Enkele bijzonderheden over Immigratie wet der V.S. RADIO Vice-president van de V.S een gemakkelijk baantje melodie Noodzaak van eenheid WRIGLEYj in politiek onderstreept Financiën en Economie Amerikaan99 worden is niet altijd even gemakkelijk programma UW PUZZLE van vandaag Het Plymouth avontuur Maar Nixon wil het anders De zaak-Adonis Sociale studieweek in Rolduc Beurs ONSTERFELIJKE Pagina 4 Li .Io. .'.<5. ft 1iyUnl!lfJ953 Hoeveel duizenden Nederlanders zijn er al niet ge- emigreerd na de oorlog, emigreren er nog steeds en willen in de nabije toekomst hun bestaan in een ander werelddeel opbouwen. Dan wordt daarbij aan Canada, Australië en Nieuw-Zeeland in de eerste plaats gedacht. Velen denken wel aan Amerika, doch weten dat dit zoveel moeilijker is. Waar de moeilijkheid nu precies zit is echter de meesten onbekend. Daarom is het de moeite waard 0111 te weten welke de voorwaarden zijn om in de Verenigde Staten als emigrant toegelaten te worden. emigranten vertrokken. Zo komt het dat Engeland een quota heeft van 65.361 visa per jaar. Want de Engelsen trokken toch in grote getale aan het eind der 17de eeuw de Nieuwe Wereld al in? Nu hebben ze dit grote aantal visa en gebruiken het niet, terwijl de landen van Oost en Zuid Oost- Europa slechts een quota hebben van enkele honderden per jaar. Deze is al bezet tot in de verre toekomst. Zodat de Turken 15 jaar moeten wachten en de Roe menen nog veel langer. Het il voor sommige nationaliteiten be slist hopeloos. De Hollanders zijn er in verge lijking daarmee dan ook niet slecht af. Onze quota is pl.m. 3000 personen per jaar. In Maart ston den er 10.000 op, zodat de gemid delde wachttijd iets langer dan 3 jaar is. De tijd dat iedereen Amerika kon binnenkomen, zonder enige wettelijke voorschriften, ligt al weer lang achter ons. Sinds de laatste jaren wordt het steeds moeilijker en hoe in gewikkeld deze immigratiewet wel is, wordt U misschien duide lijker als U weet dat er sinds 1952 weer strengere bepalingen zijn bijgevoegd tot deze z.g.n. MacCar- ran Act. De senator MacCarran is speciaal belast met de immigratie problemen en deze man is er bij zonder sterk in steeds wijzigingen uit te vinden of nieuwe voor schriften te stellen. In deze McCarran Act vindt men alleen al 7 bladzijden die dicht bedrukt zijn met alle moge lijke redenen tot uitsluiting van het binnentreden der V.S. Het quota systeem Men gaat te werk volgens het quota systeem. Dit is een nauw keurig uitgewerkt plan, waarbij elke nationaliteit zijn eigen quota of wachtlijst heeft. Op deze lijst wordt de a.s. im migrant geplaatst en moet dan rustig haar of zijn beurt afwach ten. Er schijnt wel voorrang te bestaan bij verschillende beroe pen. Dit is echter vrij zeldzaam en men kan alleen sneller binnen komen indien men een speciaal beroep uitoefent, waar men in de V.S. in een bepaalde streek drin gend om verlegen zit. Zo waren er een paar jaar geleden vele Europese ingenieurs en technici naar New York gekomen. Maar de doorsnee immigrant moet ge duld hebben, want dit quota sy steem is in 1920 uitgewerkt en sindsdien gehandhaafd ondanks de grote veranderingen die er in de wereld hebben plaats gevonden. De bevolking van Amerika zo als ze was in 1920, d.w.z. het per centage van de diverse vertegen woordigde nationaliteiten, wil men zoveel mogelijk ongewijzigd laten. Het aantal personen van elke nationaliteit, dat per jaar toegang krijgt, is gesteld op 1/6 procent van het aantal personen van die nationaliteit, reeds vertegenwoor digd in het basisjaar 1920. De landen die toen dus de mees te vertegenwoordigers hadden, zijn er dus het beste aan toe. Het geeft een grote voorsprong aan de landen, van waaruit de eerste VRIJDAG 7 AUGUSTUS HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gam. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord v d. dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.18 Gewijde muz. 8.45 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Idem. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Ge- var. muz. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muziek. 13.35 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Piano recital. 16.00 „Hoe maken we een kleine vijver?", caus. 16.15 Gram. 16.45 Promenade ork. en solist. 17.30 Gram. 17.45 Fries progr. 18.00 Gram. 18.10 „Een goed woord voor een goede zaak", caus. 18.15 Omr. ork. en soliste. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Re- geringsuitz.: „Verklaring en toe lichting". 19.30 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Kerkconc. 21.00 „Boer Hardeveld", hoorsp. 20.20 Kerk conc. (verv.) 21.45 Viool en piano. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 „Het Evan gelie in Esperanto". 23.3024.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23,00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 V. d. huisvr. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. kleuters. VP RO: 10.00 „Kinderen en mensen", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.40 Kamermuz. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Gram. AV RO: 12.00 Gevar. muz. 12.30 land en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Zi- geunermuz. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordr. 15.10 Pianorecital. 15.30 Gevar. muz. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Omr.ork. en solist. 17.15 V. d. jeugd. 17.45 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Felicitaties. 18:45 „Over dienstmeisjes, zwemmeesters en kappers", caus. 19.00 Koorzang. 19.15 Pianosp. VPRO: 19.30 „Wat geloven wij Vrijzinnige Protestan ten?", caus. 19.45 „Op bezoek bij anderen", caus. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Zang. 20.30 „De Verenigde Naties", caus. 20.40 „Verdraagzaamheid", caus. VARA: 21.00 Cabaret. 21.30 Pianorecital. 22.00 Buitenl. weekoverz. 22.15 Gram. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.10—24.00 „Lulu", opera (2e bedr.) Verplaatste personen Er 'bestond een speciale wet voor de vluchtelingen uit Oost- Europa. Deze mensen vielen on der de wet voor verplaatste per sonen, de z.g. D.P. act en hadden voorrang. Zo zijn er dan ook dui zenden Amerika binnengekomen na de oorlog. Maar de voornaam ste bepalingen zijn nu ingetrok ken en zo moeten b.v. Roemeense vluchtelingen weer pl.m. 50 jaar wachten omdat ze als vroeger op de oorspronkelijke quota worden geplaatst. De consul beslist Gesteld nu dat men dus aan de beurt komt. Denkt U nu niet dat U meteen naar Amerika kunt ver huizen. Voor men vertrekken mag, zal de consul of vice-consul dit toegestaan moeten hebben. Want zij zijn het, die uiteindelijk be slissen. Op het Amerikaanse Con sulaat zijn al Uw gegevens en weet men Uw hele levenswandel. Deze worden nauwkeurig bestu deerd. Het spreekt vanzelf dat de immigrant een uitstekende ge zondheid moet hebben en ook psychisch gezond moet zijn. Hij moet ook gunstig bekend staan; zijn werkzaamheden tijdens de oorlog bekend maken en vooral geen pro-communistische sympa thieën hebben of ooit gehad heb ben. Dit is zeer begrijpelijk, daar men in Amerika hevig probeert bet communisme uit te roeien en de mensen er nü voor laat boeten indien ze vroeger in hun jeugd voor het communisme gevoeld hebben. Al zijn ze dan al lang van mening veranderd en hebben dat ook met daden getoond, neemt dit niet weg, dat ze er tegenwoor dig nog ter verantwoording voor worden geroepen. Dan moeten ze voor het bekende comité van on Amerikaanse activiteit verschij nen, waarvan de intussen beruch te senator Mc. Carty het hoofd is. Problemen De consul en zijn medewerkers de vice-consuls hebben niet altijd een makkelijke taak en komen soms voor ingewikkelde vragen te staan, voordat ze het ja of nee onder de visum aanvrage kunnen zetten. Er komen soms heel pijn lijke gevallen voor, die uiterst moeilijk zijn op te lossen. Zo gebeurde het eens dat een frangaise, die getrouwd was met een sergeant uit het Amerikaanse leger, geen permissie kreeg zich bij haar man in de V.S. te voegen. Ze werd er n.l. van beschuldigd een „zedelijk lage" daad te heb ben gepleegd. Dat was 'bonnen- diefstal. Tijdens de oorlog vluchtte de vrouw in kwestie uit het huis van een nazi-officier, waar ze als dienstbode werkte. Ze had bon nenboekjes in haar bezit, wat echter geheel op een vergissing berustte, volgens haarzelf. Zonder verhoord te zijn, werd ze naar een Duits concentratiekamp ge stuurd. Wet is wet Maar de wet houdt daar geen rekening mee en zegt dat diefstal een misdaad is die zedelijke ver laging ten gevolge heeft en dan is de kous af. Daarom zit de serge ant in de V.S. op zijn post, terwijl zijn vrouw nog in Frankrijk zit en het zal moeten afwachten. De enige hoop is een z.g. pri vate-bill (privé nota) in het Con gres, zodat ze ondanks de immi- Adonis en zijn raadsman, mr. J. Roggeveen, zijn gistermorgen op het Amerikaanse consulaat- generaal te Amsterdam geweest om het paspoort te doen voorzien van een aantekening, dat Adonis Amerika kan betreden. De consul deelde echter mede, instructies uit Amerika te hebben ontvangen, dat hij het paspoort aan Adonis niet mag afgeven. Wel aan de purser van het schip,die het dan bij aankomst in de Verenigde Staten aan de emi gratie-autoriteiten ter hand zou moeten stellen. Mr. Roggeveen heeft toen de pas niet gegeven en de consul geadviseerd nieuwe in structies te vragen. Adonis gaat er alleen mede accoord, dat op zijn pas een dusdanige aanteke ning wordt gemaakt, dat deze uit sluitend geldig is voor één keer binnenkomst in de V.S. Morgen begint ons nieuw feuilleton, naar de in de grote steden met veel succes ver toonde film „Dageraad der vrij heid", die de eer van een ko ninklijk bezoek genoot. Onder deze titel gaat het avontuur, dat wij als. feuilleton brengen onder de titel „Het Plymouth- avontuur", dat een avontuur lijke overtocht van emigranten uitbeeldt in het jaar 1620. Een dramatisch verhaal, dat in de historie staat vermeld als de geslaagde poging, om de grond slag te leggen van het tegen woordige Amerika. Een ge schiedenis van emigranten uit een bewogen periode van drie eeuwen geleden, een beklem mend beeld van de primitieve omstandigheden, waaronder pioniers in het verre verleden een nieuwe toekomst moesten opbouwen. Puzzle No 222 Horizontaal: 1. pl. in N. Holland 8. lidwoord 10. niemand uitgezonderd 11. voorstelling in de slaap 12. gesloten 14. Europeaan 17. water in N.-Brabant 19. jongensnaam 20. reeds 21. de somma van 22. radio-omroep (afk.) 23. overblijfsel 26. voedsel gebruiken 28. telwoord (eng.) 30. vruchteloze 31. toestand van rust 32. pl. op de Veluwe 34. pl. in Groningen Verticaal: 2. dwaze 3. linnen huisje 4. voegwoord 5. toespraak 6. deel van een molecule 7. pl. in Gelderland 9. pl. in Utrecht 13. voegwoord 15. pl. op de Veluwe 16. vochtig 17. groet 18. lof 24. schampere opmerking 25. bezittelijk vnw. 27. deel van een trap 28. deel van de voet 29. deel van een bakkerij 33. onmeetbaar getal OPGAVE 221 Horizontaal: 1. lijm; 3. opa; 6. kam; 9. ik; 10. als; 11. la; 14. engel; 17. edel; 19. rij 20. enorm; 23. te; 24. Ina; 25. een; 26. ss; 28. trail; 30. Is; 32. tree; 34. tien; 36. am; 38. ons; 40. we; 41. lip; 42. rat; 43. dijk. Verticaal: 1. liter; 2. ijk; 3. o.a.; 4 Plato; 5. as; 7. al; 8. malle; 12. de; 13. ad; 15. gij; 16. lente; 17. emelt; 18. et; 21. nar; 22. rei; 26. staal; 27. sr.; 29. arena; 30. Ie; 31. Sneek; 33. ek; 35. if; 37. mi; 38. or; 39. st.; 40. wij. gratiewet toch het land mag bin nenkomen. Deze kans is echter klein en het zal in elk geval een heel langdurige kwestie worden. Dit is maar een voorbeeld uit de vele ingewikkelde gevallen die zich op de diverse Amerikaanse consulaten voordoen. Er spelen zich daar soms hele drama's af. Dan moeten we vooral nog een andere belangrijke factor niet ver geten. En wel deze, dat iedereen die naar de V.S. gaat emigreren, daar iemand moet kennen die borg voor hem wil staan. Een Ameri kaans burger moet bereid zijn U 't bewijs te geven dat hij financieel de verantwoording op zich neemt. Hiervoor moet hij aantonen dat hij een bepaald inkomen heeft. Kent men dps niemand, dan zal het niet zo 1i<*bt r> toeris ten hebben dit bewijs nodig. De Amerikaanse regc.. g gaat niet over één nacht ijs en wil zo veel mogelijk serieuze onderda- i nen 't land binnenlaten, om daar na, d.w.z. na vijf jaar, het Ame rikaans burgerschap te verlenen aan de immigranten, die uit alle hoeken der wereld komen. Mo menteel wordt er veel voor de im migratie-wetten gestreden in het congres. Vele senatoren vinden ze verouderd en onredelijk, waar men het ook wel eens kan zijn en proberen er verandering in te brengen. Dat zal hopelijk in de toekomst ook wel eens gebeuren. Maatschappijleer van KVP en sociale organisaties gewenst ROLDUC, 4 Aug. Toen dr A. Gerats MSC uit Heerlen op de Sociale Studieweek de „Zonde van verzuim" behandelde, stelde hij voorop, dat er niet slechts fou ten bestaan bij andersdenkenden, maar ook bij de katholieken. Wij hebben begrippen afgestaan aan anderen, zonder er zelf ge bruik van te maken en wij zijn er niet steeds van doordrongen, dat we met de andere christenen een positieve taak hebben bij de vorming van een algemene orde. De zonde van verzuim openbaart zich volgens deze lesgever ook in de huidige crisis bij het sociale leven der katholieken. Tijdens de eerste dag van de studieweek was aangetoond, dat de christelijke beginselen in de tijdelijke orde moeten worden geïncarneerd. Tot deze orde be horen de politieke en maatschap pelijke gebieden, waarover onder scheidenlijk prof. mr W. C. L. van der Grinten van de Kath. Econo mische Hogeschool te Tilburg en dr F. J. C. F. Nuyens uit Heerlen hebben gesproken. Inzake de politieke samenwer king betoogde prof. v. d. Grinten, dat deze politiek waarlijk-chris telijk moet zjjn en niet een com promis tussen verschillende groepsbelangen. Met het uitzicht op actuele gebeurtenissen werd verklaard, dat onze politiek nu onze emancipatie nog niet vol tooid is er een moet zijn van eenheid, die op een bepaald vlak met bestaande mogelijkheden de beginselen concretiseert tot een WASHINGTON (A.P.) Als de huidige vice-president van de V.S., Richard M. Nixon, zijn werk op de juiste wijze heeft omschreven, dan is hij geslaagd in iets, dat sinds de Amerikaanse republiek bestaat nog nooit iemand anders heeft klaargespeeld: van het ambt van vice-presi dent een volledige betrekking te maken. De grondwet geeft de vice-president zo goed als niets te doen. Zijn enige taak is, de Senaat voor te zitten. Van de aanvang af heeft men dan ook wat als het tweede ambt in de s'taait gerespecteerd behoor de te worden, dikwijls beschouwd als een dankbaar onderwerp voor grappen. Nixon heeft medegedeeld, dat hij 20 procent van zijn tijd nodig heeft voor het voorzitterschap van de senaat, maar dat hij de rest besteedt aan het uit de weg ruimen van moeilijkheden tussen president Eisenhower en 't Con gres en de regering en verschil lende bureaux. Op deze wtize is hij er, naar hij zegt in geslaagd, het drukker te hebben dan toen hij lid van het Huis van Afge vaardigden en senator voor Cali- fornië was. Opmerkelijk genoeg had men al geen al te hoge opinie van het ambt voor het goed en wel bur gerrecht had gekregen. Benjamin Fran'klin stelde voor. dat vice-president de titel „zijn overbodige excellentie" te geven. Onnodig staatsdienaar George Mason, die de grond wet heeft helpen ontwerpen en later probeerde haar om hals te brengen, gaf als een der motie ven hiervoor aan: „Deze wet heeft ook het aanzien gegeven aan die onnodige staatsdienaar, de vice-president, die bii gebrek aan ander werk voorzitter van de Senaat is gemaakt". De eerste vice-president, John Adams, schijnt de mening van de meeaten, die het ambt na hem hebben bekleed, te hebben weer gegeven toen hij het betitelde als: „Het onbetekenendsite ambt, dat ooit iemand heeft uitgevon den". Eén van de spraakzaamste vice- presidenten. Thomas R. Marshall, die het ambt onder Wilson heeft bekleed, zeide eens dat een vice- president slechts twee bezighe den had: de Senaat voorzitten en elke morgen vragen hoe de pre sident het maakte. Marshall vertelde .ook, hoe hij bij een bezoek aan Denver be merkt had, dat hij voortdurend werd gevolgd door een politie beambte en de man zo naar de reden daarvan had gevraagd. De agent antwoordde, dat hij hem bewaakte, waarop Marshall zei: „Dat heeft helemaal geen zin. Niemand zal gek genoeg zijn om een vice-president dood te schie ten". John N. Garner noemde de vice-president „een figuur van weinig belang met een zeer in drukwekkende titeleen re servewiel aan de regeringsauto". Toen Teddy Roosevelt candi daat was gesteld voor het ambt van vice-president schreef hij zuur aan gen. Leonard Wood: „Tegen de tijd dat je deze brief in hezit hebt, zul je uit de dag bladen hebben vernomen, dat ze me gedwongen hebben de sluier aan te nemen". Wijlen George Stimpson, wiens boek „American Politics", de bron is geweest voor het groot ste deel vam het bovenstaande, heeft bevonden, dat, terwijl nie mand ooit heeft geweigerd zich door een grote partii candidaat te laten stellen voor het ambt van president, twee personen hebben geweigerd zich candidaat te laten stellen voor dat van vice-president. In 1844 zei de New Yorker Silas Wright „Dank U beleefd" en Frank O. Lowden uit Illinois zei in 1924 hetzelfde. De man is wel belangrijk. Toch al is het ambt niet be langrijk de man dit het be kleedt is dat zeker wel. Zeven vice-presidenten zijn president geworden doordat presidenten gedurenden hun ambtsperiode overleden. De meeste mensen zullen daar om het streven van Nixon om ook van het ambt zelf iets te ma ken, wel toejuichen, zelfs al zal daardoor bet. fiine van een van Zon apparaat is geen afzondering, maatschappelijk ideaal, afgestemd op de hedendaagse tijd. Overeenkomstig het inzicht van Maritain, die toch wel eens in verkeerde zin wordt geciteerd, heeft de inleider betoogd, dat de beginselen moeten worden ge concretiseerd op grond van een realistische kennis van de ge meenschap en haar mogelijkhe den. Tjjdens de gedachtenwisse- ling kwam deze verzekering nog beter tot haar recht. Maar politiek is slechts een van de sectoren van het totale maat schappelijke leven. De vraagstuk ken, die zich thans voordoen op dat meer beperkte terrein van het politieke leven, doen zich ook voor in de samenwerking van de verschillende groepen in het maatschappelijke leven. Hier raken wij de kern der voordracht van dr Nuyens. Deze inleider confronteerde zijn ge hoor met de maatschappij van onze tijd en met de krachten en factoren die het hedendaagse maatschappelijke beeld bepalen. Gezien de bestaande mogelijk heden zou de samenwerking zo veel inniger kunnen zijn. En ge zien de toestand van techniek en economie, van ontwikkeling en overvloed, van de eenheid en de samenhang van vele factoren zou onze maatschappij er anders, zo veel beter kunnen uitzien. Helaas, aldus dr Nuyens, wordt de samenwerking op maatschap pelijk gebied ernstig belemmerd en de eenheid zeer verzwakt door het feit, dat men noch de ge meenschap, noch de eigen plaats in die gemeenschap kent. In dit verband kan verder die nen de verzekering, dat voor ons de sociale kwestie niet slechts een arbeidskwestie kan zijn, maar een kwestie voor gans de gemeen schap. Terugkerende tot hetgeen is ge zegd over het politieke leven, moet worden herinnerd aan de uitspraak van magister Janssens, dat de vrijheid van geloof en ge weten een beginsel is, dat men van de staat moet kunnen opeisen. Teneinde nu de vrijheid van ge weten te kunnen verzekeren, werd de noodzakelijkheid van een eigen politiek apparaat bepleit. daardoor het fiine van een van de meest geliefde grappen van Marshall verloren gaan: „Er waren eens twee broers", placht Marshall te zeggen: „de ene liep van huis weg en- ging naar zee, de ander werd tot vice- president gekozen en van geen van beiden heeft iemand nog iets gehoord". maar beveiliging van het staats leven. Naar aanleiding van de rede van prof. v. d. Grinten werd de wens geuit, dat K.V.P. en sociale organisaties samen zullen komen tot het ontwerpen van een maat schappijleer. (Advertentie) c* De boteraankopen van de Sovjet-Unie Volgens Duitse boterimporteurs heeft de Sovjet-Unie in de afge lopen 4 weken ruim 28.000 ton boter gekocht op de wereld markt. De waarde van de invoer- contracten. die de Sovjet-Unie met Denemarken, Nieuw-Zeeland Australië en Nederland heeft ge sloten, wordt geschat op 100 mil- lioen D.M. (ongeveer 90 millioen gulden). Gerken's Olieraffinaderij te Wormer wordt N.V. Met het doel het fabriceren van Chemische producten in het bijzonder het distilleren en raf fineren van oliën en vetten, het verwerken van afvalproducten en emulgatoren, enz. is opgericht de „Gerkens' Olieraffinaderij N.V." te Wormer. Het maatschap pelijk kapitaal bedraagt f 400.000 en is verdeeld in 400 aandelen van f 1.0000 Geplaatst zijn 90 aandelen, die worden volgestort door inbreng van f 30.000 in con tanten en van de vroeger gedre ven gelijknamige onderneming. Directeuren zijn de heren K. J. Gerkens en J. Gerkens. Productiecijfers De N.V. Senembah Maatschap pij heeft in Juli geoogsit 263.963 kg rubber, waardoor de produc tie in de maanden Januari/Juli gestegen is tot 1.710.714 kg. te gen 1.707.070 in dezelfde periode van 1952. De rubberproductie van de NV Oost-Java Rubbermaatschappij heeft in de maand Juli '53 95.992 kg bedragen. De koffieoogst in dezelfde maand bedroeg 1900 quintalen. AMSTERDAM, 5 Aug. Kon. Olie is vandaag eigenlijk het enige fonds geweest dat teleur heeft gesteld. De markt had over het algemeen een iets aangena mer voorkomen en de ondertoon was kalm vast. Philips kon het avance dat gisteren en eergiste ren behaald werd gemakkelijk handhaven, de koerswinst sinds Vrijdag bedraagt thans 5 punten. Ook Unilever en AKU gaven van een vrij vaste stemming blijk en waren ruim 1 hoger. Nu Kon. Olie het zonder buitenlandse steun moest doen blijkt dit fonds zwakker in de markt te liggen. Gisteren bedroeg het verlies ruim 1 punt en ook vandaag werd een dergelijke achteruitgang geboekt. Slotnötering 327'A. Op de cultuurafdeling heerste behoorlijke animo. Deli-maat- schappij die gisteren rond de pari- prijs schommelde noteerde van daag tot lOl'/s. De beide Deli Ba tavia maatschappijen waren zelfs vast. In de suikerhoek had H.V.A. de leiding met een koerswinst van l1'- punt. Rubbers bleven aanvan kelijk achter maar moesten toch later de algemene marktstemming volgen en sloten goed prijshou dend. Ook de scheepvaartafdeling was gunstig gedisponeerd al wa ren de omzetten niet groot. Hier ging K.N.S.M. aan het hoofd met een avance van 2 punten. De gul densbeleggingen 'bleken vanmid dag gedecideerd flauw te zijn. De 3ai pet lening 1953 daalde ruim ¥4 punt tot beneden de 102. Ook de conversielening en investe ringscertificaten lagen zwak in de markt. Amerikanen stil. Het agio is nog steeds nihil. naar de Italiaanse film „Melodie Immortali" uitgebracht door Standaard Films. 22 Het antwoord van Pietro was afdoende. „Mijn vader oök niet. een ogenblik." Eerst toen vond Pietro woorden voor hem, die vele jaren lang alle vertrouwen in hem had opgezegd. „Vader, ik ben u heel, heel dankbaar, dat u bent gekomen en dat u mij hebt vergeven." Het kostte de oude Mascagni nog steeds moeite om zijn aan doening de baas te blijven. Hij slaagde er in een glimlach te to nen en fluisterde: „Jii moet mij vergeven.... ik zie nu in, dat ik me in je heb vergist." Nu hij de zekerheid had, dat hij de genegenheid van, zijn vader weer had verkregen, golfde er iets van jongensachtige overmoed door Pietro. Hij lachte en zei: „Ik heb gewonnen.... omdat ik een stijfkop ben." En snel voegde hij hieraan toe: maar dat heb ik aan u te danken." De oude man was te qangedaan om een woord te kunnen spreken. Hij deed niet anders dan zijn zoon vol trots aankijken. Pietro zag de glimlachende zangers, zangeres sen, orkestleden en toneelknech- n om zich heen staan. Op dit genblik werd hij zich pas terdege uewust van de mijlpaal, die hij had bereikt. Hij vond de kracht om gek scherend tot zijn vader op te mer ken: „Misschien heb ik die opera wel geschreven om U te erge ren De brede glimlach op het ge zicht van de oude Mascagni be wees, dat hij deze plagerij kon respecteren. Hij legde zijn handen op de schouders van zijn zoon en schudde hem flink door elkaar Indien Pietro had gedacht, dat hij naar Cerignola kon terugkeren, dan had hij zich in ieder geval wat betreft de eerstvolgende da gen vergist. Er werd van alle kanten beslag op hem gelegd en het selecte publiek, dat de volgen de avonden de schouwburg be zocht om van het nieuwe werk „Cavalleria Rusticana" te genie ten, wenste de componist na af- iOup ooü op het toneel te huldigen. Bovendien waren er verschillende vooraanstaande figuren uit de muzieKwereld. die er op stonden ten spoedigste met de jonge com ponist kennis te maken Het had er veel van weg, dat heel het mu- ziekminnende publiek ineens aan de voeten lag van de zeven-en- twintigjarige meester. Bekende critici uit andere steden kwamen speciaal de voorstelling zien en 't aantal verzoeken van elders om de Cavalleria ook te kunnen opvoe ren, groeide met de dag. Maar ten slotte kon Pietro zich vrij maken, los worstelen uit de greep van een enthousiaste we reld. Hij prees het ogenblik, dat hij naar zijn vrouw kon telegra feren, dat hij de volgende dag in de loop van de middag in Cerig nola zou aankomen. Het was wederom een tegen al le voorschriften indruisende, doch volkomen begrijpelijke nieuws gierigheid van 't personeel op het postkantoor, die het bericht als een lopend vuurtje door de stad deed gaan, dat „onze Mascagni" de volgende dag zou arriveren. Er maakte zich een koortsachtige be drijvigheid van de bevolking meester. In allerijl werden er in overleg met de burgemeester plannen beraamd om Pietro aan 't station een grote ontvangst te be reiden, waaraan het fanfarecorps zou deelnemen. De verongelijkte fanfare-dirigent bleek zelfs tot volledige medewerking bereid. Voor zoveel welverdiende roem ten deel gevallen aan zijn „tegen stander", moest hij het hoofd bui gen. De buurtbewoners haastten zich enige erebogen op te richten en Pietro's woning aan de buitenkant met guirlandes te versieren. De burgemeester instrueerde de le&en om vervolgens het ene einde, u„4. daarbij geholpen door de dokter stevig aan de ballustrade te be vestigen. Het andere einde liet zij zakken en toen werd het de bur gemeester en zijn mannen duide lijk wat de bedoeling was. Pietro moest langs het laken paar boven klimmen. De enige kans om spoe dig binnen te zijn. Aangezien zij zich vlak in de nabijheid van het naar beneden hangende einde be vonden, was 't niet zo heel moei lijk om hier wat ruim baan te maken. Onder de daverende toejuichin gen van de menigte aarzelde Pie tro niet zich aan het laken vast te pakken en naar boven te klim men. De luide kreten maakten plaats voor verbazing, toen men merkte op welke wijze de compo nist „naar binnen" ging Het ge juich brak opnieuw los, toen Pie tro de balustrade vastgreep en er door de hulpvaardige handen van dokter Fregia en Ripalta overheen werd geholpen. Even bleef hij staan. „Lina?" was het eerste wat hij vroeg. De dokter wees naar binnen en Pie tro zag in het slaapvertrek zijn vrouw met een gelukkige glimlach op het gezicht rechtop in bed zit ten. Hij snelde naar binnen en kon zijn ogen niet geloven, toen Lina haar armen uitstrekte met - iets er in! Even greep hij zich vast aan de rand van het ledikant - hij kon zijn ogen niet geloven. Ondanks het feit dat van buiten het lawaai tot in de kamer doordrong, hoor de hij toch de kleine ongearticu leerde kreten van een baby. Hun geluk was bovendien bekroond door het hernieuwde bezit van 'n kind! In enige stappen stond hij naast zijn vrouw. Hij nam het kleine wicht van Lina over en mompel de hevig aangedaan: „Mijn zoon!" EINDE van het Cerignolase philharmo nische orkest aat net geruime tijd zonder zijn leider had moeten deen, doen dat desondanks hart grondig meeleefde met de door hem behaalde triomf. Ongekend was de drukte, toen Pietro 's middags arriveerde. Het was of er geen mens in de stad meer aan het werk dacht en er slechts één wens bestond: Pietro Mascagni toejuichen Het was Pietro bijna onmogelijk om zich een weg te banen door de men sen, die dichter opeen stonden naarmate hij zijn woning naderde. Iedereen wilde hem de hand druk ken en de burgemeester, geholpen door een paar politieagenten van het stadje, hadden de grootste moeite om de mensen te dwingen ruimte te maken. Voor zijn woning bleek het ech ter onbegonnen werk om te pro beren naar binnen te komen. De mensen stonden dicht opeen voor zijn huisdeur en als er luidkeels door de politie werd geroepen, dat er ruimte moest komen, dan was het antwoord één luide jubelkreet ter ere van Pietro Mascagni. Op het balcon van de eerste ver dieping stond dokter Fregia, ge flankeerd door enige vrienden. Zij zagen de vruchteloze pogingen van Pietro om tot zijn huis door te dringen. Even later kwam ook Ripalta, de trouwe dienstbode, naar buiten. Lina verscheen niet, doch Pietro had door de drukte nauwelijks gelegenheid om daarop te letten. Slechts één gedachte be zielde hem: Ik moet naar binnen - naar mijn vrouw! Ripalta tikte dokter Fregia op de schouders, fluisterde deze iets in. waarop de arts nadrukkelijk knikte. Even later demonstreerde Ripalta haar spitsvondigheid. Ze ging naar binnen en kwam terug met een spiksplinternieuw laken, dat ze oprolde tot een dik touw,

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4