N OOR DIIOLLWDS Oproep aan de Islam tot kruistocht tegen Frankrijl Acht Arabische landen overwegen represailles Aan de Schelphoek werd opnieuw een bres gesloten - :ju Nederland wenst studie van wijzigingen Stakingen in Frankrijk zijn afgelopen Dagblad voor Alkmaar en omgeving Maar niemand merkt het... Twee grote premies! Diplomatieke betrekkingen met verbreking bedreigd SLEM geopend te Waalwijk Het Handvest van de U.N.O. Pseudo-dochter van McCormick Smokkelliandel naar Oost-Europa 90 pet. vernield Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4,—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draaf- singei 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Zaterdag 22 Augustus 1953 - 19e Jaargang - Nummer 12862 CAIRO, 21 Aug. De 1000 jaar oude Al Azaliar, de hoogste instelling van de Islam, heeft vandaag alle Mohammedanen in de gehele wereld opgeroepen tot „een kruistocht tegen Frankrijk". De oproep werd gedaan door Abdellatif Diraz, de viee- rector van Al Azaliar. In een verklaring voor de pers zei de oude sjeik: „Het is dezelfde kruistocht, welke voortduurt. Wij worden vervolgd, omdat wij Mohammedanen zijn. Wij worden in Noord-Afrika door Frankrijk en in Egypte, Perzië en Pakistan door de Britten vervolgd." In Mekka heeft de Egyptische president Naguib voor de Kaaba, het grootste heiligdom van de Islam, Allah gesmeekt, dat Hij „de Marokkanen zou wreken". Volgens de Mohammedanen wordt in de Kaaba de steen bewaard, waarop de Aartsengel Gabriël zijn hoofd te rusten legde. In de grote moskee van Cairo ivas vice-premier Gamal Abdel Master aanwezig bij een door duizenden Mohammedanen be zochte bidstonde voor „de martelaren van Marokko". Op het hoofdkwartier van de Arabische Liga werden ondanks het grote feest Bairmanmet spoed conferenties gehouden. Na de besprekingen heeft de Liga meegedeelddat aan alle Arabische landen nota's gestuurd zullen worden, waarin zij gevraagd ivorden met spoed maatregelen te nemen in verband met de verschrikkelijke gebeurtenissen in Marokko". De Liga heeft zijn secretaris-generaaldie op hel ogenblik in de Libanon is, verzocht, met de Libanese, Syrische en Jordaanse regeringen besprekingen te voeren over een eendrachtige Arabische poli tiek tegen het Franse optreden in Noord-Afrika. Te New York besloot de groep van Arabisch-Aziatische landen bij de Ver. Naties vandaag een stemmig, de kwestie-Marokko „onmiddellijk" voor de Veilig heidsraad te brengen. De voorzitter van deze groep, de Syriër Zeineddin, die dit mee deelde, voegde hieraan toe, dat een resolutie van de groep over Marokko in voorbereiding is en binnenkort beschikbaar zal ko men. Op een persconferentie ver klaarde hij, dat de groep de sul tan en het volk van Marokko in hur, strijd voor vrijheid zou blij ven steunen. Salah Ben Youssef, oud-minis ter van Justitie van Tunesië, die het vorig jaar uit Frankrijk moest vluchten om arrestatie te voorkomen, heeft in een verkla ring ten scherpste het Franse op treden in Marokko veroordeeld. „Het Franse kolonialisme heeft een misdaad begaan tegen de sultan van Marokko. Het daagt de gehele Islam uit op een ogen- De gebeurtenissen in Marokko De Kroniek van Zaterdag in dit nummer handelt deze keer over de gebeurtenissen in Ma rokko, waardoor de omwente ling in Perzië in de schaduw wordt gesteld. De gevolgen van de wijziging in het Sulta naat zijn nog niet te overzien, ook in verband met de laatste berichten over de reacties in de Mohammedaanse wereld. In onze wekelijkse beschouwing wordt een schets gegeven van verschillende achtergronden, waartegen de ingrijpende fei ten moeten worden gezien. blik, dat een heilig feest gevierd wordt", aldus zijn verklaring. Ben Youssef deed een beroep op alle mohammedanen en „alle vrije mensen van de wereld" om hun machtige morele en econo mische krachten te verzamelen teneinde de sultan van Marokko op zijn troon terug te brengen". In kringen van de Arabische Liga verwacht men spoedig dras tische maatregelen tegen Frank rijk door Egypte, Irak, Syrië, de Libanon, Jemen, Jordanië, Sa- oedi Arabië en Lybië. Een welingelichte Franse zegs man achtte het mogelijk, dat de Arabische landen de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk zou den verbreken. WAALWIJK, 21 Aug. De internationale tentoonstelling 1953 „Schoenen, leder, mode", in bin nen- en buitenland bekend onder de naam „SLEM", is hedenmor gen officieel door prof. dr. J. E. de Quay, commissaris der Konin gin in de provincie Noord-Bra bant, geopend. Burgemeester J. L. P. M. Teijssen schetste in zijn welkomstwoord, gericht tot de commissaris der Koningin en de in groten getale aanwezige ge nodigden. de internationale ten toonstelling „SLEM" als een be wijs aan Nederland en het bui tenland, welke voorname plaats de schoenen- en lederindustrie in Nederland inneemt. Des middags bezocht H.M. de Koningin de tentoonstelling. Door de heer J. J. M. A. Klyberg (op onze foto links) en burgemeester J. L. P. M. Teijssen werden haar schoentjes en tasjes aangeboden. isi Mê In Marrakesj is vandaag met alle daaraan verbonden ceremo nieel de nieuwe sultan geïnstal leerd. Zaterdag zal hij per spe ciale trein in de hoofdstad Rabat aankomen, om zich te vestigen in het keizerlijk paleis. De regering van de nieuwe monarch is ingegaan zonder enig teken van wanorde, waarvoor over het algemeen werd gevreesd. In de grote steden van het pro tectoraat, waar de Franse mili tairen de controle in handen hebben, was het volgens de bin nenkomende berichten rustig vandaag. Het uitgaansverbod is opgeheven. Het Franse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld dat de troonsbestijging van de nieuwe Sultan een nieuw tijdperk zal inluiden in de Frans- Marokkaanse betrekkingen en een evolutie in het politieke le ven met zich zal brengen die de democratisering van de Marok kaanse regering ten doel heeft. De Franse schrijver Francois Mauriac is het niet eens met de houding van Frankrijk, hoewel hij verklaarde dat het niet de fout was van de Franse regering, maar van de Franse autoriteiten in Marokko. Helaas is de Franse regering verantwoordelijk voor de bestuurders in Marokko en worden zij in mohammedaanse landen over een kam geschoren, aldus Mauriac. Russische posten in Oostenrijk opgeheven WENEN, 21 Aug. De Rus sen in Oostenrijk hebben twee controleposten langs de demar catielijn tussen de Russische en Amerikaanse zone van Oosten rijk gisteravond opgeheven. Vol gens de berichten zijn zij begon nen vandaag nog vier controle posten langs de Donau te ont ruimen. Prinsessen naar Ottawa CHATHAM, 20 Aug. (A.F.P.) De prinsessen Beatrix en Irene hebben Donderdag haar vacantie in Cape Cod besloten na een ver blijf van ruim een maand. Zij zijn per auto naar Ottawa vertrokken om daar nog een week door te brengen bij de familie Faever, bij wie zij ook in Chatham hebben gelogeerd. NEW YORK 21 Aug. Ne derland heeft Vrijdag de Ver. Naties voorgesteld dit jaar een studie te beginnen met het oog op een algemene conferentie in 1955 ter overweging van wijzi gingen in het Handvest der Ver. Naties, dat in 1945 werd opgesteld. Nederland verzocht dit voorstel op te nemen op de agenda voor de komende zitting van de alg. vergadering der Ver. Naties, die op 15 September zal beginnen. Men verwaoht. dat op een even tuele algemene conferentie een ernstige poging zal worden onder nomen om het vetorecht der grote mogendheden te wijzigen. In een memorandum, dat bij het Nederlandse verzoek was ge voegd, werd verklaard, dat het Handvest erin voorziet, dat een voorstel ter bijeenroeping van een algemene conferentie ter her ziening van het Handvest in 1955, zo niet eerder, zal worden over wogen. Het voorbereidende werk voor de conferentie zou kunnen wor den ondernomen door de secre taris-generaal van de Ver. Naties en individuele leden. Volgens Nederland zou elk lid kunnen worden uitgenodigd zijn voor lopige mening over mogelijke wijzigingen te geven en voorstel len in te dienen. De Pasja van Marrakesh, El Glaoeï (links) ziet toe bij het ondertekenen door pasja's en kaids van de proclamatie, waar bij de Sultan van Marokko werd afgezet als Iman van alle gelovigen, en opgevolgd door Sidi Mohammed Ben Arafa. KRIJGT EEN JAAR AMSTERDAM Bleek maar nog altijd glimlachend heeft de 37-jarige Zwitserse lady-crooner Verena Stimacher geboren Vogl gistermorgen het haar door de Amsterdamse rechtbank opgelegde vonnis van een jaar gevangenis straf, met aftrek van de tijd In voorarrest doorgebracht, horen uitspreken. De eis luidde 1 Vz jaar. Geziei haar onbetaalde schulden in gro te, Amsterdamse hotels, bont- en andere winkels en bij particulie ren, welke waren gemaakt onder de naam van de Amerikaanse admiraal Mc Cormick en met voortdurende zinspeling op haar „juwelen in Parijs" en op een fictieve vriend, „broer van een vroegere hoge Amerikaanse com missaris in Duitsland", had de rechtbank haar schuldig bevon den aan oplichting, en aan de opzet zich zonder betaling goe deren te verschaffen. CHURCHILL ROEPT KABINET BIJEEN LONDEN, 21 Aug. Premier Churchill heeft voor a.s. Dinsdag een kabinetsvergadering bijeen geroepen. Dit zal de tweede kabinetsraad onder voorzitter schap van Churchill zijn. sinds zijn doktoren hem twee maan den rust voorgeschreven hebben. Afgelopen Woensdag heeft hij de ministers ook plotseling bij een geroepen om de ontwikke ling in buitenlandse kwesties te bespreken. Verwacht wordt, dat op de kabinetsraad van a.s. Dinsdag de gebeurtenissen in Iran en de moeilijkheden in de Verenigde Naties over de Koreaanse vredes besprekingen besproken zullen worden. (Advertentie) 2000 ton verse haring naar Tsjecho-SIowakije IJMUIDEN, 21 Aug. De eerste zending verse haring is uit IJmuiden naar Tsjecho-SIo wakije verzonden, als onderdeel van een accoord tot een totaal van 2000 ton. Het betrof hier drie wagons en in de loop van het verse haringseizoen, dat op het ogenblik in IJmuiden op volle toeren draait, zullen in de komende weken andere zendin gen per trein volgen. Het con tingent voor Tsjecho-SIowakije omvat, buiten de 2000 ton verse haring. 1000 ton pekelharing. SEROOSKERKEN', 21 Aug. Het welslagen van een der horizontale stalen balken, die tot moeilijkste karweien van de dijkdichting op Schouwen, heeft vanmiddag opnieutv de sleepboten 'n kans gegeven 'n feeste lijk fluitconcert te geven. Dit werk was het invaren en vast leggen van een „blokkendoos-caisson" in de Klompegeul ach ter het grote gat van de Schelphoek. Het was geen bijsonder grote caisson ditmaal: de lengte was 37,5 meter bij een breedte van 11 en een hoogte van 8 meter. Het betonnen gevaarte werd uit in Nederland vervaardigde kleine betonnen caissons opgebouwd. De Klompegeul, genoemd naar het bedrijf van de dijkgraaf Klompe zoals de Gemene geul de naam draagt van de gemeen schappelijke boerderij ener Schouwensè familie, whs nog het enige open stroomgat in de in- laagdijk, die wordt gelegd achter de bijna 500 meter brede bres in de zeedijk van Burgsluis naar Zierikzee. Nu de andere gaten van de in- laagdijk al gesloten waren, werd het sluiten van de Klompegeul een uiterst moeilijk karwei, aan gezien aan de zijkanten stroom- snelheden van vier meter per se conde gemeten werden, hetgeen deed vermoeden, dat midden in de geul wel vijf meter per se conde zou staan. Vier minuten tijd Van de kentering, het stille ogenblik tussen vloed en eb, dat op deze plaats slechts een minuut of vier a vijf duurt, zou gebruik moeten worden gemaakt om de caisson te laten zinken. Sleepboten trokken in 'n stort regen het enorme drijvende brok beton, dat aan een zijde van een zgn. guillotine was voorzien, Wes telijk van de reeds met rijs werk en steen bezonken geul. Te bestemder plaatse en onder controle van sleepboten liet men de caisson nadien 180 graden draaien, waarna zij boven de juiste plaats werd gebracht. Het was zes minuten voor half twee. Zo nauwkeurig mogelijk mat men nadien de na kentering af nemende stroomsnelheden op en kele tientallen meters van de caisson. Toen deze vrijwel nihil geworden waren, werden de kra nen opengedraaid. Langzaam zonk de kolos in het water. Tot grote schrik bemerkte men op dit critieke moment echter, dat de kentering op de bezonken plaats niet op hetzelfde ogenblik viel als even verder naar buiten. Hierdoor verschoof de caisson bij het zinken naar het Westen, waardoor de guillotine in het ge drang kwam en terwijl de zware verankering moeten bijdragen reeds vielen, werd de guillotine gekraakt. Gelukkig viel de schade achter af mee en ligt de caisson goed vast. Grote kantelbakken werden vervolgens haastig aangesleept om 600 ton enorme basaltkeien aan de voet van de caisson te storten. Ook aan de zijkanten plonsden reusachtige hoeveel heden stortsteen in het water. Nu de Klompegeul dicht is, kan de vier kilometer lange inlaag- dijk achter de Schelphoek worden voltooid, waarmee men, indien geen tegenslagen van bijzondere omvang optreden, eind volgende week gereed kan zijn. Dan zullen bijna 9.000 hectare van de grote Schouwse polder van de zee zijn afgesloten. Onge veer 350 hectare tussen inlaagdijk en zeedijk blijven dan voorlopig nog de zee ten prooi. Het gat in de zeedijk wordt vermoedelijk in de loop van het volgende jaar hersteld. Binnen drie a vier weken, zo menen deskundigen van de Dienst Dijkherstel, zal zonder tegenslagen het ergste leed op Schouwen-Duiveland geleden kunnen zijn. Dan zal, naar men hoopt, langzamerhand het oude land weer land kunnen worden, achter zo veilig mogelijke dijken. PARIJS, 21 Aug. De niet-communistische vakbonden heb ben vandaag opdracht gegeven om de meeste van de stakin gen, die twee weken hebben geduurd, te beëindigen. Van een hervatting van het werk valt echter nog niet veel te merken. Probeert men een intercommunaal telefoongesprek aan te vragen, dan krijgt men de boodschap: „Gezien de over stelpende aanvraag kunnen wij niet doorverbinden. Probeert u het later nog eens". Op de stakingsfronten was wei nig verandering merkbaar Er- liepen slechts enkele treinen. De Metro en de bussen in Parijs la gen nog gedeeltelijk stil. In de kolenmijnen werd niet gewerkt. In de metaalindustrie begon vanmorgen een staking van 48 uur, uitgeschreven door de niet- communistische vakbonden. Dui zenden arbeiders van de staal fabrieken en andere metaalbedrij ven verschenen vanmorgen niet op hun werk. De directie van de Renault- fabrieken in Parijs echter meldde, dat van de 17.000 employees slechts 2000 staakten. Naar verluidt zou de regering vannacht hebben toegezegd: 1) voor 30 September een com- VIA NEDERLAND MILAAN, 21 Aug. De politie heeft hier 3.370 ton strategische metalen in beslag genomen, wel ke op verscheping naar landen achter het ijzeren gordijn lagen te wachten. Twee Italianen zijn gearres teerd, terwijl vier andere, onder- wie een Zwitser en een Neder lander door de politie beschul digd worden bij deze smokkel handel betrokken te zijn. Volgens de politie hebben de arrestanten reeds eerder goede ren uit Italië, door Zwitserland en Duitsland naar Nederland verscheept, vanwaar zij per schip verdwenen naar Polen en andere landen achter het ijzeren gordijn. In beslag genomen werden 1200 ton lood, 760 ton koper, 500 ton staal, 500 ton aluminium en 500 ton kobalt. Tocli Opera „Carmen" in Utrecht In Utrecht heeft zich een comité uit de burgerij gevormd, dat gis teravond aan de Utrechtse Opera opdracht heeft verstrekt voor re kening van het comité de reeds vastgestelde première van de opera „Carmen" op 1 Sept. alsnog uit te voeren. Het comité is er n.l. van overtuigd dat de benodig de gelden zonder twijfel door de Utrechtse burgerij bijeengebracht zullen worden. Voorzitter van het comité is mr. W. Derks. De Ionische eilanden ATHENE 21 Aug. Bij de aardbevingen op de Griekse Ido- nische eilanden Cephalonia en Ithaka is 90 procent van de dor pen en steden totaal vernield. Meer dan 20.000 huizen liggen in puin. Bij de opruimingswerkzaam heden worden nog steeds lijken gevonden. Inmiddels zijn Donder dag reeds 86 geëvacueerden naar de eilanden teruggekeerd. Nog 189 personen hebben repatriëring verzocht. missie bijeen te roepen ter be studering van een loonsverhoging over de gehele linie; 2) geen sancties toe te passen op degenen, die hebben gestaakt; 3) overleg te plegen met de vakbonden over de uitvoering van de bezuinigingsdecreten met betrekking tot de pensioengerech tigde leeftijd. De socialistische Force Ouvrière heeft in de loop van de middag zijn leden opdracht gegeven het werk te hervatten. De parlementaire procedure commissie heeft zich vandaag ver klaard tegen het terugroepen van de afgevaardigden voor een spe ciale zitting ter bespreking van de toestand. In verband met de schikking, welke vandaag aangekondigd is, hebben zeven afgevaardigden, die oorspronkelijk een speciale zit ting geëist hadden, hun eis in getrokken. Zodoende waren er slechts 198 verzoeken of 11 te weinig om aan het vereiste aan tal van één derde te komen. Luistert morgen naar de K.R.O. Katholiek Thuisfront geeft twee belangrijke premies. De Soldaatjesdag van Katholiek Thuisfront biedt niet alleen een grote kans op een betere gods dienstige verzorging en bescher ming van de 00.000 Katholiek' militairen, maar het Thuisfron biedt uit dankbaarheid voor d< hulp die de jeugd aan het Thuis frontwerk biedt ook nog aan de ze de kans op twee zeer aantrek keliike premies. De 2 parochies in Nederlant die gemiddeld per parochiaan he meest voor de soldaten geduren de deze actie bijeen brenge: krijgen beide een premie van ell 1000,voor het parochiëli jeugdwerk. Zonder twijfel zulle: vele parochies er een eer in stel len deze premie in de wacht ti slepen. Vandaar dat het aanbe veling verdient, morgen, Zonda: royaal voor de militairen te of feren, ook de eigen parochieieugc kan er wel bij varen. Vergeet l niet, er is in korte tijd f 600.000. nodig anders krijgen we soldater op straat. Het is een hele ee: voor zulk een doel de vrijgevig- ste parochie geweest te zijn! En dan: Luistert morgenavond naar de K.R.O. die het gehein van de verpleegsters en de sol. daatjes zal onthullen. DE VIRGO" EINDELIJK VLOT GESLEEPT TERSCHELLING, 22 Aug. Het ongeveer 5000 ton metend Zweedse schip „Virgo" dat in dc rampnacht was vastgelopen oi de Vliehors bij Vlieland, is van ochtend omstreeks zes uur vlot gesleept door de sleepboten „Hol land". „Zuidzee" en „Stortemelk' van de rederij Doeksen op Ter schelling. Het lag aanvankelijk ir. de bedoeling de „Virgo" naai Amsterdam te slepen, maar we gens de slechte weersomstandig heden wordt het schip thans naar de rede van Terschelling gebracht.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1