bravour op het Speelduin bij het Openlucht theater hun ballonnen opgelaten, in de hoop dat deze zo ver zullen reizen dat hun afzender mee zal kunnen dingen naar de prijzen die door de middenstand beschik baar werden gesteld. Nu: de wind woei met kracht West-Noord-West en dus is er alle kans op succes. De R.K. Middenstandsvereni ging „De Hanze" en de Berger Winkeliersvereniging die deze wedstrijd in het belang van het vreemdelingenverkeer hadden ge organiseerd, zagen de zaken eerst wat somber in omdat nog weinig kaarten waren geplaatst, maar gistermiddag kwam men handen te kort om aan het theater de kaarten uit te reiken. Nadat in het openluchttheater de door de Rub ber-industrie Bewi te Boskoop ge leverde ballonnen waren gevuld, togen de kinderen naar het Speel duin, waar de ballonnen en masse werden opgelaten, hetgeen een imposante aanblik opleverde. Hoe wel de organisatie nog wat stroef werkte omdat ze wat klein was opgezet, heeft de middenstand toch zeker wel bewezen het ini tiatief tot het organiseren van evenementen te bezitten. Dat zulks mede in het belang van Bergen en het vreemdelingenver keer is, behoeft weinig betoog. Sterk bezet tennistournooi BERGEN AAN ZEE Aan het tennistournooi, dat van Don derdag 6 tot en met Zondag 9 Augustus te Bergen aan Zee wordt gehouden, neemt naast Volkmaars, ook Hughan deel in enkel- en gem. dubbelspel A. Uit 't aantal inschrijvingen (70) blijkt wel de grote belangstel ling voor dit tournooi. WIERINGERWERF. Het schooljaar van de Don Boscoschool is met een welgeslaagde bijeen komst van ouders, leerlingen en onderwijzers in café De Maaier afgesloten. Het zwaartepunt van de avond lag bij de bekendma king en uitreiking van de diverse prijzen en diploma's, hetgeen we wel als het begin van een traditie mogen zien. De stemming zat er meteen al goed in pp deze bijeenkomst, die o.a. werd bijgewoond door pastoor Zijlstra en pastoor de Wit, het bijna voltallige schoolbestuur en de oudercommissie. Het hoofd der school, de heer Burger, dankte de ouders voor de zo goed als alge mene opkomst en voor de voort durende medewerking die zij het onderwijzend personeel hebben gegeven bij zijn streven naar ver betering van het onderwijs. Spr. memoreerde de tegenslagen bij het instuderen van de operette „Goudmuiltje" van M. A. Brandts Buys, die deze avond door de leerlingen ten tonele werd ge bracht en betreurde het, dat mevr. Winter, die zo'n groot aan deel in de organisatie van deze avond had, door ziekte niet aan wezig kon zijn. Voorts dankte hij speciaal de heer A. Boomsma voor zijn .belangeloze medewerking bij het verzorgen van het toneel etc. Nadat de kinderen het schoollied op tekst van de heer Burger en muziek van mej. H. v. d. Heyden hadden gezongen, besprak de heer Reijers als voorzitter het werk van de Oudercommissie. Hij me moreerde o.a. de vergroting van de speelplaats, de schoolreisjes, de Don Boscodag en het St Nicolaas- feest en hoopte dat men zich bij het a.s. huisbezoek door de leden van de commissie niet zou be perken tot de minimale contri butie van f 2.50, doch naar ver mogen zou bijdragen. Vervolgens werd de operette „Goudmuiltje" opgevoerd. Het was een gedurfd experiment, dat echter ten volle is geslaagd. Zowel de dwergen, heksen, engelen etc. op het to neel als de medewerkers daar buiten: het koor o.l.v. de heer Hoogenbosch, met mej. v. d. Hey den als pianiste, leverden voor treffelijke prestaties en het was alleen maar jammer dat de jonge spelers na de opvoering niet meer voor het voetlicht kwamen: ze hadden een extra applaus wel verdiend. Vervolgens kwam de prijsuit reiking. Door de Oudercommissie was in overleg met de Zeereerw. heer pastoor en de leerkrachten bepaald, dat per klas één eerste en één tweede prijs zou worden uitgereikt alsmede een afzonder lijke prijs voor godsdienst, en één beloning. Deze prijzen (achtereenvolgens dus 1, 2, godsdienst en beloning) gingen naar de volgende leerlin gen: lste klas: Marie-Louise Eur- lings, Stella Verbruggen,. F. Boersma, Tj. Valkx. 2de klas: Martien Vossen, Jan de Kort, Gerdy Schoutsen, Ton- neke Bos. 3de klas: Berty Stolwijk (lste prijs plus beloning), Henk Ja cobs, Berty v. Campen. 4de klas: Rose-Marie Cremers, G. v. Vilsteren (2de prijs plus beloning) en Ria Verbruggen 5de klas: Corry van Oens, Lia Schoutsen, Ria Vossen, Bern. Smit. 5de klas A: Th. v. Dam, Johan Florijn, Jan Eurlings. 6de klas: Leo Vollebregt, Leo Verbruggen, Truus Jacobs, Kees Moors. 7de klas: Ko Datema, Kees de Jong, Jo de Rijk. De gelukkige prijswinnaars werden door de heer Burger ge lukgewenst, terwijl hij de schei dende leerlingen de einddiploma's uitreikte en hen veel succes wenste in hun verder leven. Na mens de leerlingen dankte Ko Datema met een geestig speechje. Pastoor Zijlstra sprak een slot woord en hield de jongeren het devies „Ora et Labora" voor. Bidt veel en werkt hard, aldus spr., want dat zijn twee fundamentele voorwaarden om flinke mensen in de maatschappij te worden. Pastoor Zijlstra sprak ook een dankwoord aan onderwijzers, schoolbestuur, oudercommissie en ouders. Het was een avond die het con tact tussen school en gezin aan zienlijk heeft versterkt. Dp strijd in Het streven van d< in de laatste een zekere mate va wat o.m. tot uiting de bereidwilligheid te verlenen aan he een wapenstilstand evenwel volkomen de verhoogde acti' rode strijdkrachten Verre Oosten; n.l. Immers, de strijd dert het voorjaar ii De gebeurtenissi hebben van het be de aandacht getro wereldopinie dan kamp in Indo-Chin lijk, omdat op b schiereiland meerdf gen de communistei in het vuur zondi Indo-China slechts i sen zijn. De worste deelte van Ooet-Azi om het karakter v; nationale oorlog, zo het ook graag w Maar dat mag zek van deze oorlog en de veiligheid in teniet doen. Want en vooral Thailand men de voorposten terse verdedigingsg< bijzonder van de 1 gebied van de Stil bij een communist! diging van Indo-Ch hetzelfde ogenblik 1 van Indonesië, de I Australië gevaar lo met het offer da daar brengen, vras belangstelling en d( Vrije Wereld. Bij een nadere bt de achtergrond tie Indo-China, blij is aan te duiden, w stemming is met h land in Indonesië is een streven na; heid. De communis van 1946 af. toen gon, willen uitbuiti Frans gezind. Maai wil zelfstandigheid, politiek van Parijs standigheid binnen de Franse Unie te langzaam werken, zijn oprecht. De in ven laag is zich vol! dat het land in t starten, wanneer d< trokken. Een zelfs' met behulp van Fi als adviseurs, wat niet. is gelukt. Dezi zaak is weinig bek' standers, de 150.001 Viet Minh staan van de communist; bevolking. Maar he schijnsel doet zich als communisme diend, als strijden digheid en national schouwd. De com Ho Chi Minh woi zien als een natio als een vertegenv Moskou. Hier ligt lijkheid voor de Fr middel van een doe paganda een wig t< gelederen van Viet De Fransen hebbt werk gesteld maatregelen te tr< opbouw van het Vi< En sedert het ing helaas overleden g de Tassigny is de mate ten gunste g- Fransen het alleen behulp van de Viel ven in een uiteind; ning. Parijs wil d materiële steun va landen, maar geer meer, omdat tot n nezen geen mankra hebben gebracht, w fel anders zou zijn, rikaanse troepen wal zouden zetten gelijke situatie zou uitbreiden tot een strijd, zoals op Ko: Wat het betekent te nemen tegen I lijke mensenreserv heeft Korea void; De kans op een be' komst zou in het veel minder zijn d; sen alleen de kas vuur halen. Veel standpunt van Pa vraagt de steun, zc materieel van het Een steun die v want Parijs voert strijd, maar een poort van de vrije hepft taak DJAKARTA, 5 i ta). De voorzitte co-missie in Indon dese prof. H. H. G zijn opdracht in lm voor gebracht en couver terugkeren. Bij een afscheid; oud-minister van C der Djohan, dat prof. Grantham g< voor het onderwij heeft opgeleverd, gardo, die de nieuv Onderwijs, Yamin, digde, uitte zijn w het rapport van inzake de wetensc voeding, dat de b; het instellen van i centrum in Bandu terugkeer naar Ca Grantham enige hoofdkwartier van Parijs doorbrengen gaan met het geve aan Indonesië.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2