NOORDHOLLANDSj Laniel stelt stakers ultimatum Meisje uit Amsterdam in de duinen vermoord Hongarije verleent gratie aan Sanders en Mars i Vandaag moet het werk weer worden hervat OTEN Dagblad voor Alkmaar en omgeving [outtil 54 ard Koomen AANBIEDING SIDONIUS DE JONG iiimiimmiimmiiitt Noodschot Anders wordt niet meer onderhandeld Eisenhower bij 6-jarige jongen T y plmsgev allen in Hengelo „Onaanvaardbaar" zegt Adenauer Perzië waarschuwt Irak Verschrikkelijke ontdekking in Castricum Dader iri de hoofdstad gearresteerd Sovjets hebben enige honderden atoombommen In Marokko dreigt „heilige oorlog" ngen in de oorlog had eldige inspanning niet verdragen. De dokter ter; dat rust hem wei been zou helpen maar ipelen was het gedaan, rg Charles, liefste?", mlachte en kneep haar d in de zijne. „Ik heb >u nu, mijn Else", fluis- rde hij, „mijn Cocktail- ósje". Plotseling greep haar tasje. „Mag hij en, dokter?", vroeg ze. geneesheer knikte: „Ja. r geen zwaar, scherp zei hij waarschuwend, aide triomfantelijk een Cocktail uit haar tas. oude Cocktail is te- uichte ze. Hij zoog de r eerste trekken met r genot in. „Onverge- i onveranderd", mom hij. „Wie?", vroeg Else ;t. zei hij, „jij lieveling Cocktail". s ons 7 tot ïustus 4-146 van de week! DIVANBED 1 persoons 23.90 1 pers. MATRAS prima gevuld 24.90 2 persoons, 3Q SC 3-delig Koorstraat hk. Laat Alkmaar. Tel. 2726 .ANGEBODEN: Gemeu. iil. zit-slaapk. met stro- nend water, grote kast m balcon, f 5. per wk„ [elegen aan de Kennem. traatweg. event, met varme maaltijd of ge bruik keuken. Br. )nder r. 20435 Bur. van lit blad. -31; Reine Claude 24 rentaler 851.17; Witte Rode bessen 63: Prole- —1.16; Bramen 5962; n 2788; Beauty of -32; Perzik rode zomer- -32; Yellow transparant Klaps favorite 1123; de Loutrieul 1220; ran Zwaag 1.251.56; ;r 1422; Emile royale SNHUIZEN, 17 Aug. aardappelen, eerstelin- —13.80; grove 11.40, bint- -11.30; eigenh. 13.90 :erlanders 1111.20; 320 ïen 3136; 3.000 kg. wit- 15 Aug. aardappelen bloemkool 1234; rode 12.30; slabonen 2522; 2739; groene kool 6: 45.20; kropsla 915; ïers 815; tomaten 47 ten 320; Franken thaler early victoria 412; zi- 17—30; pruimen 7—29; iker 36; precose 821: d 1020; yellow 727. rs het dan doen mag g r voelde best dat hij g ich hield hij wijselijk 5 ierrie met de soldaten 5 pen ogen zag hij hoe 5 binnenging. Nu men g largeestiger en muffer g de smid nu terecht g ïg hem tegemoet. En de ogen zien. Nauwe- tal schamelgeklede fi- S het halfduister bleven g de oogjes zeiden ze: g wij u toch misdaan?" ietjes, die dat zeiden. ■e Mars taal en daarom 5 ;iden, alhoewel hij er td wat het zijn moest. S le smid. „Ik zal jullie g jullie". En geroerd g ne Marsakkertjes mee g m m Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4,^BBË familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Dinsdag 18 Augustus 1953 49e Jaargang - Nummer 12858 GIUSEPPE PELLA. de Itali aanse minister van Financiën, heeft zijn regering gevormd, die vandaag voor het Parlement zal verschijnen. De grote vraag, die allen in en buiten Italië bezig houdt is deze. of dit „noodschot" niettemin hard genoeg zal klin ken, om de Italiaanse politici wakker te maken. Het is geen ideale oplossing, zulk een neu traal. dus kleurloos, zakenkabi net, maar na de voorgaande mis lukkingen van De Gasperi en Picioni moet er wel zo iets als een noodverband gelegd worden, want het iaar 1953 is al half voorbij en de zeventien begro- t.ngen moeten nog worden goed gekeurd Dit dient volgens de Grondwet uiterlijk voor 1 No vember te gebeuren. De socialis ten, die een der oorzaken zijn van het mislukken der vorige kabinetsformatiepogingen, zullen Pella niet steunen. Zij vinden het onjuist ..de zwaar zieke pa tiënt eerst nog drie maanden on der narcose te houden in plaats van hem onmiddellijk te opere ren". Het beeld is wel aardig, maar niet helemaal juist. Ande ren zijn tenminste van oordeel, dat de patiënt voorshands te zwak is om de operatie te onder gaan en in stede van hem nu al te narcotiseren, willen zij hem sterker maken, ook door bloed transfusie. in de vorm van de noodzakeli.ik-vereiste financiële voteringen! Aangezien voor de verpleging uiteraard niet gere kend kan worden op de commu nisten, die alleen uit zijn op tem- peratuurverhoging. blijven voor de ziekenzorg voorlopig alleen de monarchisten over, die echter tot nog toe met gekruiste armen toe zien hoe anderen zich uitsloven, de patiënt te redden. Het is nog niet te zeggen, hoe Pella het vandaag zal maken. Maar een betere oplossing is nog niet aan de hand gedaan, men zal dus wel eieren voor zijn geld kiezen. Na tuurlijk zal 'ook de gang van za ken met de pogingen van Pella wel bewijzen, dat het moeilijk is, in de politiek, zelfs met een „ad ministratieve" regering volkomen kleurloos te blijven, doch van 'n uitgesproken „tijdelijk". dus overgangskabinet zal men wel wat door de politieke vingers moeten zien. Intussen zal het sommige partijen wel niet licht vallen, Pella zijn kans te geven. Want de bedoeling is nu eenmaal niet, alleen de „administratie" in orde te brengen, maar ook om tijd te winnen, opdat de partijen het eens worden om te komen tot een regering, waarvan Pella zelf heeft gezegd: „die standvastig kan werken aan de verdediging van de democratische instellin gen en van de vrijheid, voor de sociale vooruitgang, de verdedi ging van de vrede en het verbe teren van de levensmogelijkhe den van het volk in moreel en politiek opzicht". Als dat geen „kleur" heeft, dan weten wij het niet meer PARIJS, 17 Aug. Premier Lauiel heeft Maandagavond in een radiotoespraak de stakers verzocht Dinsdag het werk te hervatten. Met degenen, die Dinsdag het werk niet hervatten, zal niet onderhandeld worden, aldus Laniel. De premier zeide, dat de Franse regering haar gedragslijn definitief had vastgesteld en dat, wanneer de eisen van de stakers zouden worden ingewilligd, hij dal met gezond geld wilde doen. Zoals Frankrijk thans leeft, kan het alleen door de buitenlandse hulp. Zonder deze zou onze munt reeds lang zijn ingestort, aldus Laniel. „Ons land heeft al zijn kracht en al zijn prestige in de wereld nodig. Dit prestige hangt in grote mate af van de houding, die de stakers Dinsdagochtend zullen aannemen. Ik zeg u: de eer van onze Republiek staat op het spel en daarover kan geen regering een compromis aangaan. Sedert Woensdag heeft de re gering met de leiders van de sta kingen van gedachten gewisseld. Deze besprekingen zijn nu afgelo pen", verklaarde de premier. Na zijn toespraak heeft een woordvoerder van de „Force Ouvrière" verklaard, dat in de bedrijfstakken waar reeds ge staakt wordt, de staking zal voortduren. Het bestuur had eer der op de dag de regeringsvoor stellen tot het beëindigen van de staking verworpen en besloten in een brief aan Laniel de voor waarden van de vakbond nog maals uiteen te zetten. Men zou ook trachten samen met de leiders van de Katholieke vakbond te komen tot 'n gemeen schappelijk beleid. Men verlangt onmiddellijke bijeenroeping van de Nationale Raad voor de Col lectieve arbeidsovereenkomsten om het huidige loonpeil en de eventuele noodzaak van wijziging DENVER, 17 Aug. President Eisenhower heeft vandaag onver wacht een bezoek gebracht aan een zesjarige jongen in Denver, die aan kanker lijdt en waar schijnlijk niet langer dan twee maanden meer zal leven. De president stapte naar Paul Henry Haley toe en zei: „Ik heb gehoord, dat je mij wilt zien." Paul had hiertoe de wens te kennen gegeven aan een verslag gever van de Rocky Mountain News. De president schudde de ver baasde Paul de hand en begon een ongedwongen gesprek, waar in hij Paul over zijn kleinzoon van vijf en Paul hèm over zijn hobbies vertelde. Later heeft Paul voor de radio verteld van het bezoek van Eisenhower, die hij een „flinker en beter man dan Hopalong Cas- sidy" vond. Hij heeft een foto van „Ike" gehangen boven de foto van Hopalong, de cowboy film- en radioheid van millioenen Amerikaanse jongens. HENGELO, 17 Aug. Enige weken geleden heeft een groep Hengelose jongelui per boot een tocht naar Limburg gemaakt, waarbij zij ook het buitenland bezocht hebben. Van deze groep is thans een twaalftal jongens ziek geworden eh in het R.K. Ziekenhuis te Hengelo opgenomen. Zij bleken lijdende te zijn aan typhus. Ge lukkig is bij geen van hen de toestand ernstig. Dergelijke infecties komen tot stand door het nuttigen van eet waren. welke met typhusbaccil- len besmet zijn. In dit geval staat het vast, dat de besmetting niet in Hengelo heeft plaats gevonden. Misschien lag de infectiebron in het buiten land. Door de inspectie van volks gezondheid en de gemeentelijke geneeskundige dienst zijn onmid dellijk noodzakelijke maatregelen getroffen. Menselijkerwijs ge sproken kan men dus zeggen, dat er geen gevaar bestaat voor uit breiding tot een echte epidemie. VER. NATIES BIJEEN OVER KOREA NEW YORK De algemene vergadering der Ver. Naties is Maandag bijeengekomen ter be spreking van de toestand m Ko rea na het sluiten van het be stand. Het debat werd na 7 minuten verdaagd, nadat was besloten de kwestie door de Politieke Com missie te laten behandelen. Deze komt Dinsdagmiddag vier uur Ned. tijd bijeen. Baron van Till adjudant van H.M. de Koningin De kapitein ter zee G. N. H. baron van Till, die onlangs eervol ontheven werd van de functie van chef staf bij het inspectoraat-ge- neraal der Koninklijke Marine, is benoemd tot adjudant in buiten gewone dienst van H. M. de Ko ningin. Tevens werd kapitein ter zee van Till op zijn verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend De West-Duitse bondskanselier dr. Adenauer, heeft de jongste Sovjet-nota voor het West-Duitse volk volkomen onaanvaardbaar genoemd, daar Duitsland erdoor geneutraliseerd zou worden en de Verenigde Staten niet lartger reden zouden hebben hun Euro pese politiek voort te zetten. De nota is als een bom in geslagen in de West-Duitse ver kiezingsstrijd," aldus de A.N.P.- correspondent. In Londen noemde men de nota „dezelfde koek van vroeger" en in Washington beschuldigt men de Sovjets ervan zowel een bijeenkomst van de Grote Vier als het houden van vrije verkie zingen in heel Duitsland op de lange baan te willen schuiven. Paarentegen is de president van Oost-Duitsland, Pieck,, enthou siast. Hij moet wel.... OPVOLGER BENOEMD Voor Clarence Hunter WASHINGTON De Ameri kaanse zakenman Frank C. Gris- mer, afkomstig uit Cleveland, is benoemd tot hoofd van de Missie van het Amerikaanse Bureau voor Buitenlandse Werkzaamhe den (F.O.A.) in Nederland. Grismer, die op 9 Augustus 1897 te Brooklyn werd geboren, hoopt half September in Den Haag te arriveren. Hij volgt Cla rence E. Hunter op, die op 30 Juni j.l. aftrad als chef van de M.S.A.-missie in Nederland. te onderzoeken. Voorts wil men een plechtige belofte van de re gering dat zij geen enkele arbei der zal vervolgen voor een han deling in verband staande met de staking en tenslotte is een reeks afzonderlijke looneisen ingediend voor de verschillende takken van de openbare diensten die bij de staking zijn betrokken. De stakingsleiders hadden de regering verzocht, Dinsdagmor gen te antwoorden. Laniel heeft de vakbondsleiders echter mede gedeeld, dat de Nationale Raad eerst op 30 September bijeen zal komen en dat hij niet van zins was hierin verandering te bren gen. Men moet vrezen dat het nu des te meer hard tegen hard zal gaan. Vandaag zijn de eerste vijf P.T.T.-ambtenaren, allen tussen de 20 en 25 jaar, tot 8 dagen ge vangenisstraf veroordeeld wegens het niet opvolgen van 'n rege- ringsbevel om het werk te her vatten. Zij waren op 11 Augustus gearresteerd. Zij verklaarden dat zij het bevel aan hun vakbonds leiders hadden voorgelegd en dat deze hen verzekerd hadden dat het bevel illegaal was en alleen in tijd van oorlog van kracht zou zijn. Onlangs heeft het Opperste Gerechtshof echter beslist dat de wet, krachtens welke het bevel werd uitgevaardigd, wel degelijk ook in vredestijd van toepassing is. Maandag werd bij de PTT voor de 12de achtereenvolgende dag gestaakt. Bij de post was enige verbetering, doch de telefoonver bindingen waren slechter. Even eens staakten nog altijd het spoorwegpersoneel, de gas- en electriciteitsbedrijven, de mijn werkers en het grondpersoneel van de „Air France". Het perso neel van de Parijse bussen en métro bleef goeddeels thuis en in Le Havre waren nog 5000 ha venarbeiders in staking. Er werd ook gestaakt in de metaalindus trie, het bouwbedrijf, de chemi sche en de textielindustrie. In het Franse departement Hautes Alpes werden vandaag rotsblokken op een spoorlijn ge legd en olie op de rails gegoten. De kolenmijnen in Saarland zijn vandaag gesloten wegens trans- 7,5 millioen eieren naar Engeland Het Engelse Ministerie van Voedselvoorziening heeft bekend gemaakt, dat het een regeling heeft getroffen voor de aankoop van 7.500.000 eieren uit Neder land. De eieren zullen deze week worden verscheept. TEHERAN. Perzië heeft Irak, dat de Sjah politiek asyl heeft verleend, gewaarschuwd dat de aanwezigheid van de Sjah in Bagdad moeilijkheden tussen beide landen zou kunnen ver oorzaken. Maandag verklaarde de Sjah dat aan Mossadeq niet zal worden toegestaan als alleen heerser te regeren. In Teheran hebben zich tal rijke demonstraties tegen de Sjah voorgedaan, waaraan op grote schaal door communisten werd deelgenomen. Men eist dat hij als „verrader" zal worden berecht; twee standbeelden van zijn vader, Reza Pahlevi. zijn vernield en overal wordt zijn foto afgerukt. Mossadeq heeft order gegeven Zahedi op te spo ren, die door de Sjah tot pre mier werd benoemd. Politie en léger houden razzia's in de heu vels benoorden Teheran waar Zahedi zich schuil houdt sedert hij op 21 Juli uit het gebouw van de Majlis vluchtte. In de hoofdstad werden voorts o.a. alle straatnaambordjes aan de Ave nue Churchill afgerukt. portmoeilijkheden. De gasvoor- ziening van Parijs is verbeterd omdat de fabrieken door militaire technici zijn bezet. Republikeinse Gardisten bedienen de grootste electrische centrale. De „lang- zaam-aan" actie van de douane leidt tot gi-ote vertragingen aan de grens. Duizenden auto's ston den in kilometers-lange rijen soms meer dan 5 uur op hun beurt te wachten. De Nationale Bedevaart naar Lourdes is door het Franse Episcopaat afgelast. Vandaag verschenen in Frankrijk ook geen kranten, door een 24- uurs staking van de zetters. Eduard Herriot, de president van de Nationale Vergadering zal Dinsdag beslissen of er stappen ondernomen zullen worden om de vergadering in spoedzitting bij een te roepen. Hiervoor zijn de ondertekende verzoeken van 209 afgevaardigden nodig. Herriot heeft al 215 telegrafische verzoe ken ontvangen, waarvan er 153 per brief zijn bevestigd. Zijne Hoogheid Hisamoddin Alam Shah, sultan van Selangor op Malakka, brengt een bezoek aan ons land. Gisteren was hij met een aantal leden van zijn gevolg in Hoorn, waar hij naast de serveersters van het „Eethuysje" op de foto ging. Links: Hisamoddin Alam Shah. CASTRICUM In een vrij dicht hos van loofhout langs een zandweg midden in de verlaten duinen tussen Castri cum en Bakkum bij een secundair waterpompstation van de P.W.N, is in de prille morgenuren van Maandag de 23-jarige mej. M. T. uit Amsterdam met een revolver schot dwars door haar schedel oin het leven gebracht. De dader is een man uit Amsterdam, met wie zij in het hotel „De Rustende Jager" te Castricum haar vacantie had doorgebracht. In de afgelopen nacht is de Rijkspolitie van het District Am sterdam, vergezeld van één man van de Rijkspolitie te Castri cum, overgegaan tot de arresta tie van de Amsterdammer van H. die van het plegen van de moord op het meisje werd verdacht. De arrestatie geschiedde in de hoofdstad. Tijdens het verhoor bekende van H. zich aan de moord te hebben schuldig ge maakt. Hij wordt in de loop van vandaag naar Castricum overge bracht om daar nader te worden verhoord. Zijn adres had de Rijkspolitie bemachtigd uit een hotelrekening, die in de koffer van het meisje, vlak bij de plaats van het misdrijf werd ge vonden. De ontdekking Het stoffelijk overschot van het meisje werd Maandagmiddag om half drie ontdekt door de heer van der Plaats, opzichter van het duinterrein. Vóór die tijd hebben talloze wandelaars over de Zand weg gelopen zonder dat zij het meisje hadden gezien. De opzichter, die in dit parti culiere duingebied controleert of de wandelaars in het bezit van de vereiste toegangskaarten zijn, ging echter op onderzoek uit, na dat hij de verlaten fiets van het meisje langs de weg aantrof. De Zandweg komt uit op de van Oldenburgweg, een stenen straat tussen Wijk aan Zee en De Amerikaanse atoomgeleer de dr. Ralph Lapp heeft Maan dag in een artikel in de „Wash ington Post" verklaard, dat vol gens voorzichtige ramingen van de Amerikaanse regering de Sovjet-Unie een voorraad van enige honderden verbeterde atoombommen bezit. Blijkens een officiële analyse van de kwetsbaarheid van de Verenigde Staten voor aanvallen met atoombommen zouden hon derd van deze bommen de Ver enigde Staten ernstig kunnen verlammen, aldus dr. Lapp. Hij voegde hieraan toe; „De Sovjets hebben de atoombom, dat weten wij zeker. En als zij de waterstofbom nog niet hebben dan zullen zij die binnenkort wel bezitten." Egmond, die de grote Zeeweg van Castricum naar Bakkum kruist. Zes meter van de Zandweg af vond hij het stoffelijk overschot van het meisje, gekleed in een rode japon, waaronder een pya- ma. Zij droeg bovendien een wol len vestje en een kort jasje. Ter verwarming had zij over haar kousen in haar schoenen om haar voeten kranten gewikkeld. Ze lag op een jas. De gehele middag en avond heeft de Rijkspolitie en het Par ket uit Alkmaar een onderzoek ingesteld. De identiteit van het meisje werd spoedig vastgesteld, daar zij haar paspoort bii zich had. In een agenda trof men te vens de naam van „De Rustende Jaeer" aan. De recherche wendde zich tot de eigenaar van dit hotel, de heer L. Eggers. Uit het gastenboek bleek, dat het meisje met de man haar vacantie in dit hotel te Cas tricum had doorgebracht en dat het tweetal Zondagavond was vertrokken. Volgens een voorlopige recon structie van de recherche heeft het tweetal de nacht van Zondag op Maandag in de duinen op de bewuste plek doorgebracht. Dat zij het hotel verlaten heb ben kan mogelijk verklaard wor de" door geldgebrek. Uit het onderzoek is gebleken, dat het meisje, de 23-jarige Mir jam T.. op de plaats waar zij is gevonden, werd doodgeschoten met. een 9 mm kogel. De kogel en de Datroonhuls zijn ter plaatse gevonden. De revolver moet na het plegen van de moord zijn weggeworpen, maar het zoeken naar het waoen heeft nog geen resultaat gehad. Uit het onderzoek is gebleken, dat de dood ongeveer acht uur voor het vinden van het lijk is ingetreden. Dat zou dan ongeveer 7 uur in de ochtend van Maandag moeten zijn geweest. Het moet niét onaannemelijk worden ge acht, dat de dood door het meisje zelf gewenst is. In een notitie boekje dat in haar koffer is aan getroffen. werd opgemerkt, dat zij de vacantie, die zij met van H. in Castricum heeft doorgebracht, als het sluitstuk van haar leven be schouwde. Zij verkeerde in naar haar mening wanhopige omstandigheden. Daar komt nog bij, dat het tegoed op haar spaar bankboekje. dat zij in de loop van vele jaren hard werken had ver worven, thans geheel was opge maakt. Het betrof een vrij aan zienlijk bedrag. U'it rapporten van een H.BS. in haar koffer bleek, dat mej. T. een vrii be hoorlijke algemene ontwikkeling moet hebben gehad. meisje be- Zieken- Het lijk van het vindt zich in het Prov. huis te Castricum. De kist verzegeld. Nadere bijzonderheden Volgens nader bericht heeft in de afgelopen naöht de arrestatie plaats gehad in een klein hotel bij het Thorbeckeplein. De dader van de moord is de 25-jarige kantoorbediende W. J. Th. H. uit Amsterdam, die overgegeven werd aan de rijkspolitie van het district Amstredam. De man legde onmiddellijk een bekentenis af. Na het meisje te hebben doodgeschoten liet hij haar in het bos achter en vlucht te op zijn eigen fiets de Zandweg af. Desgevraagd deelde hij de rijkspolitie vanochtend mede, dat hij naar zee was gereden, onge veer 1 'A km verwijderd van de plek, waar hij het miesje had achtergelaten en dat hij het wa pen in zee had geworpen. De ouders van het meisje wo nen in Hilversum, doch zij had het ouderlijk huis verlaten en haar intrek genomen in Amster dam. Zij voorzag in haar onder houd door het verrichten van kantoorwerkzaamheden op een bank. Zij woonde bij kennissen. PLEISTERACTIE WERD GROOT SUCCES De pleisteractie van de Kath. Nationale Bond voor E.H.B.O. is Zondag een groot succes gewor den. 2.6 millioen „verpleegster tjes" bleken echter nog te weinig en al was er 'n herbevoorra- dingsregeling getroffen met 80 depots over het gehele land, van waaruit door koeriers met auto's en motoren zo snel mogelijk in dreigende tekorten werd voor zien; toch moesten nog vele men sen worden teleurgesteld. Het bereikte resultaat, waarvan 10 pet. voor de slachtoffers van de Griekse nationale ramp bestemd is, zal Zondag via de K.R.O. wor den bekend gemaakt. Men schat dat gemiddeld méér is geofferd dan vorig jaar toen per pleister 14 cent werd bijgedragen. Inmid dels heeft Katholiek Nationaal Thuisfront, dat Zondag met sol daatjes aan de markt komt, er zorg voor gedragen, dat ook zij die geen verpleegstertje konden bemachtigen tóch in de prijzen regen zullen kunnen delen als ze tenminste een soldaat-vrij gezel in huis nemen. (Advertentie) BOEDAPEST, 17 Aug. (Te lefonisch naar Londen) Edgar Sanders, de Britse zakenman die door een Hongaars Hof tot der tien jaar veroordeeld was in Fe bruari 1950, heeft vandaag van het Hongaarse presidium gratie verkregen. Sanders is uit Hongarije uit gewezen, aldus een communiqué van het Hongaarse Ministerie van Buitenlandse Zaken. Een Italiaans onderdaan, Vin- cenzo Sciotto, die beschuldigd was van en veroordeeld wegens spion- nage tot vier jaar in 1951, heeft ook clementie verkregen, aldus het communiqué. „Het presidium, dat in volks- democratische landen de functie van president vervuld, heeft een petitie ontvangen van mevrouw Sanders, waarin zij om clementie vroeg voor haar echtgenoot en verwees naar haar slechte ge zondheidstoestand en hun kinde ren", aldus het communiqué. Twaalf dagen geleden werd mevrouw Sanders ontvangen door de Hongaarse ambassadeur in Londen Imre Horvath. Hij deelde haar mede dat hij bereid was een brief mee te nemen naar Boedapest voor president Istvan Dobi, volgens hem de enige in Hongarije, die het recht had San ders in vrijheid te stellen. Op 11 Augustus vertrok Hor vath uit Londen. Mevrouw Sanders had aan de ambassadeur een brief geschreven en een beroep op hem gedaan om zijn invloed aan te wenden ten einde de invrijheidsstelling van haar echtgenoot te bewerken. Op deze brief volgde de uitnodiging van Horvath, hem een bezoek te brengen. In Maart bood Hongarije aan Sanders in vrijheid te stellen in ruil voor een Chinees communis tisch meisje, dat wegens onder grondse actie in Malakka ter dood was veroordeeld door een Brits Hof. Engeland verwierp dit voor stel; Churchill verklaarde niet in mensen te willen handelen, te meer daar het meisje volgens het recht ter dood veroordeeld was, terwijl Sanders zonder enige grond van recht in de Hongaarse gevangenis zat. Guillaume in Parijs PARIJS Generaal Guillaume, Resident-Generaal van Marokko, is Maandagavond in Parijs aan gekomen, waar hij besprekingen zal voeren met de regering over de binnenlandse moeilijkheden in Marokko. Bij zijn vertrek uit Marokko was het rustig. Honder den politiemannen bewaken de Europese wijk van Casablanca. Vóór zijn vertrek had Guillau me zich tegen de Sultan gekeerd, omdat deze zijn aanhangers heeft aangespoord hem te 'blijven steu nen, nadat hem zijn godsdienstige bevoegdheden zijn ontnomen. Vele Fransen zien de bood schap van de Sultan als een op roep tot de heilige oorlog.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1