Van Vliet wereldkampioen Kostbare kleinood voor Zuid-Slavië Piet van Heusden haalde het niet Daan de Groot in demifinale achtervolging amateurs aadt zich zoek aan :htmacht i Beurs Arme stayers DUKE WINT BIJ DE 500 C.C. Trofeo cPltalia Monsterzege van Nederland Maandag 24 Augustus 1953 Pagina 3 5' mèi voorkeu, in de Noo„- het land. in tempe en toe vrij stelijke, later i) industrialisa- desintegratie- ioor de vierde rsters, uiteen- echter dat er hoge graad familieleven zie Bel- plaatsen te ontbindingsver- welke ge- plegen te Er bestaat een tegen- en platteland en nieuwe ilattelander, die roep moet kie- worden gesteld beroepssfeer irzijds moet ver- :oveel mogelijk anderzijds atie van het it algemeen te ïen, die de ar- niveau en de ikelijk kan ma- behoefte door wordt op- K.A.B. is hem behulpzaam arbeider inte- soonlijkheid, be- Over die inner- de mens per- iagochtend het dr. A. Gerats. reeks vermo- bezit moet deze harmonie en verband or- innerlijke ge- kan een even die de verhou- perspectieven moet de basis geïntegreerde EAU, 24 Aug. sir Basil Embry, de nieuwe com- geallieerde lucht- Centraal Europa, Augustus een van een dag engen. SN, 24 Aug. :n, eigenheimers ve idem 13.50 0; Meerlanders 12, drielingen uien 10.40, grote nep 15; 1400 40; 36000 kg sla- f20; 600 kg rode 1500 kg gele ;000 kg witte kool bloemkool A II 21 Aug. '53 middel 1114.40; -8.80; bl. eigenh. bevelanders, mid. iopmans blauwe slabonen z. dr. >pen 2242; stam- pronkbonen 16 813; tomaten kool 825; rode izie 1632; pos- 316; andijvie 4; rode bieten 24; waspeen 15 perziken 217; druiven, franken- meloen, suiker en, Ontario 2646; 3146; reine vie- appels, codlin ees- victoria 1018; ir-appel 2036; zigeunerin 24 kroon 1422; pe- rite 1231; jutte- :erpeer 414; pré- 826; trosjes-peer 24 Aug. 12.000 10.70; eigenhei- jwe eigenh. 13.40; .90—12.50; gpove >00 kg. slabonen 20 kg. rode kool A kg. gele kool A 100 kg. witte kool tuks bloemkool AI rgedraaid 15.000 st. 22 Aug. Aan- 00 kg. Grove schot dd. 12.40—13.20, 11.000 kg witte 1500 kg rode kool kg gele kool A g groene kool A nnese kool 11.70 bieten I rond 7— ond 4.105.40; 7500 70—8.60, III 7.70— kg augurken grof basterd 25.4030.70. ïmen 3.00; 10.000 kg 37. UIZEN, 24 Aug, - dappelen. Bintjes .10; Eigenheimers B C idem 14.90 Iers 11.7012.20; 5100 kg slabon.en g bieten 6.507. 24 Aug. 3 paar- 130 vette koeien graskalveren 170— ;re kalveren 3886 ipen 80125; 275 1.98 per kg. ID Augurken 13,20; K-Grof 16,30 rd 24,80—25,00 per ,807,00; Bommen OEK. 13.000 kg Eersteling grof root 13,00; Eigenh. >ot 13,00; Bl. Eigen- —13,00; Bintje grot 20; 3.700 kg bieten; B 4,00; 37.000 stuks 13,00—21,00; A II 12,00—16,00; B II augurken; fijn-grof jasterd 19,8019,90; ,80—34,90; stek 6,00 (Van onze speciale verslaggever) HCH, Zondagavond Op de zonovergoten pisten van Oeflikon heeft Arie van Vliet vanavond aan twee Amster damse wereldkampioenschappen (1938 en 1948) de meestertitel sprint van Ziirich toegevoegd. In een voor Engelsen en Italianen verbijsterende finale heeft de Wherdenaar de gewaagde troef van de verre spurt uitge speeld; een fantastische duiksprong bij het ingaan van de laagte ronde. Harris, de driedubbele titelhouder van de jaren 1949 tot en met '51 en de jonge Italiaan Sacclii werden verrassende wijze naar het tweede plan ge drukt en konden in hun adembenemende eindrush nau welijks het wiel van de Nederlander grijpen. Met van Vliet zegevierden in Ziirich de durf en de wilskracht. Een kwartier tevoren had op het podium onder de groen wit rode vlag een jonge Italiaan ge staan: Morettini, 21 jaar nog slechts, de amateur wereldkam pioen van 1953. Voor hem was de sprint van kop af het middel geweest om de regenboogtrui te verdienen. Een gewaagde onder neming, want in zijn spoor suis den zijn landgenoot en nationaal kampioen Pinarello en de zelf bewuste Duitser Potzerheim op de finish af. Het filmapparaat diende zelfs te beslissen voor wie de tweede plaats was. Geen Oscar Plattner dus, op eigen terrein in 't kostbare shirt. Slechts bij machte om via een herkansingsrit ïn de halve finale door te dringen, kwam de Zwit ser in de laatste meters op top snelheid naar de streep spurtend, te vallen door een ongelukkige beweging van veteraan Gerardin. Met een smak dreunde Plattner op het cement neer, de Engels man Bardsley in zijn vaart mee slepend. Het was voor beiden het einde van het sprinttournooi en van alle illusies op de wereld titel. Op een brancard werd de kampioen van 1952 weggedragen, terwijl Gerardin, die eerst voor bij de finish over het cement schoof, tot winnaar van de her kansingsrit werd uitgeroepen, met de oud-Olympisch kampioen Ghella op de tweede plaats. De Fransman, die 25 jaar geleden al de grote belofte in zijn land was in de Vitesse zou zijn in de hal finale door Sacchi geklopt wor den en tenslotte in de herkan sing definitief door van Vliet uitgeschakeld worden. De nieuwe wereldkampioen is dus slechts door het achterdeur tje van de herkansing in de finale geraakt. Zaterdagmiddag, in het door een onweersbui gestoorde en vertraagde feest had van Vliet m zijn serie gemakkelijk de Ita liaan Maspes en de Belg Ver- bruggen verslagen. Bij een eerste demarrage bracht hij zijn twee tegenstanders al een ernstige klap toe en met een nieuwe sprong van de Nederlander werd hun hoop totaal de bodem inge slagen. Zondagmiddag, nu voor eivolle tribunes, had van Vliet in zijn lijn naar voren. Doch van Vliet, tweemaal verliezer van Derksen in de Nederlandse kampioen schappen, zou zijn revanche krij gen in dit internationale gevecht. Hij beantwoordde de sprong van zijn landgenoot met een nog fel lere jump, dook over Gerardin heen naar de kop en de enige mogelijkheid die Derksen restte was in het kielzog van van Vliet te blijven. Hetgeen prompt ge beurde, doch niet voldoende was voor 'n plaats in het slotgevecht. Drie oud-wereldkampioenen stonden dus in de finale tegen over elkaar: van Vliet, Harris en Zacchi. Geen foefjes om el kaar de kop op te dringen, maar 'n open en eerlijk gevecht. Twee i ronden bedachtzaam tempo rij den en dan de slot-tour. De Ne derlander vooraan. Boven hem op twee lengten Harris en daar- boven, op drie lengten Zacchi. De stilte in afwachting van een duiksprong van een der drie werd hoorbaar toen plotseling een tube van van Vliet raakte. Overdoen. In dezelfde volgorde voltooide het drietal de twee aanloop-ronden. Weer richtten zich aller ogen op het punt, vlak voor de tweehonderd meterlijn. waar men een beslissende demar rage verwachtte. Doch de sprong kwam honderd meter eerder. Terwijl de bel klonk om de laat ste ronde aan te kondigen stoof Arie van Vliet als door een wer velwind opgestuwd van Harris en Zacchi' weg. Tien lengten als resultaat van een waagstuk. Met verbeten gezicht wachtte Harris een onderdeel van een seconde op de reactie van de Italiaan. Hem meenemen of niet? De aarzeling zou het succes van de Nederlander tot een zeker heid maken. Want de woeste jacht van Harris en Zacchi kon hem met deze voorsprong niet meer bedreigen. In een storm van geestdrift suisde van Vliet over de finish. Na vijf jaar mocht monsieur Joinard van de UCI de zijden trui met de fascineren de vijfkleurige band weer aan een Nederlandse professional- sprinter overhandigen. Zo prachtig als het oranje succes bij de beroepsspurters was zo miniem was het effect dat de amateurs Hijzelendoorn en Mahn in Ziirich konden bereiken. In zijn serie moest de Nederlandse, eiland was er niet minder om. Verschueren de machtige Dolfke Verschueren uit Ant werpen in Ziirich op record-jacht. Twee klassen minstens stak de lachende wereldkampioen in de eerste manche van het stayers- wereldkampioenschap boven alle vijf van zijn tegenstanders uit. Hij draaide langs en voorbij de zich hopeloos verwerende Le- moine, Schorn, Bijster, Wigelman en Mutti, als een tierige herders hond rond een kudde trage scha pen. Hij dubbelde het vijftal, dat nauwelijks de naam rivalen ^er- diende, niet per stuk, dochmet series tegelijk. Twintig ronden, bijna zeven kim dus, lag de Itali aan Mutti op de eindstreep ach ter en de Franse veteraan Le- moine (bijna 120 jaar samen met zijn 73-jarige gangmaker Pastier) liep als tweede aankomende drie lappen op. Het uurrecord van de Oerlikonbaan en de records over 50, 60, 70, 80 en 90 km moesten er alle aan geloven. Toen Za terdagavond de balans van deze wilde rondenjacht werd opge maakt bleek het Antwerpse esta- minet-baasje bijna 70.9 km per uur gereden te hebben. Ander halve km. sneller dan de bes te prestatie die oot in Zürich verricht is. Het zou een eentonig verhaal worden, de ononderbroken op mars van Verschueren naar zijn verpletterende seriereeksen te tellen. Een verhaal met één hoofdrol en vijf figuranten. De simpele historie van de ene man voor de finale, die Woensdag verreden wordt. Bijster en Pronk krijgen Maandagavond in de her kansing gelegenheid zich even eens in de eindstrijd te rijden. Afgaande op hetgeen we dit weekend van de twee Nederlan ders zagen durven we niet veel vertrouwen op de afloop koeste ren. Geen Piet van Heusden. Piet van Heusden wordt dit jaar geen wereldkampioen. Bij de kwartfinale voor amateurs is de Amsterdammer, die zich in de voormiddagritten tegen het hor loge de tweede beste had ge toond tegen de Italiaan Mes sina (titelhouder Amsterdam 48), geklopt door Campana. ook al een van de Italiaanse temporij ders-school. Maar toch hoeven we de hoop op een wereldkam pioen niet te laten varen. Daan de Groot, de nieuwe Schulte zo als hij genoemd wordt en heus niet alleen om de frappante gelijkenis tussen de fietsende Amsterdamer en de Bossche res tauranthouder heeft de plaats van van Heusden ingenomen en door een sterk gereden pour- suite tegen de Fransman Brun een plaats in de halve finales voor Maandagavond veroverd. Me.t Campana, Messina en de Franse kampioen Vitre treedt de Groot dan weer op Oerlikon aan om te trachten v. Heusden's suc ces van 1952 te evenaren. 29 Amateurs reden Zondagoch tend dus beurtelings hun 4 km tegen het uurwerk met als inzet acht plaatsen voor de vier halve finales. Een vermoeiend examen, dat onze beide Nederlanders ech- Bij de wedstrijden der stayers om de wereldkampioenschappen op de baan te Zürich heeft de Belg Dolf Verschueren Zaterdag avond tijdens de eerste manche het baanrecord van Oerlikon over 50, 60, 70, 80, 90 en 100 kilometer verbeterd. Hier zien we Verschueren (boven) in de eerste manche onze landgenoot Cor Bijster die op 13 ronden vierde werd passeren. kwartfinale evenmin last met Bardsley en de Zwitser von Bue ren. De Engelsman nam de kop en trachtte door hard door te gaan de verwachte demarrage van van Vliet te breken. Het bleek een misrekening. De Ne derlander durfde zelfs het risico aan de sprong uit te stellen tot in de laatste bocht. Vijf lengten achterstand moest hij goed ma ken. Hij haalde het met een ge mak alsof hij tegen nieuwelingen reed. De snelle Sacchi, wereldkam pioen der amateurs in 1951 en 1952 nam op het voorlaatste rech te eind met'n bliksemsnelle reac tie _'t initiatief van de uit derde positie demarrerende van Vliet over. En zelfs Gerardin kon zich met de oranjetrui achter zich aan de Italiaan optrekken, om een tweede plaats te bemachti gen. Van Vliet was dus slechts derde en zijn enige mogelijkheid ag in de herkansing tussen de verliezers der halve finales waar toe behalve uiteraard Gerardin ook diens landgenoot Bellanger er. Jan Derksen behoorden, alle bei in hun halve eindstrijd door H&rris geklopt. Een rit met als ïnzot de finaleplaats tussen twee Necerlanders en twee Fransen. Zot Derksen, die zich in zijn hal ve eindstrijd niet had durven wag>n aan enig risico, die slech te b»urt goedmaken? Uit vierde Dositie springt de Amsterdammer vlak roor de tweehonderd meter kampioen, zij 't op het nippertje, de eer laten aan de Fin Kasslin waarna de Amsterdammer in de herkansing slechts aan het wiel van Barclay voorbij de Oosten rijker Reicher kon komen en daardoor volledig uitgeschakeld werd. Mahn kwam in zijn serie wel tien lengten bij de Duitser Potzerheim te kort. In de her kansing wachtte hij veel te lang op enig initiatief van zijn tegen stander. vergetend, dat hij het ook zelf had kunnen nemen. Toen tenslotte de Fransman Le- moigne wegsprong was ook de kans voor de tweede Nederlan der verkeken. Zelfs in de kwart finales dus geen oranjetrui Potzerheim en Morettini won nen Zondag vol overtuiging de halve finales na ook de kwart eindstrijd zonder kleerscheuren gepasseerd te zijn. Pinarello was de derde man voor amateurs eindstrijd. De twee Italianen re den voor hun eigen kans, Moret tini met het meeste zelfvertrou wen en daardoor werd hij ook de winnaar en de nieuwe wereld kampioen. Het muziekgezelschap dat de dag opluisterde, beschikte blijkbaar niet over de partituur van het Italiaanse volkslied, zo dat Morettini in de regenboogtrui gehesen werd onder de tonen van „het lied van piave", overi gens ook een compositie van Ita liaanse makelij. De vreugde van Morettini, soldaat in het leger van het laarsvormige schier- i De triomph van Arie van Vliet die kwam. zag en overwon. Of wilt ge het in getallen? Als laat ste gestart, lag de Belg nog voor er een kilometer gereden was, op de derde plaats. Hij had Mut ti, Diggelamnn en Schorn al ach ter zich toen ze nauwelijks ach ter hun gangmakers zaten. Na 6 km dreef hij Bijster van de tweede plaats en wachtte alleen nog maar op het geschikte mo ment om Lemoine uit de voorste linie te jagen. Dat ogenblik kwam nog voor de 25-ste km was afgelegd. En intussen waren Schorn, Bijster en Diggelmann al twee keer gedubbeld, en ben gelde Mutti op 4 ronden. Hal verwege de race telden de Itali aan die als nieuweling nauwelijks in de buurt van zijn gangmaker kon blijven en Diggelmann, tien ronden achterstand, en nog altijd huppelde Verschueren met speels gemak over het Oerlikon-cement. Hoeveel keer zou Verschueren de Indiërs voorbij gefietst zijn als ze toch eens aan de start ver schenen waren? De zwakke tegenaanval van Lemoine na tachtig kilometer bracht de Antwerpenaar geen seconde uit diens evenwicht. Hij zette zelfs de jacht voort, be zorgde Mutti de achttiende lap en passeerde Diggelmann voor de zestiende keer en zette Schorn op acht ronden en dit alles speelde Verschueren binnen drie kwart km klaar ging toen in een moeite ook maar voorbij Le moine die op twee touren kwam te liggen en er tenslotte nog een derde maal aan moest geloven. De uitslag van deze eerste demi- found rit, door de lachende over winnaar voltooid tussen met zak doeken wuivende Zwitsers, be wijst ten overvloede dat er van enig gevecht geen sprake is ge weest. In de tweede stayers-manche. Zondagmiddag gereden, probeer de Quegnet een reprise te geven van Verschueren's record-jacht. De grote tegenstander van de Belg op de winterbanen, mar cheerde eveneens aanstonds van uit laatste positie naar voren. Hij passeerde de Engelse newcomer Bunker. Pronk en de Belg Mi- chaux in deze volgorde, maar stiet daarna op de Zwitser Bes- son. Voor er tien km verstreken waren had ook deze het hoofd moeten buigen voor de Frans man. Als laatste was de Italiaan Martino opzij gezet en intussen was Michaux, die vrijwel geen verweer bood. al een ronde ach tergeraakt, tien km verder kreeg de Belg zijn tweede lap. Pronk had in de 25ste km zijn eerste ronde achterstand te pakken, en na een half uur lag Quegnet, nummer twee Besson, al weer een vijftig meter voor. De jacht van de Fransman had dus wel enige overeenkomst met die van Verschueren. Het ging alleen zo snel niet, maar het pleit des te minder voor de kwaliteit van de tegenstanders van wie ook Pronk een rol zonder enige betekenis speelde. De Hollander dreef halverwege de course al op vier ronden en uiteindelijk belandde hij overigens nog slechts op de helft van Bunker, die niet minder dan 23 keer de blauwe trui van de 'Fransman langs zich zag stuiven en die zich vermoedelijk nog wel eens zal bedenken voor hij zich weer aan een wereldkampioenschap staveren waagt. Verschueren, Lemoine, Queg net en Martino zijn geplaatst ter zonder veel plankenkoorts uitstekend voleindigden. Daarna konden de gevechten van man tegen man beginnen. Messina en Brotherton openden de vijande lijkheden met een tamelijk onge lijke strijd. De Italiaan nam di rect een duidelijke voorsprong, dit hij van ronde tot ronde op voerde. De Engelsman bleef vol komen kansloos. Nee. dan de race tussen van Heusden en Campana, een ener verend stukje wielrennen van deze twee knapen die elkaar geen milimeter toegaven. Zie maar: eerste ronde vijf meter winst voor Campana, tweede ron de 12 meter .derde ronde 25 me ter, vierde 40 meter, vijfde ron de zelfs zestig meter. Hoe kon van Heusden dit in 's hemels naam nog goedmaken? Maar de sterke Nederlander liet zich niet uit het veld slaan. Ongebroken komt hij terug, meter na meter schuift hij naar voren, aarzelend haast in het be gin, overmoedig tegen het eind. Zo overmoedig dat het publiek uit Zürich tot enthousiasme op gezweept wordt. Nog vijf meter achterstand bij het ingaan van de laatste ronde. Maar van Heusden kan niet verliezen. On der ademloze stilte stuiven bei den over de streep. Het publiek roept van Heusden en ook de microfonist kondigt de overwin ning van onze landgenoot aan, maar de jury moet terugkomen op dit besluit, want de appara ten wijzen uit dat van Heusden, zij het met milimeter was ge klopt. Daan de Groot zou echter op nieuw de aandacht op Nederland vestigen. Vijf ronden bedroeg zijn winst na de eerste ronde, tien na de tweede, 25 na de der de en 35 na de vierde. Maar kijk, daar komt die Brun weer opzet ten. Niets daarvan, zegt de Groot Hij brengt het in de zesde ronde tot 60 meter voorsprong. Nog voor er tien ronden gedraaide zijn, kijkt hij zijn tegenstander op de rug. Een prachtig succes voor de nieuwkomer, die dat is tenminste de algemene opinie, aanspraak maakt op een zekere plaats in de finale. Achtervolging Profs. Tonio Bevilacqua hij kijkt in de course nog altijd of hij een Siciliaanse bandiet nazit heeft Zaterdagavond in het achtervol- gingstournooi om de wereldtitel de Luxemburger Gillen aan de kant gezet. Een eigenlijk onver wachte prestatie van de Itali aanse schoolmeester, die immers in de voorritten tegen het hor loge de hoogste tijd had ge maakt van de acht overblijvers, terwijl Gillen juist de minste minuten en seconden nodig had gehad om zijn vijf kilometer te voltooien. Zo is Tonio, die zijn naam weer hoorde scanderen door tientallen getrouwen op de Oerlikonbaan, toch weer geplaatst voor de halve eindstrijd waar mee de regenboogwedstrijden Maandagavond worden voortge zet. Met Bevilacqua zullen Pat terson. Nielsen en Hasenforder optreden in het laatste bedrijf van het achtervolgingsschouwspel voor Professionals. Drie oude be kenden dus en. tot aller verba zing ook de Elzasser, die zich in de Tour de France naar het in ternationale plan had opgewerkt. Nederlander sneller dan „Bevi". Slechts zestien beroepsrenners hadden zich voor de pour-suite aangemeld. Geen Koblet uiter aard. weer- geen Coppi en slechts één Nederlander, van der Kamp. Beurtelings reden zij Zaterdag middag hun vijf kilometer en de acht met de kortste tijd kregen een plaats in de kwart finale. De rest viel onverbiddelijk af. De Duitse wereld-wegkampioen was daarbij. de Australische sprinter Mockridge (die meer dan 7 minuten nodig had) en de Belg de Beuckelaer. die na twee mankementen aan zijn fiets ge sommeerd werd om maar af te stappen. Reglement is reglement, en je hebt maar te zorgen dat je spullen in orde zijn. A. van der Kamp een der ijverigsten op de trainingsdagen. had zich met 6 min. 45.8 sec. op de ze vende plaats geklasseerd. Hij had een seconde sneller gefietst dan Bevilacqua. Reglementaire zege. Oudergewoonte startte Bevila cqua als een straaljager. Na drie van de vijftien ronden had hij Gillen voor het grijpen, maar de lange Luxemburger had nu zijn cadans van de voorrit (6.36.8) teruggevonden. Hij worstelde zich onder de dreigende scha duw van Bevilacqua vandaan en elke nieuwe halve ronde, gemar keerd door de rode en groene lampjes, won hij enkele meters van zijn achterstand terug. Vier ronden voor het einde lag hij op de Italiaan nog nauwelijks 20 m. achter. Een volledige come back van Gillen tekende zich af en zette de goedgevulde Oerlikon- tribunes in laaiende gloed. Tot plotseling Bevilacqua opnieuw zijn straalmotor inschakelde. Bin nen de ronde vergrootte hij de kloof tot vijftig meter en het zouden er wellicht honderd ge worden zijn als een lekke band hem in de laatste 500 meter niet genoodzaakt had af te stappen. Een reglementaire overwinning dus, want bij tegenslag in de laatste kilometer wordt de rit niet overgedaan. Pattersonvan der Kamp was de tweede kwartfinale. Onbewo gen liet de Australische wereld kampioen de Nederlander in de eerst drie ronden een kleine voorsprong nemen. Tien meter ongeveer. Met enkele machtige rukken stopte Patterson het gat in de vierde ronde weer dicht. Precies tegelijk flitsten de lamp ies aan weerszijden van de baan aan. Van der Kamp gaf zich zo gauw niet gewonnen. Rondenlang moest Patterson content zijn met een voorsprong van een paar me ter. Zou de Limburger hem toch dwingen tot een vermoeiende eindstoot. Nee. want na negen ronden (3 km) sloeg de wereld- i kampioen toe. Zijn sprong had iets weg van die van een kan goeroe- die zijn shirt sierde. Machteloos reed van der Kamp nu een verloren partij. Reus Pat terson marcheerde op hem af en precies 500 meter voor de eind streep haalde hij de Nederlander in. Patterson dus de tweede man voor de halve finale. Piazza uitgeschakeld. Piazza, na zijn overwinning (op Bevilacqua) in het Italiaanse kampioenschap plotseling in de ril der grote favorieten geplaatst liep op de Deen Nielsen lang zaam maar regelmatig uit. Elke ronde drie meter, dus 9 meter per kilometer. Doch halverwege de tweede kilometer boog de Deen zich iets dieper over het stuur en tegelijk begon de Itali aan uit zijn evenwicht te raken. Na zeven ronden lagen de twee weer gelijk en nu begon Nielsen voordeel te nemen. Forse roffels met de vuisten op de omheining van de baan, vertelden hem dat hij de Zwitsers op zijn hand had. Hij draaide nog steviger door en Piazza begon nog meer te wan kelen. 25 meter voorsprong voor de Deen na tien ronden. 30 meter bij het ingaan van de laatste km. En toen capituleerde de Italiaan. Hij reed een verloren wedstrijd uit en had bijna zes seconden meer nodig voor de vijf kilome ter dan Nielsen, die daarmee de derde man werd voor het eind- gevecht op Maandag. Glorieux en Hassenforder ten slotte, beiden met vrijwel gelijke tijd uit de voorritten gekomen leverden aanvankelijk een duel op leven en dood. Precies tegelijk floepten de lampjes aan bij elke doortocht van de eerste twee ki lometers. Een uitputtingsslag dus waarin de man met de meeste energie zou zegevieren. Plotse ling was daar de Hassenforder van de eerste Tour de France-rit- ten terug. Hij begon aan een temporit alsof de streep nog maar honderd meter voor hem lag. Wild schokte zijn bovenli chaam heen en weer, om de vijftig meter kwam hij omhoog als een heiblok met het volle gewicht op de pedalen te dwin gen. Glorieux kon dit gewelde- naarswerk niet beantwoorden. De Belg zakte steeds verder terug tot bij het eindsignaal Hassen forder bijna 60 meter op hem ingelopen was. En zo is ..Hassen" de vierde man voor Maandag avond. „Un fantaisist" moesten de Fransen weer toegeven, maar met dit soort fantasie kun je aardig in de buurt van een we reldkampioenschap komen. Uitslapen Sprint Profs: le kwart finale 1. Bellenger (Fr) 11.8 sec. 2. Plattner (Zwits) 3. Maspes (It) 2e kwart finale 1. van Vliet (Ned) 12.8 sec. 2. Bardsley (G.B.) 3. Armin von Beuren (Zwits) 3e kwart finale 1. Sacchi (It) 11.8 sec. 2. Gerardin (Fr) 3. Derksen (Ned) 4e kwart finale 1. Harris (G.B.) 12 sec. 2. Ghella (It) 3. Senfftleben (Fr) 2e herkansing 1. Derksen (Ned) 12 sec. 2. Maspes (It) 3. Senfftleben (Fr) 4. Armin von Bueren (Zwits) le halve finale 1. Harris, 12 sec. 2. Bellenger 3. Derksen 2e halve finale 1. Sacchi 11.6 sec. 2. Gerardin 3. van Vliet Herkansingsrit 1. van Vliet 11.6 sec. 2. Derksen 3. Gerardin 4. Bellenger Finale 1. Arie van Vliet 11.6 sec. 2. Sacchi 3. Harris Sprint Amateurs: Finale 1. Morettini (It) 12.2 sec. 2. Pinarello (It) 3. Potzernheim (Did) Achtervolging Amateurs: le kwart finale 1 Messina (It) 5.07.6 2 Bortherton (G.B.) 5.14.4 2e kwart finale 1 Campana (It) 5.14.2 2 van Heusden (Ned) 5.14.4 3e kwart finale 1. Vitre (Fr) 5.12.8 2 Wimmer (Oost) 5.17.8 4e kwart finale 1 Daan de Groot (Ned) 5.09.6 2 Brun (Fr) 5.16.8 Stayers Eerste manche: 1 Dolf Verschueren (B) 100 km in 1 uur 25 min 8 sec (nieuw baanrecord); 2 Lemoine (Fr) op 3 ronden en 120 m. 3 Schorn (Did) op 10 ronden en 330 m. 4. Bijster (Ned) op 13 ronden 5. Diggelmann (Zwits) op 18 ronden 6. Mutti (It) op 20 ronden Tweede manche: 1. Quegnet (Fr) 100 km in 1 uur 26 min 43 sec; 2 Martino (It) op 5 ronden en 100 m. 3. Besson (Zwits) op 8 ronden en 70 m. 4 Michaux (B) op 10 ronden 5. Pronk (Ned) op 11 ronden 6 Bunker (G.B.) op 23 ronden. Grote Prijs van Ztvitserland De Engelsman Fergus Anderson heeft in de 350 cc klasse van de Grote Prjjs van Zwitserland te Bern gezegevierd. Met Guzzi ging hij in 1 uur 2 min. 49.3 sec. over de 152,880 kilo meter als eerste over de eind streep, een gemiddelde uursnelheid van 146,013 km noterend. Tweede werd Kavanagh (Austr.) met Nor ton en dèrde Coleman (Nieuw Zeeland) met A.J.S. Bij de halve liters ging de over winning naar Geoff Duke (Eng.), die met Gilera in 1 uur 17 min. 24 sec. over de 203.840 kilometer als eerste werd afgevlagd. Zijn ge middelde snelheid bedroeg 158.915 km per uur. Ook de volgende drie plaatsen waren alle voor Gilera- rijders. Milani (It.) kwam als 2de binnen, Armstrong (Ierl.) als derde en Colagno (It.) als vierde. Cole man (G.B.) arriveerde met A.J.S. als vijfde en zijn landgenoot Far- rant eveneens met A.J.S. als zesde. (Advertentie) (Van onze speciale verslaggever) Er kwam een vreemde rust over het Nijmeegse Goffertbad toen het wijzen, dat er nog wel schutters Het Nederlands zevental heeft aan de verwachtingen van de in siders voldaan. De ploeg van Frans Kuyper heeft bewezen nog tot de allerbeste te behoren, doch tevens niet meer over die stoot kracht te beschikken van een paar jaar geleden. De monster overwinningen op Spanje (103), België (91) en Italië (101) be- publiek voor de laatste maal naar de uitgangen stroomde. Het tour- nooi om de Trofeo Italia was afge lopen. De fraaie bronzen beeldengroep werd na harde strijd door de Zuid- Slaviërs gewonnen. Min of meer onbevredigend zou men dit kun nen noemen, omdat hiermede niet de beste ploeg met de prijs is gaan strijken. Zonder twijfel beschik ten de Hongaren over een meer homogeen en constanter spelend zevental, maar de verrassende overwinning van Zuid-Slavië op Hongarije zorgde hier voor de be slissing en al had deze uitslag (65) voor hetzelfde geld anders om kunnen zijn, de doelpunten maken nu eenmaal uit wie er wint. Zeker hadden de Zuid- slaviërs een sterk zevental en de trofeo heeft in Kurtini en zijn mannen dan ook waardige beheer ders gevonden. zijn in het Nederlands zevental en van Feggelen werd met 14 doel punten onbedreigd winnaar van de „productie-prijs". Maar in de wedstrijden tegen Hongarije en Zuid-Slavië. grootmeesters in de combinatie, kwamen de feilen pas goed aan het licht. Toen werd het duidelijk hoeveel er aan het tac tische spel van in het bijzonder de verdediging ontbrak. Dan bleek het gebrek aan snelheid van zwemmen en handelen en werden fatale fouten 'bij het overnemen gemaakt. Dan kon ook gebeuren, dat van een numerieke meerder heid geen gebruik werd gemaakt en dat de tegenpartij er zelf met een doelpunt voor zorgde dat de uit het water gezonden speler te rugkwam. Harde training met de zelfde ploeg en met dezelfde re serves er omheen is naar onze mening voorlopig nog de aange wezen weg. Dat Frans Kuyper niet elke dag een paar uur met zijn jongens in het water kan liggen, zoals de Zuidslavische en Hon gaarse amateurs dat klaarspelen is (in een opzicht) jammer. Maar dat is iets, waar wij ons bij neer moeten leggen. Tien Nederlandse doelpunten Dat het Nederlands zevental de wedstrijd tegen Italië zou gaan winnen, was de algemene ver wachting. Dat dit op zo'n over tuigende wijze zou gebeuren, had men niet durven hopen (101). Italië, na de verjonging en ver vanging van de beide Pandol- fini's van Arena en Ognio aan zienlijk verzwakt (en als extra winst voor de tegenstanders aan merkelijk minder grof spelend) miste voldoende tempo om het vlotte samenspel van het Neder lands zevental het hoofd te kun nen bieden. Bovendien waren de belangrijkste plaatsen van mid- voor en midachter door respectie velijk de Sanzuane en Rubini on voldoende bezet. Sievers kon zich hierdoor voor een belangrijk deel aan de aanvallende taak wijden en van Feggelen kreeg alle ge legenheid zijn score-totaal wat op te frissen. Het was een eenzijdige strijd zonder spanning en slechts met enkele hoogtepunten. Bijvoorbeeld toen van Feggelen tweemaal ach tereen door Rubini alleen werd gelaten en beide keren de Neder landse achterhoede de Italiaanse aanval onderschepte. Met een lange pass ging de bal dan naar van Feggelen die voor de rest zorg droeg. Niet minder dan vier doei punten achter een kon van Fegge len noteren. Behalve Sievers na men alle Nederlandse veldspelers aan dit 'schuttersfeest deel. De eindstand luidt: Zuid Slavië Hongarije Nederland Italië België 5 5 0 0 19 28-^ 5 4 0 1 8 34—15 5 3 0 2 6 36—30 5 1 0 4 2 11—27 5 0 0 5 0 10—31

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3