Enthousiaste ontvangst van Prins Bernhard op Curacao Grote fabrieksbrand in Haaksbergen Nederland sloeg zijn vleugels wijder Derde Divisie achter Maaslinie tevreden aken Buitenlandse notities Nieuwe Britse straalmotor Willemstad in feeststemming Na de souvereiniteitsoverdracht Naar wij vernemen: Verklaring van minister Luns Nederlandse leraar kwam om in Oostenrijkse Alpen Poetskatoen vatte vlam De Kanaal- zwemmenj Korreltjes VOETBAL Vrijdag 7 Augustus 1953 Pagina 3 sverwachtinff i Vrijdagavond tot ond) ;EN warmer bewolkt en droog, it matige verander- Vanmacht tamelijk ier en daar tiideluk gen overdag war- andaag. ten worden aange- phandel" was 'n ver- ngen om evenals op ingen, de aanvoer van i in veilingfust ver tellen. Dit heeft de Dp voorstel van het estuur werd besloten week Dinsdags 'n po- te houden, te begin- nsdag 11 Aug. De po en bloc worden ge- ondvraag vestigde de lekker de aandacht op bedrijf Geestmeram- »r momenteel prachtig r de aangesloten leden dagelijks gelegenheid rijf te bezichtigen. ■ing R.K. Gymver. rita Longa" ER De opkomst der deze keer niet groot. de uitslag van de Ursem voorgelezen, i had geen prijs be ar toch heel goed ge- rna werd bekend ge er waarschijnlijk geen kan komen. Alle mo- i zijn overwogen, n de winteruitvoering waarmee het eerste >rdt gevierd. Dit belooft ige avond té worden, sen keurploeg die zal •en. Het toneelgezel- Paulus wil ook helpen id tot een geslaagde Vita Longa zelf ien dat er het hele jaar gewerkt is. telijk adviseur sprak nmoedigend woord, iie zich nog niet als Ld eniging hebben opgege- toch wel graag willen ien zich altijd melden Poel. Examen ge handwerken IHARWOUDE Mej. alhier slaagde te Am- oor het examen nuttige ■n. Zij werd opgeleid Nierop te Alkmaar. 2 op 12.80; Golden Har- 5.ê0—5.70, 11-12 5.20— en Statue 12 op 3.80; 12 op 6.40; Hillegarda Hetty Hoos 12 op 5.90, Inglesc. Yellow 12 op 11-12 4.20—5.10; Irene 0; Johanna 12 op 5.40, Kansas 12 op 3.50, Kleurenpracht 12 op 11-12 4.70—5.50; King op 4.70, 11-12 5.10; Kor- op 8.00—9.40, 11-12 5.80 el. Triumph 12 op 4.30 -12 3.704.30; Lincoln- )p 4.20—5.00, 11-12 4.80 dewijk XIV 12 op 6.80. Lustige Witwe 12 op ls Dupey 12 op 11-50; op 7.30. 11-12 4.10—5.00; avorite 12 op 10.90; Mar. ip 5.40; Montgomery 12 80 11-12 5.30; Mother- 6.10—6.50, 11-12 6.50— irt 12 op 4.00, 11-12 3.90; ebus 11-12 4.10; Mount 2 op 4.00, 11-12 3.70; 12 op 9.00—9.70; Nivea I—7.20, 11-12 5.20—5.30; ans 11-12 3.40; Olga 12 II-12 8.40; Orange Fa- op 5.00, 11-12 5.20; Ph. 12 op 6.80—7.50, 11-12 Piquante 12 op 11-40; beth 12 op 4.605.30, I: Pride of Haarlem 12 -5.20, 11-12 4.00—4.70; opland U-12 6.00; Pru- 6.70—7.60, 11-12 4.50— ses Beatrix 12 op 7.70; nter 12 op 16.10, 11-12 k Attraction 12 op 12.10; i 12 op 9.50; Queen of 11-12 5.20; Red Cham- p 15.00—19.00, 11-12 7.10 ed Pierson 12 op 3.70, 4.20; Rev. Ewbank 12 lose Copland 12 op 5.40 -12 4.30—5.00; Red Pitt 0—8.10, 11-12 4.60—6.30; 12 op 4.60, 11-12 4.60; light 12 op 5.60; Scarlet 12 op 6.60, 11-12 5.70; op 3 80—3.90, 11-12 4 00 nndew 12 op 3.504.80, 35.70; Sunshine 12 op 90, 11-12 10.70—13.10; n 12 op 5.20—5.30; Teles- 12 op 5.40, 11-12 5.50; op 6.10—6.80, 11-12 4.90 iet. d'Oliveira 12 op 4.40 -12 4.105.00; Vlammen- >p 5.80—6.00. 11-12 5.90; *op 4.20—4.00, 11-12 4.00; ant 12 op 4.604.70, 11* 4.30; White Sail 12 op 11-12 3.00—3.80; White 'op 4.50, 11-12 4.00; Will. 12 op 3.50—4.30, 11-12 I; Will. Pitt 12 op 4.20— 2 3.50—3.70; Wintergold 1.10—12.00, 11-12 6.80— [low Giant 12 op 5.20, I; Yellow Gem 11-12 6.20, 12 op 3.50—4.00, 11-12 I; Zomerschoon 12 op /anenburg 12 op 3.60. gingen snel SN De eerste kaartjes ballonnenwedstrijd zun reeds in Bergen aangeko- aruit hleek dat de ballon e Wijminga alhier om «laten in 01st (Ov.) werd Het kaartje werd om' >st. De ballon van JB- eveneens om 3 uur los- werd in Doornspijk B«- De kaart werd om 6 uur )p 21 Augustus worden de lekend gemaakt. De Sovjet-nota 0e Sovjet-Unie heeft in een vrij vage en dubbelzinnige nota antwoord gegeven op de Westelijke voorstellen van 15 Juli j.l. om een bijeenkomst te beleg gen van de ministers van Buiten, landse Zaken der Grote Vier. Hoewel niet bepaald onvriende lijk van toon, vergeleken met vroegere nota's van het Kremlin, wordt er ditmaal toch ook 'n slag om de arm gehouden en is de inhoud allerminst een positief antwoord op de voorstellen van de Grote Drie. Te zeggen, dat Moskou de Westerse voorstellen aanvaardt, gaat beslist te ver. Hoogstens zou men kunnen spre ken van „een aanvaarden onder een zekere reserve". En dan nog blijft er genoeg over, wat de lezer van de inhoud aan het twijfelen brengt. Het is immers niet de hoofdzaak, dat de mi nisters elkaar zullen ontmoeten, maar belangrijker dat zij het eens zijn over welke onderwer pen gesproken moet worden. En op dit punt van zaken, waar de gehele kwestie om draait, wijkt de nota af van de bedoelingen der Westerse staatslieden. Het feit van aanvullende voorstellen van Russische zijde zegt genoeg. Het zijn geen aanvullingen op de punten die het Westen ter tafel wenst te brengen, maar geheel nieuwe gezichtspunten, die, hoe belangrijk op zich mis schien, geen moment in de ge dachten zijn geweest van de poli tici in Washington, Londen en Parijs. Het meest duidelijke voor beeld is de suggestie van de Sov jet-Unie, „dat communistisch China zich aansluit bij de bespre kingen van algemene wereld vraagstukken". De andere afwij king is te vinden in de volkomen negatie van vrije verkiezingen in Duitsland. De nota rept er met geen woord over. Er wordt alleen volstaan met enkele vage termen. Cpeelt het Kremlin een diplo matiek spel? Het zou heus niet de eerste keer zijn in de reeks van notawisselingen. Het Westen kent tot nog toe geen eensgezind standpunt over de status van communistisch China. Over het al of niet toelaten van de rode heersers uit Peking in de conferentiezalen van de Verenig de Naties lopen de meningen vooral tussen Washington en Londen sterk uiteen. De Russen dwingen het Westen met dit aan vullende voorstel deze kwestie opnieuw op het tapijt te brengen. Waarschijnlijk in de veronderstel ling de kloof tussen beide At lantische mogendheden te ver breden. Het niet direct accoord gaan met vrije en geheime verkiezin gen in geheel Duitsland kan twee oorzaken hebben. Op de eerste plaats voelen de Russen zich on gerust over een dergelijke uit slag. De gebeurtenissen van 17 Juni liggen nog vers in het ge heugen. En er gaat ook nu nog geen dag voorbij, of Moskou heeft de harden vol met de na sleep van de opstand. Vrije ver kiezingen zouden niets meer en niets minder dan een naar huis sturen van de Oost-Duitse rege ring tot resultaat hebben. Op de tweede plaats speculeert de nota op de onenigheid in West-Duitsland tussen de rege ring van Adenauer en de so cialistische oppositie onder leiding van Ollenhauer. Zodra het ant woord van de Sovjet-Unie bekend was, gaf Adenauer te kennen ontevreden te zijn. Hij wilde meer weten. Ollenhauer repli ceerde met de woorden: „Er be hoeven geen verdere voorwaar den voor een conferentie gesteld te worden." Moskou is niet pro- Adenauer, of eontra-Ollenhauer, maar contra Duitse verbonden heid met het Westen, b.v. in E.D.G.-verband. De Russen we ten maar al te goed. dat dit ook hèt twistpunt is, die de West- Duitse bondsrepubliek politiek in twee kampen gescheiden houdt. Een nederlaag van Adenauer op 6 September a.s. bij de West-Duitse verkiezingen zou volkomen in de Russische kraam te pjfc komen. Jot een versteviging van de basis voor een gesprek heeft de Russische nota geen bijdrage verlëend. Zou het Westen aan de Russen toegeven, dan bete kende het op hetzelfde ogenblik een liquideren van de tot nog toe gevoerde politiek. Het stand, punt van Moskou wijkt weinig af van. vroegere opvattingen. Eigenlijk staan beide partijen weer even ver van elkaar ver wijderd. Een gesprek onder de ze omstandigheden zou voor het Westen alleen maar verlies be tekenen: verlies, bovenal van wat met moeite onderling werd gewonnen aan eensgezindheid. Waarvoor men in Washington m hoofdzaak destijds bijeen kwam. ADONIS NAAR AMERIKA VERTROKKEN De 43-jarige Amerikaan Ha rold J. Adonis, die vijftien maanden waarvan bijna 6 in het huis van bewaring in Amsterdam heeft doorge bracht, is Donderdagmiddag te Rotterdam aan boord pan de „Veendam" gegaan, waarmede hij naar zijn vaderland terug- Keert. Voor hij aan boord ging drukte de heer Adonis rechts zijn advocaat Mr Roggeveen, de hand. :f£- - -- S® mP- WILLEMSTAD, 6 Augustus, (Van de ANP-correspon- dent) Om precies kwart over 8 is Donderdagochtend op het vliegveld Hato van Curacao een Amerikaans mili tair vliegtuig geland, waaruit enkele ogenblikken later Prins Bernhard der Nederlanden stapte. Korte bevelen klonken en als één man presenteerde de erewacht, ge vormd door 100 man van het corps Mariniers, het ge weer, terwijl de politiemuziekkapel 't Wilhelmus speelde. Vier Fireflies van de marine luchtvaartdienst stegen, toen het vliegtuig van de Prins geland was, op om de Prins een luidruchtige groet te brengen. Het comité van ontvangst bestaande uit de gou verneur, mr. A. A. M. Struycken en een aantal hoge autoriteiten trad naar voren. Nadat de Prins de leden van het comité hartelijk had begroet enkelen maakten ook bij het vorige bezoek van de Prins deel uit van het comité van ontvangst inspecteerde de Prins de erewacht. Op Hato waren ter begroeting mede aanwezig de consuls van de Verenigde Staten, Santa Domin go en Argentinië. Vele Curacaoenaars hadden de tocht naarf Hato gemaakt om van de aankomst van Z. K. H. getuige te zijn. Zij juichten met het per soneel van de luchthaven de Prins van ganser harte toe, toen hij lachend, in zijn admiraals uniform het stationsgebouw bin nenging en zich naar de gereed staande auto's begaf om zich via de Schottegatweg naar het gou vernementsgebouw het paleis van de gouverneur te begeven. Voordat de Prins in de auto stapte legde hij voor de Curacaose omroep een verklaring af. Hij zeide: „Ik heb een prach tige vliegtocht gemaakt en vind het heerlijk weer op Curacao te zijn. Er is bij u altijd zo'n prach tige zon en zulk prachtig weer. Het spijt mij dat mijn bezoek zo kort moet zijn en dat niet alle eilanden bezocht kunnen worden. Het bezoek aan Aruba moet he laas ook maar zeer kort zijn. Ik wil u graag de hartelijke groeten van de Koningin overbrengen en van de kinderen, waar ik juist ben geweest". Rondrit. Het geduld van de enthousiaste Curacaoenaars behoefde niet zo erg lang op de proef te worden gesteld, want om klokslag half elf verscheen de Prins weer, dit maal om een lange rondrit over het eiland te maken. Gezien het feit. dat de brug nog altijd niet hersteld is van de aanvaring door een tankboot, ruim veertien da gen geleden maakte de Prins en zijn gezelschap voor deze rondrit de tocht over de Annabaai met het jacht van de gouverneur, de „Beatrix", waarvan fier de Prin selijke standaard wapperde. Vrolijk wapperden in de stra ten van Otrabanda, waardoor het eerste deel van de rondrit ging, de vlaggen en overal stonden de mensen rijen dik om de vriende lijk lachende en groetende „Prins Hoelandes" toe te juichen. is de drie-jarige Leida Gosens, die Zondagmiddag tijdens een brand in een schuur te Apeldoorn ernstige brandwonden opliep, aan de gevolgen overleden. De toe stand van haar vijf-jarig broertje, die eveneens met moeite werd ge red, is thans bevredigend was de Amerikaanse mevrouw Lillian Hall uit Boulder (Colo rado) gistermorgen de vijf en twintigduizendste bezoekster aan de tentoonstelling „Schatten uit het Vaticaan". Haar werd het boekje van Norwood Young „Ro me and its history" aangeboden.. heeft de Zweedse vereniging voor hulp aan kinderen „Radda Bar- nen" ten behoeve van kleuterscho len in het getroffen gebied circa drieduizend vierkante meter lino leum ter beschikking gesteld is de vier-jarige Jan Nering uit Duivendrecht, die sedert Woens dagmiddag werd vermist en wiens opsporing gistermorgen, ook via de radio, werd verzocht, verdron ken. Het lijkje is inmiddels ge vonden bevonden zich op 1 Augustus j.l. Tijdens een' onderhoud, dat de Amsterdamse correspondent van het Indonesische dagblad Merde- ka had met de minister zonder portefeuille Luns over diens in drukken van Indonesië, ging de minister uitvoerig in op de vraag, hoe verklaard kan worden, dat de Nederlandse volkshuishouding wei nig nadeel ondervond van de overdracht der souvereiniteit aan Indonesië. Minister Luns wees er daarbij op, dat naast de noodzakelijke krachtsinspanning vele na-oorlog- se problemen in breed verband werden bezien en dat Nederland z'n vleugels wijder uitsloeg, waar door zijn positie veelzijdiger werd. De minister kon dit op zijn reis in Azië in verschillende landen constateren. Naast deze heroriëntatie in de wereld, stond de uitbreiding der industrialisatie in eigen land, waarbij belangrijke investeringen nog 1843 geëvacueerden in de provincie Noord-Brabant. Dit aan tal is te splitsen in 1294 extern en 549 intern geëvacueerden. De ex terne evacuatie betreft nog 55 gemeenten. hoopt de heer L. J. J. Arts te Til burg, directeur van de „Nieuwe Tilburgse Courant", oud voorzit ter van de Kath. Ned. Dagblad pers en eveneens een bekende figuur in de federatie van het boekdrukkersbedrijf, op 17 Augus tus a.s. zijn zeventigste verjaar dag te vieren. MEVROUW BIDAULT ONTVANGT NEDERLANDSE KINDEREN. Meer dan 100 kinderen uit het Rampgebied, die zijn uitgeno digd om hun vacantie in Frankrijk te komen doorbren gen waren de gasten van me vrouw Bidault, de echtgenote van de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Zij be reidde de kinderen een onge- awongen en hartelijke ont vangst en tracteerde hen op allerhande versnaperingen. Hier zien we mevrouw Bidault temidden van haar jeugdige gasten uit Nederland. uit het buitenland konden wor den aangetrokken. De nadelemder souvereiniteitsoverdracht, die zoer veel omvattend waren, konden zo doende worden opgevangen. Daar naast droegen de Nederlandse on dernemers en werkers in Indone sië het hunne bij tot het hand haven van 't economisch potentieel van Nederland. Zij hebben' het de laatste jaren in Indonesië niet gemakkelijk gehad, maar zij heb ben met vlijt en beleid gewerkt en een bewonderenswaardig aan passingsvermogen getoond. Minister Luns legde dan ook in het bijzonder de nadruk op zijn bewondering voor de wijze, waar op de Nederlanders in Indonesië na de souvereiniteitsoverdracht hun taak hebben vervuld, en zulks stellig ook in het belang van In donesië. In het Oostenrijkse Alpengebied de Tauern bij de Gross Glockner is de 58-jarige heer L. Klaassen, leraar aan de ambachtsschool te Scheveningen, dezer dagen geval len in een zestig meter diep ra vijn en daarbij gedood. De heer Klaassen verliet Dins dagmorgen vroeg vergezeld van zijn vrouw en een vriendin van zijn dochter, Chladming in de provincie Stiermarken op weg naar de berghut Preintal, waar zij van plan waren de nacht door te brengen. Het was mistig weer en de heer Klaassen liep voor de twee vrou wen uit. Toen hij trachtte een sneeuwveld over te steken, ver loor hij zijn evenwicht en viel voorover van een helling van meer dan zestig meter. De dames die hem trachtten te redden, volgden het spoor, dat door zijn vallend lichaam in de sneeuw achtergelaten was, maar vonden hem dood. Door dit noodlottig on geval is het aantal slachtoffers in de Oostenrijkse bergen dezer zo mer tot 49 gestegen. (Advertentie) (Vervolg van pag. 1) Wij hebben gisteren één van de onderdeelsstaven bezocht. Het was er een druk geloop van officie ren en soldaten, die het kampe ment van de nodige voorzienin gen voorzagen. Tentjes werden op geslagen, wij zagen zelfs een aal moezenier zijn eigen sheltertje op zetten, licht en telefoons werden aangelegd en natuurlijk ook een wasgelegenheid. Met witte linten werden de toe gangen tot de kwartieren van de voornaamste officieren aangege ven, zodat deze ook 's avonds di rect te bereiken zijn. Behalve na tuurlijk de commandant zijn er bij een onderdeelsstaf een viertal officieren, in wier handen de lei ding van de hele campagne ligt. Zij worden betiteld als de S 1. S 2. S 3 en de S 4. De S1 is de kapi tein-adjudant, die tot taak heeft de aanvulling van het personeel te verzorgen, kwartiermaker is voor de staf, zorg draagt voor'het moreel van de troep en tenslotte voordrachten maakt voor. on derscheidingen. De inlichtingen-officier wordt als S 2 betiteld. Hij verzamelt, registreert en bepaalt de waarde van alle inlichtingen over de vijand en over het terrein. Dan geeft hij zijn inlichtingen door aan de commandanten en regelt de verkenningen en patrouilles. Het hoofd operatie, de S 3, is be last met de tactische operaties. Hij blijft steeds op de hoogte van de frontsituatie, houdt elke bewe ging op de kaart bij en analy seert bovendien nog de mogelijk heden van het terrein. De S 4, het hoofd logistiek, heeft de zorg voor de ravitailleringen en dient de aanvoerroutes steeds te controleren. Deze aanvoerlij nen worden met doeltreffende pij len, die met pinnen in de grond worden gestoken, aangegeven. Onafgebroken kunnen colonnes naar de fronten rijden, terwijl bij de kruispunten handige wegwij zertjes neergezet kunnen worden waarop de onderdelen in code zijn vermeld. Gereed. De derde divisie is thans gereed om een vijandelijke aanval het hoofd te bieden. Om zes uur werd het algemeen alarm gegeven en terstond gingen de troepen hun stellingen betrekken, die dicht bij bet concentratiegebied liggen. Op dit ogenblik is men nog bezig met de versterking van de stellingen waarna men gaat patrouilleren en afwachten, wat de vijand zal on dernemen. De opzet van oefening „Drie, tand" echter is nooit geweest on grootscheepse oefeningen te hou den. Het doel was de volledie- divisie zo snel mogelijk mobili seren en in stelling brengen. En deze opzet is reeds nu op prach tige wijze verwezenlijkt. De actie der journalisten in Indonesië DJAKARTA, 6 Aug. (P.N.-Ane- ta). Bij het aanbieden van de petitie aan de Indonesische pro cureur-generaal heeft deze Woens dag aan de demonstrerende jour nalisten verklaard, dat hij nog geen maatregelen tegen de hoofd redacteur van Pemandangan, Asa Bafagih, heeft genomen en dat hij de zaak nog nader zal over wegen. Zowel de voorzitter van het parlement, mr. Sartono, als de vice-premier, mr. Wongsonegoro, deelden mede, dat de perswet in voorbereiding is en dus de aan dacht heeft. De minister van Justitie, Djody Gondokusumo, die vroeger zelf redacteur van Pemandangan was, zeide de gevoelens van de journa listen te kunnen delen en hij hoopte die gevoelens met zijn nieu we positie in overeenstemming te kunnen brengen. Hij zeide zo no dig corrigerende maatregelen te gen de betrokken ambtenaren van Justitie te zullen nemen. Woensdag, de dag waarop de uitwisseling van de krijgsgevan genen plaats vond, hadden Foster Dulles (links) en de presi dent van Zuid Korea, Syngman Rhee besprekingen in Seoel. a Telefoto A.N.P. cv Gistermiddag heeft een enorme brand gewoed in een loods van de poetskatoenfabriek N.V. S. Frankenhuis en Zonen te Haaksbergen, waar honderden balen katoen- afval lagen opgeslagen. De loods is totaal uitgebrand. De directie van de fabriek schat de seliade op minstens anderhalf a twee millioen. Omstreeks half drie, toen men bezig was in een loods van de fa briek met het lossen van een vrachtauto met balen katoenafval, schoot plotseling een grote steek vlam uit één der balen. In het zeer brandbare katoenafval gre pen de vlammen snel om zich heen, zodat in een minimum van tijd de gehele loods in lichte laaie stond. De arbeiders die aan het lossen waren konden zich nog net uit de voeten maken. Onmid dellijk werd de brandweer van Haaksbergen gewaarschuwd, die snel ter plaatse was en het vuur met tien stralen bestreed. Aan blussen geen denken. Aan blussen was echter geen denken, het enige wat men kon doen was te trachten de tweede loods te behouden, die later ook LONDEN 6 Aug. (Reuter) De Britse regering heeft bijzon derheden bekendgemaakt van een van de krachtigste straalmotoren ter wereld, de Rolls-Royce Avon R A 12, die tot dusverre op de geheime lijst stond. Bij proeven in April heeft, zo wordt gezegd, deze motor een stuwkracht van ongeveer 4.275 kilogram ontwikkeld. Men mag echter veronderstellen dat bij vliegproeven een kracht van meer dan 4.500 kilo is ontwikkeld. De Avon-motoren zijn in het bijzonder bestemd voor het passa giersvliegtuig met straalaandrij ving van het type Comet-3. Zij worden ook geschikt gemaakt voor de Camberra-bommenwerper. Voorts zullen deze motoren wor den geplaatst in de Vickers Va liant 4 bommenwerper, de super sonische Hawker- en Vickers- jachtvliegtuigen en de Vickers- 660, de nieuwste Britse bommen werper. Onlangs werd bekendgemaakt, dat de Britse vliegtuigindustrie begonnen was met de productie van de de Havilland Gyron-motor, die de krachtigste straalmotor ter wereld zou zijn. De bijzonderhe den hiervan zijn echter nog ge heim. Volgens Amerikaanse com mentators zou bij proeven op de grond echter reeds een stuwkracht van 7.200 kilogram zijn gemeten. een prooi der vlammen werd. De achterste loods, die een opper vlakte heeft van 1500 m2 en een hoogte van 10 meter, moet echter als verloren worden beschouwd. Gevreesd wordt, dat de nablus sing, evenals indertijd bij de grote katoenbrand in Enschede, nog wel enkele dagen in beslag zal nemen. DOVER, 6 Aug. (A.N.P.) Drie van de zes zwemmers en zwem sters, die zich in de vroege mor gen van Donderdag bij Cap Gris Né te water hadden begeven voor een Kanaalovertocht, hebben in de middag opgegeven; het zijn Elna Anderson, een Deens onderwijze resje uit Folkestone, en de Engel sen Victor Birkett en Fred Gill. Elna Anderson, die aan haar zesde poging toe was, staakte na acht uur 20 minuten de strijd, evenals Birkett, die in 1952 de tocht van Calais naar Dover volbracht had. Fred Gill gaf op nadat hij zeven uur negen minuten in zee was geweest. De drie andere candidaten, de 56- jarige Ned Barnie (Schotland) die op drie geslaagde overtochten kan terugzien, de Londenaar Ken neth Wray die het avontuur voor de vierde maal onderneemt en Margaret Feather (Engeland) die het voor de derde keer probeert, zetten hun poging voort. Wray passeerde in de morgen op minder dan drie kilometer af stand de zwemster Kathleen Mayoh uit Lancashire die te Dover gestart was voor een Kanaalover tocht in tegenovergestelde rich ting. De lonen Het is, na kennisneming van het Voorlopig Ver slag over de wetsont werpen betreffende de huur verhoging, de compensatie daarvoor, de belastingverla gingen e.d., hierna kortweg in het algemeen te noemen het sociaal-economische complex, duidelijk, dat er in de Tweede Kamer 'n meerderheid is voor volledige compensatie" voor de verhoogde huren. Dat wil zeggen: volledige compensatie voor de lonen. Nu moet er ze ker ook volledige, althans re delijk-voldoende compensatie komen voor de niet-loontrek- kenden. Dat is volkomen bil lijk. Intussen is nog niet be kend. hoe de regering over de compensatie van de lonen denkt. Tot nog toe weten we niet meer, dan dat de regering voornemens is, de helft van de huurverhoging door loonsver hoging te compenseren. Tot welk bedrag, dat weten we niet. Er wordt met de Stich ting van de Arbeid nog overleg gepleegd. Maar het is wel te bevroeden, welke kant het op zal gaan. Zie de vermelde meerderheid in de Kamer voor volledige compensatie. Ook hier zijn dan nog enkele open vragen. In hoeverre zal deze nieuwe loonronde want dat wordt het in de prijzen mo gen worden doorberekend? En zal die doorberekening in ver band met de concurrentie ver antwoord zijn? Vragen, die toch ook beantwoord moeten worden! De kleine kant Wat bij lezing van het He V.V. over het sociaal- economische complex ook duidelijk wordt, dat is, hoe steeds algemener de me ning wordt, dat wij er nooit zullen komen met de betrek kelijk kleine maatregelen, die de regering nu voorstelt. Van verschillende kanten wordt daarover geklaagd. Waarom poogt de regering bijv. het be drijfsleven te stimuleren met een vrij groot aantal kleinere tegemoetkomingen, inplaats van met enkele maatregelen van groter belang? Waarom met name in de regering er tenminste nu niet toe overge gaan, de in 1951 opgelegde be lastingverzwaringen ongedaan te maken? De z.g. structurele maatregelen, gericht op de ont wikkeling van het normale be drijfsleven, hadden al eerder genomen moeten worden. Dan zouden zij veel eer en veel meer effect hebben gehad, ook met 't oog op hun samenhapg met de werking van de z.g. openbare werkenpolitiek. En wie spreekt over de ontwikke ling van het normale bedrijfs leven moet zeker niet alleen denken aan de grote bedrijven, die zich immers vaak nog we ten te redden met een beroep op de kapitaalmarkt. Terecht wordt dan ook aandacht ge vraagd voor het middelgrote bedrijf in de industriële sector. En voorts is men vrij algemeen in dit V.V. van mening, dat veel meer moet worden gedaan voor de middenstandsbedrij- ven, voor wie in de afgelopen weken schier van alle kanten de belangstelling ts gevraagd. Ont de zilveren bal Op 16 Augustus wordt de eerste ronde gespeeld van het jaarlijkse tournooi om de zilveren bal. De volgende ontmoetingen staan die dag op het programma: Xerxes— Emma, ElinkwijkFeyenoord, Stormvogels—V.V. V., Enschede— Heracles, SpartaWageningen, Eindhoven't Gooi. Vrijgesteld zijn A.D.O. en Quick (Nijmegen). Op 23 Augustus ontmoet A.D.O. de winnaar van de ontmoeting ElinkwijkFeyenoord en Quick speelt tegen de winnaar van Eind hoven,t Gooi. Verder worden de halve eindstrijden gespeeld. Op 30 Augustus staat de eindstrijd op het programma.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3