Kermis in de regen Limmen nam afscheid van kapelaan v. d. Stap De scholen open voor onze militairen! Drafc, nat en gezellig Buitenlandse jongeren AGENDA Soldaat j es-actie Kath. Thuisfront H. S. V.'-feestavond slaagde prima Hoogtijdagen in Beauraing Eenmaal per jaar Zeemans-Zondag K.A.B. beraadt zich Markt en Beurs I Pagina 2 Maandag 24 Augustus 1953 ALKMAAR. Het hele bonte gedoe was in vol bedrijf, de ver makelijkheden begonnen na een enigszins slechte start deze eerste kermiszondag net een beetje te lopen, en toen, ach toen vond Pluvius dat het al weer lang ge noeg droog geweest was, en der halve zette hij de sluizen van zijn overvloedige waterreservoirs weer open, en het water plenste met bakken vol naar beneden. En d'aar zat die Pluvius in zijn waterrijk te grijnzen van ple zier. Zo nou had hij eens pret. Ja, zo was het gisteravond om een uur of half negen, en het ge volg van deze waterpartij was dra merkbaar. Dicht opeen groepten de mensen samen onder et zeil van de tent van de spul- lebaas, en de spullebaas zelf had aan die plotseling zo grote toe loop naar zijn kraam niks, want die mensen kwamen alleen maar om te schuilen., en om te mop peren. Trouwens, dat deden de spullebazen zelf ook. Ja, het was wat je noemt echt Alkmaarse kermis-weer. Eigenlijk mag ie dat niet eens erg vinden, want dat weer tijdens de kermis hoort net zo bij Alkmaar als de kaas markt op Vrijdag.. Maar leuk was het toch ook niet. Al die mensen in hun beste kleren, en al die velen, die van buiten waren gekomen, om eens echt gezellig .kermis te gaan vie ren Het was in hét begin van de avond gezellig druk. Niet zo heel erg, ook niet zo dat je zei: gut, het is niet eens zo erg druk; nee, het was net goed, zo echt prettig druk. Niet alleen op straat en plein, maar ook in de vele aantrekkelijke amusements paleizen en bij al die andere in stellingen, waar ze U, in .ruil voor een ritje per auto een krikje over de daken van de stad, of een knus tochtje door de grot ten met hun mysteriën en ver schietend licht, op een prettige manier van uw zorgvuldig bii- eengespaarde kermiscenten af helpen. Maar dat geeft niet, het is heus niet zo erg om eens een avondje echt lekker uit de band te springen en eens net te doen, of je niet op een paar gulden meer of minder hoeft te kijken. Bijna alle kermismensen wa ren wel tevreden over de gang van zaken van Zondag, en het werd nog steeds drukker. En toen kwam die hatelijke bui de pret verstoren. In minder dan geen tijd waren de straten leeg op bezoek bij Alkmaarse Jeugd Gemeenschap ALKMAAR. Een dezer da gen organiseerde de A.J.G. een eerste Intern. Jeugdcontact, dat door meerdere contacten (o.a. a.s. Vrijdag 28 Augustus) zal worden gevolgd. 's Morgens om plm. 6.45 uur zaten ongeveer 30 jongeren rondom een echte Hollandse koffietafel met krentenbrood, roggebrood, beschuit, cadetjes en koffie met melk en suiker. De secretaris van de A.J.G. (mevr. Holzmüller-Teenges was ditmaal verhinderd) heette 2 Belgen, 10 Duitsers en 18 Ne derlanders van harte welkom. Na de maaltijd, welke zeer ge noeglijk verliep werd een wan deling gemaakt naar het huis van een kunstschilder. Jan van Erkelens, welke in de tuin achter zijn atelier een fantastisch mooi marionettentheatertje had opge steld. Bep Speet uit Alkmaar gaf een leuke voordracht, een Bel gisch meisje leidde de samen zang, de Duitse jeugdleidster ver tolkte de gevoelens van de bui tenlandse deelnemers voor alle gastvrijheid. Sam Tump sprak over internationale vriendschap en Fien Keesoom vertaalde m het Frans en Duits waar dit nodig was. Toen het voldoende donker ge worden was vertoonde Jan van Erkelens zijn solo marionetten. Het werd een kunstzinnige be levenis welke nog lang in het geheugen van de jonge toeschou wers zal voortleven. Gastvrije pleegouders ontfermden zich over de 12 buitenlandse meisjes en zo was dit eerste jeugdcontact weer ten einde. Vrijdag 28 Augustus komen er weer 20 Engelsen. Wie kan er voor 1 nacht onderdak verschaf fen? Adres: Fien Keesom, Tessel- schadestraat 8, tel. 2025. Kla ver j as-vierkam p ALKMAAR Zaterdagavond is in café de Hertenkamp een kla ver jas-vierkamp gehouden, geor ganiseerd door ,.de Troefjagers F.r werd deelgenomen door E.H K„ Heiloo, Vriendenkring, Beverwijk, Het wapen van Bergen uit Ber gen en de Troefjagers. Het was een spannende en sportieve strijd en hoewel de Troefjagers na de eerste ronde meteen een kleine voorsprong hadden was er nog van alles mogelijk. Maar de Troefjagers vergrootten snel iedere ronde hun voorsprong en de eindstand was 1 Troefjagers, Alkmaar 28984 pt.. 2 E.H.K., Heiloo 27969 pt., 3. Vriendenkring, Beverwijk 27590 pt. 4. Het wapen van Bergen 24015 nt. Hoogste koppels en prijswin naars waren: „Vriendenkring" Deugdv. d. Meij 5584 pnt; Troef jagers C. v. 't Hof—Boersen 5284 pnt.; E.H.K. Anema—Bordewijk 5*186 pnt; Bergen J. Min—K. Min 4544 "nt. Geslaagd ALKMAAR Zaterdag zijn in Bakkum de examens afgenomen voor het Kustwachtdiploma van de Kon. Ned. Bond tot het Red den van Drenkelingen,. Vanwege de buitengewoon hoge zee was het niet doenlijk om examen af te nemen van, het waterwerk voor dit diploma. Voor het theo retisch gedeelte slaagden van de Alkmaarse Reddingsbrigade mej. A. Keesman. H. M. Boxem de heren C. Pijl. M. Haverhoek en W. Vis. Het waterwerk zal ge ëxamineerd worden wanneer de zee iets rustiger is. als op een winternacht om drie uur, en alles stoof zo vlug mo- gelijk naar een goed en droog eenkomen. Weet U wie er niet te klagen hadden over het slech te weer? Wat denkt U.... Als het nu begint te regenen, dan ga je eerst onder een afdakje staan, maar als het blijft regenen, en niet zo zachtjes ook, dan begin je er over te prakkizeren, waar je voor een tijdje een behagelijk onderkomen kunt vinden, en dan, wel dan duik je een café binnen, waar of niet? Later werd de regen minder, en- misschien werd het wel weer een tijdje droog. En toen kwa men langzamerhand al die men sen weer terug, en zo heel lang zaamaan werd het toch een beetje gezellig, maar het bleef dreigen, de heie avond. In de bovenvermelde café's heerste op alle fronten een ge zellige sfeer van kermis en ple zier. In vele café's was gezellige muziek, en sommige hadden nog aparte attracties in de vorm van de een of andere bekende zanger of zangeres. Overal was gezellig heid en stemming, en dit was ook het geval in het Wapen van Heemskerk, waar de familie Kok met haar orkest haar tenten weer had opgeslagen, en in het Gulden Vlies, waar door de Alkmaarse Jazz Society een ker- misbalavond was georganiseerd. Zo ging deze eerste kermiszon dagavond voorbij, druk, nat. en toch gezellig ALKMAAR De Soldaatjes- Actie van Katholiek Thuisfront heeft Zondagmorgen in Alkmaar bij de drie parochie-kerken een hevige activiteit teweeggebracht. Er werd grif verkocht. Met liefde werd door de pa rochianen gegeven en met enthou siasme gewerkt door de collec tanten en collectrices, wie langs deze weg gaarne wordt dank ge bracht door het Stedelijk Comité van Alkmaar, dat een overkoepe lingsorgaan is van die drie pa rochiële kernen. In totaal werden door het Comité 19.000 soldaatjes aan de man gebracht. De St. Joseph- parochie heeft er ruim 4000 van verkocht, de Laurentius parochie ongeveer hetzelfde, terwijl de Do- minicusparochie ongeveer het aan tal had van de beide andere pa rochies tezamen. Ook de Katho lieke rusthuizen, Piusstichting, St. Augustinus en St. Elisabeth zie kenhuis waren gretige afnemers. De totale opbrengsten waren: St. Joseph: 655.10; St. Domini- cus 781.78; Laurentius 499.78 en de parochie te Bakkum, die van Alkmaar uit werd voorzien 248.56. Het Stedelijk Comité is dik te vreden over de Alkmaarse resul taten. Temeer, omdat veel meer is afgedragen, dan tenminste voor een soldaatje moest worden gege ven en dat was één dubbeltje. Het is dus gebleken, dat inder daad met liefde voor de goede zaak is gegeven, en niet alleen heeft voorgezeten de bedoeling wat geld uit te geven om kansen op een prijs in handen te krijgen. MAANDAG 24 AUGUSTUS weissen Rössl" Bioscopen: REX: „lm alle leeft. CINEMA AMERICAIN„De serteur van het Legioen". 14 jaar. HARMONIE: „Carnaval in Texas". Alle leeft. VICTORIA: „By the light of the silvery Moon". A. lft. Voorstellingen 7 en 9.30 ur. Rex: des middags ook om 2.30 uur. APOTHEKEN: Van heden avond 6 uur af voor spoed gevallen bereikbaar Apo theek Hartong van Ark. Lan- gestraat 1. Apotheker J. v. d. Mark. GULDEN VLIES: 8 uur Haag se Comedie WAPEN VAN HEEMSKERK: Cabaret- en Showavond v. gasten van het W. v. H., Alkmaarse verenigingen en bedrijven. Tentoonstellingen PIET STENNEBERG. Voor dam 6, Alkmaar: Moderne kunst. CHANTE MERLE: Kerkepad 1. Bergen: 10-12.30. 15-17.30 20-22 uur. Tot 31 Augustus. K.C.B. BERGEN: t.m. 4 Sept. in kunstzaal ^De Rustende Jager": werken van De drie Koemannen Geopend: 10.30 —12.30, 14.30—17, 19.30—22 u. Zondagmorgen gesloten. TWEEDE ETAGE V. EN D.: Kindertekeningen en -schil derijen. Tot en met 29 Aug. WATERSTANDEN Dinsdag: Hoog water 7.50 en 20.40 uur; laag water 1.50 en 14.45 uur. ALS DE WIJN IS IN DE MAN.... ALKMAAR Vannacht om i uur werd de Politie in de Langestraat aangehouden door een man in een auto, die toen de politie zich met hem bezig hield kennelijk onder de in vloed verkeerde Deze man deel de aan de politie mee, dat hij 2.000,kwijt was. Derhalve werd hij door de politie mee genomen naar het bureau, waar bij nader onderzoek in een van zijn broekzakken ruim 1600,- bleek te zitten en daarna vond de politie in een andere zak ruim 500.Tevens bleek dat de man even tevoren in het water van de Kraanbuurt was gevallen. De man was af komstig uit Oudendijk. Uit voorzorg heeft hij de nacht op het politiebureau mogen door brengen. Succes voor Excelsior ALKMAAR De Chr. Muziek vereniging Wilhelmina te IJmui- den organiseerde Zaterdag j.l. ter gelegenheid van haar 40 jarig bestaan een groot marsconcours. Het vendel van de Muziekver. Excelsior heeft aan dit concours deelgenomen en behaalde een eer ste prijs in de marswedstrijd en tevens een eerste prijs voor de tambour-maitre. Een mooi succes voor deze vereniging. Collecte Anjerfonds ALKMAAR De alhier on langs gehouden Anjercollecte en het in de Muziektufti gegeven concert hebben samen ruim f 600 opgebracht, welk bedrag aan het Provinciaal Anjerfonds is over gemaakt. Surséance van betaling ALKMAAR De firma Emiel de Raay, groothandel in lompen en oud papier te Amsterdam, die ook een filiaal had hier in Alk maar, heeft surséance van betaling aangevraagd en verkregen. Als bewindvoerder is Mr. Th. F. Boer lage benoemd, die van mening is dat deze surséance zal uitdraaien op de liquidatie van het bedrijf, waaraan destijds ongeveer 70 man werkten. Aan deze 70 mensen werd reeds enige tijd geleden ontslag verleend. Naar Nieuw-Zeeland AKERSLOOT Dinsdag 25 Augustus a.s. zullen ohze plaats genoten t.w. de heer H. Kamp en zijn gezin en de heer R. J. Hoogenboom met het emigranten schip „Waterman" naar Nieuw- Zeeland vertrekken om zich al daar van een nieuwe toekomst te verzekeren. Wij wensen de ver- trekkenden een goede reis en veel succes in hun nieuwe vaderland. CIRCUS ALTHOFF IN BERGEN BERGEN Dezer dagen stelt Franz Althoff de Bergense uit- gaanswereld in de gelegenheid zijn circus te bezoeken. Zondag werd de eerste avondvoorstelling, waarin tal van buitenlandse artis- ten optraden, voor een klein, maar enthousiast publiek, opgevoerd. Na de welluidende openings klanken van het circusorkest pre senteerde de heer Althoff, telg uit de grootste Duitse circusdynastie, I een show-nummer met acht fraaie j raspaarden. Miss Resi werd „aan 1 de tand gevoeld" door aan haar gebit hangende, adembenemende toeren te vertonen. Het Lopez' trio uit Spanje vermaakte het publiek met handige manipulaties, door elkaar ringen en knotsen toe te werpen, 's Werelds kleinste paard- rijdster, Josette Boltini uit Neder land liet blijken, dat men nooit te jong is om te kunnen paardrijden. In de paardennummers zagen we o.a. het lenige Caoutchouc-paard door mevr. Holzmüller, zes Shet- landse Ponny's in vrijheid gedres seerd door de heer Holzmüller en de zes Arabische volbloeds door Tony Boltini. Het programma, dat vlot werd opgediend, kreeg een vrolijke tint d'oor het optreden van de Vlaamse clowns, Les Cavalinio's, die mede voor een geslaagde avond gezorgd hebben. HEILOO Zaterdagavond werd in de „Rustende Jager" de H.S.V. - feestavond gehouden, aangeboden door de voetbalvereniging H.S.V. en de supportersver. Rood-Geel ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap en de promotie van het le elftal. De heer A. G. Kroon opende en sprak een woord van welkom tot de vele aanwezigen. Spr. vond het een genoegen de zaal totaal uitverkocht te zien en hij hoopte dat na de zo voortreffelijke bui tenlandse trip ook deze avond prettig mocht verlopen om daarna met frisse moed het nieuwe sei zoen in te gaan. Hierna trad op het R.K. Hei- loöer Cabaretgezelschap onder lei ding van Jean Robert Jr. die ook de conference vlot en met ere bracht. Het gezelschap werd in een origineel openingsnummer aan het publiek voorgesteld. Het zeer tal rijke publiek heeft volop genoten van de aardige sketches welke werden gespeeld door Mevr. Borst -Muller, Ans Tamis en de heren C. Borst, A. Borst en Jean Robert, Buitengewoon sloegen in de reportage van de voetbalwedstrijd MonnikendamH.S.V. en de ka- raktersketch van Jean Robert. Mevr. Triest-Boots oogstte veel bijval met haar welbekende zang nummers. De heren Piet de Boer en Henk de Vries gaven resp. een drum- en pianosolo ten beste hetgeen zeer in de smaak viel. De entr' acte en dansmuziek werden verzorgd door de Ragtime Boys o.l.v. Piet de Boer. Na afloop dankte de heer Kroon met enkele hartelijke woorden het gezelschap voor het gebodene en bood de dames een bouquet bloe men aan. De heer Arie Borst mocht nog een warm apnlaus in ontvangst nemen voor zijn op rijm gezette lied op de eerste elf tal spelers. Met een gezellig bal werd deze genoeglijke avond besloten. Burgerlijke stand AKERSLOOT Geboren: Jo hannes Cornelis Hermanus zv. H. Albrink en C. M. Al; Maria Anna Geertruida dv J. P. Veldt en C. M. van Diepen. Ondertrouwd: Jacobus Zweet, oud 37 jaar, Uitgeest en Jacoba Geertruida Maria Buren, oud 26 jr., Akersloot; Gerrit Kater oud 25 jaar, Zuid- en Noordschermer en Guurtje Meijsen, oud 20 jr., Akersloot. Loop der bevolking AKERSLOOT Ingekomen: Maria J. Groot, van Bergen naar Zuidervaart 399; Theodorus J. Pepping en gezin van Alkmaar naar Westerweg 106; Gesina A. M. Cornelisse van Alkmaar naar Hoogegeest 39; Johannes S. Schil der van Alkmaar naar Zuider vaart 402. Vertrokken: Catharina M. Bet- jes-Heere en gezin van Westerweg 106 naar België. LIMMEN Nog in het octaaf van de feestviering van de ju bilerende Pastooor, kwam plot seling het bericht, dat Kap. v. d. Stap benoemd was tot kapelaan te Alphen a. d. Rijn. Dat bete kende dus een afscheid. Een afscheid van een hoog staand priester en een zeer be minde persoonlijkheid. Een ka pelaan, die door zijn opvatting van de zielzorg, zijn ijver, zijn eenvoud en bescheidenheid, alle harten van de parochianen heeft gewonnen. In het verenigings leven was hij de grote stimulans en wanneer het minder goed ging, of financile nood dreigde, dan wist Kap. v. d. Stap altijd raad. Het verenigingsleven, spe ciaal het jeugdwerk en de voet bal, hebben dan. ook veel, zeer veel aan hem te danken. Zes jaren lang heeft Kapelaan v) d. Stap hier zijn prachtig pa rochiewerk kunnen verrichten. Reeds toen Kap v. d. Stap hier drie maanden was, werd hij in het pastoorswerk betrokken. En in de laatste levensjaren van Pastoor W. W. van Leeuwen z.g. die toen aan een slepende ziekte leed, heeft Kap v. d. Stap prac- tisch de pastoorsfunctie geheel waargenomen. Dit alles maakte het afscheid dubbel zwaar. De belangstelling van de parochia nen voor deze afscheidsavond was dan ook geweldig groot, een ieder, die zich maar enigszins los kon -maken van de drukke werk zaamheden, was naar het Paro chiehuis getogen, om de schei dende kapelaan een laatste hand druk te kunnen geven. De Zeereerw. Heer Pastoor Bangert, die de bijeenkomst leid de, prees de kapelaan in al zijn kwaliteiten. Diep respect had Pastoor Bangert voor zijn opvat ting van de zielzorg. Als Pries ter was hij een voortdurend voorbeeld tot stichting en als mens was hij eer, uitstekend voorbeeld. Met de beste wensen en Gods Zegen in zijn verder priesterleven, werd hem namens de parochie ook nog een stoffe lijk blijk van waardering aange boden n.l. een enveloppe inhou dende f 450. Namens de R.K.V.V. Limmen sprak dr. van Oppen zijn op rechte dank uit. Wat gij. aldus spr. voor 't voetbal gedaan hebt, is niet met woorden weer te ge ven, het is een stuk levenswerk. De bange onzekerheid, dat U spoedig zou heengaan, is nu wer kelijkheid geworden. Maar deze jaren zullen als een dierbare herinnering blijven bestaan. Na mens de vereniging werd hem een foto van bestuur en leden aangeboden. Mej. Goedhart sprak haar dank uit namen.s het Vr. en Mann. Jeugdwerk, de heer Comman deur namens Standsorganisaties, Kerkbestuur en Gemeente; de heer Baars namens de N.K.J.B., mej. Keijzer namens de handbal, mevr. Stuifbergen namens de Vrouwenbeweging en mej. Groot namens de Theresia congregatie. Allen lieten hun dankwoord ver gezeld gaan van de beste wen sen en een stoffelijk blijk van waardering. Tot slot was het woord aan de scheidende zelf. .,Er is een tijd van komen en een tijd van gaan. Reeds vanaf de eerste dag voelde ik mij hier thuis en ik heb steeds een grote liefde ge had vo-or de parochie Limmen. JAARVERGADERING KOLPING BOYS OUDORP Zaterdagavond hield de voetbalvereniging „Kol- ping Boys" haar jaarvergadering in Café Meereboer. De voorzitter, de heer N. van Baar, zei bij de opening, d-at het afgelopen jaar gunstig mag worden genoemd wat betreft ae spelresifltaten. Hij spoorde de leden aan in het ko mende seizoen het nog beter te doen, vooral de discipline in aciht te nemen en de onderlinge vriendschap te bevorderen. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer Bos bleeik, dat de 22 le den door de sportkeuring waren gekeurd, dat het ledental bij het begin van het verslagjaar 63 be droeg vermeerderd met 10 en verminderd met 9 alzo thans 64 leden, van wie er 11 in militaire dienst zijn. Door de gezamenlijke elftallen waren in de competitie 102 wedstrijden gespeeld waarvan 37 werden verloren. Het eerste elftal, dat in het begin der com- Eetitie geen goede resultaten kon ereiken, wist zich te herstellen en bereikte aan het einde een behoorlijke plaats op de ranglijst. Het aantal donateurs bedraagt thans 100. Het jaarverslag van de penningmeester wees uit, dat de ontvangsten hadden bedragen f 1842,60, de uitgaven f 1786,38. Als lid van de kascontrólecom- missie deelde de heer Jongebloed mede, dat kas en boeken in orde waren bevonden. De aftredende bestuursleden N. van Baar, C de Reus en D. van Veen werden bij acclamatie herbenoemd. In de kascontrölecommissie werd be noemd de heer J. van der Hurk De elk jaar aftredende elftallen- commissie werd in dezelfde sa menstelling herbenoemd. Het be stuur vroeg de vergadering haar mening over het al of niet leiden van de training door een des kundige. Algemeen was men van oordeel, dat training door een deskundige, al zijn hieraan ook financiële bezwaren verbonden, noodzakelijk was en men zal hiermede met ingang van No vember beginnen. In het voor stel van het bestuur de contri butie alsmede de entree met 5 cent te verhogen, werd aan het bestuur overgelaten, een derge- gelij.k besluit zo nodig door te voeren. De secretaris deelde mede, dat 6 September a.s. de competitie wedstrijden aanvangen voor het le en 2e elftal; tegen welke club men moet uitkomen is nog niet bekend. Aan het veld zijn ver schillende verbeteringen aange bracht; het bevindt zich voor de a.s. wedstrijden in goede staat. Bij de rondvraag werd besloten een wijkverdeling voor dona teurswerving in te stellen, een zestal personen stelden zich be schikbaar om in de hen toe te wijzen wijk met donateurswer- ving aan te vangen. Het zeer vele werk, dat de pa rochie met zich mee bracht, heb ik dan ook met liefde gedaan", aldus spr. Zeer aangenaam was hem nog de herinnering aan zijn koperen priesterfeest, .hier ge vierd en de toen met liefde gege- van cadeaux, de Solex en een kelk. „En wanneer eenmaal de tijd gekomen is, dat ik de kelk niet meer kan gebruiken, zal ik deze testamentair laten bepalen voor de parochie Limmen." Geen namen noemend, bang iemand te vergeten, bracht hij aan allen zijn dank uit voor de altijd goede medewerking. Hierna namen allen persoon lijk afscheid van de Kapelaan. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren; M. R., z. v. A. Belllis en M. Zee man; C. M., d. v. J. Wijte en G. M. Bierman; C. A., d. v. H. Zandbergen en G. Middelbeek. Overleden: J. M. C. Smeenk, oud 79 jaar. M. Dik,, gehuwd met L. Linde. F. J. Groenland, 81 jaar, gehuwd met G. v. Hoek. Uit het politierapport ALKMAAR. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur stapte een meisje in de Langestraat op haar fiets. Bij het opstappen kreeg zij kramp in haar' beert- en als ge volg daarvan gleed zij van het pedaal af en kwam zo ongeluk kig te vallen dat haar duim ern stig geblesseerd werd. Het bot stak door het vlees heen. Zij werd op bet Politiebureau ver bonden en daarna naar het Cen traal Ziekenhuis vervoerd. Zondagmiddag om onstreeks 5 uur viel een jongetje in de Lan gestraat met zijn hoofd door de spiegelruit van de firma Flandria. Hij kreeg enige snijwonden aan zijn gezicht. Muziekconcours te Oostzaan OOSTZAAN Ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van de Muziekvereniging „Con cordia" te Oostzaan is in die plaats een Nationaal Muziekcon cours gehouden onder auspiciën van de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen. Hier volgen de uitslagen: Tweede afdeling fanfare: Har monie „Benningbroek". 309 pnt., derde prijs Eerste afdeling harmonie: Har moniecorps „Ibis", Nijmegen, 327 pnt., tweede prijs. Afdeling uitmuntendheid har monie: ,,Zaanlands Kapel", Koog aan de Zaan, 428 punten, eerste prns. Superieure afdeling harmonie: „Excelsior", Wormerveer, 355 pnt., tweede prijs. Superieure ere^ afdeling fan fare: „De Eendracht", Den lip, 432 pnt., eerste prijs met lof der jury; „De Herleving", Zwaag, 437 p., eerste prijs met lof der jury; „Stedelijk Orkest", Purmerend, 393 punten, eerste prijs. „Mens en Melodie" Het Augustusnummer van „Mens en Melodie" opent met een interessant stukje van Wou ter Paap, waarin hij nogal van leer trekt tegen de „show" ma nieren van sommige aspirant dirigenten, en dergelijke preten tieuze fratsen, loze, ij dele geba rentaal noemt. Verder wijdt hij een artikel aan de nagedachtenis van Bernihard van den Sigten- horst Meyer de ontdekker van Sweelinck. Hij beschrijft hem als een kunstenaar van voorname levensstijl en een aristocraat naar den geest. Uit de bonte reeks beelden van het Internationaal Folkloristisch Muziekfeest te Biar ritz (Fr.) en Pamplona (Sp.) waar Nederland vertegenwoor digd was door de Oud-Westfriese Dansgroep uit Wijdenes, springt er een naar voren; de intocht in Pamplona. Dit beschrijft Marie Veldhuyzen op zeer aantrekkelij ke wijze. Het nummer bevat ver der weer zeer lezenswaardige ar tikelen over muziek in de opvoe ding en over beroepsopleiding. Sursuni Corda OUDORP Onze R.K. Gem. Zangvereniging gaat na een drietal weken vacantie weer met haar repetities beginnen. Na ons succes op het concours in Amsterdam, gaan we ons nu voorbereiden op onze winteruit- voering. Ook willen we gaarne weer een avond zingen voor de zieken, in de Lighallen. Daar we weer een afdeling hoger geste gen zijn, zal er in 1954 op het concours weer meer van ons ge vraagd worden. Hoe groter koor we dan hebben, hoe groter pres taties er mogeljik zijn. Zangers en zangeressen uit onze parochie, komt eens kennismaken op de repetitie van hedenavond 24 Aug., om kwart voor acht. in de gymnastiekzaak naast het Raad huis U is van harte welkom. BOERDERIJ AFGEBRAUJ TE W ARMENHUIZEN In de afgelopen nacht tegen één uur is, naar alle waarschijnlijk heid door hooibroei, hoewel re gelmatig was gestoken, brand ontstaan in de kapitale boerderij van de heer P. Barsingerhorn aan de Dorpsstraat te Warmen- huizen. De plaatselijke brand weer, onder leiding van de heer P. Quant, die om drie minuten over één werd gealarmeerd, was zeven minuten later ter plaatse en tastte het vuur onmiddellijk energiek aan. Hoewel het hard regende, was de kans op het overslaan van het vuur tengevol ge van de straffe wind echter allerminst uitgesloten. Een von kenregen woei over de dichtbe bouwde Oostwal en daarom werd al spoedig assistentie ingeroepen van de Alkmaarse brandweer, die om half twee eveneens op de plaats des onheils verscheen met een ladderwagen, een motorspuit en een materiaal- en manschap- penwagen. Met een vijftiental stralen werd het vuur toen aan getast en tegen twee uur kon het gevaar voor uitbreiding als ge weken worden beschouwd De kapitale boerderij is echter ge heel uitgebrand. Een raming van de schade kon men ons vanmor gen nog niet verstrekken. Tegen vier uur kon de Alkmaarse brandweer weer inrukken. Het gezin van de heer Bar singerhorn, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, is bij buren ondergebracht. Aan de glorievolle geschiedenis van de Belgische bedevaartsplaats Beauraing zijn nieuwe hoogtijda gen toegevoegd. Daags voor het feest van O. L. Vrouw Onbevlekt ■Ontvangen waren reeds talloze pelgrims uit België en uit het bui tenland naar „Maria met het gou den hart" gegaan, om zich te ver enigen in een groots huldebetoon jegens Haar, Die hier op zo'n bij zondere wijze Haar machtige voorspraak heeft getoond, nadat Zij aan de kinderen Voisin en De- geimbre in 1932 en 1933 was ver schenen. Ook pelgrims uit ons land (Noord- en Zuidhollanders als mede een groep uit Brabant) wa ren zo bevoorrecht de indrukwek kende plechtigheden bij te wonen. Vrijdagavond werd op de Espla nade voor de in aanbouw zijnde kapel nabij de plaats van de ver schijning, een carillon gewijd. Vijf klokken werden afzonderlijk ge zegend, resp. door Mgr. Charrue, bisschop van Namen, Mgr. Martin, aartsbisschop van Rouen, Mgr. Blancours, vicaris-generaal van de oisschop van Namen, kanunnik Lafontaine, deken van Beauraing an kanunnik Massart, rector van het Heiligdom. De „zieners" van Beauraing, Gilberte, Albert en Fernande Voisin, Gilberte en An- drée Degeimbre, waren hier ook aanwezig. Een imposante lichtprocessie trok nadien door het dorp en naar het zgn. Maria-domein. Op het feest van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen werd in het Maria-domein een pontificale Hoogmis gecelebreerd door de aartsbisschop van Rouen, op het zelfde tijdstip dat voor de zieken een gezongen H. Mis werd opge dragen in de tuin van de Ver schijningen. 's Middags, na de Sacramentsprocessie, waarin vele kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleders meeliepen, werden de Hollanders en Vlamingen toege sproken door de bisschop van Gent, die zijn taalgenoten op het hart drukte zich ware Maria- kinderen te tonen, in liefdevolle onderwerping aan Gods H. Wil. Iedere zieke ontving die middag de zegen met het Allerheiligste. Eerste Zondag van September ANTWERPEN Op initiatief van het Internationale Secreta riaat van het Apostolaat ter Zee zal in alle kerken der wereld eenmaal per jaar een Zeemans. Zondag worden gevierd. Het is de bedoeling dat deze dag overal tegelijk gehouden zal worden op de eerste Zondag van September, teneinde de katholieken voor de geestelijke en materiële onder- steuninig van het apostolaat on der de zeelieden te winnen. In Engeland wordt reeds ieder jaar een dag aan het Apostolaat ter Zee gewijd. r-U DEN HAAG. Katholiek Thuis front doet een beroep op de avondscholen, handelscursussen en alle andere vormen van avondonderwijs en tevens op de particuliere leraren, om in de komende winter hun cursussen open te stellen voor militairen. Reden hiervoor is. dat het uiterst moeilijke vrije tijds-probleem van de militairen alleen met al ler medewerking tot een goede oplossing kan komen. Vorig jaar was de bereidheid van scholen en leraren om soldaten gratis te laten meelopen als leerling of z.g. toehoorder, algemeen. Wel is gebleken, dat de militairen zelf nog wat moeite hebben om zich gedurende hun diensttijd in de vrije uren naar iet burgerleven over te schake en. Door het nieuwe systeem van recrutering zijn wellicht mo gelijkheden en animo bij de mi litairen vergroot. Het is daarom, dat Katholiek Thuisfront zich tot de directeu ren van scholen en leraren wendt om militairen te laten meelopen. Indien opgave van deze bereid heid geschiedt aan Postbus 4, Den Haag, zal Thuisfront voor publicatie onder de militairen zorg dragen. Het zou. aldus Katholiek Thuisfront, ideaal zijn indien de vormende vrije tijdsbesteding van de militairen in de particuliere en confessionele sector zou kun nen worden opgelost. Minder snijbloemen naar België Met ingang van 24 Augustus wordt de invoer van Nederlandse snijbloemen in België opnieuw met 10 procent beperkt en zal dus 65 procent bedragen van het in- voercijfer van 1952. wèersverwacnti. deeld door het K. Bilt, geldig van Mj tot Dinsdagavond WISSELEND BEVy Wisselend bewolkt mèi enkele verspreid voorkbn. buien hoofdzakelijk in de Noor delijke helft van het land. Weinig verandering in tempe ratuur. Matige af en toe vrij krachtige Zuidwestelijke, later Westelijke wind. (Vervolg van Pagina 1) De noodzakelijke industrialisa tie roept eveneens desintegratie- gevaren op, werd door de vierde inleider, drs. W. Kusters, uiteen gezet. De feiten leren echter dat er steden zijn met een hoge graad van godsdienstigheid, familieleven en moraal. Anderzijds zie Bel gië zijn er kleine plaatsen te vinden die al die ontbindingsver schijnselen vertonen, welke ge woonlijk aan steden plegen te worden toegeschreven. Er bestaat dan ook niet zozeer een tegen stelling tussen stad en platteland als wel tussen oude en nieuwe levenssfeer. De plattelander, die een industriëel beroep moet kie zen, moet in staat worden gesteld zich aan zijn nieuwe beroepssfeer aan te passen. Enerzijds moet ver dere urbanisatie zoveel mogelijk worden vermeden, anderzijds dient de industrialisatie van het platteland zich in het algemeen te concentreren in kernen, die de ar beider het culturele niveau en de ontspanning toegankelijk kan ma ken, waaraan de behoefte door zijn nieuwe 'beroep wordt op gewekt. De taak van de K.A.B. is hem bij de omschakeling behulpzaam te zijn. Hij moet de arbeider inte greren tot een persoonlijkheid, be sloot drs. Kusters. Over die inner lijke integratie van de mens per soonlijk werd Maandagochtend het woord gevoerd door dr. A. Gerats. De mens, die een reeks vermo gens en aspiraties bezit moet deze tot een innerlijke harmonie en een goed afgewogen verband or denen. Alleen de innerlijke ge- integreerde mens kan een even wichtig mens zijn, die de verhou dingen in zijn juiste perspectieven kan beoordelen. Hij moet de basis vormen van een geïntegreerde maatschappij. HOOG BEZOEK AAN KON. LUCHTMACHT FONTAINEBLEAU, 24 Aug. Luchtmaarschalk sir Basil Embry, van de R.A.F., de nieuwe com mandant van de geallieerde lucht strijdkrachten in Centraal Europa, zal Donderdag 27 Augustus een beleefdheidsbezoek van een dag aan Nederland brengen. WARMENHUIZEN, 24 Aug. 9000 kg aardappelen, eigenheimers 11.7013.80. blauwe idem 13.50 13.80, bintjes 11.20; Meerlanders 11.90, bonken 11.4012, drielingen 4.608; 1100 kg uien 10.40, grote 9.20, drielingen 8, nep 15; 1400 kroten A f7, B 4.40; 36000 kg sla- bonen f2435. II f20; 600 kg rode kool A 5.90—10.10; 1500 kg gele kool B 34.30; 52000 kg witte kool 33.40; 1100 st. bloemkool A II 12—14. PURMEREND, 21 Aug. '53 Schotse muizen, middel 1114.40; idem, drieling 68.80; bl. eigenh. middel 1112.80; bevelanders, mid. 10.8012.40; koopmans blauwe middel 1214.40; slabonen z. dr. 2032; stoksnijbonen 2242; stam- snijbonen 2029; pronkbonen 16 25; komkommers 813; tomaten A 4047; bloemkool 825; rode kool 512; spinazie 1632; pos telein 1410; sla 316; andijvie 1226; rabarber 4; rode bieten 59; bospeen 2224; waspeen 15 25; uien 69; perziken 217; aardbeien 1.80; druiven, franken- thalers 901.20; meloen, suiker 3186; pruimen, Ontario 26—46: reine Claude's 3146; reine Vic toria 38-51; appels, codlin ces- wick 816; erley victoria 1018; perzikrode zomer-appel 2036; rode tulp 621; zigeunerin 24 46; zoete winterkroon 1422; pe ren, clapp's favorite 1231; jutte- peer 1441; suikerpeer 414; pré- cose de trévoux 826; trosjes-peer 4—14. LANGEDIJK, 24 Aug. 12.000 kg. aardappelen 10.70; eigenhei mers 13.70; blauwe eigenh. 13.40; meerlanders 11.9012.50; grove 12.20—12.70; 14500 kg. slabonen-20 34.90; 10.000 kg. rode kool A 7.708.60; 7000 kg. gele kool A 9.1010.20; 40.000 kg. witte kool 3.00; 18.500 stuks bloemkool AI 1015.40; doorgedraaid 15.000 st. bloemkool A II. AVENHORN, 22 Aug. Aan voer aard. 18.000 kg. Grove schot f 12—f 13, midd. 12.40—13.20, driel 7.30—7.80; 11.000 kg witte kool 33.30; 3500 kg rode kool 3—3.90; 1250 kg gele kool A 89.40; 600 kg groene kool A 9.2010.20; Chinese kool 11.70 15.20; 3000 kg bieten I rond 7 8.20, idem II rond 4.105.40; 7500 kg peen II 7.70—8.60, III 7.70— 8.20; 32.000 kg augurken grof 12.40—16.10, basterd 25.40—30.70. stek 6.90, bommen 3.00; 10.000 kg slabonen 2037. WARMENHUIZEN, 24 Aug. - 9000 kg aardappelen. Bintjes 11.60; grove 13.10; Eigenheimers 14.70—14.90; B C idem 14.90 15; Meerlanders 11.7012.20: Saskia 12.10; 5100 kg slabonen 20—34; 300 kg bieten 6.50—7. ALKMAAR 24 Aug. 3 paar den 8.50950; 130 vette koeien 6001075; 8 graskalveren 170 240; 30 nuchtere kalveren 3886 23 vette schapen 80125; 275 varkens 1.861.98 per kg. PURMEREND. Augurken G-Grof 12,40—13,20; K-Grof 16,30 —16,80 Basterd 24,80—25,00 per 100 kg; Stek 6,807,00; Bommen doorgedraaid. GROOTEBROEK. 13.000 kg aardappelen. Eersteling grof 13,6014,00; groot 13,00; Eigenh. grof 11,90; groot 13,00; Bl. Eigen- h. groot 12,8013,00; Bintje grof 12,80; groot 12,20; 3.700 kg bieten: A 5,70—6,00; B 4,00; 37.000 stuks bloemkool: A 13,00—21,00; A II 8,00—11,00; B 12,00—16,00; B II 8,00; 7.400 kg augurken: fijn-grof 10,90—11,70; basterd 19,80—19,90; fijn-basterd 34,8034,90; stek 6,00 6,20.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2