Nederlands meisje leidde Turkse stewardessen op K.L.M. doet een goede gooi naar de 100.000 gulden vte Turkije: enorm land met grote mogelijkheden Verrassende uitslagen in tweede en derde ronde LOSSE PRAATJES en LOSSE BLAADJES „Miss Ria" kan tot tien tellen Voorkeur voor K.L.M. De tenniskampioenschappen Donderdag 20 Augustus 1953 Pagina 3 )ERAFFAIRE NMEESTER OVERBODIG fNENBRAND GOED AFLIEP erlijke Stand Gevangenen ontvluchtten SULTAN VAN SELANGOR OP TERUGREIS LIEVER DOOD DAN VAN DE LEG... 8 October a.s.: start Christchurchrace Eerste prijs voor beste commerciële efficiency Diefstal achterhaald Nobele gevangene Engeland won de „Aslies" UITSLAGEN ENGELSE LEAGUE Hel autocar-ongeluk te Bruseel lerwachting door het KNMI eldig van Donder- Vrij dagavond. JLE BUIEN ng met plaatselijk maar in het Oos- and vanavond nog e, aan de kust tij- ige Zuidwestelijke £de of iets lagere Een formele verdere afhandeling 5 December van 't eëindigde rechtszaak nische Politierechter was oorzaak, dat het dag weer in behan- hier eipoedersmok- Belgische grens door uit Baarle Hertog- ipoeder was volgens mg afkomstig uit ige handelsvertegen- S. uit Amsterdam dit zaakje betrokken dat hii het eipoeder Dracht, en het betrok j. uit Grootebroek, t eipoeder destijds ocht aan ieder die 't wilde; hij kreeg af kist vol van L., en had hij geen idee, Ier van smokkel af- ekerheid had hij L. richting gevraagd, id hem gerustgesteld, in die tijd alles ver- i hii winst zag en d leek, rustig door met de verkoop. Tot- e dag ontdekt werd, der van smokkel af- en bij chemisch on- ns bleek, dat het bevatte, iste de Officier van n S. drie maanden raf en nu deed hij tand. Hij verweet S. van het poeder niet enoeg te hebben na- nan Mr Berkhouwer, t de Fiscus met deze an de ontdoken in kwam, en dat alleen e van was en dat des hij kortgeleden een betrekking heeft ge- vroeg met klem een ijke straf plus een och de Officier bleef en ook de Politie- destijds als vonnis 3 angenisstraf uitsprak, :ze uitspraak. R In het rapport, missie van Onderzoek igestled naar aanlei- voorlopige vaststel- Ie bedrijfsrekendngen nterekening over het ordt o.m. opgemerKt, de betrekkelijk lage ■an havengelden, in ie de vraag is gere- functie van haven- wel zin heeft, an de commissie was g. dat een algehele van havengelden Alk- iven meer aantrekke- iken. B. en W. ant- larop, dat de haven- belast met de inning elden. het aanwijzen plaatsen, het toezicht uikmakine van de ge vaarwateren. de ad- van de havendienst lenen van enige ser- s schippers. Als amb- Openbare Werken is oelast met de incasse- e huren van 270 wo- ïingen der gemeente, ïouding van de haven- nin huidige vorm zal >r kosten meebrengen de heffing van ha- zou zijn afgeschaft, ente zal immers met het toezicht aan het van een functionaris iet kunnen ontkomen. maken van de haven mening van B. en W. nkelijk van economi- en, dan van de heffing ering havengeld. Men jk niet voorbij, aldus B. en W. hun beant- dat deze heffing ook gedeeltelijke bekosti- le havenwerken. NHUIZEN In het voond door de heer Jac. lost-Wal alhier, ont- buren, bij afwezigheid woners, rookontwikke- teeds in omvang toe- alarmeerden direct de_ maar deze behoefde bij niet meer op te treden omwonenden inmiddels rde krachten de brand ten te blussen, ing bleek de oorzaak tEND Geboren: Ma- iv G. Q. Bartels en P. Johannes W. zv J.W. n C. H. F. Solleveld, Edam. wd: Matthias de Jongh Hedwig E. W. Kaal, 22 Buiten, 51 jaar en Adriaansen, 45 jaar. d: Andries Greshof, 24 lotterdam, en Agatha 26 jaar. Petrus H. Verwijk, ht-g. van Maria G. latharina P. A. Brink- -, dv J. B. A. Brink- A. G. Gunsing. Jan- •r, 69 jaar, echtg. van h. te Broek in Water nes Kramer, 77 jaar, E. Knook. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM Turkije Wat zegt ons die naam? Te weinig. Wij Hollanders nieten niet veel van Turkije en de Turken. Maar een Nederlands meisje, een meisje van de K.L.M.. heeft er ons iets over verteld. De grote Ata- turk heeft Turkije rechtstreeks uit de middeleeuwen in de tivintigste eeutv getild. Het land was er rijp voor. In alle huizen en in alle winkels hangt vandaag nog zijn por tret. De Turken zijn dan ook, om het zo maar eens te zeggen, van hun ezeltje in een Dakota gestapt. En ver staat u dit vooral niet al te figuurlijk. Turkije heeft name lijk 26 Dakota's en een luchtvaartmaatschappij, die er zijn mag. Turkije heeft sinds enkele weken ook stewar dessen. Die stewardessen zijn opgeleid door dat Neder landse meisje van de K.L.M. Wie geen ervaring heeft laat zich raden. De Turkse luchtvaart maatschappij, de Devlet Hava Yol- lari (Staats Luchtwegen), heeft zich laten raden door de beste raadgeefster die zij kon kiezen, door de K.L.M. De D.H.Y. wilde stewardessen aanstellen. De D.H.Y. wilde dus zijn passagiers meer service bieden. De Neder landse K.L.M. heeft zich. niet het minst door haar voortreffelijke service, een wereldfaam verwor ven. De K.L.M. bood haar service ook aan de D.H.Y. en stuurde chef-stewardess Riet Kostelijk naar Ankara om er Turkse meis jes op te leiden tot stewardess. Niet de Griekse luchtvaartmaat schappij, die het graag wilde doen maar de K.L.M. werd door de D.H.Y. voor deze taak aangezocht. Riet Kostelijk is zeven weken lang in Ankara geweest. Zij is zojuist teruggekeerd. Zij heeft er negen meisjes opgeleid en acht geselecteerd. Die acht zullen haar verdere opleiding ontvangen van de Turkse, die de vertaalster was van de lessen die mej. Kostelijk in Ankara gaf. De vertaalster, ja, want de opleiding moest in het Engels worden gegeven en in het Turks vertaald. Taalmoeilijkheden. De Hollander spreekt Duits en en Engels en nog een mondje Frans ook. maar de Engelsman spreekt gemeenlijk alleen maar Engels en de Turken spreken slechts Turks. Riet Kostelijk sprak geen Turks (maar ze is hard van plan het te gaan leren en ze kan inmiddels ai tot tien tellen, en koffie mét en zonder suiker be stellen). Vandaar de moeilijkhe den. Het valt niet mee een meis je op te leiden als jij haar taal niet spreekt en zij de jouwe niet. En dan een klas vol meisjes.... Het was dan ook allesbehalve een gemakkelijk karwei. Maar een dankbare taak was het des te meer. De Turken zijn allervriende lijkste mensen: hartelijk, gewillig en gastvrij. De stewardessen-in- spe waren niet anders. Riet Kos telijk, het Alkmaarse meisje dat midden in de Turkse woestijn was neergezet om er les te geven, had aan deze negen meisjes gewillige leerlingen. Zij heeft er overigens meer gedaan dan alleen maar stewardessen opgeleid. Zij heeft de D.H.Y. de kleine tips gegeven, die zij, jarenlange K.L.M.-ster, ge ven kon en men heeft van haar wenken dankbaar gebruik ge maakt. Dankbaar, zoals het Turk se luchtpubliek dankbaar was om de betere service, om de pretti ger accommodatie, die het resul taat waren van de activiteit van mej. Kostelijk. Verschillende brie ven die de D.H.Y. ontving, ge tuigen daarvan. Geen harems. Turkije is op weg naar zijn ver volmaking; midden in zijn groei. Het is een modern land, maar een land met grote tegenstellingen. De tegenstellingen zijn er echter minder groot dan de mogelijkhe den. Die mogelijkheden zijn enorm. Geologen noemen 't land bijzonder rijk. Voor Nederland wii zeggen het zo tussen neus en lippen liggen er de kansen voor het grijpen. Wij noemen maar: de handel, de aanleg van wegen, havenwerken, telefoonver bindingen. Het zou waarlijk niet kwaad zijn wanneer wij ons eens meer op dit land Oosters en Westers, Europees en Aziatisch orienteerden. Men vindt er geen fez, geen harems, geen dansende derwisj meer. Die zaken zijn vol tooid verleden tijd. De vrouw is van haar sluier verlost. Men gaat er goed gekleed, volgens de Ame rikaanse mode en men staat open voor al het goede wat het buiten land kan bieden. Een jaar of zes geleden impor teerden de Turken tarwe; thans is Turkije het derde grote export land voor hetzelfde product. Zegt i *s m e'k seval een bewijs van de enorme pro gressie die het land straks een wereldpositie kan geven, ook al om zijn ligging. Twee generaties. In Turkije vindt men twee ge neraties. De oudere Turken, die nog altijd niet goed kunnen wen nen aan de hervormingen die Ataturk heeft gebracht, die hun dochters nog zorgvuldig thuis houden en de modernen, die hun kinderen laten studeren - gratis, want in Turkije kost de studie geen cent. De Turken vrezen het vliegtuig niet. Het komt toch, zoals Allah wil! De luchtlijn van de D.H.Y., de enige in het land en dus zonder noemenswaardige concurrentie, heeft het druk. De vliegtuigen zijn altijd stampvol. De piloten zijn dan ook prima vliegers, man nen met 20 en meer jaren erva ring en de „kisten" verkeren tech nisch steeds in voortreffelijke staat. Riet Kostelijk is in die ze ven weken het enorme land met zijn hete dagen en zijn kille nach ten gaan waarderen. Zij heeft bereisd als zij is, Rio gezien en Sydney en ze heeft er de baaien bewonderd, maar de blauwe Bos porus zal zij nooit vergeten, even min als de grandioze vergezichten met hun bergen, moskeeën en minaretten. De Turken noemden haar bij haar voornaam, zoals men dat in Turkije iedereen doet. „Miss Ria" heette ze daar en die „Miss Ria" vond het heel wat romantischer Memduha naar Gaziantep, Saba- hat naar Eskisehir en Muhalla naar Balikesir te dirigeren, dan Corry naar Rome en Miep naar Parijs, zoals ze dat hier op Schip hol doet. Ze heeft er wel genoten, die zeven weken. Turken, Ame rikanen en Nederlanders, wed ijverden met elkaar in vriende lijkheid. Riet Kostelijk zal graag elk half jaar nog eens terug gaan om te zien hoe de zaken staan en of de hemelsblauwe uniformpjes met hun koperen knopen de Turk se stewardessen nog steeds zo voortreffelijk staan. Bij kerkschoonmaken (Van onze verslaggever) ASSEN. Toen een schoon maakploeg van gevangenen bezig was met het reinigen van de Nederlands Hervormde Kerk in Veenhuizen, hebben twee hun ner kans gezien te ontvluchten. Deze ontvluchting schijnt zorg vuldig voorbereid geweest te zijn, daar de ploeg onder voort durend toezicht staat. Vermoede lijk zijn de deserteurs onmiddel lijk de nabij gelegen bossen in gevlucht. Ondanks uitgebreide nasporingen is men de vluchte lingen nog niet op het spoor. Gelooft U in God? Die meisjes stelden geen vra gen. De stewardesjes vroegen vrij wel nooit iets. Maar één vraag hebben zij aan mej. Kostelijk ge steld. Op de laatste dag van haar verblijf in Ankara. Toen stond er een meisje op en vroeg: Do you believe in God? (Gelooft u in God?) En met die vraag heeft zij bewezen dat Riet Kostelijk, die een uitstekende goodwill-ambas- sadrice van onze onvolprezen KLM is geweest in het land aan de Bosporus als we het zo mogen noemen, ook de goodwill van het christendom in een onvervalste Moslem-omgeving heeft gebracht. Die vraag, voortgekomen uit sym pathie, bewijst dat er toenadering mogelijk is tussen Mohammedanen en Christenen, als zij maar moeite doen om elkaar te leren waar deren. ROTTERDAM, 19 Aug. Zijne Hoogheid Hisamuddin Alam, de 55-jarige sultan van Selangor, heeft zich hedenmiddag sa een afwezigheid uit zijn land van zes maanden op de „Willem Ruys" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd ingescheept voor de terug reis. In zijn gezelschap bevinden zich zijn vrouw, twee dochters en drie zoons, onder wie de kroon prins. Het gehele gezelschap be staat uit 20 personen, die een onderkomen hebben gevonden in twee luxe en zeven gewone hut ten. Van deze 20 gaat er een ze vental slechts mee tot Southamp ton, o.a. de jongste zoon, die zijn landbouwkundige studies in En geland gaat voltooien. 's-GRAVENHAGE, 19 Aug. „Daar het niet verlenen van hulp aan in nood verkerende dieren volgens de wet niet gestraft kan worden, vraag ik o ntslag van rechtsvervolging voor verdachte. Ik zal echter een brief tot de burgemeester van zijn woonplaats richten en aandringen dat hem geen schadevergoeding wordt uit gekeerd voor zijn verdronken kippen". Aldus de procureur- generaal bij het Haagse Gerechts hof in zijn requisitoir tegen de pluimveehouder M. J. G. te Klaaswaal. G. was in eerste aanleg te Dordrecht veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens dierenmishandeling omdat hij tij dens de watersnood zijn kippen had laten verdrinken. Toen de polder, waar verdachte woonde, dreigde onder te lopen, en G. daarvoor gewaarschuwd was, nam hij geen maatregelen om zijn pluimvee in veiligheid te brengen. Het aanbod van een buurman om zijn kippen daar on der dak te brengen, sloeg ver dachte af omdat de dieren dan van de leg zouden kunnen ko men. De Britse zakenman Edgar Sanders na zijn vrijlating uit Hon gaarse gevangenschap. Bij zijn aankomst in Wenen waar hij, voorgrond midden, zijn ervaringen aan journalisten verteld. SCHEVENINGEN. 19 Aug. In de derde ronde van het heren enkelspel van de nationale kam pioenschappen te Scheveningen was de uitslag van de wedstrijd Adama van Scheltema tegen Breukink: 62 64 enigszins verrassend, terwijl ook de partij TönjesBorren 97 60 enigs zins buiten de lijn der verwach tingen viel. Bij de dames waren het ver der de overwinningen van inevr. Eerenvelt op mevr. Reus (97 64), van mej. Van Cuyk op O 's-GRAVENHAGE Op Donderdag 8 October des middags om half vijf zal de Hertog van Gloucester op London Airport het sein geven voor de luehtrace naar Christehureli op New Zeeland, waarvoor zestien vliegtuigen zijn ingeschreven. Omstreeks vijf uur zal het de beurt zijn van de K.L.M.- gezagvoerder H. A. A. Kooper om de remmen van zijn Dou glas DC-6a „Liftinaster" los te gooien en daarmee een begin te maken met de gooi naar de prijs van 100.000 gulden die de winnaar van de snelheid- zowel als van de handicapklasse aan het eindpunt wacht. De tweede, derde en vierde prijs zijn resp. dertigduizend, tienduizend en vijfduizend gulden. De race wordt georganiseerd door de „Canterbury Internatio nale Air Race Council" te Nieuw Zeeland en de Royal Aero Club in Engeland, ter gelegenheid van het feit dat ongeveer honderd jaar geleden de eerste „settlers" zich vestigden op het zuidelijk eiland van Nieuw Zeeland. De'handicapklasse telt zes deel nemers en als gevaarlijkste con currenten voor de K.L.M. be schouwt men de „Viscount" van de British European Airways en de Hasting C3 van de Royal New Zeeland Air Force, die een groot aantal passagiers (leden van Au stralische Luchtmacht) mee neemt. Voorts start o.m. nog een DC-3, bemand met vier dames. Het is het toestel van de Austra lische mevrouw G. J. McKenzie, dat onder commando staat van mevr. Diana C. Bixby. In deze klasse ligt het accent niet in de eerste plaats op de snelheid, maar de prijs kan men hier veeleer zien als een belo ning voor commerciële efficiency. En de K.L.M. demonstreert dit nog een duidelijk door in totaal 64 passagiers mee te nemen, waarvan het merendeel emigran ten. Met de 12 man sterke be manning maakt dit dus een to taal aantal van 76 inzittenden, die voor het overgrote deel beta lende passagiers zijn. Uit publi- eiteitsoverwegingen gaan mee de heren F. Wilbers (K.L.M.-Pers dienst), J. Boots (Radio Unie), P. Blansjaar (Polygoon Profilti) en A. J. Schuwer (A.N.P.). Papieren vlieger Het belangrijkste werk voor deze race is voor een groot deel al gedaan, nl. het uitstippelen van de route en het bestuderen van de formule om een zo gun stig mogelijke handicap te kl'ij- gen. Want in de handicaprace hoeft niet het vliegtuig dat het eerste aankomt de winnaar te zijn, maar wordt de uitslag be paald aan de hand van een for mule, waarin o.m. de laadruimte, het aantal passagiers, de vracht, het comfort aan boord en laag brandstofgebruik als voordelige factoren verdisconteerd worden. Daarnaast moet er natuurlijk ook nog voor worden gevlogen en spelen snelheid, regelmaat en be trouwbaarheid een rol. Zo nauw keurig is de formule uitgebalan ceerd, dat zelfs het gewicht van de stoelen, de bekleding, gordij nen en het gewicht van de ste wards en stewardessen meege teld worden. Tijdens de tocht zal men de concurrenten scherp in de gaten moeten houden en aan de hand van hun prestaties zal het viiegplan zo nodig gewijzigd worden. Dit is dan ook een van de redenen waarom de K.L.M. de route die zij denkt te vliegen ge heim houdt, om de concurrentie zo veel mogelijk in het onzekere te houden. De man die het gehele viieg plan voorbereid heeft, de meest gunstige handicap heeft berekend en zo nodig nog tijdens de vlucht correcties zal aanbrengen is de heer D. A. Visser, chef van het vliegtechnisch bureau van de K.L.M. Hij zal behalve de 11 man crew dan ook als extra beman ningslid mee gaan, als papieren vlieger, die de opdracht zal heb ben deze race op papier te win nen. Voorts zullen op 2 punten langs de route twee andere ste wards en een stewardess aan boord komen. Hierbij doet zich nog een typische moeilijkheid voor, omdat men precies met het zelfde gewicht in Christehurch aan moet komen waarmee men te Londen is gestart. Eventueel zul len dan ook zakjes zand als bal last mee worden genomen om het gewicht bij het wisselen van het bediennend personeel op peil te houden. Op de terugreis hoopt men een lading pakjes mee te nemen, die de 13.000 Nederlandse emigran ten die thans reeds in N. Zeeland zijn naar hun familie in het va derland kunnen sturen. Via de Nederlandse vertegenwoordiging aldaar zijn reeds circulaires, en labels onder de emigranten ver spreid en zoals de situatie zich thans laat aanzien bestaat er on der de emigranten voor deze pakjes grote animo. Daarnaast zullen er speciale enveloppen voor uit- en thuisreis komen, die de Nieuw Zeelandse P.T.T. van een speciaal stempel zal voorzien en de Nederlandse Posterijen zullen er een speciale postzegel voor de uitreis laten drukken. Nog anderhalve maand schei den ons van deze race, die met zijn 19800 km. een afstand be slaat van de helft van de omtrek der aarde. 168 uur nadat het laatste vliegtuig gestart is moe ten allen in Christehurch zijn en daar zullen onze tegenvoeters, zo als nu reeds blijkt uit de grote belangstelling die daar voor de race bestaat, de deelnemers onge twijfeld met veel enthousiasme ontvangen. Er wordt nooit zoveel f over wereldvrede ge- j sproken dan tegenwoor- dig en zekere natie ont- ketent het ene vredes- offensief na 't andere, i Maar de toestand is nog nooit zo zorgelijk ge- weest dan thans. Wat daar allemaal achter zit, behoeft hier niet te wor- „Normaal" den uiteengezet. Slechts De directeur van de So- een korte samenvatting ciale Academie in Den van de gebeurtenissen Haag heeft ontslag ge- der laatste dagen geeft vraagd, hij keert weer te- rug „naar de normale we- een inzicht in de rutsch- tenschap" delen de bladen baan van gebeurtenis- mede. Wij hebben wel waarvan een col- eens van- c Sociale Aca- sen, lega terecht schreefdat de „komkommertijd" er niet meer op van toe passing is. In de zomer D„„ialtip ontbrak vroeger veelal het grote nieuws, de po litiek ging, met de poli- demie gehoord, maar nooit dat daar abnormale we tenschap beoefend werd Kurt Schumacher was de leider van de Westduit- se socialisten, een goed mens, maar wel eens wat te scherp, een baas van een tegenstander van dr. Adenauer; hij was voor drie-kwart invalide. Min der bekend is misschien, dat dr. Adenauer zelf de leider van de overwegend katholieke christen-demo cratische partij in West- Duitsland, bijna 40 jaar ge leden een auto-ongeluk had en door de medici „le- nog steeds zo, dat de in nerlijke kracht van Span je dubieus is. De Kerk, die in Spanje grote macht be zit, ziet dat in, en de Spaanse bisschoppen, waarvan de vele jongeren meest grote sociologische kennis bezitten, doen ener gieke pogingen om meer menswaardige toestanden voor de arbeiders te schep- drang naar vrijheid werd die bleken niet bang voor pen. De bisschop van Va Dat was de lange armen van de rij- lencia verklaarde dat een J (d.w.z. de eigenmachtige afbraak), werd direct stop gezet. Er „waren nog rechters in Karachi." hem te machtig, een slag voor de cipier, die ke meneer al 23 jaar zijn werk deed Het werk en nog nooit een gevange ne had laten ontsnappen. Zijn zoon ontdekte de ge vangene in zijn woning te Turijn en smeekte hem, vader ^etk™et ongeil Zorgen van Hirohi.o te storten. Dat vond Conté goed en hij ging vrijwillig met de politie mee, weer terug in het gevang! verdubbeling van het mi nimumloon der arbeiders noodzakelijk was, opdai dit minimumloon werke lijk een bestaansminimun zou kunnen waarborgen! Een bewijs dat Span.i- nog aan het allereerste bc gin van een sociale sant ring staat! venslang invalide" werd Korea riio verklaard. Desondanks is Zijne Majesteit Hirohi- to, de geleerde keizer van Japan, heeft zijn tweede - - boek gepubliceerd over De reddende druppel zijn waarnemingen in de - moeilijkheden tici en diplomaten op te geven. Wij lazen ten- vacantie, maar ,kom minste, dat het in Amerika Het begrip „reclame" schijnt nog wel eens tot deze bijna 75-jarige poli- daar nou er is om." De staking in Frankrijkde moeilijkheden in Ma rokko, de crisis van de monarchie in Perzië (Iran), waar de volge lingen van Mossadeq de gevluchte Sjah voor een dief en een verrader uitmaken, terwijl de „wettige" premier vanuit de bergen de feitelijke regering in verboden is, om zeep als ,de beste" aan te kondigen aanleiding ticus na de oorlog de on betwiste leider van de christen- democratische politiek in West-Duitsland geworden, een der groot- „Geheel Korea is rijp voor het Christendom en de tijd is gekomen, de Ka tholieke Kerk in dit on- wateren van de Sagami- baai, in de nabijheid van zijn zomerpaleis. De keizer houdt er van zijn schoe nen uit te trekken en rond xnoiiese nern ui un uu- j gelukkige land definitief tenzij men kan bewijzen ste politici van onze tijd. dat ze de beste is. In Zwit serland is het verboden Ingewikkeld ge„val goederen aan te prijzen op een wijze, die 'n kunst matige verhoging van de zlJn kooplust teweegbrengt. Een firma in dat land is vorig jaar veroordeeld omdat zij op te bouwen," aldus ver klaarde de Noordameri- kaanse aalmoezenier fa ther Hugh Craig bij zijn terugkomst, na twee en 'n Het moet waar gebeurd half jaar, in de V.S. In die al zou je het haast tijd lieten zich in de kam- aanbood „voor slechts 175 francs. De rechter meen- niet geloven: een vrouw pen 2.000 Noord-Koreanen van 32 jaar viel in Mon- en Chinezen dopen, treal met haar baby in handdoeken haar armen in het kanaal Willekeur van Lachine. Beiden wer den in een wijde afvoer- mooie waterdieren. Soms maakt hij in een kleine barkas, die veelal wordt bestuurd door een kapitein maar ook wel eens door een admiraal van de voor malige keizerlijke vloot, tochten in de buurt van 't strand. de, dat het woordje buis gezogen die het ka- Van betrouwbare zijde wordt geklaagd over de willekeur, waaraan katho lieken en andere christe- -normale lav Wii vinden ten later werden zij uit de nen in Pakistan zijn over- Teheran bestookt. Op de er niets gjg^g aan jn honderden meters lange geleverd van de zijde der „slechts" de indruk wekte, dat de prijs beneden het naai verbindt met de Sint Laurensrivier. Drie minu ten later werden zij uit de Twaalf passagiers en 'n bemanning bestaande uit drie koppen hebben hel aan een druppel slaolie te danken gehad, dat zij niet met een parachute uit het vliegtuig, waarmede zij bo ven Seoek vlogen, behoef den te springen. De piloot had al een uur lang moei te gedaan om een van de wielen naar beneden tc krijgen, maar dit lukte niet. Hij gaf iedereen op dracht de parachutes aan te doen. Toen zag hij dat het vliegtuig o.m. slaolie vervoerde. Hij goot een druppel op het weerbar stige wiel. en dit function- neerde prompt. achtergrond het gevaar lijke Rusland, met vre desnota's in de hand en het dolkmes tussen de tanden, op zoek naar me:probleem! verdeeldheid, of het nu krijgen. Italië of West-Duitsland E ie overwint de Arabische landen of verband met plannen, om de wet op het uitverkopen en opruimen te herzien, zullen wij eerlang ook in Nederland met dit „reela te maken Dat energie invaliditeit overwint, wordt bewezen door Roosevelt en dr. Schumacher. De grote pre sident van Amerika hield mensheid heeft niets ge- £»nd?..TS' het Verre Oosten of Frankrijk is.... De vrede is verder van ons ver wijderd dan ooit, de leerd en niets vergeten, stige kinderverlamming. buis in de rivier geworpen, naast een schip dat voor anker lag. Een dekknecht redde de moeder en een dokwerker haalde de baby uit het water, zij kwamen met de schrik vrij. Franco Conté, 25 jaar oud, zat in de gevangenis van Racconogi in Italië. Hij kon het met de cipier goed vinden, en hij hielp hem nog al eens met ver schillende karweitjes. Op een dag ontsnapte hij. De Na een ernstige opera tie verliet een patiënte na vier maanden een zieken huis in Kopenhagen. Bij de uitgang viel zij echter Adder ill helm! van de trap, brak haar Mohammedanen. Zo was been en werd meteen het er eens (een voorbeeld uit ziekenhuis weer ingedra gen, waar bleek dat zij onder haar japon 6 gloed nieuwe ziekenhuishand doeken gewikkeld had. Zo werd een merkwaardige diefstal op merkwaardige wijze achterhaald! vele) een rijke meneer, die het in zijn hoofd haalde, de muren weg te doen bre ken rondom een christe lijke meisjesschool, omdat bij de grond nodig had voor het oprichten van 'n benzinepomp. Meneer was een machtig zakenman, en Strategisch ill orde de politie, door dominee Mali te hulp geroepen, zei, maar sociaal? dat ze er niets tegen kon doen. Vanwege de mach tige relaties. Toen ging de dominee naar de hoogste Spanje is een strategisch bolwerk tegen het com munisme. Maar de sociale Frank Sandercock, een politieagent in Porthleven Cornwall, arriveerde op '1 bureau om zijn dienst te beginnen, nam zijn helm af enzag hoe er een 40 cm lange adder uit kroop. Vol afgrijzen ver telde Sandercock dat hij onderweg een lekke band had gehad en zijn helm aan de kant van de weg had gelegd, terwijl hij de band repareerde. „De slang moet er in die tijd ingekropen zijn" zei hij. .Gelukkig heb ik een autoriteiten in Karachi, en toestanden in dat land zijn flinke bos haar". mej. Fikenscher (61 64) en van mevr. Schouten op mej. Haymakers (36 61 75) die de aandacht trokken. In het gemengd dubbelspel kwamen de vrijgestelden voor het eerst in actie. Zij wisten zich allen in de volgende ronde te plaatsen, waarbij zelfs geen set verloren ging. De uitslagen luiden: Heren enkelspel derde ronde: Karamov si. Maris 62 64: Adama van Scheltema sl. Breu kink 6—2 6—4; W. Reidt sl. Timmers 63 16 63: Ta-mi- niau sl. Bochardt 75 61; Van Gasselt sl. Klin'kspoor 63 64: Kramer sl. Volkmaars 36 75 63: Windt sl. Bruininga 6—0 62: Tönjes sl. Borren 97 60. Dames enkelspel derde ronde: Mevr. Koch si. mej. Versteege 63 63; mevr. Eerenvelt sl. mevr. Rens 97 6—4; mej. Van Cuyk sl. mevr. Fikenscher 61 6—4; mevr. Vlielander Hein sl. mevr. De Jager 64 64; mevr. Thung sl. mevr. Van Marle 60 63; mevr. Rooiker sl. mej. Van Grinsven 63 62; mej. Jamin sl. mej. Diemer Kool 64 62; mej. Schouten sl. mej. Ravma- kers 3—6 6—1 7—5. Heren dubbelspel tweede ron de: Borren en Rahusen sl. Van Deutekom en Lagaay 60 86; Breukink en Hughan sl. Gouro- vich en Van der Peyl 62 60: Beek en Christdm sl. Bitter en Kooezen 57 63 62: Blaauw en Vergroesen sl. Nieland en Van der Ree 62 62; Claassen en Van Gasselt sl. Van Eysden en Saarberg 64 64; Kemper en Kramer sl. H. van de Weg en R. van de Weg 63 75; Bochardt en Rinkel sl. Michiel- sen en De Rooy van Zuidewijn 62 61; Bruininga en Koerts sl. Brouwer en Van der Lely 6—4 7—9 6—2. Dames dubbelspel 2e ronde: mej. Diemer Kool en mevr. Peters sl. mej. L. ten Bosch en mej. Wil mink 60, 6—-4; mej. Van de Tor- re en mej. Versteege sl. mevr. Dehnert en mevr. Theunissen 75, 63; mevr. Van Marle en mej. Van Cuyk sl. mej. Van Grinsven en mej. Raymakers 26, 86, 62; mevr. Koch en mevr. Rauws sl. mej. F. en mej. J. Marinhelle 63, 61; mej. Jamin en mej. Tettelaar sl. mevr. Andree Wiltens en mevr. Kuneman 63, 61; mevr. Rooiker en mej. Schouten sl. mej. H. Janssen en mej. I. Janssen 63, 64; mevr. Eeren velt en mej. Roemers sl. mej. Van Dalsum en mej. Haanappel 62, 2—6, 6—0. Gemengd dubbelspel 2e ronde: mej. Mullemeister en Breukink sl. mej. Roemers en Van Eysden 97, 5—7, 7—5. Gemengd dubbelspel le ronde tegen vrijgestelden: mevr. Roos en Dehnert sl. mevr. Rooiker en Ir Cooke 63, 61; mevr. Koop- mans en Windt sl. mej. Rollin Conquerque en A. Reidt 61, 86; mevr. Scholten en Holst sl. mej. Van Grinssen en Van Gasselt 75, 62; mevr. Van Berkel en Rinkel sl. mej. Muilemeister en Breukink 62, 62; mej. F. ten Bosch en Wilton sl. mevr. Vlielander Hein en De Roy van Zuidewijn 64, 64; mej. Fikenscher en Tönjes sl. mevr. Borren en Borren 63, 62; mevr. Van der Storm en Krijt sl. mej. L. ten Bosch en Beek 64, 63; mevr. Thung en Hughan sl. mej. Grosveld en Ta- miniau 64, 86. De vijfde en laatste testmatch tussen Engeland en Australië is door Engeland gewonnen, waar mede de Engelsen tevens in het bezit zijn gekomen van de „Ashes". In de tweede innings scoorde Engeland 132 voor 2. Met acht twee innings wickets in handen zegevierde Engeland over de „Aussies". LONDEN Het Engelse voet balseizoen is gisteren weer be gonnen. De uitslagen van de wedstrijden luiden: Eerste divisie: BurnleyWolverhampton Wan derers 41; Charlton Athletic Sunderland 53; Liverpool Portsmouth 31; Manchester UnitedChelsea 11; Middles broughCardiff City 00; Pres ton North EndHuddersfield Town 12; Sheffield Wednesday Manchester City 20; Totten ham HotspurAston Villa 10; West Bromwich AlbionArsenal 2—0. Tweede divisie: Birmingham CityHull City 20; Leeds UnitedNotts Coun ty 60; Leicester CityDerby County 2—2; Luton TownOld ham Athletic 44: Notts Forest E verton 3—3; Plymouth Argyle Bury 11; Stoke CityBrent ford 11; Swansea TownDon- caster Rovers 01; West Ham UnitedLincoln City 50. BRUSSEL, 19 Aug. Over het ongeluk met de Nederlandse autocar in Etterbeek-Brussel ver nemen wij nog, dat de tocht was georganiseerd door de vereniging „Brabants Heem" uit Boxtel. In twee autocars namen 53 personen aan het uitstapje deel. Men zou onder leiding van de directeur van de Vlaamse toeristenbond Brussel bezichtigen. De chauffeur verklaarde, dat het uitzicht op de verkeerslichten hem door gen stilstaande auto ontnomen werd. De politie heeft na onderzoek de zwaargehavende bus vrijgege ven.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3