Eiikhuizer Bloementuin Wat Wieriiigermeer's raad dacht van het raadhuisplan Bello" liep weer uit de rails Een sprookje van licht en kleur Prins Bernhard terug Buitenlandse notities X vast weer komst in 35.000 aatsloterij Kruis-strijd ingezet akvoerder :lcampo entenarts GRONINGEN Maandag 10 Augustus 1953 Pagina 3 PERSVLUCHT MET ONBEKENDE BESTEMMING Nederland leidt in landenklassement Markt en Beurs rwachting door het K.N. Bilt. geldig van i tot Dinsdag- ELER met wisselende verwegend ma le wind. Lagere aturen dan van- Aug. Het K.N. Boven grote de- ja heerste tijdens zonnig en vrij er, dat veroorzaakt uitgebreid gebied druk. Alleen in de men zware regen en voor onder in- storing, die Zater- krijk trok en ook n plaatsen onweer Grote hitte kwam voor met uitzon- mje waar dagelijks eraturen van bijna rden gemeten. El- iwik vrijwel overal tden. heeft de algemene ling boven de zodanig gewijzigd, eersende depressie geleidelijk naar opa gaat uitbrei- blijft zich daarbij evinden van een fan hoge luchtdruk, Ie Golf van Biscaye epressies die ten an naar het Oosten eze depressies hun Dt ons land zullen nu nog niet met zeggen, maar men rekening mee hou- eer een iets minder zal krijgen dan het ir dagen heeft ge ïAGE, 10 Aug. klasse van de 520e s een prijs van eloot. De prijs is r. 14759. rassingen ;en beetje raar ge- openingsronde van ruis Zaterdagavond, n, ongetrainde jon- i, die niet volledig men wegens vacan- ■ooien" etc. leven niet uit. Ver- r, verrassingen daar. enheid over de gang i het Gouden Kruis, t zo heel lang gele- itie van het seizoen, weg te degraderen ie rangsgelegenheid. Noordholland niet t ingrijpen, dan zul- alle belangstelling :h zo aardige beker- rliezen. I. Noordholland maar impetitiedagen door erspelen, desnoods in Houdt de strijd om Kruis gaande in de ftallen volledig kun- dan zal deze wed er in ziin oude glorie ien. m dus. Ja, want zo e zege van de Blok- op SEW 1 toch wel de overwinning van op Hugoboys. Zwaagdijk niet ver- ierkhout met 82 lurde en VESDO dat 3 tot een gelijk snel lus eervol sneuvelde kwam ook een ronde gelijke spel in Hoog- moeizaam bevochten oppers 2. enslotte de uitslagen: V 2 4—5 Hugo Boys 1 21 lkm. Boys 3 11 landia T 1 37 'vogels 1 13 —JVC 1 1—6 ervogels 2 14 W. Frisia 3 5—1 —Berkhout 1 82 -SEW 1 4—1 i 2Blokkers 1 22 W.B. 1 4—n rmerend II 42 II 4—5 sHugoboys 21 1. Boys 3 III 1—1 (na verlenging) landia (Tuitj.h.) 37 .TENSVLOTBRUG genoot Dik de Graaf dezer dagen te Haar- :t diploma zaakvoer- lik momenteel Ko- agt, was het een hele diploma te veroveren. EN Tot studenten- Rijksuniversiteit te s benoemd de heer Wichers te Bathmen ninger Universiteit is den lande waaraan marts wordt verbon- Ie vervulling van zijn sg een dagtaak heeft, chonfeld zal zorgen /entieve en geestelijke fan de studenten. On- suedoniem Belcampo nige bundels verhalen. Rede van Malenkof Bij de bestudering van de in houd der uitlatingen van staatslieden uit. de dictatoriaal bestuurde landen is het altijd gewenst een zekere reserve te betrachten t.a.v. de betrouw baarheid en de oprechtheid. De ze staatslieden hebben niemand enige verantwoording af te leg gen. En kunnen zich meer ver oorloven dan de politici der de mocratische volkeren. Hitler had de gewoonte om herhaalde ke ren de grenzen van nabuurlanden als onschendbaar'' te proclame ren maar gewoonlijk duurde het maar kort of zijn legers wierpen de grenspalen omver. De ge schiedenis telt vele van derge lijke voorbeelden. De Russen vormen op deze regel geen en kele uitzondering in hun gedra gingen. Een regel overigens, die volkomen in hun duister en dubbelzinnig diplomatiek spel past. Het spel van mannen die streven naar macht en op macht moeten steunen om hun posities te handhaven. De Russische premier Malenkof heeft in de vergadering van de Opperste Sovjet Zaterdag een rede gehouden. De voornaamste punten die hij aanroerde wa ren (zoals men elders in de nieuwskolommen kan lezen) de verklaring, dat de V.S. niet lan ger het monopolie van de H- bom (waterstofbom) bezitten; ten tweede een korte uiteenzet ting van de Russische visie op de hedendaagse internationale betrekkingen en enkele mede delingen over de economische positie van de Sovjet-Unie en de militaire kracht van het land. De laatste punten iv.m. de be groting. De verklaring over de H-bom is de meest opzienbaren de. Het heeft weinig nut zich in de vraag te verdiepen, of de Sovjets een dergelijk projectiel kunnen maken. Vele Duitse ex perts op het terrein van de V- wapenen zijn destijds in gevan genschap weggevoerd. En de Russen zelf zijn bepaald geen kwajongens op het gebied van de natuur- en scheikunde ter wijl spionnage evenmin is uit gesloten. Daarom schakelen Ame- rikaanse deskundigen de waar heid van de mededeling dan ook niet uit. Wat verstandig is. Ze kunnen er beter wèl, dan niet rekening mee houden. Mocht de juistheid al te zijr.erti.id komen vast te staan, dan betekent deze vinding een wijziging in de on derlinge strategische krachtsver houdingen, die op hun beurt op de politieke betrekkingen van invloed zijn. Niet minder lastig is het, om in de woorden van Malen kof over de verstandhouding van de Sovjet-Unie tot de ove rige landen waarheid en mislei ding van elkaar te scheiden. Eén ding is zeker. Voor de zoveelste maal worden de Westerse landen tegen elkaar opgezet. „De V.S. streven naar oorlog'. „De Ver. Naties staan in dienst van het agressieve Atlantisch Pact". Ma lenkof wenste Frankrijk „suc ces in de strijd tegen een her leving van een Duits militairis me" en herinnerde aan het Frans-Russisch Vriendschapsver drag. Italië beloofde hij granen en ander voedsel, wanneer de Italiaanse industrie aan de Sov jet-Unie zou leveren. De premier zinspeelde op goede betrekkingen met Turkije (Turkije is lid van de N.A.V.O.) en Perzië, evenals met de overige nabuurlanden. Uit het eerste blijkt de doel stelling Duitsland buiten de Westerse verdediging te houden. Van een oplossing van de Duit se kwestie in de geest van de Westerse opvattingen hereni ging op basis van vrije verkie zingen is geen spoor ir., de rede van Maienkof te vinden. Veeleer het omgekeerde, wat blijkt uit de beloofde steun aan Oost-Duitsland. Het tweede com plex van frasen, gewijd aan het Midden- en Nabije Óósten, be oogt een samenwerking van dit deel van de wereld met bet Westen tegen te gaan. De vrien delijke woorden aan het adres van Japan hebben slechts het oogmerk Tokio voor een toe komstig Aziatisch blok te win nen, althans om het van de V. S. en de verdedigingsverdragen van de Stille Oceaan los te we ken. Malenkof heeft nogal enige pijlen op zijn boog genomen, die de Rusland-kenners en de poli tici van het Westen stof tot overpeinzen geven. Het geheel zou onvolledig zijn, wanneer niet de eis gesteld werd communis tisch China tot de V.N. toe te laten. Toch heeft Malenkof opnieuw I gezegd, dat Oost en West vredig naast elkander kunnen leven en „er geen enkele kwes tie bestaat, dia niet door vreed- Na de opening van de fraaie expositie maakten organisatoren en genodigden in de bloe mentuin een wandeling. Op de foto v.l.n.r. de heer B. v. Dijk. lid van de beplantingscommis sie, de heer A. B. J. Prakken, lid van Ged. Staten van Noordholland, burgemeester A. Admiraal en de heer J. W. Dubois, secretaris Stichting Enkhuizen Bloementuin. Wordt de ticeede Enkhuizer Bloementuin een succes? Gezien de grote belangstelling, die de eerste tentoonstel ling genoot, is dit wel te verwachten. Gezien ook het enthousiasme waarmee Zaterdagmiddag de officiële ope ning geschieddemogen we aannemen, dat de belangstel ling van de kant van het publiek niet zal onderdoen voor die van verleden jaar. We kunnen het slechts hopen en verder de dagen (en bezoekers) tellen. Intussen zijn de poorten van deze Bloementuin opengeztvaaid. In een stra lende middagzon hebben de tientallen genodigden hun rondgang over t tentoonstellingsterrein gemaakt en heb ben zij kunnen genieten van de prachtige kleurencompo- si.ties, door vakmanschap en vaardige handen geschapen. Enkhuizen is, zoals de heer .4. B. J. Prakken het in zijn openingsrede formuleerde, „een levend centrum aan het IJ seinteer", tvaartoe dan deze Bloementuin een belang rijk deel bijdraagt. Onder de vele genodigden die naar de plant met zijn wortel; de opening bijwoonden troffen we dan op de eerste plaats de heer A. B. J. Prakken, lid van de Gedeputeerde Staten van N. Holland, enkele vertegenwoordi- gers van B. en W. van verschil- lende gemeenten in W. Fries land, Maj. Hoogkamer, districts commandant van de Rijkspolitie te Alkmaar, diverse VW-verte- genwoordigers uit Noord Holland en de directeur van de WV te Amsterdam, de heer Nikerk. Nadat de burgemeester alle aanwezigen hartelijk welkom had gebeten, overzag bij de succes sen van de eerste Bloementuin. 14000 bezoekers werden op deze eerste bloemententoonstelling ont vangen en daaronder waren er velen van buiten Westfriesland. Spreker schetste de verdere ont wikkeling van het actie-comite. dat in het najaar van 1952 werd omgezet in de „Stichting Enk huizer Bloementuin." De ge meenteraad stelde de stadsplant- soenen ter beschikking, waarmee het probleem van de expositie ruimte was opgelost. Dank zij 't lofwaardig initiatief van ver schillende zaadtelers en hande laren, die tezamen 30.000 planten ter beschikking stelden, kon men een bloementuin scheppen. die zeker de belangstelling waard is. ..En zonder de belangeloze me dewerking van velen," aldus burgemeester Admiraal, zou nooit zijn bereikt, wat men thans kan bieden." Lest but not least, verwelkom de hij mevrouw Prakken aan wie een bouquette rode anjers werd overhandigd. Steeds meer vreemdelingen. De heer Nikerk, directeur van hef V.V.V. te Amsterdam gaf een algemeen overzicht van 't vreem delingenverkeer. Vanuit Amster dam, dat spreker het centrum noemde van het vreemdelingen verkeer in Nederland, verdeelden deze zich over de rest van het land. Een niet onbelangrijk ge deelte vertrekt daarbij naar het Noorden van Noord Holland. Enkhuizen, Hoorn en Alkmaar. Het feit, dat steeds meer vreem delingen een bezoek brengen aan de gebieden boven het Noord- Hollands kanaal, is in zeer sterke mate te danken aan de herleving van deze steden door de concen tratie van bloemkwekerijen. Ook de heer A. B. J. Prakken, die In Noord Holland was 1910 15 ha. bebouwd met bloemzaden, in 1952 was dit gestegen tot 80 ha. Deze cijfers geven een duide lijk beeld van de stijgende be- langstellin" voor „de bloem." En nadat de heer Prakken de wens had uitgesproken, dat ook deze bloementuin grote belangstelling mag trekken, verklaarde hij de tentoonstelling geopend. Symphonie van kleur. Hierna maakten alle genodig den een rondgang over het ten toonstellingsterrein. Hoe schoon de aanleg ook mag zijn, 't effect wordt zeker gebroken, door de tientallen lichtbakken die als paddestoelen tussen de bloemen oprijzen. Dit effect zal eerder in de verlichting zelf gezocht moe ten worden en het pleit, dat reeds op de eerste avond ruim 1000 bezoekers de loketten heb ben gepasseerd, levert hiervan wel het duidelijkste bewijs. Hoe mooi de expositie overdag ook mag zijn. het kan toch niet halen bij wat het 's avonds is. Honder den lampjes, talloze lichtbakken en schijnwerpers geven aan de plantsoenen een buitengewoon effect. Vergeleken bij varig jaar is hier enorm veel verbeterd en veranderd, zeer ten goede ove rigens. Het Julianapark is het grootst verlicht en evenals de eerste ex positie vormen de Dr. v. Lee- bank en het houten bruggetje de punten voor een sprookjesachtig overzicht. In het Wilhelminaplantsoen is de verlichting minder als in het Julianaplantsoen. maar beter en grootser als verleden jaar en op bepaalde punten zelfs zeer mooi, door het bijzondere effect van licht en schaduw op de bedden Petunia's. Asters. Begonia's etc. In de vijvers baden de bloemen- vlotten in een zee van licht, ter wijl de fontein eveneens door de verlichting, gouden regen schijnt uit te strooien over het water. Het eilandje is ook verlicht en wordt geflankeerd door de zeer originele gasverlichting. Al met al is de Bloementuin Wat de raadsleden ook over de was dat hij het ontwerp zeker cratie, verbonden aan de uitge- raadihuisplannen gedacht hebben, niet mooi vond en ook zeker niet kozen kubusvorm, gezegd hebben ze uitermate wei- passend in het Wieringermeer- Burgemeester Loggers zeide ni®. Een journalist die het on- andschao Overigens herinnerde hierop dat, als de zelfstandigheid behoorlijke late aanvan.gsuur van hij er B en W aan dat er nog verloren gaat. diverse sociale deze raadsvergadering had «e- zeer veel zaken zijn die grote uit- voorzieningen aohter moeten blij hekeld, kreeg van de heer Ad- gaven vergen. Hierbij dacht hij ven. Mocht zulks gebeuren dan deris precies eenzelfde kapittel :e in de eerste plaats aan het me! zullen B en W niet aarze.en vni- spoed aantrekken van industrie, moedig de dan benodigde rijks- En tenslotte waarschuwde hij de gelden aan te vragen, doch spr. Raad om toch vooral niet te veel verwachtte niet dat het nodig naar het min of meer geïsoleerd zou zijn. De in het raadhuis op- gelegen Wieringerwerf te trek- genomen expositieruimte zal ook ken, maar meer over te laten aan voor Wierim»ermeerders toegan- het vrije spel der maatsdhappe- kelijk zijn. Dit raadhuis is niet lij'ke krachten. 1 duur als we het vergelijken met De heer Zoodsma verheerlijkte diverse voor de oorlog gebouwde stel had verkondigd. Trouwens in hooggestemde bewoordingen 't raadhuizen. 't was opmerkelijk, dat bijna alle voorstel, een voorbeeld dat door Het bouwrijp maken van de raadsleden op die toespraak te- de heer Stoel spoorslags gevolgd straat komt goeddeels ten laïte ruggrepen om hun houding te werd. Een verademing daartus- van de 42 woningen die er aan verdedigen ofwel hun stem te mo- sen vormde het in dit geval eim- zullen worden gebouwd. Er zijn j delijk niet langdradige vertoog inderdaad meer dingen waar veel van de heer Klop, die vond da: geld voor nodig is, maar alles op het uiterlijk van het ontwerp z'n tijd Als dit raadhuis gebouwd „buitengewoon veel te wensen wordt gaat er zodra mogelijk een overliet, omdat het meer leek op opdracht uit naar de architecten een fietsen, of steenfabriek ofwel voor een ontwerp ambtswoning een opslagplaats voor munitie" voor de burgemeester, aangezien Het mag verstandig ziin dat er die zich dan ook in Wieringer- voortvarendheid betracht wordt, werf zal vestigen, persé niet goed te praten is het De kosten feit dat met geen woord gerept 1 De heer Klop vroeg opnieuw wordt over de zeer aanzienlijke I waar de kostenberekening voor slikken, als eerst doorburge meester Loggers op fluistertoon over de perstafel was gebazuind. En wat de hr Addens verder over de besteding van de f 600.000 van de Wieringermeerders zei was een nagalm van hetgeen burge meester Loggers even tevoren bij de inleidingsspeech over 't voor - - -ko liveren. B. en W. hebben de raadhuizen van Hoorn, Huizen, Sassenheim Katwijk en Leidsendam bezocht om te ervaren dat dergelijke vooi Wieringermeer wel geschikte ge bouwen thans tussen de 700.000 en 800.000 gulden zouden moeten kosten. Vasthoudende aan het be ginsel van zuinig aan met de centen en toch representatief en geschikt voor 12.000 inwoners, hebben de architecten Klaren- beek en Berghoeff na veelvuldig overleg met B en W en Raad het r,u in behandeling gebrachte ont werp vervaardigd) Gymnastiekzaal Dan deed spr. de allerwege on getwijfeld met zeer grote instemr ming begroete mededeling, dat toestemming is verleend voor het bouwen van een gymnastiekzaal voor school- en veremgingsge- bruik, te Wieringerwerf. Voor stellen dienaangaande zullen ook zodra mogelijk in de raad komen. De heer Addens. constateerde na een herhaling in grote lijnen van het burgemeesterlijk betoog, dat er in het tegenwoordige tij delijk raadhuis teveel tijd verlo ren gaat door het heen en weer geloop van de ambtenaren. So berheid wordt er altijd betracht door de raad van Wieringermeer, vandaar dit ontwerp, wgnt vleu- ge'.bouw is veel duurder dan een kubus. Dat voer 't nieuwe raad huis een geheel nieuwe inrich ting nodig is komt eigenlijk goed uit, want het meubilair van het tijdelijke raadhuis moet nodig vervangen worden. Uiteraard was het goed op te merken, dat dit meubilair natuurlijk niet van de 2 ton die geleend wordt betaald moet worden, want meubilair schrijft men natuurlijk niet in 75 jaar af- Daarvoor wordt dus een deel van de gekweekte reserve benut. Het enige teleurstellende in het voorstel ~vond spr. dat de voordeur niet in het midden van van het gebouw staat. In elk ge val verwachtte hij vanuit het nieuw te bouwen raadhuis een uitmuntend bestuur, want de de mocratische sfeer van de kubus zou zeker niet nalaten gunstig op de beraadslagende bestuurde- Zuidgevel bij avond een sprookje gelijk en het voornaamste in de komende drie weken wel rên in te werken, weer gezocht worden tussen acrii De behartigenswaardigste op en elf uur 's avonds. merking van de heer Breebaart Westgevel Een tekening van het nieuwe raadhuis van de gemeente Wieringermeer. Het ontwerp maakte Prof. Berghoff en Ir. Klarenbeek. kosten van de grond en van het'de grond en de jaarlijkse exploi- „afwerken van 't raadhuisplein. tatiekosten van het raadhuis ble- Omze gemeerle verkeert al op ven. Het bouwrijp maken van de de rand van de zelfstandigheid, straat mocht z.i. zéker niet alleen Door dit raadhuis te bouwen kan op de woningen drukken die wellicht verloren gaan. Want Voorzitter: elk raadhuis heeft de schijnwelvaart van een paar voorspoedige jaren kan ook plot seling ophouden, omdat de Wie ringermeer voelig is. super-conjunctuurge- Critiek ongepast zame onderhandelingen kan wör- 'tenslotte de openingsrede uit- den nneelnctwil 1 sprak, noemde deze tentoonstel- hebbei? gegeven^anwens de «ng niet alleen belangrijk voor Stalinistische nnlitiek te Enkhuizen, maar voor geheel N.- zetten de verklsriro il J oï oen Holland en zelfs geheel Neder- sterke drang^ va^ alle volke" land' Spreker vergeleek de over- ren op een samensnrekteff van tang van het ..historische' naar de leiders der grote mogfndhe- J??4 hedendaagse Enkhuizen, als den bewijst, dat de deur nog dle van "het schlp met zlln anker open staat, waarschijnlijk om geen oorlogsstemming of angst voor oorlog in eigen land aan te kweken, wat een belemmering kan zijn voor een vredige con solidatie van het bewind De rede van Malenkof komt vrij wel overeen met de jon.gste no- ta aan het 'Westen. Alleen, zo- wej in de rede als in de nota ligt de bedoeling bij voorbaat opgesloten concessies af te dwin- Ken. Heeft de verklaring over de H-bom moeten dienen om deze diplomatieke manoeuvre meer kracht bij te zetten? A Ronde van Kroatië BELGRADO. De eerste etappe van de Ronde van Kroatië voor amateurs, waarvoor 75 ren ners uit Nederland, België, Frank rijk, Duitsland, Zwitserland en Zuid-Slavië hebben ingeschreven, werd door de Nederlander Flor van der Weyden uit Maastricht z'n exploitatiekosten, dat maakt hoegenaamd geen verschil. De kosten van bouwrijp maken van de grond wordt buiten de raad- huiskosten gehouden en geboekt op hoofdstuk 6 als algemene kos ten voor het ontsluiten van de In de reeds eerder genoemde N.O. Hoek van Wieringerwerf. toespraak van de hr Stoel zeide Nadat om 10 min. voor 12 het deze o.a. dat er ook in Wierin.ger- voorstel met algemene stemmen, meer mensen zijn die critiek zij het na enige aarzeling van de hebben op het het gemeenlebe- heren Klop en Breebaart, was stuur. „Die critiek wijzen wij af, aangenomen bracht burgemeester wij zeggen dat ze die critiek be- Loggers de raad dank voor zijn ter (op zichzelf kunnen toepas- medewerking aan deze gebeur- sen". tenis die het tenuitvoerleggen De heer Slabbekoorn hield een van dit gedurfde plan toch in elk wijdlopige peroratie over de zin- geval is en feliciteerde de ar- volle symboliek van ware demo- chitecten met hun succes. SCHIPHOL. Kort voor het abuis op het vliegveld van Cu- krieken van de dag, vanochtend, racao is achtergebleven. De ove- Op Woensdag 12 Augustus a.s. gewonnen, zal eer. gezelschap van vijf en vijftig buitenlandse en Neder landse journalisten op uitnodiging van de K.L.M. een vlucht maken met een der nieuwe „Super Con stellations". Deze vlucht, met voor de gasten onbekende bestemming, zal worden medegemaakt door de dan inmiddels afgetreden Haagse bloemenkoningin en haar beide hofdames. De course gaat over 11 etappes. In totaal 1000 kilometer. De twee de etappe van Ryeka naar Opatya over een afstand van 90 km werd gewonnen door Petrovic (Zuid- Slavië) in 2 uur 29 min. 47 sec. voor de Duitser Mussfeldt en de Italiaan Silverio. In het landen klassement leidt Nederland voor Duitsland, België en Zuid-Slavië. BERGEN. Ongeveer op de zelfde plaats, waar zulks enkele weken geleden gebeurde, is Zon dagmiddag Bello, de tram van Bergen naar Alkmaar, uit de rails gelopen. Ditmaal waren het niet slechts enkele wagons zoals de vorige keer: ditmaal was het Bello, de locomotief zelf, die bij de automatische wissel, even voor Koedijk aan de Kogendijk uit de rails liep, om circa 30 m. verder tot stilstand te komen, ongeveer dwars op de rails. De twee eerste wagons achter de locomotief kwamen eveneens naast de rails te staan. De bal kons werden ingedrukt, enkele ruiten verbrijzeld en van een der wagons was de buffer afgeknapt. Van de eerste wagon was het voorbalcon voor de helft van de wagon gerukt; de wagon zelf was ernstig beschadigd. De rails was aan de ene kant over een lengte van ca 15 m. ver bogen, aan de andere kant was een stuk van ca IV2 m. finaal af geknapt. Schroefbouten en verbin dingstukken lagen gebroken langs de trambaan, die over een lengte van circa 30 m. ernstig werd be schadigd. Gelukkig zaten er in deze mid dagtram uit Bergen maar weinig passagiers en zodoende deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, al waren enkele dames he vig geschrokken. Was het ongeval gebeurd met de volle trams, die op de spitsuren tussen 5 en 6 uur van Bergen aan Zee naar Alkmaar plegen te rij den, dan zouden persoonlijke on gelukken vermoedelijk niet uit gebleven zijn. De tram naar Zee was reeds gepasseerd, zodat het tramverkeer Bergen—Bergen aan Zee ongehin derd voortgang kon vinden. Het passagiersvervoer tussen Bergen Koedijk en Alkmaar werd door NACÓ-bussen overgenomen. De Spoorwegen begonnen direct met de opruimingswerkzaamhe den. Allereerst werden de wagons die in de rails gebleven waren, naar Bergen gereden, 's Avonds om 9 uur was men erin geslaagd Bello de locomotief weer in de rails te krijgen, waarbij een andere locomotief als trekker dienst deed. Toen begon men met de twee wagons, doch het zag er niet naar uit, dat men hier spoe dig mee gereed zou zijn. De eerste wagon stond n.l. niet in de onmiddellijke nabijheid van een ongeschonden rails en moest meter verhaald worden. Ook de herstelwerkzaamheden aan het baanvak zullen nog wel enige tijd in beslag nemen. De opruimingswerkzaamheden trokken op deze mooie uitgaans dag veel belangstelling. De grote NACO-bussen veroor zaakten in het drukke centrum van Bergen telkens weer een op stopping van het verkeer, omdat zij op het Stationsplein achteruit moesten rijden, waardoor het drukke verkeer op de Breelaan tejkens aan beide kanten moest worden stopgezet, hetgeen dan tot een claxonconcert aanleiding gaf. Omtrent de oorzaak van dit tweede déraillement in zo'n kort tijdsbestek, kon men ons van de zijde van de Spoorwegen nog geen verklaring geven. Omtrent de oorzaak van het eerste dérail lement, dat enkele weken gele den plaats vond, is het onderzoek naar gaande. Het is wel toe vallig, dat Bello beide keren ont spoorde op of nabij de automati sche wissel op de Kogendijk, even voor de halte Koedijk. Het is ons bekend, dat het ma- om 4 uur, is Prins Bernhard, toe valligerwijze vliegend in de naar hem genoemde DC-6 machine 1 „Prins Bernhard" van de K.L.M., uit Curacao in ons land terug- gekeerd. Op dit vroege uur wa- ren op het vliegveld ter begroe ting aanwezig de heer C. C. Steen- sma, als vertegenwoordiger der K.LJVI.-directie, de heer U. F.0M. Dellaert, directeur van de lucht haven Schiphol. De Prins, die op zijn reis naar Amerika en de Antillen vergezeld was door zijn adjudant en overste C. C. Geertsema en luitenant ter-zee 1ste klasse A. F. Eibers, stond op het platform de aan wezige journalisten enkele ogen blikken te woord. Hij betuigde zijn tevredenheid over zijn reis, vertelde, dat hij op Curacao en Aruba overal „een goede stem ming" had aangetroffen, en be vestigde, dat hij de reis gemaakt had in zijn functie van inspecteur- generaal der marine. „Ik heb gezien, wat de marine in de West doet. Dat is goed", aldus luidde zijn commentaar. „Wanneer mijn dochters uit Amerika terugkomen? Dat zullen wij nog bezien, in ieder geval op tijd voor de school". De passagiers van het vliegtuig kunnen er zich op beroemen, dat zij in een toestel hebben gezeten, dat door de Prins der Nederlan den werd bestuurd. Prins Bern hard heeft n.l. gedurende de reis enkele uren in de cockpit doorge bracht naast de gezagvoerder Westlake en daarbij geruime tijd de stuurknuppel gehanteerd. Vlak na de aankomst der ma chine en nog voor de Prins van het vliegveld vertrok, bleek dat teriaal de wagons in deso- één van zijn koffers vermist werd. late toestand verkeren; het komt ons echter voor, dat dit niet de oorzaak van de ontsporing kan zijn. Wij mogen echter niet ver onderstellen, dat te weinig toe zicht en onderhoud van de spoor baan, speciaal de wissels de oor zaak is. Het geeft echter wel te denken, dat nu tweemaal, betrek kelijk kort na elkaar, de tram ter Men vermoedt, dat deze door een over een lengte van tien tot 151 zelfder plaatse ontspoorde. Een degelijk onderzoek lijkt ons ge wenst. Wellicht horen wij er bin nenkort meer van. Naar wij vanmorgen vernamen, is men vannacht met de herstel werkzaamheden gereed gekomen en is de dienst op het herstelde baanvak hedenochtend hervat. rige koffers werden in de gereed staande auto geladen, een nieuwe 12-cylinder Ferrari met een top snelheid van 220 kilometer per uur, waarmee de Prins met zijn twee metgezellen enige ogenblik ken later in snelle vaart van het platform verdween. PURMEREND, 8 Aug. 1953. - Aangevoerd 39.300 kg augurken' grof 31.80—32.00, grof 38.00—40.00 basterd 34.10—36.10, stek 19.60- 23.10, bommen 9.80 per 100 kg ALKMAAR. 10 Aug. 4 paar den 600.00—750.00. 140 vette koeien 600.00—1075.00. 9 gras kalveren 120.00—200.00. 35 nuch tere kalveren 35.00—82.00 5 vet te schapen 90 00—115.00 240 var kens 1.90—2.00 per kg WARMENHUIZEN, 10 Aug. 34.000 kg aardappelen: eerste lingen 13.30—13.70. grof 12 00 ?rooin??1n 6.80-7.30. binties 11.2011.60. grof 11.40—12 20 eigenheimers 12.30—13 90. meer- landers 11.90—12.00. 180 kg sla- bonen 33.00—38.00. 3700 kg witte kooi dnorop^uqaid. LANGEDIJK 11.000 aardap- pelen 11,5011,70; eigh. 13,40" 07hoel?h' 12,-90:, 'rof 10.60—10,80; 2700 kg gele kool a 4,50—7,10; 3700 kg slabonen 27—44;7060 st bloemkool al 47—64; II 29—44' 400 kg tomaten 27. AVENHORN, 8 Aug. 31 000 kg grove sdhot 12,90—13,60; mid- 12,20—12,70; drieling 6,40— P-6,0; rode schot grof 9.40; mid del 10.8011,90; Koopm bl. 10.70 eiglh. 10.60—11,10; 10.000 kg zil- veruien 2; zilverdrieling 612- zilvernep 25—31; 7000 kg bieten rond I 5,80—6.60; II 4-4,30: mod- jo 4.30-4,60; 4800 kg peen II 12,10; III 11.40—11.70; 26.000 kg augurken grof 31,20—37,80; bas terd 35,10—35,70; stek 18.30 18,70; bommen 9,90—11.90; sla bonen I 37—42; II 29—35. NOORDSCHARWOUDE. 10 Aug Aanvoer 35.000 kg aardappelen Eersteling 11.5012 40; eigenhei mers 11.90—13.20; bl. eigenhei mers 13.20—13.30; beentjes 12.00 12.20; bevelanders 12.00; alpha 11.40; Eisenster 9.40; bonken 11.50 13.00; drielingen 7.0014.50: 12.000 kg slabonen 34.0043.00: 8000 kg zilveruien, drielingen 9.00 12.00: Nep 27.31; 350 kg uien 8.00drielingen 9.00; nep 13.00 15.00: 13.500 kg witte kool 3.00 17C0 st. bloemkool A 29.00—46.00; afwijkende 8.0014.00.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3