Alkmaar gaat 2 ton uitgeven BOSBWARD HANSA 1800 voor viering 700-jarig bestaan Voorstel Ambachtsschool verworpen Reorganisatie G.G. en G.D. aangehouden KERMISPROGRA MM A in het Gulden Vlies Met 13 tegen 11 stemmen AGENDA Pagina 2 Zaterdag 22 Augustus 1953 Na veel critiek tenslotte alle hulde voor het comité Rode Kruisposten op de kermis SLECHTE GEBITTEN IN KENNEMERLAND Onderscheiding Hout uit Finland Burgerlijke stand OOSTENRIJKSE STUDENTEN BEZOCHTEN ALKMAAR CITY GARAGE, Gebr. Kleen Bij „Bezige Bij" te Amsterdam wordt foto-boek gedrukt SPORTDAG A.O.G. R.K. Gymn.ver. Taveno VREUGDE OM HET OUDE HOF LAATSTE RAADSVERGADERING Uit het politierapport Bijzonder jubileum „De Maskersspelers" is niet meer VAMI-IJS,,, Restaurant Scliuyl uitgebreid K.F.C.-KEURINGEN Notarieel examen ALKMAAR De Alkmaarse gemeenteraad heeft gisterenavond met algemene stemmen het voorstel van B. en W. aanvaard, voor de festiviteiten ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Alk maar als stad de kosten van 200.000,te garanderen, goed te vin den, dat de festiviteiten plaats zullen vinden tussen 21 Juli en 8 Augustus, dat gebruik wordt gemaakt van de diensten van de heren G. Sliepen en J. Steenbergen uit Breda, waarvan de kosten 16.000,bedragen het plan en de begroting goed te keuren en de Stichting een werkkapitaal te verschaffen van 100.000,op welk bedrag in mindering komt het reeds verleende crediet van 7.000, In eerste instantie vond het voorstel veel critiek. De heer Sietsma vond het salaris van de heer Sliepen geen peuleschilletje. Hij vond het onjuist, bewust te gaan rekenen op de vacantietoe- slagen, die het publiek volgend jaar zal hebben waardoor men hoopt, dat de recettes zullen toe nemen omdat vacantietoeslag er is om aan vacantie te besteden en er bovendien velen zijn, die geen vacantietoeslag zullen krij gen. Aan ontvangsten voor en- tree's rekent men op 140.000, De heer Sietsma geloofde juist niet, dat men daarop zou kunnen rekenen, omdat men dan plm. 7700 mensen per dag denkt te moeten ontvangen. Als het er 2000 zijn, mag men blij wezen. Ten slotte vroeg hij aandacht voor het idee van een regenverzekering en verhoging van het bedrag van 100.000,— tot f 150.000,— van de geraamde recette, waarvoor een recetteverzekering moet worden gesloten. De heer Torenvlied vond de bijlage een klap, om knock out van te raken. Allereerst oefende hh critiek op het feit, dat geen Alkmaarder, maar Bredanaars het feest moeten organiseren. Hij stelde voor, de heer Wortel daar voor aan te zoeken. Hij hield zrn hart vast van de grote bedragen, die met de feestviering gemoeid waren. Laten we ons hoeden voor een tweede „Van de Wadden tot het IJ", een feestviering van drie weken vond hij veel te lang. Verder stelde hij voor, de kinde ren vooral bij het feest in te scha kelen. De heer de Zeeuw vroeg naar de polisvoorwaarden van de recetteverzekering. Hij ging ac- coord met het voorstel Sietsma om 'n raadscommissie te benoemen of de accountantsdienst in te scha kelen om allerlei uitgaven te fiat teren. De heer Berkhouwer be toogde in eerste instantie, dat, wat er tot dan toe uit de bus was gekomen, hem niet grandioos voorkwam. Ook hij vroeg zich af, of Alkmaar zelf het elan niet kon onbrengen, de organisatie geheel in eigen hand te houden. Dat het in Breda een succes is geweest, ligt niet primo aan de heer van Sliepen. Daar werkte aan mee de geheel andere mentaliteit van de bevolking beneden de Moerdijk en het feest van de K.M.A. Vervol gens vroeg hij, wat voor de Alk maarse bevolking het blijvende aandenken aan het feest zou zijn, op de verstrekking waarvan hij meermalen aandrong. Een entree prijs van f 1.00 tot het feestter rein achtte hij te hoog. Het ge bruik van passe-partouts zou vol gens hem zeker niet hoog liggen. Een feestviering van drie weken kwam hem te lang voor en hij verkeerde in het onzekere, wat Alkmaar aan waar zou krijgen voor de twee ton, die het feest zou moeten kosten. Mevr. Koster Schouw vreesde, dat het feest op een geldelijke exploitatie van de bevolking zou uitlopen. Verschillende programma -nunten in de feestviering noem de zij kort en goed afgezaagd en banaal qn daar bleef zij bij. De heer Knuistingh Neven vond in het Comité niet de weerspiegeling van de gehele bevolking en drong aan op uitbreiding van het aantal leden. De voorzitter op de vele critiek ALKMAAR Tijdens de ker mis zal een tweetal Rode Kruis posten op het kermisterrein aan wezig zi.in, en wel een bij Ver- voerscentrale van Nimwegen op de Paardenmarkt, en de andere bij Th. Dolle op het Hofplein. Uit een rapport van de Stich ting Schooltandverzorging in het district Midden-Kennemerland over het jaar 19511952 blijkt, dat de toestand van de gebitten der kinderen uit deze streken aan zienlijk slechter is, dan op grond van "de vooroorlogse ervaringen werd verwacht. Het zogenaamde vullingsgetal kon voor dit school jaar op twee worden gesteld, het geen het dubbele van het vul lingsgetal in den lande is. ALKMAAR Bij K.B. is toe gekend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: in brons, aan de heer M. Blom. chocoladebewerker bij Ringers' Cacao- en Chocoladefabrieken N.V., te Alkmaar. ALKMAAR De Groninger Kustvaarder „Bornriff is gisteren met een lading van 120 standaard gezaagd hout, bestemd voor de fa. Conijn, uit Finland in de Alk maarse haven aangekomen. Het schip ligt aan de Handelskade. ALKMAAR Geboren: Edwin zv H. Planken en C. A. Baars. Catharina J. M. dv C. H. Sol en J. C. M. Roose. Ondertrouwd: Jacob Kindt en Johanna C. de Vet; Kornelis Meijer en Alida van der Werff: Klaas Klop en Agatha A. Groen land; Klaas H. den Hartigh en Louisa D. E. Hoekstra. antwoordende, zei, dat de bevol king geen feestviering zou worden „opgelegd". Het organiseren van de feestviering is een puur zake lijke kwestie, die aan deskundige handen moet worden overgelaten. In Alkmaar en omstreken was niemand, (ook in het Comité zelve) te vinden, die ervaren was op het gebied van dergelijke grote fees ten. Hij was er zelfs dankbaar om, dat men op het idee kwam, de heer Sliepen te vragen. Deze zou louter optreden als adviseur van de Stichting en organiserend uitvoeren de vele besluiten, die de Stichting als primaire organi satrice zou nemen. Er zal voor gezorgd worden, dat de feestvie ring door de Alkmaarders zelf „gedragen" wordt. Drie weken achtte hij nodig, om niet-Alk- maarders ruimschoots in de ge legenheid te stellen, naar Alkmaar te komen, dat zeker veel volk'zal weten te trekken. Al die duizen den zullen tenslotte moeten zorgen voor een sluitende rekening. Een recetteverzekering was alleen mo gelijk op voorwaarde o.a. dat de organisatie in prima handen zou zijn en als zodanig is de heer van Sliepen door verzekeringsmaat schappijen aanvaard. In dit op zicht is» hij dus schier onmisbaar, wilde de voorzitter daarmee zeg gen. In Breda heeft het aanwen den van een passepartout voor de eigen bevolking veel succes ge oogst. Men kan er desnoods een spaarfonds voor oprichten, om in de weken van feestvieren gemak kelijker tot het uitgeven van een bedrag van 4.per exemplaar te komen. De ene gulden entree moet van de dagjesmensen komen. In Noordholland exclusief Am sterdam en Haarlem wonen 280.000 mensen. De helft van dat aantal zal naar Alkmaar komen. Een bedrag van 140.000,— te ramen is dan zeker niet overdreven. Dat de bevolking geëxploiteerd zou worden zoals werd gezegd, deed hem pijn. Daar zal geen sprake van ziin. De feestviering zal tot echte feestvreugde leiden. Er zul len er velen zijn, die hun vacan tietoeslag aan de feestviering zul len besteden. Daar mag men toch rekening mee houden? Hij be loofde de heer Sietsma zijn beide voorstellen aangaande de verzeke ringen in het Comité te brengen. Het gemeentebestuur zal voorts toezien op het sluiten van de contracten en genoegzame schrif telijke bevestiging daarvan, be loofde hij. De uitwerking van de opzet van het Comité moet van de bevolking komen, die zich door allerlei subcommissies moet laten vertegenwoordigen. Er zal een blijvend aandenken voor de Alk maarse bevolking komen. In tweede instantie zei de heer Hoy- tink, dat men een en ander gerust met vertrouwen mocht aanvaar den. Als lid van het Comité zou hij ervoor waken, dat er geen on verantwoorde dingen zouden ge beuren. Mevr. Koster Schouw wenste haar woorden over banaliteit niet terug te nemen. De heer Berk houwer was na het betoog van de voorzitter veel van inzicht ver anderd. Als de Alkmaarse bevol king maar een blijvende herinne ring zou krijgen, wilde hij het overige gaarne aan de organisa toren overlaten. Hii zag wel in, dat men verantwoord tewerk was gegaan. Nagenoeg alle leden ten slotte werden ervan overtuigd, dat de plannen tot iets goeds zou den leiden. Met de wens van de voorzitter, dat 1954 voor Alkmaar een waaïlijk schoon en gedenk waardig jaar zou worden, werd tenslotte met algemene stemmen het voorstel conform aanvaard. ALKMAAR. Gisteren heeft de Alkmaarse Kaasmarkt bezoek gehad van een 50-tal Oostenrijkse Bau-studenten (die een onderwijs volgen, dat ongeveer ligt tussen dat van onze ambachtsschool en M.T.S.), die momenteel te Zeist onder leiding van een hunner leraren werkzaam zijn aan de bouw van het Henri Dunanthuis, dat door het Oostenrijkse Jeugd Rode Kruis wordt aangeboden als recreatiecentrum aan de slacht offers van de watersnood en als centrum voor bijeenkomsten van 't Nederlandse Jeugd Rode Kruis. Het wordt een groot gebouw, dat o.m. een 60-tal slaapplaatsen zal bevatten. Alle materiaal is uit Oostenrijk afkomstig en het ge heel zal met Oostenrijks geld worden gefinancierd. Gisteren ging de wekelijkse excursie van deze studenten naar Alkmaar. In de morgenuren werden zij offi cieel door het gemeentebestuur ten stadhuize ontvangen, daarna werd hen in Het Gulden Vlies een lunch aangeboden, waaraan mede aanzat de wethouder van Onder wijs, de heer R. Bakker. Aan tafel werden tal van vrien delijke woorden gewisseld. De Oostenrijkers namen de gelegen heid waar, in de persoon van de Alkmaarders die zij ontmoetten, het Nederlandse volk te danken namens alle Oostenrijkse ouders, wier kinderen in ons land herstel van gezondheid mochten vinden. ALKMAAR Nadat de Raad gisterenavond om kwart voor twaalf gereedgekomen was met de uitvoerige agenda kwam hij vanmorgen om zeven minuten na middernacht wederom bijeen. Met als enig punt op de agenda de herstemming over het voorstel van de meer derheid van B. en W. om op grond van art. 25 der N.O.-wet te ver klaren, dat de stichting van een tweede Ambachtsschool noodzakelijk is. Het voorstel werd verworpen met 13 tegen 11 stemmen. Tegen stemden de communisten, de V.V.D. en de P.v.d.A. met uitzondering van de heer Kirpensteijn. Voor stemden de Prot. Chr. en de K.V.P. waarvan de heer van Slingerland afwezig was. Afscheid K.V.P.-fractie in de raad terug vergadering keert. Na deze kortste gevolgd op een van de langste in deze periode, nam de voorzitter afscheid van de heren Wolden- dorp, Torenvlied, de Boer en v.d. Berg, die 1 September niet in de raad zullen terugkeren. Spr. be treurde het ten zeerste, dat de heer Woldendorp die zijn 25-jarig jubileum als lid van de raad vier de, niet meer zal terugkeren. Hij bracht hem dank voor wat hij in deze langdurige periode had gedaan in het belang van de ge meente. Een lichtpunt was er, dat de heer Woldendorp de eerste zal zijn, die bij een vacature in de (Advertentie) DIESEL verlaagt Uw exploitatierekening Dieselbrandstöf is goed koop en de Borgward gebruikt slechts f 1.14 dieselbrandstof per 100 km»! Naar keuze met 2 of 4 portieren Ook leverbaar als combinatiewagen of luxe bestelwagen De wagen voor de toe- Vraag demonstratie komst - de wagen voot Dealers over het gehele land „kilometerverslinders" Imp. ROSIER ALEXANDERLAAN 23 RIJSWIJK (Z.H.) TEL. 771990 Dealer voor Alkmaar en Omstreken, ALKMAAR TEL. 2976 ALKMAAR De voortgezette raadsvergadering van gistermid dag begon met de goedkeuring van wijzigingen in de Verorde ning voor het Centraal Zieken huis, welke beogen haar aan te passen aan de veranderingen in de wetgeving tijdens de laatste jaren en voorts de rechtspositie van de bij het ziekenhuis werk zaam zijnde arbeidscontractanten nader te bepalen. Daarna kwam het voorstel van B. en W. aan de orde, dat voorzag in een reorganisatie van de Gemeente lijke Geneeskundige- en Ge zondheidsdienst. De voorzitter, de gestelde vra gen beantwoordende, vertelde, hoe het in 1947 reeds gewenst was, de organisatie van de G.G. en G.D. onder ogen te zien. Thans is de functie van Direc teur Centraal Ziekenhuis orga nisatorisch verhonden aan die van Directeur van de G.G. en G.D. Deze koppeling van functies dateert uit een ver Alkmaars verleden. Herhaaldelijk is ge vraagd, niet alleen in de raad, maar ook door de Regenten van het ziekenhuis, deze koppeling te verbreken. Voorlopig bleef het gewenst, beide functies te vereni gen, met het oog op de school- artsendienst .Voor de oplossing van het reorganisatievraagstuk, waarbij een arts vol-ambtenaar zou worden aangesteld, doch ge durende drie dagen per week werkzaam bij de districts-school - artsendienst, kon geen medewer king verkregen worden van de Inspecteur voor de Volksgezond heid en van de afdeling Volkssp- zondheid van het Departement van Sociale Zaken, die geen voorstanders bleken van inci dentele wijzigingen in de orga nisatie van de schoolartsendienst in eemeenten. Toen helden B. en W. over naar de oplossing die naast de supervisie van dr Lojenga op de G.G. en G.D. voorziet in de benoeming van een arts in vol-ambteliike dienst, twee ongevalsartsen en een ver pleger of verpleegster. Als ant woord op de opmerking van mei. Kamphuijs. om een gehele splitsing toe te passen, ant woordde de voorzitter, dat aan het feit. dat de directeur van de G.G. en G.D. om zijn bij zondere organisatorische kwali teiten via allerlei nevenfuncties kan deelnemen aan besnrekingen elders in den lande, gevoerd op hoos niveau, voor Alkmaar bii- zondere betekenis moet worden gehecht. Niet alleen zal dit gun stige invloed uitoefenen op het werk van de Directeur persoon lijk, doch voor Alkmaar betekent het in dit opzicht een in aan zien stijgen. Tot de heer Hoytink. die een reorganisatie van het G.G. en G.D. toeiuichte. zeide de voor zitter, dat B. en W. er wel naar zullen streven, oen scheiding te maken tussen de functies van Directeur van het Centraal Zie kenhuis en die van G.G. en G.D., maar dat het voorlopig van be lang is, dat een koppeling van deze functies blijft. Wat de heer Hoytink noemde „de reorgani satie is een zuiver stellen van verhoudingen", achtte hii wel grotendeels juist. Voorzichtigheid moest worden betracht door het zoeken naar een tussenvorm, met het oog op de te verwachten wijziging in de beheersvorm van het Centraal Ziekenhuis, had de heer Hoytink nog gezegd. In dit verband deelde de voorzitter mede, dat hij over dit onder werp, waarover thans nog be sprekingen worden gevoerd, vóór het einde van dit jaar met nieuwe voorstellen hoopt te ko men. Na vergadering in comité werd besloten, dit voorstel in zijn ge heel aan te houden. In de avondvergadering was de heer Van Slingerland wegens ongesteldheid afwezig. De heer Holsmuller was inmiddels ter vergadering gekomen. Het voorstel om de school- schoonmakers in dienst te nemen op arbeidsovereenkomst, ont moette geen bezwaar bij de raad; het bleek, dat de vergoe ding aan deze categorie ook be langrijk verbeterd was, zoals wet; houder Coerts in antwoord aan de heer Torenvlied aantoonde. Of de functionarissen van groep 1 bij een vacature in een andere groep in aanmerking komen, zal van de omstandigheden afhan gen; ze moeten geschikt zijn en het Hoofd der School mag er geen bezwaar tegen hebben. Met de N.V. Gasvoorziening kop van Noord-Holland werd een overeenkomst aangegaan in zake deelname in de kosten van op wachtgeldstelling en ouder domsvoorziening van het perso neel bij het gasproductiebedrijf. Voor de uitbreiding van de propaangasinstallatie aan het gasproductiebedrii f werd een crediet van f 88.000.— verleend; voor de natriumverlichting van de Kennemer- en Geestersingel een crediet van f43,100,Op 'n vraag van de heer Couwenho- ven deelde wethouder Leesberg mede, dat opdracht is gegeven ook de verlichting bij het C.Z te verbeteren. Het voorstel tot heffing (ver hoging) der begrafenisrechten werd aangehouden tot de vol gende vergadering. Het voorstel inzake heffing van rechten voor het verstrekken van diensten door de Gemeen telijke Reinigingsdienst. werd aangenomen met de stemmen der communisten tegen. Met de Stichting Adoptie Eiland Tholen werd een deposito-overeenkomst aangegaan. Besloten werd tot het aan gaan van een geldlening van f 1.000.000 tegen 3'/»%, af te los sen in 40 jaar. Aan de R.K. voetbalvereniging R.K. A.F.C. werd een renteloos voorschot verleend van f 9000, voor de bouw van nieuwe kleedkamers. Wethouder Bak ker merkte in antwoord op een opmerking van de heer Berk houwer op, dat andere voetbal verenigingen door de lage huur die zij voor de gemeentevelden betalen, feitelijk een subsidie ontvangen, zodat deze mede werking alleszins verantwoord .is Fotoboek In de vergadering van 15 Mei was aangehouden een voorstel om ter gelegenheid van het 700- jarig bestaan van de stad een j fotoboek uit te geven, waarvoor een crediet gevraagd werd van I f 16.000,De reden was, het bezwaar van de raad dat dit boek niet in Alkmaar gemaakt zou kunnen worden, hetgeen men als nog wilde onderzoeken. De voor zitter deelde med, dat hij zich deskundig had laten voorlich ten, terwijl de Directeur van de gemeentelijke accountantsdienst een rapport had samengesteld ter vergelijking van de beide in schrijvingen. Hierover ging de raad in comité om na her opening, conform het voorstel van B. en W. te besluiten, het boek te laten drukken bij de Bezige Bij te Amsterdam. De heer Venneker had' vooraf nogmaals zijn teleurstelling erover uitgp sproken dat het' werk niet aar een plaatselijke firma kon wor den opgedragen, doch was var mening ,dat na de mededeling I van de voorzitter niet anders kon i worden besloten. De heer Cou- wenhoven besprak het adres van de Alkmaarse drukkerspatroons en verzocht B. en W. adressanten te laten weten, dat het niet mogelijk was, het werk in Alk maar te laten uitvoeren, aange zien geen enkele plaatselijke drukkerij er voor is ingericht. Nadat enkele begrotingswijzigin gen waren goedgekeurd, werd besloten, het voorstel inzake wij ziging en aanvulling der Alge mene salarisverordening voor Ambtenaren gedeeltelijk aan te houden. Na nogmaals in comité te hebben vergaderd, werd dit voorstel wat betreft de wijziging van de salarissen van de Di recteur van Openbare Werken, de Referendaris, de Administra teur en de Technisch Hoofd ambtenaar Chef van Dienst, aan genomen. Hierna werd de verga dering gesloten. ALKMAAR. Morgen wordt door A.O.G., de handbalvereniging een sportdag gehouden. Alle elf tallen spelen een wedstrijd waar voor een prijs beschikbaar is. Het le herenelftal speelt om 4 uur tegen Leonidas 2. Het le dames elftal speelt om 3 uur tegen ADO 1. Het 2e elftal speelt tegen HSV om 2 uur. De junioren A spelen tegen ADO om 1 uur. De junioren B komen uit tegen Oranje Wit B om 5 uur en de junioren C spelen tegen VBO B om 12 uur. Alle speelsters en spelers- wor- 'êh eéh kwartier voor de aanvang o het veld verwacht. De opstel- ngen staan aan bij dhr J. Smit. Jieuwesloot. Ook of de wedstrij den niet doorgaan wordt bij dit dres bekend gemaakt. Voor :edereen is er vrij toegang. De wedstrijden worden gespeeld op het oude Boys-terrein aan de Westerweg. ALKMAAR. Maandag 24 Aug. beginnen wederom de lessen. Alle leden zijn natuurlijk present en denken om de contributie. BERGEN Maandag a.s. zal om 7 uur aan de Hoflaan in de toegangspoort bij de Ronde Kom een gedenktegel worden onthuld, als blijvende herinnering aan het verheugende raadsbesluit tot aankoop van het Oude Hof en bij behorende terreinen. De tegel werd ontworpen en vervaardigd door de ceramist Dirk Hubers. Verwacht wordt, dat vele Ber- genairen de plechtigheid zullen bijwonen. ALKMAAR. - Gedurende de Kermis zal De Haagse Comedie, het gezelschap onder leiding van Cees Laseur en Paul Steenbergen, vijf voorstellingen in de schouw burg 't Gulden Vlies geven. De Haagse Comedie heeft voor dit kermisprogramma een tweetal harer meest succesvolle blijspelen gekozen, t.w. „Staatszaken" van de bekende Franse auteur Louis Verneuil en „Een feestelijke dag", de kostelijke comedie van Andrew Rosenthal. Het brillante blijspel „Staats zaken" (Affairs of State), geregis seerd door Cees Laseur, zal ge speeld worden op Maandag 24 en Dinsdag 25 Augustus a.s. .Een feestelijke dag" (Red Letter Day), onder regie van Jan Retèl, zal worden opgevoerd op Woensdag 27, Donderdag 28 en Vrijdag 29 Augustus a.s. Van de medewerkenden aan .Staatszaken" noemen wij: Cees Laseur, Elisabeth Andersen, Paul Steenbergen, Ann Hasekamp. De voornaamste rollen in „Een fees telijke dag" worden vertolkt door Ida Wasserman, Bob de Lange, Willy Haak, Pim Dikkers, Diny Sprock en Luc van Gent. Uit de pers: Het Binnenhof; Vrolijk spel van list en liefde. Verneuil heeft het verbazend knap uitgewerkt, in een levendige en dramatische dialoog, het stuk zit vol kleine verrassingen. Er kwamen terecht veel open doekjes en veel gelach en veel applaus. Hoezeer de toe schouwers zich vermaakt 'hebben bleek bij de langdurige ovatie, toen de première-bloemen te voor schijn kwamen. De Tijd: „Staatszaken" levert een avond amusante verstrooiing op, die door de toeschouwer wordt aangezien met toenemende over tuiging, die tot geestdrift leidt. De Maasbode: De vondst, waar op zij is gebouwd, is zeer virtuoos en geschikt om langdurig de aan dacht vast te houden. Over „Een feestelijke dag" schreef de Volkskrant: Ida Was serman speelt het klaar, om met onnavolgbare charme, hartroeren de stem en een iedereen verove rend air van ingenue, de hele zaal in te palmen. De Maasbode: Ida Wasserman gaf sterk genuanceerd spel, Bob de Lange was niet minder te be wonderen. De Tijd: Er zijn goede en men selijke verwarmende scènes in dit stuk, dat door Jan Retèl zeer zorg vuldig en beheerst van toon is geregisseerd en dat voorbeeldig wordt gespeeld. Het verwarmt het hart op menig moment. Het Vrije Volk: Een stuk, waar bij men zich uitstekend vermaken kan. BERGEN De Raad dezer ge meente zal Vrijdag 28 Aug. aan staande voor het laatst in zijn tegenwoordige samenstelling bij eenkomen ter afhandeling van een vrij korte agenda, waarop o.a. vermeld staat het ontslag en de benoeming van een onderwijzer aan de van Reenenschool, enkele andere schoolaangelegenheden en een voorstel tot verbetering van de financiële positie van het ge meente-personeel. Op het einde van de vergadering zal een over zicht worden gegeven van de af gelopen zittingsperiode, terwijl daarna afscheid wordt genomen van de scheidende gemeenteraad. Spr. herinnerde aan de prettige sfeer en de persoonlijke vriend schap en hoopt dat de heer Wol dendorp daar aangename herin neringen aan mag bewaren. Zich tot de heer Torenvlied wendend, wees spr. erop, dat de raad on danks verschil van mening toch grote persoonlijke waardering voor hem had. Het spijt spr. dat ook de heer Torenvlied die de gave had zijn gehoor te boeien, niet in de raad terugkeert. De heer de Boer, aldus spr. keert na een kortere periode niet in de raad terug. Hij voerde niet vaak het woord, maar als hij het deed, deed hij dat met grote liefde voor het onderwerp waarover hij sprak. Ook hem dankt spr. voor het werk 'in het belang van de gemeente om vervolgens woorden van afscheid te richten tot de heer van der Berg. die Maandag de stad metterwoon gaat verla ten en dus tot het laatste ogen blik de Alkmaarse belangen dien de. Spr. twijfelde er niet aan, of de heer v.d. Berg zou in Haarlem allicht terugkeren in enigerlei openbare functie. Hij wenste hem alle goeds toe in zijn nieuwe woonplaats, hem dankend voor de prettige samenwerking en vriend schap. De voorzitter wierp hierna een terugblik op de afgelopen pe riode die alle aftredenden het ge voel kan geven dat zij hun be loften tenvolle zijn nagekomen. Spr. releveerde de voornaamste raadsbesluiten: Er werd in deze periode voor 1Ü 3/4 millioen geleend voor kapi taalsuitgaven. welk bedrag wijst zowel op het hoge prijspeil als op het daadkrachtig beleid van de raad. De reserve van drie mil lioen wijst erop, dat de draag kracht der gemeente geenszins overbelast is .En dat de raad kan voortgaan met de behartiging van de belangen der stad. Er werden gebouwd 524 woningwetwoningen 63 woningen voor Ouden van Da gen en 24 bouwkaswoningen, ter wijl in beginsel besloten werd tot de bouw van 108 woningwetwo ningen. Het lag niet aan de raad dat het woningvraagstuk nog niet is opgelost. Alles werd aangegre pen om het afschuwelijke woning vraagstuk krachtdadig aan te pak ken. Er werden voorts drie scho len gebouwd, drie scholen be langrijk uitgebreid, terwijl er t.a. v. drie scholen een beginselbesluit werd genomen. Spr. herinnert voorts aan de bouw van de aula op de Alg. be graafplaats en de uitbreiding van gemeentewerken aan de aanleg van het Stationsplein en het kruispunt bij de Kennemerstraat- weg en aan de verandering aan het Victorie-park. Voorts de aan leg van het Industrie-te n>ein „Noord", en aan de raadsbeslui ten tot subsidieering van het R.K. Lyceum en de salariëring van het personeel bij het kleuteronder wijs. Na nog een aantal andere raadsbesluiten te hebben opge somd constateerde spr. dat de raad het welzijn der stad krachtig heeft bevorderd. Spr. hoopt, dat de raadsleden van de volgende periode met evenveel voldoening op hun werk kunnen terugzien als de raadsleden van deze pe riode. Nadat de scheidende raads leden ieder persoonlijk zowel de voorzitter als de raad hadden dank gebracht, bracht de heer Sietsma als Nestor van de Raad, de voorzitter dank voor de wijze waarop hij steeds de vergaderin gen geleid en de voorstellen ver dedigd had De voorzitter had nog woorden van dank willen rich ten tot de beer van Slingerland, doch wilde deze wegens diens af wezigheid voor hem persoonlijk bewaren. ALKMAAR Donderdag reed een kermisvrachtauto met aan hangwagen vanuit de Langestraat de van de Boschstraat in. Door de in de v.d. Boschstraat parke rende auto's is het ter plaatse moeilijk de bocht te nemen, en ook de chauffeur van de lange wagen kon deze niet in een keer nemen. Hij ontkoppelde derhalve de aanhangwagen, doch doordat de van de Boschstraat enigszins helt, kwam deze in beweging en het gevolg was, dat de trekstang door de etalageruit van Kunst handel Heuseveldt werd gedrukt. Het raam van 3x2.40 meter werd vernield. Donderdagmorgen om elf uur had op het Verdronkenoord een botsing plaats tussen een over het Verdronkenoord in de richting Kraanbuurt rijdende Duitse per sonenauto, een een personenauto, komende uit de St. Annastraat. De bestuurder van de Duitse auto verleende op dit gevaarlijke kruispunt geen voorrang. Beide wagens liepen aanzienlijke schade op die onderling werd geregeld. BERGEN De gastvrouwe mevr. van GulikRuyter, Molen- krodhtlaan 15, vierde dezer da gen met de twee dames v.d. Steen, onderwijzeressen te Rot terdam, het feit dat deze laalsten 20 jaar lang iedere zomer in de maand Augustus h-aar huis ge meubileerd huurden. BERGEN Dê reeds 40 jaar bestaande bekende toneelvereni ging „De Maskersspelers" is op- f eiheven. Door interne moeilijk- eden, vooral bij het vinden van geschikte jongeren, heeft het be stuur zich genoodzaakt gezien de vereniging op te heffen. W eersverwach ting Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond (opgemaakt te 10 uur v.m.). NOG ENKEL BUIEN wisselend bewolkt met enkele buien, hier en daar met on weer. Overdag iets minder koud. Aanvankelijk krachtige aan de kust nu en dan harde, later wat afnemende wind tus sen Noordwest en Zuidwest. (Advertentie) De zaak voor de zakenman ALKMAAR. Het bekende Restaurant Schuyt aan het Sta tionsplein te Alkmaar heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan. De gehele bovenverdieping is om getoverd in een zeer gezellig en modern restaurant in Weense stijl, dat plaats biedt aan ca. 50 perso nen, eventueel gescheiden in groe pen van 20 en 30 gasten. Sfeer, licht en ruimte en goede smaak zijn de voornaamste ken merken van dit goede restaurant. Het geheel werd naar het ont werp van de eigenaar, de heer N. D. Teunissen, in samenwer king met de aannemer, de heer G. Bot uit Heerhugowaard ont worpen; de donkere ruw-houten betimmering steekt vrolijk af tegen het overigens in lichte tint gehouden interieur. De twaalf ta fels, waarvan sommige vijfkantig, zijn omringd door prettige ruime Windsor armstoelen. Tussen de verschillende tafels is voldoende ruimte vrij gelaten. Overdag ge ven acht ramen volop het licht van buiten en zij bieden een ruim zicht over het altijd bedrijvige Stationsplein. Des avonds zijn het smaakvolle kronen van koper en smeedijzer, die het restaurant in een gezellig licht zetten. De gasten zullen er zich onge twijfeld thuis voelen, ook de bui tenlandse, want er liggen menu's in de verschillende talen, w.o. Zweeds. Geheel gescheiden van het res taurant liggen de vestiaire en toi letten; het herentoilet voorzien van een electrisch scheerapparaat, hetgeen wel een novum betekent op het gebied van de service. Naast het restaurant biedt een andere zaal nog gelegenheid voor het geven van een diner in be sloten kring voor ca. 50 person i. Al met al een belangrijke ver nieuwing, die een uitbreiding be tekent voor de restaurant-gele genheid in Alkmaar. Alkmaar: REX: lm weissen Rössl a.l. CINEMA AMERICAIN: „Deser teur van het Legioen". 14 j. HARMONIE: Carnaval in Texas a.l. VICTORIA: By the light of the silvery moon. a.l. Schagen: ROYAL: „Fanfan la Tulipe", 18 j. ALKMAAR. Voor notarieel examen is geslaagd voor het 2de gedeelte onze stadgenoot de heer H. D. von Meijenfeldt. ZATERDAG 22 AUGUSTUS Sioscopen: REX: „lm weissen Rössl" clllG lGsft alle leeft, (elke middag 2.30 uur matinée). CINEMA AMERICAIN: „De serteur van het Legioen". 14 jaar. HARMONIE: „Carnaval in Texas". Alle leeft. VICTORIA: „By the light of the silvery Moon". A. 1ft. Voorstellingen 7 en 9.30 ur. APOTHEKEN: Van heden avond 6 uur af voor spoed gevallen bereikbaar Apo theek Hartong van Ark, Lan gestraat 1. Apotheker J. v. d. Mark. MEDISCHE DIENST: Alk maar: J. Degenaar, Emma- straat 95, tel. 2310, en G. Kruisinga. Steynstraat 1. tel. 2387. Schermer en Beemster: K. J. van Welse- nes, Midden-Beemster. tel. K 2998-455. HEILOO. LIMMEN EN AKER SLOOT: Weekenddienst dr. A. A. M. C. Jansen. Heeren- weg 236, tel. 3530. GULDEN VLIES: 8 uur Ge zelschap Chiel de Boer., „Morgen Première". RUSTENDE JAGER, Heiloo: Feestavond H.S.V.Rood- Geel. Tentoonstellingen PIET STENNEBERG, Voor dam 6, Alkmaar: Moderne kunst. CHANTE MERLE: Kerkepad 1, Bergen: 10-12.30, 15-17.30 20-22 uur. Tot 31 Augustus. HUIS MET DE PILAREN: Mevr. Koeman-Meertens. 14.30-17.30, gedurende zo merseizoen. TWEEDE ETAGE V. EN D.: Kindertekeningen en -schil derijen. Tot en met 29 Aug. K.C.B.: 2.30 ur Opening ten toonstelling Jac. Koeman. SPORTPARK: Zaterdag- en Zondagmiddag Paardencour- ses. ZONDAG 23 AUGUSTUS BIOSCOPEN: (2. 4.30, 7 en 9.30 uur) zie boven. GULDEN VLIES: idem als Zaterdag. WATERSTANDEN: Zondag: Hoog water: 6.15 u en 19.05 u Laag water: 12.50 u. Maandag: Hoog water: 7.05 u en 19.55 u Laag water: 10.55 en 13.55 u.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2