Lessen uit oefening ..Drietand" I besloot nar Journalisten contra Overheidsmaatregelen Rapport inzake sanering bakkerijbedrijf LOSSE PRAATJES en LOSSE BLA ADJES Buitenlandse notities Unesco-missie in Indonesië Alles verlopen binnen vastgesteld tijdschema Eerste vlucht met Super Constellation ISaar tvij vernemen: Demonstraties in Djakarta Aantal maatregelen voorgesteld Nederlandse ploeg voor Lugano ersverwachtins >eld door 't K.N.M.I. t, geldig van Donder- tot Vrijdagavond, akt te 10 uur). EMENDE WIND ;nd bewolkt en bijna droog. Matige tot wind tussen Noord en oudere nacht. Zelfde mperaturen als van- iets hogere. selschap uit Zürich t naar Bergen Het gemengd koor derlandse Seintoestellen Hilversum viert zijn ■staan, en heeft ter op- hiervan het originele odelgezelschap uitgeno- s land enige uitvoerin- ven, o.a. gedurende de in Hilversum en in het heater te Bergen. "Het idere geheel leent zich voor een opvoering in ucht. De entree's zijn den om een ieder in de 1 te stellen van dit leuren te kunnen genie- VRIJDING OP HT KRUISPUNT Op de lange lijst dingen die in de loop >p het kruispunt St. An- it-Kruisweg hebben inden, is Woensdagmor- :en geval bijgeschreven, jpma uit Oenkerk (Fr.), in hotel Hertenkamp, St. Antoniusstraat met weken in gebruik zijnde us. Onbekend met het zioht ter plaatse, werd en verrast door een uit eg komende vrachtwa- Drmerveer, met drie ton len, die hij in de flank e vooras brak waardoor elen vastliepen en de berm van de Kruisweg rukt. De Ford werd ïhadigd en is door ga- ter weggesleept; de mankeerde niets. EED TEGEN HUIS OP LANGENDIJK. n de heer M. welke een eparkeerd stond bij de ing raakte door de ster- n beweging en botste nuur van de boekhan- ie materiële schade viel Na onderzoek bleek, nmen niet waren vast en aangereden OP LANGENDIJK. idag omstreeks 3 uur e gevaarlijke hoek van ndrikkade het 8-jarig de fam. V. aangere- een auto. Dokter Man- juist ter plaatse en ie egrste hulp. Bij on- eek, dat het jongentje ad gebroken en een ga- fdwond had opgelopen, naar het ziekenhuis te vergebracht. Benoemd ER. Aan de O.L. Midden-Beemster is tot iderwijzer benoemd de dderman, thans onder- Krommenie. ianiste, leverden voor prestaties en het was tr jammer dat de jonge de opvoering niet meer voetlicht kwamen: ze ;n extra applaus wel ns kwam de prijsuit- oor de Oudercommissie rleg met de Zeereerw. or en de leerkrachten at per klas één eerste eede prijs zou worden alsmede een afzonder- voor godsdienst, en één ijzen (achtereenvolgens odsdienst en beloning) ir de volgende leerlin- Marie-Louise Eur- ella Verbruggen, F. rj. Valkx. Martien Vossen, Jan Gerdy Schoutsen, Ton- Berty Stolwijk (1ste beloning), Henk Ja- v. Campen. Rose-Marie Cremers, steren (2de prijs plus en Ria Verbruggen. Corry van Oens, Lia Ria Vossen, Bern. A: Th. v. Dam, Johan Eurlings. Leo Vollebregt, Leo Truus Jacobs, Kees Ko Datema, Kees de Rijk. lukkige prijswinnaars lor de heer Burger ge- t, terwijl hij de schel lingen de einddiploma's en hen veel succes hun verder leven. Na- leerlingen dankte Ko et een geestig speechje. Zijlstra sprak een slot- hield de jongeren het et Labora" voor. Bidt verkt hard, aldus spr., zijn twee fundamentele en om flinke mensen atschappij te worden, ijlstra sprak ook een aan onderwijzers, lur, oudercommissie en een avond die het con- school en gezin aan- eft versterkt. Donderdag augustus i953 Pagina 3 De strijd in Indo-China Het streven van de communisten in de laatste maanden naar een zekere mate van ontspanning, wat o.m. tot uiting is gekomen in de bereidwilligheid medewerking te verlenen aan het tekenen van een wapenstilstand in Korea, is evenwel volkomen in strijd met de verhoogde activiteit van de rode strijdkrachten elders in het Verre Oosten; n.l. in Indo-China. ImmeTs, de strijd woedt ook se dert het voorjaar in Laos. De gebeurtenissen in Korea hebben van het begin af sterker de aandacht getrokken van de wereldopinie dan de bloedige kamp in Indo-China. Waarschijn lijk, omdat op het Koreaanse schiereiland meerdere landen te gen de communisten hun soldaten in het vuur zonden en het in Indo-China slechts alleen de Fran sen zijn. De worsteling in dit ge deelte van Oost-Azië draagt daar om het karakter van een Franse nationale oorlog, zoals de Fransen het ook graag willen houden. Maar dat mag zeker het belang van deze oorlog voor de vrede en de veiligheid in de wereld niet teniet doen. Want deze gebieden en vooral Thailand en Birma vor men de voorposten van de Wes terse verdedigingsgordel in het bijzonder van de V.S. in het gebied van de Stille Oceaan. En bij een communistische overwel diging van Indo-China zouden op hetzelfde ogenblik b.v. de posities van Indonesië, de Philippijnen en Australië gevaar lopen. D'e strijd met het offer dat de Fransen daar brengen, vraagt daarom de belangstelling en de steun van de Vrije Wereld. Bij een nadere bestudering van de achtergrond van de kwes tie Indo-China, blijkt dat er veel is aan te duiden, wat in overeen stemming is met hetgeen Neder land in Indonesië ontmoette. Er is een streven naar zelfstandig heid. De communisten hebben dit van 1946 af, toen de oorlog be gon, willen uitbuiten. Vietnam is Frans gezind. Maar de bevolking wil zelfstandigheid. De huidige politiek van Parijs om deze zelf standigheid binnen het raam van de Franse Unie te verlenen moge langzaam werken, de bedoelingen zijn oprecht. De intellectuele bo venlaag is zich volkomen bewust, dat het land in een chaos zou storten, wanneer de Fransen ver trokken. Een zelfstandigheid dus met behulp van Franse krachten als adviseurs, wat in Indonesië niet is gelukt. Deze kant van de zaak is weinig bekend. De tegen standers, de 150.000 man van de Viet Minh staan onder voogdij van de communisten, evenals de bevolking. Maar het typische ver schijnsel doet zich voor, dat wat als communisme wordt aange diend, als strijden voor zelfstan digheid en nationalisme wordt be schouwd. De communistenleider Ho Chi Minh wordt eerder ge zien als een nationale held dan als een vertegenwoordiger van Moskou. Hier ligt dus een moge lijkheid voor de Fransen om door middel van een doeltreffende pro paganda een wig te drijven in de gelederen van Viet Minh. De Fransen hebben alles in het werk gesteld om krachtige maatregelen te treffen voor de opbouw van het Vietnamese leger. En sedert het ingrijpen van de helaas overleden generaal Lattre de Tassigny is de toestand der mate ten gunste gekeerd, dat de Fransen het alleen afkunnen met behulp van de Vietnam. Zij gelo ven in een uiteindelijke overwin ning. Parijs wil daarbij wel de materiële steun van de Westerse landen, maar geen troepen. Te meer, omdat tot nog toe de Chi nezen geen mankracht in de strijd hebben gebracht, wat zonder twij fel anders zou zijn, wanneer Ame rikaanse troepen b.v. voet aan wal zouden zetten. Bij een der gelijke situatie zou de oorlog zich uitbreiden tot een internationale strijd, zoals op Korea is gevoerd. Wat het betekent de wapens op te nemen tegen het onuitputte lijke mensenreservoir van China, heeft Korea voldoende geleerd. De kans op een bevredigende uit komst zou in het laatste geval veel minder zijn dan nu de Fran sen alleen de kastanjes uit het vuur halen. Veel pleit voor het standpunt van Parijs. Maar het vraagt de steun, zowel moreel als materieel van het gehele Westen. Een steun die verantwoord is, want Parijs voert geen koloniale strijd, maar een gevecht aan de poort van de vrije wereld. heeft taak beëindigd DJAKARTA, 5 Aug. (P.I. Ane- ta). De voorzitter van de Unes co-missie in Indonesië, de Cana dese prof. H. H. Grantham, heeft zijn opdracht in Indonesië ten uit- voor gebracht en zal naar Van couver terugkeren. Bij een afscheidsdiner zeide de oud-minister van Onderwijs, Bah- der Djohan, dat het werk van prof. Grantham goede resultaten voor het onderwijs in Indonesië heeft opgeleverd. De heer Su- gardo, die de nieuwe minister van Onderwijs, Yamin, vertegenwoor digde, uitte zijn waardering voor het rapport van prof. Grantham inzake de wetenschappelijke op voeding. dat de basis werd voor het instellen van een opleidings centrum in Bandung Voor zijn terugkeer naar Canada zal prof. Grantham enige tijd op het hoofdkwartier van de Unesco te Parijs doorbrengen. Hij zal voort gaan met het geven van adviezen aan Indonesië. In het drooggevallen gebied rond Zierikzee op Schouwen Duiveland worden ten behoeve van de door de watersnood getroffen bewoners houten noodwoningen gebouwd volgens het montage systeem. Overzicht van de werkzaamheden. (Van een onzer verslaggevers) Waar gewerkt wordt, worden wel eens fouten gemaakt, maar de officieren die namens de Generale Staf optreden als controleurs bij de oefening Drietand" hebben een vergrootglas nodig om fouten bij deze proefinobilisatie te ontdekken. De tekortkomingen, die aan de dag zijn getreden, hebben nergens roet in het eten gegooid want de oefening is tot dusverre biiuien het vastgestelde tijd schema verlopen. Bij het oproepen van een divi sie, wordt er rekening mee gehou den, dat de benodigde mankracht, ongeveer 20.000 man, door emi gratie, ziekte.en andere oorzaken niet in haar geheel zal opkomen. Daarom worden er 3 pet. meer militairen opgeroepen. Dit per centage is, zoals bij „Drietand" is gebleken, te klein om het nor male verloop op te vangen. Een extra contingent van 5 pet. zou voortaan beter zijn. Dit tekort aan manschappen op een in den Haag opgekomen bataljon, van 1000 man kwam men veertig mi litairen tekort is evenwel min der belangrijk dan het te lang zame tempo van uitgifte in de mobilisatie magazijnen. Moderne laadmiddelen, een gro tere staf van personeel en een goede verkeersregeling voor de af en aan rijdende vrachtauto's zou den de wapens en voorraden in veel kortere tijd dan thans is ge beurd van de magazijnen naar de opkomstcentra kunnen brengen. Gelukkig heeft de vertraging bij de uitgifte in deze oefening, waar alles blijkbaar automatisch op zijn pootjes terecht komt, geen nadelige gevolgen gehad. In oor logstijd echter, waar iedere secon de kan tellen, zou vertraging fu nest kunnen zijn, temeer, omdat de niet gecamoufleerde magazij nen een gemakkelijke prooi voor vijandelijke vliegtuigen vormen. Alleen door een zeer efficiënte werkwijze kan het beoogde doel, ontruiming van de magazijnen voordat de vijandelijkheden be ginnen, bereikt worden. De voeding Een derde tekortkoming betreft de voeding. De opgeroepen mili tairen krijgen de eerste twee da- naar Johannesburg Op Zaterdag 3 October a.s. zal een „super-constellation" van de K.L.M. de eerste vlucht begin nen op het traject Amsterdam- Johannesburg. Enkele ministers zullen deze eer ste vlucht meemaken. Op deze wijze zal een tegenbezoek worden gebracht aan de regering van de Unie van Zuid-Afrika. Vele leden van de regering van de Unie van Zuid Afrika hebben reeds een be zoek aan Nederland gebracht. Deze eerste vlucht met een Su per Constellation" naar Zuid- Afrika zal een enigszins feestelijk karakter hebben. Voor het mee maken van de tocht zijn o.a. zes buitenlandse journalisten uitgeno digd gen als warme maaltijd eten uit blik. Deze blikken bevatten 450 gram zuurkool, bonen, hutspot of andere stampot. Ofschoon rijk aan calorieën, vullen ze toch te weinig de maag van de soldaten, die als de doorsnee Nederlander gewend zijn om veel aardappels te eten. Er zullen dus grotere blikken moeten komen, want al heeft geen enkele drietander zitten klappertanden van de honger, de voeding van de soldaat is te be langrijk om op dit punt onvolko menheden te laten voortbestaan. Napoleon heeft immers reeds ge zegd: „Een soldaat marcheert op zijn maag". is in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam gisteren een 38-jarige man overleden ais gevolg van verwondingen, die hij enkele we ken geleden, tijdens een vecht partij op de Nieuwendijk aldaar, onder invloed van sterke drank, had opgelopen vertrok veldmaarschalk Montgo mery, die Dinsdag in ons land aankwam en besprekingen heeft gevoerd met minister Staf en met de chefs van staven, gistermorgen van het vliegveld Valkenburg naar Parijs is aan het strand te Wassenaar aangespoeld het stoffelijk over schot van de zestigjarige maga zijnbediende A. P. uit Den Haag, die op Zondag j.l. bij het baden in zee te Scheveningen ver dronk werd Dinsdagavond op de Rotter damse dijk te Schiedam de 78- jarige gepensionneerde ambtenaar J. V„ doordat hij onvoorzichtig de rijweg overstak, door een mo torrijder gegrepen. De man kreeg een schedelbasisfractuur, waaraan hij gisternacht overleed opende de commissaris der Konin gin in de provincie Zuid-Holland gisteren de vierdaagse agrarische tentoonstelling, die te Delft wordt gehouden in verband met het eer ste lustrum van de fokvee- en rui- terdagen „De Wester V Delft" (Advertentie) „Victoria Regia" gaat bloeien De „Victoria Regia" in de Hor tus Botanicus te Amsterdam zal Donderdag- en Vrijdagavond bloeien. De bezichtiging zal kun nen geschieden Donderdag- en Vrijdagavond van 20 tot 22 uur. Tevens zal gelegenheid bestaan tot het bezoeken van de varen en palmkassen en het bezichtigen van tropische en nuttige gewas sen. DJAKARTA, 5 Aug. (P.I. Ane- ta). Woensdagochtend zijn en kele honderden journalisten, le den van Indonesische en Chinese journalistenorganisaties, bij wijze van demonstratie naar het kan toor van de procureur-generaal, het parlement en het gebouw van de minister-president getrokken, om te protesteren tegen h.i. on juiste maatregelen, die tegen de pers zijn genomen. Met name gold het protest de vervolging van Asa Bafagih, hoofdredacteur van het in Dja karta verschijnende dagblad „Pe- mandangan", welke Zaak veel stof deed opwaaien. Asa Bafagih werd vervolgd naar aanleiding van twee door de „Pemandangan" ge plaatste berichten, het eerste be richt dat gepubliceerd werd in Maart j.l. had betrekking op bui tenlandse kapitaalsinvesteringen en het tweede, dat in Augustus in het blad werd opgenomen, betrof de nieuwe salarisregeling voor overheidsdienaren. Blijkens een door de demonstre rende journalisten ingediende pe- Minister Mansliolt heeft op 9 September 1952 een com missie ingesteld, welke tot taak kreeg de mogelijkheden te onderzoeken om, eventueel langs de weg van erediet- verlening met medewerking van de overheid en met in achtneming van het consumentenbelang, te komen tot gezondmaking van het broodbakkerijbedrijf, waar en voor zover daaraan behoefte wordt gevoeld. Deze commissie, de commissie gezondmaking bakkerijbedrijf, welke stond onder voorzitterschap van de heer Jan Scliilthuis, heeft onlangs haar werkzaamheden be ëindigd en heeft in een uitvoerig gemotiveerd rapport haar conclu sies en aanbevelingen samengevat. De commissie heeft geconsta teerd, dat ofschoon in het brood bakkerijbedrijf zich geleidelijk enige genezing voltrekt van de ongezonde verschijnselen welke zich in deze bedrijfstak voordoen, dit slechts in langzaam tempo ge schiedt. De gezondmaking van het broodbakkerijbedrijf dient een taak te blijven van de bakkers organisaties. Een versnelling daar van op een aantal punten wordt aanbevolen. De door de commissie aanbevo len maatregelen kunnen als volgt worden samengevat: le Handhaving van de bestaan de saneringsmaatregelen, t.w. mi nimumprijzen voor brood, veror dening sanering bakkersbedrijven 1945, erkenningsreglement weder verkopers bakkersartikelen, een en ander ook nadat zich ten aan zien van de tegenwoordige orga nisaties wijzigingen mochten heb ben voltrokken krachtens de wet publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie. 2e. Bevordering van het tot standkomen van verordeningen, welke tot een verdere gezondma king van het broodbakkerijbedrijf zullen leiden, d.w.z., de instelling van een fonds, waarvan de gelden zullen moeten dienen als aanvul ling op hetgeen de direct belang hebbende bedrijfsgenoten zelf kunnen financieren of bekostigen, een heffing van voorlopig drie cent per baaltje van 50 kg op in Nederland vervaardigde en ge- importeerde tarwebloem en -meel, gedeeltelijk ten behoeve van het instandhouden van de Nederland se Bakkerij Stichting, gedeeltelijk voor de vorming van bovenge noemd fonds, dat de geldmiddelen zal leveren, benodigd voor de toe passing van de aanbevolen sane ringsmiddelen. De heffing zal in principe niet mogen worden ver disconteerd in de prijs der pro ducten van het broodbakkerijbe drijf en zal dus worden opge bracht door het bedrijfsleven. Verder het uitvaardigen van tijdelijke vestigingsverboden (..sperregelingen") in plaatsen of streken, waar en voorzover daar aan behoefte bestaat. En tenslotte bevordering van een soepele toepassing van de be staande of zo nodig van nieuwe eredietmogelijkheden ten behoeve van de gezondmaking van het broodbakkerijbedrijf. BEKEND TERREIN! f' Er wordt de laatste tijd veel gesproken en geschreven over koste loos onderwijs. Dat dit voor een belangrijk deel een politieke kwestie is, laten wij hier buiten beschouwing. Wij wil len vandaag eens onze verwondering er over uiten, dat sommigen van onze kant zo erg hun best doen, om kos teloos „volksonderwijs", (wij hebben het nu al leen over het lagere on derwijs voor katholie ken „principieel" on gewenst te verklaren. Men kan ook over dit vraagstuk veel theoreti seren en daar lange ver togen van formele en juridische aard tegen over zetten. Maar wat ons opvalt is, dat nie mand er nog aan ge dacht schijnt te hebben, dat kosteloos volkson derwijs een katholiek bijzonder moet aanspre ken, omdat het eeuwen lang de glorie en de roem van de Kerk ge weest is, dat zij, toen niemand er nog aan dacht, dit te doen, op breed terrein en in volle omvang, aan kosteloos onderwijs „deed" voor het volkskind! Wij dachten daaraan nog eens in het bijzonder, toen onlangs het eeuw feest van Ozanam werd gevierd en wij terug gevoerd werden naar de dagen van Sint Vincen- tius en dus van de broe- der- en zusterscholen. En hoe gemakkelijk zouden wij niet nog vele jaren terug kunnen gaan in de historie van de Kerk, om roemvolle daden op dit gebied te gen te komen? Als er ooit gezegd kan worden, dat een katholiek op be kend terrein is, dan is het wel op het gebied van kosteloos onderwijs voor het volkskind. La ten wij niet altijd edele en schone gedachten uit het verleden onder „leerstelligheid" begra ven Het paard In de geschiedenis van sport, litteratuur, cultuur, enz., speelt het paard een grote rol. Daar zou je van alles van kunnen maken. Van paarden, die de haver verdienen, tot Toontje, die een paard getekend had. Nu gaan de lui van de Tour de France een wed strijd houden tegen paarden, op de harddra- versbaan te Hilversum. Dat had men niet moeten doen. Ook al is de verhou ding tussen paard en fiets intiem geworden, sinds de fiets het stalen ros wordt genoemd. Er zit echter voor ons iets ondefinieer baar onsmakelijks in dit plan, om hardfietsers in de strijd te brengen tegen hardravende paarden. Laat mens mens en paard paard blijven. De hardfietsers zijn bovendien al genoeg. „over het paard getild". (Later bericht: de race gaat niet door, gelukkig. De Wielerbond geeft geen toestemming!) Praktijk Soms spreken boze ton gen in één adem over dok ters en slagers. Een slager in Noordholland heeft daaraan zeker gedacht, toen hij, terug van vacan- tie, de wederopneming van zijn zaak als volgt bekend maakte: Praktijk hervat. Geestig Van vacantie gesproken: wij hebben een hotelhou der ontmoet, die op gees tige wijze zijn gasten aan het verstand bracht, dat zii niet in hun bed moesten roken. Hij vroeg hun, op een net briefje, dat in elke kamer hing, als zij van plan waren, in bed te roken, aan hem op te ge ven, waar zij begraven wilden worden, ten twee de, de buren te waarschu wen, maatregelen voor hun veiligheid te nemen en ten derde een adres achter te laten, waar de schade kon worden ver haald. Er is bepaald in dat hotel niet op de bedden gerookt! „Hoewel"... De N.R.C. haalt een in gezonden stuk uit het blad van 100 jaar geleden. Dat handelt over een afge waaide bloempot, die een mens doodde. Men zou veronderstellen, dat er maatregelen genomen zou den zijn, om dergelijke euvels te voorkomen, „hoewel" staat er „het slachtoffer der on achtzaamheid tot de dienstbare stand behoor de". Dat „hoewel" was werkelijk prachtig. Maar het was dan ook uit de N.R.C. van 100 jaar gele den! Niet in Amerika Dit is nou es niet in Amerika gebeurd, waar van Associated Press ons altijd van die leuke din getjes die overigens niemand controleren kan weet te vertellen. Het gebeurde in Dordrecht en, eerlijk gezegd, het wordt door een correspondent van het „Vrije Volk" be richt. Een dame fietste langs een stilstaande vrachtauto, toen zij plotse ling een touw als een lasso om haar hals voelde. De lus werd nauwer en nauwer. De dame werd van de fiets gesleurd en moest van de schrik in een ziekenhuis worden op genomen. Wat was er ge beurd? Twee groentehan delaren waren bezig, hun lading met lege kisten en een touw vast te snoeren. Een hunner gooide het touw met de lus naar zijn collega aan de andere kant van de wagen, die zou het daar moeten vastmaken. Maar in plaats van bij de man, kwam het touw om de hals van de dame! Zij kon later, min of meer met een „shock", van het zie kenhuis weer naar haar woning worden vervoerd. Steeds méér (I) Wij lezen in de N.R.Crt. van een van de zonder lingste Amerikanen van het ogenblik; meneer Ho ward Robert Hughes. Hij is millionnair, filmprodu cer, bezitter van olievel den, aandeelhouder van een luchtvaartmaatschap pij en vliegtuigbouwer. Zijn ontwerpen zijn even fantastisch als sensatio neel. Zo bouwde hij de grootste vliegboot ter we reld, een met acht motoren uitgerust houten gevaarte, dat in staat moet zijn, maar liefst 750 mensen te gelijk mee het luchtruim in te voeren. Thans werkt hij aan de grootste helicop ter, waarvoor de Ameri kaanse luchtmacht belang stelling heeft. Steeds meer (II) In de Amerikaanse atoomfabriek te Oak Rid ge zal binnenkort „het ora kel" worden geïnstalleerd. Het is een machine, die wat je noemt vlug rekenen kan, en dan ook genoemd wordt „het snelste electro- nische brein ter wereld". Tot de prestaties, die op naam van dit technische wonder geplaatst worden, behoort het vermenigvul digen van getallen van twaalf cijfers, zoals 999.999.999.999 x 999.999.999.999 en dit tweeduizend keer per seconde. Voorts kan het orakel binnen een half uur rekenproblemen oplossen, waarvoor twee wiskundigen met electri- sohe rekenmachines vijf tot zes uur nodig zouden hebben. Het wordt hoe langer hoe gekker.... De P.T.T. Tegen de P.T.T. mag je allang niet meer „Tante Pos" zeggen. De P.T.T. heeft weer eens een stunt uitgehaald. Iemand uit Hilvarenbeek zond een briefkaart aan een bakker in Alphen aan de Rijn. Maar hij wist naam en adres niet meer. Nu staat deze bakker bekend om zijn schelle manier van fluiten. Hoe drukker hij het heeft, hoe scheller zijn fluitje klinkt. Dat wist de man in Hilvarenbeek, een collega van de Alphense bakker, wel en hij waagde het er op. Hij adresseerde zijn kaart: „Aan de flui tende bakker te Alphen aan de Rijn". De P.T.T. mannen te Alphen hebber er met zijn allen ever. over gepeinsd en toen be slist: dat moet bakker Ver- bokkum van de Aarkade zijn en hij was het! D" fluitende bakker wordt nu een begrip voor de accura tesse van de P.T.T. Zonde Op het Amerikaanse ministerie van oorlog moei de inhoud van alle papier manden in een grote oven worden verbrand. Dit om te voorkomen, dat ge heime stukken (die daai in de prullemand terecht schijnen te komen!) in verkeerde handen komen De betrokken chef heef! nu aan alle ambtenaren moeten verzoeken, niet meer zoveel bróód, maar alleen papier in de prulle- manden te gooien. De oven kon al dat brood niet ver werken. Ze schijnen daar in Amerika nog geen krimp te hebben. titie wordt evenwel- mede aan dacht gevraagd voor twee jour nalisten uit Balikpapan, van wie een thans gevangenisstraf onder gaat. In de petitie wordt aange drongen op de spoedige totstand koming van een perswet, waarin o.a. het verschoningsrecht voor journalisten moet zijn vastgelegd Verder wordt gevraagd de vervol ging tegen Bafagih te staken. De secretaris-generaal van het ministerie van voorlichting, Rus- !an Abdulgani, verklaarde enkele dagen geleden van mening te zijn dat, indien een proces tegen Asa Bafagih aanhangig wordt ge maakt, dit de eerste „test case" zal zijn tussen de nationale pers en de nationale regering over de status van de pers. De heer Rus- lan merkte overigens op, dat in de Indonesische jurisprudentie geen omschrijving voorkomt' van het begrip „staatsgeheim", dat Bafagih geschonden zou hebben en op grond waarvan hij vervolgd wordt. W ereldkam pioenschappen op de neg DEN HAAG 5 Aug. De sport- commissie van de K.N.W.U. heeft de Nederlandse ploeg, welke aan de wereldkampioenschappen op de weg te Lugano zal deelnemen, als volgt samengesteld: Amateurs 29 Augustus: Van de Brekel (Echt), Paymans (Til burg), de Groot (Amsterdam), van 't Hof (Sassenheim), Post (Nieuw Vennep) en Wolfs (Vlij men): reserve Cuyten (Mierlo). Professionals: 30 Augustus: Wim van Est (St. Willebrord), Gerrit Voorting (Roosendaal), Adri Voorting (Haarlem), Wout Wagtmans (Breda), Thys Roks (Spx-undel), Hein van Breenen Amsterdam), Hans Dekkers (Eindhoven) en Jan Nolten (Ge leen). Reserve: Jos Suykerbuvk (Breda). Het is th^ns zeker, dat Cor de Best, de Nederlandse stayerkam pioen, physiek niet in staat zal zijn in de wedstrijd achter grote motoren te Zuerich uit te komen. Behalve Pronk (gangmaker de Graaf) zal Cor Byster (gangma ker Wiersma) Nederland in de manches voor het stayerkam pioenschap vertegenwoordigen. Derksen zal alleen aan de pour- suite deelnemén, indien hij voor tijdig in het sprintnummer wordt uitgeschakeld. Wat de overige nummers en de Nederlandse bezetting daarvan betreft, zijn geen veranderingen aangebracht. Behalve de reeds en kele dagen geleden genoemde officials gaan als verzorgers en mecaniciens mee J. P. van der Heyden, L. Sonnet en P. Gom- mans en speciaal voor Lugano P aan de Wiel en A. Muller. KINDEREN UIT RAMPGEBIEDEN uit Italië weer thuis Vandaag wordt op het station Eindhoven de aankomst verwacht van de eerste groep kinderen uit de rampgebieden, die vier weken gast waren van het Italiaanse Ro de Kruis in een kamp te Pian Castagnaio. Dit kamp werd oorspronkelijk ingericht als zomerverblijf voor de kinderen van de slachtoffers van de watersnood in de Po- vlakte. PELLENAARS EN DE K.N.W.U. DEN HAAG, 5 Aug. Dezer dagen heeft een gesprek plaats gehad tussen Kees Pellenaars, ploegleider van de Tour de France en de Sportcommissie van de K.N. W.U. Twee onderwerpen zijn ter tafel gekomen. Op de eerste plaats heeft de sportcommissie aan Kees Pellenaars aangeboden de leiding te nemen van de professionalploeg op de weg voor het wereldkam pioenschap te Lugano. Dit aan bod is door Pellenaars afgewezen, hetgeen ook het vorig jaar het geval is geweest. Verder heeft Pellenaars aan de sportcommissie verzocht, of de K.N.W.U. zich met de heer Goddet organisator van de Tour de France in verbinding wil stellen met de bedoeling, dat de Wielrenunie in de toekomst als vertrouwensin- stantie voor de heer Goddet in Nederland zal fungeren. De K.N W.U. zou dan ook het recht krij gen een ploegleider aan te stellen De sportcommissie noch het hoofdbestuur heeft zijn standpuni ten deze bepaald. Men zal eers' een bespreking hebben met di heer R. de Grood, vertrouwens man van de heer Goddet in Ne derland. T.z.t. zal men zich dan nader beraden over de door Pel- lenaass gedane suggestie.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3