DUITS EPISCOPAAT KOMT MET HERDERLIJK SCHRIJVEN KLM-lij n vliegtuig beschoten mMk# Hervatting besprekingen tussen Perzië en Engeland ING" j Mars I over aanstaande verkiezingen en toestand der ontheemden Frans parlement wordt niet bijeengeroepen Chili vraagt om 250 Nederlandse gezinnen Dagblad voor Alkmaar en omgeving N CENT NIEUWE JRSUSSEN ISTITUUT GLOBE T COOTIES skhouden tie estaurant a en Helder 5 a minimin mug iimimmim' 500 Prefabs voor rampgebied door Amerikaanse schepen Weer vertrouwen voor Pella Er wordt nog altijd gestaakt Peking en de vredesconferentie Washington over Oostelijk pact Weer een millioen voedselpakketten Onder de glimlach van Uncle Sam U.S.A. zullen helpen9 zodra oliegeschil is opgelost Zuid-Korea en India met Frankrijk g van vandaag kun- ederen per spoor naar krijk worden verzon- telegraafverkeer met inctionneert weer. In dn moet met grote morden rekening ge- t telefoonverkeer is .•maal. irsverkeer komt lang- ig- iëel Assistent bij inielanden EN Aan de Coöp. Melkproducten De te Groningen is als assistent benoemd, 1. Mollema. ollema studeerde aan ïdse Opleidingsinsti- buitenlandse dienst Breukelen en is af- Franeker. vermoedelijk belast het herstel van de Zuid-Amerika, wel- or de staking bij de veel geleden heeft. SEPTEMBER >or alles wat U rerschillig voor P op deze dag v cassabon, op eld en in ver afloop van de I aliteitsartikelen outwaren lasserviezen ZEEMLEER AYGLOP19 ;1 2901 SEPTEMBER 'EN - STENO 1EDERLANDS ENGELS resp. en Conv.) HOUDEN - M.B.A 1DDENTANDS. DIPLOMA Ironkenoord 67 Tel. 4410 1 Tel. 2881 er lessen voor mtage geslaag- igen dagelijks. ■iBiaiaiaiBin a a om 5.30 uur. g nde bediening Bi IHIBIBiaiBIB.i vies en zuur is ook zo," niet weg, dat een wijn." ou die wijze bed gaan is gaan. Maar ik waar om bij mijn heen bracht, ook," grom- laat genoeg bus liep met evige houten 1 pakken, zo'n 1 Het was de njK aan alles NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs ƒ8,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directenr: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Dinsdag 25 Augustus 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12864 FULDA, 24 Aug. Zondag 30 Augustus zullen de Duitse bisschoppen een gezamenlijk schrijven publiceren over de a.s. verkiezingen. In het najaar zullen zij voorts een brief het licht doen zien, waarin de principes omtrent plichten en grenzen der staatsmacht worden omschreven. Dit zijn, zoals kardinaal Frings meedeelde, twee der belangrijkste besluiten, welke op de zojuist be ëindigde conferentie der Duitse bisschoppen genomen zijn. Tijdens de vergadering hebben verschei dene vraagstukken van zuiver kerkelijke aard en kwesties van zielzorg de revue gepasseerd. Bo vendien hebben de bisschoppen zich zoals begrijpelijk is over de politieke situatie van Duitsland beraden en de kwestie van het onderwijs in ogenschouw genomen. Kardinaal Frings heeft uitdrukkelijk ontkend, dat de bis schoppen de dienstweigering ter sprake hebben gebracht. Met betrekking tot de vluchte lingen en ontheemden heeft het Episcopaat een verklaring doen verschijnen, waarin de aandacht wordt gevestigd op de nood dezer mensen. De bisschoppen betreu ren het, dat niet overal de span ning tussen de bevolking en de verdrevenen is opgeheven. Houten ivoningen 's-GRAVENHAGE, 24 Aug. Het Nederlandse Rode Kruis kan de slachtoffers van de watersnood, die tengevolge van de overstro mingsramp van 1 Februari hun woning zijn kwijtgeraakt onge veer 500 prefabricated houten hui zen aanbieden. Het Zweedse Rode Kruis zendt er 237, het Noorse 200, het Finse 30 en het Deense Rode Kruis zal tenminste 30 a 40 huizen zenden. Het is de bedoe ling van deze Rode Kruis-vereni- gingen dat de huizen teh goede zullen komen aan hen, die daar voor op sociale gronden het eerst in aanmerking komen. Op het ogenblik zijn verscheidene van deze huizen reeds in aanbouw. De meerderheid moet echter nog ko men. Voor het gebied in Zeeland dat nog onder water staat, wor den 78 huizen gereserveerd. Sabotage in Marokko RABAT, 24 Aug. Twee per sonen zijn om het leven gekomen en twaalf gewond toen Maandag ochtend de sneltrein Marokko-Al- giers nabij Rabat verongelukte. Over een lengte van ongeveer vijftien meter waren de spoorsta ven verwijderd. De gehele trein liep uit de rails en vele rijtuigen kantelden. De politie dacht dat de sabota gedaad door nationalisten op touw was gezet. RAMP IN BIRMA RANGOON, 24 Aug. Te Ran goon wordt gemeld, dat hevige overstromingen de stad Sjwegyin, ongeveer 150 km ten Noorden van de Birmese hoofdstad, volledig hebben verwoest. Duizend perso nen worden vermist. 4.000 van de 5.000 bewoners van de stad zijn in veiligheid gebracht in het nabijgelegen Pegoe Yoma gebergte. ,Van de Katholieke geestelijkheid vergen de bisschoppen het uiter ste met betrekking tot de woning bouw en huisvesting. Ook aan de tewerkstelling, vooral op het land, moet alle aandacht worden be steed. In dit verband vragen de Duit se bisschoppen, dat zoveel moge lijk Duitse gezinnen een stuk grond zal worden verschaft. De ontheemden zeggen zij vra gen zeker niet om 'n goed rende rende boerderij over te nemen, maar zij hebben er wel recht op, dat braakliggende gronden en een te koop of te huur staande boer derij door de boerengemeenschap aan hen als werkobject wordt toe gewezen. De bisschopsvergadering heeft er met grote instemming kennis van genomen, dat de Katholieken dag in 1954 in Fulda zal worden gehouden. Zij besloten een ge bedsweek voor de nog niet terug gekeerde krijgsgevangenen te doen houden van 19 tot 25 Octo- ber.Op Zondag 20 October zullen alle klokken tot gebed voor hen oproepen. Alle familieleden moe ten voorts die dag voor bijzon dere bijeenkomsten worden sa mengeroepen. WILLEMSTAD, 24 Aug. Blijkens een eerst thans uit gegeven communique van de KLM is W oensdag een KLM- lijnvliegtuig op weg van Aruba naar Kingston (Jamaica) beschoten door oefenende schepen van de Amerikaanse Marine. Het vliegtuig, de P.J.-A.L.K. „Kralendijk" met. gezagvoerder van der Werf, vloog op een hoogte van 8.500 voet toen de piloot op een kilometer afstand voor het vliegtuig een rookwolkje zag ver schijnen, dat, naar hij meende van een granaat van luchtdoelgeschut afkomstig moest zijn. Hij trok een bocht naar rechts en zag onder zich schepen van de Amerikaanse Marine. Het vliegtuig bevond zich op honderd kilometer afstand van de aangegeven gevaarlijke zone en volgde de normale route. In totaal nam de piloot vijf ontplof fingen in de omgeving van het vliegtuig waar. De passagiers had den van het incident niets ge merkt. De vlucht werd normaal beëindigd. In het communiqué wordt ver der gezegd, dat een onderzoek ROME, 24 Aug. Premier Giuseppe Pella heeft van beide huizen van het Italiaanse parle ment een vertrouwensvotum ge kregen waardoor een einde is ge komen aan de lange politieke crisis. De Kamer van Afgevaardigden stemde 315215, terwijl 44 afge vaardigden zich van stemming onthielden. De stemming in de Senaat was 14086 (deze stem ming vond afgelopen Zaterdag plaats). Pella, een 51-jarige financiële deskundige staat aan het hoofd van een kabinet van uitsluitend christelijk democraten. Hij heeft beloofd dat zijn regiem tijdelijk zal zijn, lang genoeg aan het be wind zal blijven om een budget aan te nemen en de politieke lei ders een adempauze te verschaffen na de crisis. PARIJS, 24 Aug. Het bureau van de Franse Nationale Verga dering heeft geweigerd het par lement hijeen te roepen. Het bu reau grondde zijn besluit er op, dat nog geen derde deel van de parlementsleden een schriftelijk verzoek om bijeenroeping van het parlement had ingediend. Socialistische afgevaardigden protesteerden onmiddellijk tegen de beslissing van het bureau en zeiden, dat zij hun actie om te komen tot bijeenroeping van het parlement zouden voortzetten. Tijdens de vergadering was het gebouw door met traangasbom- men en wapens uitgeruste politie- troepen omsingeld, om op te kun nen treden tegen eventuele onge regeldheden. Er deden zich echter geen relletjes voor, hoewel enkele honderden demonstranten in de nabijheid van het gebouw der Na tionale Vergadering waren bijeen gekomen. De stakingen worden inmiddels nog voortgezet. Ondanks de in het afgelopen weekeinde getroffen overeenkomsten tussen de rege ring en de niet-communistische vakbonden, was er slechts weinig verbetering bij de postdienst en de vervoersbedrijven te bemerken. Na de beslissing van het kern kabinet, dat de stakers geen loon zullen ontvangen over de dagen dat zij niet hebben gewerkt, zag het er Maandagavond niet naar uit, dat er spoedig verbetering zal komen in de toestand. wordt ingesteld door de Antil liaanse regering en de Konink lijke Marine. Van Amerikaanse zijde is nog geen commentaar ont vangen. De K.L.M. is van oordeel, dat het incident te wijten is aan onvol doende oplettendheid bij schiet oefeningen. LICHTE AARDBEVING TE AKEN AKEN, 24 Aug. In het z.g. „Klimastation" te Aken werden Zaterdagmorgen j.l. twee lichte aardbevingen geregistreerd. De eerste deed zich voor te 1.56 uur en duurde vier seconden; de twee de welke twee a drie seconden duurde, werd geregistreerd te 2.42 uur. Eerstgenoemde aardbeving werd behalve door de apparaten in het Akense „Klimastation" ook waargenomen door verschillende inwoners van Aken. Door de seismograaf van het geologisch bureau voor het Neder landse mijngebied te Heerlen wer den beide schokken niet geregis treerd. Koffie en thee goedkoper in West-Duitsland FRANKFORT, 24 Aug. Als gevolg van ingrijpende belasting verlagingen, die vandaag in wer king zijn getreden, zullen koffie en thee in West-Duitsland aan zienlijk goedkoper worden. De prijs van koffie, die tot dus verre 30 a 36 DM per kg kostte, zal dalen tot 18 a 24 DM per kg. Thee zal 0.90 tot 1.40 DM per half ons gaan kosten, terwijl de prijs tot dusverre 2.00 tot 2.20 DM was. GEEN SCHENKINGEN VAN ZIEKENFONDS Door het Algemeen Centraal Ziekenfonds voor het Bisdom 's-Hertogenbosch te Tilburg, zijn geen schenkingen gedaan aan de K.A.B., aldus de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, minister Suurhoff naar aanleiding van de vragen van het Eerste Ka merlid baron de Vos van Steen- wijk (V.V.D.). De schenkingen werden verricht door de Stichting „Onze Zieken- huisverpleging", opgericht in 1930 en eveneens gevestigd te Tilburg. Krijgsgevangenen die niet terugkeren NEW DELHI, 24 Aug. Het com munistisch commando in Korea heeft meegedeeld, dat een aantal geallieerde krijgsgevangenen, dat volgens het commando niet gere patrieerd wenst te worden, aan de neutrale repatriëringscommis sie zal worden overgedragen. Dit werd vandaag in New Delhi bekend gemaakt door de Indische minister van Buitenlandse Zaken R. K. Nehroe, die juist van een inspectiereis uit Panmoendjon is teruggekeerd. De communisten hebben geen cijfers genoemd. Het hoofdkwartier van de com missie zal op de demarcatielijn worden gevestigd en de Indische troepen zullen door de gehele ge- demilitairiseerde zone worden verspreid, aldus Nehroe. TOKIO, 25 Aug. Premier Tsjou en Lai van communistisch China heeft vandaag volgens ra dio Peking verklaard, dat de te rugtrekking van alle buitenlandse troepen van Korea het eerste punt van bespreking zal moeten zijn op een vredesconferentie. Tsjou protesteerde tegen het besluit om communistisch China en Noord-Korea niet tot de debat ten van de politieke commissie van de algemene vergadering toe te laten. Zoals verwacht werd verleende Tsjou steun aan het voorstel van Wisjinsky dat deze op 18 Augus tus bij de algemene vergadering van de V.N. indiende en waarin aangedrongen wordt op een vre desconferentie van 11 landen. Volgens het Russische plan zou de conferentie omvatten de be langrijkste belligerenten en non belligerenten als India, Polen, Birma en Zweden, terwijl vele geallieerde landen die troepen op Korea hadden er buiten gehouden zouden worden. Amerika verzet zich tegen dit plan. Sovjets sleepten al over 5,9 milliard dollar iveg WASHINGTON, 24 Aug. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken ziet de conces sies, welke door Rusland aan Oost Duitsland verleend zijn op de eer ste plaats als een poging om het prestige van de regering Grote- wohl, te herstellen. Het State Department deelde mee, dat de concessies mogelijk eerder verleend zijn als gevolg van de demonstraties van 17 Juni, waarbij bleek, dat de Oost-Duitse regering vrijwel geen zeggenschap had over de Oost-Duitsers. Verder ziet het State Depart ment in de Russische toegeeflijk heid een poging om de Westelijke invloed in Duitsland te vermin deren en Bondskanselier Adenauer in verlegenheid te brengen vlak voor de West-Duitse verkiezingen. Zo denkt men er trouwens in Bonn ook over. Zelfs indien de herstelbetalin gen stop gezet worden, aldus de verklaring, dan heeft Rusland reeds ongeveer 5,9 milliard dollar van zijn totale aanspraken op Duitsland binnengehaald van min der dan één derde van het aantal inwoners van het land. Er wordt op gewezen, dat de Westelijke mogendheden daaren tegen geen herstelbetalingen heb ben verkregen uit de lopende productie, maar in allerlei vor men voor drie milliard of meer hulp verleend hebben aan het West-Duitse economische leven. De in het vooruitzicht gestelde teruggave van de onteigende fa brieken wordt beschreven als her stel van aangedaan onrecht, daar de inbeslagneming van de fabrie ken op de eerste plaats in strijd was met intergeallieerde overeen komsten, waartegen het Westen herhaaldelijk geprotesteerd heeft. Brits schip beschoten HONGKONG, 24 Aug. Het Britse schip Nigelock heeft van daag per radio medegedeeld dat het beschoten is door een kanon neerboot, die later door de Britse Admiraliteit is geïdentificeerd als een korvet van de Nationalis tische Chinese Marine. De Ad miraliteit deelde mede, dat de Nigelock op weg was van Shang hai naar Amoy, toen de beschie ting plaats vond. Het S.O.S.-sein van het schip werd opgevangen door een Britse torpedojager die in de buurt kruiste en terstond snelde dit marinevaartuig, de Cockade, te hulp. Toen de Cockade naderde en een waarschuwingsschot afvuur de. verdween het korvet. voor Oost-Duitsland BERLIJN, 24 Aug. Een mil lioen pakketten Amerikaanse le vensmiddelen liggen gereed voor uitreiking aan de Oost-Duitse be volking voor de tweede phase van grote hulpactie, welke Donderdag begint, zo is vanavond meege deeld. Verder zullen per 1 Sept. nog 300.000 pakketten gereed zijn voor de tweede uitreikingsperiode wel ke tot 3 Oct. loopt. In totaal zijn reeds ruim 2,7 millioen pakketten uitgereikt. Deze tenten vormen tezamen Vriiheidsdorv in Korea, waar de krijgsgevangenen uit het leger van de V.N. en de Amerikanen, die worden uitgewisseld door de Noord-Koreanen, allen worden heengebracht. Hier krijgen zij hun eerste maal in de vrijheid, hier worden zij medisch onderzocht, zij kunnen er naar de kerk en zij kunnen zich er een beetje amuseren in de recreatietenten. LONDEN, 24 Aug. Amerika, in de rol van vriendelijke bemiddelaar, sal waarschijnlijk spoedig de weg effenen voor nieuwe besprekingen over de A.I.O.C.aldus werd vandaag van officiële sijde medegedeeld. De Amerikaanse ambassadeur in Teheran Loy Henderson heeft schikkingen getroffen voor een bijeenkomst met de nieuwe Perzische premier Fasollah Zahedi in de komende twee dagen voor een algemene bespreking van de buitenlandse politiek van zijn regering. Verwacht mag worden dat Hen derson Zahedi over de volgende punten zal polsen: 1. het herstel van de diploma tieke betrekkingen met Engeland; 2. onderhandelingen over het oliegeschil met Engeland. De woordvoerders zeiden, dat het mogelijk is dat Henderson tegenover Zahedi zal herhalen wat Eisenhower 29 Juni geschreven heeft aan premier Mossadeq: dat Amerika hoe vriendschappelijk het ook staat tegenover Perzië, geen belangrijke economische hulp aan Iran kan verstrekken, zo lang geen redelijke oplossing gevonden is voor het oliegeschii. Engels-Amerikaanse gedachten- wisselingen over alle aspecten van FILMJOURNAAL „100 JAAR KROMSTAF" GEREED UTRECHT, 24 Aug. In tegen woordigheid van Mgr. Dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop coadjutor van Utrecht, zal Zondag 6 Septem ber a.s. des morgens te half twaalf in het Rembrandt-theater te Utrecht de eerste vertoning plaats hebben van het filmjournaal ..Honderd Jaar Kromstaf". Verto ningen van de film zullen tevens worden gegeven in de vier bis schopsteden Breda, 's-Hertogen bosch, Roermond en Haarlem, resp. op 13 en 27 September en op 4 en 11 October a.s. De -Stichting 18531953. onder wier auspiciën de voorstellingen worden gegeven, zal de medewer kers aan de inzameling voor het huldeblijk aan het Hoogwaardig Episcopaat uitnodigen deze voor stellingen in hun bisdommen bij te wonen. Mossadeq naar de gevangenis TEHERAN, 24 Aug. De voor malige Perzische premier Mossa deq is Maandag van de Officiers club in Teheran, waar hij sedert de omverwerping van zijn rege ring verbleef, naar een niet nader genoemde gevangenis overge bracht. de toestand hebben plaats gevon den sedert Zahedi verleden week aan het bewind kwam. Uit deze besprekingen schijnen de volgen de drie punten te voorschijn zijn gekomen: 1. Amerika denkt dat de rege ring van Zahedi de weg zou kun nen effenen niet alleen voor een „Avengers" voor de Marine Luchtvaartdienst 's-GRAVENHAGE, 24 Aug. Met het vrachtschip „North West Victory" van de „Landers Line" zullen op 25 Augustus vijf Grum man „Avengers" te Rotterdam aankomen. Deze vliegtuigen vor men een deel van het aantal, dat door de Verenigde Staten onder M.D.A.P.-regeling beschikbaar werd gesteld voor de marine luchtvaartdienst. Zoals is gemeld dienen deze toestellen, die in pa ren zullen optreden, voor de op sporing en bestrijding van onder zeeboten. hervatting van de onderhande lingen tussen Engeland en Iran, maar ook voor een nieuwe over- eenkornst in een stabieler Iran. 2. Engeland, dat per traditie voorzichtig is, twijfelt er aan of het nieuwe regiem minder natio nalistisch zal zijn dan dat van Mossadeq. De Britten hopen dat, als het stof der revolutie over Te heran eenmaal opgetrokken zal zijn, Zahedi zal blijken meer rea listisch te zlin dan Mossadeq door voorwaarden die hij redelijk acht aan te nemen. 3. Beide landen schijnen zich te willen houden aan de voorstellen die een jaar geleden aan Mossa deq voorgelegd werden. Niet samen aan één conferentietafel? NEW YORK, 24 Aug. De Zuid-Koreaanse minister van Bui tenlandse Zaken Y. T. Pyoen heeft vandaag voor de V.N. ver klaard, dat het „zo goed als on mogelijk" voor zijn regering is om op de Koreaanse vredesconfe rentie met India aan een tafel te zitten. Pyoen nam het woord in de politieke commissie van de alge mene vergadering kort nadat se nator Alexander Wiley een be roep op India had gedaan zich als mogelijke deelnemer aan de con ferentie terug te trekken. SANTIAGO, Chili, 24 Aug. Chili kdn 250 Nederlandse gezin nen gebruiken om een gedeelte van het land, n.I. het Isla Grande ten Zuiden van de 42ste breedte graad, te koloniseren. Een speciale missie heeft de mogelijkheden van dit eiland bestudeerd en aan het ministerie voor de kolonisatie een rapport uitgebracht, waarin wordt geadviseerd Nederlandse gezinnen op het eiland te vestigen. In het rapport wordt erop ge wezen, dat er op het Noordelijk- centrale gedeelte van het eiland ca. 80.000 ha voor ontginning in aanmerking komt. Er zou veeteelt kunnen plaatsvinden, en graan en aardappelen kunnen worden ver bouwd. Later zou men er de sui kerbiet kunnen telen, die kortge leden in Chili is ingevoerd. De eerste suikerfabriek wordt op het ogenblik bij de stad Los Angeles in het Zuiden gevestigd. Het land behoort voor het grootste gedeelte aan particulie ren. Slechts 10.000 ha is staats eigendom. De staat zou het dus eerst moeten kopen, voordat er immigranten kunnen worden toe gelaten. Het kostbaarste aspect van de plannen is echter de aan leg van wegen in dit uiterst dun bewoonde, vrijwel maagdelijk ge bied en de uitbreiding van het scheepvaartverkeer naar 't eiland. Volgens het rapport zal dit alles ongeveer 400 millioen pesos kos ten.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1