Sultan van Marokko door de F ran sen afgeset Met zijn tweè zoons als balling naar Corsica Vanuit Zuid-Perzië dreigt thans een burgeroorlog Ben Arafa uitgeroepen als zijn opvolger Franse posterijen gaan Ned* emigranten- weer aan het werk Dagblatl voor Alkmaar en omgeving Drie doden in N. O.-polder Arabische landen willen de kwestie bij de Ver. Naties aanhangig maken Overleg over de waterstofbom? Utrechtse Opera wordt opgeheven Volksstemming in Kasjmir echtpaar in Canada omgekomen Algemene overeenstemming bereikt met de regering via de M.R„P. MOSSADEQ GEARRESTEERD Onlusten gemeld uit gebied dat Mossadeq trouiv blijft Ook nu: in pyama NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, f 0,48 per week, Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; ln alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- slngel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God U 't nergens veilig (Vondel) Vrijdag 21 Augustus 1953 49e Jaargang Nummer 12861 RABAT, 20 Aug. De gisting in de Arabische landen lieeft vandaag tot nieuwe op zienbarende gebeurtenissen geleid. Generaal Augustin Guillaume, de Franse resident- -f'iieraal in Marokko, heeft vanmiddag om kwart over drie Ned. tijd op het keizer lijk paleis te Rabat aan de 46-jarige sultan Sidi Mohammed Ben Joessoef medegedeeld dal er „een maatregel van verwijdering was genomen" tegen hem en zijn twee zoons \bdoellah en Hassan. Kori daarop vertrokken de sultan, zijn zoons en andere leden van zijn familie per vliegtuig in ballingschap naar Corsica. Hoewel door de Franse regering werd bericht, dat dit moest worden beschouwd als een veiligheidsmaatregel «■li dat het woord „onttroond" in de officiële aankondiging niet voorkwam, werd gisteravond de Zaterdag tot Iman gekozen 72-jarige Moelai Mohammed Ben Arafa lol de enige wettige souverein van Marokko uitgeroepen. Vanavond werd in Parijs na een kabinetsvergadering medegedeeld dat liet onmogelijk was de sultan te handhaven zonder een burger oorlog te riskeren en dat de traditionele procedure zou worden ge volgd bij het verzekeren van de troonsopvolging. Het Franse besluit volgde op de opmars die vanochtend door Berberstammen uit Mid den en Noord-Marokko en uit de vlakten langs de kust tegen Rabat n as begonnen. De Berbers kwamen van Casablanca in het Westen. Meknes in 't Oosten en Marrakesj in 't Zuiden en waren te paard, (c voet en met vrachtwagens in de middag, gewapend met geweren, in de buitenwijken van Rabat aangekomen. Guillaume ging tot han delen over na een onderhoud met de Pasja van Marrakesj. Het paleis werd omsingeld door Franse tanks en pantser wagens terwijl vliegtuigen boven de stad cirkelden. Guillaume kwam Woensdag avond na een haastig bezoek aan Parijs in Marokko terug met een ..verzoeningsopdracht" die echter, oiijkens een vanmiddag uitgege ven communiqué van de Franse Ministerraad, op moeilijkheden v as gestoten die niet dan door de gewapende macht verhinderd zouden kunnen worden. Dit scheen de Franse regering een verschrikkelijk uiterste redmid del toe aan de vooravond van het grote Mohammedaanse feest van Aid el Kebir en ten nadele van de aan Frankrijk getrouwen. De resident-generaal heeft daar na order gekregen alle nodige maatregelen te nemen om, onder handhaving van de algemene veiligheid, de toekomst van de woon onbetwistbaar te waarbor gen overeenkomstig de traditie en volgens de rechten en plichten van de beschermende mogend heid. Vanwege liet Franse Ministerie van Buitenlandse Zaken is me degedeeld dat Frankrijk hande lend is opgetreden omdat liet zich geplaatst zag tegenover de onherroepelijke wil, welke met buitengewone kracht door een geweldige meerderheid van het Marokkaanse volk kenbaar is ge maakt. Volgens sommige Franse zegs lieden zou er meningsverschil hebben bestaan tussen Georges Bidault en de rest van Laniel's regering over de tekst van het NEW YORK Stappen op het hoogste regeringsniveau in Ame rika en Rusland om tot een overeenkomst te geraken over controle op de atoomenergie wer- cen Donderdag voorgesteld door senator Alexander Wiley, voor zitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen. Wiley die de zitting van de •N. inzake Korea bijwoont, zei c at de Sowjet-aankondiging dat island de waterstofbom bezit, r op wijst, dat Rusland nu de 'odzaak beseft van overeen- emming. De verklaring van Wiley kwam est voordat de Ontwapenings- immissie van de V.N., die in m impasse geraakt is ten ge- hge van de geschillen tussen ost en West over schema's voor apenproductie en controle en 'spectiemaatregelen, bijeenkwam, l|m een formeel rapport aan te nemen over het niet slagen om tot ove I- kom- - door de Ministerraad uitgegeven communiqué. De sultan protesteerde niet toen Guillaume hem mededeelde dat de toestand Frankrijk dwong, hem naar elders over te brengen. De Franse maatregelen werden genomen ondanks het feit dat Frankrijk zich bij het Frans-Ma rokkaanse protectoraatsverdrag van 1912 heeft verbonden, de troon en de persoon van de sul tan te verdedigen. De gebeurtenissen hebben aldus tot een zege geleid voor de 76- jarige Pasja van Marrakesj, Hadj Thami el Glaoei tegen wie zich Woensdagavond nog slechts de pasja's van Casablanca, Rabat, Fez en Senfrou, alsmede enkele kaids keerden. In de loop van vanochtend verminderde deze groep tegenstanders evenwel sterk. De Berbers hadden op dracht niet verder op te rukken aan tot de poorten van Rabat en daar verdere orders van hun stamhoofden af te wachten. Op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties te New Vork hebben de berichten over het af zetten van de sultan in Arabische kringen grote beroering verwekt. De afgevaardigde van Syrië, Narid Zeineddine, verklaarde, dat het nieuws voor hem aanleiding- was tot „grote bezorgdheid". Zeineddine bracht de Marok kaanse kwestie vanavond ter sprake in de bijeenkomst van de Politieke Commissie van de Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties, maar voorzitter Muniz ontnam hem het woord, zeggende dat de Commissie zich uitsluitend met de Koreaanse kwestie inlaat. De vertegenwoordigers van de landen van de Arabisch-Aziati- sche groep bij de V.N. zijn van daag bijeen geweest om de toe stand te bestuderen en volgens de laatste berichten zouden de Ara bische staten van plan zijn, een verzoek tot behandeling van de De Raad van Beheer der Utrechtse Opera deelt ons mee, in zijn vergadering van Donder dag 20 Augustus tot zijn leed wezen te hebben moeten beslui ten de activiteiten van de Stich ting „Utrechtse Opera" te beëin digen. De consequentie van dit besluit is, dat de premiere van de opera „Carmen" op 1 Septem ber a.s. niet zal doorgaan. (Dit besluit is een gevolg van de weigering van de Minister van O., K. en W., de Utrechtse Opera subsidie te verlenen). gebeurtenissen in Marokko in de huidige zitting van de Algemene Vergadering of door de Veilig heidsraad in te dienen. In diplomatic, te kringen te Londen is vernemen dat Groot- Brittanië Frankrijk zal steunen, indien de kwestie inderdaad bij de V.N. aanhangig wordt ge maakt. In Marokko is een uitgaansver bod ingesteld vanaf 8 uur tot zonsopgang', met 't oog op het eventueel uitbreken van onlusten. F ader en zoon verdronken; jongen overreden EMMELOORD Gisteren was het een ongeluksdag voor de Noordoostpolder, want in enkele uren tijds gebeurden er drie ongelukken met dodelijke afloop. Om 9 uur 's morgens werd aan de Bomenweg te Emmeloord het 9-jarig zoontje van de fam. Schip per uit Dedemsvaart door een auto aangereden en op slag ge dood. Een goed uur later sloeg een 10-jarige jongen overboord van een schip, dat even buiten Mark nesse in de Marknesservaart lag. Zijn vader, de heer Ploeg wilde de jongen redden en sprong hem na. Hij kon echter evenmin zwemmen en beiden verdronken. FRANSE OVERVAL IN INDO-CHINA Commando-eenheden,: van .de Franse marine hebber, een over val uitgevoerd op een gedeelte van de kust van Hatinh, dat door Vietminh-opstandelingen is be zet, en verscheidene opslagplaat sen met levensmiddelen en mili taire installaties vernield, aldus heeft het Franse opperbevel Don- derdag te Saigon bekend gemaakt. 1 Bij gevechten met opstande- i lingen werden naar raming 201 opstandelingen gedood en 47 ge- i vangen genomen. N on-sto p-vlueht van 4485 mijl Op 't Engelse vliegveld Laken- heath zijn zeventien F 84 Thun- derjet gevechtstoestellen geland na een non-stop-vlucht van 4485 mijl van de Amerikaanse lucht basis Turnerfield. Volgens een woordvoerder voor de Zevende Amerikaanse Lucht- divisie is de vlucht de langste, die oait door eenmotorige straal vliegtuigen werd gemaakt. De toestellen werden in de lucht bijgetankt. De vlucht duur de 11 uur en 20 minuten. NIEUW DELHI, 20 Aug. In een Donderdagavond te Nieuw Delhi uitgegeven Indisch-Paki- staanse bekendmaking wordt medegedeeld dat India en Pa kistan overeenstemming hebben bereikt over het, eind April 1954, benoemen van een administra teur, die tot opdracht zal krij gen voorbereidingen te treffen voor het houden van een volks stemming in Kasjmir, ter bepa ling van de toekomstige status van dit omstreden gebied. Het valt moeilijk te voorspel len, aldus tekent Reuter hierbij aan, of India en Pakistan in de komende acht maanden overeen stemming zullen kunnen berei ken over een te benoemen admi nistrateur, (reeds is de naam van de Birmese hoge rechter Mjint Thein genoemd), doch de be sprekingen te Nieuw Delhi schij nen in ieder geval een hartelijke atmosfeer te hebben geschapen. Andrew Schryver, 13 jaar, uit Epsom in Surrey, op school te Oxford, neemt met eigengemaakte modellen deel aan de ten toonstelling voor modelbouwers, die in Londen wordt gehou den. Andrew toont hier een torpedoboot bestuurd door radio. PARIJS, 21 Augustus Ro bert Lecourt, voorzitter van (Ie parlementsfractie van de M.R.P. (Volksrepublikeinen) heeft van ochtend om 2 uur na urenlange onafgebroken onderhandelingen verklaard, dat met een groot deel van het stakend overheids personeel zo goed als algemene overeenstemming met de vege- ring is bereikt. Een woordvoerder van de so cialistische vakbond „Force Ouvrière" deelde mede dat de arbeiders van de Posterijen op dracht hebben gekregen het werk te hervatten. Ook de Christelijke vakbond heeft de leden onder het P.T.T.- personeel een dergelijke opdracht gegeven. De socialistische woordvoerder zei, dat voor enkele takken van bedrijf, zoals de gas- en electrici- teitsbedrijven en de spoorwegen, de overeenkomst nog in bijzon derheden moest worden geregeld. In de particuliere bedrijven heeft de stakingsactie zioh echter uitgebreid en vandaag dreigen ruim 600.000 metaal-arbeiders het werik voor 48 uur neer te leggen. Communistische en niet-com- munistische vakbondsleiders heb ben alle arbeiders van de Rc- nault-fabrieken opgeroepen Vrij dag te staken. In Billancourt staakte gisteren al een deel van het personeel van de Renault-fabriek aldaar, de Renault-fabriek te Le Mans was Donderdag gesloten, arbeiders in de machine-industrie staakten te Rijsel, Le Havre, Nancy, Longwy, Metz, Mulhouse, Montlucon en Nice, de bouwvakarbeiders in Caen, Rijsel, Bordeaux, Rheims en Nantes, de arbeiders in de wa penfabrieken te Toulouse en de havenarbeiders en zeelieden in Duinkerken, Bordeaux en Mar seille. Te Clermont-Ferrand zou Vrij dag een 48 uur staking beginnen bij de bandenfabriek van Miche- lin. ZEVEN PRIESTERS IN CHINA GEARRESTEERD LONDEN, 21 Aug. Veilig heidsstrijdkrachten hebben in de Chinese provincie Sjantoeng, al dus deelde Tass Donderdag mede, zeven Katholieke priesters op beschuldiging van spionnage in hechtenis genomen. De leider van de groep is, volgens Tass, de Bel gische pater Raymond de Eger. De organisatie zou ontdekt zijn met medewerking' van de bevol king en „Katholieke patriotten". (Advertentie) -melkDe kinderen zijn er del op De 28 jarige W. F. Baron v. d. Borch tot Verwolde, die in 1948 naai' Canada emigreerde en werkzaam was in een landbouw- en houtbedrijf, is daar door een vallende boom getroffen en ge dood. Een half etmaal later be reikte zijn vader, de oud-burge meester van Buurmalsen het be richt, dat ook zijn schoondochter tengevolge van een hart-aandoe- ning was overleden. Twee zeer jonge kinderen blijven achter. Juist drie weken geleden waren de vader en moeder van de ver ongelukte emigrant, die hun eni ge overgebleven zoon was nadat hun oudste zoon in de oorlog door de Duitse bezetting om het leven kwam, na een bezoek van drie maanden aan hém Canadese k.nderen in ons land terug gekeerd. Sanders in Engeland aangekomen De door de Hongaarse autori teiten op vrije voeten gestelde Britse zakenman Sanders is Don derdagmiddag, vergezeld door zijn gezin, per vliegtuig te Lon den aangekomen. Naumann bekogeld met tomaten Naumann, de vroegere staats secretaris van Goebbels is Don derdagavond te Kiel op een ver kiezingsvergadering met tomaten en rotte eieren bekogeld. Het spreken werd hem onmogelijk ge maakt door gejoel in de zaal en uitroepen als „Naumann er uit". Een groot deel der aanwezigen hief het lied van de vakbond aan, toen de politie de vergadering reeds vijf minuten na de ope ning sloot. TEHERAN, 20 Aug. De Perzische hoofdstad gonsde vandaag van geruchten. Mossadeq zou zijn toevlucht heb ben gezocht in het Zuiden van het land, temidden van zijn trouwe aanhangers, de leden van de Kasghaistam. Deze stam bezit 20.000 gewapende aanhangers en zij zijn het, die het Zuiden van Perzië practisch regeren. Zelfs toen bekend werd gemaakt, dat Mossadeq gearresteerd was, bleef de ongerustheid bestaan om hetgeen vanuit het Zui den des lands te verwachten is. Dr. Mossadeq, die zijn volk zo vele maanden door een roes van opgezweept nationalisme naar een onbestemd doel heeft geleid, werd door soldaten van generaal Zahedi in een huis in het centrum van Teheran gearresteerd. Vol gens radio-Teheran, die de nor male uitzending voor dit nieuws bericht onderbrak, zouden ook dr. Moazami, voormalig voorzitter van de Perzische Tweede Kamer de minister van Binnenl. Zaken Donderdagmorgen kreeg de Sjah in Rome het telegram van en' dr. Sjajegan, Mossadeq's premier Zahedi dat hem naar Perzië terugriep. Men ziet hem rechtskundige adviseur, die zich er hier mee zwaaien. De Sjah is gisteravond per K.L.M. naar in gezelschap van de voormalige r, Jr premier bevonden, zijn gear- Baaam tw e, »erd Zahedi is bezig zijn overwin ning op de aanhangers van Mos sadeq en Fatemi snel te consoli deren, temeer, daar volgens ge zaghebbende kringen in Teheran reeds onlusten onder de Kasghai stam in het zuiden waren uit gebroken. Zetten deze moeilijk heden door, dan zal generaal Za hedi gedwongen worden zijn strijdkrachten in de hoofdstad aanzienlijk te verminderen, ten einde de nieuwe dreiging vanuit het zuiden het hoofd te kunnen bieden. Wanneer Zahedi zijn troe pen naar het zuiden zou dirige ren, zullen waarschijnlijk de com munisten en extreme nationalis ten. ''e zich gezimenlijk 'egen het nieuwe regime gekeerd heb ben, toeslaan en proberen in de hoofdstad het heft in handen te krijgen. Vanuit militair oogpunt bezien kan de belangrijke Bakhtiarstam het strategisch evenwicht echter herstellen. Deze stam, die eveneens zeer strijdvaardig is en over een uit muntende cavalerie beschikt ,is trouw aan de Sjah. Koningin So- raya is uit deze stam afkomstig. Sinds gisterenmiddag is de rest van Iran volledig in handen van Zahedi. Officiëel is bekend ge maakt dat Ali Heyad, die in de regering Mossadeq de portefeuille van justitie beheerde, maar thans een van de naaste medewerkers van Zahedi is, vanmorgen per vliegtuig uit Teheran naar het zuiden is vertrokken, om daar als gouverneur-generaal de controle over de Kasghais op zich te ne men. (zie ook pag. 3) Amerikaanse communisten schuldig bevonden PITTSBURGH Vijf leiding gevende communisten uit de Amerikaanse staat Pennsylvania zijn Donderdag te Pittsburgh schuldig verklaard aan samen zwering tot omverwerping van de staat. De jury beraadslaagde 30 Mossadeq is gearresteerd. Gisteravond om zeven uur zwaaide een zwarte limousine het tuinhek van de Officiers club te Teheran binnen. Op de achterbank zat, bevend en bleek, dr. Mossadeq in pya ma. Eerder op de dag had gene raal Zahedi, die Perzië van achter zijn bureau in de Offi ciersclub regeert, Mossadeq het leven gegarandeerd, mits deze zich binnen 24 uur zou melden. Zahedi had deze ga rantie gegeven op verzoek van de Sjah. Daarop telefoneerde de on dergedoken oud-premier naar generaal Zahedi. Hij meldde zich. En om zeven uur, terwijl de omliggende straten door tanks en troepen waren af gezet en machinegeweren op de tuinmuren stonden op gesteld, zwenkte de zwarte limousine het tuinhek binnen. Met Mossadeq op de achter bank in pyama. Toen Mossadeq de deur van Zahedi's bureau naderde, sprong Zahedi op uit zijn bu reaustoel om de ex-premier te begroeten. Zahedi snelde hem met uitgestrekte hand tege moet en was de eerste die de traditionele groet uitsprak „Salaam Aleykom" (Vrede zij met u). De man die iri Iran het eerst deze groet brengt bij een ont moeting, geeft daardoor uiting aan zijn respect voor degene, wien de groet geldt. Mossadeq glimlachte flauw tjes, maakte een stijve buiging en antwoordde nauwelijks hoorbaar „Aleykom salaam" (Ook met u zij vrede). Nog steeds was hij in pyama.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1