Partij v.d. Arbeid wilde raadsminderheid negeren De a.s. wethoudersverkiezing K.V.P. hield vast aan brede basis Zomervergadering De Schermeer" Niet één? Dan geen! Nachtwaker „verdiende" met valse formulieren 2500.- GESLOTEN Wiener Sangerknaben Goed concert van Piet Kee AGENDA Verkeersongevallen berecht voor Meervoudige Kamer Grootste geval van steunfraude in de afgelopen drie jaar ZATERDAG 15 AUGUSTUS UW INKOPEN VROEGTIJDIG TE DOEN VROOM ÜREfSMAW De heer W. Koning, laatste van oude gardegaat heen Pasrina 2 Woensdag 12 Augustus 1953 ALKMAAR De onderhandelingen over de a.s. wethou dersverkiezing waarbij alle raadsfracties, behalve die van de C.P.N. betrokken waren, zijn geëindigd. Zoals wij in ons bericht van 31 Juli reeds konden mededelen, zal het college ditmaal gevormd worden zonder dat een lid van de fractie van de P.v.d.A. er zitting in zal nemen. De P.v.d.A. heeft het aanbod van de overige drie fracties, om één wethouderszetel door een lid liarer fractie te doen bezetten, niet aanvaard en de drie overige fracties heb ben het blijkbaar niet nodig geoordeeld, dit aanbod nóg eens te doen. Wij ontvingen nl. 't volgende communiqué Op verzoek van de raadsfrac tie der P.v.d.A. d.d. 10 Juni 1953, heeft de raadsfractie der K.V.P. de leiding genomen bij de forma tie van het College van B. en W. in de gemeente Alkmaar op 1 September a.s. en daartoe aange wezen de heren C. Venneker en Mr A. J. M. Leesberg. De onderhandelingen hebben gelopen van 17 Juni 1953 tot he den: zlin gevoerd tussen twee af gevaardigden van elk der vier fracties K.V.P., P.v.d.A., Prot. Chr. en V.V.D., welke afgevaar digden tussentijds regelmatig ruggespraak hebben gehouden met hun fracties. Vrij spoedig is gebleken, dat drie van deze vier fracties, de samenstelling van een College van B. en W„ bestaande uit de Burgemeester, 2 K.V.P. en 2 P.v. d.A. wethouders, geen juiste ver tegenwoordiging achtten van een Raad, bestaande uit 10 K.V.P., 10 P.v.d.A., 3 Prot. Chr. en 3 V.V.D. en 1 Comm., omdat alsdan de P.v.d.A., gezien het feit, dat de Burgemeester lid der P.v.d.A. is, over een onevenredig grote in vloed zou beschikken, zodat door deze drie partijen werd beoogd 2 K.V.P., 1 P.v.d.A. en 1 uit de twee andere partijen, hetzij Prot. Chr., hetzij V.V.D. De fractie van de P.v.d.A. kon zich met dit standpunt niet ver enigen: was van oordeel, dat de politieke instelling van de Bur gemeester geen rol behoort te spelen in de samenstelling van een College van B. en W„ ter wijl naar haar oordeel de uit slag der gehouden verkiezingen zou hebben uitgewezen, dat er 2 K.V.P. en 2 P.v.d.A.-wethouders behoren te worden verkozen. De genoemde drie fracties heb ben vervolgens bij herhaling ge tracht de fractie van de P.v.d.A. ertoe te brengen haar mening te herzien en haar tot tweemaal toe op de meest uitdrukkelijke wijze aangeboden een wethouderszetel door haar partjj te doen bezet ten. Ee duidelijk en direct ant woord op dit aanbod ontwijkend heeft de fractie der P.v.d.A. eerst een motie ter kennis van de an dere partijen gebracht, luidend: „De raadsfractie van de P.v.d.A. in de gemeente Alkmaar in ver gadering bijeen op Woensdag 22 Juli 1953; besluit t.a.v. de komende wet- houdersverkiezing geen genoegen te nemen met de gang van za ken, zoals die door het initiatief van de raadsfractie van de K.V. P. in de gemeente Alkmaar is ontwikkeld; verklaart zich alsnog bereid om - met of zonder programma - op basis van 2 2 wethouders samen te werken met de K.V.P.- raadsfractie". (welke motie door die partijen voor kennisgeving is aangenomen) en tenslotte het volgende als haar eindstandpunt medegedeeld: „dat uit de gevoerde bespre kingen duidelijk is geworden, dat K.V.P.-fractie geen prijs stelt op een program van samenwerking tussen de fracties. De wethouders in het nieuwe College van Bur gemeester en Wethouders zullen dus niet gebonden zijn. Dit blijkt dus ook uit het feit, dat de be noeming van een wethouder uit de V.V.D. of uit de Prot. Chr.- fracties aan de Raad wordt over gelaten. Op grond van deze feiten stelt de fractie van de P.v.d.A. zich op het standpunt, dat de Raad in zijn vergadering van Dinsdag, 1 September a.s. maar moet uit maken, of er twee, dan wel één plaats in het College van B. en W. door de P.v.d.A. zal worden bezet. „Bfj de benoeming van het nieuwe Gemeentebestuur zullen wij twee onzer candidaten (met instemming van onze fractie) ter benoeming voordragen. Wij menen, dat de verkiezings uitslag zodanig is geweest, dat wij dit tegenover de kiezers ver plicht zijn. Op deze wijze dienen wij het belang van de Gemeente het beste". Namens de drie fracties der K. V.P., Prot. Chr. en V.V.D. wordt geconstateerd, dat uit die eind conclusie volgt, dat de P.v.d.A. op 1 September a.s. bij de wet houdersverkiezing een eigen tac tiek zal volgen, die er naar streeft om twee wethouders zetels te doen bezetten door de P.v.d.A. Omdat uit dit alles resulteert dat geen overeenstemming tussen de vier fracties is bereikt en er dientengevolge, op 1 September a.s., een verwarde stemming zou zijn te verwachten, die tot aller lei complicaties aanleiding zou kunnen geven en uiteindelijk zou kunnen leiden tot de samenstel ling van het College van een ba sis, die de in het overleg betrok ken fracties niet voorzien hebben of niet gewenst oordelen, hebben de drie fracties besloten het ze kere voor het onzekere te nemen en op 1 September a.s. hun stem men uit te brengen op 2 K.V.P., 1 Prot. Chr. en 1 V.V.D.-raads- lid. Zij eindigen met te constate ren, dat aan de fractie van de P.v.d.A. alle kansen zijn geboden om een wethouderszetel te bezet ten, doch dat het uitsluitend het gevolg is van haar - tot het laatst aan toe - dubbelzinnige en ont wijkende houding, dat het objec tief juiste streven der drie ande re fracties (2 K.V.P., 1 P.v.d.A. en 1 uit de Prot. Chr. of V.V.D.) niet werd bereikt. Nu de fractie der P.v.d.A. het - tot tweemaal toe - noodzake lijk heeft geacht de pers over haar standpunt in te lichten bui ten de andere partijen om, die tot dusverre de vertrouwelijke sfeer, waarin de onderhandelin gen zijn gevoerd, hebben geëer biedigd, achten de drie fracties het thans, nu de onderhandelin gen ziin afgesloten, haar plicht dit communiqué uit te geven. Alkmaar, 11 Augustus 1953. Namens de drie fracties, C. Venneker. A. J. M. Leesberg. Dit communiqué bevestigt dus het bericht, dat wij in ons num mer van 31 Juli publiceerden. Een bericht in de A.Crt. en een door de P.v.d.A. aan de pers ter publicatie gezonden afschrift van een brief, door haar fractie aan de K.V.P.-fractie gezonden, no pen ons echter nog enig com mentaar te geven. De A.Crt. schreef: „In plaats van contact op te nemen met haar oude partner, de P.v.d.A. wendde de K.V.P. zich tot de Prot. Chr. fractie en de V.V.D." Niets is minder waar; de K.V. P. heeft met de drie andere frac ties tezelfder tijd contact opgeno men, om te informeren, hoe zij elk zich het college gedacht had den. Daar de K.V.P. zich van den beginne af stelde op het stand punt van de brede basis kon zij niet anders doen. Eerst toen alle fracties haar standpunt te kennen hadden ge geven en bleek, dat de Prot. Chr. fractie en de V.V.D. het stand punt van de K.V.P. inzake de brede basis deelden, bleek, dat er in het College voor slechts één wethouder van de P.v.d.A. plaats zou zijn. Dat de K.V.P. er onder deze omstandigheden niets voor voel de, om met de P.v.d.A. nog eens te gaan onderhandelen op de ba sis van 2 wethouders van de K. V.P. en 2 van de P.v.d.A.. ligt voor de hand. De P.v.d.A. maakte in haar schrijven van 31 Juli bezwaar tegen de wijze van onderhande len; zij had wellicht liever ge zien, dat de K.V.P. allereerst met haar had onderhandeld over Voortzetting van de bestaande sa menwerking op basis van 2 2. Dus mét negeren van de twee andere fracties, die toch ook be langrijke volksgroepen vertegen woordigen. De K.V.P. voelde er echter niets voor deze minder heid te negeren en betrok óók deze fracties in de onderhande lingen. De zinsnede in het schrijven van de P.v.d.A., dat de drie an dere fracties suggereren, dat de burgemeester in zijn functie par tij-politiek nastreeft, werd blijk baar ook voor kennisgeving aan genomen. Het is dan ook nog heel iets anders te zeggen, dat een burgemeester, die lid is van de P.v.d.A., meetelt in het colle ge dan te beweren, dat hij partij politiek nastreeft. Wij begrijpen trouwens niet, hoe de P.v.d.A., die er destijds zo trots op was, dat een lid van haar partij bur gemeester werd, het thans - nu het gaat over de positie van de burgemeester in een college van burgemeester en wethouders - wil doen voorkomen, alsof deze functionaris geen lid van deze partij is. Zelfoverschatting noemt de P. v.d.A. het voorts, als de K.V.P. twee zetels voor zich opeist, naast de twee plaatsen die de P.v.d.A. in het College zou bezetten, als naast de burgemeester één wet houder van de P.v.d.A. zou wor den gekozen. Wij begrijpen dat niet; waarom mag de K.V.P., die bij de laatste verkiezing 35,5 haalde geen twee» zetels in het College bezet ten en de P.v.d.A., die slechts 33,2 haalde wél? Het komt ons voor, dat de P.v. d.A. de afgelopen 7 jaar eerder aan zelfoverschatting heeft gele den, toen zij naast de burgemees ter TWEE zetels in het College meepde te moeten bezetten. Als de P.v.d.A. voorts vraagt, wat er dan toch wel veranderd isi vergeleken bij de periode van samenwerking, welke nu bijna beëindigd is, dan vraagt zij toch wel naar de bekende weg. Bij de K.V.P. zat echter de be doeling niet voor, zoals de P.v.d. A. veronderstelt, om „door bun deling van tegengestelde menin gen de kracht van de P.v.d.A. te breken". Over tegengestelde krachten gesproken, daar was bij de samenwerking in het verleden eerder sprake van dan bij de thans-voorgestelde en wat het breken van de kracht van de P.v. d.A. betreft, heeft de K.V.P., zo als de twee andere fracties steeds op het standpunt gestaan, dat naast de burgemeester óók een wethouder van de P.v.d:A. deel van het College zou uitmaken. De P.v.d.A. wilde echter alleen maar twee wethouderszetels en heeft het straks alleen aan haar weigerachtige houding te wijten, dat zij helemaal niet door een wethouder in het College verte genwoordigd zal zijn. Dat zal zii MOEILIJKER tegenover haar kiezers kunnen verantwoorden dan de K.V.P. tegenover haar kiezers het verbreken van de sa menwerking. uitsluitend met de P.v.d.A. Voor de P.v.d.A. was onder de gegeven omstandigheden één wethouderszetel het hoogst-be- reikbare en als 't waar is, dat de politiek de kunst van het hoogst- bereikbare is. dan had zij daar genoegen mee moeten nemen. Zij wilde echter het onderste uit de kan hebben en kreeg daardoor het lid op de neus. Nogmaals, wij hadden liever gezien, dat de P.v.d.A. ook door een wethouder in het College vertegenwoordigd zou worden en betreuren het daarom, dat zij zo halsstarrig aan haar eis van twee wethouders heeft vastgehouden. De overige fracties konden STERRENPARADE IN 'T GULDEN VLIES ALKMAAR. Zondagavond a.s. brengt 't Ned. Theaterbureau uit Den Haag een grote vuur werk-show in het Gulden Vlies met medewerking van de sterren van Radio-Luxemburg Helma en Selma, de zingende zusjes. Kees Manders als conferencier zal te vens in dit programma kunnen annonceren: het orkest De Noten krakers, de jodelzangeres Olga Lowina en Eddy Schuyer, mani pulator van formaat. Geslaagd ALKMAAR. Voor akte N.F. (meubelmaker) is geslaagd onze stadgenoot de heer L. Verhagen. CHRIS HOFLAND'S KINDERTONEEL ALKMAAR. Als laatste in het kader van de vacantie-kinder- voorstellingen geeft het bekende jeugdtoneel van Chris Hofland Donderdagmiddag a.s. in het Gul den Vlies een opvoering van het sprookje „Roodkapje en de Wolf". Waar de interesse voor deze mati- né's uiteraard groot is, zal het ook Chris Hofland aan belangstel ling niet ontbreken. MEERDERHEID B. EN W. NU VOOR R.K. AMBACHTSSCHOOL ALKMAAR. Voor de tweede maal komt de volgende week Donderdag in de gemeenteraad aan de orde een verzoek van de stichting R.K. Ambachtsschool Sint Willibrord, aan de raad, om te verklaren dat de stichting van een R.K. ambachtsschool voor jongens noodzakelijk is. De meerderheid van het col lege van B. en W. adviseert de raad de gevraagde verklaring af te geven. De minderheid, zeer waarschijnlijk gevormd door de beide wethouders van de P.v. d.A., meent dat de behoeftesector aan een tweede nijverheidsschool voor jongens nog niet aanwezig is, waarom zij de oprichting en instandhouding van de gevraag de school voor het ogenblik niet nodig oordeelt. Wij komen in ons nummer van morgen nader op een en ander terug. ALKMAAR. Gistermorgen moest de nachtwaker S. K. voor de Meervoudige Kamer terecht staan wegens oplichting van het Rijk der Nederlanden voor een bedrag van rond f 2.500. In de periode tussen 6 Januari 1952 en Maart 1953 vulde hij for mulieren, die dienden ter opgave van zijn gezinsinkomen, vals in, d.w.z. hij gaf op geen inkomen te hebben genoten, terwijl zulks wel het geval was geweest, en met deze formulieren ging hij naar Sociale Zaken, teneinde overbrug- gingsuitkerlng te krijgen en gel den ingevolge de sociale voorzie ningsregeling. In werkelijkheid dienst en enkele andere jobs. Zo ontving hij een bedrag van rond f 2.500.— aan steungelden teveel. De Officier van Justitie, Dr. J. Vellinga zeide, in al die drie jaar, waarin hij dergelijke zaken be handelde, geen te zijn tegen ge komen, «die zo grote omvang heeft aangenomen als deze. Sprekende over de gemeente lijke dienst voor Sociale Zaken zeide Dr. Vellinga, dat de ambte naren bij deze dienst wel wat meer' voorzichtigheid mochten be trachten bij het uitgeven van overheidsgelden. Steunfraude komt maar al te vaak voor en daarom zou een strengere con trole gewenst zijn. Hij betwijfelde het of het aan deze dienst uit genoot "hij inkomsten van de ex- verdoekend was'tof'deT t ploitatie van een nachtveihgheids- ^^ten genood uit de nachtvel ligheidsdienst, die hij stevig pro- Advertentie) pageerde, overigens meende de Officier hieruit wel te mogen concluderen, dat de oplettendheid bij de dienst voor Sociale Zaken wel wat intensiever mocht wor den. Tenslotte wilde de Officier met het oog op algemene preventie een duidelijk voorbeeld stellen door een zware straf te eisen: 12 maanden gevangenis, waarvan 4 maanden voorwaardelijk en aftrek van voorarrest. De verdediger van K., Mr. A. Schenkeveld, wilde meer de aandacht gevestigd zien op een psychiatrisch rapport, dat omtrent zijn cliënt was uitge bracht en waarin o.m. gezegd werd, dat deze verminderd toere keningsvatbaar moest worden ge acht. Daarom achtte hij het ten aanzien van de persoon van de verd. niet. gewenst, een voorbeeld voor mogelijk andere overtreders te stellen. Hij vroeg daarom pre cies het omgekeerde van de ge- eiste straf, n.l. vier maanden on voorwaardelijk met aftrek, zodat de verd. over twee weken op vrije voeten kan worden gesteld en acht maanden voorwaardelijk met itoezicht van de reclassering. De ^rechtbank zal op Dinsdag 25 Aug. uitspraak doen. (Maria Hemelvaart) zijn onze magazijnen Daarom verzoeken wij U beleefd deze week ALKMAAR daarom moeilijk anders doen, dan de onderhandelingen als ge ëindigd beschouwen. SCHERMERHORN In het Noor der polderhuis verga derden de Hoofdingelanden van de Scher mer. Het ivas voor de heemraad, de heer WJ. Koning, die 26 jaar zitting had in het polderbestuurde laatste vergadering, daar hij 30 September a.s. wegens het be reiken van de gestelde leeftijd moet aftreden. Aan het einde van de vergadering sprak de dijkgraaf, de heer Jb. Posch, hem in waarderende bewoordingen toe, hem dank zeggend voor het vele werk, dat de heer Koning geduren de meer dan een kwart eeuw in het belang van de polder De Schermeer gedaan had. Met IJ, aldus de heer Posch, gaat de laatste van de oude garde uit ons midden, die nog de hele geschiedenis van de electrificatie der bemaling heeft meegemaakt. De dijkgraaf schetste vervolgens de aftredende heemraad als een man met een scherp verstand, die steeds studie maakte van de za ken, die aan de orde kwamen. Met weemoed, aldus de heer Posch, zien wij U uit ons midden ver trekken, doch steeds zullen wij de prettige samenwerking dank baar in herinnering houden. Na mens het polderbestuur bood de dijkgraaf de zilveren erepenning met inscriptie aan, na er nog aan herinnerd te hebben, dat de heer Koning een familietraditie van eeuwen in het polderbestuur had voortgezet. Spr. verheugde zich er over dat deze traditie door het zitting nemen van de heer N. H. Koning in het polderbestuur weer zal worden voortgezet. De heer Koning bracht de dijk graaf dank voor diens woorden van waardering, alsook voor de onderscheiding in de vorm van de erepenning van de polder, die hij een ereplaats zou geven. Hij nam afscheid met de beste wensen voor de polder en de be stuursleden. Als nr. 1 van de aan beveling voor heemraad, ter op volging van de heer Koning, werd de heer J. M. Groot met nagenoeg algemene stemmen gekozen; 2 werd G. J. Borst, 3 A. de Geus. Wegens periodieke aftreding van de heer Jb. Boekei als heemraad werd de volgende aanbeveling op gemaakt: 1 Jb. Boekei, 2 J. Hem- ke, 3 W. Schelling. De geloofs brieven van de heren G. J. Borst, J. Groot Mzn., N. H. Koning en C. A. Over, die op 2 Juni tot hoofdingeland gekozen waren, werden in orde bevonden, zodat tot toelating werd besloten. Het eerder genomen besluit tot verkoop van het Moltjesveer werd ingetrokken, daar Ged. Staten bezwaar hadden gemaakt, omdat de verkoop in strijd was met de voorwaarden, waarop het veer 6 Mei 1802 aan de polder was over gedragen. In de vorige vergade ring was besloten het veer voor fl 1.600,te verkopen. Besloten werd een rekening courant-overeenkomst aan te gaan met de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten tot een maximum bedrag van f 150.000,en een kasgeld lening tot hetzelfde bedrag aan te gaan voor het dienstjaar 1954. Te vens werd besloten tot conversie van een restant van de destijds gesloten lening in verband met de invoering van de electrische bemaling; van deze lening, groot f335.800 resteerde nog een bedrag van f 108.400. De oude lening was aangegaan tegen een rente van 3%, het restant kan geleend worden tegen 2%%. Voor de financiering van de vernieuwing van de Hondenweg werd een lening gesloten van f 18.000, af te lossen in tien jaren en rentende 2 7/8#/o. De weg, 1650 m lang en 214 tot 3,75 m breed, heeft een verharding gekregen van 30 cm met negen beharde uitritten. Het werk werd in eigen beheer uitgevoerd. Goedgekeurd werd het voorstel, om het personeel een tegemoetko ming te geven in de kosten van geneeskundige hulp, alsmede een vacantietoeslag. Bij het begin der vergadering had de dijkgraaf met enkele woorden van waardering het over leden lid van het bestuur, de heer C. Laan herdacht. De Scher meer heeft in hem, aldus de heer Posch, 'n goed bestuurder en 'n goed poldermeester verloren. Met enkele momenten stilte werd door de aanwezigen de overledene staande herdacht. Dijkgraaf en heemraden werden voort» gemachtigd tot voeren van verweer in eerste aanleg tegen een door de fam. Verburg c.s. in gestelde vordering. De rondvraag leverde niets op. En hierna gingen de heren een nartijtje kegelen In de grote schuur. IN ALKMAAR ALKMAAR. Maandagavond 17 Augustus zal het bekende jon genskoor de Wiener Sangerknaben in de Grote Kerk een bijzondere uitvoering geven. Een groot programma is samen gesteld met tal van liederen van oude meesters. Beroemde melodie- en van Mozart, Brtickner, Schu bert, Brahms e.a. zomede volks liederen en het Wiegenlied zullen ten gehore worden gebracht. De muzikale leiding berust in handen van de jonge Weense dirigent Ro bert Kühbocher. De avond wordt afgewisseld met enkele orgelsoli door Piet Kee. ALKMAAR. Voor enkele be langstellenden gaf Piet Kee Dins dagavond een orgelconcert in de Grote Kerk. Het programma was zeer inte ressant. Het vermeldde werken uit de 17de en de 18de eeuw van en kele minder bekende componisten en werken van Bach, Brahms en C. Franck. Piet Kee begon dit concert op het koororgel. Hierop speelde hij achtereenvolgens Sarabande en Variaties over het Oud-Hollandse lied „Heiligh saligh Bethlehem" van de 17de eeuwse componist Gisb. Steenwick en Versus met Fuga van A. Kerckhoven, even eens uit de 17de eeuw. Van deze werken die door hun eenvoud buitengewoon geschikt zijn voor het koororgel viel vooral op de Fuga van A. Kerckhoven. De organist speelde dit duidelijk geaccentueerd en vitaal. Vervolgens beklom Piet Kee het grote orgel, waarop hij begon met Variaties over Psalm 116 van Anth. v. Noordt (plm. 1610—1675). Deze variaties konden ons meer bekoren dan de Psalmbewerkingen van Cor Kee. Bij de variaties was het thema duidelijk waarneembaar terwijl dit bij de bewerkingen slechts door ingewijden opgemerkt kon worden. Het Cantabile van Franck werd waardig en mooi van klankkleur vertolkt. De melancholische Fuga in as van Joh. Brahms is een werk dat de toehoorder niet con stant boeit, doch dat, goed ge speeld, toch hier en daar kan ont roeren. Van J. S. Bach hoorden wij het majestueuse Praeludium in c, dat Piet Kee prachtig voordroeg. Hij besloot zijn recital met „Wir glauben all' an einen Gott" even eens van Joh. S. Bach. Dit grandioze werk met de stu wende thematiek in het pedaal be tekende een treffend besluit van dit goede concert. G. v. d. I. WOENSDAG 12 AUGUSTUS Bioscopen: REX: Louise Lotte, 14 j. HARMONIE: Het lied van de Woestijn. 14 j. VICTORIA: De gevangene van Mandorra, 14 jaar. CINEMA AMERICAIN: De kleine wereld van Don Ca- millo, alle leeft., voorstellin gen 8 uur. Apotheker: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Kruisinga, Koornstraat 59, apotheker G. Kruisinga. Tentoonstellingen: PIET STENNEBERG, Voor- dam 6, Alkmaar: Moderne kunst. CHANTE MERLE: Kerkepad 1 Bergen: 10—12.30, 15—17.30 2022 uur. Tot 31 Augustus. HUIS MET DE PILAREN: Mevr. Koeman-Meertens. 14.3017.30, gedurende zo merseizoen. DE ZEESTER: Zuidlaan 15: Kunstnijverheid en beeld houwkunst (14.0017.30 uur), tot 17 Augustus. K.C. BERGEN: tot en met 14 Augustus: Jaap de Carpen- tier. Hedenmiddag 4 uur opening. Geopend 10.30 12.30 uur, 14.3017.00 uur, 19.30—22.30 uur. WATERSTANDEN: Donderdag: Hoog water 9.25 en 22.00 uur; Laag water 3.40 en 16.25 uur. ALC. VICTRIX—E.D.O. ALKMAAR - Alcmaria Victrix komt in de 4de nederlaag-wed strijd tegen Edo uit Haarlem, welke hedenavond te 6.30 uur op het Sportpark zal worden ge speeld, uit in de volgende op stelling: Doel: Tj. de Vries; Achter: Paulisse, G. Brouwer; Midden: Maassen, H. Schmidt, Th. Brouwer; Voor: Webeker, Wassink, Gaazeus, R. Schmidt. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Fok- ke C„ d. v. C. Unk en A. J. Evenhuis; Geertruida J., d. v. S. Bouma en G. F. Kouwenbeng; Gesina I., d. v. G. Paap en A. Vriesema. Gehuwd: T. de Rijk en A. Th. Blom; B. J. Min en C. A. T. Belt; J. Bakker en G. G. Visser. Overleden: C. Veldman, 69 jaar, gehuwd met N. Jonker. BEEMSTER. Op 4 Juli j.l. heeft zich op de Jisperweg een verkeersongeval voorgedaan waar bij de motorrijder N. O. vrij ern stig werd gewond, zodat hij vier weken rust had moeten nemen. Op het moment, dat hij met een snelheid van 50 km per uur een bromfietser wilde passeren, die op zijn beurt juist bezig was met het passeren van een aan de rechterkant van de weg gepar keerde vrachtwagen, sloeg deze bromfietser, J. S. B. alhier, zon der tijdig richting aan te geven, plotseling naar links af, zodat hij door de motorrijder werd „ge schept". Deze maakte een hevige smak en bleef gewond aan de kant van de weg liggen. Gister morgen werd dit ongeval door de Alkmaarse Arrondissementsrecht bank in behandeling genomen, waarbij de bromfietser om zijn onvoorzichtigheid moest terecht staan. Enkele getuigen vertelden wat zij gezien hadden en dat gaf de Officier van Justitie aanleiding een boete van f 60.subs. 30 da gen tegen hem te eisen. De recht bank zal op 25 Augustus uit spraak doen. ALKMAAR. De veehouder A. D. S. te Barsingerhorn was de volgende verdachte, die verant woording moest- afleggen voor zijn stuntelig rijden met een luxe wagen op 15 Juni j.l. bij de Friese Brug te Alkmaar. Hij had enkele glazen bier en borreltjes gedron ken en die waren hem, omdat hij niet gewend is alcoholhoudende drank te gebruiken, blijkbaar niet goed „gevallen", zodat hij niet in staat was nog behoorlijk 'n auto te besturen. Hij reed tegen een NACO-bus op, die echter niet meer schade kreeg dan een zwar te veeg, daar waar een der ban den van de luxe wagen van S. de bus geraakt had. Volgens de politie moest S. die avond nog meer rare capriolen met zjjn wa gen hebben uitgehaald. Hij reed achteruit i.p.v. vooruit, dan weer naar links i.p.v. naar rechts etc., zodat de politie het nodig vond, hem op het politiebureau ter ont nuchtering in te sluiten. De Offi cier van. Justitie eiste een boete van f 200.subs. 40 dagen tegen hem. Zijn raadsman Mr. Buers te Alkmaar trachtte de rechtbank ervan te overtuigen, dat het een volkomen op zichzelf staand ge val betrof en dat herhaling niet behoeft te worden gevreesd, waar om hij de uiterste clementie van de rechtbank inriep. Uitspraak 25 Augustus. W eersverwachting Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond. PLAATSELIJK ONWEER Warm tot zeer warm weer met plaatselijk onweer. Overwe gend matige wind tussen Zuid oost en Zuidwest. SCHUIMRUBBER TENTOONSTELLING ALKMAAR Door de Rub ber-Stichting, Delft, zal op 14 Augustus a.s. een educatieve ten toonstelling gehouden worden, die een overzicht zal geven van de toepassingen en eigenschap pen van schuimrubber. Deze expositie is ondergebracht in twee tentoonstellingswagens, die ongesteld staan aan de Mient. De toegang is vrij. NIEUWE TELEFOON AANSLUITINGEN Telefoonnet Alkmaar 5983 Bosch, J. J. v. d„ Heiloo- erdijk 19; 3391 Bot J„ J. v. Sco- relkade 44; 4148 Bruin, Joh. de, Nieuwpoortslaan 83; 3357 Che nille Fabriek, Eerste Ned„ Baan-, gracht 6; 4511 Dillewijn, G. van Kennemerstraatweg 512, Heiloo; 2826, Dokkenburg, T. van, Huis waard 8, Koedijk; 2810 Dormaar, M. J„ Brouwerstraat 9; 3430 Gerth, H„ Van Fladerackelaan 33, Heiloo; 3290 Hooff. L. v. d„ Lindenlaan 62; 2442 Janssen, J. A„ Hekelstraat 22; 5751 Kegel, W. J. H. F„ J. v, Scorelkade 49; 2344 Kievit, S„ Wijkverpleegster, Kennemerstraatweg 28 H, Heiloo; 2741 Koomen, C. J„ Westerweg 409, Heiloo: 2191 Kostwinder, A. H., Baansingel 55; 5811 Kuyen, J„ Laarmanstraat 33, Heiloo; 5233 Kwantes. K„ Coornhertkade 73; 5341 Landmacht Kon., Barak kenkamp, Westerweg C 47, Hei loo; 3695 Molen, W. J. N. v. d„ Spoorstraat 87; 4133 Politie. Rijkspolitie, Huisaansluitingen. Wmr. P. J. Termaat, woonh.: Ma deliefstraat 7; 4448 Provinciaal Waterleidingbedr. van Noordhol land, Woonh.: B. Smaal, Inspec teur pompstations. Rozenstraat 16; 4544 Raay, Fa. Emiel de, Eiiandswal 5; 5611 Ruys Handels vereniging N.V., Marnixstraat 15; 4431 Vries. A. F. de. Stations weg 66, (b.g.g. tfnr. 3133); 4966 Wester. W., Groot Nieuwland 18; 5962 Wolzak. Ferd. Bolstraat 40. Telefoonnet Bergen 2978 Bonset, D„ Kerkelaan 12; 2638 Ivaragh, J„ Russenplein 4; 2968 Meijer, Chr. F„ Wilhelmina- laan 4; 2920 Parool" Dagblad „Het, agentschap Jaap Weyand- weg 24; 2917 Waal, A. de, Buer- weg 14; 2711 Wester. N„ P. Hen driklaan 23. Telefoonnet Egmonil 507 Bas, G. J„ Voorstraat 30. Egmond aan Zee; 508 Dam. L. v„ Herenweg 502, Egmond aan de Hoef. Telefoonnet Koedijk 272 Barsingerhorn, J„ Kanaal dijk 84; 274 Bloothoofd, Jb„ Ka naaldijk 89; 250, Kuit, J„ Kanaal dijk 233; 254 Ramaker, K„ Ka naaldijk 113. Telefoonnet Schoorl 311 Bijl, P. J„ Onderweg 14; 309 Dijk A. van, Laanweg 8 (b.g. g. kiezen 02200-2966); 310 Seeger, W„ Gortersweg 3. RINGSTEKEN IN BERGEN BERGEN Wat vroeger ge woon volksvermaak was gaat nu in Bergen een attractie vormen voor de gasten. Donderdagmiddag om 2 uur zal in de Hoflaan het ringsteken op boerenpaarden en boerenwagens plaats vinden. De inschrijving die alleen voor de Bergenaren open staat, belooft een succes te worden. De prijsuit reiking zal op het terrein tegen over huize „Kraneburgh" even eens in de Hoflaan plaats vinden, 's avonds om 8 uur. Onmiddellijk daarop zal een ge zelschap in originele antieke kle derdrachten West-Friese dansen uitvoeren, hetgeen in deze omge ving een imposante aanblik zal opleveren. Na deze dansen wordt men gratis in de gelegenheid ge steld om in de openlucht te dan sen, terwijl de feestverlichting in het bos de sfeer nog zal verhogen. KINDEREN GENOTEN BERGEN Dank zij de goede opbrengst van ruim f700,netto, van de fancy-fair, gehouden door de buurtver. „Tuin en Oostdorp" konden 89 kinderen van 10 tot en met 14 jaar genieten van een uit stapje. Met 3 bussen gingen zij naar de wondermooie miniatuur stad Madurodam, om met een be zoek aan Artis de reis te besluiten. Via Zaandam ging het naar huis toe waar Bergens Harmonie hen met muziek opwachtte en hen be geleidde naar Tuindorp. NU OP RETRAITE BERGEN In het retraitehuis in Bergen zal van Vrijdag tot Dinsdag een retraite worden ge geven voor meisjes van 17 jaar. Voor vele meisjes een mooie ge legenheid om nu te gaan omdat vele van hen in verband met Ma ria Hemelvaart slechts 1 vacantie- dag hebben op te nemen voor Maandag. Een retraite voor geh. dames wordt gegeven van 25 tot 28 Aug. Maak zo'n retraite eens mee. Heus het zal u uitstekend bevallen. Men krijgt er rust naar geest en lichaam. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Trijntje Elsina, d. van. G. Brak en ft. A. Ooijman; Elbertus Tobias Hen- drikus, z. van E. T. H. Munk en T. van de Weerd; Maria Louise Antonia, d. van J. Min en E. Terwijn. Gehuwd: Adrianus Vredenburg en Margaretha Maria van der Steen; Johannes Hendrikus van Pappelendam en Aaltje Hollan der. Rijsport SCHERMER. De landelijke rij- verenigingen van de L.T.B. orga niseren op 15 Aug. (Maria Hemel vaart) op 't terrein van de heer J. de Koning te Schermer een demon stratiemiddag, waaraan ongeveer 50 ruiters en amazones zullen deelnemen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2