FRONT OP ZOLDER... RADIO Sfj HET PLYM0UTH-AV0NTUUR Alle soldaatjes zijn de deur Van Beinum enthousiast terug uit Zuid-Amerika Financiën en Economie Alphen aan den Rijn ivil Avifauna kopen „Laat 't niet bij een dubbeltje" programma Duikboten terug naar Engeland Jongen gedood in meubelfabriek Toelage voor militairen „Argentijnen, zo arm, dat ze zelf hun Cadillac moeten schoonmaken...*" Het Mariale Jaar Beurs Scheepsberichten jMBPf I Wiei ee Pagina 4 Donderdag 20 Augustus 1953 DEN HAAG - Twee trappen leiden naar de zolderruimte van perceel Gedempte Burgwal 14 te Den Haag, waar Katholiek Thuisfront zijn hoofdkwartier heeft opgesla gen. Alles wekt daar de indruk van soberheid en zuinig ►eleid. Toen wij aalmoezenier van Croonenburg op deze wat te eenvoudige, om niet te zeggen armoedige liuisves- ing van 'n landelijke organisatie als Nationaal Katholiek Thuisfront wezen, luidde zijn lakonieke antwoord: „Elke tuiver, die we onnodig uitgeven, onthouden we aan de oldaten". Hiermee is Thuisfront inderdaad het best ge- ypeerd: Alles voor de soldaten. Met rusteloze ijver werkt de leine bezetting van de Thuis- ront-centrale aan de verwezen- ïjking van dit devies. Niet te ;rap rekenend met onbetaalde iveruren, royaal met plannen en nergie, weten zij, dat ze werken lan een der mooiste vormen van .ielzorg: het werk voor de sol daten. Door deze zuinigheid en vast houdendheid", aldus Aalmoezenier van Croonenburg, „heeft het Thuisfront grote dingen tot stand kunnen brengen. Zo wordt op het ogenblik uit alle macht gewerkt om de schulden van de Militaire Tehuizen, voor zover deze niet gedekt zijn weg te werken. Dat is een enorme taak. Hiervoor hebben wij binnen korte tijd 600.000 nodig. Zorgen en Internationale problemen Op onze vraag of hiermee alles bereikt zou zijn wat Thuisfront zich als ideaal had gesteld, ant woordde aalmoezenier van Croo nenburg sterk ontkennend. „Neen" verklaarde hij, „we staan voor een geheel nieuwe uitgroei van het leger. Wat de Europese Defensie Gemeenschap ons brengen zal, valt nog niet te voorzien, maar in ieder geval zullen onze aal moezeniers voor geheel nieuwe problemen en Thuisfront dus voor geheel nieuwe zorgen komen te staan. Bovendien wordt het ook tijd om te bezien of er niet begonnen kan worden aan de verwezenlij king van een Katholiek recreatie centrum in die garnizoensplaatsen waar nog helemaal geen Tehuis is. Dit zijn er in Nederland alleen al minstens 19. Verder kan er eens bezien worden of de moderne militaire jeugd geen andere be hoeften heeft buiten een Tehuis. Door uitbreiding van de outillage der bestaande Tehuizen zullen wellicht geheel nieuwe wegen kunnen worden bewandeld. Ik denk hier aan studieaangelegenhe den en verder, wat mij ideaal lijkt voor de jonge arbeider: een gele genheid, waar hij zijn technische bekwaamheden op peil zou kun- bleken, dat dit, wanneer het om onze eigen grote jongens gaat, niet onverschillig toekijkt. We hebben veel vertrouwen in de actie van a.s. Zondag en we verwachten, dat het Katholieke volk op Sol daatjeszondag ons niet met dub beltjes zal afschepen, maar dat er méér zal worden gelet op het goede doel dan op de kansen voor de mensen zelf". Op onze vraag of alles voor deze actie naar wens liep, knikte de aalmoezenier tevreden. Het voor bereidende werk is zo goed als gedaan. Alle soldaatjes zijn de deur uit en naar alle steden, dor pen en gehuchten uitgezwermd. „Alleen", zo zeide hij, „we hebben niet de portemonnaie van de men sen in de hand Wij namen afscheid van hem met de belofte onzerzijds, dat wij de mensen nog eens zouden aan sporen a.s. Zondag niet karig te zijn. Het gaat immers om een TE grote zaak, om onze eigen jongens. Toen daalden we de hoge, smalle zoldertrap weer af. 's-GRAVENHAGE, 19 Aug. Op 16 Juli is de onderzeeboot „Zeehond "te Portsmouth weer aan de Engelsen terug gegeven en aan het eind van het jaar zal de „Dolfijn" volgen. Beide onderzeeërs waren in '48 van de Engelse Marine geleend voor de tijd van vier jaar, welke termijn later met twee jaar werd verlengd. Toen de Kon. Marine in het voorjaar van 1953 van de Amerikaanse Marine twee duik boten in bruikleen kreeg (de „Zeeleeuw" en de „Walrus") kon den de twee Britse boten eerder worden teruggegeven dan het plan was. De „Zeehond" maakte in Ne derlandse dienst o.m. naam door onder commando van l.t.z. I. J. H. baron Mackay onder water de Atlantische Oceaan over te ste ken, dank zij het snuiverapparaat. Op 15 Maart dook de boot enkele dagen na vertrek uit Paramaribo naast de geestelijke onder om °P 80 Maart b(j de Azo- - 1 ren weer op te duiken. De „Dolfijn" maakte onder be vel van l.t.z. II C E. Woldering van 13 Maart tot 28 April een tocht naar de Noordelijke Arc tische wateren en bleef daar lange tijd onder water om te onderzoe ken hoe de boot en bemanning zich zou houden bij lage tempera tuur. De „Zeehond" en de „Dolfijn" maakten deze tochten in 1949. nen houden, waardoor hij dan de gedachte aan zijn toekomstig bur gerleven levendig kan houden". „U ziet, wij zijn nog lang niet aan het einde van onze verlan gens. Ik voel dat ons Katholieke volk mede-verantwoordelijk is voor de 3800 vrije uren, waarover men zegt, dat de soldaat per jaar kan beschikken en die zo gemak kelijk ten goede als ten kwade kunnen worden gebruikt." Ook verantwoordelijkheid voor niet-Katholieken. „En zijn we ook niet verant woordelijk voor de velen, die geen scherp-omlijnde religieuze instel ling hebben?", vroeg ons Aal moezenier van Croonenburg ver volgens. „Er zijn zoveel jonge jon gens, die juist door de militaire dienst problemen hebben, die al leen in een bewust en verant woordelijk Christendom een oplos sing kunnen vinden. Ik voor mij heb de gedachte, dat wij tot dus ver te weinig hierbij hebben stil gestaan. Zo acht ik het niet uit gesloten, dat door de verdere dooreenmenging van de buiten landse legers Thuisfront ook een recreatie-gelegenheid zal moeten inrichten voor de buitenlandse troepen, die tijdelijk in ons land zijn gelegerd. Doch dit zal de toe komst moeten uitwijzen". „Er staat", besloot aalmoezenier van Croonenburg, „TE VEEL op het spel om te verslappen in het Thuisfrontwerk. Onze grootste zorg is achtergronden van ons werk, want het mag nooit of te nimmer ouur materieel werken worden! de voortdurende financiële zorg." Vertrouwen in de Katholieken van ons land Hoe de aalmoezenier dacht over deze laatste moeilijkheden heen te komen, bleek ,toen hij lachend zei: „Ik vertrouw op de hulp van ons volk. Reeds vele malen is ge- Dinsdagmiddag heeft zich in een der houtloodsen van een meubelfabriek (Pander en Zn.) aan de Vlietweg te Leidschen- dam een ernstig ongeluk voor gedaan, waarbij de 15-jarige P. J. van der R. uit Den Haag het le ven heeft gelaten. Een der arbeiders vervoerde op een lorrie circa 600 kg. multi- plexplaten. daarbij geholpen door van der R. Een der wielen van de lorrie geraakte buiten het te gelpad in het mulle zand. De platen kantelden en drukten van der R. tegen de scherpe kanten van een partii gezaagd hout, waardoor zijn schedel werd in gedrukt. Een arts kon slechts de dood constateren. Militairen van de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht krijgen voortaan een maandelijkse toelage mits zij 21 jaar of ouder zijn en een wedde van meer dan 145 gulden genie ten. Dit is bepaald in een leger order, die van terugwerkende kracht is tot 1 Januari 1953. De toelagen variëren van 2 gulden erp maand, bii een wedde van 145 tot 210 gulden, tot 102 gulden per maand bij een wedde van 1300 gulden. De grootste toelagen krijgen de officieren. De toelage voor de hoogste officiersrang, die van kapelmeester en onderluite nant bedraagt zeventien gulden per maand. Deze toelagen moeten gezien worden in het kader van de al gemene .salarisverbetering voor ambtenaren. Kaasmarkt Woerden WOERDEN, 19 Aug. Aan voer 243 partijen, prijzen le srt. f 2.11—f 2.22; 2e srt f 2.03—f 2.10, zware tot f 2.42. Handel matig. AMSTERDAM, 19 Aug. „Mijn verblijf van twee maanden in Brazilië en Argentinië is een enorm succes geweest," zo heeft de dirigent Eduard van Beinum vanmorgen tijdens een persconferentie verklaard. Hij is Maandag j.l. in Nederland teruggekeerd, maar het heeft weinig gescheeld of men had mij nog tot een concert op de 19de overgehaald, zo vertelde hij verder. „Trouwens, de elf in Rio de Janeiro, Sao Paolo en Buenos Aires gegeven concerten overtreffen het aanvankelijk overeengekomen aantal met twee." De heer van Beinum heeft de staatsorkesten in Rio de Janeiro en Buenos Aires gedirigeerd, verder radio-orkesten en een kamerorkest. Tijdens een dezer concerten heeft een Argentijnse televisiemaatschappij een z.i. voortreffelijke uitzending ver zorgd zonder hem in het minst met lampen of andere storende apparaten te hinderen. Jammer genoeg, zo zeide de heer van Beinum verder, heb ik geen Nederlandse componisten op mijn programma's kunnen bren gen. „Wel heb ik voor mij nieu we werken van Guarneri (Brazi lië) en Ginastera (Argentinië) gedirigeerd. De orkesten waren voortreffelijk, ondanks hun jeugd. In de vier jaren van zijn bestaan had bijvoorbeeld het Argentijnse Staatsorkest nooit de Vijfde Symphonie van Tsjaikowsky ge speeld, maar het verzorgde een goede uitvoering na zes repetities. Jammer dat wij ook in zalen met slechte accoustiek moesten spe len, al waren er dan 3500 toe hoorders. Een andere merkwaar digheid was het ontbreken van avondtoilet, ook voor de musici. Alle concerten begonnen des avonds kwart over tien, een voor mij zeer vermoeiend gebruik, vooral omdat er des ochtends al weer moest worden gerepeteerd". „Het Concertgebouworkest," zo vervolgde de heer van Beinum, „heeft in Zuid-Amerika een zeer goede naam, dank zij de gramo- foonopnamen. Het zou er zeker een tournee kunnen maken, al zouden daarvoor tal van moeilijk heden uit de weg moeten worden geruimd". Voor de muziekkritiek in Zuid- Amerika had de heer van Beinum grote lof. De toegangsprijzen voor de concerten (ca. f 15) liggen vrij hoog, ook al kwalificeren de Ar gentijnen hun armste landgenoten dan als mensen, „die zelf hun Cadillac schoonmaken". Wel wor den er vrij toegankelijke concer ten gegeven en dan staat er al van des morgens vijf uur af een lange rij voor de loketten. De orkestleden van de staats orkesten, vertelde de heer van Beinum nog, zijn ambtenaren. Zij genieten geen hoge salarissen maar kunnen op hun 55ste jaar op 90 pet van hun inkomen met staatspensioen gaan. INVOER IN JULI VOOR 83 PCT. GEDEKT Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samen gestelde voorlopige gegevens be droeg de waarde van de invoer in Juli 1953 f759 millioen (v. m. f772 millioen) terwijl voor een waarde van f627 millioen (v. m. f628 millioen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 83 (v. m. 81). Opening eerst op 8 December? VATICAANSTAD. „De of ficiële proclamatie van het jaar 1954 tot Mariaal Jaar zal niet voor de komende maand ge schieden. De definitieve datum daarvoor is echter nog geenszins vastgelegd." Deze verklaring werd door 'een Vaticaanse zegsman afgelegd, waarbij deze als onjuist bestem pelde een bericht van een neu traal persbureau uit Rome, het welk de plechtige afkondiging op 8 September zou geschieden. Deze datum, aldus de Vati caanse zegsman, is willekeurig door dit persbureau gekozen, ver moedelijk omdat het de feestdag is van Maria's Geboorte. Indien de H. Vader echter speciaal een Mariadag zou willen kiezen, dan zijn daar nog: 12 September, Feest van Maria's naam; 15 Sept. Feest van de Zeven Smarten en 24 Sept. O.L. Vrouw. Vrijkoop der Slaven. Het Mariale Jaar heeft de be doeling het eeuwfeest van de dogmaverklaring door Paus Pius IX v. Maria's Onbevlekte Ont vangenis te herdenken. Dit dog ma stelt vast, dat de H Maagd Maria, Moeder van Christus, van het ogenblik harer Ontvangenis in de schoot van Haar Moeder Anna van iedere smet van zonde is gevrijwaard. Te Rome wordt verder bericht, dat het Mariajaar officieel op 8 December, het feest van. Ma ria's Onbevlekte Ontvangenis, zal worden geopend. Hiervan was echter geen officiële bevestiging w te verkrijgen. VRIJDAG 21 AUG. Hilversum 1. 402 m. 746 kc/s T0024.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon, 7 15 Gymnastiek; "7.30 Gramofoon 7 45 Een woord voor de dag; ö.uu Nieuws en weerberichten; 8.15 cue(jrecht 18 A'dam, Chama 19 Gewijde muziek: 8.45 Gr,amo:toon R.d Hilversum p. 18 Kp Bon/ 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de aam- jg Bayto^n vrouw; 9.35 Gramofoon; 10.30 u. ieneinim, Malta/pt. Het vogelpark „Avifauna" staat, sinds de rechter onlangs het faillissement over dit unieke bedrijf heeft uitgesproken wel zeer in de belangstelling. Met name ook van verschillende ge meenten, die de levende have vooral ter bevordering van het toerisme graag binnen de grenzen van hun grondgebied zouden hebben. In deze rij heeft Morgendienst; 11.00 Sopraan en £iano; 11.25 Gramofoon; 12.30 u. and- en tuinbouwmededelingen; 1 n no /~ic1 n en it ir_ i Teneriffe, Sirrah verw., Thalatta p. 18 Said, Aldegonda 18 Bangkok/ Pladju, Calte_x Delft p. 18 Oues- 12.33 Gramofoon; 12.59 Klokgelui Sant/Sidon, Caltex Nederland p. 13.00 Nieuws; 13.15 Amusements 18 Finisterre/Sidon, Caltex the muziek; 13.45 Gramofoon; 14.00 Idem; 15.15 Voordracht; 15.35 u. Pianoduo; 16.00 Tuinbouwpraatje 16.15 Gramofoon; 16.45 Kamer orkest: 17.30 Sopraan en piano; 17.45 Fries programma; 18 00 u. Metropole orkest; 18.45 Gramo foon; 18.50 Nieuws en weerbe richten; 19.00 Trofeo Italia; 19.45 Gramofoon; 20.00 Radiokrant; 20.20 Sluiting Intern. Calvinisti- Hague p. 18 Gibraltar/R'dam, Cistula 14 Singapore, Ena 20 R'dam verw., Esso, Den Haag p. 18 Kp. St. Vincent/Antwerpen, Lucita 18 Stanlow/Liverpool, Macuba 22 Aden verw., Malea p. 18 Malta/Singapore. Metula 21 Pladju verw., Myonia 18 La Spe- zia/Malta, Omala 16 Berre, On- dina 19 Balikpapan, Rita 16 Plad ju, Rotula 18_Larnaca/Alexandrië, sdhe Jeugdconferentie; 21.15 Vo caal. ensemble en orgel; 21.50 uur Sa'roena 14 Singapore. Herinneringen a.d. steravpnd^n passagjersschepen Johan van Oldenbarnevelt in het afgelopen winterseizoen; 22.15 Trofeo Italia; 22.25 Viool en piano; 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en SOS-be- riöhten; 23.15 Evangelisatie-uit zending in de Hongaarse taal. 23.30-24.00 Gramofoon. 19 Surabaja/Semarang, Veendam 18 New York, Bonaire 18 240 m. ZtW Fayal/Plymouth, Groote Beer p. 18 Anticosti eil./Quebec, Oranjestad 18 800 m. WZW Ma deira, Sibajak 18 320 m. ZO Kp. Race/Southampton, Cottica 18 1000 m. NO Barbados, Indrapoera 16 00 VARA' 19 30 VPRO 18 dw' Daedalus Rif/Suez, Nieuw 21 00 VARA 22 40 VPRO' 1 Amsterdam 18 Boston/Cobh., 93 00 94 oo va ra VFKU' Bloemfontein 18 430 m. ONO St. 7.00 Nieuws;' 7.13 Gramofoon; Helena/Teneriffe, Boschfontein 18 3.00 Nieuwi; 8.18 Gramofoon Hamburg, Rijndam 18 760 m. WtZ 8.45 Voor de huisvrouw; 9.00 u. valentia/Southampton. Gymnastiek; 9.10 Gramofoon; j Vrachtvaart: 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de Tomori 19 Pt. Said/Marseille, kleuters: 10.00 „Kinderen en Schiedijk 18 Charleston, Rempang mensen causerie; 10.05 Morgen- 19 Madras, Prins Alexander 19 wijding; Hilversum 2. 298 m 1007 J zich thans ook de gemeente Al phen aan den Rijn geschaard. De semeente Alphen heeft zich sinds de heer G. v. d. Brink Avi fauna opende, weinig aan het vogelpark gelegen laten liggen. Van het verlenen van subsidie is nimmer sprake geweest. Wel is eenmaal de dansvergunning ingetrokken, omdat het dansen op Zondagavonden niet in over eenstemming was met de opvat tingen van enkele der gemeente bestuurders. Thans ziet de ge meente echter een geld-in-het- laadie-brengende onderneming verloren gaan. Alphen heeft daarom gemeend te moeten over wegen of het niet mogelijk is het vogelpark zelf in beheer te nemen eventueel met anderen en daarvoor ook financiële medewerking van de provincie te vragen. Deze plannen zijn wel zo ernstig, dat de curatoren heb ben besloten de realisatie van het faillissement nog enige tijd aan te houden. Overigens ziet het er nog afgezien van de beslissing die Alphen aan den Rijn zal nemen wel naar uit, dat Avifauna al zijn schulden zal kunnen betalen. Young vast AMSTERDAM, 19 Augustus Ook vandaag heeft de markt blijk gegeven van een verbeterde on dertoon.. Het spijt de beurs welis waar, dat dit nog niet met een groter aantal orders vergezeld gaat, doch indien deze stemming voortduurt verwacht men ook weer iets meer belangstelling van het publiek. De internationale soorten toonden zich goed prijs houdend tot iets beter. Tijdenst de beurs druppelden berichten bin nen over de val van de regering Mossadeq, waarbij de royalisten het bewind in handen zouden heb ben genomen. Het fijne hiervan kon men echter nog niet te weten komen. Kon. Olie, naar welk fonds de belangstelling in de eerste plaats uitgaat zodra Perzië ter sprake komt, reageerde dan ook nauwelijks en handhaafde zich op 330, hetgeen toch twee punten hoger is dan gisteren. Wat er nu eigenlijk met de Youngobligaties aan de hand was, wist niemand precies te vertellen, maar onmiddellijk na opening ont stond in deze papieren een grote open hoek. De koers trok aan van 101% tot 106y2. Dit was vooral het werk van de beroepshandel, die hierbij geleid werd door de vaste stemming voor deze papie ren op de Londense markt. Later volgde een reactie tot 105, het geen ruim 3 punten hoger is dan gisteren. Ook de Daweslening kwam enkele punten beter. De scheepvaartafdeling bleek te profiteren van de verbeterde vrachtenmarkt. Vrijwel alle maat schappijen hier avanceerden circa een punt, vooral Scheepvaartunie was gevraagd. Ook de cultuur afdeling stelde vanmiddag niet teleur. Het ging nog wel niet van harte, maar kleine verbeteringen waren toch vrij veelvuldig. Ook de beleggingsafdeling gaf van een vaste stemming blijk. Hier onder scheidde zich de nieuwste lening 1953, die van 1013/16 op 1013/8 kwam. Dit is de hoogste notering sinds Vrijdag j.l. met de handel begonnen is. Amerikanen stil. Transport vraagt 40 pet. van de kostprijs Op iedere honderd gulden be drijfskosten wordt in de regel niet minder dan 40 gulden uit gegeven voor verplaatsing en opslag van goederen in een be drijf. Hieruit blijkt welk een grote betekenis moet worden gehecht aan een goede organi satie van het interne transport. Op de Najaarsbeurs te Utrecht zal een omvangrijke afdeling van interne transportmiddelen worden ingericht, waar zal wor den aangetoond hoe op transport kosten aanzienlijk kan worden bezuinigd. Middelen hiertoe zijn een betere organisatie van de verplaatsing, toepassing van ge schikte hulpmiddelen en vervan. ging. waar nodig, van hand kracht door al of niet gemotori seerde hulpmiddelen. Noorse Philipsmaatschappij dertig jaar De Noorse Philipsmaatschappij bestaat dertig jaar. Ter gelegen heid van dit jubileum wordt van. daag in Oslo een tentoonstelling geopend die drie dagen zal du ren. Op een persconferentie werd gisteren meegedeeld, dat de experimentele televisie in Noor. wegen omstreeks Nieuwjaar zal beginnen en ongeveer twee jaar zal duren. Lager dividend Hollandse Koopmansbank De N.V. Hollandse Koopmans bank te Amsterdam heeft gedu rende 1952 aan interest, provisie etc. ontvangen f 1.078.874, tegen f 1.291.268 in 1951. Na diverse voorzieningen kan een dividend van 5 pet. worden betaald (6 pet.). Naar nieuwe rekening gaat f 68.648 over (f 31.885). Het verslag memoreert een in Mei 1953 gesloten overeenkomst met de Holland American Mer chants Corp te New-York. Het grootste deel van de tot dusver in deze vennootschap geadmi nistreerde Amerikaanse belangen zal worden ingebracht in een voor dit doel op te richten nieu we Amerikaanse Mij., waarvan het aandelenkapitaal geheel in handen van de Holl. Koopmans bank zal zijn. Het gehele aan delenkapitaal van de Holland- American Merchants Corp wordt verworven door de heer G M. Fritze te New-York, die in ver band hiermede is afgetreden als commissaris van de Koopmans bank. Opwaartse lijn bij Diepenbrock en Reigers Waren in de tweede helft van 1952 de afschrijvingen ad f 248.000.— op f 42.000.— na verdiend, hetgeen een grote ver betering was ten opzichte van het eerste halfjaar 1952, thans, nu de resultaten van het eerste halfjaar 1953 bekend zijn, kan de directie van Diepenbrock en Reigers N.V. mededelen, dat de cijfers over het eerste halfjaar 1953 nog weer gunstiger liggen dan het voorafgaande halfjaar. Niet alleen zijn in het eerste halfjaar 1953 de afschrijvingen ten volle verdiend, maar er is ook nog een zij het ook be scheiden netto winst gemaakt. In Nederland lopen de zaken bevredigend en de exportmarkt vertoont levendige belangstelling in de producten. De directie noemt de vooruitzichten „bemoe digend". De bankschuld was op 1 Juli 1953 ca. 7 ton lager dan midden 1952. Ofschoon voorspellingen moei, lijk te geven zijn, geeft de reeds bestaande en nog steeds groei ende orderportefeuille de direc tie voldoende vertrouwen om te verwachten, dat ook het tweede halfjaar 1953 (en dus het gehele jaar) met een netto winst 'zal afsluiten. Het verlies over 1952 ad f 848.000.kan uiteraard door deze winst alleen niet worden ingehaald. Herkapitalisatie bij W. A. Scholten Hoewel de productiecapaciteit van de fabrieken in het tweede halfjaar niet volledig kon. wor den benut en de prijzen steeds lager werden, heeft de N.V. Carton- en Papierfabriek voorh. W. A. Scholten te Groningen het boekjaar 1951/52 met een gun stig financieel resultaat kunnen afsluiten. De Cartonfabriek was de eerste 7 maanden ruimschoots van orders voorzien, daarna daalde de vraag. De belangstel ling voor de producten der pa pierfabriek gaf ongeveer het zelfde beeld. De daling der prij zen manifesteerde zich hier eer der en in grotere mate dan bij de cartonfabriek. De winst is becijferd op f 776.153 (f 562.368), Voorge steld wordt een uitkering van f 625.per aandeel. Het is echter van belang de onttrek king van liquide middelen te beperken met het oog op de grote bedragen, die nodig zijn om de technische ontwikkeling te kunnen volgen. Daarom wordt voorgesteld een bedrag van f 500 te betalen in de vorm van aan delen en f 125 beschikbaar te stellen voor een 3ividend van 12 pet. in contanten. Het nieuwe kapitaal is divi dendgerechtigd van 1 Sept. '52 af Over het nieuwe boekjaar dat loopt tot 31 Aug. a.s., deelt de directie mede. dat de productie enigszins hoger is geweest. De prijzen hebben zich vrijwel op hetzelfde niveau gehandhaafd, doch de noteringen van diverse grondstoffen, vooral stro, lagen niet onbelangrijk hoger. 10.20 Gramofoon; 10.40 Sopraan en piano; 11.00 Radio feuilleton; 11.20 Gramofoon; 12.00 Twee piano's 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 u. Sport en prognose; 12.48 Gramo foon; 13.00 Nieuws; 13.15 Mede delingen of gramofoon: 13 20 uur Promenade orkest; 14.00 Kook- praatje; 14.20 Pianokwintet; 14.55 Voordracht: 15.15 Bassethoorns; 15.30 Gramofoon; 16.00 Gevar. Aden, Pr. Fred. Hendrik 20 Mont- muziek; 17.10 Voor de jeugd; 17.40 real verw., Rijnkerk p. 18 Soco- Orgeispei; 18.00 Nieuws; 18.15 u. tra/Cochin, Stad Amsterdam 19 'Nafvik, Teiresias 18 Marseille/ I Q In u A'dam, Maas 19 Buenaventura, Wat' gelovOT wh Vrijzinnige I Laurenskerk 19 Genua, Laagkerk Protestanten" causerie; 19.45 u. '19 Santander, Heemskerk 18 Mar- „Op bezoek bij anderen" cause- seille/Genua, Grootekerk 19 Te- rie; 20.00 Nieuws; 20.05 Vrijzin nige Protestanten uit ahe lan den in Genève bijeen. 20.15 uur Sopraan en piano; 20.30 Wereld- feaeralisten m Kopenhagen bij een. 20.40 „Verdraagzaamheid ■auserie; 21.00 „Uitlopers van de Parnassus"; 21.35 „Skutsjesylen'" klankbeeld; 21.55 Gramofoon; 12.00 Buitenlands weekoverzicht 22.15 Orgel en zang; 22.40 „Van daag", causerie: 22.45 Avondwij ding; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Radio Philharmonisoh orkest. naar de film „Plymouth Adven- 11) ture" van Metro-Goldwyn-Mayer Op dat moment deed Winslow een stap naar voren. „Indien u gelooft, dat u mr Brewster met u mee terug had kunnen nemen", verklaarde hij nadrukkelijk, „dan vergist u zich. Wij zijn mannen en gewend om voor ons leven te vechten". Hierop draaide het drietal zich om en trots verlieten ze de hut van de kapitein. Jones stond op en keek hen na. Hun optreden had hem geïmponeerd zij bleken veel meer pit te bezitten, dan hij had kunnen vermoeden Nadat de „Mayflower" voor anker was gegaan, was het Bradford, die voorbereidingen trof om het eerst met een RRam%4arseifle/T? Priok6 Lang verkenningsgroepje aan land te stappen. Terwijl er een koeas^ l9 Bremén/Antwerpen^ sloepwerd gestreken, nam hij bij de verschansing af- -- - -- scheid van Dorothy. „Er zijn veie dingen op deze reis gebeurd", zei hij, „maar als we aan land gaan, zullen wij een nieuwe wereld vinden. Dit zal betekenen een nieuw begin en alles wat er aan boord is gebeurd zal worden vergeten en vergeven. Ik heb je misschien verwaarloosd, omdat ik mijn ideaal najoeg. Ik beloof je, dat ik mijn best zal doen om straks de verloren jaren tussen ons beiden in te halen. Vergeet niet, dat ik nooit heb opgehouden je lief te hebben, al gunde ik mij geen tijd om het je te tonen". Dorothy had moeite om haar tranen te verbergen, toen Bradford over de verschansing klom en zich liet zakker in de boot. Ze keek hem met een onrustig hart na. Ge voelens van tederheid jegens hem vervulden haar. Antwerpen, Mataram p. 19 Mini- koy/Belawan, Hermes 18 Barba dos/Pt. of Spain, Ganymedes 18 Norfolk, Arendsdjjk 18 New York I Limburg 19 Manilla, Ternatë 19 Colombo/Sorong, Stad Arnhem 20 R'dam/Wabana, Molenkerk 19 neriffe, Kota Inten 18 Alexan- drie/Suez, Helder 19 Kingston verw., Duivendijk 19 R'dam, Delfshaven 19 Santos verw., Ban tam p. 18 Gibraltar/R'dam, Axel- dijk 19 New York verw., Alphac- ca 19 Buenos Aires verw., Alcy one 19 Rio de Janeiro verw., AI- bireo 19 Ilheos verw., Amerskerk 19 Shanghai, Boissevain 18 Dur ban, Polydorus 19 Tj. Priok, Teucer 19 Aden, Zeeland K.R.L. 19 Tj. Priok. Dorothy had van de andere leiders der emigranten gehoord, dat de „Mayflower" onmiddellijk naar Engelanc zou terugkeren, zodra de passagiers met hun voorraden en verdere lading aan wal zouden zijn gezet. Na lang aarzelen ging zij nog diezelfde avond naar de kajuit van kapitein Jones. Hij lag op zijn bank. Zodra hij de deur hoorde openen en Dorothy zag binnenkomen, ging hij rechtop zitten. De verbazing, die zich van hem meester maakte, toen hij de vrouw zo ineens voor zich zag staan, verhinderde hem aanvanke lijk iets tot haar te zeggen. Hier van maakte Dorothy gebruik om hem het eerst toe te spreken. „Jij kan niet met dit schip naar Engeland terugkeren en on geveer honderd mensen op een eenzaam strand achterlaten, praktisch met het vooruitzicht, dat ze moeten omkomen". Haar toon was rustig en had een over redende klank. De kapitein stond van zijn bank op. Lange tijd zagen ze elkaar zwijgend aan. Het was alsof ze zich niet durfden te be wegen, omdat het minste gebaar wellicht de wederzijdse emotie zou verraden. Alleen hun blik ken vochten een hevig duel. Na een poos zei kapitein Jones op een toon, waarin zij iets van een trilling meende te bespeu ren: „Voordat wij uit Engeland vertrokken heb ik duidelijk ge legd wat ik zou doen". „Als je met het schip naar 'Ingeland terugkeert voordat de huizen of onderkomens voor de winter zijn gebouwd, zullen zij sterven allemaal!" De klank van Dorothy's stem vertolkte iedere vörm van verwijt, die naar haar opvatting een dergelijke handelwijze zou verdienen. „Dat hebben ze voorzien en verkozen. Ik heb ze ge- vaarschuwd". De jonge vrouw bemerkte, dat het ant woord niet zo onbewogen klonk als Jones zelf meende. „Ik vraag je om te blijven", smeekte zij. „En ik vraag je met mij terug te gaan naar Engeland". Ditmaal behoefde er geen twijfel te bestaan over het .rillen van zijn stem. Hij was opgestaan en deed een paar stappen naar haar toe. „Dit is geen land voor jou. Wat weet je van het stichten en opbouwen van een nieuwe wereld?" „Ik heb niet van een nieuwe wereld gedroomd", ant woordde Dorothy zachtjes. „Vergis je niet. Vrouwen houden niet van dit soort avonturen. Wij boenen en schrobben en brengen kinderen groot, zowel hier als Er ging een verkenningsgroep aan land in Holland en in Engeland. Maar hier of daar mijn plaats is naast William Bradford". „Dat is niet waar!" Hij sloeg een arm om haar heen. In deze ogenblikken vocht de jonge vrouw een zware strijd met zichzelf. De harde sterke man, die haar nu vasthield, ontketende de storm van emoties, die ze zo lang had onderdrukt bij het beseffen van de betekenis van eer en trouw. „Moge de hemel mij vergeven....", zei ze zachtjes, terwijl ze met het hoofd tegen zijn schouder rustte. „Ga je met mij terug?" fluisterde hij. „Nee...." (Wordt vervolgd.) KEULEN, ren zullen i Zwitserse lu ben geen A\ naar het wet het cement gen weet u te snijden ivi met, het gezit kiikend naar geen Fransen wikkeld zijn men zal gewi baan te slope troetelkind En tóch, het om de bonte de U.C.I. fe ren op een vele bevat zoveel ten, dat we de van Willem althans dat dezi boogschutter en blonde lokken ooit bestaan het missen. En U du gewisse zullen zich van Zater Zondag 30 Aug Lugano gaat mogen dan al etappes, suikerpr klassementen en uitvindingen van het programma op Achille Joinarc per saldo in de toch om onders minstens zoveel beloven als een tourtrui. Diensten van Door het Rijnls len, Mannheim derhalve stakend van ons latend, naar Zwitserland Precies zeven maakten we Zwitsers hebben jaren smaak geki ganiseren van schappen. En hu internationale gewicht in de Dat is natuur van handigheid twee vereisten, Fransen en Italif in het vaak roer de U.C.I. tot eig en glorie (en altijd met in faire spelregels bijv. Nederland) Maar kom, zei toen Italië en andere dingen hadden dan het een regenboogtourno Helveten zo vriendel springen. Die dienst loond. 1946. Weet ge h( Plattner wereldk bij de amateurs na een uitgesteld drager bij de prof leben op de twee herinnert ge U de achtervolgerstrui, Peters bestemd w merkwaardigste Hans Knecht er Belgen Marcel K: Steenbergen het schap af te snoi interessante kanti dat tournooi. Is het trouwens in de na-oorlogse pioenschappen? We in Parijs toch onze en tomaten toegesrr tijdens het incidei Scherens op de een week later stoi van opwinding en in Reims te juichen waarin outsider Mie ereronde ging maker in Amsterdam geen Bevilacqua en twee jaar later vi verteld over de a ste kronkelingen, w« jury zich wrong or te vinden voor de finale Van Est moeten we, om slee te doen, U herinr tafereeltjes op de V Milaan in 1951 of de linge dan degelijke op hogergenoemde vorig jaar in Parijs stelde van de spri behoeft ons werkelij te vertellen van eer pioenschap. Cheque Naar ons beste we U ai die jaren hoogte gehouden raadselachtige wijze re U.C.I.-groten me manipuleerden, doch van de boeiende baan en weg. Want, en ge moet beseffen, als we U w mende dagen uit Zür een „incident" moetei saldo waren het nis die voor deze gi bladzijden in de zorg droegen. De bo functionarissen spele heel van de Regenb een niet te verw Daarmee scheren we cials over dezelfde k we voor het vertrek land moeten verneme landse deelnemers krijgen toegestuurd, op eigen gelegenh Zwitserland moeten 2

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4