H.M. de Koningin bezocht genieenten in rampgebied Frans spoorwegpersoneel opnieuw in staking De duhbeltjessmokkel Joego-Slaven dankbaar jegens Amerikaanse arts Hulpbrigades verstrekken voedsel voor kinderen Mulder trotse in valkenwedstrijden Buiteniandse President-kerkvoogd maakte misbruik van vertrouwen Politierechter strafte zwaar Zwendel in schilderijen Met laarzen aan rond Brouwershaven's kerk notities Die Kardinaal Stepinac behandelde Ook op tweede plaats een Nederlander Korreltjes verwachting i door het K.N.M.I. Geldig van Woens- )t Donderdagavond. SLIJK ONWEER eer warm weer met onweer. OveYwe- b wind tussen Zuid- idwest. IMRUBBER- ONSTELLING I Door de Rub- Delft, zal op 14 een educatieve ten- gehouden worden, zicht zal geven van gen en eigenschao- uimrubber. utie is ondergebracht ntoons tellings wagens, staan aan de Mient. is vrij. E TELEFOON- LUITINGEN Telefoonnet Alkmaar J. J. v. d., Heiloo- .91 Bot J„ J. v. Sco- 4148 Bruin, Joh. de, laan 83; 3357 Che- Eerste Ned., Baan- II Dillewi.in, G. van aatweg 512, Heiloo; nburg, T. van, Huis- edijk; 2810 Dormaar, ouwerstraat 9; 3430 Van Fladerackelaan 3290 Hooff, L. v. d., 62; 2442 Janssen, J. aat 22; 5751 Kegel, J. v. Scorelkade 49; S., Wijkverpleegster, aatweg 28 H, Heiloo; n, C. J., Westerweg 2191 Kostwinder, A. gel 55; 5811 Kuyen, nstraat 33, Heiloo; 's. K„ Coornhertkade idmacht Kon., Barak- festerweg C 47, Hei- olen, W. J. N. v. d„ 87; 4133 Politie, Huisaansluitingen, Termaat, woonh.: Ma- 7; 4448 Provinciaal bedr. van Noordhol- B. Smaal, Inspec- tations. Rozenstraat aay. Fa. Emiel de. 5611 Ruys Handels- N.V., Marnixstraat =>s. A. F. de, Stations- .g. tfnr. 3133); 4966 Groot Nieuwland 18; Ferd. Bolstraat 40. Telefoonnet Bergen et, D„ Kerkelaan 12; J„ Russenplein 4; Chr. F., Wilhelmina- 20 Parool" Dagblad schap Jaap Weyand- Waal, A. de, Buer- Wester, N., P. Hen- Telefoonnet Egmond G. J., Voorstraat 30. Zee; 508 Dam, L. v., >02, Egmond aan de Telefoonnet Koedijk igerhorn, J., Kanaal- Bloothoofd. Jb., Ka- 250, Kuit. J., Kanaal- )4 Ramaker, K., Ka- Telefoonnet Schoorl P. J„ Onderweg 14; van, Laanweg 8 (b.g. 200-2966); 310 Seeger, weg 3. SGSTEKEN BERGEN Wat vroeger ge- lermaak was gaat nu een attractie vormen ten. Donderdagmiddag al in de Hoflaan het 3p boerenpaarden en ns plaats vinden. De die alleen voor de open staat, belooft worden. De prijsuit- 3P het terrein tegen- .Kraneburgh" even- Joflaan plaats vinden, n 8 uur. ijk daarop zal een ge- originele antieke kle- West-Friese dansen etgeen in deze omge- nposante aanblik zal la deze dansen wordt in de gelegenheid ge- de openlucht te dan- de feestverlichting in feer nog zal verhogen. SEN GENOTEN Dank zij de goede an ruim f700,netto, -fair, gehouden door „Tuin en Oostdorp" inderen van 10 tot en genieten van een uit- 3 bussen gingen zij ndermooie miniatuur- idam, om met een be- s de reis te besluiten, ging het naar huis ergens Harmonie hen opwachtte en hen be- Tuindorp. RETRAITE - In het retraitehuis 1 van Vrijdag tot retraite worden ge- meisjes van 17 jaar. neisjes een mooie ge in nu te gaan omdat in verband met Ma art slechts 1 vacantie- op te nemen voor ite voor geh. dames ren van 25 tot 28 Aug. etraite eens mee. Heus uitstekend bevallen, er rust naar geest en erlijke Stand Geboren: Trijntje an G. Brak en ft. A. lbertus Tobias Hen- an E. T. H. Munk en Weerd; Maria Louise van J. Min en E. Adrianus Vr eden burg retha Maria van der annes Hendrikus van en Aaltje Hollan- Rijsport SR. De landelijke rij- van de L.T.B. orga- Aug. (Maria Hemel- terrein van de heer J. Schermer een demon- waaraan ongeveer en amazones zullen Woensdag 12 Augustus 1953 Pagina 3 HAAMSTEDE, 11 Aug. H.M. de Koningin bracht van daag een bezoek aan negen gemeenten in het rampgebied. De helicopter van de „Sabena", ivaarmee Hare Majesteit de reis maakt, arriveerde vanochtend om 10.50 uur op het vliegveld te Haamstede. ISa aankomst vertrok de Koningin per auto naar Haamstede, de eerste gemeente in het rampgebied, die de Koningin zou bezoeken. Ver volgens zou zij naar RenesseBur gh sluis, Zierikzee. Brou- ivershavenWoensdrecht, Rilland Bath, Waarde eri Krui- ningen gaan. De Koningin werd in Haam stede verwelkomd door de Com missaris van de Koningin in Zee land. jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, het gemeentebestuur en vertegenwoordigers van Rijkswa terstaat. In het gerestaureerde K.L.M.-gebouw op het vliegveld was er een eenvoudige ontvangst door het gemeentebestuur. Zeer grote belangstelling was er van de zijde van de burgerij en bad gasten. Twintig minuten na haar aan komst te Haamstede vertrok Ha re Majesteit per auto naar Burgh- sluis. Een boot ging vandaar via Schelphoek en de Flauwersin- Eén jaar Hoge Autoriteit Dag aan dag klinken de hamer slagen van de werklieden op de steigers in de West-Euro- pese dorpen en steden, waar en kele jaren geleden de puinhopen de herinnering opriepen aan de botsing van de militaire krachten in de laatste grote oorlog. Maar tiet werk vordert, al naar gelang bet uur van de bevrijding verder in het verleden verzinkt. Er zijn vele offers en vriendendiensten voor nodig geweest deze arbeid van materiële opbouw en herstel mogelijk te maken. Het resultaat was niet altijd gelijk, maar wel He wil en het vertrouwen in een betere toekomst. Naast deze op bouw is er een andere, die in staatkundige en economisch-orga- nisatorische zin. Ontwikkelingen, die helaas gepaard gaan met de harde noodzaak van combinatie der strategische krachten; kortom het streven naar de Europese in tegratie, de éénmaking. Een ideaal, zoals velen menen. Maar can toch een wensdroom die voor verwezenlijking vatbaar is, wat moge blijken uit het werk van de „voortrekkers" die de eerste schreden op dit doornige pad hebben gezet, in de hoop en stil le verwachting door velen op de voet gevolgd te worden. De Hoge Autoriteit, het uitvoe rende orgaan van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal (tegelijk voor schroot) heeft Maandag j.l. de eerste ver jaardag gevierd. Doorgaans wordt de geschiedenis van het mensdom niet in jaren, maar in tientallen van jaren, zo niet in eeuwen ge meten. Want eerst dan kan de historicus de lijn ontwaren die van opgang, van stilstand of on dergang getuigt. Een jaar zegt dus betrekkelijk weinig. Maar toch is er een begin gemaakt, waarvan de resultaten vertrou wen inboezemen. Dit instituut van de Hoge Autoriteit moge be langrijk zijn, van meer beteke nis is de geest waar het uit is geboren. En wel een nieuwe Eu ropese geest, die van invloed kan worden op de toekomst der Eu ropese volkeren en misschien op de gehele wereldsituatie. Wat binnen de organisaties van het Plan-Schuman aan winst is ge boekt, is in hoofdzaak het stre ven naar gemeenschappelijk over leg tussen de nationaliteiten. Organisatievormen die aan dit overleg meer bijdragen dan de vroegere conferenties. De ont wikkelingsmogelijkheden welke een markt als die van het Plan- Schuman met niet minder dan 150.000.000 verbruikers biedt, springen direct in het oog, wan neer men terug denkt aan de concurrentie van weleer, die maar al te vaak op de ruggen van die verbruikers en de arbei ders werd uitgevochten. Vraag stukken rondom de arbeidsvoor zieningen, de sociale objecten e.a. komen thans in- een nieuw licht te staan. En wie zou twijfelen aan een instituut waar Fransen en Duitsers om één en dezelfde tafel zijn geschaard om te spre ken over staal en kolen, twee factoren die vroeger een voor name rol speelden in de strijd tussen deze volkeren? Welk een perspectief ligt hier voor een vrije migratie van arbeidskrach ten en het registreren van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt? Meerdere gemeenschappen van dergelijke aard op econo misch gebied staan op stapel. Er wordt gewerkt aan een agrari sche pool, aan een pool voor de West-Europese scheepvaart. De hedendaagse politieke vormge ving wordt in velerlei opzichten door de economische verhoudin gen bepaald. Luxemburg, waar de zetel van de Kolen- en Staal gemeenschap zetelt, onderhoudt dan ook nauwe betrekkingen met Straatsburg waar de grondslagen worden gelegd voor een Europese Grondwet en de plannen werden besproken voor de Europese De fensie Gemeenschap (de E.G.D.) Het nieuwe Europa geraakt lang zamerhand op drift. Alleen vraagt deze ontwikkeling tijd. Moge deze tijd gegeven zijn, al eer het misschien te laat is. laag, waar onlangs een dijkval is voorgekomen, naar Zierikzee. In Zierikzee kwam H.M. de Koningin om kwart voor een aan met het Rijkswaterstaatsvaartuig „Breezand", aan boord waarvan de lunch was gebruikt. Per auto reed zij door de stad en van de Weststraat af nam zij een kijkje over het overstroomde land. Ook hier toonden de inwoners zich zeer ingenomen met het Koninklijk bezoek. Van verschei dene huizen werd gevlagd. Om ongeveer twee uur ver trok de Koningin per jeep van de Rijkswaterstaat om door de droge corridor, via Dreischor, Brouwershaven, Scharendijk en Renesse weer naar Haamstede te gaan. In Brouwershaven, waar de Koningin omstreeks drie uur aan kwam, werd zij verwelkomd door burgemeester J. L. van Leeu wen. Grote belangstelling toonde Hare Majesteit voor de uit 1380 daterende Hervormde Kerk, die bij hoog water nog in twee meter water staat, en waarvan de steun beer al scheuren gaat vertonen. Een dertig leden tellend kamp van de Oecumenische Jeugdraad is nu bezig een kistdam rond de kerk aan te leggen. Een van de leiders van dit kamp is een ore- dikant uit St. Louis in de Ver enigde Staten en verder zijn er o.a. Amerikanen, Engelsen, De nen, Spanjaarden. Duitsers en Nederlanders.. Zij zijn onderge bracht in de pastorie.. De Koningin maakte in gezel schap van de burgemeester en met laarzen aan een wandeling rond de kerk, om dit historisch monument goed te kunnen be zichtigen. Twee maal per dag komt het water nog door het gat bij de Schelphoek naar Brouwershaven. De aandacht van de Koningin werd ook gevestigd op het ver langen van Brouwershaven naar een dam om de gehele plaats. Van Brouwershaven begaf de Koningin zich per jeep naar Scharendijke. Om dit plaatsje van ongeveer 200 woningen is pas een nooddijkje aangelegd, waar door het weer drooggele'gd kan worden. Hare Majesteit bracht een kort bezoek aan de woning van een teruggekeerd gezin. Na haar vertrek uit Haamste de bezocht Hare Majesteit per helicopter nog Rilland-Bath, Waarde en Kruiningen. Om streeks vijf minuten voor zes ar riveerde de Koningin in het dorp Waarde. Omstuwd door een groot aantal mensen begaf Hare Majesteit zich vervolgens naar de woningen van enige inwoners, die in het bezit zijn van een ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Omstreeks tien over zes vertrok de Konin gin naar Kruiningen. Het bezoek had een onofficieel karakter. Op uitdrukkelijk verzoek van Hare Majesteit werd niet gevlagd. Vertegenwoordiger lichtte autohandelaar op De Haarlemse recherche heeft, verdacht van verduistering c.q. oplichting, aangehouden de 64- jarige vertegenwoordiger G. M. L. wonende te Haarlem. L. maak te in 1947 met een Haarlemse autohandelaar een afspraak om in Duitsland auto's te kopen. De ver tegenwoordiger ontving hiervoor van de autohandelaar steeds be dragen van 200 tot 300 gulden, in totaal 17.000 gulden. De ver tegenwoordiger kocht inderdaad auto's in Duitsland, maar 't ge lukte hem niet de wagens over de grens te krijgen. Daarom heeft hij de auto's in Duitsland weer verkocht. De autohandelaar stelde zich in verbinding met de politie, die L. heeft aangehouden. Aan vankelijk verklaarde deze, dat hij het geld in bewaring had gegeven bij een Duitser, wonende in Frankfurt am Main. Bij onder zoek bleek echter, dat de Duitser geen geld in bewaring heeft ge kregen. President Gerechtshof Amsterdam geïnstalleerd Tijdens een openbare zitting van het gerechtshof te Amsterdam is gisterochtend de onlangs voor de hoge raad beëdigde nieuwe president, jhr. mr. P. J. H. M. van der Does de Willebois geïnstal leerd als opvolger van mr. J. Verdam. Na voorlezing van de acte door de griffier, wenste de procureur-generaal, mr. A. A. L. F. van Dullemen de nieuwe pre sident namens het parket geluk met zijn benoeming. Daarna werd een receptie gehouden, waarop velen de president kwamen geluk wensen. Deze foto geeft een kijkje in één der grote fabriekshallen te Konstanz, waar het personeel met naaimachines werkt aan het gereedmaken van de linnen tent van Circus Mullens. Het nieuwe circus met drie maneges zal de eerste voorstelling in Amsterdam geven. Twaalf maanden gevangenis-ringsvereniging, heeft de subsi- straf zonder aftrek, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de protestants-christelijke reclasse- AMSTERDAM, 11 Aug. Het aan boord brengen van het zilver smokkelen van Nederlands zilver- geld behulpzaam was geweest, geld naar Suriname is een Iucra tieve bezigheid, die door vele zee lieden van allerlei Nederlandse schepen al jarenlang wordt toe gepast, aldus beweerde vandaag de 26-jarige slager J. O. uit Am sterdam-Zuid, ter zitting van de Amsterdamse economische politie rechter. Hij erkende voorts, dat hij zelf er zich meerdere malen aan had schuldig gemaakt. Met zijn kameraad, de 33-jarige bakker C. H. W. uit Rotterdam, was hij Vrijdagavond j.l. in de Amsterdamse haven aan boord van het s.s. „Cottica" van de K. N.S.M. gearresteerd, nadat de hoofdstedelijke recherche dienst douane bij een grondige visitatie van het schip in balen suiker en in dubbele bodems van de kasten in de hutten van dit tweetal hon derdduizenden verstopte dubbel tjes, die in Suriname dubbele waarde hebben, had gevonden. De berechting heeft niet lang op zich laten wachten. Reeds van daag hebben de twee betrapte smokkelaars, die beiden deel uit maakten van de bemanning van de „Cottica", terecht gestaan. De Officier, mr. W. A. J. M. Smit, was milder in zijn eis, dan de politierechter, mr. W. C. Has- soldt, in zijn vonnis. Tegen de hoofdverdachte, de slager J. O. luidde de eis 3 maanden, doch het vonnis 6 maanden, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. De banketbakker, die de slager bij het werd 1 maand geëist. Hij werd veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf, waarvan 2 voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Conform de eis van de Officier bepaalde de rechter voorts, dat het inbeslaggenomen geld verbeurd verklaard zal worden. WORDT BERECHT (Van onze correspondent) ASSEN Een grote schilde rij enzwendel, die vorig jaar in ons land, en in hoofdzaak in Drente, werd bedreven, zal op 3 en 4 September a.s. door de Asser arrondissementsrechtbank worden berecht. Vier verdachten, de 62- jarige Chr. A. de Z. uit Utrecht, diens 42-jarige gelijknamige zoon uit Den Haag, de 31-jarige Th. S. uit Arnhem en een zekere J. de Z. werden begin October 1952 ge arresteerd. Zij werden in ver schillende huizen van bewaring opgesloten, om te voorkomen, dat zi.i overleg over hun verklaringen konden plegen. De bandieten hadden op geraffi neerde wijze tal van mensen op gelicht, door hen goedkope schil derijen voor fabelachtige prijzen te verkopen. BELGRADO, 10 Aug. (K.N.P.). De Katholieken van Joego-Slavië hebben op allerlei manieren uit drukking gegeven aan hun dank baarheid jegens de Amerikaanse Katholieken voor het zenden van de twee specialisten, die Kardi naal Stepinac hebben behandeld. Volgens berichten uit Belgrado trachtten de Joegoslavische auto riteiten de komst van de Ameri kaanse medici geheim te houden. Het nieuws verspreidde zich echter snel en werd druk bespro ken. In preken in de kathedraal van Zagreb en in andere kerken van het land werd vol dankbaar heid gewezen op de actie van de Amerikaanse bisschopsconferentie, die de overtocht van de specialis ten verzorgd en betaald heeft. Opvallend was echter, dat tijdens de aanwezigheid van de beide Amerikaanse doctoren er geen aanvallen op de Kerk zijn gedaan, noch in de pers noch door de radio. Een van de beide Amerikanen, Dr. John F. Ruzie, is zelf Joego slaaf van oorsprong. Dr. Ruzie, chirurg aan het Holy Cross hos pitaal te Chicago, vertelde bij zijn terugkomst in de Verenigde Sta ten: „Het was eén vreemde, doch tevens mooie ervaring neer te knielen in de oude kathedraal van Zagreb en de mensen te horen bidden in de taal van mijn voor ouders". Dr Ruzie beheerst het Kroatisch nog geheel en al. Toen hij van kardinaal Stepinac terugkeerde naar Zagreb, ont moette Dr. Ruzie een oud vrouw tje, dat een groot bouquet bloe men in haar armen droeg. Hij was niet zo goed, of hij moest deze bloemen van haar aannemen. „U bent Dr. Ruzie uit Amerika", zei zij. „Wij weten allemaal, dat U hier gekomen bent om de kardi naal te bezoeken. Wij hebben het op de radio gehoord". Dr. Ruzie kon er maar niet achterkomen, naar welk radiostation zij had geluisterd, of het de Joegoslavi sche zender was of de Stem van Amerika ofwel Radio Vrij Europa. (Vervolg van pag. 1 tuut-officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem, mr. M. de Vries, geëist tegen C. P. van Z., kweker te Groesbeek. Van Z. was ten laste gelegd, dat hij zich van 1944 tot en met 1953 in zijn functie van presi dent-kerkvoogd der Hervormde Gemeente te Groesbeek een be drag van ƒ42.000.- wederrechte lijk heeft toegeëigend en als pen ningmeester van de christelijke vereniging van weldadigheid „Morgenrood" een bedrag van 18.000.-. Verder eigende hij zich nog bedragen toe van geringere omvang, ongeveer f 1000.- totaal van de plaatselijke Oranjever eniging en de afdeling Groesbeek van de Landelijke Vereniging van Oorlogsslachtoffers. Mr. De Vries achtte de feiten ernstig. Van het vertrouwen, dat verdachte genoot, heeft hij mis bruik gemaakt. Ook uit het oog punt van preventie achtte de of ficier een gevoelige straf op haar plaats. Anderdeels wilde hij meegaan met het reclasserings- rapport en verdachte, die de fei ten toegaf en deze verschrikke lijk schijnt te vinden, de kans geven gedurende de proeftijd de door hem aangerichte schade zo veel mogelijk te herstellen. SNEEK Ook op de derde en Mulder laatste dag van de internationale Valkenwedstrijden is het prachtig zeilweer geweest. Zowel in de vijfde als zesde race ontbrak het niet aan spanning en vele kruis- rakken moesten worden genomen. Het eindklassement werd opge maakt aan de hand van de vijf beste wedstrijden van elke deel nemer. Winnaar werd de Fries Mulder met 5383 punten. De uitslag van de vijfde wed strijd luidde: 1. Breuning (Ned.) 1423 pt.; 2. Cross (G.B.) 1122 p.; 3 Mulder (Ned.) 946 p.; 4. Nor man (Noorw.) 821 p.; 5. Pedersen (Denem.) 723 p. De uitslag van de zesde en laat ste wedstrijd luidde: 1. Langer (Oostenr.) 1122 p.; 2. Mulder (N.) 946 p.; 3. Green (G.B.) 821 p.; 4. Wenger (Zwits.) 724 p.: 5. Breu ning (Ned.) 645 p. (Ned.) 5383 p.; 2. Breu ning (Ned.) 4383 p.; 3. Jirasko XOostenr. 4258 p.; 4. Baltscheffsky (Finl.) 3957 p.; 5. Norman (Noorw.) 3862 p.; 6. Cundall (G.B.) 3577 p.; 7. Langer (Oostenr.) 2819 j.; 8. Christensen (Denem.) 2814 p.; 9. Pedersen (Denem.) 2776 p.; 10. Damgaard Petersen (Denem.) 2725 punten. Het eindklassement luidde: 1. aangeboden. Eduard Verkade ere-lid van het I.C.A. De oud-toneelspeler Eduard Ver kade, die verscheidene keren de rol van Sint Nicolaas heeft ver tolkt bij de jaarlijkse, door het initiatiefcomité Amsterdam geor ganiseerde, intocht van de goed heilig man in de hoofdstad, is ter gelegenheid van zijn kortge leden gevierde 70ste verjaardag het erelidmaatschap van 't ICA PARIJS 11 Aug' (A.P.) Het treinverkeer in Frankrijk is opnieuw verlamd. De grote stations in Parijs zijn vrij wel alle gesloten, o.m. het Gare St. Lazare. het hoofdsta tion voor het buurtverkeer. Op de stations, die nog open zijn, komen geen treinen binnen. Uit het gehele land meldt men, dat de staking zich steeds verder uitbreidt. Bij Limoges, in Zuid-West verzonden, verlamt het zaken- Frankrijk, staan 15 treinen met 15000 mensen stil. Hulpbrigades verstrekken voedsel voor de kin deren. De laatste drie treinen, die uit Clermont-Ferrand in Zuid midden Frankrijk vertrokken zijn, zijn eveneens onderweg stil blij ven staan. In Le Havre ligt het treinverkeer eveneens geheel stil. De communistische C.G.T. heeft gisteravond bevel gegeven tot een staking voor onbepaalde tijd, de socialistische vakbond heeft zich bij de stakingsbeweging aangeslo ten. Er zijn aanwijzingen, dat de staking zich in de loop van de dag, tot de Metro en de bussen in Parijs zal uitbreiden. Ook openbare nutsbedrijven Gevreesd wordt, dat ook de openbare nutsbedrijven gas en electriciteit weer op grote schaal zullen gaan staken. In Nice is dit reeds het geval. De staking bij de posterijen duurt thans reeds zeven dagen. Het feit, dat er geen post wordt leven. Verwacht wordt, dat bin nenkort vele industriële bedrij ven zullen moeten sluiten. In de bergen en badplaatsen zitten duizenden vacantiegangers vast, velen vrijwel zonder geld De vliegtuigen en schepen func- tionneren nog, doch de mogelijk heid bestaat, dat er een havensta king uitbreekt. Verwacht wordt, dat Marseille het eerst door een dergelijke staking zal worden getroffen. Het Onafhankelijk Vakverbond der Franse rijksambtenaren heeft voorgesteld een „gemeenschappe lijke, algemene 48-uursstaking uit te schrijven voor alle werkne mers in overheids- en particulie re dienst". Volgens dit Vakver bond, een der behoudendste van Frankrijk, is dit noodzakelijk om uiting te geven aan het verzet der arbeiders tegen de „anti sociale politiek" der regering- Laniel. Dit is de eerste maal sinds het begin der stakingen, dat een vakbond een algemene staking aanbeveelt. Negen vooraanstande Britse reisbureaux zijn Dinsdag begon nen hun reizen naar het vaste land te wijzigen, waarbij de door de staking getroffen Franse ha vens en spoorwegcentra worden vermeden Ongeveer 1300 Britse vacantiegangers, die via Boulog ne naar Zwitserland, Oostenrijk en Italië zouden zijn gereisd, zul len thans over Ostende, Brussel, Aken en Keulen naar de Zwit serse grensstad Bazel reizen. De Britse spoorwegen raden vacantiegangers aan zich niet naar Frankrijk te begeven, in dien zij verder willen reizen dan de Franse havens. De directie der Belgische spoorwegen heeft medegedeeld, dat de treinverbin ding Brussel-Parijs v.v. tot nader order is opgeschort. De directie der Britse poste rijen heeft medegedeeld, dat, op verzoek der Franse PTT-leiding, uit Groot-Brittannië geen brieven of pakketten naar Frankrijk zul len worden gezonden, voordat de toestand is verbeterd. Voor an dere landen bestemde poststuk ken, die hun bestemming nor maal via Frankrijk bereiken, worden thans, waar mogelijk, langs een andere route verzon den. De Franse telegraafdienst aanvaardt uit Groot-Brittannië slechts regerings- en dringende telegrammen. Honderdduizenden thans nog niet stakende rijkswerknemers staan gereed om zich bij de sta kers te voegen. De communistische mijnwer kersleiders bijv. hebben een be roep op hun volgelingen gedaan om het werk onverwijld neer te leggen en samen te werken met hun katholieke en socialistische collegae, die Vrijdag en Zaterdag j.l. in staking zijn gegaan. Communistisch gezinde matro zen zijn Dinsdag in Marseille voor 24 uur in staking gegaan, waardoor een aantal schepen niet kon uitvaren. Te Zundert is Dinsdag het huwelijk voltrokken tussen Thijs Roks, een der leden van de Nederlandse renners, die deelnamen aan de Ronde van Frankrijk 1953 en mejuffrouw M. Bilet. Vele sportmakkers uit de Tour de France-ploeg vormden met fiets wielen een erehaag toen het bruidspaar de kerk verliet. Links zien we van voor naar achter: G. Voorting en A. Voorting, rechts van voor naar achter: Van Breenen, Suykerbuyk en Van Est even zichtbaar achter Suykerbuyk). Standsorganisaties Het probleem van de verhouding tussen de standsorganisaties en vakbonden, dat in de jongste kroniek van Zaterdag uitvoe rig is besproken, kwam ook ter sprake op de sociale studie dagen van de K.A.B. in het bisdom Den Bosch. Het was rector Bekkers, de geestelijk adviseur van deze Brabantse werkliedenbond, die er een praatavond aan wijdde. Hij ge loofde, dat het mogelijk is, de verschillende tegenstellingen rondom dit brandende pro bleem te verzoenen. Met name doelde hij op de meningsver schillen tussen de richting van dr. Poels en die, welke o.a. tot uiting kwam in de publicaties van pater dr. Ponsioen S.C.J. Deze is van mening, dat zich in de standen zoveel wijzigin gen hebben voorgedaan, en nog voordoen, dat velen „het standsverschil uit de tijd ach ten". Inderdaad valt het niet te ontkennen, dat het standsver schil als onderscheid van le vensnorm en levensvorm in be tekenis afneemt. Maar ook pa ter Ponsioen meent, dat „an derzijds meer onderlinge ver schillen in het standsverschil optreden". Natuurlijk is een en ander nadere bestudering waard, zelfs, zoals rector Bek kers meent, een „grondige". Want de denkbeelden van de laatste tijd betekenen nog geenszins, dat de gedachten- gang van Limburg (Poels e.a. en zijn nazaten) in wezen niet meer houdbaar is. Verzoening is alleszins denkbaar. V akorganisaties Die verzoening zal ech- ter bezwaarlijk kunnen betekenen, dat, zoals in de Kroniek van Zaterdag al werd betoogd, de standsorgani saties geheel in de vakbonden opgaan. Dit zou toch wel het resultaat zijn van de doorvoe ring van het standpunt van dr. Ponsioen, die de belangen behartiging wil verleggen van de stands- naar de vakorgani saties. Wat wordt hier onder de „belangenbehartiging" ver staan? Er zijn er, die inder daad de behartiging van de taak der standsorganisaties willen overdragen naar de vakbonden, maar rector Bek kers heeft daartegen, o.i. te recht, gewaarschuwd. Als deze organisaties aan inhoud inboe ten en op de duur niets meer zouden betekenen, „komt de menselijke persoonlijkheid niet tot ontplooiing". Dan zou, al dus de rector, het materialisme gaan overheersen, „de kansen van de Kerk in het sociale leven aan de kktting worden gelegd", en de mogelijkheid tot samengaan der standen wor den verkleind. Zou het moge lijk zijn, dat de verschillende meningen elkaar vinden in de oude structuur en opzet van onze katholieke sociale organi saties, zoals dr. Poels die zag, met aanpassing van de werk methoden aan de gewijzigde omstandigheden? Gemeenschappelijk Dit zijn vraagstukken, sfc die echter niet alleen in de kring van de K.A.B. tot studie en oplossing moeten komen. Het is een traditie, dat diocesane werkliedenbonden jaarlijks eigen sociale studie dagen houden en wij zouden hun dit recht niet gaarne ont zeggen. Het behoort tot de taak van voorlichting en ontwikke ling in eigen kring! Maar, in dien men tenslotte tot een be vredigend resultaat wil komen, zou het aanbeveling verdienen, dat de standen, d.w.z. de standsorganisaties, tot een ge meenschappelijk beraad op dit punt overgaan. Studiedagen kennen ook de boeren- en mid denstandsbonden en evenzeer de werkgevers. Laat men niet al te lang en al te veel, en ze ker niet bij uitsluiting, onder elkaar en langs elkaar heen- praten. Dan moet een goede oplossing mogelijk zijn, die niet alleen een bepaalde stand aangaat, maar alle standen raakt! Kiellegging van nieuw Venezolaans schip SCHIEDAM, 11 Aug. Op de werf „Gusto" te Schiedam is van morgen de kiel gelegd voor het motorschip „Merida". Het m.s. „Merida" is het eerste van de vier 4500 tons motorschepen, welke in Nederland zullen worden gebouwd in opdracht van de Venezolaanse rederij C. A. Venezolana de Na- vegacion te Caracas, welke op dracht geboekt werd door de industriële handelscombinatic „Holland", te Den Haag, in samen werking met werf De Noord N.V te Alblasserdam en A. Vuyk en Zonen, scheepswerven N.V. te Ca- pelle a. d. IJssel.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3