Naumaim candidaat-af, Nazi van tweede categorie Afgezette sultan zit op de maan Opnieuw een regenboogtrui voor Patterson en Messina ISaar Simon Baggerman werd hevig gezocht Regering onderschrijft de rede van Sukarno Radar slechts hulpmiddel Berisping voor kapitein Postzegels voor 't Roode Kruis Belgisch lesvliegtuig nabij Krabbendijke neergestort Wordt de „Duitse Rijkspartij" grondivettelijk verboden? Marokkanen geloven: Reacties in Indonesië De wereldkampioenschappen te Ziirich Met Daan de Groot werd Nederland een illusie armer Piloot omgekomen „Vegen van mijnen niet afdoende" Arie van Vliet gehuldigd Dinsdag 25 Augustus 1953 DüSSELDORF, 24 Aug. Dr Werner Naumann, de voormalige Staatssecretaris van Goebbels, is een Nazi van de „tweede categorie" en bezit dus geen passief- of actief kiesrecht, aldus heeft de regering van Noord- Rijnland-Westfalen Maandag verklaard. Naumann, die candidaat van de rechtse „Duitse Rijkspartij" in de staat Neder-Saksen is, heeft zijn domicilie in Noord-Rijnland- Westfalen. Door deze beslissing kan Nau mann niet langer candidaat zijn bij de komende algemene verkie zingen. De regering van Noord-Rijnland- Westfalen nam haar beslissing na dat de Britse autoriteiten Vrijdag de rechtspraak in zuiveringszaken aan de Westduitse staten hadden overgedragen, waardoor deze het recht kregen om personen, die er van verdacht worden zich inder tijd aan Nazi-activiteit te hebben schuldig gemaakt, zonder hen voor een rechtbank te dagen in de eer ste of tweede categorie van voor malige Nazi's te plaatsen. Naumann mag nu ook geen lid meer van een party of vakbond zijn. Bovendien werd Naumann verboden in de komende vijf jaar als journalist, schrijver of radio commentator op te treden. Ook mag hy geen onafhankelijke werk zaamheden meer in een handels onderneming verrichten. De regering maakte bekend, dat zij deze beslissing had genomen, omdat Naumann de terreur van de Nazi's metterdaad heeft gesteund. Bovendien was hij een overtuigd voorstander van het Nationaal- Socialisme geweest, speciaal wat de rassentheorie betreft. De regering ging niet over tot verbeurdverklaring van zijn be zittingen, omdat hij niets overhad uit de tijd van vóór de ineenstor ting van het regiem van Hitier. In het hoofdkantoor van de par tij te Hannover beweerde de vice- voorzitter Van Thadden dat dr Naumann een denazificatiebewijs had dat hem in 1952 door een commissie te Frankfort was ver schaft, maar volgens de minister van Binnenlandse Zaken van Noord-Rijnland-Westfalen, Meyers zijn er géén bewijzen, dat Nau mann ooit is gezuiverd. Het besluit van de regering geldt niet alleen voor de Britse zone, maar ook voor de Ameri kaanse en de Franse, aldus Meyers. Het Beierse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft Maandag plaatselijke Dolitie-autoriteiten op dracht gegeven alle verkiezings vergaderingen van de „Duitse Rijkspartij" te sluiten als dr Nau mann er zou trachten het woord te voeren. Naumann was reeds een spreek verbod opgelegd in Hessen, Ham burg en Bremen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken van Neder-Saksen zal Dinsdag zijn regering verzoeken stappen te ondernemen bij de Bondsregering te Bonn om te ko men tot een verbod van de „Duit se Rijkspartü". Aan het Grond wettelijk hof te Karlsruhe zou dan moeten worden verzocht te ver klaren, dat de „Duitse Rijksparty" in strijd is met de grondwet. BABY VERBRAND DOOR BOUILLON AMSTERDAM, 22 Aug. Een meisje van 1% jaar van een fa milie aan de Bos en Lommerweg te Amsterdam heeft Zaterdag middag ernstige brandwonden opgelopen en moest in het Bin nengasthuis worden opgenomen, doordat haar zusje haar voort duwde in een kinderwagen, waarin ze tevens een pan met hete bouillon had geplaatst. Ze botste met de kinderwagen tegen een paal aan, waardoor een hete golf bouillon over de rand van de pan in de kinderwagen terecht kwam. A.V.R.O.-voorzitter moet beenamputatie ondergaan HILVERSUM, 23 Aug. De voorzitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clerq, is op 13 Aug. in de kliniek van prof. dr I. Boerema in het Amsterdamse Wilhelminagasthuis ter observa tie opgenomen wegens slagader verkalking in het linkerbeen. Bij Röntgenonderzoek bleek, dat de beenslagader van boven tot onder de knie verstopt is over vrij grote afstand. Prof. Boerema heeft nu beslo ten het linkerbeen van de heer De Clerq te amputeren. De ope ratie zal op Dinsdag 25 Augustus geschieden. Consul van Brazilië Bij K.B. is A. de Freitas er kend en toegelaten op de voet van vreemdeling als Consul van Brazilië te Amsterdam, met ju risdictie in de provincies Gro ningen, Friesland, Drente, Over- ijsel, Gelderland, Utrecht en Noord-Holland. Zondag verspreidde zich op grote schaal een gerucht door de Marokkaanse stad Tanger, inhoudende dat de maan een wonderlijke verandering had ondergaan en dat dit hemel lichaam thans de beeltenis te zien gaf van de afgezette Sul tan vam Marokko en diens zoon. Het gevolg was, dat duizen den Mohammedanen zich in de nauwe straten van de Arabi sche wijken verdrongen of op balcons en daken klommen om naar de maan te kijken. Het viel de lichtgelovige Arabische bevolking gemakkelijk het „wonder" te aanvaarden. Te genstanders van de nieuwe Sultan van Marokko trokken hieruit zoveel mogelijk voor deel. De politie verklaarde dat het maanstaren was begonnen, .na dat zich in de winkels in de Arabische wijken van Casa blanca het gerucht had ver spreid dat de Sultan naar de maan was gevlucht, om aan zijn vijanden te ontkomen. Ver baasde politiemannen ver spreidden tenslotte de maan- staarders. Sommige Fransen in Marok ko zijn van mening dat het hier een listig protest tegen het afzetten van de Sultan betreft. Anderen zijn er echter van overtuigd dat vele Marokkanen die aan de voormalige Sultan bijna goddelijke eigenschappen toekenden werkelijk geloven hem in de maan gezien te heb ben. Simon Baggerman, 'een 35- bleef hij doorslaan. Met de scher- jarige in Vianen geboren recidi- I oe kanten van het gebroken glas vist, die Vrijdag j.l. uit de Rijks- I bracht hij haar nog ettelijke sne: werkinrichting te Norg, waar hij j den op bet voorhoofd, vlak bij sedert November van het vorig jaar gedetineerd was, is ontsnapt. heeft te Amsterdam, waar hii na zijn ontvluchting was vertrok ken, zijn 22-jarige echtgenote vrij ernstig mishandeld. Nadat Baggerman Vrijdag in de hoofdstad was aangekomen en zijn vrouw had opgezocht, ver lieten zij des avonds hun huis aangezien de grond het tiweetal wat heet onder de voeten leek. Zij namen hun intrek in een klein hotel in het centrum van de hoofdstad. Zaterdagmorgen kreeg het echtpaar in de kamer van dit hotel hooglopende ruzie over een financiële aangelegenheid. In hevige woede ontstoken green de man een waterglas van de tafel en sloeg dit op haar achterhoofd in scherven. Met het stuk, dat hij in zijn hand nog vasthield. DJAKARTA Hel feit, dat president Sukarno in zijn beide redevoeringen ter gelegenheid van de viering van 17 Augustus grote aandacht besteed aan de veilig heidskwestie, vormt voor „Pedo- man", ()Berita Indonesia" en „Mer- deka" een gegeven voor hun hoofdartikelen. „Pedoman" schrijft onder meer: „Het is de eerste maal, dat de president alle kaarten op tafel legt ten aanzien van de activi teiten van gewapende benden. Zijn oproep om de bestrijding van de benden nog intensiever uit te voeren opent een nieuwe phase, doch thans blijft de vraag over, of de oproep van de president slechts ten doel heeft een bepaalde groep, die in de laatste tijd zeer actief is met het organiseren van de monstraties en het indienen -van resoluties, die gericht zijn tot de president met het verzoek een decreet uit te vaardigen, waarin de Darul Islam tot „staatsvijand" wordt bestempeld, te „bevredi gen". Indien dit de achtergrond vormt, vrezen wij, dat er nieuwe conflicten zullen voorkomen. Het is duidelijk, dat de veiligheids kwestie vele, aspecten heeft, die zorgvuldig dienen te worden be studeerd eer men hiertegen maat regelen treft". „Berita Indonesia" hoopt, dat de oproep van de president in derdaad gevolg zal hebben, dat de bestrijding van de gewapende benden nog intensiever zal wor den uitgevoerd, crpdat de veilig heid weer hersteld zal kunnen worden. „President Sukarno heeft de or ganisaties van Kartosuwirjo, Ka- har Muzakkar en andere bestem peld als staatsvijanden en daar om is thans voor de regering de weg geopend deze organisaties te bestrijden en te vernietigen, zo doende kan de veiligheid worden hersteld en de regering haar macht tonen,,' Aldus „Merdeka". .Merdeka" drukt er zijn verwon dering over uit, dat na de desbe treffende uitspraak van de eerste vice-premier over het „laatste commando"van regeringswege nog geen activiteiten vallen te bespeu ren in deze richting. Mr. Wongsonegoro, de eerste vice-premier verklaarde desge vraagd, dat de regering de rede van president Sukarno, in het bij zonder betreffende de veiligheids kwestie, volkomen onderschrijft. De eerste vice-premier, wie als kabinetslid de taak is opgedragen voor het herstel van de veiligheid te zorgen, verklaarde, dat de rede van de president was opgesteld na „overleg" met de regering. haar ogen, toe. Toen hij zijn woede op deze wijze had gekoeld, kreeg hij blijkbaar enig berouw over zijn optreden. Hij bestelde een taxi en bracht zijn vrouw persoonlijk naar het Binnengasthuis, waar ze werd behandeld. Diezelfde middag kon ze weer vertrekken en meldde zich ter bescherming op het bureau War moesstraat van de Amsterdamse politie. Waar de rechercheurs ook zochten, de vluchteling kon men niet meer opsporen. Hij was Maandagmorgen nog niet gevon den. Zijn signalement luidt: 1.75 meter lang. mager postuur, blau we ogen, bleek uiterlijk, donker blond haar met scheiding, lit teken op bovenlip, mist linker- pink. donkergrijs costuum, lichte bruine schoenen, blootshoofds. Baggerman gegrepen. Na een intensieve jacht van l'/a dag op de Vrijdag j.l. uit de rijks werkinrichting te Norg ontsnapte 35-jarige recidivist Simon Bagger man, hebben inspecteur J. Schip per en brigadier J. de Roos van de hoofdstedelijke recherche (bu reau Warmoesstraat) Maandag middag de vluchteling in de bin nenstad van Amsterdam op straat weten aan te houden, zo werd ons zo juist gemeld. 80.000 VOOR GRIEKENLAND 22 Aug. De DEN HAAG, hulpactie van het Nederlandse Rode Kruis ten bate van de slachtoffers van de ramp in Grie kenland vindt in heel Nederland weerklank. Dat blijkt uit de vele luizenden kleine giften, die ge stort worden op girorekening 777. Natuurlijk zijn er ook enkele grotere bedragen overgemaakt en toegezegd en het Nederlandse Rode Kruis Kapitein van „Soestdijk" treft geen schuld AMSTERDAM. De Raad voor de Scheepvaart heeft gisteren een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van de aanvaring tussen het 9592 brt metende Nederlandse stoomschip „Soestdijk" van de Holland Amerika Lijn en het 7198 brt metende Amerikaanse stoom schip „Palmetto State" op 12 Mei j.l. nabij het lichtschip „Hen and Chickens" in de vaarroute van Boston naar New York. Als getuige werd gehoord kapi tein J. Reedijk van de „Soestdijk". De inspecteur voor de Scheep vaart, de heer J. Metz, zei in zijn conclusie o.m.: „Ik ben erg bang, dat deze aanvaring voornamelijk te wijten is geweest aan nalatig heid van de officieren aan boord van het Amerikaanse schip, die de radar op een bereik van 4 mijl hadden staan en blijkbaar niet voldoende aandacht hebben ge schonken aan de naderende „Soestdijk". De lering, die de heer Metz uit deze aanvaring wil trekken is, dat de radar niets anders is dan een hulpmiddel. „Duidelijk is naar voren geko men, dat de kapitein van de „Soestdijk" geen schuld heeft aan de aanvaring", zo besloot de heer Metz. De Raad zal nader schriftelijk zijn conclusie bekend maken. van „Geziena Henderika AMSTERDAM. De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van de „Geziena Henderika", de heer P. A. G. uit Zwolle gestraft door het uitspreken van een be risping. De Raad heeft gisteren een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van het aan de grond lopen van m.s. „Geziena Henderika op 20 Mei j.l. in de haven van Sonder- burg. De inspecteur van de Scheep vaart, de heer J. Metz, was van mening, dat de kapitein enige fou ten heeft begaan, o.m. door niet een loods aan boord te nemen en de wachtlopende stuurman niet voldoende te hebben ingelicht, toen hij de kapitein in de kaartenkamer ging. „Bovendien had de kapitein, toen bleek, dat het schip water maakte, een ex pert moeten raadplegen en niet op eigen houtje het lek moeten dichten. Maar", zo ging de heer Metz verder, „de kapitein ziet zijn schuld volledig in en naar mijn mening kan de Raad volstaan met het aanwijzen van de schuld en behoeft de kapitein niet gecorri geerd te worden". De Raad, die gistermiddag nog uitspraak deed, zal de overwegin gen nader schriftelijk bekend ma ken. Hollandse tulpen voor Wenen Twintigduizend tulpen, voor namelijk uit de Darwincollecties van de fa. Van Waveren te Hil- legom, zullen in het komende voorjaar de Weense stadsparken sieren. Zij worden aan het gemeente bestuur van Wenen aangeboden door de Nederlandse organisatie van de internationale kamer van koophandel voor de door dit be stuur verleende gastvrijheid aan het congres van de kamer. De zending zal ongeveer half September worden verstuurd. Elke vijf jaar een serie In het Nederlands Postmuseum in de Zeestraat te Den Haag is gistermiddag door de directeur- generaal van de P.T.T., de heer L. Neher, de postzegeltentoonstel ling ter gelegenheid van de uitgif te van de Roode Kruispostzegels 1953 geopend. Bij de aankomst uit Rome van de Sjah van P erzië op het vliegveld van Teheran, bewezen velen hun onwankelbare trouw in hun vorst. Hier ziet U de jongere broeder van de Sjah, Abdorreza, de hand kussen van de Sjah na zijn aankomst op het vliegveld van Teheran. ZURICH, Maandagavond Sid Patterson uit Australië is op nieuw de grootmeester van de achtervolging. Vanavond laat heeft hij onder de schijnwerpers van de Oerlikonbaan de onbeheerste temporijder Tonio Bevilacqua en de Deense reus Nielsen verslagen en daardoor opnieuw het recht veroverd de trui met de regenboog een jaar te dragen. Bij de amateurs reed de wonderlijke Italiaan Guido Messina, vijf jaar geleden ook wereldkampioen in Amsterdam, met een snelheid van meer dan 46.5 km per uur naar zijn tweede meestertitel. Nederland heeft dus geen opvolger voor Piet van Heusden. Daan de Groot, die de erfenis van z'n stadgenoot had moeten overnemen, werd in de halve eindstrijd uitgeschakeld door Campana. Twee Italiaanse amateurs stre den dus om de hoogste eer, een nieuwe triomf voor de temporii- dersschool uit het land der Cam- pionissimi. Daan de Groot heeft dus de taak, hem opgelegd na het uitschakelen van Piet van Heus den, slechts tot de halve finale volbracht. Dezelfde Campana, die Zondagmiddag de wereld kampioen met nauwelijks waar neembaar verschil had overwon nen, maakte nu aan de illusies van de tweede Amsterdamse can didaat een einde. Een race overigens, waaraan de zoveelste pikante U.C.I.-noot verbonden zal blijven. Ditmaal raakten de juryleden en de man met het startpistool de tel kwijt. Het gevolg was dat de Groot en Campana nadat ze de voorge schreven vier kilometer hadden afgelegd nog een volle ronde moesten doordraaien. Hoe de he ren met de fonkelende gouden letters op hun brede armbanden er toch nog in slaagden de tijd uit te rekenen over de reglemen taire vier kilometer zal wel weer een van de raadselen blijven, die een vast programmapunt van elk regeniboogtournooi schijnen uit te maken. Natuurlijk diende de Nederlandse delegatie een protest in, maar men kon op zijn vin gers uitrekenen dat dit in de Deze expositie bestaat uit een unieke collectie Roode Kruis-post- zegels die beschikbaar is gesteld door baronesse M. J. van Heerdt Kolff, en te bezichtigen is tot 24 October. De baten van deze ten toonstelling zullen geheel ten goe de komen aan het Roode Kruis werk. De uitgifte van deze Roode Kruispostzegels 1953 is het begin van iets geheel nieuws, aldus de heer Neher in zijn openingswoord. Voortaan zullen iedere 5 jaar der gelijke zegels worden uitgegeven, het is echter de eerste keer dat er een afspraak wordt gemaakt voor een regelmatig terugkerende zegel, behalve de Kinder- en Zo- merpostzegels. Het is dan ook een uitzondering heeft" nu1 'reeds <üe voor het Nederlandsche Roode f 80.000 om te besteden aan de Krui? wordt gemaakt en schrifte hulpverlening. lijk 1S vastgesteld. 's-GRAVENHAGE. Gister morgen is een eenmotorig lestoe- stel van de Belgische Burgerlijke Vliegschool, een vliegtuig van het type Saab-Saphir, nabij Krabben dijke op het eiland Zuid-Beveland, op de slikken neergestort. De piloot van het toestel, de heer Raymond Brisbois, die een navigatievlucht maakte, werd bij dit, ongeval gedood. Het geheel vernielde vliegtuig ligt 70 meter uit de kust. Men is een onderzoek begonnen om de oorzaak van het ongeluk te bepalen. Ooggetuigen zagen het toestel plotseling uit het laaghangend wolkendek naar beneden schie ten. Een gedeelte ervan verdween in de grond. Rijkspolitie en ha venmeester van Krabbendijke gingen direct op onderzoek uit, maar moesten vrij spoedig terug keren omdat om twaalf uur hoog water opkwam, tengevolge waar van het vliegtuig onder water verdween. zegt Raad voor Scheepvaart AMSTERDAM. „De mijnont- ploffing die de „Cornelia B II" op 12 October j.l. heeft getroffen ter wijl het schip langs de geveegde route benoorden de Waddeneilan den voer is een uitzonderlijk ge val waaruit weer blijkt dat het vegen niet volstrekt afdoende is. Aan de bevaarbaarheid van het vroegere mijnengebied wordt tel kens opnieuw grote zorg besteed zodat de raad geen nadere aan wijzing behoeft te geven". Aldus het schriftelijke oordeel van de Raad van de Scheepvaart over het ongeluk met het 499 bruto register ton metende, door een motor van 750 pk voortbewo gen schip, dat toebehoort aan de Groningse reder O. Bosma. Het was op weg van Kopenhagen naar Rotterdam toen het te acht uur des morgens in volle vaart (10,5 mijl) bij boei ET 12 op een mijn liep. Nadat het Deense tankschip Faero Shell de kapitein in de ge legenheid had gesteld zich met zijn rederij in verbinding te stel len is de Cornelia B II de vol gende dag door de „Holland" naar Rotterdam gesleept. VANDAAG REGERINGSVERKLARING in Indonesische parlement DJAKARTA. De nieuwe In donesische regering zal vandaag een regeringsverklaring in het parlement afleggen. Deze ver klaring omvat 40 pagina's waarbij dan nog komt een toelichting op de hernieuwe politiek ten aanzien van het bestrijden van de onvei ligheid. Maandag werd op het kabinet van de minister-president een werkvergadering gehouden van de Raad van de Nationale Veiligheid om het uitgeven van een „laatste commando" aan de machtsappara ten tegen de onrustverstoorders te bespreken. UCI-prullemand terecht zou ko men De Nederlander startte overi gens uitstekend en in de eerste kilometer, drie ronden, bouwde hij een voorsprong op van 15 meter. Campana, rustig de situatie bekij kend, kwam in de vierde ronde vijf meter terug, was na vijf ron den nog slechts drie meter achter en op de helft van de course was het gat niet meer dan een meter breed. Wanhopig verweerde de Amsterdammer zich. Zijn boven lichaam schokte met onregelmati ge rukken heen en weer en bij het ingaan van de laatste kilometer had hij vijf meter voordeel geno men. Even nog scheen de Groot de kloof te kunnen dichten, maar precies bij het voltooien van de voorgeschreven afstand telde Campana opnieuw 5 meter voor sprong. Als de ongegeven tijd klopt, had de Nederlander 6 min., 10.8 sec. gereden, een seconde langzamer dan in zijn kwartfinale van Zondag, waarin hij de Frans man Brun gedecideerd had ver slagen. In de andere halve eind strijd liep Messina met nonchalant gemak de Franse kampioen Vitre zestig meter in. Dat hij van zijn voortreffelijke tijd (5.07.6) uit de kwartfinale nog bijna vijf secon den afhaalde, zegt meer dan vol doende over de kwaliteiten van de Italiaan. Toch bloemen voor Daan De strijd om de derde plaats bii de amateurs bracht een teleurge stelde De Groot aan de start. Vanaf de eerste ronde liep hij enkele meters op de Fransman uit. Het waren er twintig na twee km. Even nog hakte Vitre een paar meter van het verschil af, maar 'n scherpe tussensprint van De Groot bracht de kloof weer tot de oor- SDronkelijke breedte terug. In 5.15.8, een tijd, die een niet-gedes- illusineerde De Groot niet gepast zou hebben, voltooide hij zijn race. Wel een derde plaats dus en daar om later op de avond met Messina en Campana een ronde met bloe men en muziek. Messina- Campana Messina-Campana, het slotnum mer van de amateurspoursuite kon de tribunes nauwelijks in gloed zetten. De Italiaanse kampioen in de prachtige stijl van de meester, veroverde in elke ronde nieuwe meters op zijn landgenoot. Geen fractie van zijn bovenlichaam be woog. Alleen zijn gespierde benen dansten in een ongestoord rythme op en neer. 45 meter voorsprong, halverwege de race, negentig bij het eindschot. Zelfs van de pro fessionals heeft geen enkele zo'n sterke indruk als deze haast ma chinaal rijdende Messina achter gelaten. Onder heet applaus van zijn Zwitserse bewonderaars kreeg hjj voor de tweede keer in viif jaar het tenue van de wereld kampioen. Straaljager Bevilacqua heeft 't in de halve eindstrijd der beroeps renners toch moeten afleggen te gen Patterson. De finale van 1952 dus ditmaal als voorlaatste race. Zoals Zondag tegen Gillen stoof de Italiaan er vandoor of de re genboogtrui honderd meter verder aan een kapstok voor het grijpen hing. Na zeven ronden begon de kloof te versmallen, maar onver stoorbaar bleef Patterson aan de voorsprong knagen. Drie ronden voor het einde had de Australiër het voordeel aan ziin kant en in een laatste stormloop verdrong hij Bevilacqua tot volledige capitula tie. Tegen Nielsen startte Hassen- forder in de anderhalve finale volgens zijn recept uit de Tour de France. Spottend met alle wetten van tactiek suisde hii als een sprinter van het startpunt weg en na nauwelijks twee ron den stond de Deen al voor de noodzaak een gat van zestig me ter dicht te maken, hetgeen hii overigens ook prompt deed. Zienderogen moest de Elzasser 't kostbare terrein prijsgeven. Met 25 meter in zijn voordeel voltooi de Nielsen de race. „Hassen" was een nieuwe illusie armer ge worden. Jan Pronk noch Cor Bijster zullen Woensdagavond voorko men in het laatste stuk der we reldkampioenschappen dat op Oerlikon speelt. In de herkan singsmanche over 100 km achter motoren zijn de beide Nederlan ders vanavond verslagen door de Belg Michaux. Deze is daardoor de zevende man geworden voor de stayersfinale, waarin Ver- schueren, Lemoine. Schorn, Que- gent. Martino en Besson zich de beide voorgaande dagen al een plaats bemachtigd hadden. Naast de twee Hollanders is de Zwitser Diggelmann de grote verslagene van de herkansing. Nieuw Europees record 400 meter horden MOSKOU, 24 Aug. Op xle tweede dag van de Russische ath- letiekkampioenschappen te Mos kou is Youri Lituev erin geslaagd het Europees record op de 400 meter horden te verbeteren. Hij noteerde 50,7 sec. Het oude record stond op naam van de Duitser Hoelling, de Fransman Arifon en de Italiaan Filiput, die met 51,6 sec. gezamenlijk houder er van waren. Enthousiaste supporters doorbraken politiecordon WOERDEN, 24 Aug. De bur gemeester, de wethouders, de groenteboer, de bakker, de lood gieter, kortom de ganse Woerden- se gemeenschap is Maandagavond op de been geweest om Arie van Vliet, „hun" Arie van Vliet bjj z'n terugkeer in het vaderland op uit bundige wijze te huldigen voor de krachttoer, die hjj iets meer dan 24 uur eerder op de Oerlikon-baan te Ziirich verrichtte: de verove ring van de wereldsprinttitel. En het is een groot feest ge worden, want nauwelijks aan de grens van zijn woonplaats gearri veerd - van Vliet was door zijn echtgenote en twee zoontjes per auto van het vliegveld Schiphol afgehaald - werd hij met zijn naaste familieleden in een lan dauer gehesen om in triomf naar het gemeentehuis te worden gere den. Honderden geestdriftige stad genoten en bewonderaars juichten hem op zijn tocht toe, en toen van Vliet voor het gemeentehuis het te zijner ere georganiseerde de- filé van de plaatselijke sportver enigingen afnam, groeide het en thousiasme zo aan dat de politie- afzetting verbroken werd. Verte genwoordigers van o.m. de nost- duivenclub (de wereldkampioen is een verwoed dui venlief hebber), de wielervereniging, de ijs-, de zwem-, de turn- en de motorclub, hadden van Vliet op zijn rit naar het gemeentehuis begeleid, terwijl vlak voor en kort achter de lan dauer enkele leden van de ruiter- vereniging reden. „Heel Woerden is trots op je da den. Maar met nog groter vreugde ziin wij vervuld van het feit, dat de successen je nooit naar 't hoofd gestegen zijn, dat je altijd de een voudige Woerdenaar bent geble ven en dat je daardoor de sympa thie niet alleen van geheel Woer den, maar van velen in en buiten den lande hebt weten te verwer ven. Naast de naam van Neder land heb je ook die van Woerden over de gehele wereld op voor treffelijke wijze hoog gehouden", zo zei de burgemeester de heer H. H. C. Vos. Namens het gemeen tebestuur overhandigde hij van Vliet - het was de eerste maal in de geschiedenis van Woerden dat zoiets gebeurde - een fraaie zilve ren beker.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5