Invalide Alkmaarder met brom wagen naar Parijs H.S.V.-reisclub maakte onvergetelijke vacantietrip N. 1 Juist voor staking weg AGENDA Middenstandsvereniging gaat gouden feest vieren „Rode Duivelsmet 5-2 op eigen grond verslagen Tu met Voor voor Verhoging der begrafenisrechten Door België en Duitsland Kankerbestrij ding vraagt ook U Pagina 2 Donderdag 20 Augustus 1953 ALKMAAR De 22-jarige Alkmaarder Geert Prins uit de Hoogstraat, die vorig jaar met een zwerftocht door België, Luxemburg, Duitsland en Nederland de smaak van het trekken te pakken had gekregen, en wiens inva liditeit niet verhinderde dat hij een dergelijke zwerftocht maakte, trok dit jaar, met de ervaringen bij de vorige reis opgedaan, in zijn met een Mosquito-hulpmotor uit gerust invalidenwagentje in gezelschap van een vriend naar Parijs, waar het tweetal zich aansloot bij kennissen, lie al eerder in Parijs waren gearriveerd, waarna men zezamenlijk Parijs introk en zo vele prachtige en onver- ;etelijke herinneringen mee naar huis terug nam. Er zullen ongetwijfeld vele Alk- ïaarders zijn, die Geert Prins in ijn bromwagen kennen, maar zij uilen waarschijnlijk niet gedacht lebben, dat deze jongeman, hoe- vel hij zich altijd moet behelpen ■n dikwijls op de steun van an- leren is aangewezen, net als ovele jongelui van zijn leeftijd wervend op vacantie gaat, waar- jij het buitenland heus niet te ver 3 Zoals reeds gezegd, maakte hij lit jaar het plan, om naar Frank- ijk te gaan, en ofschoon hij altijd jp zijn bromwagen heeft kunnen /ertrouwen, was er onwillekeurig och de angst, dat het karretje iet niet zou halen, of dat het notortje hem onderweg in de steek zou laten. Maar ook nu weer bleek zijn voertuig bestand tegen alle hinderpalen en gevaren, en, zij het met enige vertraging, kwam het tweetal in Parijs, overeen komstig de plannen. Die vertraging, zij hadden gedacht Zaterdagavond in Parijs te zullen aankomen, en dat werd Zondagavond, kwam niet van de bromwagen van Geert Prins, maar werd veroorzaakt door steeds terugkerende pech met de Berini van zijn vriend, waarmee zij on derweg heel wat gemarteld heb ben. Bij Heiloo alweer terug Vrijdag 31 Juli was het ver trek vastgesteld, om 6 uur 's mor gens. Dat het 7 uur werd, zal niemand, die wel eens een flinke tocht is gaan maken verwonderen, want voordat de laatste voorbe reidingen zijn getroffen, en de familieschaar afscheid heeft ge nomen, is er meestal een aardig tijdje verstreken. Maar om 7 uur werden de mo tortjes aangetrapt, en gingen de „brommers" op weg, richting Frankrijk. En, zoals dat meer gaat als je net onderweg bent, ze gingen al puffend nog eens na of ze nu werkelijk niets vergeten hadden, en net in Heiloo kwamen ze tot de ontdekking dat de re- serve-benzine thuis was gebleven. Een kwartiertje later waren ze weer thuis.... De verloren tijd moest worden ingehaald, en de overwegen en de pont verleenden in dit opzicht „voortreffelijke" medewerking. Het was „dicht" en „wachten". Maar na de pont ging het dan toch zonder verdere moeilijkheden tenminste.... tot Voorburg, want daar begon de Berini voor de eerste maal te mukken. Het was de eerste keer in een lange reeks. Hadden zij vooraf al afgesproken de eerste nacht door te rijden, dat werd nu door het vele tijd verlies, veroorzaakt door de repa raties, dringende noodzaak. Pas om twaalf uur 's nachts waren ze in Rotterdam, waar ze in de Maastunnel de inwendige mens versterkten. En daarna ging het zo snel mogelijk verder, in de richting van de grens, die ze tegen de morgen overtrokken. Over Antwerpen bereikten ze te gen het middaguur Brussel. Dat ging allemaal niet zo vlug als het hier staat, want de Berini was nog steeds niet van plan de reis zonder vertraging te laten verlo pen. Derhalve werd in Brussel een reparateur opgezocht die een beetje Hollands sprak, en deze haalde het hele apparaat uit el kaar, en kreeg het weer „aan de praat". Alleen de kas had er toen nog last van, want die had der gelijke pech niet voorzien, ten minste niet zo dikwijls. Vlak over de Hollands-Belgische grens hadden ze nog een ontmoe ting met twee andere Hollandse jongens, die ook met de brommer er op uit waren en laten die twee nu later in Brussel samen op een terrasje zitten. Daar werd weer gewuifd tijdens het voorbij rijden, en toen zagen ze elkaar niet meer. Dat dachten ze ten minste.... Slapen in de open lucht Doordat de snelheid, die ge raamd was op ongeveer twintig kilometer per uur, door pechjes en hellingen niet hoger lag dan 15 kilometer, raakten ze al meer op het tijdschema achter, en Za terdagmiddag om 5 uur waren ze pas in Bergen (Mons), waar ze de Franse grens overstaken. Ze waren dan toch in ieder geval in Frankrijk! Verder ging het, door Noord-Frankrijk op Parijs aan. 's Avonds om een uur of tien, ze waren toen in het dorpje Le Cateau, kregen ze ernstige pech, weer met de Berini. De brom wagen had tot dan toe alleen in het dorpje nog stiller dan de avond tevoren, alles was dicht en in diepe rust. Ze besloten toen, het laatste stuk maar te gaan fietsen, want ze konden in de verte de Eifeltoren en de Sacré- Coeur al zien. Het leek zo dicht bij, maar het fietsen viel zo tegenTotdat de vriend op een helling die ze afgingen zijn mo tortje eens aanzette, en, o wonder, het begon te sputteren, toen te ploffen, en tenslotte bromde het alsof het nooit anders had ge daan. Maar 20 k.m. voor Parijs begon het weer te haperen, en die allerlaatste kilometers moesten ze dan toch nog trappen. En al trappend arriveerden ze dan ten slotte 's avonds om 8 uur op een groot internationaal kampeerter rein in het Bois de Boulogne langs de Seine, een kampeerter rein van de Touringclub de France. Daar waren al drie meisjes, twee uit Alkmaar en een uit den Helder, die met een touringcar naar Parijs waren gekomen, en daar was ook een andere vriend, die een week eerder, ook op de brommer, in Parijs was gearri veerd. Het tweetal werd enthou siast begroet, en kon direct aan de koffie en een warme hap be ginnen. Die nacht sliepen ze, weer eens met een dak boxen het hoofd, ondanks het lawaai van de gehele nacht aankomende en vertrekkende auto's en de in de nacht jengelende radio's en gramofoons opperbest, wat geen wonder was na een dergelijke reis met hindernissen en vermoeienis sen. Het kampeerterrein was inter nationaal en er waren ook inder daad Zwitsers, Italianen, Span jaarden, Engelsen en Belgen, maar als je je 's morgens bij de pomp stond te wassen, dan moest je verdraaid op je woorden letten, want ruim 50 pCt. van de kam peerders bestond uit.... Neder landers! Parijs, wijn en perziken Vanuit de basis op het kampeer terrein trokken ze de volgende dagen Parijs in. 's Maandags maakten ze alles bij elkaar een wandeling van maar eventjes der tig kilometer, alleen maar door het centrum, waarbij Geert Prins in zijn wagentje voortreffelijk mee kon komen. Het groepje dat al een week in Parijs was, kon de anderen gidsen. En zo bezich tigden ze de Notre Dame, het Louvre met zijn rijke historie, ze kuierden over de Champs Elysee, bekeken de Are de Triomphe en dwaalden door de Tuilerieën. De volgende dag trokken ze het zo schilderachtige Mont-Marfre in, keken naar de straatschilders en kochten reproducties; ze snuffel den in de boekenstalletjes langs de Seine, leerden van een Frans man hoe ze op de beste manier, dat was door een krant in de hand voor zich uit te houden en verder net te doen of er geen verkeer was, over moesten ste ken, en ontheiligden het graf van Napoleon, door op de trappen een klein bacchanaal te houden met Franse wijn. Die wijn was niet duur, want voor een gulden had je al een fles, al was het dan geen eerste soort. En ook perziken, die in Parijs niet duur waren, hielpen voortreffelijk voor de dorst, want het was warm. De Métro was voor Geert taboe, want de deuren gaan slechts een paar tellen open, en daarna weer automatisch dicht, en dan de vele trappen.... dat was met het wa gentje niet te doen. En de Eifel toren hebben ze alleen bekeken, een beklimming kostte vier gul den Op hun zwerftochten door de Franse hoofdstad kwamen ze ook op het idee naar Le Bourget, het vliegveld van Parijs te gaan, en daar zagen ze verschillende straalvliegtuigen voor passagiers vervoer landen en opstijgen. En onderwijl maakten ze alsmaar foto's, waarvan sommigen bijzon der goed lukten. In totaal ge bruikten Geert en zijn vriend sa men negen filmpjes. En laten nu Dinsdags die twee jongens, die ze in België ontmoet hadden ook op het kampeerterrein aankomen, en na verdere kennis making en een gesprek over de wederwaardigheden, vooral met de brommers, zich ontpoppen als spe cialisten op het gebied van brom fietsmotortjes. Ze hadden onder weg verschillende malen mensen geholpen, die pech kregen, tot motorrijders toe. De nukkige Be rini ging dadelijk onder het mes.. De buurman en stakingssymptomen Hun buurman op het kampeer terrein, die zijn tentje naast het hunne had staan, zullen zij ook niet gauw vergeten. Deze man, die uit Nice kwam, en in zijn eentje een maand op het kam peerterrein doorbracht, deed de hele dag niets anders dan eten, lezen en vooral drinken, en daar bij hield hij ook erg van een ge zellig babbeltje met andere kamp bewoners. Hoewel hij de hele dag zo'n beetje „goedmoedig dronken" was, was het best een genoeglijke en gemoedelijke kerel, die aan de Hollanders vol belangstelling vroeg, of zij uit de watersnood- gebieden kwamen. Het verkeer in Parijs, waar ze bij Geert thuis en waar hij zelf ook van te voren tegenop had gezien, was hem ontzettend mee gevallen. Wel was het veel druk ker dan in Nederlandse grote ste den, maar het merendeel van de voornaamste verkeerswegen was heel breed, en daardoor zeer over zichtelijk, en bovendien werd hij door de Franse weggebruikers erg hoffelijk behandeld. Donderdagavond aanvaardden ze met zijn drieën de terugreis, waardoor ze meteen het genot van een tent hadden onderweg. En op die Donderdag begonnen net de eerste stakingssymptomen de kop op te steken, maar zij hadden er betrekkelijk weinig last van gehad, want ze waren Frank rijk uit, toen het ernst werd. Vrij dagmiddag om een uur of drie waren ze weer bij de Franse grens, en daar was de douane al in staking, waardoor men weiger- DONDERDAG 20 AUGUSTUS Bioscopen: VICTORIA: „Het geheim van Mayerling", volwassenen. HARMONIE: (uitsl. heden) 2.30, 7 en 9.30 uur volledige Tour de France-film. CINEMA AMERICAIN: Robin son Crusoë en Co a.l. REX: Achter gesloten gordij nen, 18 jaar (ook des mid dags om 2.30 uur). Voorstellingen: 8 uur. Apotheken: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek „De Bever". Emmastraat 36; apotheker: P. J. Meurs. Tentoonstellingen PIET STENNEBERG, Voor- dam 6, Alkmaar: Moderne kunst. CHANTE MERLE: Kerkepad 1. Bergen: 10-12.30, 15-17.30 20-22 uur. Tot 31 Augustus. HUIS MET DE PILAREN: Mevr. Koeman-Meertens. 14.30-17.30, gedurende zo merseizoen. K.C.B. BERGEN: t.m. 23 Aug. Karei Colnot. 10.30-12.30 u„ 14.30-17.00 u. en 19.30- 22.30 uur. TWEEDE ETAGE V. EN D.: Kindertekeningen en -schil derijen. Tot en met 29 Aug. 2 en 8 u.: Openbare Raads vergadering. CAFé CENTRAAL: 8 uur ver gadering 8 Oetobervereni- ging „Alkmaar Ontzet". Waterstanden: VRIJDAG: Hoog water 2.05 en 14.45 uur; laag water 8.30 en 21.10 uur. de de triptiek van Geerts brom wagen af te tekenen, en kwaad werd, toen hij en anderen, waar onder vele automobilisten bleven staan en herhaaldelijk vroegen de papieren af te tekenen, daar zij er anders bij terugkomst in Neder land last mee zouden krijgen. Er werd echter niet getekend, zodat men tenslotte maar verder ging. Eenmaal thuis kreeg Geert inder daad last met zijn ongetekende triptiek. Een ander gevolg van de staking was, dat een ansichtkaart naar huis, waarop stond dat ze Zater dag terug zouden komen eerst de volgende Maandag arriveerde. Maar wat flessen wijn kregen zij door de staking der douane zonder last over de grens. De nacht van Vrijdag op Zater dag werd doorgereden, en het ge volg was, dat ze Zaterdags af en toe op de brommer zaten te sla pen, want ook de anti-slaap tabletjes hielpen op het laatst niet meer. En het pechduiveltje was ook weer present; Vrijdagnacht kreeg een van de jongens vijf maal achter elkaar een lekke band, en om twaalf uur in de nacht stonden ze in Brussel bij het licht van een zaklantaarn een bandje te plakken. Zaterdagmid dag waren ze zo moe, dat ze in Leidschendam bij een cafétje stopten om wat uit te rusten en sterke koffie te drinken. De waar din prees hun haar eigengebakken appeltaart aan, en zij namen een stukje om te proberen, met als gevolg, dat de hele appeltaart in een tijdje van niks verdwenen was. Én toen volgde het laatste deel van de reis zonder verdere vermeldenswaardige gebeurtenis sen. Zaterdagavond 8 Augustus om tien uur waren ze thuis, moe en hongerig, terwijl ze er door het stof en het niet-scheren uitzagen als struikrovers. Maar voldaan waren ze tot en met, en de foto's die na een paar dagen klaar wa ren, vormen een bron van vele herinneringen aan een, ondanks pech, uitstekend geslaagde tocht. J.Ks. ALKMAAR. Woensdag 9 September a.s. zullen de leden van de Alkmaarse Vereniging voor de Industriële en Handel drijvende Middenstand, aangeslo ten bij de Koninklijke Midden standsbond, het 50-jarig bestaan van deze vereniging herdenken. Tijdens een vergadering op 16 Juli 1903 van winkeliers, onder voorzitterschap van de heer A. Fortuin, werd deze vereniging, die momenteel ongeveer 130 leden telt, opgericht ten vervolge op een vergadering van 9 Juli 1903, waar de Zondagssluiting, „zij het dan ook gedeeltelijk", in het be lang van het personeel en ter be vordering van het huiselijk" geluk, het voornaamste agendapunt vormde. Uit de toen gevoerde dis cussies bleek, dat de aanwezigen het betreurden dat de vergadering geen ander resultaat had dan dat de firma's Cloeck, Fortuin, Ja- co'bse, Kuiper en Engeln afspraken hun zaken om 4 uur te sluiten, daar toch de belangen van de handeldrijvende middenstand wel van dien aard waren (en ook nu nog zijn!) dat een gezamenlijk optreden dikwijls nodig is. Het gevolg was dan ook, dat aan een comité werd opgedragen een win keliersvereniging op te richten om de belangen van de winke liers en de leden te behartigen. Op 30 Juli 1903 volgde een tweede vergadering, waarbij de maar èèn keer een vuile bougie1 statuten werden behandeld en een gehad Zaterdagavond tegen elven in ?en klein Frans dorp een brom- iets gerepareerd te krijgen, was liet mogelijk. Het liep uit op een ;edwongen overnachting. De kas ■vas niet berekend op een hotel- etje, en een tent hadden ze niet bestuur werd gekozen. Op een volgende vergadering werd be sloten een oproep te richten tot alle Alkmaarse winkeliers om iedere avond, met uitzondering van de Zaterdag, om 9 uur te sluiten. Tijdens de vergadering van 7 November 1904 kreeg de nee, want die was al in Parijs.vereniging haar huidige naam. En zo „genoten" ze van enkele iren verfrissende slaap (in de let- erlijke zin) op een luchtbed in ie wegberm. Aan de horizon litsten bliksemstralen langs het zwerk, en ze hielden hun hart vast voor het geval dat de bui hun kant op mocht komen. Maar dat liep dan eindelijk eens mee, en er viel geen spatje. Tot zover de geschiedenis van de oprichting. De heer J. de Jager, ongeveer 40 jaren lid, waarvan 30 jaar be stuurslid, vertelde, dat ook vroe ger de samenwerking met de zusterverenigingen, evenals dat nu het geval is, zeer prettig was. Ook werden er vroeger vele win kelweken gehouden, die altijd Zondagsmorgens echter was hetuitstekend slaagden. Hij herinnerde zich ook de GA- MIT-tentoonstellingen van voor de oorlog, georganiseerd door de winkelstand in en om de Har monie, speciaal de eerste GAMIT, die in 1925 werd gehouden, en waarop in plaats van de gehoopte 4000 bezoekers (nodig om de on kosten te dekken) „maar" 22.000 bezoekers kwamen! Ook was het volgens de heer de Jager vroeger al moeilijk om „alle hoofden in één zak te krijgen", daar 't eigen belang dikwijls het algemeen be lang overschaduwde. Het tegenwoordige ledental vormt 50 tot 60 van alle win keliers. die lid konden zijn, en dat is dus te kort. Ook nu poe zijn er te veel middenstanders, die niet het grote belang van een standsorganisatie in willen zien. Wat dit laatste betreft is de toe stand bij de Katholieke zuster organisatie „De Hanze" ideaal, want daar wordt een lid van een vakvereniging automatisch lid van de standsorganisatie. Op de dag van de viering van het 50- jarig bestaan zal een receptie worden gehouden van 2.30 tot 4.30 uur in het Wapen van Heemskerk, terwijl daarna een feestavond volgt voor de leden met hun dames. Bij het 50-jarig bestaan zal men geen bijzondere actie, zoals 'b.v. een winkelweek, organiseren, daar men zich volledig concen treert op de feesten, die volgend jaar bij het 700-jarig bestaan der stad zullen worden gehouden, want dan moet een te voeren actie een manifestatie van de Alkmaar se middenstand worden. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Josephi- na M. F. D. dv J. J. Burgering en A M. J. van Haasteren; Elisabeth M. dv J. J. Kaldenbach en V. C. Hoogland: Jannetje G. C. dv J. J. Meijer en J. van Buuren Ondertrouwd: H. C. Greuter 26 jr, Langedijk en J. M. Delis 22 jr; H. F. de Jong 22 jr en S. B. Meij er 20 jr; A. J F. flooning 28 jr en H. G. Niehaus 25 jr. Gehuwd: J. F. Winder en J. E. Butter. Voorstellen stuiten op critiek ALKMAAR De voorzitter en de secretaris van de Vereni ging „Associatie Uitvaartverzor ging voor Alkmaar en Omstre ken, de heren T. Bonsema en J. G. den Hollander hebben in op dracht van de algemene leden vergadering van deze vereniging een adres gericht aan de raad van de gemeente Alkmaar waar in gezegd wordit dat de vereni ging, ruim 4700 leden (d.i. hoof den van gezinnen) tellende en meer dan de helft van de Alk maarse bevolking omvattende, van mening is, dat de gezamen lijke verhogingen van de onder scheiden tarieven van een zoda nige omvang zijn dat het voor de eventuele betrokkenen, die op een z.g.n. eigen graf prijs stellen, uiterst moeilijk, zo niet onmoge lijk zal zijn, die hoge kosten te betalen. Het staat vast, aldus gaat men voort, dat door deze dras tische verhogingen een verschui ving plaats zal vinden van de eerste naar de tweede, van de tweede naar de derde en van de derde naar de vierde klasse, het algemene gedeelte. Men ver wacht, dat de financiële resul taten niet aan de verwachtingen zullen beantwoorden. Voorts moet naar de mening van de ver eniging de termijn voor huur- graven niet op 15. doch op 25 jaar worden gesteld, met moge lijkheid van verlenging. Om deze redenen verzochten ondergete kenden de raad zeer dringend, deze voorstellen niet te aanvaar den. Circus Mullens in Bergen BERGEN Op korte termijn hebben gisteren B. en W. beslo ten het Grand Cirque National in Bergen toestemming te verle nen zijn tenten op te slaan. Het zal a.s. Zondag en Maandag een voorstelling geven. Dezer dagen hopen wij nadere bijzonderheden te kunnen geven. Naar Nw.-Zeeland BERGEN Met de „Water man" vertrekt 25 Augustus Cor Smit, Zakendijk 10 naar zijn broer in Nieuw Zeeland die daar reeds werkzaam is. Eveneens vertrekt met dezelfde boot Jan Vermeren, Baakmeerdijk 14, naar zijn broer in Nieuw Zee land. Wij wensen hen veel succes toe. HEILOO. Nauwelijks twee jaar geleden opperde Rood Geel's voorzitter, de heer Kroon, het plan om een buitenlandse sport- uitwisseling te organiseren. Met veel animo werd dit plan onder de loupe genomen. Een comité werd gevormd en reeds in de volgende zomer werd de eerste buitenlandse reis ondernomen. Vergeleken bij de vierdaagse trip, die de HSV-club dit jaar maakte, was de eerste reis slechts een verkenningstochtje. Wat de deel nemers nu gezien en ondervonden hebben laat zich moeilijk beschrij ven. Een buitengewoon gezellig verblijf in Schulen, gevolgd door een tour door de Ardennen en Duitsland: dit alles liet een on vergetelijke indruk achter. Stijlvolle ontvangst Vrijdag half twee vertrok het gezelschap onder het zingen van het clublied en met de roodgele vlag in top. Na een voorspoedige reis kwam men om half negen in Hasselt aan, waar het gezelschap werd verwelkomd door het be stuur en officials van F.C. Rapid. Voorafgegaan door een reeks luxe auto's reed men Schulen binnen, waar onder het spelen van de volksliederen de ontvangst plaats had. Spoedig was het gezelschap bij de Belgische sportvrienden ondergebracht en in de huiskamer werd menige prettige herinnering aan vorig jaar opgehaald. Zater dagmiddag had de voetbalwed strijd plaats. De avond bracht men in vrolijke stemming door. Zondagmorgen namen de Hei- looërs afscheid van de gastheren en via Luik werd koers gezet naar de Ardennen. Dit prachtige landschap met zijn verrassende panorama's ontlokte menige uit roep van bewondering. Nadat het gezelschap in Remouchamps kof fie gedronken had werden de watervallen van Coo bezichtigd en verder ging de tocht door de mooiste plekjes natuurschoon Duitsland binnen. Hier leidde de route door het imposante Eifel- gebergte. In de beste stemming arriveerde men te plm. 10 uur in Andernach aan de Rijn, de plaats van bestemming. Het was er vol op hoogseizoen en daar ook de aanwezige kermis talloze bezoe kers trok, was het in dit oude stadje een druk touristenverkeer. ALKMAAR Binnenkort zal de Nederlandse Vereniging tot steun aan 't Koningin Wilhelmi- na Fonds twee dagen achtereen wederom een beroep doen op de inwoners van onze stad. Ge noemde Vereniging zal namelijk op 28 en 29 Augustus een col lecte houden onder de Alkmaar se bevolking. Zoals welhaast algemeen be kend, is het Koningin Wilhelmi- na Fonds opgericht in 1949, een instelling die zich in ons land bezig houdt met de bestrijding van de zo menigvuldig voorko mende en zo gevreesde kanker. De bestrijding van deze ziekte verkeert nog steeds in een on- derzoek-stadium. Men weet nog niet hoe men deze ziekte precies kan en moet bestrijden en er wordt ook in ons land door tal van geleerden met nooit aflaten de ijver gezocht naar de beste methoden en middelen om deze ziekte met succes te bestrijden. Dit voortdurende onderzoekings werk, researchwerk in laborato ria, het onderzoeken van allerlei preparaten die mogelijk bij dej kankerbestrijding met succes zou den kunnen worden toegepast, kost, en dit is voor iedereen te begrijpen, ontzettend veel geld. Het kankervraagstuk is een van de moeilijkste vraagstukken op medisch gebied, daar deze ziek te bijzonder lastig tot staan kan worden gebracht, wanneer zij eenmaal is geconstateerd. Om 't verdere onderzoekingswerk van de mensen der wetenschap mo gelijk te maken, om hen, die werken niet, alleen in het helang van ons eigen volk maar in het belang van welhaast de gehele wereldbevolking in hun pogingen terzijde te staan, doet de Ver eniging tot steun aan het Konin gin Wilhelmina Fonds een drin gend beroep op U, om dit zo uitermate belangrijke werk door Uw steun mogelijk te blijven m&ken tot heil Van allen, die door kanker aangetast zijn en,' wanneer de onderzoekingen door- gang kunnen vinden ook tot heil van allen, die dan in de toekomst mede door Uw hulp deze ziekte niet meer zullen behoeven te vrezen. Voor de aanstaande collecte zijn vanzelfsprekend vele perso nen nodig, want eerst dan kan deze collecte werkelijk een suc ces worden. De Afdeling Alkmaar van de Vereniging tot steun aan het Ko ningin Wilhelmina Fonds doet daarom een beroep op allen, die op genoemde data tijd beschik baar hebben om haar te helpen de collecte te doen slagen. Daar toe kan men zich als collectant of collectrice opgeven bij het adres, Westerweg 55 te Alkmaar. Geeft al het geld in gelijke ma te voor de inwoners van Heiloo, hier kan men per giro zijn bij drage storten op no. 251624 ten name van de heer J. C. van Dek, Heereweg 118, Secr.-Penning- meester. De volgende morgen ging het gezelschap aan boord van een plezierboot en daar bereikte de stemming wel haar hoogtepunt, waaraan de Rijnse wijn wel niet vreemd zal zijn geweest. Langs fraai gelegen badplaatsen en oude kastelen ging men verder tot Bad Godesberg, waar de reis weer per touringcar werd vervolgd tot Keu len. Natuurlijk werd hier een be zoek gebracht aan de 'beroemde Dom. Langs Aken bereikte men de grens en door het liefelijke landschap van Zd-Limburg werd koers gezet naar Utrecht, waar een heerlijk diner gereed stond. Ondanks het late uur, het was inmiddels 10 uur geworden, liet het diner zich bijzonder goed smaken. Hier werd allereerst het gezelschap dank gebracht voor de voortreffelijke medewerking en prettige verhouding onderling, die het hare er toe bijdroeg deze trip zo bijzonder gezellig en on vergetelijk te maken. Twee der oudste deelnemers dankten ver volgens het organiserend comité. Dit is wel onze mooiste vacantie geweest, luidde het algemene oordeel. Het was reeds ver na middernacht toen men, moe maar uiterst voldaan, Heiloo binnen reed. F.C. Rapid-HSV 2—5 De eerste interland-ontmoeting tussen beide verenigingen eindig de in een 21 zege voor de rood gelen; in Heiloo moesten de HSV- ers echter het onderspit delven, zodat nu de sterkste uit de bus moest komen. Het was de beurt van de roodhemden en op ecla tante wijze namen zij dan ook revanche op de laatste nederlaag. Met 25 moesten de „Rode Dui vels" het onderspit delven: een overwinning, die de Heilooërs overigens volkomen verdienden. Zij gaven de bal sneller af, zo dat hun tempo aanmerkelijk ho ger lag en ook de schotvaardig heid sprak een woordje mee. De Belgische club had enkele nieuwe spelers opgesteld, die natuurlijk nog „ingespeeld" dienen te wor den, maar ook de HSV-ploeg telde een 4-tal invallers. Voor de aanvang van de wed strijd werd door voorzitter Kroon een fraaie plaquette overhandigd voorstellende twee voetballers die elkaar de hand reiken. Met enkele toepasselijke woorden dankte de heer Vaes hiervoor en hoopte, dat deze sportuitwisseling een stimu lans mocht zijn om beide vereni gingen tot nog groter daden te inspireren. Direct na de aanvang maakte Schuijt al 'n goal uit een goed genomen vrije trap van Kraak man. Na 20 minuten was het weer Schuijt die fraai inkopte (0—2). Een snelle combinatie via de Belgische linkervleugel werd met een fraai schot door Samaer besloten ('12), waarna Haan- raads een vrije trap ineens in- knalde (13). Toen ging de rust in. Met nog twee schitterende doelpunten bewees Schuijt zijn voetbalkunde. Na talloze ver geefse pogingen gelukte het ein delijk de Rapid-midvoor om de in prima vorm zijnde doelman Apeldoorn nogmaals te passeren (25), waarmee het einde kwam. KERMISKLOK 1953 ALKMAAR De Commissaris van Politie maakt bekend, dat de openings- en sluitingsuren van de kermis, die van Zaterdag 22 Augustus tot en met Zondag 30 Augustus a.s zal worden genou- den. als volgt zijn vastgesteld: Zaterdag 22 Augustus: van 14 uur tot 1 uur des nachts Zondag 23 Augustus: van 16 uur tot 1 uur des nachts .uaandag 24 Augustus: ^an 16 uur tot 1 uur des nachts jinsdag 25 Augustus ran 16 uur tot 1 uur des nachts ,V oensdag 26 Augustus: van 14 uur tot 1 uur des nachts Donderdag 27 Augustus: van 16 uur tot 1 uur des nachts Vrijdag 28 Augustus van 11 uur tot 1 uur des nachts Zaterdag 29 Augustus van 14 uur tot 2 uur des nachts Zondag 30 Augustus van 16 uur tot 2 uur des nachts Het sluitingsuur voor vergun- nings- en verloflocaliteiten is tij dens de kermis bepaald op: Zaterdag 22 Aug. tot en met Vrijdag 28 Aug. '53,1 uur 's nachts Zaterdag 29 Aug. en Zondag 30 Aug. '53, 2 uur des nachts. Winkelsluiting tijdens de kermis De aandaent wordt er op ge vestigd, dat gedurende de da gen waarop de kermis wordt ge houden de bepalingen betreffende sluitingsuren volgens de Winkel sluitingswet 1951 niet van kracht zijn. Kermis had rustig verloop WARMENHUIZEN De ker mis werd dit jaar geopend met 'n rondgang door het dorp die het plaatselijk fanfarecorps maakte, geassisteerd door het tamboer corps uit Bergen. Na de rond gang werd de kermisexploitant Lamor een aubade gebracht in verband met het feit dat deze ex ploitant 40 jaar achtereen in War- menhuizen op de kermis verte genwoordigd was. Door afwezig heid van burgemeester H Nolet werd door de heer P Pronk een toepasselijk woord tot de familie Lamor gesproken. Bij deze gele genheid werd door de burgerij een bloemenmand aangeboden. Een en ander werd zeer op prijs gesteld. Inmiddels is de kermis weer voorbij. Men kan terugzien op en kele prettige dagen, waarbij het weer goed meewerkte. Weersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. ENKELE BUIEN Veel bewolking met plaatselijk enkele buien, maar in het Oos ten van het land vanavond nog regen. Matige, aan de kust tij delijk krachtige Zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. EIPOEDERAFFAIRE ALKMAAR Een formele fout bij de verdere afhandeling van een rees 5 December van 't vorige jaar beëindigde rechtszaak bij de Economische Politierechter te Alkmaar, was oorzaak, dat het geval Woensdag weer in behan deling kwam. Het betrof hier eipoedersmok- kel over de Belgische grens door twee lieden uit Baarle Hertog- Nassau. Het eipoeder was volgens de verpakking afkomstig uit China. De 33-jarige handelsvertegen woordiger C. S. uit Amsterdam was ook in dit zaakje betrokken geraakt, doordat hij het eipoeder aan de man bracht, en het betrok van zekere L. uit Grootebroek. S. had het eipoeder destijds openijk verkocht aan ieder die 't maar hebben wilde: hij kreeg af en toe een kist vol van L.. en voor de rest had hij geen idee, dat het poeder van smokkel af komstig was. Voor de zekerheid had hij L. iets in deze richting gevraagd, doch deze had hem gerustgesteld, zodat S„ die in die tijd alles ver kocht waarin hij winst zag en wat hem goed lèek, rustig door gegaan was met de verkoop. Tot dat op zekere dag ontdekt werd, dat het eipoeder van smokkel af komstig was, en bij chemisch on derzoek tevens bleek, dat het ziektekiemen bevatte. Destijds eiste de Officier van Justitie tegen S. drie maanden gevangenisstraf en nu deed hij deze eis gestand. Hij verweet S. de herkomst van het poeder niet zorgvuldig genoeg te hebben na gegaan. De raadsman Mr Berkhouwer, betoogde, dat de Fiscus met deze straf niet aan de ontdoken in voerrechten kwam, en dat alleen S. er de dupe van was en dat des te meer nu hij kortgeleden een zeer goede betrekking heeft ge kregen. Hij vroeg met klem een voorwaardélijke straf plus een §eldboete, doch de Officier bleef ij zijn eis, en ook de Politie rechter, die destijds als vonnis 3 weken gevangenisstraf uitsprak, bleef bij deze uitspraak. HAVENMEESTER IS NIET OVERBODIG ALKMAAR In het rapport, dat de Commissie van Onderzoek heeft samengestled naar aanlei ding van de voorlopige vaststel ling van de bedrijfsrekeningen en de gemeenterekening over het jaar 1949 wordt o.m. opgemerkt, dat, gezien de betrekkelijk lage opbrengst van havengelden, in de commissie de vraag is gere zen, of de functie van haven meester nog wel zin heeft. Een lid van de commissie was van mening, dat een algehele vrijstelling van havengelden Alk maar als haven meer aantrekke lijk zal maken. B. en W. ant woorden daarop, dat de haven meester is belast met de inning van havengelden, het aanwijzen van de ligplaatsen, het toezicht op de gebruikmaking van de ge meentelijke vaarwateren, de ad ministratie van de havendienst en het verlenen van enige ser vice aan de schippers. Als amb tenaar bij Openbare Werken is hij voorts belast met de incasse ring van de huren van 270 wo ningwetwoningen der gemeente. De instandhouding van de haven dienst in ziin huidige vorm zal weinig meer kosten meebrengen dan indien de heffing van ha vengelden zou zijn afgeschaft. De gemeente zal immers met het oog op het toezicht aan het aanstellen van een functionaris hiervoor niet kunnen ontkomen. Het gebruik maken van de haven is naar de mening van B. en W. meer afhankelijk van economi sche factoren, dan van de heffing van een gering havengeld. Men zie dan ook niet voorbij, aldus besluiten B. en W. hun beant woording, dat deze heffing ook strekt tot gedeeltelijke bekosti ging van de havenwerken. BINNENBRAND DIE GOED AFLIEP WARMENHUIZEN In het perceel bewoond door de heer Jac. Heman, Oost-Wal alhier, ont dekten de buren, bij afwezigheid van de bewoners, rookontwikke ling die steeds in omvang toe nam. De buren alarmeerden direct de brandweer, maar deze behoefde bij aankomst niet meer op te treden omdat de omwonenden inmiddels met vereende krachten de brand hadden weten te blussen. Kortsluiting bleek de oorzaak te zijn. Burgerlijke Stand PURMEREND Geboren: Ma ria E. G. dv G. Q. Bartels en P. C. Steevers. Johannes W. zv J.W. Lassahuit en C. H. F. Solleveld, wonende te Edam. Ondertrouwd: Matthias de Jongh 25 jaar en Hedwig E. W. Kaal, 22 jaar. Jan Buiten, 51 jaar en Aagje C. Adriaansen, 45 jaar. Getrouwd: Andries Greshof, 24 jaar, te Rotterdam, en Agatha J. Schoen, 26 jaar. Overleden: Petrus H. Verwijik, 68 jaar, echtg. van Maria G. Bruggink. Catharina P. A. Brink man, 7 jaar, dv J. B. A. Brink man en M. A. G. Gunsing. Jan netje Mulder, 69 jaar eohtg. van Jan Honinigh, te Broek in Water land. Johannes Kramer, 77 jaar, wedn. van E. Knook. AMSTERDAM weinig. Wij de Turken, de K.L.M., turk heeft de twintigste alle huizen tret. De Tut zeggenvan staat u dit vo lijk 26 Daki zijn mag. Ta dessen. Die landse meisje Wie geen zich raden. De maatschappij, lari (Staats Li zich laten rad raadgeefster d: door de K.L.M stewardessen D.H.Y. wilde meer service landse K.L.M. minst door ha: service, een we: ven. De K.L.M ook aan de D chef-stewardess naar Ankara on jes op te lei de Niet de Grieksi schappij, die het maar de K.L. D.H.Y. voor deze Riet Kostelijk lang in Ankara zojuist teruggeke negen meisjes geselecteerd. D verdere opleiding de Turkse, die van de lessen in Ankara gaf. want de opleic Engels worden Turks vertaald. De Hollander en Engels en Frans ook. ma: spreekt gemeen Engels en de slechts Turks. R geen Turks (mi plan het te gaa inmiddels al t< koffie mét en stellen). Vandaar den. Het valt m je op te leiden niet spreekt en En dan een kla Het was dan ooi gemakkelijk kaï dankbare taak meer. De Turken lijkste mensen: en gastvrij. De spe waren niet lelijk, het Alkn midden in de Tu neergezet om er aan deze negen leerlingen. Zij h meer gedaan stewardessen o de D.H.Y. de k! die zij, jarenlange ven kon en men wenken dankbai maakt. Dankbaar se luchtpubliek d de betere service ger accommodatie taat waren van mej. Kostelijk. V( ven die de D.H tuigen daarvan. Turkije Is Op w< volmaking; midde Het is een moderr land met grote De tegenstellingei minder groot dan den. Die moge enorm. Geologen bijzonder rijk. Vo wij zeggen 'het zo lippen liggen voor het grijper maar: de handel, wegen, havenwerl bindingen. Het zc kwaad zijn wanne meer op dit land Westers, Europees oriënteerden. Mer fez, geen harems derwisj meer. Die tooid verleden ti van haar sluier er goed gekleed, rikaanse mode en voor al het goede land kan bieden. Een jaar of zes teerden de Turkt J5 V*rkije het der land voor hetzelfc m dat iets? Het een bewijs van gressie die het wereldpositie kan om zijn ligging. In Turkije vind neraties. De oude nog altijd niet go< nen aan de her Ataturk heeft ge' dochters nog zo houden en de hun kinderen la gratis, want in 1 studie geen cent.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2