„Staatszaken" Laatste besluit van oude raad was niet bet beste AGENDA Gedenktegel onthuld bij Het Oude Hof Het Ambachtsschooldebat Voor als *t wéér eens regent (en ook als 't droog is) Een genoeglijk stuk in het Gulden Vlies Niet op Vrijdag „LUCTOR ET EMERGO" VERSLOEG -,VIER NOORDERKOGGEN" Voor Uw DANS LESSEN naar Burgerlijke stand Kla verj as-vierkamp „In 't Klein" Getuigen opgeroepen WEGEN IN HET HEILOOERBOS Schoolstrijd nog niet volstreden (Ingezonden) 1 SEPT. VERGADERT NIEUWE RAAD Negen nieuwe bejaardenwoningen Twee verpleegden ontsnapt RAAD-NAPRAAT Ingezonden stuk Uit het politierapport Rode Kruis-postzegels op de kermis KLEEDLOKAAL H.S.V. ZWEEDSE BAGAGE GESTOLEN Op Groenland HERBOUW EN VERGROTING VAN HET RAADHUIS Ziekendag geslaagd Oudste inwoonster Win een huis Het vrolijke blijspel „Staats- I scheen te liggen. Ann Hasekamp 1n .1 wr»;i,,1. J t1- Ai zaken" van de Frans-Amerikaan se schrijver Louis Verneuil mag wel bijzonder origineel genoemd worden. Het is weliswaar geba seerd op een driehoeksverhouding doch de wijze waarop Ver neuil het précaire geval weet op te lossen, is van een ontwapenende Franse charme. Een jonge politicus, lid van de Amerikaanse Senaat ziet zijn po litieke carrière gestuit door het feit, dat hij nog steeds vrijgezel is. Zijn oudere politieke vriend weet hem ervan te overtuigen, dat hjj moet trouwen, om in de gunst van de kiezers te komen. Hij neemt dan het aardige nichtje van zijn oudere vriend in dienst, die voor zijn vrouw moet door gaan en die zich naar buiten dan ook als een waardige vrouw van een politicus gedraagt. Maar het eenvoudige onderwijzeresje van weleer ontpopt zich als een char mante en lang niet domme vrouw die de politicus een grote steun wordt in zijn loopbaan. En dan begint er tussen die twee iets te groeien van de echte liefde, waarover beide, toen zij het „dienstverband" aangingen, nooit gedroomd hadden. Het happy eind blijft niet uit. Het stuk is een aaneenschake ling van politieke en liefdes-in triges. Het aardigste tafereel is het derde, als het pseudo-echt- paar na een huwelijksreis door Europa, weer in Washington te rugkeert en het bleue onderwij zeresje van het eerste tafereel haar rol als grande dame van de grote wereld onberispelijk speelt. Elisabeth Andersen weet van de ze niet-ongemakkelijke rol een charmante vertolking te geven, waarmee zij de harten van het talrijk opgekomen schouwburg publiek stormenderhand wist te veroveren. Zij speelt de gereser veerde echtgenote in aangenomen dienst consequent tot op het mo ment, dat zij beider liefde niet voor elkaar verborgen kunnen houden. Zij had er lang op ge wacht, maar daardoor geleerd, dat de grootste kamer in het huis van een gelukkig gezin de wachtkamer is. Cees Laseur, die de regie voer de, speelde de rol van Oom Phi lip, de oudere politieke vriend van de ambitieuze vrijgezel George Henderson door Paul Steenbergen vertolkt. Van bei der spel hebben wij veel genoe gen beleefd; beide gaven zich dan ook met toewijding aan hun rol, die hun bijzonder goed als de jongere echtgenote van de grijze politicus paste uitstekend bij genoemd drietal. Tenslotte was er nog Peter Holland als Byron Winkler, die minder over tuigend spel gaf. Walter Kous speelde een voortreffelijke but ler. Het décor, in alle vijf de ta- ferelen,- de kamer van de jonge politicus, was uitstekend ver zorgd. Het publiek, dat in grote ge tale naar 't Gulden Vlies was gekomen, heeft zich met dit aardige stuk voortreffelijk ge amuseerd en liet dit na afloop op ondubbelzinnige wijze blij ken. Vanavond wordt de opvoe ring herhaald; wij kunnen een bezoek aan de schouwburg van harte aanbevelen. ALKMAAR De filmavond van de Kath. Jeugdbeweging der St. Laurentiusparo'chie wordt niet gehouden op Vrijdag 28, maar op Donderdag 27 Aug. a.s. in het Gymnastieklokaal van de St. Adelbertusscho-ol. Aanvang blijft 7 uur. I DINSDAG 25 AUGUSTUS Bioscopen: REX; „lm weissen Rössl" alle leeft. CINEMA AMERICAIN: „De serteur van het Legioen". 14 jaar. HARMONIE: „Carnaval in Texas". Alle leeft. VICTORIA: „By the light of the silvery Moon". A. lft. Voorstellingen 7 en 9.30 ur. Rex: des middags ook om 2.30 uur. APOTHEKEN: Van heden avond 6 uur af voor spoed gevallen bereikbaar Apo theek Hartong van Ark. Lan- gestraat 1, Apotheker J. v. d. Mark. GULDEN VLIES: 8 u.: Haagse Comedie. Tentoonstellingen PIET STENNEBERG. Voor dam 6, Alkmaar: Moderne kunst. CHANTE MERLE: Kerkepad 1, Bergen: 10-12.30, 15-17.30 20-22 uur. Tot 31 Augustus. K.C.B. BERGEN: t.m. 4 Sept. in kunstzaal aDe Rustende Jager": werken van De drie Koemannen Geopend: 10.30 —12.30, 14.30—17, 19.30—22 u. Zondagmorgen gesloten. TWEEDE ETAGE V. EN D.: Kindertekeningen en -schil derijen. Tot en met 29 Aug. ALKMAAR Zondag had de hengelclub „Luctor et Emergo" haar zusterver. De vier N. Koggen uit Medemblik op bezoek, deze twee verenigingen plegen eens per jaar een clubwedstrij d te hou den ter bevordering van de ver broedering en saamhorigheid in de sport. Hiervoor is een prachtige wisselprijs ter beschikking gesteld door de ver. de Vier N. K. Het vorig iaar werd de wedstrijd in Medemblik verloren met ruim verschil. Voor ieder club namen 15 leden deel en toen het eindsignaal werd gegeven, bleek in totaal 10.718 millimeters baars te zijn gevan gen, waarvan L. et Em. 6389 m.m voor zich opeiste en de vier N.K. 4329 m.m. De wisselprijs blijft dus voor een jaar in Alkmaar, de 2e prijs de lauwertak werd door de Vier N. K. gewonnen. De uitslag van de persoonlijke wedstrijd was als volgt: le prijs J. Schoonhoven (11 st.) met 1475 m.m., 2e pr. R. Kuiper (12 st.) met 1456 m.m., 3e pr. C. Kooi met 762 m.m., 4e pr. Dusseljé met 758 m,m., 5e pr. H. v. d. Kort met 509 m.m. De held v. d. dag-prijs werd behaald door J. Schoonhoven. Een extra prijs, beschikbaar gesteld door de heer Th. Pheije, erelid v. d. Ver. de Vier N.K. (voor hem die het kleinst aantal m.m. baars ving) was voor de heer P. Ven- nik, die het gepresteerd had 0 m.m. baars te vangen. Deze sportieve wedstrijd heeft stellig aan zijn doel beantwoord. Zweefvliegen VIJF-UURS-VLUCHT BIJ E.Z.Z.C. ALKMAAR Een week na zijn broer heeft de heer N. Mo lenaar Zondag j.l. zijn vijf-uurs zweefvlucht gevlogen. Vorig jaar had hij tot tweemaal toe een poging ondernomen; de ene keer faalde hij, doordat een strandvlieger in zijn stuurvlak verward raakte; de andere keer tengevolge van weersomstandig heden. Ondanks de afnemende hellingstijgwind zag Molenaar ditmaal kans zijn vijf uur vol te maken. Toen hij in Noordelijke richting vloog, zag hij zich ge noodzaakt bij strandpaal 41 door het uitblijven van de stijgwind, op het strand te landen, terwijl zijn makkers bij Paal 44 zijn komst stonden af te wachten. Na dat Molenaar met de Baby naar de helling aan het strand ver trokken was, werden met de E. S.G. nog 14 starts gemaakt. De heer Schik uit Beverwijk behaal de op de scholieren-cursus van Teriet het B-brevet op de Grunan Baby 26. ALKMAAR. Het was rustig gisteravond in- het hartje van de stad, dat voor een week het do mein is geworden van de ten ten en kramen en de amuse mentspaleizen. Het was de stilte na de storm van de Zondag. Een mens kan tenslotte niet alle da gen kermisvieren. Het was ook rustig in de café's die ditmaal meer dan het ker misvermaak, onze aandacht had den. Wij zijn er zo eens langs en ingegaan, want velen hadden met het oog op de kermis een of andere speciale attractie, meestal in de vorm van een bandje of een klein orkest. En wij hebben ondervonden, dat het in onze café's goed zitten is, als je moe bent van het slenteren. Zo rondom de kermisdrukte liggen verschillende zaken en vooral Zondagavond, toen het opeens zo verraderlijk begon te regenen, hadden ze een grote toeloop te verwerken, die ze ech ter best konden verwerken en best konden gebruiken ook. Za terdagavond was het ook gezellig druk, gisteravond wat rustiger! Maar de week heeft nog meer dagen en er komt nog een naar verwachting druk weekend. Als je op de Laat langs de kramen loopt te slenteren, en na al die drukte trek mocht hebben in een koud glas bier, stap dan gerust binnen in café De Tijd. Tijdens de kermisweek spelen daar de Glimwormen in een ver sierd café, en die Glimwormen kunnen U best vermaken. Dich ter bij de kermis, in de Boter- straat, is nog zo'n café, waar ge op uw gemak en onder het genot van muziek uw dorstig hart kunt laven, n.l. in de Waagklok. Nóg dichter bij de Waag, op het Waag- plein bij Aart Martin zorgen drie dames in het wit, die zich der halve de Three White Ladies hebben genoemd, samen met de pianist John Crawford voor een voortreffelijk stukje dansmuziek, waar ge echter alleen maar naar luisteren kunt, ook al voelt ge de springerigheid in uw benen, en al kunt ge bijna niet op uw stoel blijven zitten. Maar om te luisteren, alleen maar te luiste ren, is het ook prettig. En zo zijn er meer café's, waar aangename en gezellige muziek wordt gemaakt, alleen maar om U een plezier te doen. U kunt ze ook vinden in de na bijheid van de kermis, zoals in Café Beemster op het Waagplein, maar U komt ze ook tegen, als U weer naar huis terugkeert, moe van het gedrentel. U kunt, voordat U verder gaat, nog even gezellig gaan zitten bij hotel restaurant Ceres aan de Helder- seweg, waar op beschaafde en prettige wijze muziek wordt ge maakt, en als ge de andere kant op moet naar huis dan komt ge op de Ritsevoort langs Café No. Eén, dat dan in dit geval Café no. laatst is, maar waar Hein de Wildt met zijn trawan ten zorgt voor een prima ker- misstemming. We zeiden het al: het was gis teravond niet druk. Maar weet U, het kan gerust nog eens beginnen te stortregenen als U toevallig net over de kermis loopt, of al op weg bent naar huis, en dan is een gezellig toevluchtsoord U meer waard dan alle kermispret. BERGEN Gisteravond is door burgemeester dr. W. Huy- gens de gedenktegel onthuld welke is gepiaalst in de pilaar van de slotpoort die toegang geeft tot het terrein van Het Oude Hof en waarin door de dichter A. Roland Holst de dankbaarheid tot uit drukking wordt gebracht voor het behoud van dit belangrijk stuk natuurschoon. De burgemeester herinnerde er in zijn toespraak bij deze gele genheid allereerst aan, dat de oude raad onder wiens leiding het Oude Hof, Kranenbur.gh, Vinken- krooht en Maesdammerhof zijn aangekocht, hier vanavond offi cieel aanwezig is, vóór zijn zit tingsperiode in de oude samen stelling verstrijkt. Deze aankoop is een van de belangrijkste daden geweest die een gemeentebestuur maar had kunnen stellen. De be volkingstoename zal zeker ook in Ber.gen in de toekomst belangrijke wijzigingen tengevolge hebben, maar door deze aankoop zal het eigen karakter toch in hoofdzaak worden behouden, terwijl de his torie er door levendig zal kun nen blijven. SpV. herinnerde er aan hoe zich hier Graaf Floris de Vijfde in 1285 als leenheer vestigde, later ge volgd door de geslachten Mon- tigny van Brederode, Studler van Surck en Barnard en in 1851 door de familie van Reenen. Een eeuw later werd 'het Oude Hof door de gemeente aangekocht. Jacob van Reenen droeg net over met een speciaal doel n.l. dat dit kostelijk bezit nimmer tot bouw terrein verkaveld zou worden. De gemeente zal dit gebied on aangetast laten en streeft ernaar om alle hekken te verwijderen en de terreinen vrij toegankelijk te maken. Ook voor de gemeen te is bij de aankoop de wil om de bossen in stand te houden, door slaggevend geweest. Het uitbrei dingsplan richt zich in Bergen dan ook geheel op het Oosten, op de polders van het Zanegeest, waar ruimte in overvloed is. Gro te dankbaarheid is ook op zijn plaats jegens de minister die rui me Rijkssubsidie verleende om (Advertentie) DANSINSTITUUT Langestraat 46 Alkmaar Tel. 3750 (K 2200) ALKMAAR. Geboren: M. G. d. v. D. A. van Gulik en R. Piers; Jan T., z. v. J. E. Schovers en T. F. Germain. Gehuwd: Th. F. B. Tesselaar en M. H. A. Praat. Overleden: Gesina I. Paap, oud tien dagen. ALKMAAR De vierkamp ge houden in café „Schoonzicht", ge organiseerd door „In 't Klein" met telkens zes koppels is tot de laatste ronde spannend geweest getuige de uitslag: „In 't Klein" 26244 pnt. (beker); Het Klavertje 25547 pnt. (schild); K.O.M.E.C.O. 24844 pnt. (lauwertak); D.V.A. 24431 pnt. (kleine lauwertak). het behoud van dit fraaie stukje Nederland mogelijk te maken. Het huis „Kranenburgh" dat niet met subsidie van Rijk en provinoie is aangekocht, hoopte burgemeester Huygens spoedig als gemeentehuis in gebruik te zien genomen. De burgemeester deel de mede dat de heer Jochem van Reenen, die hier eveneens het woord had willen voeren, door ziekte verhinderd was zulks te doen. De heer P. Blankendaal vertolkte de dankbare gevoelens van de Bergenaren t.o.v. het ge meentebestuur, terwijl voorzitter J. A. Haakman een dankwoord sprak namens de V.V.V. Bij het invallen van het duister werd op het Kranenburgherveldje een vreugdevuur ontstoken, dat een fraaie aanblik opleverde. Op de door Dirk Hubers ver vaardigde tegel prijken de vol gende regels van A. Roland Holst: Eeuwen heeft dit oud oord hoge geslachten behoord een nooit deelbare schat. dat Bergens gemenebest het hart van dit kustgewest droegen het over, opdat hier berust onder onze hoede van stilte onder trotse bomen Thans moóht het dan zo komen met dit domein kan verwerven Jacob van Reenen's erven ons nageslacht bevroede LIMMEN. De postcomman- dant van de Rijkspolitie te Lim- men verzoekt personen, die op Zondag 23 Aug. te ongeveer 17.30 uur getuige zijn geweest van de aanrijding op de Rijks weg nabij het kruispunt Alk maar-Haarlem-Amsterdam, tus sen een donkerblauwe bestelauto en een motorrijwiel met duo passagier, waarbij de bestuur der der bestelauto is doorgere den, zich aan hem bekend te willen maken. Telefoon 269 K. 2205. Bij afwezigheid tele foon 250 HEILOO Teneinde ongestoord wandelen in het Heiloöerbos mo gelijk te maken, is het noodzake lijk, verschillende wegen en paden voor wielrijders te sluiten, en ze te bestemmen tot uitsluitend wan delpaden. Hiertoe moeten deze wegen aan het openbaar verkeer worden onttrokken. Voor het ver keer zijn de paden, die men op het oog heeft, met uitzondering van de Zanderslootweg, van geen belang. Daarom stellen B. en W. de raad voor, de Herenweg, voor zoveel betreft het gedeelte, lo pende in N.O. richting van het punt 110 M. ten Noorden van de as van de Kerklaan tot het punt 330 M. ten Noorden van de as van de Kuillaan, de Schuine Hondsbosselaan, de Willibrordus- weg en de Kraaienlaan, voor zo veel betreft het gedeelte lopende van de Kennemerstraatweg tot de Westerweg te onttrekken aan het openbaar verkeer voor wielrijders en deze wegen te bestemmen tot openbare wegen voor voetgangers. Voor de tweede maal heeft de gemeenteraad van Alkmaar be sloten aan de Regering te advi seren de Katholieke kinderen, die technisch nijverheidsonder wijs willen volgen, die gelegen heid niet, althans niet in Alk maar, te geven. Want daar komt toch dit raads besluit op neer. Het is niet zó, dat de Nijverheidsonderwijswet de mogelijkheid tot confessioneel (katholiek of christelijk) onder wijs niet biedt. Het is óók met zo, dat de Regering dit belet, want sinds jaar en dag worden op de Rijksbegroting gelden uit getrokken voor ambachtsscholen met het daarbij uitdrukkelijk vermelde praedicaat R.K. of Christelijk. Dat de toewijzing van deze sCholen geen steun vindit in de wet, omdat de wet niet uitdruk kelijk van R.K. of Christelijke sCholen spreekt, betekent niet, dat ze niet gesticht behoren te worden of dat er voor confes sionelen hierop geen recht zou bestaan. Het is hier alleen maar een kwestie van beleid, een be leid, dat niet alleen uit 'hoof de van bijvoorbeeld katho lieke overwegingen, laten wij zeggen uit hoofde van overwe gingen van een katholieke mi nister wordt gevoerd, want ook door niet-ikatnolieke ministers werden gelden voor R.K. Am bachtsscholen op de Rijksbegro ting gebracht. Dat de stimulans, om meer confessionele scholen te stichten groter wordt, is niet te verwon deren. Het is niet alleen de drang tot en de noodzaak van technisch onderwijs, die stichting van katholieke scholen nodig ma ken, maar omdat het hier gaat om leerplichtige kinderen, die na het zesde leerjaar aan de la gere school, dus ook aan de Ka tholieke en christelijke lagere school een stuk algemeen vor mend onderwijs moet worden ge- feven. Het is dus begrijpelijk, at katholieke ouders ook voor kinderen in het 7de en 8ste leer jaar aan de technische school ka.- t'holiek onderwijs verlangen. Zij, die beweren, dat zij het confessioneel onderwijs welge zind zijn, doch het voor technisch onderwijs niet nodig achten, staan W eersverwachting Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met hoofd zakelijk in het Noorden van het land plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in temperaturen. Aanvankelijk langs de kust nog krachtige, overigens overwegend matige wind tussen West en Noord west. HEILOO De nieuwe Raad van de gemeente Heiloo zal Dins dag 1 September in vergadering bijeenkomen. Eerst zullen de le den van de raad worden beëdigd, daarna zal men overgaan tot het benoemen van twee wethouders. Vervolgens komt aan de orde de benoemingen van leden van de raadscommissien, bij bijstand voor- openbare werken en beplantingen, en van de commissie voor geor ganiseerd overleg, tenslotte van een ambtenaar van de burgerlijke stand ter vervulling van de va cature J. J. J. M. Festen. HEILOO De Stichting Wo ningcomplex voor bejaarden is voornemens, bij het reeds be staande complex van 28 woningen negen woningen bij te bouwen. Voor deze woningen is extra bouwvolume beschikbaar gesteld. De totale kosten worden geraamd op 67.073,05. De stichting heeft de raad verzocht om een voor schot voor de aankoop van grond ten bedrage van 3.067,60, voor 1325 M2. B. en W. stellen de raad voor, deze twee bedragen de Stichting als voorschot beschik baar te stellen, of zoveel meer of minder als nodig zal blijken te zijn, een en ander tegen een rente van 3,5 pCt. per jaar. HEILOO. Uit de Willibror- dusstichting te Heiloo zijn Zater- 3e 7- dag twee verpleegden ontsnapt. dus blijkbaar op het standpunt, Van de zes die vorige week uit- dat het recht op confessioneel on- braken, zijn er intussen twee te- ALKMAAR Wij berichten de anonieme schrijver van het inge zonden stuk, geschreven namens enkele Alkmaarse arbeiders werkzaam te Schoorl, dat niet eerder tot plaatsing kan worden overgegaan, dan nadat hij zich volledig bekend heeft gemaakt. Hij gelieve dus naam en adres bij de redactie te Alkmaar te depo neren. ALKMAAR. Gistermorgen om kwart over 9 is een botsing ontstaan tussen twee auto's op de Friesebrug. Van de Friesebrug kwam een driewielige vracht auto van een brandstoffenhande- laar, die een bocht naar rechts te krap nam, kantelde en daarbij tegen een vrachtauto botste, die juist van de andere kant kwam aangereden. Beide wagens wer den beschadigd. Op de Hoeverweg kwam om kwart voor negen een personen wagen, die met een vaart van 80 km in de richting van Eg- mond reed, in botsing met een voor perceel 8 geparkeerde melk- auto. De botsing ontstond door dat de bestuurder moest remmen voor een jongetje, dat plotseling de weg overstak. Bij het rem men slipte de wagen over het van de regen gladde wegdek en keerde een halve slag om, zodat de auto in botsing kwam met de melkwagen. De jongen werd niet geraakt. ALKMAAR. De afd. Alk maar van het Ned. Rode Kruis doet ook mee aan de kermis. Zij heeft een stand op het Canada plein, waar de kermisbezoekers Rode Kruis-postzegels kunnen ko pen met een kleine toeslag op de prijs waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Rode Kruis. Vele kermisattracties loopt men wellicht voorbij. Laat dat niet bij de Rode Kruis-stand het geval zijn. ALKMAAR Voor de tweede maal heeft de Alkmaarse gemeen teraad het gerechtvaardigde ver zoek van de Stichting R. K. Am bachtsschool om de door de wet vereiste noodzakelijkheidsverkla- ring t.a.v. de stichting van een ka tholieke ambachtsschool af te ge ven, afgewezen. Een stormram van goede argu menten is afgebroken op de be tonnen muur van botte onwil van de zijde van socialisten en libera len, die zich vanzelfsprekend in gezelschap bevonden van de com munisten. De dertien tegenstan ders in de Raad erkennen met hun mond het ontbetwistbaar recht van de katholieke ouders op con fessioneel onderwijs, maar verder gingen zij niet. Dat hierdoor 57 procent van de katholieke jeugd van Alkmaar en omgeving van principieel vakonderwijs verstoken moet blijven, deert hun niet; dat de kans daardoor vergroot wordt, dat de katholieke ambachtsschool, die er toch zal komen, elders ge sticht zal worden, deert deze Alk maarse bestuurders evenmin. Of zijn deze dertien tegenstan ders van confessioneel onderwijs evenals wij in hun hart ervan overtuigd, dat zij de stichting van een katholieke ambachtsschool in Alkmaar toch niet kunnen ver hinderen en wat het hun alleen maar te doen om deze stichting zo lang mogelijk tegen te houden? Na het uitvoerig ingezonden schrijven van het kamerlid, de heer Jac. Groen, dat wij hiernaast afdrukken, behoeven wij niet zo uitvoerig meer te zijn in onze na beschouwing over het ambachts schooldebat, dat vijf uren duurde. Met de heer Groen zijn wij het eens, dat dit debat een verleng stuk was van de schoolstrijd, die in de vorige eeuw begonnen werd en thans, nu wij reeds tot de tweede helft van de 20ste eeuw gevorderd zijn, nog niet beëin digd is. De katholieken kunnen het zich voor gezegd houden, dat zij van de socialisten en liberalen niets, maar dan ook niets te verwachten hebben, als het gaat om de door voering van de nacificatie van het onderwijs, waartoe de wet niet verplicht. Het R. K. Lyceum en het R. K. Kleuteronderwijs worden welis waar door de gemeente gesubsi dieerd, doch dit geschiedde eerst nadat deze onderwijsinrichtingen reeds lang bestonden. Hadden wij van de liberalen en communisten niet anders ver wacht, van de P.v.d.A. viel het ons bar tegen. Zij was vier jaar ge leden met de K.V.P. in zee gegaan op een program, waarin de stieb ting van een R.K. Ambachtsschool werd aangekondigd, mits uit amb telijke adviezen de noodzaak zou blijken. Wat was de P.v.d.A. thans ge makkelijker, dan, verwijzend naar de ingekomen ambtelijke advie^ zen, dit programmapunt te verwe zenlijken? Gaf het uitvoerig gedo cumenteerd adres van de Stich ting R. K. Ambachtsschool geen goede argumenten en wezen de rapporten van de Ec. Technologi sche Dienst, het Gewestelijk Ar beidsbureau en van de Inspecteur van het N.O. niet in de richting van de noodzaak van een katho lieke ambachtsschool? Was de meerderheid van de om advies ge vraagde organisaties van werkge vers en werknemers niet eveneens positief in haar verklaringen? En adviseerden 15 omliggende ge meenten niet in dezelfde geest? Hoe kan mevr. Holzmüller dan zeeeen, dat er niet zoveel veran derd was sinds 1951, toen het ver zoek voor de eerste maal aan de orde kwam. Zowel de fractievoor zitter van de K.V.P., de heer Ven- neker, als wethouder Leesberg hebben duidelijk aangetoond, dat er wel degelijk iets was veran derd. Ook het enige lid van de P.v.d.A.-fractie, de heer Kirpen- steyn was die mening toegedaan en achtte zich thans in geweten verplicht het verzoek in te willi gen. De tegenstanders waren niet sterk in hun argumentering. Zij begonnen allemaal, zowel de libe ralen als de communisten en de socialisten, dat zij het onbetwist baar recht op confessioneel on derwijs erkenden; maar verder ging hun verdraagzaamheid niet. Zij kwamen met financiële bezwa ren en met het verwijt aan de confessionelen, dat zij niet ver draagzaam waren. Laat ons on verdeeld blijven, was het slot van de clamoreuze rede van de heer Berkhouwer, die in een opmerking van de voorzitter een welkome aanleiding zag zijn zwak betoog te beëindigen. Wethouder Coerts becijferde, dat inwilliging van het verzoek de ge meente de eerste drie jaren op 50 a 60 duizend gulden zou komen te staan. Een zwak argument. Aan hoeveel raadsbesluiten, die heel wat meer van de gemeentelijke schatkist vergden, heeft de K.V.P. niet medegewerkt in de loop der jaren? Raadsbesluiten zowel op het ge bied van het onderwijs als op me nig ander gebied? Neem b.v. alleen maar een^ de jaarlijkse subsidie van de gemeen te in het exploitatietekort van 't Centraal Ziekenhuis, dat over al die jaren zo zoetjesaan naar de 2 millioen begint te lopen? Zo zou den er nog tal van voorbeelden zijn aan te halen, waarbij over verdraagzaamheid van de zijde van de confessionelen niet te kla gen valt. In de conclusie van de wethou der van Onderwijs, dat het onder zoek naar de noodzaak niet volle dig is geweest, kunnen wij tot on ze spijt alleen maar een poging ging zien, om de stichting van een R. K. Ambachtsschool zolang mo gelijk tegen te houden. Dan nam zijn partijgenoot in de Haarlem se gemeenteraad, de heer v. d. Weiden een consequenter stand punt in t.a.v. het onderwijspro gramma van de P.v.d.A. Juist de jeugd van de leerlingen achtte de heer v. d. Weiden een motief, om hen ook nijverheids' onderwijs te laten volgen in de door hun ouders gewenste omge ving. Dit zij ook gezegd aan de heren Torenvlied en Berkhouwer, die confessioneel nijverheidsonder wijs niet nodig achtten. Zij mogen hierbij bedenken, dat dit aller eerst een zaak is, die de ouders aangaat, die in dit opzicht een plicht hebben tegenover hun kin deren en een recht tegenover de Staat. Ook als stadsbestuurders hebben de 13 tegenstemmers een onzalig besluit genomen. Ondanks het dui delijk pleidooi van de burgemees ter, die op grond van de cijfers van het rapport van de E.T.D., er de noodzaak van aantoonde en het een gemeentebelang achtte, dat de katholieke ambachtsschool in Alkmaar komt, wilden de dertien tegenstanders niet zien, dat ook hier regeren vooruitzien is. Het besluit is gevallen; het was het laatste besluit van de aftre dende Raad, maar het spreek woord „lest best" gaat hier niet op. Het zal voor het katholieke volksdeel een onaangename her innering blijven aan de gemeente raad '49'53. Moge een der eerste besluiten van de nieuwe Raad deze onaangename herinnering zo spoedig mogelijk wegvagen. derwijs na het 6de leerjaar op houdt. Ik geloof eerder, dat zij het confessioneel onderwijs niet wel gezind zijn, want het is zonder meer „kinderlijk" om te menen (zeggen), dat het in het 7 de en 8ste leerjaar wel zonder prin cipieel onderwijs (opvoeding) kan. Trouwens, dat hebben zij niet uit te maken. Boven, ver bo ven deze eigengereide mening staat het recht van de katholieke ouders op dat principieel gericht onderwijs. Ook al eist de wet dit niet. Dit eist het beleid; van de Regering, maar ook van de ge meenteraad. Wie het recht op ka tholiek onderwijs erkent, is niet oprecht als hij het niet over de gehele linie erkent in de leer plichtperiode. Er is uiteraard één restrictie te maken. Zo min het in Neder land op elk afgelegen of door een bepaalde groep slecht bevolkte plaats mogelijk is een confessio neel lagere sdhool op te richten, zo min gaat dit voor ambachts scholen. Voor de laatste, omdat het streekscholen zijn, nog min der dan voor de eerste. Maar daar behoeven wij in Alkmaar en omgeving, waar de jeugd voor 57 pet. (officieel cij zijn er intussen twee te ruggebracht. HEILOO .Het bestuur van de voetbalvereniging H.S.V. heeft B. en W. een begroting voorgelegd voor het verbeteren en vergroten van het bestaande kleedlokaal op het terrein van de vereniging als mede een tekening voor de bouw van een geheel nieuw kleedlokaal. Nog afgezien van het feit, dat na verbetering van het bestaande lo kaal het uiterlijk aanzien daarvan er niet veel op vooruit zal gaan komt het B. en W. ook in ver band met de in voorbereiding zijn de uitbreidingsplannen juister voor, indien tot de bouw van een nieuw kleedlokaal wordt overge gaan. Teneinde de vereniging aan de noodzakelijke middelen te hel pen stellen B. en W. voor de sportvereniging H.S.V. een voor schot uit de gemeentekas te ver strekken tot een bedrag van f 3.600,tegen een rente van 3 af te lossen in 24 jaarlijkse ter mijnen van f 150. BERGEN 'n Zweedse ken- fer) katholiek is, niet eens over j te praten. Men heeft nu de laat- nis van de heer Guermonprez, ste tijd weer uitgevonden om te leider van de Volkshogeschoo,, vragen of een „tweede" school in bracht hem Zondag op doorreis Alkmaar nodig is. Neen heren, in Nederland een bezoek. Het is dat is de zaak op een vals spoor overeenkomstig de Zweedse be- brengen. Zó komt er nooit of sdheidenheid geen gebruik, bij nergens een katholieke school tot iemand die men 'n bezoek brengt stand. Er zijn neutrale scholen I zijn gehele bagage mee naar bin- genoeg, maar nagenoeg geen ka- j nen te nemen en zo liet ook deze tholieke in Noord-Holland. Neu- j Zweedse haar bruine Fiber-koffer trale scholen worden nog steeds I met waardevolle inhoud benevens opgericht; voor kort in Schagen en nu weer in Krommenie. Maar de linkse taktiek is de katholieke scholen tegenhouden. De katho lieken hebben het nu wel zo langzamerhand dóór. Het is voortaan vrij overbodig om voor de stichting van katho lieke ambachtsscholen de mede werking te vragen van een ge meenteraad, die in meerderheid uit socialisten en liberalen be staat. Na herhaalde verwerping in Arnhem en Haarlem, waar de urgentie óók groot was, is het helemaal niet verwonderlijk, dat dit oök in Alkmaar gebeurde. Als ooit op zuiver zakelijke gronden de urgentie duidelijk tot uiting werd gebracht, zelfs met een zeer zakelijk en tevens posi tief vóór stichting pleitend rap port van de Rijksinspecteur voor het N.O., dan is dat Bier gebeurd. Maar altijd weet men op quasi- zakelijke gronden een motivering voor zijn „tegen" te kunnen vin den, onder gelijktijdige verkla,- ring, dat men helemaal niet tegen confessioneel onderwijs is. Altijd en ook hier is dan de uitslag, dat op „zakelijke gronden (waarbij toch altijd een zekere nuance voorkomt), precies de niet-con- fessionelen tegen zijn. Niemand der katholieken gelooft meer aan die betuigingen van respect voor het confessioneel onderwijs. Con sequent is alleen de communist; die zegt het ronduit. Neen, de schoolstrijd, de strijd vóór of tegen katholiek en Chris telijk onderwijs is nog lang niet volstreden. Wij kunnen slechts met huivering denken aan wat er zou gebeuren, als de politieke constellatie in Nederland zou zijn zoals in de gemeenteraden, die er als 't ware een sport in vinden art. 25 der N.O.-wet te misbrui ken, omdat zij nu eenmaal tegen confessioneel onderwijs zijn. Voor de katholieken is dit ho pelijk voor de zoveelste maal een les, die zij maar liever niet moe ten vergeten. De Katholieke Ambachtsschool? Komt die nu niet? Ik vrees, dat dit Alkmaarse besluit de zaak wat zal ophouden. Maar ik hoop, dat de Regering en het Departe ment, die vóór een katholieke ambachtsschool in Alkmaar zijn, zeer spoedig zullen decideren op de oprichting te bevorderen, zon der een gunstig advies van de gemeenteraad. JAC. GROEN. n groene regenjas rustig voor de brug staan die toegang geeft tot Het Oude Hof. Zij moest echter tot de ontdekking komen dat men zoiets in ons land niet kan doen, want toen de heer Guermonprez haar vroeg waar zij haar bagage toch wel had gelaten en mèn deze ging zoeken, bleken koffer en jas gestolen. Gisteravond was nog geen spoor van de dader ontdekt. BERGEN Van Anthony van Kampen is een telegram ontvan gen dat de uiterste punt van Groenland werd bereikt. HEERHUGOWAARD Op de gisteravond gehouden raadsver gadering is in principe besloten over te gaan tot verbouwing en vergroting van het raadhuis. De kosten zijn geraamd op f 96.000,-. Wij komen hierop nog terug. CASTRICUM Ruim dertig zieken hebben deelgenomen aan de jaarlijkse ziekendag waarop de Fröbelschool voor ontvangst was ingericht. De H. Mis werd opgedragen door de Z.E. heer Pastoor Goes, geassisteerd door de beide kapelaans, terwijl een der Paters uit IJmuiden de pre- dicatie hield. De dames van de Liduina alsmede de parochianen door hun gaven, hebben onze zie ken een uitzonderlijke dag be zorgd. CASTRICUM Mevrouw de Leeuw-van Muijen vierde Maan dag haar 96e verjaardag. De ja rige tevens de oudste inwoonster van onze gemeente geniet nog een goede gezondheid. CASTRICUM De trekking van „Win een huis" ten bate van het Rampenfonds zal naar men ons heeft medegedeeld mogelijk vóór 31 December a.s. worden gehouden. Wie nog een kansje wil wagen, wachte niet te lang.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2