RADIO SCfSAISUWEM maarseen Rapiditas in de finale Wieringerwaard hezit voorlopig Ma Circus Mullens is seizoen goed begonnen De eerste twee dagen A Ikmaardermeerweek boven Venetië programma EL Mis in nieuwe circustent tournooi Kaasstad-tournooi West-Frisia won van Neptunus H.R.C. sterker dan COAL Gouden Kruis niet voor J.V.C. Hollandia speelt gelijk tegen Sneek mmm ug. De direc- ympisch Stadion, Bessem, deelde Zurich mede, Hiet, Jan Derk- ttner en waar- [arris zullen uit- sprintnummer, gramma der re ien staat, welke 3 te Amsterdam [én. Reg Hams 1 reeds een con- i voor wedstrij- e op die datum, een goede kans, nog vrij komt Amsterdam aan schijnen. De mo- erder niet uitge- ierde finalist van ier te Zurich, de voor de wedstrii- dstad zal kunnen ■acteerd. s weer begunstigd, voetbalwedstrijden, gehouden werden, Valken, AFC en men gaarne spe- ijd ValkenAFC digde in een 2—4 oor AFC en de 3—Volendam 3 in winning voor Vo- .verliezersronde t 2—1 van Valken endam kwamen in tiet begin was Vo- meerderheid en t tien minuten dat ■t eerste doelpun.t I gaf echter geen t door gevaarlijke i Volendam-achter- jke momenten te een gegeven mo- rechtsbuiten van bal weer te be- :n .rush", een goe den schermutselir.g en de bal ver. net. 2—0. Na de in het begin de >r en weer. waar- i enigszins in de was. Plotseling striid echter naar e heift te verplaat- indamdoel had toen schoten te incas- 1 de doelman zich le, kon hii toch niet iat een schot var., eer in het net deed —1 Niet lang daar- it een keihard schot doelpunt, zodat de -2 was. Daarna wer- ile harde schoten, op 1 gelost, doch de p zijn hoede en wist is behendig weg te digde deze wedstrijd Penalty's dus! Het rvan was, dat AFC ioelpunt maakte en drie scoorde, zodat als overwinnaar uit etreden is. d de prijsuitreiking ié „Het Rode Hert". JLCM. VICTRIX 42 iendschappelijke ont- Alcmaria zeker rue- ntegendeel over het men waren de wit- :endeels in de aan- Aicmaria-voorhoede in slagen deze meer- lelpunten uit te druk- /ormerveerders ver- :e kunst beter en in door snede aan- >or het uitbuiten, van Alcmariaverdediging oorsprong te nemen, slaagde Alcmana er tegen te scorer, zo- met 4—2 baas oleef ld. Maandag 24 Augustus 1953 Pagina 5 Het jaarlijkse tournooi om de werden weerstaan. De Boys- Zilveren Kaasberrie, georgani- voorhoede daarentegen slaagde seerd door de Alm. Boys, trok 1 er in nog eenmaal het net te vin- ook ditmaal flinke belangstelling. den, zodat de Boys deze ontmoe- Zoals bekend namen behalve de ting met 41 in hun voordeel Boys, drie tweede klassers aan (Advertentie) dit tournooi deel. De eerste ontmoeting ging tus sen Rapiditas en Helder Over het geheel genomen was Rapiditas wel een ietsje sterker door beter positiespel en betere combinatie. Voor de rust wisten de Wees- penaren zich een 2—0 voorsprong te verzekeren; een mooie kop bal en een goed profiteren van een terugspeelbal, leverde deze twee doelpunten op. Niet lang na de hervatting werd het zelfs 30 voor Rapiditas toen een ver schot doel trof. Dit werd Helder blijkbaar te erg, want direct daarop lag de bal achter de Rapiditas doelman. Helder kwam er daarna steeds beter in en kort na het eerste doelpunt, ondernam de H.-links buiten een mooie aanval, welke beslisten. In de winnaarsronde komen dus uit; RapiditasAlkm. Boys en in de verliezersronde Helder V.V.A. KERMISTOURNOOI GESLAAGD Hugo Boys behaalde de trofee WAARLAND Weer kan Con Zelo terugzien op een prima ge slaagd tournooi. Dat er spanning heerste in de ontmoeting Con ZeloDuinranders bewijst wel de uitslag. Slechts met één doel punt verschil, 4—3 wisten de gastheren de mooie sportieve strijd te winnen. Als tweeden traden aan Hugo- de rechtsbinnen met een goed I BoysL.S.V.V. Ook deze oude doelpunt bekroonde de R.- en nieuwe eerste klassers deden doelman van dichtbij passeren 32. Wel heeft Helder daarna krachtige pogingen gedaan om al thans een gelijk spel te verkrij gen er waren ook wel kansen voor maar het bleef 32 voor Rapiditas. V.V.A.—Alkm. Boys De Boys begonnen deze ont moeting uitstekend en in het bijzonder de jeugdige spelers in de voorhoede deden voortreffe lijk werk. Reeds na 10 minuten zag middenvoor de Flier kans met een goed schot de Boys de lei ding te geven. Uit een vrije schop was het weer de Flier, die de V.V.A.-doelman het nakijken gaf. 20. De Boys bleven meer in de aanval en na een goed opgezette aanval, zorgde rechtsbinnen Wa- gemaker er met een doelpunt van uitstékend gehalte voor, dat de voorsprong werd vergroot tot 3—0. Daarna kwamen de Amsterdam mers beter opzetten, doch de Boys-verdediging met de Leij en Kramer aan het hoofd, wist de pogingen van de V.V.A.-voor- waartsen om de achterstand in te lopen, te verijdelen. Na de hervatting was de strijd meer verdeeld met de Amster dammers iets meer in de aanval. Reeds spoedig na de rust wisten zij na een hoekschop de bal ach ter Kramer te werken. Verdere pogingen der V.V.A.-ers om de Boys-defensie te doen wijken, weinig voor elkaar onder. Ook hier was de uitslag 43. In de verliezersronde gaf L.S.V.V. overduidelijk aan Duin randers te kennen, dat het voor nemens is haar plaats in de eer ste klas met ere te vervullen. Zes solide goals werden gefor meerd waartegen de duinbewo ners zich tevreden moesten stel len met het redden van de eer. Toen moest uitgemaakt worden wie dit tournooi zou winnen. De thuisclub gaf zich voor wat zij waard was, wist goede kansen te scheppen, maar deze helaas niet te benutten. De Hugowaarders daarentegen waren productiever en werden met een 02 overwin ning favoriet in dit tournooi. Met aangename herinneringen aan dit geslaagde sportfeest werd de kermis opgezocht. RONDVAART Rondvaartboot in de gracht Oud gebouw, bomenpracht. Ronde brug en 'n meeuw, Oude gevelGouden Eeuw. „Hier dit punt, let goed op", Zegt de gids ,,'t Is the top Net als FLYER sigaretten. SCHAGEN Als er iets mee- vang ging het buiten verwaöh- gewerkt heeft om het door S.R.C. ting. S.V.W. weerde zich geducht, die uit een kluwen van spelers I in de meerderheid waren. Van de stand op 53 was. Midden- Knijff scoorde na twintig minu- voor Luyten van Neptunus ver- ten uit een goed aangegeven bal richtte de hattrick door met een Yan Kramer 42. Nadat eerst fraaie boogbal IJbels te verrassen Nieuwstad nog eens de lat had - - - beproefd, was het Rijkers, die in samenwerking met de naar bin- kwam aan het begin stond van zijn vierhonderdste wedstrijd. Door een haag van West- Frisia-adspiranten betrad de ju bilaris als laatste het véld. uitgeschreven eerste tournooi om maakte 10, daarna 2—0 en de Magnusbeker te doen slagen, ieder zag de vurige groenhemden dan waren het wel de weer- reeds als overwinnaar geklas- goden. Al dreven er ook sombere seerd. Maar de bekende Klaas wolken over. gedurende de vier Schenk, welke als invaller fun- wedstrijden was het ideaal voet- geerde voor de geblesseerde mid- j bal weer. Even anders was het denvoor Struik, was zulks geheel waar ."1 werd toegesproken door i u„, „;.4j- =-,*4_, voorzitter K. Y. Joustra. Namens de voet- te génieten. Reden hiervan was te resultaat op te leveren. De bal" van v. Emmenes. Namens ook dat sommige elftallen geen achterstand werd met twee on- de dames van het eerste bood kans hadden gezien volledig uit houdbare doelpunten ingelopen. Janny Dangermond bloemen aan, te komen, en andere nog aan het En weer renden de diverse sup- terwijl Jaap Dangermond namens experimenteren zijn, welke de portersscharen naar het doel om het eerste elftal een scheeruit- beste samenstelling is voor de a.s. getuigen te zijn van de straf- 1 rusting overhandigde, competitie. schoppen welke de winnaar moes- j De heer V. Kaagman sprak i ten uitwijzen. Van de eerste namens de supportersvereniging S.R.C.—Wieringerwaard tweemaal vijf werden er aan R00d-Geel en overhandigde een en met deze 54 stand hpf pvnrlp w t>4^" Ïq nen gezwenkte Kramer doelman uJit L i rit Huisman kansloos passeerde, strijd werd op» het middenveld Wat de Rotterdammers ook 55 35-jarige West-Fusia-back probeerden, zij wisten geen doel- Dirk Belier gehuldigd, omdat hij punt meer te maken, zodat de GEEN TOMATEN MEER NAAR ENGELAND? 's-GRAVENHAGE, 22 Aug. De uitvoer van tomaten naar En geland zal in de komende week qc veldspel weinig krachtsverschil ontplooiden. De roodbroeken wa ren ecfhter over het algemeen iets vlugger in het afgeven en wisten ook hun kansen beter te benutten. Na vijf minuten wisten zij uit een corner de leiding te i veroveren. De groenhemden dien den goed van antwoord, maar hun vele aanvallen werden te veel door het middenveld ge speeld, waar de verdediging der roodbroeken wel van opruimen wist. Voor de rust consolideerden zij hun voorsprong nog eenmaal 02. Het doelwisselen, waarbij de gastheren de wind in de rug kregen, bracht geen verandering in hun onproductieve spel. We' boden zich enige prachtige kan Magnusbeker. 400ste WEDSTRIJD VAN DIRK BELIER ENKHUIZEN West-Frisia in hun onproductieve spel. We*l 1 beeft gisteren voor een klein boden zidh eniee Draöhtiee kan- aa"tal toeschouwers een nuttige oefenwedstrijd gespeeld tegen dankwoorden van sen" tegen de Hugowaarders* drie. I fc!ÏÏSrtLkwam het VBn Waarmee Klaas Schenk en zijn w t' tt 1 o unnrT1 mannen voorlopig voor een jaar West-Frisia II kwam m Hoorn beslag wisten te leggen op de sen aan, maar deze werden niet benut. Met een 0—3 overwinning plaatste Wieringerwaard zich als eerste candidaat voor de win naarsronde. uit tegen Zwaluwen I. De rood gele reserves wonnen met 71. Het tweede contact van H.R.C. met een Rotterdamse tweede klas- ser is een vrij grote overwinning voor de Racers geworden. Deze overwinning is geheel aan het hogere tempo toe te schrijven. Voor de rust, toen Racing het het Rotterdamse" Neptunus. De ctM^iwef^lifk^6 Nldfï uitslag werd 5—4. Ondanks de 111/"? jïfi-.JïfltI'min i V.I.O.S.—S.V.W. De kampioen van 1C kwam ditmaal zwaar gehandicapt op het veld. Prominente figuren als Koot, Stam, Bender e.a. moesten verstek laten gaan. Hun tegen stander, S.V.W. daarentegen kwam met een vurig spelend elf- vermoedelijk geheel ophouden, in tal, waarin veelbelovende jonge 'krachten hun beste beentje voor verband met de stijgende aanvoe ren van Engelse natuurtomaten. Z.F.C. wint het Tsaar Petertournooi Z.F.C. heeft het te Zaandam gehouden, Tsaar Peter-tornooi ge wonnen. De uitslagen luiden: Z.F.C.De Volewijckers 10 't GooiD.W.S. 00 ('t Gooi wint na strafschoppen) V erliezersronde D.W.S.Volewijckers 11 Finale: Z.F.C.—'t Gooi 4—3 jf (Van onze verslaggever) AMSTERDAM Het Nationaal Reuze Circus Jos Mul lens het Cirque Géant, zoals het, internationaal, heet, heeft in Amsterdam het seizoen geopend met zijn jubi leum-programma 1953. Het circus draait in een spik splinternieuwe tent, een enorme tent met drie piste's en om over de tournee, die Circus Mullens na de voorstel lingen in Amsterdam gaat houden en die tournee begint in het Noorden des lands de zegen des hemels af te smeken, werd de nieuwe tent Zondagmorgen plech tig gezegend, waarna, in de tent, een H. Mis werd opge dragen. De première in Amsterdam is Er is nog meer in dit program een succes geworden. Een tjok- ma: een meesterlijk luqhtnummer zetten. Zij wisten zich aan het spel der Warmenhuizers goed aan te passen en hun al spoedig de leiding af te snoepen. Maar dat namen de jongens van Koot niet en een gloeit/ d schot van hun gevaarlijke middenvoor zorgde voor gelijke stand, 11. Hiermede was blijkbaar al hun kruit ver schoten. terwijl de jongens van Hugowaard Kruis nog wat in petto hadden. Geleidelijk voerden zij de stand op tot 14. Maar nu kwam het morele doorzettings vermogen van V.I.O.S. een woord je meespreken. Met inzet van alle krachten wierpen zij zich in de strijd ft hef gelukte hen zowaar de ae.it erstand volkomen in te lopen. Met 44 werd het einde geblazen. Nu moesten de strafschoppen beslissen en hierin waren de Hugowaarders favoriet. Verliezersronde We lazen in de afgelopen week voorspellingen dat de oude riva len S.R.C. en V.I.O.S. elkander wel zouden bekampen in de win naarsronde van dit tournooi. In vele gemiste kansen, vooral bij W.F., is het toch geen onaardige wedstrijd geworden. West-Frisia had C. Stelling weer als linksbuiten en Lange- dijk als midhalf. Vooral laatst genoemde speelde een beste wed strijd; hij beheerste het midden veld volkomen en zijn kopwerk was weer als vanouds. eerst Nieuwstad op een min of meer gelukkige wijze de score had geopend een als voorzet bedoelde bal verdween via de paal in het doel was het Kra mer die de bal uit een corner van links van dicht bij in het net deponeerde. Direct n de aftrap, geen en kele H.R.C.-speler kwam er aan te pas, rushte rechtsbinnen Ja Posthumius, zijn rivaal voor de cobs met de bal aan zijn schoen spilplaats, stond nu linkshalf en I door de .H.R.C.-verdediging en C. Visser opereerde achter de voordat Lingbeek het wist was voorhoede in de plaats van J. 1 hy verslagen. 21. In de periode welke er nu volgde waren de gasten ongetwijfeld iets sterlkêr plaats Dangermond. S. Stelling wist na zeven mi nuten de score te openen met een fraaie kopbal. Vier minuten later maakte Neptunus gelijk uit een penalty. Met de rust was de stand reeds 33 door een fraai doel punt van C. Stelling en S. Stel ling. Voor Neptunus scoorde middenvoor Luyten 2 maal. In de tweede helft scoorde Simons uit passes van S. Stel ling en even later was het Visser en weer was het Jacobs die met een goed gericht schot Lingbeek het nakijken gaf. 22. Frappant was dat H.R.C. juist in een periode dat de Maasstad bewoner een numerieke meerder heid hadden het derde doelpunt scoorde. Nieuwstad schoot het leder, nadat Rijkers het naar hem had toegekopt, hard in. Na de rust waren het de Ra cers die door een hoger tempo, strijd eindigde met een winning van Racing. Ongetwijfeld zal er bij het be stuur van de afd. Noordholland een zucht van verlichting zijn opgegaan bij het vernemen van de nederlaag, welke J.V.C. heett geleden in de kwartfinale om 't Gouden Kruis op eigen terrein nog wel tegen Kaagvogels. Niet omdat de Julianadorpers zo slecht staan aangeschreven (verre van dat), maar de man nen uit de Kop van Noordhol land hadden reeds tweemaal achtereen het kostbare kleinood gewonnen. Thans is er dus een einde aan deze suprematie ge komen. Met Kaagvogels plaatsten zich Uitgeest 1, dat Hollandia T kans. loos met 30 klopte. Zwaagdij-k dat veel moeite had met de re serves van CSV (10) en RK EDO 1. Blokkers werd in de Goorne met 3—0 verslagen. De uitslagen ]uifW- Zwaagdijk 1C.S.V. 2 1—0, J.V.C. 1Kaagvogels 1 35, Uitgeest 1Hollandia T 1 30, R.K. E.D.O. 1—Blokkers 1 3—0. Het leek er veel op, dat Hol landia een eclatante zege zou be halen op de eerste ktasser Sneek Reeds spoedig werd een 20 voorsprong geboekt, die later nog werd vergroot tot liefst 40 Het waren doelpunten van linksbui ten Jager, debutant Feller, de Flart en na de pauze Bos. Toen was de koek op. Sneek verhoog de het tempo. Hollandia werd nu langzaam maar zeker terugge drongen op eigen helft en doel punten konden niet uitblijven. Onmiddellijk r,a het vierde Hol- landia-doelpunt dat de strijd scheen te beslissen, scoorde Hof. stra voor de eerste maal tegen. Het hek was van de dam. Kootje nam nummer twee voor zijn re kening en terwijl Hollandia wan hopig probeerde de bakers te verzetten, glipte andermaal de zelfde speler door de verdedi ging (43). Vlak voor het einde liet Hofstra zowaar de gelijkma ker van zijn voet vertrekken. De eerste twee dagen der Alk- maardermeerzeilweek zijn achter zoverre had de voorspeller gelijk, de rug. De diverse zeilers heb- dat zij elkaar wel bekampten, j ben zich gedurende deze Natio- maar niet om de beker. En we nale en Onderlinge wedstrijden zasfép ze ook niet, als in het ver- danig moeten verweren en ver leden, in een met spanning gela- dedigen. Verweren natuurlijk DINSDAG 25 AUGUSTUS HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgenge bed en lit. kal.; 8.00 Nws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. huisvr.; 9.35 Gram.; 9.40 „Licht baken". caus.; 10.00 V. d. kind.; 10.15 Gram.; 11.00 V. d vrouw; 11.30 Gram.; 12.00 Angelus; 12.02 Metropole orkest (12.3012.33 Land- en tuinb.meded.)12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Katholiek nws; 13.20 Amus.muz.; 14.00 Lichte muz.; 14.35 Gram.; 15.00 Idem; 15.30 „Ben je zestig?"; 16.00 V. d. zie ken: 16.30 Ziekenlof; 17.00 V. d. kind.; 17.15 Felecitaties v.d. kind.; 17.45 Regeringsuitz.: Dir. J. G. Ossewaarde: „Mechanische land bouw in de tropen"; 18.00 Ham mondorgel; 18.20 Sportpraatje; 18.30 „Dit is leven", caus.; 18.45 Gram.; 18.25 Act. 1; 19.00 Nws; 19.10 Gram.; 19.15 „Uit het Boek der Boeken"; 19.30 Gram.; 20 25 De gewone man; 20.30 Omr.ork. en solist; 21.45 Viool en piano; 22.15 Gram.; 22.30 Wereldkam pioenschap wielrennen; 22.45 Avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nws; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 tn. 1007 kc/s. 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Mor genwijding; 9.15 Gram.; 9.30 V. d. huisvr.; 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 Cabaret; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 Cabaret (Intermezzo: Hé, zijn die ge trouwd?); 11.30 Alt en piano; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.33 V. h. platte land; 12.40 Orgelsp.: 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.: 13.20 Pro menade ork.; 14.00 Am.muziek- kaleidoscoop; 14.30 V d. jeugd; '5.00 V. d. vrouw; 15.03 Opérette- buz.; 15.55 Gram.; 16.45 V de .l'ugd; 17.30 Gram.; 18.00 Nws; ".15 Pianosp.; 18.30 Rep. of pam.; 18.35 Musette ork.; 19.10 Ggm.; 19.50 „Van Groenlanders en Eskimo's"; 20.00 Nws; 20.05 Anus. muz.; 20.55 „Het open balonraam", hoorsp.; 21.15 Bay- reuher Festspiele: „Siegfried" open (3e acte); 22.45 Buitenl. "ver.; 23.00 Nws; 23.15 New York Callig; 23.20—24.00 Gram. DNSDAG 25 AUGUSTUS KRO ',0.15—21.45 1- A-tualiteiten 2. Weroverzieht 3- Bület volle tent heeft genoten van een programma dat door een keur van Nederlandse en buitenlandse ar- tisten wordt verzorgd. Het circus Mullens is op de allereerste plaats een „paardenspel", in de klassieke betekenis van 't woord. De paardennummers zijn de beste en zij zijn rijk gezaaid in het pro gramma. Voortreffelijke staaltjes van dressuur en rijkunst zijn er in dit nieuwe programma te ge nieten. Daarom alleen al is het circus een bezoek overwaard. En als wij over paardenspel spreken dan noemen wij aller eerst de naam Otto Schumann, 'n naam van wereldfaam. Schumann toont in zijn nummers voortreffe lijk vakwerk, werk van de aller hoogste klasse. José Mullens, tegenwoordig mevr. StrassburgerMullens, heeft in de wereld van de paar- dendressuur ook reeds een goede naam. Wat zij aan vrijheidsdres suur laat zien is dan ook een lust voor het oog. Nadia Houcke reed de klassieke hogeschool voor op een fraaie Franse volbloed, die ook al door Schumann was ge dresseerd. En dan is daar Willy Mullens die de prachtige paarden van het circus voorbrengt in uit stekende nummers. BRANDSCHADE 80 MILLE IN DOETINCHEM DOETINCHEM, 21 Aug. Vrijdagmorgen heeft de rijks inspectie voor het brandweer wezen een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de felle brand, die Donderdagmiddag heeft gewoed in de N.V. Papier fabriek „Doetinchem" te Doe- tinchem. Men zoekt de oorzaak in broei of het wegwerpen van een bran dend sigaretteneindje. Zekerheid hieromtrent bestaat nog niet. De schade, die voorlopig ge taxeerd is. bedraagt volgens deze raming ruim tachtigduizend gul den. Mutaties bij de K.R.O. Tot hoofd van de K.R.O.-repor tage-afdeling is met ingang van 1 September 1953 benoemd de heer Herman Fikkert. thans hoofd van de omroepdienst. Bo vendien zal te zijner tijd nog een nieuwe-radioverslaggever worden aangesteld. Als opvolger van de heer Fikkert is in de functie van hoofd omroepdienst aangesteld de heer Bert Radersma, thans omroeper. Als omroeper is in de plaats van de heer Radersma aan gesteld de heer Fons Disch, thans medewerker aan de K.R.O.- schoolradioafdeling, voorheen als omroeper verbonden aan het strijdkrachtenprogramma. van The Burketts, vijf mensen die uitmuntend werk doen aan de vliegende trapeze. Er is een vuurvreter, die een nummer weggeeft dat in het revuegenre een der hoogtepunten van de avond is. Daar zijn de Marokkaanse sprin gers en pyramidebouwers, die hun -elastisch nummer brengen met een prachtig élan. Er zijn nog diverse andere pro grammanummers, het ene meer het andere minder geslaagd. Het nieuwe circus van Mullens is er een met 3 piste's. Dat zijn er twee teveel, bij dit programma, geloven wij. Wie drie piste's wil bespelen, dient, wel zeer beslagen ten ijs te komen. Mullens is nog niet zo ver. Bij een programma dat in de middelste piste is gecon centreerd, zou de voorstelling on- gewtijfeld winnen. Doch al met al brengt circus Mullens een goed programma, waaraan vooral de befhehber van het klassieke paardenspel zijn groo'. plezier zaï be'even. den ontmoeting. Tweemaal een half uur over en weer worstelen, steeds met negatief resultaat. Beide keepers wisten hun heilig dom van vreemde smetten vrij te houden en eerlijk gezegd, dat was niet zo'n bijster zware taak. tegenover hun andere tegenstan ders en verdedigen tegen de sterke wind en zware golfslag. Dat er dan ook zeilers zijn ge weest, die hier niet tegen op kon den boksen, was wel te verwach- Öok hier moesten tweemaal vijf 'en- penalty's de beslissing brengen. 1 Ofschoon het ruwe weer vele Het gelukte de Warmenhuizers bekende zeilers had thuisgehou- sledhts éénmaal, tegen de groen- den, was toch de uiteindelijke hemden viermaal, om de keeper deelname nog goed, temeer daar te passeren. men bij dit slechte weer zich wel degelijk moet bedenken of Winnaarsronde men zjjn SpUllen er aan wil wa- Nu was elkeen benieuwd hoe gen 0f dat men maar de eer em£eS uvhtjhnnwri» bedankt, Want dat er veel brok- met hun meest lichtgebouwde nemaakt 7iin bphneft men spelers het zouden bolwerken .eP gemaakt, zijn, behoett men tegen de roodbroeken uit Wie- zich wel niet af te vragen. Met diverse regelmatige boot- ringerwaard, waarbij verschillen- averse regeimauge Dooi de atfhletische figuren. In de aan- dienst werden belangstellenden, onder wie wij ook aantroffen de Weer nieuw wereldrecord discuswerpen De Amerikaan Fortune Gor- dien heeft te Pasadena (Cali- fornië) het wereldrecord discus werpen opnieuw verbeterd. Thans bereikte hij een afstand van 59.28 meter. genheid om te zeilen. Ook het feit, dat men er vele banen uit kan zetten, bewijst eens te meer, dat het Alkmaardermeer uitste kend geschikt is voor wedstrij den, voral voor het genre wed strijden, als welke men nu ge organiseerd heeft. Zaterdag- en Zondagavond vond beide keren de prijsuitrei king plaats in de Jachthaven van Akersloot: het trefpunt van alle zeilers. Voor de resterende twee dagen Maandag en Dinsdag, liggen nog verschillende wedstrijden te wachten. burgemeester van Akersloot, de heer v. d. Heuvel, van en naar het startterrein gebracht. De deelname was, zoals wij Vrijdag j.l. reeds in ons blad me moreerden, dit jaar weer toege nomen, doch ook van de zijde van het publiek wordt de belang stelling steeds groter, 'n Bewijs, dat het Alkmaardermeer onder de zeilers een grote populariteit bezit, wat betreft zijn uitge- D T. T,. strektheid en zijn ideale gele- Harlingen, „Ran st.m. H. Keegstra en „Fafnir st.m. R. Visser Op het Alkmaardermeer worden tot en met 25 Augustus natio nale en onderlinge zeilwedstrijden gehouden. Hier zien wi deelnemers aan de wedstrijden in de Drakenklasse van Zondag. V. I. n. r.„Flying Cloud" stuurman F. J. Buys, „Hirondelle' (achter), stuurman F. E. Duerr, „Havry 11" stuurman C. van Naar de Italiaanse film „Ombre sul Canal Grande" met Isa Pola en Antonio Centa in de hoofdrollen. Uitgebracht door Standaard Films. INLEIDING Venetië, de Noord-Italiaanse stad waar de eeuwen schijnbaar aan zijn voorbijgegaan, waar de „paleizen" de Pallazos naast elkaar staan en herinneren aan een glorieuze periode van wereldlijke macht en een daarmede gepaard gaande pompeuze schoonheidszin. In deze stad is practisch geen modern verkeer, omdat ze voor het grootste deel bestaat uit nauwe kronkelende straten en wordt doorsneden door 160 „canales" te vergelijken met grachten die in de loop der eeuwen het bouwen van 450 grote en kleine bruggen hebben nodig gemaakt. De oorzaak van dit alles is, dat Venetië op 118 eilanden is gebouwd. De historie spreekt over lugubere geschiedenissen van voorname personages, die om de een of andere reden als gevaarlijk of overbodig werden beschouwd en dan in donkere stegen om het leven werden gebracht om spoor loos in een van de canales te verdwijnen. Iets van die sfeer is er nog in het Venetië van de moderne tijd gebleven, vooral wanneer in het najaar en de winter donkere luchten over de stad hangen. Zelfs nu is de taak voor de politie ingewikkelder en moeilijker dan in een normaal gebouwde stad. Ondanks het verkeer met snelle stoomboten door de vele wateren, de weerga loze registratie en de snelle communicatie-middelen, is het opsporen van een misdadiger in de Dogepstad een aangelegenheid, die soms veel hoofdbrekens kost. Bovendien treft men in Venetië, dat immer een sterk besloten karakter heeft gehad, het typische standen- bewustzijn der Italiaanse hogere groepen in opvallend sterke mate aan. Bij het sluiten van huwelijken waken zowel adellijke als rijke ouders angstvallig voor een verbintenis „beneden de stand" en de financiële .positie en het maatschappelijk aanzien van de wederzijdse families spelen een uiterst belangrijke rol waarbij helaas te weinig rekening wordt gehouden met de op rechte liefde, die de respectievelijke zonen en dochters koesteren. Dit heeft ten gevolge, dat zich binnen de muren dei- eeuwenoude palazzos tragedies afspelen, die zelfs zó diep ingrijpen, dat mensen psychologisch ontredderen en zelfs misdaden er het gevolg van zijn. Het was te verwachten, dat de mogelijkheid om in de sfeer van het historisehe Venetië de romantiek en de sensatie een apart cachet te geven, vooral door de film wereld zou worden benut. De innerlijke en uiterlijke tragiek, die voort kan vloeien uit een verblind standen- bewustzijn en soms aanleiding geeft tot geestelijke on evenwichtigheid en misdadige uitingen, heeft deels ont roerende, deels spannende vorm gekregen in het verhaal „Schaduwen boven Venetië", dat is verwerkt in de gelijk namige Italiaanse film. Hoe mensen ten onder dreigen te gaan, doordat zij om wille van een opgedrongen standenbewustzijn hun innigste gevoelens geweld moeten aandoen en tenge volge daarvan een uitputtende strijd moeten voeren tegen datgene, waarvan zij zich bewust zijn, dat het verkeerd is, wordt van het begin tot het einde volgehouden. En over dit alles hangt de schaduw van de misdaad, die door de vasthoudendheid van een wantrouwende politieman wordt opgehelderd. Met ingang van heden maken wij een begin met de publicatie van dit in het schone, doch vreemde Venetië spelende filmfeuilleton, waarvan de intrige een origineel karakter heeft. 1) Venetië, stad gebouwd op eilanden, die door honderden bruggen met elkaar zijn verbonden en dus voor het contact tussen de wijken is aangewezen op de water wegen de canales omdat de nauwe kronkelende straten en de schilderachtige bruggen van deze eeuwen oude stad alleen voor voetgangers bruikbaar zijn. De befaamde, haast legendarische gondels beginnen meer en meer het karakter te krijgen van toeristische beziens waardigheden. Goederen- en passagiersvervoer' vinder in de moderne tijd hoofdzakelijk plaats per motorboot. De monumentale palazzo's, in eeuwen van grootheid er macht gebouwd door rijke Venetianen, hebben moeter capituleren voor de handel en industrie en onderdak moeten verlenen aan kantoor- en technisch personeel van handelsondernemingen. In andere wijken zijn groot se gebouwen omgevormd tot huurkazernes, waarin vele gezinnen wonen onder slechte hygiënische omstandig heden. Langzamerhand zijn er nauwe, doch wat aanzicht be treft moderne winkelstraten ontstaan, door ingrijpende verandering der onderpuien van oude gebouwen. In deze gevels ontmoeten verleden en heden elkaar architecto nisch dikwijls als tegenstanders, doordat historische schoonheid en moderne wansmaak fel botsen. De honderdduizenden inwoners van de stad, bestaande uit arbeiders, middenstanders en voorname mensen van welke laatste categorie een deel leeft bij de gratie van verblind standsbewustzijn en een de-el in materiële welstand verkeert zien deze tegenstellingen niet in de gang van hun dagelijkse leven. Zij voelen niet hoe Venetië de tekenen draagt van een voorbije glorie, die verstild staat te pronken in deze twintigste eeuw. Ook in deze historische stad klopt het moderne leven en is de koortsachtige jacht merkbaar van een moderne mens- hied met haar overvloed van technisch geperfectionneerde middelen. Het is echter of een ongrijpbare invloed van de historie, die in de beslotenheid van Venetië bijna tastbaar aanwezig is, de vaart vertraagt en de activiteit matigt om tijd en ruimte te schenken aan de goede en slechte impulsen van het menselijk hart (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5