Handel via IJzeren Gordijn thans stroever dan ooit RADIO w„, ,i„h «M jgj* jau sriïi HET PLYM0UTH-AV0NTUUR Noodtoestand op Ceylon afgekondigd Prinsessen genieten van hun vacantie in V.S. Financiën en Economie Ook door Russen belemmerd'9 alle propaganda ten spijt programma De ramp met de RB-36 VW PVZZLE van vandaag Stakingen, botsingen en aanslagen Scheepsberichten Bromfietser gedood in Zeist Beurs Pagina 4 Dumleidag 13 Augustus 1"5.'* PARIJS West-Europa begint zich langzamerhand af te vragen „moeten wij wel handel drijven met het Rus sische blok? En: Is het de moeite waard?" Behalve de vraag of het verstandig is met een mogelijke aanvaller handel te drijven zijn een aantal regeringen en zaken lieden thans van oordeel, dat de handel tussen Oost en West ook zakelijk gezien helemaal niet geslaagd is, tenzij le communistische heersers zich meer geneigd tonen 'atgene wat zij zéggen ook te doèn. Want ondanks hun vurige erlangen naar handel met het /esten hebben de Russen en un satellieten aan de handel ia het IJzeren Gordijn, even- eel zo niet meer hinderpalen n de weg gelegd dan de Weste- ijke regeringen door hun em- ■argo's voor strategisch belang- ijke goederen. 'Zelfs als alle hinderpalen weg enomen zouden zijn, zouden lusland en de satellieten een voudig toch niet alle goederen runnen betalen, die het Westen ,venst te verkopen en vermoede- ,ijk evenmin voldoende kunr.en ieveren van de producten en grondstoffen, die het Westen wil kopen „De betrekkingen tussen Rus land en het Westen moeten aan zienlijk verbeteren, voordat de omvang van het handelsverkeer tussen beide gebieden bevredi gend kan worden', heeft de Al gemene Raad van de Britse Vak bonden in Juni j.l. gezegd en ze voegden er aan toe. „De handel tussen Oost en West is nu dikwijls meer een propagandakwestie dan een za kelijke affaire'. Deze Britse afkoeling na jaren v. agitatie voor „Vrede door han del" en van gepraat over reus achtige en nog niet aangeboor de markten in het Oosten is een gevolg van een nieuwe studie van het communistische pro gramma en het feit, dat de da den van de communistische re geringen niets met hun beloften gemeen hebben. Met veel fanfares hebben de Russen en hun deelgenoten de wens voor een vreedzaam han delsverkeer met het Westen aan. gekondigd. Zij wilden de fabri katen van het Westen ruilen voor granen, hout, mineralen en andere grondstoffen. Westelijke zakenlieden werden naar Moskou en Peking uitgeno digd, transacties besproken,ordws geplaatst. De correspondentie en de publiciteit waren groot, maar de omvang van de handel in werkelijkheid klein. Betrekkelijk weinig goederen zijn in beide richtingen gegaan hoewel tal van Westelijke zakenlieden gaarne wilden leveren. In, werkelijkheid was de waar de van de exporten van alle 17, bij de C.E.E.S. aangesloten lan den in 1952 slechts 10 millioen dollar groter dan in 1951 en de importen van deze landen uit het Oosten waren in 1952 in ver. gelijking tot 1951 zelf 75 millioen dollar lager. In 1951 ging 3 pCt. van de totale exporten van de O.E.E.S.-larden naar het Russi sche blok. Verleden jaar daalde dit percentage tot 2.8. Verleden naar hebben de O. E.E.S.-landen goederen ter waar de van bijna 14 milliard dollar naar de overige wereld geëxpor. teerd. Voor een waarde van slechts 394 millioen dollar ging hiervan naar het Russische blok. Dezelfde Westeuropese landen hebben in 1952 goederen ter waarde van 17 milliard dollar ge. importeerd, waarvan maar voor 478 millioen dollar uit het Rus sische blok afkomstig was. Het is sommige exporteurs in toenemende mate en soms op pijnlijke wijze duidelijk ge worden, dat de communisten geen interesse hebben voor ver- bruiksgoederen, waarvoor het Westen een grotere exportmarkt nodig heeft. Het Oosten wil in de allereerste plaats kapitaal goederen en bij voorkeur die, welkë de Westelijke regeringen strategisch belangrijk achten. Anderzijds is de communisti sche classificatie van strategisch belangrijke goederen veel rui mer dan die van het Westen. Wijlen Rudoph Slansky werd er o.m. van beschuldigd zich door de bevordering var.. Tsjecho Slowakije's handel met het Wes ten aan landverraad schuldig ge maakt te hebben Een zijner me- debeklaagden werd er van be schuldigd een belangrijk artikel van strategisch belang aan het Westen geleverd te hebben.... televisiebuizen. Degenen, die zo enthousiast zijn voor de handel tussen Oost en West hebben gewoonlijk een fundamenteel doel van de Rus sische economie over het hoofd gezien, dat allerminst bemoedi gend is voor de uitbreiding van de Oosteuropese markt. Dat doel is de autarkische campagne die Moskou voor de satellieten uitge vaardigd heeft Indien deze campagne slaagt zal de voor-oorlogse Oostelijke markt voor Westelijke goederen zeer zeker inkrimpen zo niet ge heel verdwijnen. Het doel van deze actie is politiek en het ge volg zou zijn dat zelfs de tradi tionele onderlinge afhankelijk heid van sommige IJzeren Gor- dijnlanden en hun rechtstreekse Westelijke buurstaten vernietigd zou worden. De deskundigen van de West europese Ministeries van Handel en Economie vermoeden, dat de voornaamste reden van het ont breken van de handel tussen Oost en West de druk is, uitgeoefend door Ruslands vraag naar kapi taalgoederen, die vereist zijn om eigen behoeften te kunnen voorzien. Door de Westelijke embargo's voor de levering van strategisch belangrijke goederen worden de meeste Russische pogingen om over te gaan tot de aankoop van materiaal, dat van groot belang voor de oorlogsinspanning zou zijn, verijdeld. De Russische han- delsvertegenwpordigers geven de moed echter niet op. De handel in strategisch on belangrijke goederen wordt door de Amerikaanse politiek aange moedigd noch afgeraden, dit laat ste omdat een groot gedeelte van het vrije Europa er niet buiten kan. Er komen echter ook geen aanmoedigingen, omdat de com munistische handelsvertegen woordigers de diplomatieke sta tus bezitten en zich door niets laten weerhouden die status te gebruiken voor het inzamelen van inlichtingen. Maar ook de communisten moe digen de handel tussen Oost en West niet aan en bereiden Wes telijke zakenlieden veelal grote desillusies. CHATHAM, 12 Aug. De prinsessen Beatrix en Irene heb ben een beste tijd in Chatham, Curacao opbelde uit Montreal. Op 20 Augustus rijden ze per auto naar Ottawa, waarschijnlijk in twee dagen, om daar nog een in Cape Cod zijn. En dan gaat het per K.L.M. vliegtuig via Montreal weer huiswaarts. VRIJDAG 14 AUGUSTUS Hilversum 1, 402 m. 746 kc/s. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gramo foon; 7.45 Morgengebed en litur gische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoon; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 u. Ork.concert en koorzang; 10.00 u. Kamermuziek; 10.30 Gramofoon; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Ka merkoor; 12.00 Angelus; 12.03 u. Gramofoon; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Lichte muziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Gramofoon; 13.?5 Piano duo en soliste; 13.45 "Voor de huisvrouw; 14.00 Omroeporkest; 14.45 Meisjesschoolkoor; 15.00 u. Gramofoon; 15.30 Idem; 16.00 u. Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Gramofoon; 18.00 u. Pianovoordracht; 18.30 Klanken uit Groot Rotterdam; 18.52 Ac tualiteiten; 19.30 Gramofoon; 20.25 De gewone man; 20.30 uur Lichte muziek; 21.00 „Zo zijn wij, Kempenaars; 21.15 Concert gebouworkest; 22.05 Gramofoon; 22.45 „Kanttekeningen bij de' Liturgische Beweging", causerie 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gra mofoon. Hilversum 2. 298 m. 1007 kc/s.. 7.00 VARA, 10.00 u. VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.13 Gramofoon; 8.00 Nieuws; 8.18 Gramofoon; 8.45 Voor de huisvrouw; 9.00 u. Gymnastiek voor de vrouw: 9.10 Gramofoon; 9.35 Waterstanden; 9.40 voor de kleuters; 10.00 uur „Thuis", causerie. 10.05 Morgen wijding; 10.20 Gramofoon; 10.40 Kamerkoor; 11.00 Radiofeuille ton; 11.20 Gramofoon; 12.00 Me- tropole orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 u. Sport en prognose; 12.48 Gra mofoon; 13.00 Nieuws: 13.15 Me dedelingen en gramofoon; 13.30 Dr P. Rijkens gaat met pensioen De Unilever deelt mede, dat dr. P. Rijkens, wanneer hij tegen het einde van dit jaar de pensioen gerechtigde leeftijd zal hebben bereikt, zich weliswaar van 1 Ja nuari 1954 af v uit de dagelijkse leiding zal terugtrekken, doch lid zal blijven van de Raden van Be stuur van Unilever Limited, als mede voorzitter van de Raad van Unilever N.V. Passagiersschepen Groote Beer 11 v Southampton n Quebec; Johan van Olden- barnevelt 11 270 m NW Towns- end: Maasdam 12 te Southamp ton: Noordam 11 360 m ZO Kaap Race n Rotterdam; Oranje 11 te Singapore; Oranjestad 11 v Gre nada n Barbados; Oranjefontein 11 620 m N St. Helena n Kaap stad; Sibajak 11 te Halifax; Veendam 11 920 m ONO Kaap Race n New York; Westerdam 11 655 m WNW Scillys; Willem Ruys 11 te Rotterdam; Willem stad 11 v Madeira; Zuiderkruis 11 430 m NNW Kaapstad. Tankvaart Antonia dokt te Bombay, ge reed ca. 12 Augustus; Caltex Lei den p 11 Quessant n Rotterdam; Caltex Pernis p 11 Algiers: Cal tex The Hague 12 v Didon n Rotterdam; Caltex Utrecht P 11 Kaap Bopgaroni; Chama 13 verw Stanlow. daarna n Rotterdam dokken; Cistula 11 v Miri; Cleo- dora 12 verw Barton; Ena rep. te New Castle on Tyne, gereed 17 Augustus; Esso Rotterdam p 12 Sombrero-eil.; Felipes p 11 Straat Soendo; Liseta 11 te Tj, Priok; Macomba 12 te Balik- papan; Mitra 14 verw Houston; Murena 15 verw Port Said; Myo- nia 13 verw Spezia; Omala 11 v Alexandrië: Ondina 11 te Port Darwin; Taria 11 verw Port Said; Tibia 8 te Sydney. Vrachtvaart Aagtedijk 11 te Vittoria; Ak- krumdiik 12 te Antwerpen; Al- phena en Alioth 12 te Rotter dam; Alpherat 12 te Montevideo; Appingedijk 11 v Havanna; Ar- gos 11 v Pasajas n Amsterdam; Baarn 12 te Cristobal; Bacchus 12 te Amsterdam; Bantam 11 te Suez; Bennekom 12 te Rotter dam; Blijdendijk 12 te Philadel phia: Camphuys p 11 Aden; Congostroom 12 te Lagos; Drente 12 te Tj. Priok; Eos 12 te Al- dwongen kunnen bewegen temid den van de andere vacantiegan- gers. Velen weten niet eens, dat de twee figuurtjes, die rustig een partijtje tennis spelen op de baan vlak aan de baai, de Nederlandse koningskinderen zijn. Onder goe de hoede bekwamen zij zich in het zeilen en ondergingen zelfs al eens de sensatie van het water skiën, dat hier zeer populair is. Ze weten nauwelijks wat haar overkomt, wanneer ze in de win kelstraat van Chatham haar be scheiden inkopen doen van het geringe zakgeld, dat haar wordt toebedeeld, en geen starende blik ken op zich gericht voelen. Haar begeleider vertelde ons, dat' hij eens aangeschoten werd door een dame, die zei gehoord te hebben, dat de Nederlandse prin sessen hier waren. „Is dat wer kelijk zo" was het antwoord, „dan moet ik toch werkelijk ook eens gaan uitkijken om ze te zien, want ik ken ze wel...." Wat de dame niet wist, was, dat Beatrix en Irene naast haar stonden. Hoewel de meisjes zich dus kostelijk amuseerden, wordt Soestdijk niet vergeten en de brieven tellen vaak vele velletjes. Een evenement was natuurlijk, toen vader op de terugweg van Dansmuziek; 14.00 Kookpraatje; i giers; Ganymedes 11 v Port fo 14.20 Cello en piano; 14.50 uur Voordracht en muziek; 15.10 u. Pianorecital; 15.30 Strijkorkest Spain; Gooiland 12 te Rio Grna- de do Sul; Groote Kerk 12 te Amsterdam; Hector 11 teAlexan- 16.00 Gramofoon; 16.25 Haar- drië; Hersilia 12 te Rotterdam; lems Orkestver. koor en solist; 17.10 Voor de jeugd; 17.40 uur i Hawaiianmuziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 „Oplei- Hoogkerk 11 te Manilla; Ilos 11 te Genua; Kota Gedeh 11 v Sin gapore: Laagkerk 12 te Marseil le; Lekhaven 11 te Duinkerken; Lemsterkerk 12 te Karachi; ding en arbeidsvoorwaarden van ru^lre0Xrl\ 9 ar«ït.Vi plrprsflwi sten toncauserie: Loosdrecht 12 te Karachi, Lop apothekersassistenten", causerie lfi.00 Koorzang; 19.15 Radio-reis wijzer; 19.30 „Op bezoek bij an deren", causerie; 20.00 Nieuws 20.05 Boekbespreking; 20.15 uur oersum 12 te Taranto; Madoera I p 11 Finisterre; Mataran 11 v Suez; Meerkerk 12 te Colombo; Meratus 15 verw Port Said; Nestor 12 te Amsterdam; Pygma- Zoeken naar vermisten wordt gestaakt LONDEN 12 Aug. (Reuter) Het zoeken naar de veertien ver misten van de Amerikaanse „Con- vair R.B.-36", die verleden week Woensdag in de Atlantische Oce aan neerstortte, is opgegeven. Van de 23 inzittenden van het reusachtige vliegtuig, dat op weg was van Amerika naar Engeland, zijn er vier gered. Voorts zijn vijf lüken geborgen. Men heeft de hoop opgegeven, dat de vermis ten nog in leven kunnen zijn. Zij hadden eigenlijk wel graag mtt de boot teruggegaan, omdat de school in feite te vroeg begint. COLOMBO, 12 Aug. (A.P.). De regering van Ceylon heeft vandaag besloten de noodtoestand uit te roepen om een golf van terreur te bestrijden, welke het leven op het eiland dreigt te ver lammen. Volgens betrouwbare berichten worden overal spoorlij nen opgebroken, waardoor het treinverkeer is ontwricht. O.m. is een gedeelte van de spoorlijn bij Hikkaduwa, 100 km van Colombo, door terroristen op geblazen. Op 20 km van Colombo is een bomaanslag gepleegd op een auto met pelgrims. Vier inzit tenden werden gewond. Vele mensen, die overdag in de stad werken doch buiten wonen, brachten de nacht op hun kantoor door, omdat zij vreesden, dat het vervoer tot stilstand zou komen. Er zijn reeds aanslagen ge pleegd op bussen. De terreur is voortgevloeid uit een staking tegen de opheffing van de subsidie op rijst, waardoor de prijs van dit belangrijke voed sel met 300 procent is gestegen. Hier en daar gaan de winkels dicht uit vrees voor de bandieten. Kindje viel uit raam van tweede verdieping Het tweejarig kindje J. S., wo nende in de Columbusstraat in Den Haag, is, terwijl zijn moeder in de keuken bezig was, uit een raam van de op de tweede etage liggende woning op straat geval len. De kleine kreeg een schedel- basisfractuur en is in zorgwek kende toestand in het ziekenhuis opgenomen. Het verkeer op de hoofdver keersweg naar Zuid Ceylon is ge stremd doordat de demonstranten bomen hebben omgehakt en over de wegen hebben doen vallen. In de meeste steden op Zuid Ceylon zit men zonder kranten. De communistisch georiënteer de vakbond van spoorwegperso neel heeft een oproep tot zijn le den gericht om het werk neer te leggen. Op het kruispunt Arnhemse BovenwegLaan van Beek en Rooyen te Zeist vond een botsing plaats tussen een personenauto en een bromfiets, waarbij de berijder van laatstgenoemd voertuig om het leven kwam. Met grote snelheid reed de 22- jarige in Zeist woonachtige theo logische student C. A. J. Schulz met een bromfiets vanuit de rich ting Driebergen, het kruispunt Arnhemse BovenwegLaan van Beek en Rooyen over. Juist op dat moment kwam vanuit de richting Woudenberg een Volks wagen, bestuurd door de 51-jarige N. v. O. uit Rotterdam, gereden. Ofschoon de bestuurder van de personenauto door krachtig rem men een aanrijding trachtte te voorkomen, lukte dit niet en werd de bromfietser in volle vaart ge grepen en twintig meter verder op het wegdijk geslingerd. Het slachtoffer bleek op slag te zijn gedood. De autobestuurder had slechts lichte verwondingen. De bromfiets was geheel vernield en ook de auto was ernstig bescha digd. Activiteit Wereldbank breidt zich uit De Wereldbank heeft in net boekjaar van 1 Juli 1952 tot 30 Juni 1953 een netto winst behaald van 18.485.000 dollar (vorig jaar 15.873.000 dollar). De winst is toegevoegd aan de reser ves die hierdoor zijn gestegen tot 113.750.000 dollar. In het afgelopen jaar zijn obli gaties verkocht tot een bedrag van 71.600.000 dollar en werden tien credieten, van in totaal 178.633.000 dollar verstrekt. Se dert haar oprichting heeft de bank nu in totaal 1.590.766.000 dollar crediet verstrekt. Vredestein 8 pet In het verslag over 1952 van de N.V. Nederlands-Amerikaanse Autobandenfabriek „Vredestein" worden de in het verslagjaar verkregen resultaten bevredigend genoemd. Rond 1.270.000.- (vorig jaar 1.590.000.-) werd ge-investéerd in duurzame activa. Tengevolge van de daling der grondstoffenprijzen en de ver laging van de verkoopprijzen vertonen de productie- en omzet cijfers in guldens een lichte teruggang ten opzichte van 1951. De kwantitatieve cijfers wijzen daarentegen een stijging aan. De omzet van „Profilux"-ban- den, die in Aprii 1952 op de markt kwamen, is reeds dadelijk opmerkelijk gunstig geweest. Productie en afzet van truck en busbanden namen toe. De voorraden zijn toegenomen met rond f 1.420.000, Het bedrijfsoverschot na af trek van 1.400.000.- voor belas tingen (ƒ1.000.000.-) bedraagt ƒ2.223.477.- (ƒ2.114.084.-). Op de duurzame activa kon 1.519.356.- worden afgeschreven. Na afschrijvingen en toevoe ging van 2Ó0.000.- aan de alge mene reserve resteert een winst saldo ad ƒ506.777.- (ƒ507.340.-). Zowel productie als afzet heb ben over de thans verstreken maanden van 1953 een bevredi gend verloop. De fabriek be schikt bovendien over een ruime orderportefeuille. Voorgesteld wordt een divi dend van 8 procent (vorig jaar 7 procent). Stijgende omzet van rijwielen In het merendeel van de bran ches in het klein- en middenbe drijf werden in de maand Juni beduidend geringere omzetten be haald dan in Mei o.a. omdat Juni een Zaterdag minder telde, er in Juni geen feestdagen waren en het publiek een deel van zijn aan kopen tot de opruimingen in Juli uitstelde. Deze omstandigheden deden hun invloed in 1952 echter in veel sterkere mate gelden dan nu en t.o.v. Juni 1952 viel er in het merendeel van de branches dan ook een gunstige omzet-ont- wikkeling waar te nemen. In tegenstelling met de laatste maanden, toen slechts in een deel van de branches hogere omzetten werden behaald dan in dezelfde van het vorig jaar, was er in Juni verhoudingsgewijze een om- zettoeneming over vrijwel de ge hele linie. Opvallend is vooral de grote stijging van de omzetten in rijwielen. Deze ligt 34 pCt. hoger dan in Juni 1952, niet alleen als gevolg van de toenemende ver koop van rijwielen met hulpmotor, maar ook van de toenemende vraag naar Engelse sportrijwielen. Vergeleken met Mei 1953 waren in nagenoeg alle branches de om zetten kleiner. Een uitzondering vormde slechts de handel in aard appelen, groenten en fruit en in vis. Hierin waren tengevolge van typische zomerartikelen de om zetten resp. 4 pCt. en 7 pCt. gro ter. Bij de boekhandel bedroeg de vooruitgang 1 pCt. Lome stemming AMSTERDAM 12 Aug. Even als buiten de Beurs heeft ook in de grote zaal van het Beursge bouw vandaag een lome stemming geheerst, vrijwel alle sectoren bo den dan ook een zeer kalme aan blik. Alleen in Kon. Olie ging af en toe iets om en eigenlijk was dit fonds het enige dat zich wist te handhaven. AKU en Unilever moesten enig terrein prijsgeven en kwamen circa twee punten la ger, Philips nauwelijks prijshou dend. De stemming op de cul tuurafdeling was min of meer aarzelend. Men vindt het jammer, dat de Indonesische fondsen, die in zeer sterke mate van de re cente hausse hebben geprofiteerd, op het ogenblik weer met enig wantrouwen worden bezien. De reactie was vandaag echter niet zo groot als gisteren. De meeste noteringen liepen weliswaar een kleinigheid achteruit, doch meest al bleef het verlies beperkt. Alleen Deli maatschappij was IV2 punt lager, waardoor ook de beide Deli-Batavia-maatschappijen zich enkele punten zagen ontgaan. De scheepvaartafdeling was zeer stil met kleine verliezen veruit in de meerderheid. Op de beleggingsmarkt werd het toewijzingspercentage van de nieuwe lening weer druk bespro ken. Voor de inschrijvers is het zeer moeilijk te weten te komen voor welk bedrag zii moeten ma joreren. Degenen die gisteren nog optimistisch waren en meenden, dat het toewijzingspercentage bo ven de 50 pCt. zal liggen, moesten vandaag hun mening herzien. Al gemeen veronderstelt men, dat de toewijzing circa 40 pCt. of minder zal bedragen. De beleggingsmarkt was vanmiddag licht verdeeld, met een kleine avance voor de conversielening. Op de Amerikaanse afdeling werd een open hoek gevormd in interrubbers, die circa 5% golden, gaan. Puzzle No. 227 Horizontaal: 1. metaallegering 5. bol; kring 10. gevoelige 12. zangstuk 13. water in N.-Brabant 14. waagstuk 17. deel van de bijbel 18. groet 20. roem 21. lofzang 22. web 23. klei 24. geestdrift 26. zijrivier van de Donau 29. vr. munt 31. belofte 32. pausennaam 34. windrichting (eng.) 35. graveur 37. eerwaardige vader 38. paradijs 40. netheid 42. handelsterm 43. manl. dier Verticaal: 1. vruchtje 2. tip 3. in orde 4. landtong 6. modejonker 7. bijwoord 8. slot 9. klepper 11. Zwitsers gebergte 15. witte mier 16. rangtelwoord 19. nobele 21. halfedelsteen 25. peulvruchten 27. vogelverblijf 28. metaal 30. verstand 33. aarde (duits) 35. takje 36. bedorven 39. voegwoord (fr.) 41. het romeinse rijk. OPLOSSING KRUISWOORD RAADSEL No. 226. Horizontaal: 1. ve; 3. ahorn; 7. ta; 9. ap; 10. ,ako; 11. rr; 12. raket; 14. nopen; 16. ada; 17. eed; 18. ado; 19. eren; 21. eire; 23. be; 24. ed; 25. mode; 27. bros; 29. reu; 30. ida; 31. een; 33. huwen; 34. kassa; 35. et; 36. die: 38. aa; 39. ae; 40. terra; 41. mr. Verticaal: 1. vara; 2. spade; 4. haten; 5. ok; 6. ronde; 7. trede; 8. arno; 13. kar bouw; 15. pardoes; 20. eed; 22. ier; 25. meute; 26. einde; 27. baker; 28. sesam; 29. rhea; 32. naar; 37. ir. De K.L.M. en de gfakingen in Frankrijk Het ligt in de bedoeling van de K.L.M. op de lijndiensten Parijs Amsterdam naar behoefte vier motorige toestellen in te scha kelen. Deze maatregel overweegt men teneinde de vervoerscapaciteit te kunnen verhogen zolang de sta king van het Franse vervoersper- soneel voortduurt. Gewoonlijk wordt deze lijndienst met twee- motorige toestellen uitgevoerd. Van Parijs vliegen dagelijks drie K.L.M.-toestellen naar Amster dam. Meisje getroffen door hagelkorrels Een 14-jarig meisje, H. W. G. de H., dat met haar vader op het middenpad van het volkstuinen complex aan de Amstelveenseweg wandelde, werd door een paar verdwaalde hagelkorrels in beide armen getroffen. De hagel was afkomstig van een jager, die in de buurt op eendenjacht was. Bij het doktersonderzoek is gebleken, dat het meisje in iedere arm een hagelkorrel had. Toen deze ver wijderd waren kon zij naar huis Voordracht en muziek; 20.30 u u u t Duinkerken; Poelau ^Pe^remgde Naties causerie; Laut n Southampton n Genua; 20.40 „Verdraagzaamheid eau- 1 Prins Willem III en Prins Wil- serïe; 21.00 Gramofoon met com mentaar; 21.45 Europa zingt: Denemarken; 22.00 Buitenlands overzicht; 22.15 Gevar. muziek; 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijding; 23.00 u. Nieuws; 23.1524.00 Gramofoon. lem V 12 te Rotterdam: Singkep 12 te Cheribon; Salawati 12 te Amsterdam; Saparoea 12 te Abid jan; Straat Soenda 11 v Kaap stad; Thalatta 12 v Hoek van Holland n Singapore; Winters wijk 12 te Guanica. naar de film „Plymouth Adven- 6 ture" van Metro-Goldwyn-Mayer. Na deze felle uitval verlieten de landverhuizers een voor een de hut. Alleen Brewster bleef achter. Op zachte toon vroeg hij: „Waarom haat u ons? Waarom toont u zo'n afkeer van ons?" Minachtend begon de kapitein te lachen. „Omdat jullie huichelaars zijn", was zijn bondige antwoord. „Jullie hebben de mond vol van een schone nieuwe wereld, maar het enige waarvan jullie dromen is van een gemak kelijk leven van goud, gestolen van de Indianen!" „Ik geef toe, dat wij gewone stervelingen zijn, niet beter dan anderen", zei Brewster, „maar de hemel heeft toegestaan, dat de meest onafhankelijken onder ons zijn geraakt in een toestand, die geen andere oplossing over laat ik bedoel de noodzaak om dit land te verlaten. En in het nieuwe land zal het gaan om leven en dood. Het is onder die omstandigheden, dat de mens soms tot wonderen in staat is, kapitein Jones." De gezagvoerder van de „Mayflower" lachte spottend, „Het zal al een wonder zijn als iemand van jullie levend de overkant bereikt," zei hij. Het -w as op de zesde September 1620, dat de „May flower" opnieuw zee koos vanuit de haven van Ply mouth. Er waren 32 kinderen, 20 vrouwen en 50 mannen aan boord. Zij koersten naar de Atlantische Oceaan in een periode dat er elk ogenblik kou kon invallen en storm kon losbarsten. Terwijl het schip langzaam de haven uitvoer, stond kapitein Jones met een somber gezicht tegen de reling geleund. Hij staarde in het mat- spiegelende water. „Ik vervoer een stelletje krankzinnigen", verkondigde hij tegen John Alden, die naast hem stond. En terwijl hij herhaaldelijk een slok nam uit een kroes met brande wijn, die hij vanuit zijn hut mee aan dek had genomen, stelde hij John óp de hoogte van zijn desillusie. „Het leven van een kapitein is een eenzaam leven. Ik mag me met verbroederen met de bemanning en ik kan me evenmin te veel inlaten met de passagiers." Hij keek peinzend voor zich uit. „Eigenlijk is het aan de wal al niet veel beter. Mijn broer heeft me bestolen, mijn bu ren vinden me te ruw., mijn vrouw en mijn enige zoon zijn dood." Hij schudde som ber het hoofd. „Nee, het is een wereld van niks. Feite lijk valt er niets goeds van te vertellen. Omwille van roem en eer wordt er gelogen en bedrogen, eerlijke hoop wordt de bodem ingeslagen en elk ogenblik wordt het vertrou wen beschaamd. En zij, die nog wat goeds in zich hebben, sterven meestal jong! John zag de kapitein ver baasd aan, maar voordat hij gelegenheid had om op de woorden te reageren, ver dween de kapitein in zijn hut. Ook ditmaal verliepen de eerste dagen van de reis zon der schokkende gebeurtenis sen. Het weer was zelfs uit stekend. Op een zonnige mor gen hielp John Alden Pris cilla Mullins 'n emmer water halen. En geen wonder dat er enige toenadering ont stond. Hij nam haar mee naar het ruim, waar de voedselvoorraden en verdere eigendommen van de emigranten waren opgeslagen. Daaronder was een drukpers. Hij vertelde Priscilla, dat deze eigenlijk de oorzaak was van de reis, die mr. Brewster en zijn metgezellen ondernamen. Op deze pers hadden ze immers de pamfletten gedrukt, waarom ze door de gerechtsdienaren in opdracht van de koning werden vervolgd. Ook liet hij haar de kleine, rustige ruimte zien, waarin hij onderdak had gevonden. Zij stonden tegenover elkaar; er hing een vreemde stilte tussen hen. John zag Priscilla lange tijd aan. „Ik heb gemerkt, dat de matrozen naar je kijken," John hielp Priscilla Mullins een emmer water dragen. merkte hij tenslotte op. „Dat staat me niet aan." Tegelij kertijd greep hij haar zachtjes bij de arm. Ze duwde hem weg. „Dat staat mij ook niet aan..,, en jij bent net als zij," was haar antwoord. (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4