(1 I Houden de Noord-Koreanen krijgsgevangenen achter Steken ex-NSB-ers de kop weer op? Wat zit er in de doofpot? Mars Gaan Pakistan en India Kasjmirbespreken Toestand in Frankrijk nog steeds verward I BELANGRIJK! I Dagblad voor Alkmaar en omgeving Zuid-Koreanen oefenen n VER. LIEKEN Amerikaanse tegenmaatregelen zeer waarschijnlijk9 aldus Dulles gearresteerd Nog vele stakers Vier colporteurs aangehouden Dringend verzoek van Mohammed Ali Opstootjes in Coevorden hadden een diepere oorzaak Feiten aangaande de politiechef jj Zaterdag 15 Augustus jj Advertenties bestemd voor de S krant van Zaterdag 15 Aug. S S worden dus één dag vervroegd en komen in onze uitgave van van de BettfttoW, t een kreet snelde achterna en greep a-s. Hij draalde zich in het gelaat van elkaar omarmden ten langs hun. wan- O, mijn Arietta",zei ■o, „de halve we- ïeb Ik naar je af- t." „En ik naar n Pletro", flulster- „Hoe konden wij iok vinden", zei hij „waar jij nu Cas- heet en ik Betti- lachte door haar n. Cocktail", zei ze, Itjjd Cocktail heet k herkende bij het leugje. Als die niet slijk en onveranderd venV )EN 145) I en f 500; 100.000. isvinden in per jaar, delging. 16 uur nanciën te Banken of idrijfsgroep rden opge- air op de Agentschap. ixemburg, Duits- 70.— tüdesheim, Rijn, 70.— rdag met inleve- l.schap Rüdesheim, Rijn, 60.— 70.— JfOORD.-HOLL." rel. K 2200—2716 ANNE- icten radio-apparaten! 33.— en f 37.— orden door ons ps afgesloten Ik ga naar oort 37, tel. 4184 is, daarom had het iu gaan doen. Aan- omdat het kenne- ie wandelaars. Met tgen keek het naar irong het langzaam t hij het wel eens kte. Duidelijk las van het logge mon- g langzaam plaats iten. „Wat moet ik k met mijn geweer en de omstandighe- met een plotselinge p naar achteren om s kaken in de rich- jom", dacht de smid NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4,—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE DENVER, 10 Aug. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft vandaag na een conferentie met president Eisenhower verklaard, dat Amerika waarschijnlijk „tegenmaatregelen" zal nemen, wanneer de communisten weigeren sommige Amerikaan se krijgsgevangenen uit te leveren. Het onderhoud met de president duurde ongeveer 70 minuten. Dulles heeft zich meteen naar Denver begeven, waar de president momen teel met vaeantie vertoeft, om verslag uit te brengen van zijn besprekingen met de Zuidkoreaanse president Rhee. De minister verwees de ver slaggevers naar een communique dat verstrekt was voor zijn ver trek uit Korea en waarin is mee gedeeld dat de Zuidkoreanen een definitieve garantie hebben ge geven het wapenstilstandsver drag niet te zullen saboteren. Dulles verklaarde, dat hij zeer onder de indruk was van wat hij gezien had van de uitwisseling der krijgsgevangenen. Hij vertel de, dat de eerste Amerikaanse soldaten die door de communis ten vrijgelaten waren, er slecht aan toe waren, maar de volgende contingenten er physiek iets be ter aan toe schenen te zijn. Vervolgens verklaarde Dulles dat de regering der Verenigde Staten zich bezorgd maakte over de mogelijkheid dat sommige krijgsgevangenen door de com munisten vastgehouden zouden worden ondanks de in het ver drag gemaakte afspraken. Deze kwestie zit ons zeer hoog, verklaarde hij. Hij voegde hier aan toe, dat de Amerikaanse autoriteiten die belast zijn met de uitwisseling van de krijgs gevangenen alles in het werk zul len stellen om alle Amerikanen terug te krijgen. Later werd aan Dulles ge vraagd welke stappen de re gering dacht te nemen, om te voorkomen dat de communisten krijgsgevangenen achter zouden houden. Dulles antwoordde dat iedere terugkerende gevangene nauwkeurig werd ondervraagd om op deze wijze te weten te ko men, welke gevangenen wel in Noordkoreaanse kampen zaten en niet zijn teruggekeerd. Wan neer er gevangenen zouden blij ken te zijn die niet worden uit gewisseld, zullen wij zo vrij zijn tegenmaatregelen te nemen. Op een vraag of die tegenmaatrege len zouden bestaan uit het vast houden van communistische krijgsgevangenen, antwoordde Dulles, dat zulks een voor de hand liggende beslissing leek. Dulles deelde voorts mede dat ook een groot aants' Noordkore- anen en Chinezen tijdens hun ge vangenschap veroordeeld waren wegens misdaden en dat deze ge vangenen niet uitgeleverd zouden worden, zolang de communisten de veroordeelde krijgsgevangenen vasthielden. Dulles verklaarde, dat tijdens zijn besprekingen met Rhee alle belangrijke kwesties aangeroerd waren en dat zij in een hartelijke sfeer beëindigd waren. RAZZIA IN EGYPTE 60 communisten CAIRO, 10 Aug. De Egyp tische autoriteiten hebben in verschillende wijken van Cairo 60 personen, die beschuldigd worden propaganda voor het communisme gemaakt te hebben, gearresteerd. Bij de politie razzia's werden communistische vlugschriften en duplicators in beslag genomen. De gearresteerden noemden zich zelf leden van „het democratisch front." Nieuwe barricaden aan Tsjechische grens FURTH, Duitsland, 10 Aug. Westduitse autoriteiten hebben vandaag verklaard, dat de Tsje chen hun anti-tank-versperringen langs de Tsjechische grens aan het versterken zijn om ontvluch- tingspogingen, zoals de vorige maand van acht Tsjechen, die in een zelf gemaakte pantserwagen wisten te ontsnappen, tegen te gaan. De Westduitse grenspolitie heeft meegedeeld dat in de gehele grensstreek nieuwe barricaden opgericht en de oude verbeterd worden. Dinsdag 11 Augustus 1953 49e Jaargang - Nummer 1286 Atoomconferentie in Oslo OSLO, 10 Aug. Morgen zul len in Oslo tachtig 'atoomgeleer den uit verschillende landen bij eenkomen om te spreken over 't benutten van de atoomenergie voor vreedzame doeleinden. Ook Nederlandse experts nemen deel. AMSTERDAM, 10 Aug. Vier colporteurs, die Zaterdag middag getracht hebben in Am sterdam het eerste nummer van het blad „Alarm" van de Nat. Europese Sociale Beweging (N. E. S. B.) op straat te verkopen, zijn door de politie aangehouden. De politie heeft het vermoe den dat men hier te doen heeft met een voortzetting van de N. S. B. Dit is een bij de wet ver boden organisatie, waaraan deel neming strafbaar is. Op grond hiervan is tegen het viertal, dat inmiddels op vrije voeten is ge steld, proces verbaal opgemaakt. Twee der colporteurs allen zijn lid van de N.E.S.B. heb ben tijdens de oorlog deel uitge maakt van een nationaal socialis tische organisatie en zijn ge ïnterneerd geweest. De landelijk leider van de N. E. S. B. is mr. J. Wolthuis uit Groningen, die tijdLs de bezetting vrederechter is geweest en kort geleden is afgetreden als voor- .zitter van de Stichting „Oud Po litieke Delinquenten". De alge heel leider voor Holland en Vlaanderen is de heer P. van Tienen uit Amsterdam, een ex- S.S.-officier, die aan het Oost front is geweest. Nauwelijks 10 minuten nadat de colporteurs op straat waren verschenen, werden zij door de politie ingerekend. Slechts enke le blaadjes hebben zij aan het publiek kunnen verkopen. On geveer honderd exemplaren heeft de politie in beslag genomen. Op enkele plaatsen was op straat het woord „Alarm" gekalkt. AARDBEVING OP GRIEKS EILAND ATHENE, 10 Aug. Op het eiland Ithaki, aan de westkust van Griekenland, heeft zich een aardbeving voorgedaan. Volgens de berichten, die van daag in Athene binnenkwamen, zijn er twee doden en 20 ge wonden. Er zouden 200 huizen zijn ingestort. De regering zendt hulp. H.M. de Koningin heeft Maandagmorgen ten paleize Soestdijk de militaire Willemsorde uitgereikt aan mevrouw de weduwe Bouman uit Roermond. De onderscheiding was hij Kon. Besluit van 31 Maart 1952 posthuum toegekend aan haar echtgenoot, de vroegere le luitenant van het voormalige K.N.I.L., M. A. M. Bouman, die tijdens de bezetting als lid van de ordedienst het ondergrondse verzet geleid en georganiseerd heeft. Het mo ment, waarop^de Koningin de onderscheiding aan de weduwe Bouman overhandigt. KARATSJI, 10 Aug. Van gezaghebbende zijde te Karatsji is Maandagavond vernomen, dat de premier van Pakistan, Mo hammed Ali, zijn Indische ambt genoot Nehroe verzocht heeft, onmiddellijk met hem de kwestie Kasjmir te bespreken. Mohammed Ali en Nehroe heb ben de vorige maand besprekin gen over Kasjmir in Karatsji ge voerd. Beiden verklaarden na afloop, dat het geschil tussen In dia en Pakistan over Kasjmir (Van onze redacteur) Coevorden, een stadje van 9000 inwoners, gelegen in Zuid-Oost-Drente, heeft de vorige week het land versteld doen staan. Er ontstond daar Donderdag- en Vrijdagavond een rebellie tegen het gemeentelijk gezag, welke zich uitte in voor Nederland zeldzame vormen. De aanleiding was het optreden van een agent tegen twee jongens, die mee deden aan een jeugd-„tour de France". Toen deze jon gens waren meegenomen naar het politiebureau, dromde een menigte van enkele honderden personen voor dit ge bouw samen. Er werd geschreeuwd, met stenen gegooid en zelfs werd een vuur aangestoken, dit laatste, naar ons ter ore kwam, evenwel niet door Coevordenaren. Vrijdagavond kwamen weer soortgelijke tonelen voor, totdat de politie tenslotte, na een aan vankelijk zeer lankmoedige hou ding, de oproerige menigte met geweld uiteendreef. Als gevolg van deze dingen werd Zaterdag avond door de burgemeester van Coevorden, jhr. mr. A. Feith, een samenscholingsverbod afgekondigd Van Zaterdagavond af zijn er geen relletjes meer geweest. Het is natuurlijk, op zijn zachtst gezegd, ongebruikelijk, dat een anders zo rustige bevolking on deze manier reageert op het op treden van een agent. Wij moeten dan ook aannemen, dat de daad van de betrokken agent, hoewel misschien wat ontactisch, toch niet de wezenlijke oorzaak van het gebeurde is geweest. Deze moet dieper gelegen hebben. Tot deze laatste conclusie komen wij, omdat de menigte voor het po litiebureau heeft geroepen „doof pot, doofpot" en „beria.Deze uitroepen waren kennelijk gericht tegen de corpschef van de Coe- vorder gemeentepolitie, de adju dant R. K. Toen de i burgemeester en de politiechef trachtte het publiek tot bedaren te brengen, nam het volk een beledigende houding aan tegen hen. Dat de kwestie „doofpot" de Coevordenaren intens bezighoudt, blijkt ook wel uit het feit, dat zij bizonder veel aandacht hebben besteed aan een advertentie in het plaatselijk weekblad van 20 Juni jl. de tekst van deze advertentie luidt: „Gevraagd voor Coevorden een zeer grote DOOFPOT brieven onder no. 237 aan het bureau Coevorder Courant". Dit alles is voor ons aanleiding geweest, een onderzoek in te stel len naar zaken, waarvan Coevor den beweert, dat ze in de doofpot zijn geraakt. Naar de wezenlijke achtergrond dus van de relletjes en het geroep voor het politie bureau. We hebben ons laten voorlichten door vele zegslieden, wier be trouwbaarheid naar onze overtui ging buiten kijf is. Daarbij zijn ons aangaande de corpschef R. K. de hierna volgende zaken bekend geworden: Te hoge kwitanties De heer K. werd in 1948 aan gesteld in zijn huidige functie. Alvorens hij een woning kreeg verbleef hij eerst ongeveer een half jaar in een pension in de Friesestraat. De kosten, welke aan dit verblijf waren verbonden, zouden door de gemeente worden vergoed. De heer K. heeft zich in elk geval enige keren op on rechtmatige wijze geld van de ge meente toegeëigend. Hij schreef kwitanties uit, waarop een hoger bedrag stond, dan hij aan pension- geld moest betalen. Hij wist on- I der deze kwitanties de handte- PARIJS, 10 Aug. Nog steeds kan men zich van de toestand in Frankrijk geen zui ver beeld vormen. Inderdaad hebben duizenden arbeiders gehoor gegeven aan 't verzoek van de regering om weer aan de slag te gaan, andere duizenden bleven echter nog steeds met de armen over elkaar zitten. Hier volgt een uittreksel van de berichten, die ons de laatste uren bereikten. De voorzitter der Franse Na tionale vergadering, Edouard Herriot, heeft Maandag gewei gerd, gevolg te geven aan een eis der communisten om de volksvertegenwoordiging bijeen te roepen ter bespreking van de door de stakingen ontstane toe stand. Hij weigerde Zaterdag j.l. reeds aan een overeenkomstig verzoek der socialisten gehoor te geven. Het centrale bureau der R.K. vakverenigingen heeft Maandag avond. na gedurende de gehele dag vergaderd te hebben, een communique uitgegeven, waarin wordt verzocht het parlement on verwijld bijeen te roepen. Ook is de eis gesteld dat de lastgevingen, waarin spoorwegarbeiders en PTT-ambtenaren wordt opgedra gen hun werkzaamheden te her vatten, zullen worden ingetrok ken. Vertegenwoordigers van het Socialistische Vakverbond van Spoorwegarbeiders hebben een (Advertentie) melk is ideaal voor de koffie! kening van de pensionhouder te verkrijgen en inde het geld ten gemeentehuize. Waar is het geld? De heer K. had in 1950 als dienstbode thuis in dienst een zekere D. B„ een weesmeisje uit Steen wij ksmoer. Zij kwam in het gezin van de politieman als dag meisje en verbleef er later ook 's nachts. Op een gegeven moment werd dit meisje ziek. De ziekte duurde ongeveer zes weken. Zij had dus recht op de normale uit kering van de Raad van Arbeid. Volgens een controlerende arts, aan wie zij het had gevraagd, zou de uitkering over de ziekteperiode ruim f 90,moeten bedragen, daar zij voor dag en nacht bij de fam. K. in dienst was. K. had echter opgegeven,, dat mej. B. dagmeisje was, waardoor het uit keringsbedrag ruim f 40,zou worden. De echtgenote van de heer K. heeft het meisje tijdens haar ziekte eenmaal f 20,— in han den gestopt, en later, toen zij beter was en haar kleren kwam halen, nog eens f 6,De ex- dienstbode wacht nog steeds op de rest van het haar toekomende geld. en de sigaren? De opkoper J. uit Coevorden is geruime tijd geleden, verdacht van heling, gearresteerd. Later werd hij veroordeeld tot een boete van f 25,Hij heeft vier dagen in het politiebureau in hechtenis doorgebracht. Omdat hij maag patiënt is, verkreeg hij van de corpschef toestemming, dat zijn vrouw hem de maaltijden zou mogen bereiden en komen bren gen. De man deed de heer K. later elf dozen sigaren toekomen, voor hemzelf en elk der man schappen één doos van tien siga ren a 35 cent per stuk. Dit als teken van dankbaarheid voor de soepele behandeling tijdens de hechtenis. (vervolg op pagina 5) niet dichter bij een oplossing was gekomen. Besloten werd, dat de twee premiers eind Augustus of begin September in Nieuw Delhi weer bijeen zouden komen. Ook premier Nehroe van In dia heeft Maandag in het parle ment verklaard, dat hij de ge beurtenissen in Kasjmir na het ontslag van sjeik Abdoellah met bezorgdheid gadeslaat. Het was volgens hem echter een binnen landse aangelegenheid van Kasj mir, waarin India zich zo min mogelijk moet mengen. Nehroe deelde mee, dat bij botsingen tussen demonstranten en de politie te Srinagar drie personen zijn gedood en een ge wond.. Het lijk van een van de slachtoffers was meegevoerd door de straten van Srinagar. De Amerikaanse ambassadeur in India, George Allen, heeft uit latingen over inmenging der V. S. in Kasjmir met beslistheid te gengesproken. Wat Kasjmir be treft hopen de V. S. slechts, dat het vraagstuk van zijn status zal worden opgelost op een grondslag die voor de twee rechtstreeks betrokken landen, India en Pa kistan, aanvaardbaar is, aldus de verklaring. Russen laten Weense professor vrij WENEN, 10 Aug. Vandaag is de 40-jarige professor Anselm Jakob Grant, een Weense mode expert door de Russische auto riteiten op vrije voeten gesteld, nadat hij op 24 Januari door enkele Russische soldaten werd ontvoerd en naar de Russische zone werd overgebracht. Grant is thans weer in de Britse zone waar zijn woonhuis staat, terug gekeerd, maar hij weigert te spreken over zijn ervaringen. SEOEL, 10 Aug. President Syngman Rhee heeft vandaag gezegd, dat het Zuid-Koreaanse leger de periode van de wapen stilstand zal gebruiken om zich te oefenen „voor het geval een offensief nodig mocht zijn". Rhee deelde in een verklaring aan het Koreaanse volk mede, dat als de politieke conferentie er niet in slaagt binnen 90 da gen de hereniging van Korea tot stand te brengen „de Ver. Na ties met inbegrip van de Ver. Staten gezamenlijk met ons po gingen zullen doen om de her eniging met andere middelen tot stand te brengen". Alleen echt Weigert met dit merk imitaties t Lichtingen 1941, 1942 en 1943 buitengewoon dienstplichtig 's GRAVENHAGE. 10 Aug. Het grootste gedeelte van de in geschrevenen voor de lichtingen 1941, 1942 en 1943 heeft tot dus ver geen bestemming tot gewoon of tot buitengewoon dienstplich tige ontvangen. Bij koninklijk be sluit van 23 Mei 1953. Stbl. 267, is omtrent deze ingeschrevenen een beslissing genomen, als ge volg waarvan zij tot buitenge woon dienstplichtige worden be stemd. Alle tot buitengewoon dienst plichtige bestemde ingeschreve nen voor genoemde lichtingen, die nog niet zijn ingelijfd, wor den met ingang van 1 Augustus 1953 buiten hun tegenwoordig heid bij de landmacht of de zee macht ingelijfd. Zij zullen in ge val van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandig heden onder de wapenen kun nen worden geroepen. beroep gedaan op de leden van de overeenkomstige Katholieke Bond om deel te nemen aan een staking van onbepaalde duur, waarmede r ^trekking van de regeringsbesluiten en der hier voor genoemde lastgevingen wil bereiken. De leiders van de Katholieke Vakbond beraadslagen thans over dit beroep. De Bond van Vakverenigingen van Politiepersoneel heeft er bij de premier en de minister van binnenlandse zaken tegen gepro testeerd, dat politiemannen zijn gebruikt voor het rondbrengen van poststukken. De minister voor de posterijen Pierre Ferri, heeft Maandagavond in een communiqué bekend ge maakt, dat hij ai het personeel bij de interlocale telefoondienst, dat Maandag geen gehoor heeft gegeven aan lastgevingen, heeft geschorst. In Parijs had vrijwel al het bedoelde personeel de lastgevin gen genegeerd. Een functionaris van een vakvereniging zeide, dat de vakverenigingen de arbeiders geadviseerd hadden weer naar de telefooncentrales te gaan en dat het merendeel dit ook had gedaan. Maar, zo zei de functionaris grinnikend, zij brengen natuur lijk geen verbindingen tot stand. Duitse extremisten vinden elkaar BONN, 10 Aug. De West duitse rechtse extremisten ver wachten de wettelijke maatrege len om hen buiten het parlement te houden te omzeilen door een coalitie te vormen, zo heeft de leider van de Nationale Samm- lung, August Hausleiter hier van daag gezegd. Hausleiter, een corpulente Beier, zei, dat zijn partij tijdens de verkiezingscampagne propa ganda zou maken voor haar an ti-geallieerde en nationalistisch programma. Iraans parlement wordt ontbonden TEHERAN, 10 Aug. De be volking van de Iraanse provin ciën heeft premier Mossadeq met 1.441.156 tegen 694 stemmen ge machtigd het parlement, dat sinds medio Juli door zijn aanhangers buiten werking gesteld is, te ont binden. Een week geleden werd hij door de hoofdstad met 166.607 stemmen tegen 116 hiertoe ge machtigd. Het totaal van de ge hele volksstemming is nu dus 1.607.763 stemmen tegen 810 ge worden. s (Maria Hemelvaart) 5 zal ons blad NIET verschijnen S v n Vrijdag 14 Augustus De Directie. S In de kapel van de Tower in Londen werd Zaterdag het hu welijk voltrokken tussen Kathleen Beninta Brooke, dochter van veldmaarschalk burggraaf Alanbrooke, gouverneur van de Tower en luitenant Robert Stoney. Geëscorteerd door „Yoomen Warders" van de Tower in hun historische uniformen verlaat het bruidspaar de kapel na de huwelijksvoltrekking.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1