KDHOLLANDS i Nederlandse Justitie vaagt N.E.S.B. topleiding weg Vader met vier kinderen in kanaal omgekomen K.A.B. beraadt zich over de integratie-gedachte Sovjet-Unie sluit een pact met regering-Grotewohl Arrestaties te A'dam en Groningen Dagblad voor Alkmaar en omgeving \oor E.H.B.O. en Thuisfront De toestand in Frankrijk Proefproces om „verboden vereniging" Raalte in rouw over tragisch auto-ongeval Zondeval bracht integratie en differentiatie in conflict Korea vrijwilligers gearresteerd Luchtballon neergestort VIER DODEN Jongeman door bliksem getroffen NABIJ SNEEK Bela* rijke concessies om Oost en West te verlokken 't Is mis tussen Carel en Ger Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,0? per maand, 0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Maandag 24 Augustus 1953 49e Jaargang - Nummer 128c' Vol spanning heeft Nederland gisteravond afgestemd op de K.R.O.-uitzending „Twee vliegen in één klap". De bezitters van de „verpleegstertjes" en de „sol daatjes" kregen het advies de wikkeltjes met de nummers en de afbeelding van de verpleegster en de soldaat erop tegen een bran dende lamp te houden. Dan moest indien men in de prijzen viel een soldaat te voorschijn komen naast de ver pleegster en een verpleegster naast de soldaat. Viel men in de troostprijzen, dan werd er een grote T zichtbaar. Bovendien vormden zich onder de nummers 82 en 101 op de wikkeltjes cijfers, die geplaatst resp. achter de nummers 82 en 101 het tele foonnummer aangaven, dat men onmiddellijk moest bellen. Naar uit de eerste uitslagen bleek, zijn de prijzen voor een groot deel in het Zuiden van het iand gevallen. Wij noteerden Arn hem, Kerkdriel, Venlo, Breda, Den Bosch, Schenveld en Lent, maar ook Aerdenhout en Deven ter (mevr. de Vos). Jubelstemming. Zondagmiddag om 1 uur troffen wij het hoofdkwartier van Natio naal Katholiek Thuisfront te Den Haag in jubelstemming. De sol daatjes actie was boven verwach ting goedgeslaagd. De organisator —ervan- aalmoezenier van Croonen- burg had gerekend op een over schot van 10 pet. De resultaten wijzen echter uit, dat er geen overschotten zijn. Reeds om half acht des ochtends waren er al telefoontjes binnengekomen, dat de collectanten geen soldaatjes meer in hun bezit hadden. Om elf uur kon de actie in het gehele land als geëindigd worden be schouwd. Enige cijfers geven een beeld. Brabant en Limburg hebben geza menlijk een millioen soldaatjes afgenomen. Utrecht spant wat de steden betreft met 124.000 sol daatjes de kroon. Amsterdam doet niet veel minder en draait onge veer om de 100.000. Den Haag heeft er 95.000 afgenomen en Rot terdam ruim 80.000. Zieke militairen profiteren Nationaal Katholiek Thuisfront heeft aan de Lourdesgroep der verkenners, die zich en bloc voor de collecte heeft beschikbaar ge steld, toegestaan een gedeelte van de opbrengst te behouden. De verkenners beogen hiervan zieke militairen in de gelegenheid te stellen naar Lourdes te pelgri meren. De opbrengst De totale opbrengst van de Pleisteractie is ruim 565.000, n.l. 300.000 voor Thuisfront, en 265.500 voor E.H.B.O.; deze zal f 26.500 beschikbaar stellen voor het Griekse rampgebied. Partijcongres K.Y.P. op 7 en 8 November 1953 DEN HAAG. De Katholieke Volkspartij houdt Zaterdag 7 en Zondag 8 November 1953 haar par tijcongres in gebouw Tivoli in Utrecht. Dit congres zal geheel staan in het teken der eenheid. PARIJS, 23 Aug. De Franse regering heeft ingestemd met een verzachting van de strafmaatrege len tegen stakende spoorwegar beiders. Zo zullen zij, die ge schorst werden, weer zonder meer in dienst kunnen treden, terwijl de inhouding op het loon over de niet-uitbetaalde stakingsdagen over verschillende maanden zal worden uitgesmeerd. Hoewel de communisten nog steeds op staking aandringen, schijnt de verzoenende houding van de regering de socialistische arbeiders weer aan het werk te brengen. De Métro rijdt met een drie-kwa -dienst; van de 360 sta tions wa. en er nog 71 gesloten. Bij Toulouse werd de voorruit van een trein versplinterd door een stuk rots, dat daar was opge hangen voor een brug. De be stuurders van de trein werden ge wond. In Noord-Frankrijk is een trein door sabotage ontspoord. Vijfde kind van Charlie Chaplin geboren LAUSANNE, 23 Aug. Oonah O'Neill, thans mevrouw Chaplin, heeft Zondagavond het levenslicht geschonken aan haar vijfde kind, een zoon. AMSTERDAM, 22 Aug. Drie leiders van de Nationale Europese Sociale Beweging (N.E.S.B.) zijn Zaterdag middag gearresteerd. In de hoofdstad, waar de Amster damse recherche tegen het middaguur met vier aparte groepen vrijwel gelijktijdig invallen op 4 adressen uit voerde, werden de 31-jarige algemeen leider der N.E.S.B. Paul van Tienen, op zijn kantoor aan de Koninginneweg 177, en de 29-jarige werkgroepleider A. M. Kruit te zijnen kantore Nicolaas Maesstraat 64, in arrest gesteld. Samen met commissaris H. Dijkstra en met zijn substituut officier mr. H. J. van Nouhuys was mr. Hollander bij de huiszoe king van het kantoor van Paul van Tienen aanwezig. In beslag werden genomen exemplaren van „De Dialoog", het maandelijks orgaan, dat alleen on der de leden van de N.E.S.B. wordt verspreid, voorts exempla ren van het colportageblad der partij „Alarm" en de gedrukte be ginselprogramma's, waarin de doelstellingen zijn neergelegd. Juist als op de overige adressen legden de rechercheurs tot slot nog beslag op dossiers en mappên met correspondentie, ledenlijsten en andere administratieve beschei den. Van Tienen was nog minder jarig, toen hij zich bij de SS meldde. Hij heeft dan ook niet, zoals vele andere SS-ers zijn Ne derlands staatsburgerschap ver loren. In zijn-kantoor aan de Konin ginneweg drijft van Tienen zijn „Boeken import-dienst Europa". Toen hij Zaterdag gearresteerd werd, was alleen de 18-jarige Leendert Logger uit Amsterdam- Oost bij hem aanwezig. Deze jon geman deelde mede, dat hij voor trekker was van de door van Tie- Iets later werd in zijn woning aan de P. Campersingel 211 te Groningen door de Groningse re cherche op verzoek van de Offi cier van Justitie te Amsterdam als derde arrestant aangehouden de landelijk leider der beweging, mr. J. Wolthuis, oprichter van de Stichting Oud-Politieke Delin quenten. Op al deze adressen ging een langdurige huiszoeking vooraf. Talrijke bescheiden van de bewe ging werden in beslag genomen. Hetzelfde geschiedde op nog twee andere adressen in de hoofdstad, waar de recherche een huiszoe king deed; op het woonadres van de gearresteerde werkgroepsleider Kruit, Runstraat 9 (3-hoog), en in een woning aan de Allard Pier- sonstraat van een vrouwelijk lid der beweging, mej. Grijseels, die voor de partij het uitvoeren van administratieve bezigheden op zich had genomen. Het optreden tegen de leiding dezer politieke ps.»tlj-, waarvan de algemeen leider Paul van Tienen kort geleden heeft aangekondigd, dat zij in 1956 aan de Kamerver kiezingen zou deelnemen, staat onder leiding van de dit jaar bij de Amsterdamse rechtbank be noemde Officier van Justitie mr. F. Hollander. nen destijds opgerichte „Nationaal Europese Jongeren Orde". N.E.S.B. werkt door. Na de arrestaties nam een aan tal leden van de werkgroep Am sterdam der N.E.S.B. de voorlo pige leiding over. „Wij achten de arrestaties aan vechtbaar, aangezien we van me ning zijn, dat onze partij geen verboden vereniging is", zo luid- do hun commentaar. Zij verzon den een request aan H. M. de Koningin, waarin zij protesteer den tegen de arrestaties en waar schuwden tevens de zuster-par- tijen in Duitsland, Italië, Zwitser land en Zweden. Aparte telegram men werden verzonden aan dr. Per Engdahl, leider te Malmö en aan de Vlaamse leider Guido Lau- wers. Wij verwijzen voor een uitge breide beschouwing over de N.E. S.B., haar doelstelling en haar voormannen naar het artikel, dat wij j.l. Woensdag in deze editie publiceerden. De rechter zal thans moeten uitmaken of de N.E.S.B. ingevolge het Koninklijk Besluit no. E 102 van 17 September 1944, houdende vaststelling van het besluit ont binding landverraderljjke organi saties, inderdaad als verboden vereniging dient te worden be schouwd. Dit proces kan nog wel enige tijd op zich laten wachten. Allereerst zal de politie de vele in beslaggenomen bescheiden moeten doorlezen bij het verrich ten van het vooronderzoek. Daar na zal de rechter-commissaris mr. B. van der Waerden de instructie voeren en wanneer die gesloten zal zijn zal een datum kunnen worden vastgesteld voor de be handeling van het proces door de arrondissements-rechtbank te Am sterdam. In de enorme, gloed nieuwe tent van Cir cus Jos Mullens, da in Amsterdam het sei zoen begonnen is stom Zondagmorgen een al taar en voor dat altaa waren de mannen e de vrouwen van he circus verzameld, ge kleed in de veelkleuri ge costuums van hu beroep. Directeur Jo Mullens smeekte God' zegen af over zijn on derneming en Recto E. J. M. Hupperet zegende de tent vai binnen en van buiten de tent, de artisten, dt stallen en de dieren. „Namens de gemeenschap der Kerk," zo zei hij, „wijd ik deze reuzetent in, opdat er door Gods zegen succes, gezondheid, kracht en heiligheid mogen heersen." Na de inzegening van de tent, celebreerde Rector Hupperetz in het circus een Hoogmis met alle luister van de litu rgie. (Van onze redacteur). RAALTE. Nauwelijks is de vreugde van het Stoppelhaenefeest verklonken of in Raalte heerst grote verslagenheid. Een zeer ernstig ongeluk, waarbij vijf doden te betreuren zijn, heeft er Zondagavond tegen 7 uur plaats gehad. Een vrachtauto is tegenover de timmer fabriek van de Gebr. Douma in het Overijsels Kanaal gereden en gekanteld. De wagen werd bestuurd door de heer van Essen uit Raalte. In de cabine zaten drie van zijn kinderen en op de bak bovendien nog twee kinderen, waarvan de ene een logeetje uit Deventer. Het kader van de K.A.B. in het bisdom Haarlem heeft zich dit weekeinde in Voorhout beraden over de integratie-gedachte, waar onder verstaan wordt de inpas sing van verschillende elementen in een harmonisch geheel. Vijf inleiders dr. J. Ponsioen S.C.J., prof. De Raeymaeker, drs A. L. M. Arnolds, drs. W. Kusters en dr. A. Gerats M.O.C. hebben dit actu ele vraagstuk naar zijn verschil lende aspecten en op verschillen de niveaux op voortreffelijke wijze uitgewerkt. Daarmee hebben zij een be langrijke bijdrage geleverd tot verbreding van het inzicht in het menselijk streven naar orde ver banden, zowel in het internatio nale en het nationale, als in de onmiddellijke omgeving van de mens en in de mens zelf. De bedoeling van de schepping is dat haar elementen enerzijds steeds verder tot een harmonisch geheel ineengepast worden en an derzijds dat deze elementen ge differentieerd blijven. Tengevolge van de zondeval zijn differentia tie en integratie echter in conflict geraakt, betoogde dr. Ponsioen. De differentiatie wordt tot uiteenval len (desintegratie) en de integra tie tot gelijkschakeling. De mens denkt steeds weer nieuwe syste men uit om een harmonisch ge heel tot stand te brengen en even zoveel keren moet hij conclude ren, dat hij geen orde maar een nieuwe chaos heeft geschapen. De oplossing ligt, aldus dr. Ponsioen, in de beoefening van de christe lijke deugden. De nederigheid leert de waarde van de differen tiatie kennen. De naastenliefde vormt het bindmiddel voor de ver scheidenheid. Prof. De Raeymaeker deed uit de doeken, welke de noodzakelijke voorwaarden ziin voor integratie op het wereldplan. De grootte van het probleem wordt duidelijk wanneer men enorme kloven in welvaart en cultuur.^iet tussen de verschillende werelddelen, die door de snelle ontwikkeling van het verkeer geïntegreerd moeten worden. Aan Noord-Amerika, dat 10% van de wereldbevolking her bergt, vloeit 43.6% van het we reldinkomen toe. Aan Azië met 53% van de bevolking slechts 10.5%. Het jaarinkomen per hoofd beloopt in de Verenigde Staten 1452 dollar. In de overige 13 rijke" landen waaronder Ne derland 450 tot 900 dollar. De helft van de wereldbevolking moet het echter met minder dan 50 dollar doen en is ondervoed. Meer dan de helft van de wereld bevolking is ongeletterd. Een belangrijk deel van deze arme landen van de wereld bevolking heeft na de tweede wereldoorlog politieke zelfstan digheid gekregen. Zij vormen de gevarenzone, waarop de desinte grerende krachten het meest vat hebben. Vandaar dat de U.N.O.- organen zich beijveren om hen hijstand te verlenen. De U.N.O.-organen werken ech ter met uitsluitend „deskundigen", waardoor het gevaar van een een zijdige technocratie dreigt. Daar om moeten de vrije niet gou- vermentele organisaties zoals de arbeidersbeweging er voor zor gen, dat zij invloed krijgen op de integratiepogingen van de U.N.O.- organen. Voor de katholieke or ganisaties ligt daar nog een bij zondere taak, namelijk de bestrij ding van de materialistische ten- denzen in de U.N.O., die een ge volg ziin van het feit. dat de le vensbeschouwelijke neutraliteit van deze organisatie negatief wordt begrepen. Dat wil zeggen dat de godsdienst niet gewaar deerd wordt als cultureel belang rijke kracht, doch eenvoudig ge negeerd wordt. Hetgeen bijvoor beeld hieruit blijkt, dat de U.N.O. meent de dichtbevolkte „arme" landen de geboortebeperking als middel tot verhoging van de wel vaart te moeten aanraden. De katholieken dienen ervoor te waken dat neutrale organen als de U.N.O. zich onthouden van stellingname ten opzichte van dit soort problemen, betoogde 'prof. De Raeymaeker. Daartoe moeten de internationale contacten tussen de katholieken worden uitgebreid. De katholieken moeten de inte gratieproblemen tegemoettreden met een christelijke oplossing, die ook voor anderen aanvaardbaar is. ,,De grootste bedreiging van de integratie der Nederlandse staats- gemeenschap wordt gevormd door de onverschilligheid en het baat zuchtig egoisme van zijn onder delen ten opzichte van het ge heel", waarschuwde drs. A. L. M. Arnolds, die de volkseenheid en de scheidslijnen in ons volk be sprak. Aan de opvoeding tot bur gerzin ontbreekt nog veel. De ver houding van de delen onderling baart minder zorg. De verstand houding tussen de klassen is aan merkelijk verbeterd. Belang en te genstellingen zullen steeds blijven bestaan. Die bedreigen de inte gratie niet zolang een eerlijke discussie zoals in de Stichting van de Arbeid mogelijk is. De gemeenschap als geheel heeft vol doende middelen om desintegra tie te voorkomen. De Europese in tegratie zal de materiële middelen moeten versterken. Een gevaar vormt het streven om de staats machine te veel te perfectionne- ren en het overheidsbemoeien steeds verder uit te breiden. Dat bevordert de desintegratie, want de burger gaat in de staat een lastige bemoeial zien in plaats van een hulp. (Zie vervolg pag 2) TOKIO, 22 Aug. Twee Ne derlandse militairen, de korporaal W. P. V. en de soldaat C. J. S„ zijn door de Japanse politie ge arresteerd wegens beroving en mishandeling van een Japans bur ger. De militairen waren aan boord van het Franse schip „Vietnam" op weg van Korea naar Neder land. De „Vietnam" deed Kobe aan. Daar zouden ze iemand van een polshorloge hebben beroofd. Zij hebben aan boord van de „Vietnam" hun terugreis naar Nederland kunnen voortzetten. Japanse en Nederlandse autori teiten kwamen overeen, dat zij in Nederland terecht zullen staan. De Vietnam is naar Hongkong vertrokken. REGERING-PELLA WON VERTROUWEN ROME, 22 Aug. De Italiaanse senaat heeft Zaterdagmiddag met 140 stemmen vo:r, 86 tegen en 10 onthoudingen zijn vertrouwen uitgesproken in de nieuwe Ita liaanse regering van minister president Pella. Direct nadat het ongeluk had plaats gevonden waren omwonen den, zusters en E.H.B.O.-ers aan wezig, waarvan enkelen onmid dellijk te water sprongen. Zij slaagden er in slechts één van de slachtoffers te redden. Het was het logeetje uit Deventer. Ver moedelijk is het van de bak ge vallen en vrij in het water te recht gekomen. Het andere kind is onder de bak bekneld geraakt. De zwemmers trachtten nog de deuren van de cabine te openen maar dat mocht niet gelukken. Spoedig arriveerde een takelwa gen en met behulp van deze en de inmiddels ook gearriveerde brandweer wist men de cabine boven het water te krijgen. Nadat men een ruit had ingeslagen kon men de drenkelingen uit de auto halen. Anderhalf uur is men bezig ge weest om te trachten de levens geesten weer op te wekken, doch zonder resultaat. Ondertussen was men doorge gaan ten aanschouwe van honder den nieuwsgierigen, die zich aan de overkant van het kanaal be vonden, met het verder optakelen van de vrachtwagen. Toen men deze na drie kwartier weer op de begane grond had, begon men met het dreggen naar het laatste kind. Spoedig werd het gevonden. De levensgeesten waren reeds gewe ken. De lijken zijn opgebaard in het Kath. ziekenhuis te Raalte. Over de toedracht en oorzaak van het ongeval tast men volko men in het duister. Vader van Essen wilde met zijn vier kinderen het logeetje een eind op weg brengen naar Deven ter. De fiets had zij bij zich op de wagen. Terwijl zij langs het kanaal re den, passeerden aan de overzijde enkele familieleden. Deze wuifden naar de wagen. Vermoedelijk is hierdoor de aandacht van de be stuurder afgeleid en is de wagen in het water gereden. Van Essen was niet in het bezit van een rij bewijs. Eveneens bleek de stuur inrichting niet volkomen in orde te zijn. Van Essen laat een vrouw en drie kinderen achter. BONN, 23 Aug. Zondagmid dag is in Littfeld, nabij Siegen, een luchtballon neergestort. De vier inzittenden zijn om het leven gekomen. Uit het logboek van de veronge lukte ballon blijkt, dat de ballon eerst met een snelheid van onge veer vfjf tot zes meter per seconde tot op een hoogte van 2500 meter van een lagere luchtlaag uit naar boven was gerukt. Daarbij is de luchtballon volgens deskundigen waarschijnlijk in een warmere luchtlaag geraakt, en door het plotselinge uitzetten van het gas geklapt. SNEEK. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur werd de 20- jarige veehouderszoon Meike de Jong, wonende in de Almastraat toen hij met zijn vader op het land aan de Lemmerweg werk zaam was, tijdens een kort, maar hevig onweer door de bliksem ge troffen en op slag gedood. De jon geman zou juist naar de wagen gaan om z'n jas te halen daar de onweersbui gepaard ging met zware regenval. Voordat hij ech ter bij de wagen was werd hij voor de ogen van zijn vader, die op korte afstand volgde, door het hemelvuur getroffen. BERLIJN, 23 Aug. De Sovjet Unie heeft vandaag een pact getekend met Oost-Duitsland, waardoor de Oostelij ke zone practisch een volledige deelgenoot in de ring van satellietstaten van het Kremlin wordt. Het pact is het resultaat van het overleg van de Oostduitse delegatie onder premier Grotewohl met de Sowjet premier Malen kof. De voornaamste punten van het pact zijn: 1. De betrekkingen tussen de Oostelijke zone en de Sovjet-Unie zullen zijn als die tussen twee bevriende regeringen. Er zullen ambassadeurs uitgewisseld wor den. Dat betekent, dat de Sovjet Hoge Commissaris vervangen zal worden door een ambassade. 2. De Sovjet fabrieken in Oost Duitsland zullen aan de commu nistische regering worden over gedragen. 3. De bezettingskosten zullen drastisch verlaagd worden en niet meer bedragen dan 5 procent van de gehele Oost-Duitse begroting. Dit is veel te weinig voor de 300.000 Sovjet militairen, die tus sen de Elbe en de Oder gelegerd zijn. 4. Duitse krijgsgevangenen, die vastgehouden worden, zullen vrij gelaten worden met uitzondering van hen, die veroordeeld zijn we gens ernstige misdaden tegen de menselijkheid. 5. Oost-Duitsland wordt be schouwd geen oorlogsschulden meer aan de Sovjet-Unie te heb ben. 6. De herstelbetalingen aan Moskou zullen eind van dit jaar stopgezet worden. 7. Moskou zal levensmiddelen, steenkool, staalproducten en an dere goederen dit jaar naar Oost- Duitsland sturen en zal verder kortlopende credieten verstrekken om het economisch leven van de Oostelijke zone te verstevigen. In het communiqué werden de eisen herhaald wat betreft de eenheid van Duitsland door de instelling van een voorlopige re gering voor geheel Duitsland. Het Westen heeft officieus dit plan reeds van de hand gewezen. Carel Briels, leider van aller lei massa-manifestaties en thans de organisator van het Hilversumse Stadserf, is boos op Ger de Roos, leider van de Bietenbouwers. Ger de Roos zou Zaterdagavond op het Stadserf spelen, maar omdat het regende en omdat de Bie tenbouwers, zoals Ger zegt, niet „waterdicht" zijn en hun instrumenten ter waarde van een slordige 15.000 gulden dat óók niet zijn, hebben de Bietenbouwers niet buiten, maar binnen gespeeld. In de A.V.R.O.-studio. Zesduizend bezoekers van het Stadserf belegerden dé ar me Carel en eisten hun geld terug. Dat had Carel natuur lijk niet. Ja, je zult zo te kijk staan. Vandaar Carel versus Ger. Wij vernamen nog, dat Toon Rammelt zelf aan Ger de Roos opdracht heeft gegeven, binnen te blijven. Wij vernamen ver der, dat Ger de Roos Carel Briels al niet zo heel erg meer „mag", sinds hij in de afgelo pen week eens een uur voor niets op Carel heeft zitten wachten

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1