Bij de Maagd met het Gouden Hart The Dutch Tulip" groeide in Australië best Beauraing: ivaar O.L. Vrouw aan 5 kinderen verscheen Drie dagen ter bedevaart „Kunt ge denken dat ik dankbaar ben?" Andrée Degeimbre: een der ziensters 99 Een ondernemende Alkmaarder vertelt Engels eten op z'n Hollands en alles in de roomboter Twee kinderen verdronken Dinsdag 25 Augustus 1953 Pagina 3 rsvertvachtins ichting medegedeeld LN.M.I. te De Bilt, i Dinsdagavond tot zond. END BEWOLKT bewolkt met hoofd- het Noorden van plaatselijk enkele nig verandering in ïn. Aanvankelijk kust nog krachtige, overwegend matige n West en Noord- VERGADERT JWE RAAD De nieuwe Raad ente Heiloo zal Dins- mber in vergadering Eerst zullen de le- raad worden beëdigd, nen overgaan tot het an twee wethouders, omt aan de orde de van leden van de >ien, bij bijstand voor rken en beplantingen, ommissie voor geor- ierleg, tenslotte van ar van de burgerlijke rvulling van de va- J. M. Festen. en nieuwe denwoningen De Stichting Wo- voor bejaarden is bij het reeds be- >lex van 28 woningen gen bij te bouwen, woningen is extra beschikbaar gesteld, ten worden geraamd 5. De stichting heeft zocht om een voor- s aankoop van grond van 3.067,60, voor n W. stellen de raad twee bedragen de voorschot beschik- n, of zoveel meer of nodig zal blijken te inder tegen een rente per jaar. verpleegden ntsnapt Uit de Willibror- te Heiloo zijn Zater- .rpleegden ontsnapt, die vorige week uit- er intussen twee te- 3KAAL H.S.V. Het bestuur van de ging H.S.V. heeft B. begroting voorgelegd seteren en vergroten lande kleedlokaal op m de vereniging als- ■ening voor de bouw nieuw kleedlokaal, van het feit, dat na an het bestaande lo- lijk aanzien daarvan op vooruit zal gaan en W. ook in ver- voorbereiding ziin- gsplannen juister ot de bouw van een okaal wordt overee- de vereniging aan te middelen te hel- en W. voor. de ïg H.S.V. een voor gemeentekas te ver een bedrag van een rente van 3 m 24 jaarlijkse ter- 150.—. SE BAGAGE STOLEN - 'n Zweedse ken- heer Guermonprez, le Volkshogescnoo., Zondag op doorreis een bezoek Het is de Zweedse be- geen gebruik, bij in 'n bezoek brengt gage mee naar bin- en zo liet ook deze bruine Fiber-koffer le inhoud benevens njas rustig voor de toegang geeft tot Zij moest echter ing komen dat men and niet kan doen, heer Guermonprez ,ar zij haar bagage gelaten en men ken, bleken koffer Gisteravond was ior van de dader roenland Van Anthony van telegram ontvan- uiterste punt van rd bereikt. O UW EN ROTING RAADHUIS WAARD Op de ehouden raadsver- principe besloten tot verbouwing en het raadhuis. De aamd op f 96.000,-. rop nog terug. ig geslaagd Ruim dertig deelgenomen aan ziekendag waarop voor ontvangst De H. Mis werd tor de Z.E. heer geassisteerd door ilaans, terwijl een IJmuiden de pre- De dames van de de parochianen hebben onze zie- mderlijke dag be- ïnwoonster Mevrouw de en vierde Maan- verjaardag. De ja- oudste inwoonster neente geniet nog ondheid. een huis De trekking huis" ten bate van zal naar men egedeeld mogelijk rnber a.s. worden nog een kansje ichte niet te lang. (Van onze verslaggever) BEAURAING, 22 Augustus In de tuin der Verschijningen zijn vannacht de lich ten niet gedoofd. Toen na de Lichtproces sie de pelgrims in het oord van de Maagd met het Gouden Hart waren weergekeerd, begon een avondwake die duurde tot het middernachtelijk uur, het tijdstip waarop een H. Mis werd gecelebreerd door Mgr. Charrue, de bisschop van Namen, wiens Misoffer werd gevolgd door dat van de tientallen priesters die zich bij de bede vaartgangers hadden aangesloten. Tot de middag van vandaag is die aaneenschake ling hier geweest. Ze was mét de plechtig heden van gisteravond het begin van de Per autobus zijn we gistermorgen zeer vroeg vertrokken. Pelgrims uit Westfriesland reden door het nog duistere landschap het zuiden in. Eerst te Rotterdam, toen de geestelijk leider van onze groep, pater Wester van de Congregatie der Kruisheren, was ingestapt, was ons gezelschap compleet. Ook pastoor H. J. Bonfrer van de parochie van de Heilige Maria Magdalena te Zaandam ('t Kalf) had zich bij ons gevoegd. Vanavond kwam hier als derde priester der Hollandse pelgrims de hoogeerw. deken G. Kuys van Poeldijk, voorzitter van de Vereniging „Nederlands Comité Pro Maria", dat krachtige actie voert ter bevordering van de devotie tot Onze Lieve Vrouw van Beauraing. De penningmeester van het comité, de heer J. Th. Trossel, ging dit jaar reeds voor de vier de keer mee. Hij weet zich ter zijde gestaan door actieve mede bestuursleden, van wie de heer Th. Mul uit Spanbroek eveneens aan deze pelgrimage deelnam. Een pelgrimstocht is geen ple zierreis op de eerste plaats. Doch wie zal het onze groep euvel duiden, dat ze in een stemming van zorgeloosheid het genade oord tegemoet voer? In Beauraing zouden allen zich hun moeilijk heden wel weer herinneren en dan wachtte hun immers Maria aan Wie de zongen met vertrou wen op uitkomst kónden worden voorgelegd? Bidden en zingen was in zo'n blijmoedige stemming niet moeilijk. En de schoonheid van de natuur werd intens ge noten, vooral in het schilder achtige Belgische Maasdal, waar tegen de rotsen en op het groen van de berghellingen de huizen en kasteeltjes staan: in felle schakeringen van kleur en vorm als waren ze illustraties uit een sprookjesboek. Antwerpen, Mechelen, Leuven, Namen, Dinant, Beauraing. We waren op de plaats van bestem ming en trokken, nadat in de hotels „Salve Regina", „Du Com merce" en „Luxembourg" de ge bruikelijke formaliteiten, waar aan ook de gendarmerie van Beauraing streng de hand houdt, waren vervuld, naar de Tuin der Verschijningen. Dorp Beauraing Beauraing, wat ben je bij de eerste kennismaking onooglijk. Je hoofdstraat is geplaveid, maar overigens liggen de huizen aan zanderige wegen, met een straat werk dat bestaat uit grijze ste nen en steentjes, die de bezoe kers de indruk geven dat ze hier Mevr. Acart vertelt over haar mirakuleuze genezing Op 2 Juli 1949, het feest van Maria Visitatie, zijn twee gene zingen te Beauraing door de voorspraak van Onze Lieve Vrouw, officieel als mirakuleus erkend. Mej. v. Laer uit Turn hout was op 24 Juni 1933 na een tuberculeuze ziekte van 16 jaar de dood nabij, doch werd geheel genezen toen zij die dag ter ere van Maria een bedevaart naar Beauraing had gemaakt. Van een ongeneeslijke ziekte herstelde de 30e Juli 1933 mevrouw Madeleine Acar-Group uit St. Niklaas-Waes, op de terugreis van Beauraing. Mevrouw Acar maakt sindsdien elk jaar de pelgrimage. We spra ken haar dezer dagen in een hotel van de bedevaartsplaats: een goedlachse dame. van 63 jaar, die vol dankbaarheid ons de geschie denis van ziekte en plotselinge be terschap vertelde. Zij werd bedlegerig na de ge boorte van haar zoontje, op 22 Januari 1923. Weliswaar kon zij nu en dan haar werkzaamheden hervatten, maar de financiën lie ten destijds een medische behan deling zoals die noodzakelijk was, niet toe. Tenslotte was het zover dat zij wél de beste geneesheren kon raadplegen, doch toen was het menselijkerwijs gesproken te laat. Zij ging naar Beauraing met haar zoon en haar man, biddend om herstel zo het haar zalig zou zijn. Bij haar thuiskomst at en sliep zii zo goed als haar in jaren niet was gebeurd. „Ik docht ik heb nen goeien dag. Zo normaal voelde ik me, dat ik niet ziek scheen te zijn geweest. Na enkele maanden ging ik naar d'n dokter en zei: ik voel me beter. Toen moest ik op de weegschaal gaan staan. Madame, ge zijt elf kilo verzwaard zei d'n doktoor. Hij onderzocht me en riep: welke specialist heeft U genezen? Ik zei hem dat ik naar Beauraing was geweest en dat ik de weldaad van Maria had verkregen. zomaar zijn neergestrooid en dat de pelgrims maar moeten zien dat ze tijdens hun processies dit gesteente in de bodem lopen. Naar de eeuwenoude ruïne van het kasteel dat eens gebouwd werd door de Due d'Ossuna, grande d'Espagne. klinkt op de groene heuvelrand vaag het ge rucht van het stadje met de 2000 inwoners door, maar ook de geur van de gierputten die bij sommige boeren van Beauraing vóór de huizen staan. Eenvoudig is Beauraing, eenvoudig zijn de bewoners, eenvoudig waren en zijn de vijf aan wie Maria is verschenen onder de Meidoorn in de tuin van het pensionaat der Zusters van de Christelijke Lering. Meer dan dertig maal zagen Fernande, Gilberte en Al- bert Yoisin, Andreé en Gilberte Degeimbre de Heilige Maagd, sprak Zij tot hen en onthief Zij hen van elk besef van aardse gebondenheid door haar boven natuurlijke schoonheid en bemin nelijkheid. „Ik ben de Onbe vlekte Maagd. Bid veel, bid al tijd, Ik zal de zondaars bekeren. Ik ben de Moeder van God en de Koningin der Hemelen. Ik ben de Onbevlekte Maagd. Laat men hier tere bedevaart komen." Deze en andere woorden van de Moeder Gods hebben die kin deren uit Haar eigen mond ge hoord en ze hebben deze over verteld aan de wereld. Beiaard voor het Heiligdom Naast de tuin, op de esplanade van de monumentale kapel, is gisteravond een carillon gewijd: een beiaard van negen en twin tig klokken, geschonken door de zeereerw. heer Molitor uit Post bij Attert, van 1909 tot 1952 leraar aan het klein-seminarie van Floreffe bij Namen. De „kin deren van Beauraing", de oudste thans 36 en de jongste 30, zaten terzijde van de beiaard naast el kaar. Zij waren „peter en meter" van de klokken, waarvan de vijf grootste werden geconsacreerd door mrg. Charue, bisschop van Namen, mgr. Martin, aartsbis schop van Rouen, mgr. Blaimont, de vicaris-generaal van de bis schop van Namen, kanunnik Lafontaine, deken van Beauraing, en kanunnik Massart, rector van het Heiligdom. Zwijgend heeft een grote menigte de plechtig heid gadegeslagen en de eerste klanken beluisterd van dit klok kenspel, dat straks uit een der torens van Beauraings kasteel zijn lofliederen zal zingen ter ere van la Vierge au Coeur d'or, de Maagd met het gouden hart. De lichtprocessie We hebben meegelopen in de lichtprocessie die de duisternis verdreef en voerde door de hob belige straten, naar het kasteel met zijn door toortsen verlichte tinnen, terug langs de glibberige paden met het rottend geblader te. Beauraing was versierd met vlaggen. In de etalages en in de deuropeningen stonden tussen brandende kaarsen en lampen de Mariabeelden. Heel Beauraing deed mee aan deze processie van de internationale bedevaart. De stemmen van de dorpsbewoners klonken in het koor der pelgrims en menigmaal ontwaarden we kindergezichten boven de ven sterbanken van de opengeslagen ramen der slaapkamers. „Chez nous, soyez Reine", het is het keervers van het lied dat de Hollanders hebben leren kennen, die avond, en zij zullen het niet vergeten, zomin als ooit uit hun herinnering zal gaan die kilo meterslange stoet, door flakke rend kaarslicht zichtbaar tussen het geboomte, zingend en bid dend over de heuvel, door de Rue d'Eglise, over la Place St. Roch en door de Rue de l'Entant, het beeld van Maria in de Tuin der Verschijningen tege moet. Voor het grote feest Op het feest van het Onbevlekt Hart van Maria is het dorp met veel gerucht ontwaakt. In bussen en treinen zijn de pelgrims hier heen gekomen bij duizenden. Ze trotseren in de straten de regen en het onvermijdelijke ongerief en richtten hun schreden ofwel naar de Tuin der Verschijningen, waar een plechtige Heilige Mis voor de zieken werd opgedragen door de weleerw. heer Dautre- luisterrijke hulde die de H. Maagd hier op het feest van haar Onbevlekt Hart is ge bracht. De internationale bedevaart had ook de deelname van enkele Hollandse groepen, uit Noord- en Zuidliolland en uit Brabant. Ze hebben bijzondere ervaringen gehad, waarvan de voornaamste wel deze was: de onwrikbare overtuiging van Ma ria's glorie als Moeder Gods. zo tastbaar in Beauraing gebleken en zo mild aan de wereld getoond; door mirakuleuze gene zingen, door gebedsverhoringen. In de stilte van de tuin in het vroege morgenuur zowel als tijdens de massale plechtigheden is Maria heel dicht bij hen geweest. het Maria-domein nabij het kas teel, waar de aartsbisschop van Rouen de hoogmis celebreerde. In dit Maria-domein, waant men zich in een kerk, met de bomen als de pilaren en hun bladeren als het dak. Toen we de Heilige Mis voor de zieken hadden bij gewoond, zijn we geweest in de kaoel die naast de tuin nog in aanbouw is. De architect heeft in vele onderdelen van het bouwwerk de gedachte aan de verschijning levendig willen houden, bijvoorbeeld in de orna mentiek op de muren. Hij zal hopelijk niet te lang moeten wachten op de voltooiing van zijn werk. Geldgebrek heeft heel wat stagnatie veroorzaakt. Maar och, zovele geestelijke en mate riële weldaden heeft Onze Lieve Vrouw van Beauraing reeds ge geven en geeft Zij nóg. dat bij de blijken van dankbaarheid toch wel ooit een gift zal zijn die de financiële bezwaren ineens zal opheffen! Troost voor de zieken Vanmiddag liep een grote menigte in de Sacramentsproces sie, geformeerd bij de ruïne van Kunt ge denken dat ik dankbaar bande, kapelaan van Onze Lieve ben jegens Onze Lieve Vrouw?" Vrouw van Lourdes, ofwel naar het kasteel en vandaar naar be neden trekkend langs de wegen en straten die onze pelgrims van de lichtprocessie nog bekend wa ren. Bisschoppen en gemijterde abten in de schare van priesters, het Heilig Sacrament gedragen door mrg. Sloskans. bisschop van Cilium, daarachter de pelgrims uit verschillende landenver schillend van taal, maar één in hun overtuiging en in hun blijd schap te mogen zijn op de plaats die Maria had verkoren om zich na Lourdes en Fatima tot de mensheid te richen met de dringende aansporingen om de weg te bewandelen de tot het Leven voert. In de tuin ontvingen de zieken de zegen met het Allerheiligste. Evenals in Lourdes klonken de herhaalde smekingen: „Heer, die Gij bemint, is ziek. Onze Lieve Vrouw, wij zegenen U, wij ver heerlijken U. wij beminnen U. Heer. maak dat ik ga: maak dat ik zie; maak dat ik hore...." Mgr. Calewaert. bisschop van Gent. heeft de Hollanders en Vlamingen toegesproken. „Ik wens u van harte geluk, mijne taalgenoten, dat u hier aanwezig bent. Vertrouwt op Maria, voigt Haar in Haar groot geloof en in Haar onderwerping aan God." Pater Wester heeft voor de Hollanders gepreekt toen de grote menigte zich in de straten van Beauraing had verspreid. Reeds was de avond gevallen toen Andrée Degeimbre de rozenkrans kwam bidden. Het beeld van Onze Lieve Vrouw stond in een zacht licht onder de Meidoorn. Er was geluid van knetterende kaarsen. Een paar maal daverde over de hoog bo ven de tuin gelegen baan een trein voorbij. De reizigers rekten zich uit de coupé's totdat de trein een scherpe bocht maakte en Beauraing uit het zicht ver dween. Tot weerziens 23 Augustus, in Holland terug. Met spijt hebben we vanmorgen de tassen en jassen in de bus ge bracht. Voor het laatst in deze pelgrimage hadden we te Beau raing de Heilige Mis bijgewoond, daarna ontbeten in „Salve ver nog voorradig bleven m Regina". het hotel waar men wist de portemonnaie. Tot weerziens, wat de Hollander uit een goede Beauraing Het beeld van O.L. Vrouw van Beauraing in de Tuin der Verschijningen keuken verwacht. Voor het laatst ook hadden we de dikke kellner Guillaume zijn welbekende: „als er tekort is moet u spreken als- De terugweg ging over Ban- neux, de plaats waar de Heilige Maagd in 1933 als de „Maagd der Armen" aan de elf-jarige Ma- tublieft" horen galmen. Nu geen rietto Deco verschenen is. Onze tijd meer voor het kopen van pelgrims heibben hier nog ge- souvenirs. De francs voor zo- ruime tijd vertoefd: bij de kapel en 'bij de bron die Maria haar wees als het symbool van Jezus Christus. Het was er zeer druk. Massaler nog was de stroom van pelgrims dan in Beauraing. „Maria met het gouden hart". „Maria, de Maagd der Armen": in Haar uitverkoren plaatsen te mogen zijn, is een voorrecht: een be levenis die onvergetelijk blijft. In haar woning hebben we ge sproken met Andrée Degeimbre. Het was bij half tien in de avond en dus lagen haar kinderen, twee jongens van resp. 10 en 8 jaar en een meisje van 4, allang in bed. Andrée Degeimbre had geen be zwaar tegen een onderhoud. „Oh non, waarom? Maria wénst toch dat de devotie tot Haar wordt verbreid?" Deze vrouw, thans 34 jaar, was een der kinderen aan wie de H. Maagd in 1932 en 1933 verscheen, meer dan 30 maal. Die kinderen zagen Maria 's avonds in de tuin van het Zuster-pensionaat als een jonge vrouw van een onbeschrijf lijke schoonheid; glimlachend, het hoofd door gouden stralen om kranst, de handen gevouwen bij Haar komst, doch de armen uit gespreid wanneer Zij afscheid nam Dan zagen de kinderen het gou den hart van de Moeder Gods. Andrée Degeimbre vertelt de ge schiedenis zoals die door millioe- nen wordt gekend en als waarheid wordt erkend. Van de verschij ningen in de tuin, het ongeloof waarmee woorden der kinderen door de wereld werden ontvan gen, het onderzoek der medische wetenschap, de voorzichtigheid die de Kerk heeft betracht, de officiële erkenning van de Ere dienst op 2 Februari 1943. Op de 10e dag van de verschijningen waren er in de tuin al 13.000 per sonen, waaronder zich 70 doktoren bevonden, die de kinderen tijdens hun gebed met spelden en mesjes prikten, brandende kaarsen onder de handen hielden, doch geen letsel bespeurden. Nimmer tevoren was in de ge zinnen Voisin en Degeimbre een bijzondere Maria-verering geweest. Van Lourdes of Fatima had men niet gehoord. Waarom de H. Maagd juist deze kinderen voor Haar openbaring en boodschappen aan de mensheid had uitverko ren? Wie kan het zeggen. Bij alle geheimen aan deze wonderbaar lijke gebeurtenissen verbonden, blijven de zekerheid en de kennis van Maria's komst, Haar wens om hier vereerd te worden, Haar aansporingen tot gebed. Haar be lofte om de zondaars te bekeren en Haar uitnodiging, gesproken tot Fernande Voisin bij de laatste verschijning en gericht tot heel de wereld: „Bemint ge mijn Zoon? Bemint ge mij? Offer U dan voor mij op". ALKMAAR Het is tegenwoordig niets bijzonders meer, als een Nederlander naar Australië vertrekt, om zich daar een nieuw en naar hij hoopt heter bestaan op te bouwen. Wanneer echter die Nederlander een oud stadgenoot is, en na ongeveer twee en een half jaar weer eens een kijkje komt nemen in zijn oude stad, dan is dat toch wel aanleiding, om hem eens op te zoeken, al was het alleen maar uit belangstelling naar zijn wedervaren in zijn tweede vaderland. Hoe verschillend zijn immers niet de verhalen, die we te horenkrijgen van mensen, die weggingen. Wat hebben we al 'n sombere geluiden gehoord over emigranten in Australië, emigranten, wien het bitter tegen was gevallen, en die na verloop van tijd, als ze er nog geld voor hadden, met de kous op de kop terugkeerden. Dat het echter ook anders kan, hoorden we van deze oud-stad genoot. Velen zullen zich nog wel de rijwielhandelaar D. Overeem herinneren van de Breedstraat. In Maart 1951 vertrok hij met vrouw en kind naar Australië en nu wij hem terugzagen, bleek ons spoedig, dat hij er geen spijt van heeft gehad. Hij kwam aan in Freemantle, de haven van het vlakbijgelegen Perth. Hij had in Australië een kennis, die er al veertig jaar woonde, zodat hij niet helemaal op zichzelf kwam te staan. Deze kennis zorgde voor onderdak in een hotel en ook had hij voor een betrekking gezorgd, die op hetzelfde gebied lag als waar de heer Overeem in Holland ziin bestaan had gevonden. Doch dat liep anders. De heer Overeem was uit Ne derland weggegaan, zonder dat hij de Engelse taal machtig was, en zijn toekomstige baas kon hem derhalve niet gebruiken. Hij vond een andere betrekking, doch die zinde hem niet erg. Het verblijf in het hotel was te duur, en der halve ging het gezin wonen in een zeilboot, een Victoria-kruiser, die de heer Overeem vanuit Ne derland mee had genomen, en die als tijdelijke verblijfplaats uitste kend dienst deed. En toen rijpte een plan Snoep etende kinderen Het was de heer Overeem opge vallen dat er in Perth, en dat is ook in andere Australische steden het geval, zo weinig gezellige zitjes waren, gelegenheden die wii in Nederland te over hebben in de talrijke restaurants en eethuis jes. Men kent in Australië de „pubs", café's, waar men komt om een glas bier te drinken, maar waar verder niets gezelligs aan is. Bovendien zag hij dat de kinde ren dikwijls op straat liepen te snoepen en te eten en toen begon hij er over na te denken, een soort lunchroom te beginnen, waartoe hij een stuk grond kocht even buiten de stad, waar in de toekomst nieuwe wijken zullen verriizen. Die grond lag aan een grote hoofdverkeersweg, de Alba ny Highroad, waarlangs een in tensief verkeer "aat. Toen hij de grond gekocht had, en een voorlopig onderkomen had neergezet, verkochjgfie heer Over eem zijn boot, en^Vtapte met dat geld naar de bank. Toen hij daar de tekeningen voor de lunchroom liet zien, en vertelde wat hij van plan was verstrekte men hem direct een lening, zodat hij aan de slag kon. Zo begon hij met de bouw van wat ze in Australië een Milk Bar en Late Suppers noemen, 'n soort lunchroom en eethuis. Voor hij kon beginnen met bouwen, moest hii eerst zijn terrein vrij maken van bomen, en dat was nogal een omvangrijk karweitje, daar de bomen van zeer behoorlijke afme tingen waren. Ze werden vlak bo ven de grond afgezaagd, en de stobben verbrand. Daarna werd begonnen met het leggen van de funderingen van een speciaal oa]^ protesten bij zich tegen een soort steen, die men daar in dag- weekblad hier te lande, dat de mee. Alleen voor het metselwerk, het stucadoorswerk e.d. huurde hij vaklieden. En zo groeide „The Dutch Tulip" langs een Austra lische hoofdverkeersweg. Take it easy, boy Sprekend over zijn indrukken van Australië, de bevolking en het klimaat, vertelde de heer Overeem, dat de Australiër, al thans in het gebied, waar hij nu woont, er een nogal gemakkelijke levensopvatting op na houdt. Hij zal zich niet overmatig druk maken, b.v. voor promotie. Dat komt allemaal vanzelf en als het niet komt: och, het leven draait evengoed. De Australiër is gek op sport. Paardenrennen zijn b.v. altijd geheel uitverkocht en ook andere sporten zoals b.v. vissen (de Oceaan is tamelijk dichtbij) golf, zeilen enz. worden veel be oefend. Bovendien wordt bij der gelijke paardenraces, en ook in de café's zeer veel gewed, waar bij soms aanzienlijke bedragen worden verloren. Zo vertelde de heer Overeem dat een dame, die een eigen villa had, en overigens op een fabriek werkte (zoiets is daar helemaal niet ongewoon) bi.i de Melbourne Cup, de belang rijkste paardenraces van het jaar, haar hele bezit verloor. De vol gende dag ging ze echter weer gewoon aan het werk: sparen voor een nieuw huis, en een nieuw kapitaaltje. Het komt zeer veel voor, dat zowel de man 'als de vrouw werkt, hetgeen natuurlijk een groter inkomen betekent, waar van de Australiër zijn pleziertjes betaalt, en waarmee hij ook zijn (eigen) huis comfortabel inricht, zich een auto aanschaft e.d. De bevolking in West-Australië is volgens de heer Overeem zeer hulpvaardig en vriendelijk, en over het algemeen mag men de Hollander in deze streek graag. Dit is anders in Oost-Australie, in de grote steden zoals Sydney en Melbourne, en het is ook voor namelijk daar, dat de mislukkin gen zich voordoen. Maar het al leen vermelden van mislukkin gen geeft een onvolledig beeld, en de heer Overeem heeft dan bouw verkrijgt. De heer Overeem noemde het lijmsteen: zand met kalk en nog een andere stof. Wanneer deze steen in brokken uit de heuvels is gezaagd en met de lucht in aanraking komt, wordt ze spoedig hard. Bij de gehele bouw hielp de heer Overeem voortdurend actief zaken, ook volgens andere Ne- Nederlanders in Australië, veel te erg voorstelde. De levensomstandigheden zijn in West-Australië goed, en dit is wel vooral te danken aan de z.g. basic waits, die voor ieder een goed inkomen waarborgen, en waarbij ook de uitgaven voor ge notmiddelen, zoals b.v. bier en roken ziin inbegrepen. De le vensstandaard is hoger dan bij ons. De prijzen voor b.v. de hoofdvoedingsmiddelen en voor vlees liggen veel hoger. Aan de andere kant kost een maat- costuum ongeveer hetzelfde als hier. De meeste Nederlanders, die in West-Australië zijn gaan wonen maken het goed, sommigen zelfs zéér goed. De lonen zijn er hoog. Er zijn in Perth een viertal ban ketbakkers, die een bloeiende zaak hebben, er zijn Nederlan ders, die een glazenwasserij heb ben opgericht, anderen die een „cleaning"-bedrijf hebben. en kantoorgebouwen en banken schoonhouden. Al deze mensen hebben een goed stuk brood en houden nog genoeg over om te sparen. Maar, en d'at is ook de onder vinding van de heer Overedm, de eerste tijd is het hard aan pakken. en tevens is het zaak, je zo snel mogelijk aan te passen. Kennis van de taal is daarbij van zeer grote betekenis, en niet alleen het gewone beschaafde Engels, maar ook het dialect. Zelf kende de heer Overeem geen Engels, en hii heeft er hin der genoeg van ondervonden. De Australiër helpt echter spontaan bij de moeilijkheden die mochten ontstaan, en voorts genieten de Nederlanders het volste vertrou wen. Het is alleen jammer, dat er wel eens lieden zijn, die hier van misbruik maken. De Australiër werkt niet hard, tenminste niet zo hard als wij dat gewend zijn. Vrijdagavond is het werk gedaan. Zaterdag en Zondag zijn rustdagen, waarop de familie met de auto (bijna iedereen heeft er een) waaraan een caravan is gekoppeld, de „■bush" ingaat. En dan komen ze meestal Maandagmorgen pas weer terug. Dit is voor de heer Overeem zeer prettig, want deze mensen zijn goede klanten. Als ze naar huis gaan na die paar dagen, hebben ze bijvoorbeeld geen zin om thuis direct maar weer eten te gaan koken, en dan komen ze op de terugweg bij hem aan, en dineren in de „Dutch Tulip". Wij zeiden al. dat men een lunchroom, zoals de heer Overeem er een heeft ingericht, in Australië niet kent. Mep kent wel de gewone café's, en dan ook nog de clubs. Die café's zijn eigenlijk een schande voor het land, want het alcohol-gebruik is hoger dan normaal. En bo vendien zitten in die café's de bookmakers. Als de Australiër niet zo dikwijls in de „pub" zou zitten en niet zoveel geld ver wedde. kwam hij ook gemakkelijk toe aan een eigen huis. En voor zoiets moet je als Nederlander oppassen. Toen de zaak van de heer Overeem enige tijd was geopend, kreeg hij bezoek van wat men hier zou noemen een gemeente raadslid. die er zijn waardering over uitsprak en de zaak een aanwinst noemde voor de high- wav. Ook de vrouw van de gou verneur kwam eenmaal om te di neren en ook zij was bijzonder in haar schik over de netheid en '-•et eten. Zii was verscheidene malen in Holland geweest, ver telde ze en ze hield van Holland bijna net zoveel als van Australië. Zoiets zal nu biivoorbeedl in Hol land niet gebeuren, zei de heer Overeem. dat b.v. de vrouw van een minister uit belangstelling en sympathie komt dineren. Heerlijk klimaat Over het klimaat had de heer Overeem niets dan lof. Het is in één woord het heerlijkste wat je bedenken kunt en oók de plan tengroei is rijk en kleurig. De regentijd duurt ongeveer drie maanden en als het regent, gaat het hevig maar kort. Voor de rest schijnt de zon en het is er a.h.w. twee maal per jaar lente. Alleen voor de witte mieren moet je verschrikkelijk oppassen, maar als je je huis en de omgeving goed schoonhoudt, dan heb je er practisch geen last van. Deze mieren zijn zo vraatzuchtig, dat ze zelfs de electriciteiskabels niet met rust laten. Vandaar dat er in West-Australië een bovengronds lichtnet is. De post doet de brie ven in een kastje langs de weg en blaast dan op een fluitje, ten teken dat er wat in de brieven bus zit. In de Staatsloterij wordt iedere week een bedrag van drie duizend pond verloot,, en van de opbrengst bouwt men hospitalen. Zijn succes heeft de heer Over eem volgens zijn verklaring te danken aan de Hollandse manier waarop hij het Engelse menu be reidt. De gerechten zijn Engels, maar ze worden met Hollandse degelijkheid en reinheid, en ook in Hollandse kwaliteit klaarge maakt en dit valt bij de bevol king zeer in de smaak Ook be reidt de heer Overeem al zijn gerechten met en in roomboter, terwijl ze in de pubs en andere eetgeïegenheden alles met olie bereiden De melkboer komt 's nachts omdat het overdag te warm is Geld en lege flessen leg je op de stoep en de volgende morgen is de voorraad weer aan gevuld zodat je de man bijna nooit te zien krijgt. Half September gaat de heer Overeem. die hier kwam om za ken te doen, maar die vlak na aankomst in Nederland een lelijke val maakte, waarbij hij zijn been brak, weer terug. Uiter aard zijn zijn plannen door dit ongeval in het nauw gekomen en wordt het woekeren met de tijd. Maar dat zal wel in orde komen. Als hij dan weer terug is in Australië zet hij de zaak nog enige tijd door en breidt haar misschien nog uit. Daarna ver koopt hij zijn bedrijf, om 'n rusti ger bestaan te gaan leiden in b.v. de sinaasappelteelt, de druiven- teelt of de teelt van annanas. Want momenteel is het hard werken, van vroeg tot laat. en dat is het geweest vanaf het mo ment dat hij voet aan wal zette in het nieuwe vaderland. Het zal de heer Overeem met zijn erva ring en zijn energie verder ook wel goed gaan geloven wji. J.K DELFT, 25 Aug. Te Nootdorp zijn gistermiddag de 7-jarige Henk Boon en zijn zusje, de 6-jarige Ria Boon verdronken. De kinderen waren 's middags van huis gegaan en waren het laatste gezien, toen zij op een tuindersschuit stonden en visjes aan het scheppen waren. Toen de kinderen om zes uur nog niet waren thuis gekomen, waarschuw den de ouders de nolitie. In de omgeving van de schuit, waarop de kinderen waren gesignaleerd, werd gedregd en te omstreeks zeven uur werden de lijkjes ge vonden. Men vermoedt, dat de kinderen tengevolge van de sterke wind het evenwicht hebben ver loren en in het water zijn geval len. TWEE NEDERLANDERS UITGELEVERD De communisten hebben Maan dag te Panmoendjon meegedeeld, dat zich bij de groep van 400 ge allieerde krijgsgevangenen, die Dinsdag zullen worden uitgele verd. twee Nederlanders en een Griek bevinden. Volgens het Franse Persbureau A.F.P. zijn de namen van de twee Nederlanders: korporaal Ni- colaas Plant uit Dokkum en sol daat G. van Leeuwen uit Valken burg (Z.H.). De gevangenen be vinden zich in goede welstand. z

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3