Hebben de Sovjets alleen de formule gevonden? Vier en twintig militairen sprongen boven de woestijn Etenhalers in Berlijn klagen over nieuwe stoorzenders Helicopters vliegen op Brussel-Maastricht zijn 85ste verjaardag Traangas tegen ïurs De Russische waterstofbom In centraal Siberië wordt koortsachtig gewerkt Koningin en Prins vliegen vandaag Bus overvallen f{Ut,0 vierde op Sumatra Aardbeving treft Grieks eiland Stakingen op Java aangekondigd Nederland neemt melkpoeder op UIT BELGIE Noordkoreaanse vrouwelijke krijgsgevangenen werden hysterisch Alle inzittenden van „vliegende verhuiswagen99 in leven Wat zit er in de Coevorder doofpot? Korreltjes idel gevaar ÏSSING DRAADSEL 324 ramp, 4. dokter, 12. ma, 13. sr, 15. loe, 19. am, 20. er, 23. an. 24. Ie, 26. it, 29. ja. 30 neon, 33. tli, 35 sa, 36. kampen, 42. leed rommel, 2. mr, 3. co, 7. tt, 8. room, r, 15. lap, 18. edel ite, 25. strand, 26. jeuk, 34. hel, 36. Ie, 40 ne. tar. Ze stegen met idroegen 2.306.424. der ontvangsten ■ertroffen door de kosten, welke in- ing 2.306.073 be- lalve ten opzichte 168.955 vermeer- ar kon met een J.351 worden afge- :t inbegrip van het istsaldo over 1951 i 8.927 een winst voor verdeling in at. vordt een bedrag n te wenden voor an 8 pet dividend, i 134.000,aan erve toe te voegen overblijvende be- op nieuwe reke- engen. stemming bij randerd niveau .0 Aug. De beurs week ingezet met .e stemming. Het is nog in volle :cumulatie van or- ;e Maandag in het orake, integendeel waren maar dun het zelfs in de ïoeken uitermate Ook het buiten- rige week nu eens in weer voor dat ling koesterde, liet itek gaan. Al met ook een zeer tam- Niettemin stemde lat het prijsniveau aden bleef. Kon ■eranderd op 328 aarna nauwelijks. ;t slot werd iets 1/4 betaald, A.K.U. ie prijsgeven, Phi- verbeterde een ar beide koersver- eigenlijk niets te op de scheepvaart- t animo niet groot, leven de koersen d. een enkel fonds Amerikalijn en zich licht verbe- :he afdeling heeft teleurgesteld, on- :ek aan affaire. vooral de beide aaatschappijen vrij »kten Deli Mij. en bescheiden avance, ggingsmarkt viel pmerkelijks te be- ngscertificaten en een fractie luier, pet. lening 1953 ligheid beter. ks van aan. Houd htend vroeg ver wal doorbrengen." lange reis begon, :ht, dan betekende rbergen, waar hij rde ook nu, zodat srre van nuchtere aan boord van de ing van de frisse i aan de dronke- aan zou doen zich in de schaduw en Jones aan dek te tem wilden onder- ensingen weg en iden. Zijn blik was de jonge vrouw zijn dronkenschap den ineenkrimpen :h heen, terwijl ze laat u mij toch ahtgenoot met een voor verdere on- det een ruk werd ijkbaar drong het ch schandelijk had staan, zei verder lijn hut.... de vroege ochtend matrozen vlogen :s had uitgeslapen, bol, toen het schip nige afstand werd s „Speedwell", dat ord had. passagiers tijdens ven. Als zijn man en en weer lopen ranten stonden of oven, door 't ge- een mengeling van 'onnen en hoe het i reis, verliep het gebeurtenissen. Dit ts vond, waardoor zijde deed kennen, Ie emigranten. Zij hij nog zo kwaad (Wordt vervolgd). Dinsdag 11 Augustus 1953 Pagina 5 FRANKFURT, 10 Aug. - Majoor Leonid Nikititsj Ronzjin, de eerste Russische officier, die sinds de dood van maar schalk Stalin naar het Westen is gevlucht en om politiek asyl heeft verzocht, heeft vandaag tijdens een persconfe rentie verklaard, dat Malenkov's bewering, dat de Russen over de waterstofbom beschikken, „zeer prematuur" is. „Misschien heeft de Sovjet-Unie de formule, maar dat is dan ook alles", meende hij. Ronzjin verklaarde dat hij als bataljonscomandant alle geheime documenten, de defensie betref fende, ter inzage kreeg. Merkwaardig is in het verband van de Russische bekendmakin gen over de waterstofbom de pu blicatie van Thomas P. Whitney, die zes jaar lang als dagbladcor respondent in Moskou heeft ver toefd en die de Sovjet-Unie tien dagen geleden verlaten heeft. Whitney schrijft, dat allé tekenen er op wijzen, dat de Sovjet-re- gering besloten heeft het met veel fanfaregeschal aangekondigde be- vloeiings- en scheepsvaart project van het Turkmeense kanaal opzij te zetten ten gunste van een ver snelde uitvoering van het onme telijke hydro-electrische project van de ANGARA: dit enorme krachtstation is voor de productie van materiaal voor atoom- en waterstofbommen van zeer grote betekenis. Het graven van het Turkmeense kanaal werd indertijd als een van de grote „Stalin-werken" aange kondigd. Sindsdien is het hele project echter in het vergeetboek geraakt evenals gelijktijdig de vermelding van de titel „Stalin- werken" voor diverse gelijksoor tige projecten. Het weglaten van de naam Stalin is trouwens thans algemeen in de Sovjet-Unie. Pas zeer Onlangs sijpelden er geruchten door naar zekere leden van het Westelijke diplomatieke corps dat de aanleg van het Turkmeense kanaal was opgege ven. Natuurlijk is daarvan met geen woord melding gemaakt in de kranten. Het kanaal sterft in stilte. Maar terwijl de geruchten over het kanaal aanhielden, werd er in verband met het huidige vijf jarenplan, nieuws gepubliceerd over het grote nieuwe project van de Angara. Deze rivier stroomt West en Noord van het Baikal-meer aan de grens tussen AmsterdamLeeuwarden ▼oor de 8ste maal Zaterdag en Zondag 5 en 6 September a.s. wordt door de sportvereniging „De Lat" voor de achtste keer de wandeltocht Amsterdam-Leeuwarden georga niseerd. Deze monstertocht over 150 km kan men beschouwen als de kroon op een jaar vol wandel prestaties. Voor hen, die goed ge traind en medisch getest zijn. moet het een genoegen zijn. Dit bewijst ook wel onze plaatselijke crack Geert Boonstra, die de tocht reeds zeiven keer volbracht heeft. Zaterdagmiddag 5 September om twaalf uur wordt gestart uit het Stationskoffiehuis aan de Prins Hendrikkade te Amster dam. De route gaat langs Hoorn, Medemblik, Den Oever, Zurich, Franeker, Marssum naar Leeu warden, waar de finish is in café De Groene Weide. Iedere deel nemer ontvangt gedurende de tocht een volledige en prima ver zorging. alsmede na afloop een diner en een aardige herinnering aan deze monstertocht. Oost- en Centraal Siberië. De voorstellen voor het gebruik van haar hydro-electrische potenties zijn stellig niet nieuw. Reeds in de dertiger jaren werden daarover details bekend gemaakt. Maar in het nieuwe vijfjaren plan wordt gezegd, dat de wer ken van de Angara met alle kracht aangepakt dienden te wor den. De Angara kan tengevolge van het regulerende effect dat het Baikal-meer op haar loop heeft, waardoor de waterstand het hele jaar door constant is, en tenge volge van haar snelle val tijdens haar loop over verscheidene hon derden kilometers, hydro-elec- trische energie produceren welke in goedkoopte die nabijkomt van grote Canadese projecten als de Kitimat. En de hoeveelheid energie die de Angara kan opbrengen is waar schijnlijk even groot als die van een grote Noordamerikaanse ri vier. De Angara is een uitstekende plaats voor de ontwikkeling van atoomenergie, niet alleen omdat de opgewekte electriciteit zo goedkoop is, maar ook omdat zij het' centrum is van een uitgebreid, nog weinig geëxploiteerd gebied dat alle soorten mineralen en andere grondstoffen bevat, zoals uitstekende grafiet, bekend als een van de belangrijkste grond stoffen voor atoomovens. Boven dien is het gebied van de Angara eigenlijk onkwetsbaar voor aan vallen. Het bevindt zich midden in het grote Azië. ver van bui tenlandse vliegvelden. Westelijke waarnemers menen, dat de Sovjet-regering reeds veel verder is met het project dan zij heeft bekend gemaakt. Westelijke reizigers die op een door de auto riteiten toegestane reis ver in Siberië zijn geweest, hebben na hun terugkeer verteld, dat een grote hvdro-electrische centrale bij het Baikal-meer in het district van Irkoetsk reeds in bedrijf was. Dit is tot nu toe nooit officieel door de Sovjet-regering bevestigd, maar niettemin kan het wel de gelijk waar zijn. Die ene centrale is natuurlijk maar een begin. Het project is waarschijnlijk pas in zijn beginfaze en het is niet waar schijnlijk, dat het reeds een be langrijke bijdrage levert aan de atomische industrie. Maar als een toekomstig atoomcentrum heeft het voor de Sovjet-Unie enorme mogelijkheden. MAASTRICHT, 10 Aug. Vanmorgen heeft de Sabena met een Sikorsky S-55, plaats bie dende aan 8 personen, de lijn dienst Brussel-Luik-Maastricht- Brussel geopend. Het is de derde lijn met helicopters, welke de Sabena in een week tijd voor Nederland, België en Frankrijk heeft geopend, n.l. Brussel-Rot terdam, Brussel-Rijssel en nu Brussel-Luik-Maastricht. De belangstelling voor deze eerste vlucht was zeer groot. Dui zenden Maastrichtenaren stonden buiten het omheinde terrein en tot op de naburige Wilhelmina- brug over de Maas, toen acht minuten over tijd want het be trof hier een technische vlucht, waarbij het zuivere op tijd vlie gen van minder belang was het eerste hefschroefvliegtuig in Maastricht arriveerde. Gedurende de maand Augus tus zal iedere dag omstreeks 11 uur het heflschroefvliegtuig in Maastricht landen. Met ingang van 1 September a.s. is de tech nische experimenteerperiode af gelopen. Dan zal het personen vervoer beginnen. Na 1 October hoopt men de dienst tot op enke le Duitse steden te kunnen uit breiden. Ook Koningin en Prins. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen morgen met de Sikorsky 55 van de Sabena, die thans een postverbinding tussen Brussel en Rotterdam onderhoudt een bezoek aan Zeeland bren gen. De helicopter zal morgenoch tend tegen 9 uur bij het Paleis Soestdijk landen om de Konink lijke passagiers op te halen. De tocht zal Koningin Juliana en Prins Bernhard brengen naar Haamstede, Zierikzee, Rilland- Bath en Kruiningen. De terugtocht zal eveneens met de S 55 worden gemaakt. De helicopter wordt bestuurd door Gerard R. Tremerie, die tijdens de overstromingsramp in Zeeland met een Bell B helicop ter boven de getroffen gebieden opereerde. DJAKARTA, 10 Aug (P.I. Ane- ta). Op de weg van Medan naar Brastagi heeft een bende een bus opgehouden, de Indonesische passagiers beroofd en getracht 4 Chinese passagiers te vermoorden. Twee van hen werden inderdaad vermoord (één met drie messte ken, een ander met schoten) de derde passagier kon vluchten en de vierde werd ernstig gewond. ATHENE, 10 Aug. (Reuter). Volgens berichten zijn drie perso nen om het leven gekomen en 50 gewond bij een aardbeving, die Zondag op het eilandje Ithaki in de Ionische Zee ongeveer 200 hui zen verwoestte. De beving duurde 33 seconden. Het centrum ervan lag in de zeestraat tussen Ithaki en het grotere eiland Cephalonia. Reddingsploegen met dokters en verpleegsters zijn naar het eiland gezonden. DJAKARTA, 10 Aug. (P.I. Ane- ta). - In een communiqué van arbeidersorganisaties wordt ge zegd, dat er voor Augustus een stakingsprogramma is opgesteld, welke gericht is tegen de bedrij ven als de Societé Financière des Caoutchoucs, de H.V.A., de Ser- dang Cultuurmaatschappij en de Rubbercultuurmaatschappij Am sterdam. In het communiqué wordt ge zegd, dat het programma zo veel mogelijk de werkgevers en zo min mogelijk de arbeiders zal bena delen. De eerste staking is ge raamd voor 13 Augustus. Aanrijding LEMMER In de Schans al hier kwam Zondagmiddag een wielrijder in botsing met een personenauto. Doordat de auto met een matige snelheid reed liep alles nog goed af. De wiel rijder bekwam namelijk geen letsel, hoewel de fiets vernield werd. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 10 Aug. - Bin nenlandse granen, officieuze no teringen per 100 kg franco Rot terdam. Voedergranen van de nieuwe oogst. Tarwe 26.— op vocht conditie, rogge 21.50-22. zomergerst 22.50-23.25, winter- gerst 22.50-23.50, haver 23.50- 24.Peulvruchten, tamelijke aanvoer, zeer flauwe stemming. Groene erwten 44.00-49.00, schok kers 55.00-62.50. FRIEDRICHSHAFEN, 10 Aug. (A.S.). Dr. Hugo Eckener heeft stapels brieven en tele grammen ontvangen om hem ge luk te wensen met zijn vijf en tachtigste verjaardag. Het is gisteren een hele dag geweest voor de oude man, die op 15 October 1924 de eerste vlucht met een Zeppelin over de Atlantische Oceaan gemaakt heeft van het Oosten naar het Westen. 's Avonds was er een fakkel parade voor hem en zijn vrouw en de overige familieleden en het hele stadje leefde mee met het feest. Dr. Eckener is met zijn tijd meegegaan en hij maakt zich geen illusies over de rol van luchtschepen in het tijdperk van de straalmotor. „Het zou dwaas zijn nieuwe luchtschepen te bouwen," zo ver telde hij vandaag op een recep tie, „omdat het erg veel zou lijken op een huifkar, die het tegen de vrachtauto probeert op te nemen." In de dagen, dat Eckener de beroemde ZR III naar Lakehurst stuurde, scheen de toekomst van luchtschepen voor het verkeer over de Atlantische Oceaan ver- zekerd Op 6 Mei 1937 werd echter een streep door deze rekening gehaald, toen de „Hindenburg" in Lakehurst in brand vloog. 's-GRAVENHAGE, 10 Aug. België ontmoet in de laatste tijd moeilijkheden met het tot waar de brengen van de ondermelk, die bij de boterproductie vrij komt. Met het oog hierop wordt uit deze ondermelk o.m. magere melkpoeder volgens het verstui- vingsprocede bereid. De afzet van deze magere verstuivings poeder levert echter voor de Bel gen nog enkele problemen op. Daarom heeft het bedrijfschap voor zuivel besloten ten laste van het Zuivelfonds de gelegen heid open te stellen een beperk te hoeveelheid in België gepro duceerde magere verstuivings poeder te doen inleveren bij het In- en Verkoopbureau voor Zui vel (I. V. Z.). De prijs waartegen deze Belgische melkpoeder zal worden aangenomen is bij gelijke kwaliteit dezelfde als voor de Nederlandse magere melkpoeder. PANMOENDJON, 9 Aug. De eerste vrouwelijke krijgsgevange nen zijn vandaag naar het com munistische Noord-Korea terug gekeerd. Zij demonstreerden zo fel, dat van traangas gebruik ge maakt moest worden. Toen de 473 Noord-Koreaanse vrouwen met 23 kinderen naar het uitwisselings- punt gebracht werden, schreeuw den zij hysterisch en gooiden zij de ruiten van de spoorwagens en geallieerde ziekenauto's in. Zij spuwden en gooiden schoe nen en kledingstukken naar het geallieerde personeel. Sommige sneden zich in hun vingers en schreven met hun bloed slagzinnen op papieren, waarmede zij zwaaiden. Zij sneden de zittingen van de ziekenauto's open en verscheur den hun kleren. De Zweedse journalist Rolf Lamborn werd aan hoofd en schouders getroffen door de schoenen, waarmede de vrouwen gooiden. Toen hij getroffen werd schreeuwde hij in het Zweeds: „Hou onmiddellijk op". De vrou wen gingen weer zitten en er werd niet langer met schoenen gegooid. De vrouwen .zijn een menge ling van communistische verpleeg sters, echtgenotes, helpsters enz., die tezamen met communistische soldaten gevangen genomen wer den. Uitgemergeld. De uitwisseling werd vandaag voortgezet met Amerikanen en Britten, die in goede conditie leken te zijn; een aantal Zuid- Koreanen bleek uitgemergeld te zijn en slechts per brancard ver voerd te "kunnen worden. Vele Zuid-Koreanen hadden slechts één been. Anderen had den handen verloren en velen hun voeten zij waren kennelijk het slachtoffer van bevriezing. Zij waren allen versuft. Som migen konden nauwelijks het hoofd opheffen. Enkelen glim lachten. Man door gas gestikt De 44-jarige draaier P. H. Bartz uit Rotterdam, is Zondag doos gasverstikking om het leven gekomen. Zondagochtend hadden de buren van Bartz een gaslucht geroken; zij schonken er echter geen aandacht aan. 's Middags stelde het gasbedrijf, dat toen was gewaarschuwd, een onder zoek in. Men brak zelfs de straat open, maar ontdekte niets. Eerst toen de bewoners van de tweede etage 's avonds thuis kwamen, werd het ongeval bemerkt. Men vond Bartz in de keuken, ge bogen over een studieboek. Ver moedelijk heeft het gas geen vlam gevat, toen hii het heeft willen aansteken. WIESBADEN, 10 Aug. Alle 24 personen, die zich aan boord van de Amerikaanse „Vliegende Verhuiswagen" bevonden, hebben Zaterdag tijdig het vliegtuig kunnen verlaten en zijn thans in veilig heid, aldus is vanavond door een zegsman van het hoofdkwartier van de Amerikaanse Luchtmacht in Europa bekend gemaakt. De zegsman deelde mede dat alle inzittenden, van wie niemand ernstige verwondingen had opgelopen, zijn overgebracht naar het hospitaal van de luchtmacht nabij de vliegbasis Wheelus. Het vliegtuig is waarschijnlijk over de vliegbasis Wheelus heen- gevlogen en pas daarna hebben zich mechanische moeilijkheden voorgedaan, die de inzittenden noopten het toestel met behulp van parachutes te verlaten. Aanvankelijk meende men dat het toestel in de Middelandse Zee was gestort, maar later bleek dat de vliegers die aan het op sporingswerk deelnamen, zich vergist hadden en enkele schild padden en sinaasappelkisten voor vlotten hadden aangezien. De commandant van de vlieg basis Wheelus, kolonel Royal Anthis was degene die het wrak van het toestel ontdekte in de Lybische woestijn. Terstond wer den enige helicopters naar de plaats des onheils gedirigeerd, terwijl van de vliegbasis Whee lus een reddings-brigade de woestijn introk. Instelling nieuwe rangen bij de K.L. 's-GRAVENHAGE, 10 Aug. Bij de Kon. Landmacht en de Kon. Luchtmacht zijn ingesteld de rangen van opzichter van for tificatiën en technisch opzichter. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden met in gang van 1 November 1952. EEN RINGSLANG IN DE KERK BAARN, 10 Aug. Iets dat in de tropen mogelijk, maar in Baarn onwaarschijnlijk geacht moet worden is Zaterdagochtend in de parochiekerk aldaar ge schied. De heer S., die des ochtends te acht uur een bezoek aan de kerk bracht, wilde een wandel stok, die over een der stoelleu ningen was blijven hangen ver wijderen. Toen hij de wandelstok aanvatte voelde deze' vies-klam- merig en begon onder zijn greep te kronkelen. Het was n.l. een dikke ringslang, die op raadsel achtige wijze het kerkgebouw was binnen gekomen en zich een der beste plaatsjes op de tweede rij stoelen had uitgekozen. De redders vonden 21 mannen in de buurt van het wrak en later werden de drie vermisten ontdekt. De namen van de inzittenden zijn nog niet bekend gemaakt. Het toestel, dat onderweg was van Udine, Italië, naar het vlieg veld Wheelus bij Tripoli is neer gestort op een afstand van 60 zeemijlen ten Zuidwesten van de Noordafrikaanse luchtbasis. Motorrijder botste tegen tankwagen Gistermorgen omstreeks half zeven is de ongeveer 35-jarige motorrijder V. uit Breda op de weg BredaMoerdijk tegen een zware tankwagen van de Ver. Zuivelbereiders Melkfabrieken te Rotterdam gebotst en op slag ge dood. V., vader van drie kinde ren, was uitvoerder bij de Inter nationale Gewapend Beton Bouw Maatschappij te Breda. Hij was op weg naar zijn werk. Het on geval geschiedde nabij Terheyde. De tankauto kwam uit de rich ting Moerdijk. De bestuurder wiide een provinciale weg in rijden. Tijdens deze manoeuvre naderde uit tegenovergestelde richting V„ die volgens de politie voorrang had. V. botste in volle vaart tegen de zijkant van de auto. waarna Duitsland de bouw van Zeppelins stop zette. Eckener, de zoon van een tabakswinkelier, werd in Flens burg geboren. Hij studeerde economie. Later werd hij een free lance-journalist en werd tenslotte betrokken bij de bouw van Zeppelins. Hij werd in zijn tijd beschouwd als één van de grootste deskundigen wat betreft de meteorologie en de na vigatie. (Vervolg van pag. 1) Wij laten de vraag in het mid den, of dit geschenk had mogen worden aangenomen. In elk geval had een half jaar later nog geen der manschappen een doos siga ren gekregen. Toen nadien een van de agenten daarover begon, heeft de heer K. aan ieder van zijn ondergeschikten wat gegeven. Aan sommigen sigaren, maar niet dezelfde, die hij ten geschenke had gekregen, aan anderen een doos sigaretten van f 2,Eén van de agenten kreeg niets. Deze was pas overgeplaatst, maar meende niettemin aanspraak te mogen maken op zijn part. De heer K. vertelde hem, dat hij de sigaren aan de opkoper J. had laten terugbrengen. Nu is kortgeleden de agent Z. bij de opkoper geweest. Hij heeft geprobeerd de man te doen ver klaren, dat hij de sigaren heeft teruggekregen. J. heeft de siga ren echter nooit ontvangen. Vreemde feiten Tenslotte publiceren wij de fei ten, zoals wij die hebben achter haald aangaande de affaire van de Coevordenaar T. van der H. Deze man had een kamer in een hotel in de stad. Op een dag, ter wijl van der H. uitstedig was, deed de politie een inval in deze kamer en nam daar een hoeveel heid gestolen damesondergoed be nevens enige medische instrumen ten in beslag. De Zondagavond daarop, om ongeveer half twaalf, wachtten twee agenten van der H. od bij de trein. Zij namen hem mee naar het politiebureau en hij verbleef daar .die nacht. De volgende morgen vond er een verhoor plaats, hetwelk onder vier ogen werd afgenomen door de corpschef K. Hoewel er nog geen nroces-verbaal was opgemaakt be gaven diezelfde middag de politie chef en van der H. zich naar Assen om daar te spreken met de Officier van Justitie. Er hebben zich vier feiten voor gedaan, die een vreemd licht wer pen op de houding van de politie chef. Deze feiten zijn: a. De agenten, die het onder zoek in handen hadden, hebben geen kans gekregen om bij het verhoor aanwezig te zijn. Dit is niet gebruikelijk. b. Eveneens is het geen gewoon te, dat na het eerste verhoor on middellijke in vrijheid stelling volgt. c. Tenslotte druist het in tegen de normale gang van zaken, dat er met de officier van justitie op een dergelijke wijze contact wordt opgenomen, vóórdat er een pro- ces-verbaal ligt. d. In het bijzijn van meerdere personen heeft van der H. tot driemaal toe verklaard, toen er werd opgemerkt, dat de zaak blijkbaar met een sisser was af gelopen: „Als die man (de corps chef) mij erin draait, dan hangt hij zelf ook en met hem wellicht meerderen, zelfs boven Assen", of woorden van dezelfde strekking. In geen van deze feiten is tot dusver justitieel klaarheid ge bracht. Wel zou, naar ons door verschillende zegslieden is ver teld, één van de inwoners van Coevorden zich met een brief, be helzende aanklachten, gewend hebben tot de minister van Bin nenlandse Zaken en tot de Pro cureur-generaal in Leeuwarden. BERLIJN, 10 Aug. Vluch telingen uit de Russische zóne hebben vandaag meegedeeld, dat de communisten een grote zwen del op touw zetten door in hun staatswinkels in beslag genomen Amerikaanse goederen te verko pen tegen hoge prijzen. De comm. propaganda had met veel tam tam bekend gemaakt dat de in beslag genomen pakketten aan de „behoeftige West Berlijners" gegeven zouden worden. Maar volgens mededelingen van vluchtelingen uit verschil lende punten van de Russische zóne wordt veel van het gestolen voedsel in het bijzonder melk en vet teruggevonden op de tafels van de partijfunctionaris sen. Andere pakketten worden verpakt in dozen met H.O. (Han dels Organisation) en in de staatswinkels verkocht. Stoorzenders De Russen zijn een nieuwe uitgebreide radiostoorcampagne begonnen om de 18 millioen Oost Duitsers van het Westen af te snijden en de kansen van een nieuwe anti communistische op stand als die van 17 Juni te voorkomen. Dit werd vandaag bekend ge maakt door Oost Duitsers, die door de blokkade van de com munistische politie wisten heen te glippen naar West Berlijn gingen om vrii Amerikaans voed sel te bemachtigen. Iemand uit Leipzig vertelde dat het Amerikaanse Berlijnse station Rias in de afgelopen we ken volkomen onverstaanbaar was en dat de Noord West Duitse zender Hamburg alleen maar des nachts om één uur beluisterd kon worden. Een andere arbeider uit Des sau zei dat RIAS, de BBC en alle andere westelijke zenders niet meer te horen zijn. Gordon Ewing, de Ameri kaanse directeur van RIAS, heeft verklaard ernstig bezorgd te zijn over de nieuwe stoorzenders. „Begin Juli merkten wij dat de Russen iets begonnen te on dernemen. «Maar het aantal klachten van Oost Duitse luiste raars is nu zo groot dat dit een ernstige kwestie wordt". „Wij weten nog niet precies waar en hoe de communistische stoorzenders werken. Het ergste schijnt het te zijn in de indu striegebieden van Saksen, waar op 17 Juni grote stakingen plaatsvonden en de onrust nog steeds voortduurt, wij hopen er spoedig geheel achter te zijn". Arbeiders uit "Dresden hebben meegedeeld, dat de communisten een grote stoorzender gebouwd hebben buiten de stad. RIAS wordt er volkomen onhoorbaar door gemaakt. De Dresdeners noemden de zender „Der wilde Mann". Uit alle delen van de Russi sche zóne komen de etenhalers nog steeds bij honderden niet tegenstaande een strikt verbod om per terin te reizen en zware politiecordons om de stad. De communistische terreur heeft echter de toevloed van hongeri- gen aanmerkelijk verminderd. Tot op heden zijn in de veer tien dagen van de uitreiking 2.013.500 paketten verdeeld. Op basis van het aantal dat om 12.00 uur vandaag bereikt was wordt geschat dat vandaag weer 100.000 pakketten uitgereikt zullen worden. Hieronder zouden 35.000 pakketten voor Oost Duits land zijn. Vele mensen nemen rantsoenen mee voor hun fa milie. Maar tweederde (ongeveer 70.000 personen) komt uit Oost- Berlijn waar geen reisblokkade is. Vandaag kwamen er nog steeds mensen uit de omliggende provincie Brandenburg en zelfs uit de uiterste hoeken van Sak sen, bij de Tsjechoslowaakse grens. Maar zij moesten op de fiets komen, te voet of de list ge bruiken van speciale medische behandeling. Ongeveer allen onder wie een éénbenige fietser die uit Sak sen kwam, enige honderden kilo meters ver deelden mee dat de communistische politieterreur toeneemt en dat represailles ge nomen worden tegen de etenha lers. Loongrens De elkaar opvolgende loonrondën hebben een eigenaardig gevolg voor sommige groepen in de samen leving. Zo de medici, in ver band met de loongrens voor de ziekenfondsen en de andere so ciale wetten. Geleidelijk-aan is de loongrens, waar beneden men in de sociale verzekerin gen viel, verhoogd. Aanvanke lijk leek dit heel vanzelfspre kend, maar men lette te weinig op het gevolg, dat de doktoren steeds meer „fondspatiënten" kregen en weinig particuliere patiënten overhielden. Op het ogenblik bedraagt de loongrens f 5025.per jaar en thans schijnen er plannen te bestaan, deze te verhogen tot 6000. In de kringen van de medici, waar men reeds geruime tijd klaagt over de gang van zaken, bestaan ernstige, bezwaren te gen de voorgenomen maat regel, die opnieuw het aantal patiënten voor de verplichte ziekenfondsverzekering zal vermeerderen. Van verschil lende kanten in de kringen van deze belanghebbenden acht men deze maatregel van on overkomelijk bezwaar. Be schouwingen in het officiële orgaan van de Koninklijke Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst en een se rie artikelen van een genees kundige medewerker in de N.R.Crt. geven daar blijk van. Van de zijde der Maatschappij worden pogingen in het werk. gesteld, om terzake met de Overheid tot een overeenstem ming te komen, die meer reke ning houdt met de financiële belangen van de doktoren. Be sprekingen met het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid zijn hierover gaan de. Wij hopen, dat deze tot een goed resultaat zullen leiden. Dat is duizendmaal beter dan de strijd, die al eens gedreigd heeft. Reeds had de Maat schappij een spoed-vergadering uitgeschreven, waar allicht boze woorden zouden vallen. Het mag als een goed teken worden beschouwd, dat het bestuur van de Maatschappij deze vergadering tot een latere datum heeft uitgesteld, als ge volg van het aan de gang zijn de overleg. In meer dan één opzicht is dit van betekenis. Schoolgeld „Burgerrecht" maakt zich ongerust over de houding van de „confes sionele" partijen met betrek king tot de afschaffing c.q. ver laging van schoolgelden, in verband met de speciale posi tie van verschillende soorten bijzondere scholen, die nog niet onder de algehele gelijkstelling vallen en dus het schoolgeld van node hebben als een on misbare bron van aanvullende inkomsten. O.i. kan „Burger recht" gerust zijn. Reeds eer der is in het Parlement geble ken, dat de confessionele par tijen terzake waakzaam zijn en dit is opnieuw bewezen blij kens het hier al eerder bespro ken V.V. van de Tweede Ka mer met betrekking tot de wetsvoorstellen van het so ciaal-economische complex. Men weet, dat behalve het voorstel tot afschaffing van het schoolgeld voor het lager onderwijs, voorstellen gedaan zijn om schoolgelden te verla gen, teneinde vooral de z.g. middengroepen tegemoet te komen. Juist op dit terrein valt het bezwaar van het bij zonder onderwijs. Waar de ge lijkstelling nog niet is doorge voerd voor het middelbaar, voorbereidend hoger en hoger onderwijs, kunnen deze scho len de mindere inkomsten niet op het Rijk verhalen. Er zal dus iets op gevonden moeten worden, door verhoging van subsidie of anderszins dat deze scholen evengoed aan hun trek komen. Een reden te meer, om de verdere doorvoe ring van de „gelijkstelling" nog eens te overwegen. Maar de „confessionele" partijen weten daar alles van en zullen zich stellig paraat houden. Zonder dat zij zich veel behoeven aan te trekken van de „Burger rechtelijke" verwijten, dat zij zich weer ten aanzien van het lager onderwijs tenminste door de afschaffing van school geld voor'een socialistisch kar retje laten spannen! Leger van Kahar Muzakkar in de Darnl Islam DJAKARTA, 10 Aug. (Aneta). De leden van de bendeleider Kahar Muzakkar. die behoorden tot het z.g. „Volksvrijiheidsleger" zijn thans opgenomen in de Ten tara Islam Indonesia, het zoge naamde leger van de Darul Is- lam, aldus blijkt uit nieuwe pam fletten, welke in Makassar ziin verspreid en die ondertekend ziin door Kahar Muzakkar.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5