DE SJAH EN DE K.L.M. OMYL Nieuwe Russische stap op komst inzake Duitsland ZATERDAG DE KRONIEK VA1S Grote zuiveringsacties tegen Darul Islam, Het IJ-tunnelvraag Malenkof persoonlijk hij overleg met Oostduitsers Circus Mullens moet zijn reclame wijzigen ENDA Vrouwen van onderwijzers Geen vertraging door instelling van Staatscommissie *ant Schuyt gebreid Vertrek naar Teheran had nogal voeten in de aarde Verdelg met ze Van Dalsiim speelt Don Camillo H.M. de Koningin in Amer-centrale Zaterdag 22 Augustus 1953 Pagina 3 verwachting :hting medegedeeld i.N.M.I. te De Bilt, Zaterdagavond tot id (opgemaakt te INKEL BUIEN ewolkt met enkele en daar met on- rdag iets minder /ankelijk krachtige t nu en dan harde, 'nemende wind tus- ■vest en Zuidwest. i verten tie) ior de zakenman Het bekende chuyt aan het Sta- Alkmaar heeft een itbreiding ondergaan, venverdieping is om- een zeer gezellig en jrant in Weense stijl, ?dt aan ca. 50 perso- 1 gescheiden in groe- n 30 gasten, en ruimte en goede le voornaamste ken- dit goede restaurant, werd naar het ont- 3 eigenaar, de heer issen, in samenwer- aannemer, de heer Heerhugowaard ont- donkere ruw-houten steekt vrolijk af srigens in lichte tint ïrieur. De twaalf ta- sommige vijfkantig, door prettige ruime ïstoelen. Tussen de tafels is voldoende 'elaten. Overdag ge nen volop het licht zij bieden een ruim iet altijd bedrijvige Des avonds zijn het ronen van koper en ie het restaurant in licht zetten, zullen er zich onge- voelen, ook de bui- int er liggen menu's hillende talen, w.o. nheiden van het res- i de vestiaire en toi- herentoilet voorzien irisch scheerapparaat, een novum betekent 1 van de service, restaurant biedt een rog gelegenheid voor in een diner in be- voor ca. 50 person een belangrijke ver een uitbreiding be de restaurant-gele- Ikmaar. KEURINGEN ssen Rössl a.l. VfERICAIN: „Deser- et Legioen". 14 j. Carnaval in Texas By the light of the in. a.l. ifan la Tulipe", 18 j. ieel examen i. Voor notarieel ïslaagd voor het 2de stadgenoot de heer ijenfeldt. G 22 AUGUSTUS weissen Rössl" (elke middag 2.30 iée). VMERIC AIN„De an het Legioen". 3: „Carnaval in ,11e leeft. „By the light of ry Moon". A. lft. ngen 7 en 9.30 ur. 5N: Van heden- uur af voor spoed- bereikbaar Apo- •tong van Ark, Lan- 1, Apotheker J. v. DIENST: Alk- Degenaar, Emma- tel. 2310, en G. Steynstraat 1. J. Schermer en K. J. van Welse- den-Beemster. tel. 5. IMMEN EN AKER- Weekenddienst dr. C, Jansen, Heeren- tel. 3530. /■LIES: 8 uur Ge- Chiel de Boer,, Première". JAGER, Heiloo: d H.S.V.Rood- iingen: NNEBERG, Voor Alkmaar: Moderne MERLE: Kerkepad i: 10-12.30, 15-17.30 Tot 31 Augustus. DE PILAREN: >eman-Meertens. I. gedurende zo- n. STAGE V. EN D.: eningen en -schil- 'ot en met 29 Aug. ur Opening ten- ig Jac. Koeman. K: Zaterdag- en ddag Paardencour- 23 AUGUSTUS *1: (2, 4.30, 7 en zie boven. VLIES: idem als NDEN: Zondag: r: 6.15 u en 19.05 u t: 12.50 u. r: 7.05 u en 19.55 u r: 10.55 en 13.55 u. BAGDAD, 21 Aug. De Sjah van Perzië is Vrijdagmid dag met een K.L.M.-vliegtuig in Bagdad aangekomen. Dat heeft nogal voeten in de aarde gehad. Eerst kon de Sjah nergens een chartervliegtuig loskrijgen, daarna kwam het gecharterde K.L.M.-toestel uren te laat in Rome en toen dan eindelijk het ogenblik van vertrek zou aan breken, kreeg Zijne Majesteit het aan de stok met de Hol landse degelijkheid en grondigheid van de K.L.M. De Sjah wilde n.l. een zestal I en de Daily Mirror hebben tot het verslaggevers en fotografen _rnee- laatst toe pogingen gedaan om nemen naar Perzië of zij pa pieren hadden of niet. De K.L.M. echter kon de pers mensen slechts aan boord nemen, als zij over doorreisvisa voor Irak beschikten. De Sjah lachte erom, maar het was hem kennelijk niet naar de zin. De K.L.M. bleef echter bij haar standpunt en betoogde: „Als wij passagiers zonder visa mee nemen naar Irak, kunnen de autoriteiten daar het vliegtuig verbeurd verklaren." De Sjah zei: „Het mocht wat" en liep weg. De vlucht moest worden uit gesteld totdat het geschil zou zijn geregeld. De secretaris van de Sjah Hoes sein Sadek deelde even later aan de autoriteiten van de K.L.M. mee: „De Sjah staat er borg voor, dat zijn gasten welkom zullen zijn. Hij is bereid, koning Feisal, die hem op het vliegveld in Bagdad zal komen begroeten, te vragen, er persoonlijk voor te willen zorgen, dat een dergelijke kleine moeilijkheid uit de weg wordt geruimd". De woordvoerder van de K.L.M. antwoordde: „Het spijt ons, mijn heer. Wij wachten nog op het antwoord uit Bagdad op onze vraag, of wij dit kunnen toe staan". Sadek repliceerde woedend: „Ga zo door en er valt niet te zeggen, wat er gaat gebeuren. Vergeet niet, dat u met de Sjah te doen hebt. Hij kan uw maat schappij verbieden Teheran aan te doen omwille van een zaak als deze". Tenslotte bracht een telex bericht uit Amsterdam uitkomst. De directie van de K.L.M. had beslist: „De journalisten gaan op eigen verantwoording". De Sjah mompelde uit zijn hu meur: „Mijn gasten gaan nooit op eigen verantwoording." Maar de vlucht kon doorgaan. De ïraanse legatie en de Per zische kolonie in Rome, die de Sjah en zijn echtgenote bij hun aankomst hadden genegeerd, wa ren nu op volle sterkte aanwezig om de vorst uitgeleide te doen De echtgenote van de Sjah, koningin Sorava, en zijn zuster prinses Ashraf, zijn in Rome ach tergebleven. De Sjah werd door diploma tieke vertegenwoordigers van de Italiaanse regering naar het vliegtuig geleid. Hij dankte voor hun vriendelijkheid en sprak nogmaals woorden van lof voor de pers. „Vanaf het ogenblik van onze aankomst hier", zei hij, „heeft mén mij zoveel sympathie be tuigd, dat ik mij geheel en al thuis voelde." „De volgende dag, tijdens de lunch bracht een verslaggever mij geheel onverwacht moet ik zeggen het nieuws van de ont wikkelingen in mijn land en van die tijd af bracht ik mijn tijd door met het bestuderen van de situatie, ten zeerste geholpen door de pers van de vrije wereld". „Ik besef thans, meer dan ooit, hoeveel de pers kan bijdragen tot een rechtvaardige zaak." Geen Britten Bij de journalisten, die met de Sjah meereizen, zijn geen Britse. De correspondenten van Reuter KUNNEN EEN WEEK MET VACANTIE De R. K. Onderwijzersvereni ging in het Aartsbisdom Utrecht neeft een lofwaardig initiatief ge nomen. Zij gaat dit jaar het ex periment wagen de echtgenoten van onderwijzers uit heel ons land een rustige, goedkope en zorgeloze vacantieweek te ver schaffen in de R. K. Volkshoge school „Ons Erf" te Berg en Dal. Van 712 September en van 1419 September wordt daar in Berg en Dal zo'n vacantieweek gehouden. De vrouwen van onze onderwijzers hoeven er niet alleen naar toe. Zij kunnen gerust een vriendin die geen onderwijzers vrouw is, meenemen. De weken worden veraangenaamd door muziek-, film- en toneelavonden en door interessante voordrachten door bekende sprekers en spreek sters Wij doen een greep uit het pro gramma: Les in bloemenscliikken en ver zorging van kamerplanten, in stof versieren, in pitrietvlechten, een lezing over de vrouw in Sovjet-Rusland, een excursie naar het paedologisch instituut, wandelingen en wat dies meer zij. Als man en kinderen weer naar school zijn, is de vrouw des huizes precies aan haar laatste krachten. Zo'n vacantie in Berg en Dal kan haar de nieuwe animo geven, die zij behoeft. .Wie aan deze vacantieweken wil deelnemen, dient zich zo spoe dig mogelijk aan te melden bij de directeur van de R.K. Volkshoge school „Ons Erf" te Berg en Dal. tot het vliegtuig te worden toe gelaten. Zij kregen te horen, dat „zij als gasten niet aanvaardbaar" waren. Mary Malone, een Engelse jour naliste, protesteerde. „Is de nieuwe Perzische regering anti- Brits?" vroeg ze. „Natuurjijk niet", antwoordde haar een vertegenwoordiger van de Perzische legatie in Rome, „maar deze opdracht is afkom stig van de oude regering en nog niet ingetrokken. U moet beden ken, dat de diplomatieke betrek kingen tussen uw land en Iran verbroken zijn". De Sjah zou in Bagdad de nacht doorbrengen bij zijn „goe de vriend" koning Feisal. Mor genochtend zou hij in zijn par ticuliere toestel doorvliegen naar zijn land. De Sjah vertelde, dat hij zelf het toestel zal besturen. Keizerin Soraya zal, naar de Sjah zei, „zeer spoedig" volgen. De gecharterde Constellation werd door acht vliegtuigen van de luchtmacht van Irak naar Bagdad geëscorteerd. De ïraanse ambassadeur Moe- dhaffar Aalam en verscheidene leden van de ïraanse legatie wa ren naar het vliegveld gekomen, maar de jonge vorst ontving hen niet. Na zijn vlucht uit Iran heeft de Sjah ook enige uren in Bagdad vertoefd. (Advertentie) p$is de shag' I DJAKARTA, 21 Aug. Zowel uit Bogor als uit Tjilatjap berich ten correspondenten over grote en langdurige zuiveringsacties van legereenheden tegen Darul Islam-benden. In het gebied ten noorden van Kawunganten werd tijdens een tiendaagse zuiverings actie van drie bataljons tegen het hoofdkwartier van de Darul Is lam in het gebied van Tjilatjap een belangrijk resultaat geboekt. Men dreef de bende op de vlucht en veroverde het hoofd kwartier. Daarbij vielen meer dan dertig doden aan de zijde van de bende. Het leger kon be slag leggen op veertig ton rijst, 500 stuks vee, patromaxlampen, naai- en schrijfmachines en do cumenten. Ook' in het gebied van Bogor werd een bende uit haar pleisterplaatsen verdreven en konden levensmiddelen, huisraad, munitie en uniformen in beslag genomen worden. Het aantal do den en gewonden werd nog niet medegedeeld. Aan de zijde van HET DRAMA TE CASTRICUM Sobere plechtigheid op Westerveld Grote belangstelling van fami lie-leden, vrienden en kennissen, bestond er gisteren op Wester veld, voor de uitvaart van de 23-jarige Miriam T„ het slacht offer van de tragedie, welke haar einde vond in de duinen tussen Castricum en Bakkum. Er werd, op verzoek van de vader, de heer F. G. T„ niet gesproken. Onder de aanwezigen bevonden zich vele blinden, daar de heer T. een lei dende figuur is in de Nederlandse Blindenwereld. In de aula las ds. J. Wit, predikant van de Waalse gemeente te Nijmegen en pen ningmeester van de Nederlandse Blindenraad, uit Brailleschrift twee vertaalde gedichten van Rainer Maria Rilke. De kist was met bloemen gedekt. Namens de familie dankte de heer T. voor de betoonde belangstelling. de strijdkrachten waren geen verliezen. Van de gouverneur van Zuid- Sumatra, Isa, vernam Pi-Aneta, dat te Palembang dezelfde pam fletten waren aangetroffen met Kahar Muzakkars proclamatie als te Makassar waren verspreid. Een week geleden plakten Muzakkars volgelingen in de hoofdstad van Celebes een proclamatie, inhou dende Muzakkars aansluiting bij de Darul Islam. Isa zeide, dat de politie een onderzoek instelt naar de herkomst. (Advertentie) OMYL het afdoende middel ter verdelging van: vlieg, vlo, mug, luis, enz Deze onhygiënische, hinderlijke insecten veronaangenamen U het leven en verstoren Uw gemoedsrust. OMYL bevat twee insectendodende stof fen, waardoor het snel werkt èn lang blijft na werken OMYL als vloeistof om te verspuiten. Fles met 200 cm3f 1,15. Ook verkrijgbaar m gro tere Hessen en bussen. OMYL als poeder om te verstuiven. 50 gram f 0,65 150 gram f 1.65 N.-V. ORGANON-OS S AMSTERDAM Naar aanlei ding van beschouwingen, die de zer dagen zijn gepubliceerd in zake het tunnelvraagstuk en die in het bijzonder de werkzaamhe den van de Staatscommissie ter bestudering van het vraagstuk van de oeververbindingen van Noordzeekanaal en IJ betreffen, deelt men ons van bevoegde zijde het volgende mede: „Ten onrechte wordt door deze publicaties de indruk gewekt, dat de instelling van deze Staats commissie vertragend zou wer ken ten opzichte van het tot stand komen van een IJ-tunnel in Amsterdam. Reeds voordat deze commissie werd ingesteld heeft de gemeenteraad van Amster dam zich in principe accoord verklaard met het z.g. plan 5 en een crediet van f 500.000 gevo teerd voor het nader uitwerken van dit plan. De opdracht aan de Staatscom missie, die van veel wijder strek king is, maar die uiteraard hier mede verband houdt, had deze commissie aanleiding kunnen ge ven om aan het gemeentebestuur van Amsterdam te verzoeken de voorbereidende werkzaamheden op te schorten. Dit is échter niet geschied. Ook hebben Gedepu teerde Staten van Noordholland in de instelling van deze Staats- BERLIJN, 21 Aug. Otto Grotewohl, de Oostduitse premier, heeft gisteravond in Moskou te verstaan gege ven, dat een nieuwe Russische stap in verband met Duits land op komst is. Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft vandaag de tekst van een redevoering, welke Grotewohl gehouden heeft op een receptie, welke door de Sovjet- prenyer Malenkof werd bijgewoond, beschikbaar gesteld. Grotewohl zei. dat het Duitse volk „grote verwachtingen" had van de besprekingen, welke zijn uit 15 leden bestaande Oostduit se delegatie op het ogenblik in het Kremlin voert. „Verwacht wordt," zo zei hl], „dat de resultaten van de onder handelingen een grote bijdrage zullen leveren voor zijn onver moeide strijd voor een hereni ging van het land en een recht vaardig vredesverdrag. De strekking van de rede van Grotewohl toonde aan dat deze hoofdzakelijk bedoeld was voor de kiezers in West-Duitsland, die de volgende, maand naar de stembus gaan. Hij keerde zich heftig tegen de regering in Bonn en het Westelijke voorstel, dat een commissie der V.N. zal na gaan of in geheel Duitsland wer kelijk vrije verkiezingen gehou den kunnen worden. Radio Moskou heeft vandaag gemeld, dat premier Georgi Ma lenkof persoonlijk heeft deelge nomen aan de opening der be sprekingen tussen Russische leiders en een delegatie uit' Oost- Duitsland. Molotof heeft Grotewohl ver volgens afzonderlijk ontvangen. Semjenof was bij deze ipntvangst aanwezig. In de uitzending werd gezegd, dat de Oostduitse dele gatie bestaat uit: Grotewohl, Ülbricht, Nuschke, Bolz en Loch, de minister van Land- en Bos bouw Leuschner, de minister van Handel Gregor, de minister van de Mijnbouw Selbmann, en nog enkele anderen. Wer ehlpr em ièr e bij Toneelgroep AMSTERDAM De schrijver van „Don Camillo en de kleine wereld", Giovanino Guareschi, heeft zijn toestemming gegeven tot het spelen in Nederland van de toneelbewerking die Johan Walhain in opdracht van de di rectie der Toneelgroep Theater heeft gemaakt. Op 1 Jan. 1954 zal bij dit ge zelschap te Arnhem de wereld première gaan met Albert van Dalsum als Don Camillo. H.M. de Koningin op het Loo De Koningin zal tot het einde van deze maand met de jongste twee prinsessen op paleis Het Loo verblijven. De Prins zal de volgende week enkele dagen naar het Zoute in België gaan om aldaar het intern, concours hippique bij te wonen. Op 31 Augustus zai de gehele koninklijke familie in paleis Het Loo verenigd zijn om de verjaar dag van Prinses Wilhelmina ge zamenlijk te vieren. commissie geen aanleiding gevon den hun goedkeuring aan boven bedoeld raadsbesluit te onthou den. De Staatscommissie is zich ten volle bewust van de urgentie van het probleem, maar tegelij kertijd van de ingewikkeldheid daarvan en heeft daarom geen enkel beletsel in de weg willen leggen aan de voortgang van de voorbereidende werkzaamheden voor het Amsterdamse Tunnel plan." HET NEDERLANDS NOG NIET VERGETEN SOESTDIJK, 21 Aug. Ko ningin Juliana heeft de heer en mevrouw Le Cocq uit Lynden (V.S.) ontvangen, die H.M. een brief van de burgemeester van Lynden hebben overhandigd waarin deze naar aanleiding van de watersnood zijn medeleven met het Nederlandse volk en zijn hoop op een spoedig herstel uit spreekt. Lynden, een plaatsje van 2000 inwoners bracht destijds 9.000 dollars bijeen voor de ramp. De inwoners zijn voor het groot ste deel van Nederlandse afkomst en de heer Le Cocq, die voor het eerst in ons land was sprak uit stekend Nederlands. MADE, 21 Aug. Vanmiddag heeft H.M. de Koningin een be zoek aan de Amercentrale te Geertruidenberg gebracht. Om twee uur werd H.M. bij de cen trale ontvangen door de presi dent-commissaris. prof. dr. J. E. de Quay, ihr. mr. J. Th. M Smits van Óyen. lid van de Raad van Toezicht en ir. J. P. A. M. Petit, directeur van het bedrijf. In de cantinesprak prof. De Quay een welkomstwoord, waar in hij wees op het grote belang van deze centrale voor de hele provincie en gaf ir. Petit een korte uiteenzetting over de groei van het bedrijf, vooral in de na oorlogse jaren. Hierna volgde een rondleiding door het gebouw, waarbij H.M. blijken gaf van haar grote be langstelling, ook voor het meer technische gedeelte. Tot slot van het bezoek werd de thee gebruikt in de commandoruimte, waarbij de Koningin zich op zeer harte lijke wijze onderhield met enige leden van het personeel. Om drie.uur vertrok het hoge gezel schap naar Waalwijk voor een bezoek aan de grote schoenen tentoonstelling. AMSTERDAM De president van de rechtbank te Amsterdam, mr. H. J. Hütschler, heeft giste ren uitspraak gedaan in het kort geding tussen de circussen Strass burger (als eiser) en Jos Mullens (als gedaagde). De president be paalde in zijn vonnis, dat de reclamebiljetten welke het Circus Mullens, dat gisteravond zijn première in Amsterdam gaf, heeft verspreid en waarop op opvallen de wijze de naam „Strassburger" is vermeld, binnen 36 uur ver wijderd moeten worden. Op de bewuste biljetten staat in grote letter „Strassburger en Comp." en „Jose Strassburger Mullens". Ter verduidelijking dient opgemerkt, dat Henri Strassburger, een telg uit het circusgeslacht Strassburger, ge huwd is met de dochter van Mul lens. In het vonnis werd verder ge zegd, dat de eisende partij be lang heeft bij de naam Strassbur ger, en dat door de wijze van afficheren zelfs bij nauwkeurige lezing verwai-ring ontstaat. Er is uit af te leiden, dat de voorstel lingen mede uitgaan van Strass burger of dat dit circus iets met Mullens te maken heeft. Het wekt de indruk van een belan gengemeenschap. De directeur Jos Mullens werd verder verboden om de naam „Strassburger" op zijn programma aankondigingen anders te bezi gen, dan gebruikelijk is met de overige artisten. Voorts werd hem bij overtreding van het verbod ten aanzien van de verwijdering der reclamebilje,tten een dwang som opgelegd. Tenslotte werd hij veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. EEN BEETJE VERDER VAN HUIS gaan we deze week, namelijk naar Marokko. Daar heeft zich een sensationele omwente ling voorgedaan, die gebeurtenissen in Irak (Perzië) in de schaduw stelt. De aanvankelijk Fransgezinde Sultan van Ma rokko, Sidi Mohamed ben Joessef, is afgezet en verbannen naar Corsica. De hoofden der stam men hebben een opvolger aangewezen. Het is de 72-jarige neef van de Sultan, Sidi Momamed ben Moulay. De Franse regering, hoofd van het land, dat het protectoraat over Marokko sinds 1912 uitoefent, hetgeen inderdaad betekent, dat dit land rechten en plichten heeft ter bescher ming, heeft grote belangen bij dit ook al woelige Arabische land, dat een rol van betekenis speelt op het politieke wereldtoneel. Het is daarom interessant, de achtergronden van de jongste gebeurtenissen eens na te gaan.... Als wij lezen, dat Frankrijk bereids heeft gedreigd, de organisatie van de Verenigde Naties (U.N.O.) te zullen verlaten, indien deze of haar organen zich zouden inlaten, met de kwesties, welke sinds enige tijd acuut in Ma rokko aanhangig waren, en wij lezen daarnaast, dat de landen van de Arabisch-Aziatische wereld tegen de wijze, waarop de Fransen zich in de Marokkaanse aangelegenheden hebben gemengd, geprotesteerd hebben bij diezelfde Verenigde Naties en reeds de bemiddeling van de Veilig heidsraad hebben ingeroepen, dan begrijpt men al, dat het hier niet om het afzetten en verban nen van een Sultan alleen gaat. Weet men boven dien, dat Amerika, dat overigens het protecto raatsverdrag van Frankrijk ten aanzien van Ma rokko nooit erkend heeft, in verband met de aanleg van vliegvelden grote militaire belangen in dit bruisende deel van Noord-Afrika heeft, dan begrijpt men, wat al moeilijkheden er kunnen komen aanstormen. En dan beseft men ook, dat Frankrijk niet voor niets de meest krampachtige pogingen heeft aangewend, om een vuist te maken, hoewel het met zijn zwakke kabinet nauwelijks een hand heeft. Afgedacht nog van de problemen, welke het in het binnenland heeft (inmiddels had)op te lossen wegens de enorme stakingsmoeilijkheden en gelet bovendien op de langzaam-slepende moeilijkheden in het Verre Oosten, waar de situatie in Indo-China een groot zorgenkind van de Fransen is Vijfen twintig jaar geleden is de Sultan Ben Joessoef met welgevallen door Franse sympathie op de troon geklommen. Hij was aanvankelijk een zwakke figuur, die zich ge leidelijk aan min of meer verrassend als een man van betekenis en kracht ontwikkelde. Hij had de richting van de moderniserende krachten gekozen in de zuiver-Arabische gemeenschap, die omtrent drie millioen mensen telt. Van de totaal negen millioen mensen in Marokko zijn er ruim vier millioen Berbers, militante stammen, die meer de bergachtige delen van het land bewonen. Dan zijn er nog ruim anderhalf millioen Moren en nauwelijks 500.000 Fransen en Isarëlieten. Strijd en haat tussen Arabieren en Berbers en Moren onderling was eeuwenlang het deel van dit land. Oude feodale machten, tegenstellingen tussen ciads en sjahs van de Berberstammen enerzijds, en de Sultan en zijn hofhouding anderzijds, reli gieuze groepen, moderne nationalisten in de steden, koloniserende Europeanen, politiserende machthebbers, behoren tot de verschillende en elkaar dikwijls weerstrevende krachten, die een bron van onrust zijn en ook Marokko maken tot een speelbal van internationale politieke en diplo matieke intriges en de grote strijd om internatio nale belangen Wie zal precier zeggen, wat oorzaak en aanleiding geweest zijn tot het gevaarlijk spel met vuur, dat zich in een korte spanne tijds voor de ogen der verbaasde wereld heeft afgespeelden welke rol de Franse Republiek daarin heeft gespeeld. Dit zijn enige feiten: wij zeiden reeds hoe de Sultan van Marokko gevaar lijk lonkte naar de nationalisten en extremisten, de partij die de Istiqlal genoemd wordt en waar van nog pas door de Franse resident-generaal Guillaume is verklaard, dat haar doelstellingen vrijwel overeenkwamen met de programma's van de communisten. (Let eens op, hoe de Sovjet- Unie straks reageren zal op de houding van voudig is te beweren, dat het besluit van Frank-_ rijk, om de zijde van de tegenstanders van de Sultan te kiezen, uitsluitend ingegeven is door conservatisme en kolonialisme van de alleroudste soort. Berichtgevers van progressieve bladen, ook in ons land, die het aldus voorstellen, en zo de indruk wekken, alsof er groot onrecht geschiedt tegen de vooruitgang, zijn vermoedelijk wel iets te haastig in hun oordeel. Welke vooruitgang van nationalistische activiteit is te verwachten, die niet waakzaam blijft ten opzichte van uiterste, heeft bijv. de ontwikkeling van Indonesië wel geleerd. Sinds lang was de Pasja van Marrakesj, een der invloedrijkste stammen der Berbers, een vijand van de Sultan. (Feodale krachten tegen nationalistische Arabieren, erfvijanden). Die Pasja van Marrakesj, El Glawi (of Glaoui), heeft met zijn stamhoofden en bestuurders vorige week de Sultan afgezet als geestelijk hoofd van de Ma rokkaanse godsdienstige gemeenschap.... Dat was, gelet op de tradities, voor het regiem van Sultan Ben Joessoef, het begin van het einde. Het geestelijk leiderschap van mohammedaans Marokko was hem ontno men, de rest zou nog een kwestie van tijd zijn. Frankrijk poogde te „bemiddelen", maar de Fran sen zijn niet zulke kinderen in de koloniale politiek, dat zij niet zouden weten,- waar Abra ham de Marokkaanse mosterd haalt. En zou, zo wordt gemeld,, ernstige onenigheid zijn in het Franse kabinet, waarin ook nog wel progressieve krachten zitten die oog hebben voor dat deel van de publieke opinie in de republiek, dat de moder niserende krachten in Marokko wil ontzien. Maar van de andere kant wist Frankrijk ook, wat er feitelijk aan de hand was. Wij laten de verdere beoordeling van de ontwikkeling der gebeurtenis sen graag over aan de redactie van de afdeling Buitenland, maar de Pasja van Marrakesj is (hoe lang nog?) een vriend van Frankrijk en de stam men der Berbers kwamen reeds naar de admini stratieve hoofdstad van Marokko, Rabat, aange rukt, om de „gedevalueerde" Sultan (die geen Iman, geestelijk hoofd meer was immers) ook als Frankrijk). Wij geloven, dat het even te een- wereldlijk vorst af te zetten, hetgeen derhalve met geweld gebeuren zou en burgeroorlog tot gevolg zou hebben. In hoeverre deze nog zal kunnen worden It voorkomen, zullen de komende dagen wel snel leren. Nog heeft de Sultan aanhang in enige belangrijke delen, vooral in de steden, van Marokko en zo zal ook hier weer bewezen moeten worden, wat er voor waars schuilt in de dikwijls wel wat al te gemakkelijk verspreide mening, ■dat nationalisme en communisme een pot nat zijn, hoezeer de praktijk ook vaak bewezen heeft, dat dit werkelijk de waarheid is. Het gaat hier natuurlijk niet alleen om materiële voordelen van een verdrukte klasse e.d., maar de activi teiten van de nationalisten (de Istiqlal dus) zijn wel degelijk gericht op de bevordering van de zelfstandigheid, op afschudding dus van het ko loniale juk (der Fransen of welke Westerlingen dan ook) op beknotting dus niet alleen van de macht der koloniale Franse overheersers, maar ook op de oude feodale macht van de stammen en de stamhoofden der Berbers. Generaal Guil laume heeft ingegrepen en de Sultan doen ver bannen naar Corsica. Eigenlijk heeft hij dat niet gedaan, zegt hij nu, de Marokkanen hebben het zelf gedaan en de Franse macht in Marokko heeft alleen een vliegtuig beschikbaar gesteld en bloed vergieten willen voorkomen. De bemiddeling van de Resident-Generaal heeft er aldus toe medegewerkt, dat een aan Frankrijk zeer onaangename situatie sneller werd geliquideerd dan verwacht kor worden. Resten de gevolgen:voor Frankrijk eer mogelijke verdeeldheid in het kabinet, voor Ma rokko de kans op een wellicht door Rusland aan geblazen burgeroorlog, voor Amerika de moeilijk heid, dat de publieke opinie daar weer verontrus zal zijn over een sterke maatregel tegen de natio nalisten, voor de V.N. nieuwe boosheid in di Arabisch-Aziatische landen, die de wereldvred< allicht bedreigd zien en dus daarin een motiei vinden om de Veiligheidsraad tot ingrijpen t- bewegen, hetgeen, gelet op de houding var Frankrijk, tot nieuwe moeilijkheden in de kring der Westelijke mogendheden aanleiding kar geven.... Genoeg reden om de verdere ontwik keling van deze affaire (hoezeer „ver van onze deur") met belangstelling en niet zonder bezorgd heid, tegemoet te zien

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3