Inzake U.K. Ambachtsschool staakten de stemmen SCHOOLTASSEN Na een raadsdiseussie van bijna vijf uur Ontsmettingsinrichting Witte Kruis in handen Ver. Brandstoffenhandel 8 October-viering met andere festiviteiten FAHNER's Lederhandel In September heel wat scholen in nieuw gebouw Vrijdag 21 Augustus 1953 Pagina 3 iën Hofstede loemmgen brandweer DFOONPLATEN ER KIEBERT Fietstassen - Weekendtassen Huigbrouwerstraat 6 - Alkmaar Wielerronde over 100 km. Concert uitgesteld H.S.V.-NIEUWS KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN e deel nog in opbouw aarvan er enkele op ;n nog niet eens ver aren. Maar die komen eus. Want, dat hebben en daar eens gevraagd, exploitanten slaan de kermis niet graag is meestal „wel goed r Op de Nieuwe Sloot alle oude bekenden jaren: het vliegbom- e bumperspelen, de de duikbootspelen, het ;n de verschillende ha- mrkramen. de nougat- ramen en de gebak- en ien .Het is net zoals het Hofplein vond de weer een plaatsje, en staat de nog nieuwe ie vorig jaar op 8 Oct. erst in Alkmaar ver- t zijn de kooien aan aan de armen in 't rond irizontaal en verticaal, endien om hun eigen as laien, zodat U de ker- •lijk op zijn kop ziet elgië schijnen ze gek te apparaat, en een jochie jrg van niet twee maar turf hoog, ging er achtereen in, omdat de em niet over de kop 'dij kreeg tenslotte zijn k, op de korte Nieuwe weer de diverse kra- k de Londen Express, eel wordt op waardige wijze afgesloten door oude draaimolen met ;n en zijn van kleur de lichtjes. nog de verscheidene p de Laat, waar ook liniatuur-babymolentje heeft gevonden, en, lie niet vergeten, de raam op de Stenenbrug sluitstuk van zo menige id. gaat dan het feest want een feest is het door het lawaai, het gepiep, de verscheiden- „luchtjes" van diverse de drukte en al het de weergoden nu ook iichtknijpen Advertentie) bij de oogarts en i een bril hebben, dacht, 't gaat om n en kocht een ril van GESTRAAT 61 ALKMAAR t de portefeuille ester en wethouders adjunct-brandmeester )orn en de brandweer- de Wit van het korps ■ht" bevorderd onder- c tot brandmeester en ndmeester bij dat rts hebben burgemees- ïouders tot brandweer- t korps „Burgerplicht" A. F. van Meene en 'eerman bij het korps P. van de Leijgraaf on, allen wonende al- iericht blijkt, dat weer ;n bij de brandweer i buiten degenen, wier nog steeds in porte- sn. Als deze benoemin- actie zijn van B. en W. iport, dat de comman- ie Brandweer vóór 15 an B. en W. moest uit- in wijst dat in de rich er bezwaren bii de bestaan tegen terug- e uitgetredenen. ;en in dat geval, dat mingen verdere gevol- hebben die ons niet ing van de brandweer ezicliti«ing pr Leeuwscliool \R De Van der al, gelegen nabij de Zwiigerlaan alhier, ■nsdag 26 Augustus a.s. r officieel in gebruik nomen, 's Avonds zul- en belangstellenden :enheid worden gesteld te bezichtigen en wel in 21.30 uur. ramenplnk !UM Met mganf gustus gaf het P.W.N. g tot het plukken van de duinen Dagelijks liet alleen Castricum- - ook veel badgasten beklauteren om een en te bemachtigen. Advertentie) accordeon. en zang- dohner mondharmoni- lanse gitaren; Blok- dandolines, Banjo's: nieuwste muziek- ij: alkmaa* ALKMAAR Na bijna vijf uur discussie over het verzoek van de Stichting R.K. Ambachtsschool „St. Willibrordus" om ingevolge art. 25 van de Nijverheidsonderwijswet de stichting van een tweede am bachtsschool noodzakelijk te verklaren, kwam tegen middernacht het voorstel van de meerderheid van het college om aan dit verzoek te voldoen, in stemming; met het resultaat dat 12 stemmen voor en 12 stemmen tegen werden uitgebracht, zodat de stemmen staakten en over het verzoek in een volgende vergadering vermoedelijk voor 25 Augustus opnieuw zal moeten worden gestemd. Afwezig was de heer Holsmuller; voor het verzoek stemden de negen leden van de K.V.P.-fractie, de twee leden van de Prot. Chr. Fractie en het P.v.d.A.-lid de heer K. Kirpensteijn. Tegen stemden de leden van de P.v.d.A„ V.V.D. en de communisten. De publieke tribunes waren tijdens dit Ambachtsschooldebat geheel bezet. De heer Venneker IKVP) open de de rij van sprekers en be treurde het, zoals hij in 1951 had gedaan, dat er in het college geen eenstemmigheid bestond over de kwestie, die niet alleen een ka tholiek doch ook en vooral een Alkmaars belang is. Toch is er enig verschil, omdat nu de meer derheid van het college voor in williging van het verzoek is, ter wijl er in 1951 nog slechts een minderheid was; voorts is de meerderheid der adviezen nu voor, terwijl deze in 1951 er tegen was. Er is wel degelijk reden voor de Raad, om er nu anders over te denken, gezien de belangrijke argumenten, die het Stichtings bestuur heeft aangevoerd. Spr. verdedigde het recht der ouders, om zelf het onderwijs te kiezen voor hun kinderen en her innerde aan het standpunt door wethouder Coerts in de Commissie v. Onderwijs ingenomen, die zei, dat a 1 s er een 2de ambachtsschool moest komen, dat een katholieke zou moeten zijn. Spr. wees voorts op de grotere toeloop van leerlingen naar het nijverheidsonderwijs en verwees naar de ambtelijke rapporten van G.A.B., Ec. Teehn. Dienst en van de Inspecteur van het N.O. De bestaande ambachtsschool kan deze aanwas niet blijvend opvan gen; ook op dit punt is er iets veranderd sedert '51. Spr. vreest geen ontvolking van de bestaande ambachtsschool, zoals ook de ge schiedenis in Hoorn en Schagen uitwees. Spreker deelt eerder de vrees van de Inspecteur, dat de ambachtsschool te groot zou wor den. Het verwijzen door de wet houder naar de Don Bosco-a.b.s. te Amsterdam, die 804 leerlingen telt, kon spr. niet gelukkig vin den: door de houding van de Am sterdamse Raad is de stichting van een 2de R.K. ambachtsschool aldaar nog steeds tegengehouden. Men moet bovendien niet alleen het aantal leerlingen in het oog houden, doch ook de verdeling daarvan over het aantal klassen. In 1950 dacht men aan vergro ting van de a.b.s., met het oog op de uitbreiding der industrie: in 1951 was dit ineens niet meer nodig. De bestaande verbouwing is geen uitbreiding. Spr. onderschrijft de visie van de Inspecteur dat het rekening houden met de toekomst is, als over twee jaar met de bouw van een R.K. ambachtsschool begon nen kan worden. Aan de hand van de gegevens van het Stichtingsbestuur wijst spr. nog Op het verschijnsel, dat jongens in een ander vak werden opgeleid, dan zij hadden gekozen, waaruit blijkt, dat er voor alle vakken niet de nodige ruimte is. De twee gekozen vakken: tim meren en machine bankwerken, lijken spr. goed gekozen; zij bie den een basis tot opleiding in andere vakken. Vooral voor deze vakken zal er in de naaste toe komst voldoende plaatsingsmoge lijkheid zijn. Spr. citeert voorts ir Keesman, die op een bijeen komst van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs de ouders aanspoorde hun kinderen in de bouwvakken te laten opleiden, gezien de grote activiteit in de bouwnijverheid in de naaste toe komst. De landbouw kan niet voldoen de werkkrachten opnemen, zodat de jongelui staan voor de keus van emigratie of naar de indus trie: in beide gevallen is goede vakopleiding gewenst. Veel meer leerlingen zouden het nijverheidsonderwijs volgen, als er een R.K. ambachtsschool zou zijn. De 15 gemeenten, die adhaesie aan het verzoek betuig den, gaven dan ook blijk van een vooruitziende blik. Het is niet on denkbaar, aldus spr., dat als de Raad het verzoek weer afwijst, dat de R.K. ambachtsschool dan elders zal komen en dat zou voor Alkmaar funest zijn. Het is werkelijk een Alkmaars belang van de eerste orde, dat de R.K. ambachtsschool in Alkmaar komt. Spr. is het niet met de wethou der van Onderwijs eens, dat het onderzoek niet volledig is ge weest; art. 25 van de Nijverheids onderwijswet vraagt niet dat uit gebreide onderzoek, dat de wet houder zou willen instellen; bo vendien heeft men sedert 1951 de gelegenheid gehad een nader 'on derzoek in te stellen. Van deze wethouder die toch op het gebied van scholenbouw getoond heeft, dat hij van aanpakken weet, valt het spr. tegen, dat hij zich tegen de bouw van deze school verzet. Het argument, dat in het be stuur van de bestaande ambachts school 2 R.K. personen zitten, vindt spr. zwak. Naar verhouding tot het aantal leerlingen is dit te weinig, zoals ook met het aantal leraren het geval is. De gedachte van de federalis tische schoolstructuur of van aparte scholen voor het vakonder wijs en het vormingsonderwijs verwerpt spr. In dit laatste geval zou er toch een tweede school gebouwd moeten worden. Naar spr.'s mening kunnen beide ambachtsscholen de bestaande en een R.K. heel goed naast elkaar werken; zij zouden eikaars gegevens kunnen uitwisselen in het belang van het onderwijs. Dat de Inspecteur zijn advies geeft, voor hij de argumenten van de Raad kent, vindt spreker helemaal niet merkwaardig, zo als de wethouder opmerkte; het is belachelijk te veronderstellen dat de Inspecteur, die toch op het gebied van het N.O. deskundig is en ook met de plaatselijke en ge westelijke omstandigheden be kend is, zijn mening niet zou kun nen geven. Spr. blijft van mening, dat de bestaande ambachtsschool zijn top-capaciteit bereikt heeft, dat de beide gekozen vakken goed gekozen zijn en dat'grote groepen van jongens geen nijverheids onderwijs zullen volgen, als er geen R.K. ambachtsschool komt. Het is een arbeidersbelang van de eerste orde. doch het is ook een Alkmaars 'belang van de eerste orde, dat er een R.K. ambachts school komt. Spr. hoopt, dat de Raad in meerderheid zal staan achter de meerderheid van het college. Tegenstanders De heer Torenvlied (CPN) zag het debat gaarne gevoerd in de principieële lijn. Hij sprak van een onderwijstragedie die oorzaak is van nationale verdeeldheid. Aan het recht van de Rooms Katholieke ouders wilde spr. niet tornen, doch het is de vraag, of dit recht gerealiseerd kan wor den. De arbeidersklasse vraagt ook om recht, doch haar geluid is dat van een roepende in de woestijn. Als er op onderwijsge bied een grotere verdraagzaam heid heerste, zou dat de staat milldoenen besparen. Spr. wil het nationaal belang voorop stellen, doch is van mening, dat Alkmaar met een R.K. Ambachtsschool bo ven haar stand zou leven. Volgens spr. is de sfeer op de bestaande ambachtsschool niet nadelig voor de Katholieken. Hij acht het voor de algemene vorming van de Rooms Katholieke jongelui van groot belang dat zij met anders denkenden leren omgaan. Mevr. Holzmuller (WD) is van mening, dat er sinds 1951 niet zo heel veel is veranderd. Het standpunt van de WD is deze. Spr. is van mening, dat op grond van de ambtelijke ad viezen, die allen duidelijk de noodzaak van de bouw van een tweede ambachtsschool aange ven, aan het verzoek moet wor den voldaan. Ook de andere ad viezen zijn in meerderheid voor; spr. protesteert dan tegen een artikel in de Alkmaarse Courant, dat hij sensationeel en foutief noemt; het ademde een geest ten aanzien waarvan spr. zich af vraagt, of de lezers uit Prot. Chr. kringen dat wel zullen ne men. De sensatie was laag bij de grond; er werd gespeculeerd op dingen, die binnen veertien dagen hier te gebeuren staan. Foutief was het blad, toen het beweerde, dat de heer v. d. Bor den in 1951 uit financiële over wegingen tegen inwilliging van het verzoek was; het waren slechts politieke redenen, die het standpunt van de heer v. d. Borden bepaalden. Het blad maakte er voorts bezwaar tegen, dat het verzoek nu zo ineens behandeld moest worden. Het wist blijkbaar niet, dat het op wettelijke gronden binnen zes maanden aan de orde moest ko men en dus niet kon wachten op de nieuwe raad. Het zou ech ter voor de R.K. Abs. niet on dienstig zijn, als het nog veer tien dagen kon wachten. Spr. heeft de indruk, dat er in de nieuwe raad een meerderheid voor zou zijn. De Alkm. Crt. schijnt nog steeds niet te begrij pen, dat er mensen zijn die con fessioneel onderwijs wensen en verwijt de voorstanders van Bij zonder onderwijs schotjes-geest; dat kan niet door de beugel. Als men een schotje weg wil halen, aldus spr. laat men dan alle kinderen naar de school met de Bijbel sturen. De R. K. ouders, maken met meer recht bezwaar tegen het openbaar onderwijs dan de heer Torenvlied c.s. kunnen hebben tegen het confessionele onderwijs. Spr. betoogt dat de noodzaak van een tweede abs. aanwezig is. En Alkmaar is het aan zich als cen trumplaats verplicht, ervoor te zorgen, dat de school niet in een andere plaats komt. De school heeft een aanlooptijd nodig en het financieel bezwaar deelt spr. niet. Als de tweede abs. geen katholieke zou zijn, zou zij evenveel kosten als een an- dére. Spr. doet een ernstig be roep op de raad, zich aan te slui ten bij de meerderheid van het collegë en recht te doen aan een grote bevolkingsgroep De heer Kirpensteijn is van mening, dat de zaak thans beter uit de doeken is gedaan. De Ka tholieken voelen zich vaak in 'n hoek gedrukt. Het politiek aspect moet er echter buiten blijven en spr. wil dan ook alleen op zijn geweten afgaan. Voor spr. staat vast, dat er binnen afzienbare tijd een tweede abs. moet komen en het is redelijk, dat dat een Katholieke zal zijn, omdat. 43 van de bevolking katholiek is. Niet voldoen aan het verzoek zou blijk geven van onverdraag- rmi oiaimpuui va-li uc v v xj ia niet gewijzigd. Het bezwaar, dat zag£nef£er Sietsma refereerde zich namens zijn fractie aan de leerlingen in een ander vak wor den opgeleid, dan zij wensen, blijft ook bestaan bij de stich ting van een Katholieke am bachtsschool, omdat die slechts in twee vakken onderwijs gaat geven. Voorts vreest spr. dat de markt met timmerlui overvoerd zal raken. Voorstanders De heer Hoytink noemt art. 25 een monster-artikel omdat het geen objectieve normen aangeeft, welke de raad in acht moet ne men. Spr. hoopt op een spoedige wijziging van de N.O. wet in nota van de Weth. van Onder wijs, en was van mening, dat de behoeftefactor nog niet aanwezig is. De heer v. d. Borden (C.H.) herinnert eraan, hoe op het on- derwijscongres van de P.v.d.A. in '52 en uit een rapport van de onderwijscommissie van de P.v. d.A. blijkt, dat men daar de grondgedachte van de pacificatie erkent, ook t.a.v. het N.O. Spr. is dankbaar voor de houding van de heer Kirpensteijn, die de consequentie van dit principe durfde te aanvaarden. Nu de Rooms-Rode samenwer king is gebroken, behoeft spr. niet meer uit politieke overwegin gen zijn stem aan het voorstel te onthouden. Mr Berkhouwer (V. V.D.) wilde de kwestie alleen zakelijk bekijken. Hii kan het billijken dat men streeft naar confessioneel onderwijs. T.a.v. het N.O. geldt de wette lijke bepaling echter niet. Hij acht N.Ö. op levensbeschou welijke basis niet nodig. Hij vraagt de tegenpartij ook ver draagzaam te zijn door op het gebied van het N.O. geen ver deeldheid te brengen. De bestaan de abs. kan de toeloop van leer lingen nog wel verwerken. Alk maar is wel centrumgemeente, doch dat betekent nog niet, dat men alles van Alkmaar kan ver langen. Onvolledig onderzoek? De wethouder van Onderwijs de heer Bakker (Arb.) was ook onaangenaam getroffen door het artikel in de Alk. Crt. dat een ongezonde sfeer schiep. Spr. is ervan overtuigd, dat zijn stand punt zuiver in de koers van de P.v.d.A. gaat. Uit spr.'s standpunt blijkt wel, dat de P.v.d.A. bij het samengaan met de K.V.P. geen koe-handel heeft gedreven. Vol gens spr. had {het Stichtingsbe stuur beter gij' icumenteerd voor de dag moeten komen en een betere keuze van vakken moeten doen. Het is spr. bedoeling niet, dat de school uit Alkmaar weg blijft. Hij acht het democratisch onjuist, dat de Inspecteur van het N.O. het stichtingsbestuur van advies diende over een zaak, waarover hij later de minister moet adviseren en spr. is geneigd, de mening van de Inspecteur naast zich neer te leggen. De ad viezen van de vakorganisaties bieden z.i. niet voldoende stof, om de noodzaak te beoordelen. Met het oog op de emigratie acht hij een tweede ambachtsschool niet nodig; de emigranten zouden ons land te duur worden. Spr. blijft bij zijn conclusie, dat de bestaande abs. voorlopig de groei nog wel kan opvangen. Mr. Leesberg (K.V.P.) is van mening, dat er sinds 1951 wel degelijk iets is veranderd. Er is meer documentatie er is een meer derheid in het College en twee raadsleden zijn tot andere ge dachten gekomen. De heren To renvlied en Berkhouwer praten wel over verdraagzaamheid, doch laten het bij woorden. Spr. wijst op de verdraagzaamheid die de Katholieken steeds ten opzichte van het openbaar onderwijs heb ben ingenomen. Het argument van de heer Torenvlied, dat het bijzonder onderwijs millioenen verslindt, gaat niet op. De Katholieke scholen zijn allen bezet en als er geen bijzonder onderwijs was, zouden er even veel scholen voor e e kinderen moeten zijn. Het adres van het N.V.V. had spr. goedgedaan; het geeft een objectiever mening weer dan waarvan hun vertegenwoor digers in de raad blijk geven. Onbegrijpelijk vindt spr. het dat wethouder Bakker het advies van de Inspecteur naast zich neerlegt: dat mag hij niet. Het standpunt van de weth. t.a.v. de emigranten die hij ongeschoold de woestijn in wil sturen, noemt spr. hard vochtig. De financieele consequen ties acht spr. voor Alkmaar geen bezwaar. Weth. Bakker handelt tegen de genade in, zou spr. willen zeggen. Door mee te werken aan de stichting van de Abs. zou hij op een prachtige wijze zijn pe riode van Weth. van Onderwijs beëindigen. De voorzitter betoogt aan de hand van de bevolkingsprognose van de Economisch Technologi sche Dienst, dat de uitbreiding moet komen van het N.O. Meer dan 40 pCt. der kinderen bezoekt de Katholieke scholen. En het ligt daarom in de rede, dat de tweede abs. een Katholieke moet zijn. Spr. eerbiedigt het standpunt van degenen, die confessioneel on derwijs wensen al wenst hij zich te distanciëren van de vraag, of er ook confessioneel nijverheids onderwijs moet komen. Spr. wijst op de grote geneigdheid in andere gemeenten, om daar de abs. te stichten en noemt het een Alk maars belang dat de school in Alkmaar gevestigd wordt. Voor spr. zijn er geen gronden om dit verzoek af te wijzen. Hij geeft de raad ernstig in overweging, de school een aanloopperiode van twee a drie jaar te gunnen. Replieken De heer Venneker vindt, dat de heer Torenvlied vijftig jaar op achter is. Hij herinnert aan een uitspraak van Weth. Westerhof, die zei, dat het onderwijs in Alkmaar niets minder zou kosten, als er geen Katholieke scholen waren. Spr. verheugt zich over het standpunt van de heer Kirpen steijn en verzet zich tegen een nader onderzoek, dat teveel tijd zou vergen. Wanneer het rapport van de Inspecteur anders had ge luid, dan zou de Weth. het niet naast zich hebben neergelegd. Wethouder Coerts acht de eco nomische noodzaak nog niet aan wezig en de stichting van een tweede ambachtsschool financieel niet verantwoord. De bestaande abs. kan de leerlingen nog wel drie jaar verwerken. Wanneer het verzoek werd ingewilligd, zou dat voor Alkmaar tot en met 1956 50.000,a 60.000,kosten. De Katholieken moeten nog maar even geduld hebben. De heer Torenvlied betoogt, dat als een I tweede abs. noodzakelijk i,s B. en W. met een voorstel hadden moeten komen, daarna kon wor den uitgemaakt, of het een Ka tholieke school had moeten wor den. De heer Kirpensteijn is niet „doorgebroken" maar „losgebro- kep" De heer Hoytink had met ge noegen geluisterd naar de voor zitter, wiens standpunt hij het enig juiste noemde. Aan het ge praat van de heer Torenvlied over verdraagzaamheid hecht spr. geen waarde. De heer Torenvlied had beter ronduit kunnen zeggen, dat van hem nooit iets te ver wachten is, als het gaat over confessioneel onderwijs. Spr. ver wijt de heer Berkhouwer dat hij nog steeds hetzelfde standpunt in neemt als zijn geestverwanten van honderd jaar geleden, die met de minderheid geen rekening hielden. Is dat verdraagzaamheid? Spr. geeft de raad in overweging, op grond van de ambtelijke ad viezen recht te doen aan een groot deel van de bevolking. Mr. Berk houwer verzekert, de raad, dat bij zijn fractie geen politieke over wegingen m het geding zijn ook niet ten aanzien van de nieuwe wethoudersformatie. Hij tartte een ieder het tegendeel te bewijzen. Nogmaals verklaart spr. dat de (Ingezonden) Gegarandeerd waterdicht bruin Zeildoek 3.98 Idem dubbele collegemodel 7.35 Echt spaltleder 9.98 8.65 6.37 Volrundleder 13.65 J #48 Blank tuigleder m. 2 voortassen en 2 verstelb. sloten 2.48 Idem, extra grote maat 15.95 Idem met tussenschot 18.85 Schoolétuis, gevuld 3.98 2.68 1.95 1.48 0.98 ALKMAAR Welgemoed heeft de Raad van Alkmaar zich gis termiddag gezet aan de behandeling van een agenda, die 44 punten omvatte, waarvan er enkele zeer belangrijk waren en een langdurige discussie uitlokten. Men kan van deze oude raad niet zeggen, dat men er zich, staande op de drempel, met een Jantje van Leiden van heeft afgemaakt, want men discussieerde met een jeugdig vuur, zoals men die van de komende jonge Raad zou verwachten. Het water van de Schelphoek wordt gedempt en hoe het met de nood zakelijkheidsverklaring van een Katholieke Nijverheidsschool is af gelopen, kan men elders in dit blad uitvoerig vinden. De Raad be gon met een applausje aan het adres van de heer van der Berg, die met gevaar voor eigen leven een kind had gered uit het water van de Oudegracht, waarmee de voorzitter hem feliciteerde. De heer Holsmuller van de V.V.D.-fractie was met kennisgeving afwezig, wegens vacantie. Ingekomen beloofde beide punten in de Onder de ingekomen stukken Commissie van Beheer te bren- bevonden zich verschillende ver zoekschriften om subsidie, die al le bii de behandeling van de ge meentebegroting voor het dienst jaar 1954 aan de orde zullen ko men. Op zijn verzoek werd (eer vol) ontslag verleend aan de heer G. J. van Kesteren als leraar Duits aan de Handelsavondschool zulks wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Idem aan mej. I. Praetorius, en de heren H. Lamberts en W. Poeze, resp. onderwijzeres Jan Ligthartschool, vakonderwijzer lichamelijke opvoeding openbare lagere scholen, en onderwijzer Kohnstammschool V.G.L.O. Naar aanleiding van het ver slag over 1952 van de schoolart- sendienst Alkmaar, Heiloo en Limmen zeide de heer van der Borden, dat de gemeente Heiloo in enkele opzichten een hiaat vertoonde, waarover B. en W. met het college van Heiloo over leg tot verbetering diende te ple gen. Het was hem voorts ter ore gekomen, dat enkele onderwijzers niet van zins zijn, medewerking te verlenen bij de controle op gen, al voegde hij eraan toe, dat de tweede opmerking van de heer van der Borden niet op Alk maars onderwijzend personeel betrekking had. Bittere pil Naar aanleiding van het laatste ingekomen stuk besloot de Raad in verband met de uitslag van aanbesteding van de bouw van 20 gemeentewoningen aan de Trompstraat het grondvoorschot en het bouwvoorschot van 23.000,— onderscheidenlijk 176.304,42 te verhogen tot 27.239,48,— en 188.000,—. waardoor de huur gesteld moet worden van f 6.30 op 6.90 per week. De voorzitter had eerst verteld hoe het gekomen was, dat de Raad zich daarbij eigenlijk moest neerleggen. De laagste in schrijving bij de aanbesteding lag aanmerkelijk hoger dan de begroting, die op zich zelf ook al weer te hoog lag. De directeur van O.W. probeerde vergeefs tot een lager bedrag te komen. De bouw moest echter spoedig wor den gegund. Daarom werden wij zigingen in het bestek aange- hoofdonrein e.d. De voorzitter bracht, waardoor bespaard kon worden, doch die niet ingrijpend de kwaliteit van de te bouwen woningen zullen aantasten. Een extra crediet moest worden ge vraagd. omdat de bouw geen langer uitstel kon verdragen. Een nieuwe aanbesteding zou geen resultaat hebben opgele verd. Het kan niet anders, of we moeten deze bittere pil slik ken, zei de voorzitter. Geschenk in dank aanvaard De Raad besloot in dank te aanvaarden het geschenk van mej. A. S. van Stam aan het Ste delijk Museum, het portret van de heer C. van Stam (vóór diens overlijden een hekend Alkmaars ingezetene), geschilderd door Jaap Weijand. Met de polder Overdie en Achtermeer werd een ruiling van grond aangegaan in verband met het bouwrijp maken van een terrein bij de Heilooerdijk. De Raad besloot voorts, van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis" aan te kopen het gebouw aan het Kwakelpad, waarin de ontsmettingsinrichting was gevestigd, voor een bedrag van 30.000,op voorwaarde, dat de, met haar door de ge meente gesloten overeenkomst van erfpacht, onderscheidenlijk van ingebruikgeving van de bij behorende grond beëindigd wordt. Tevens besloot men, het gebouw en de grond aan de Ver enigde Brandstoffenhandel te verkopen voor de prijs van 60.650,onder enkele voor waarden. Nieuw Consultatiebureau Van de Staat der Nederlanden kocht de Raad een perceel grond nabij de Seheteldoekshaven voor 4.061,50 en besloot het terrein voor ten hoogste 75 jaar aan de Noordhollandse Vereniging tot bestrijding der Tuberculose in erfpacht af te staan tegen een canon van f 2.50 per jaar, voorts B. en W. te machtigen, tot het verplaatsen van een zich op dat terrein bevindende keet en het aanleggen van een straat op het terrein en daarvoor een crediet beschikbaar te stellen van 18.040,opdat de Vereniging kan komen tot de bouw van een nieuw Consutatiebureau. Onderwijsvoorstellen Voor enkele bijzondere scho len werd door de Raad mede werking beloofd voor de aan schaffing van gordijnen, linoleum, filmstrookprojectoren, meubilair en leermiddelen. Aan de besturen der R.K. Be waarscholen en het bestuur der Vereniging tot bevordering van Christelijk Kleuteronderwijs al hier (Het eerste voor wat be treft het gebouw bij de Ruysdael- kade vroeger in gebruik geweest als Rijkslandbouwwinterschool) werd ontheffing verleend van de bepaling, dat de school minstens 96 geregeld schoolgaande leer lingen moet tellen om te voldoen aan een voorwaarde waarop aan Bijzondere Kleuterscholen sub sidie uit de gemeentekas wordt verleend. Vergoeding Vakonderwijs Voor het Bijzonder Lager On derwijs werden enkele bedragen vastgesteld en toegekend als ver goeding in de kosten van vak onderwijs voor een gedeelte of het gehele jaar 1951. De Handels school werd een crediet van 4.347,toegekend voor aan schaffing van instrumentarium, chemicaliën en andere leermid delen. Nieuwe Kleuterscholen B. en W. werden gemachtigd, over te gaan tot de bouw van een kleuterschool ten behoeve van het neutraal kleuteronder wijs op een terrein tussen de Jan Steenstraat en de Ruysdaelkade; hiervoor werd een bedrag van 93.600,toegestaan voor bouw kosten en 23.375,voor kosten van de grond. Het schoolgebouw zal t.z.t. worden verhuurd aan het bestuur van de Alkmaarse Fröbelschool tegen een huurprijs van 250,per jaar, per lokaal. Drie lokalen gelijkvloers van het schoolgebouw Brillesteeg werden met ingang van 1 September a.s. verhuurd aan de Huishoud- en Industrieschool tegen een huur prijs van 300.- per lokaal per jaar. Voor dekking van de kosten van eerste inrichting van het houten schoolgebouw van vier klassen aan het Zeglis werd aan de Vereniging Alkmaarse Frö belschool een bedrag van 8.397,ter beschikking ge steld. Aan het bestuur van de R.K. Kleuterscholen stelde de Raad een bedrag van 9.980,ter beschikking voor dekking van kosten van eerste inrichting van drie lokalen in het schoolgebouw bij de Ruydaelkade. W eersverivavh ting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Vrijdag- avond tot Zaterdagavond. KOEL EN WINDERIG DE BILT, 21 Aug. Plaatse lijk enkele buien, hier en daar met onweer, maar ook nu en dan opklaringen. Matige, af en toe krachtige Westelijke wind. Koel weer. V.V.D. de onderwijspacificatie ten volle accepteert doch meent op zakelijke motieven het verzoek te moeten afwijzen. Met wethouder Bakker acht spr. de handelwijze van het N.O. niet geheel elegant. De heer de Zeeuw zegt aan het adres van de communisten, dat het recht van de arbeiders hier •buiten discussie had moeten blij ven. Want het gaat niet aan, om dit verzoek af te wijzen omdat de arbeiders niet aan hun trekken zouden komen. Het standpunt van de V.V.D. die alleen voor de pacificatie is, als de wet daartoe verplicht, kan spr. niet loyaal noemen. Aan het adres van de P.v.d.A. zegt spr. dat deze krachtens het program van samenwerking dient mede te werken, nu uit ambtelijke advie zen blijkt, dat de tweede am bachtsschool noodzakelijk is. Het blijkt dat het bij de P.v.d.A. thans een kwestie van onwil is. Als de heer Bakker de adviezen niet objectief vindt, dan noemt spr. dat beledigend voor degenen, die deze adviezen hebben samen gesteld. Het voorstel komt hierna in stemming, met het reeds gemelde resultaat. De voorzitter deelde mede, dat het voorstel in de raadsvergadering van 1 September opnieuw in stemming zal worden gebracht, doch Mr. Berkhouwer wijst erop, dat voor 25 Augustus op het verzoek moet worden be slist, zodat voor die datum nog een raadsvergadering moet wor den uitgeschreven. De voorzitter zegt nadere overweging toe. ALKMAAR. Gisteravond hield de 8 Octohervereniging een vrij druk bezochte ledenvergade ring in de bovenzaal van Café Centraal, tijdens welke vergade ring naast diverse aangelegenhe den van huishoudelijke aard ook de plannen voor de aanstaande viering van Alkmaars Ontzet glo baal werden ontvouwd. Na opening door de voorzitter, mr G. A. de Lange, memoreerde de secretaris in zijn jaarverslag over 1952 het bezoek van H.M. de Koningin en Prins Bernhard aan Alkmaar bij de opening van de Friese Brug, tijdens welk be zoek door H.M. een gedenksteen werd onthuld in de blootgelegde oude stadsmuur. Dit vormde een hoogtijdag voor de vereniging. Tevens wijdde de secretaris enige woorden aan de feestviering van vorig jaar, die zo voortreffelijk slaagde. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat over 1952 de inkomsten f 10.716.26 bedroegen en de uitgaven f 11.438.25, zodat een nadelig saldo van f 721.99 ge boekt werd, dat echter voor een belangrijk deel is ontstaan door het betalen van enkele verjaarde rekeningen. Tot rekeningcommissie werden benoemd de heren Holsmuller en Pijl. De periodiek aftredende be stuursleden, de heren Th. Wortel en W. Hartong van Ark, werden bij acclamatie herkozen, 't Heen gaan uit het bestuur van de heer H. Stikkel, die meer dan 25 jaar zijn beste krachten aan de ver eniging gaf. werd door de voor zitter met enige weemoed bekend gemaakt en het bestuur sprak zijn grote dank uit voor al datgene, wat de heer Stikkel in al die ja ren in het belang der vereniging heeft gedaan. In deze vacature werd met algemene stemmen de heer A. J. J. Verhoeve gekozen. De a.s. festiviteiten Het belangrijkste 'bij de ontvou wing van de plannen voor de herdenking van Alkmaars Ontzet voor dit jaar is wel, dat men be sloten heeft de traditionele op tocht dit jaar te laten vervallen, eensdeels om de zeer hoge kosten en aan de andere kant met het 1 oog op de komende herdenking van het 700-jarig bestaan, waarbij men het voornemen heeft om iets groots in deze richting te organi seren. In de plaats van de optocht zal nu een wielerronde over 100 kilometer worden georganiseerd in samenwerking met de wielren- vereniging Alcmaria Victrix, die hiertoe haar steun heeft toege zegd. Deze ronde zal over een parcours in de binnenstad verre- i den worden en een ieder zal <Vol- doende gelegenheid hebben, om alles te kunnen zien. Er zal geen entree worden geheven. Vooraf gaande aan deze ronde zal in het begin van de middag een grote kinderoptocht worden gehouden, voor welke men bijzondere plan nen in netto heeft en waarvoor zeer fraaie prijzen zullen worden beschikbaar gesteld. Nadere me dedelingen hieromtrent zullen nog volgen. In de morgenuren zijn er sport- demonstraties, terwijl ook de organisatie van een prestatieloop I door de stad en een estafette in voorbereiding zijn. Op de avond i van 7 October zal de jaarlijkse lampionoptocht plaats vinden, terwijl met de muziekvereniging „Soli Deo Gloria" contact is op genomen voor het uitvoeren van koraalmuziek op dezelfde avond. Op de avond van de 8ste Octo ber zal door de zangvereniging Orpheus" samen met de „Minne- strelen" een concert worden ge geven in de Grote Kerk, terwijl een vuurwerk zoals andere jaren, de viering zal afsluiten. Daarbij zijn er natuurlijk de jaarlijkse kermis, de jongensspelen en de turndemonstraties. Het geheel be looft dus weer een voortreffelijke viering te worden van een speci fiek Alkmaars feest. Ledenaantal Uit het jaarverslag van de pen ningmeester bleek bij de post: contributies, dat het ledenaantal, mede door enige vorig jaar ge organiseerde propaganda-avonden is toegenomen. Per 1 Januari 1953 bedroeg het totaal aantal leden 2009, tegen 1947 op dezelfde da tum in 1952. Hoewel men ver heugd is over deze toename, is het ledental toch nog lang niet zo groot als het zou kunnen zijn. Verdere toename zou de vereni ging en daarmede de jaarlijkse festiviteiten, zeer ten goede ko men. Eigenlijk zou iedere Alk maarder. die van zijn stad en haar historie houdt, lid moeten zijn, en hoe-wel het bestuur wel weet dat dit ideaal onbereikbaar is, blijft het toch hopen op verdere groei van het ledental. CASTRICUM - Door de aan wezigheid van het circus op de Brink moest het concert van St. Caecilia worden uitgesteld. Dins dagavond 25 August u- zal de R.K. Zangvereniging S Caecilia in het kader van het V.V.V.-pro- gramma een uitvoering geven. HEILOO Voor Zondag 23 Augustus zijn de volgende oefenwedstrijden vastgesteld. 2.30 uur K.A.P. 1-H.S.V. 1; 2.30 uur S.V.A. 2-H.S.C. 2, ver trek per rijwiel 1 uur: V12 uur S.V.A. 3-H.S.V. 3 ver trek per rijwiel 10.30 uur. De junioren nemen deel aan 't jeugdtournooi van de R. K. sportvereniging „Velsen". Vertrek per trein 10.40 uur. Uitstappen IJmuiden-Oost. Op stellingen in het kastje bii de R. K. kerk en bulletin bij de heer Kroon. Gelieve hiervan goed nota te nemen. De wedstrijd Zap-H.S.V. wordt gespeeld op het Geel-Zwart- terrem te 't Zand. Vertrek per bus 1 uur. Er zijn nog een beperkt aantal plaatsen voor supporters vrij. Opgave zo spoedig mogelijk Vacantie fotowedstrijd Van de vele foto's die tijdens de vacantietrip gemaakt zijn zul len de beste exemplaren worden ingezonden voor een fotowed strijd. Nogmaals wordt er op ge wezen ons van de gemaakte fo to's een exemplaar af te staan, waarna voor inzending geschikte foto's worden ingezonden. Rood-geel prijsvraag Van de talrijke ingezonden op gaven van de nieuwe competitie- indeling is de uitslag: dhr. J. Rood, N. Brink en H. Bakker raadden elk 9 clubs. Na loting kwam de heer H. Bakker in het bereik van de uitgeloofde taart. BERGEN De serie zomer- tentoonstellingen van het Kun stenaars Centrum Bergen wordt besloten met een aan verschei denheid rijke expositie van wer ken der familie Koeman te Ber gen. Deze tentoonstelling, die van 22 Augustus tot en met 4 Sep tember a.s. dagelijks in de kunst zaal van „De Rustende Jager" te bezichtigen is, bevat van de kunstschilder Jac. J. Koeman niet slechts schilderijen, tekenin gen en gouaches, doch eveneens plastiek en stofontwerpen. Me vrouw Gé Koeman-Meertens ex poseert schilderijen, tekeningen, en een enkel miniatuur, ter wijl mevrouw Janna Teng- bergen-Koeman kunstnaaldwerk laat zien. Genoemde fami lie-leden zijn alle werkend lie' van het Kunstenaars Centruir Bergen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3