Kor ea-conf er ent i e reeds bij voorbaat een mislukking? Fabrieksbrand te Borne: schade meer dan 1 millioen Grotewohl daagt Amerika uit edelmoedig te zijn Bommenwerper start en landt met straaljager Met eieren en tomaten Geen stappen verwacht van Den Haas Dagblad voor Alkmaar en omgeving Raad en college van B. en W. Oost en West verdeeld over de deelnemers Atoomduikboot van 6000 ton Franse s stakingen beëindigd Mossadeq in hongerstaking? netjes opgeborgen in zijn buik V eiligheidsr aad Marokko niet in Kostbare machines verwoest Het Westen is dat echter al jaren geleden geweest Communistische leiders vrijgelaten Perzische politie houdt razzia's Staat verkoopt F okker-aandelen De beschieting van het KLM-toestel NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Woensdag 26 Augustus 1953 - 49e Jaargang Nummer 12865 Wolgende week op de eerste Dinsdag van September zul len overeenkomstig de wette lijke voorschriften, de nieuwe gemeenteraden voor het eerst bij eenkomen. Zij zullen dan uit hun midden de wethouders kiezen, die in de komende zittingsperi ode met het dagelijks bestuur der gemeente zijn belast. De wet beperkt het aantal wethouders in gemeenten beneden de 20U0U inwoners tot twee, in die van meer dan 20000 doch met meer dan 100.000 zielen, naar goed vinden van de Raad, tot drie of vier en in gemeenten van meer dan 100.000 zielen, eveneens naar goedvinden van de Raad. tot vier, vijf of zes wethouders. Van dit laatste kan bij besluit van de Raad. onder goedkeuring van Ged. Staten, echter worden afge weken, met dien verstande dat er niet minder dan twee wet houders zullen zijn,. Wanneer- wij nu de vraag gaan behandelen hoe het college van burgemees ter en wethouders moet worden samengesteld, dienen we te be denken dat volgens de Grondwet en in tegenstelling met de dik wijls gebruikte maar onjuiste betiteling van de burgemeester, niet deze maar de Raad aan het hoofd van de gemeente staat. Aan de Raad wordt de regeling en het bestuur van, de huishou ding der gemeente overgelaten. Waar de Raad echter geen ge schikt orgaan is voor de dage lijkse werkzaamheden, heeft de wetgever deze opgedragen aan het College van B. en W. Welnu als aan de Raad de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente is opgedragen en aan het College van B. en W. de dagelijkse leiding, dan spreekt het vanzelf, dat het College een afspiegeling moet zijn, van de Raad. In het College dienen niet alleen de meerderheids-, maar ook de minderheidspartijen zo goed mogelijk vertegenwoor digd te zijn. Een partij, die in de Raad de volstrekte meerder heid zou hebben en daarvan ge bruik zou maken om alle wet houderszetels te bezetten, zou de democratische structuur van ons gemeentelijk bestel in de wet neergelegd, aantasten. De meer derheid zal bij het benoemen van de wethouders de rechten van de minderheid niet uit het oog mogen verliezen. Dij de keuze van de persoon doen zich in de practijk ook dikwijls vele moeilijkheden voor. In dè fracties van de partijen is de aanwijzing van een candi- daat veelal een bron van aller lei persoonlijke ruzies. Waar het College van B. en W„ meer dan de Raad, bij het bestuursbeleid is betrokken, moet in het alge meen belang van de candidaat- wethouder een zekere kennis van zaken worden geëist. Om het ieder financieel mogelijk te maken een wethoudersbenoeming te aanvaarden, zijn sedert de eer ste wereldoorlog de salarissen van de wethouders aanzienlijk verbeterd. Deze op zich zélf juiste democratische regeling heeft echter tot gevolg gehad, dat waar bij de samenstelling van het College sterk op' de po litieke verhoudingen wordt ge let. vele onbekwame personen tot wethouder werden benoemd, dit tot schade van de democratie. Want wat komt er terecht van de regeling en het bestuur aan de Raad opgedragen, wanneer de behartiging van deze taken is toevertrouwd aan lieden, die on bekwaam zijn. In de practijk zal het dan de burgemeester zijn, die de touwtjes in, handen heeft. En als die wethouders behalve on bekwaam ook nog eigenwijs zijn dan worden de verhoudingen in het College er ook niet pretti ger door. Dij de benoeming van wethou- u ders wordt in het algemeen ook sterk rekening gehouden met de politieke richting van de burgemeester omdat deze laatste met de wethouders het College vormt, dat een zelfstan dig orgaan, is in het gemeente lijk bestel. Natuurlijk moet en mag in bepaalde gévallen, b.v. als de burgemeester zich een echte partijman toont, rekening worden gehouden met de poli tieke richting van de burge meester, maar men moet niet overdrijven. Hoewel men terecht bij een burgemeesters-vacature streeft naar de benoeming van een candidaat, wiens politieke richting overeenstemt met de partij, die in de Raad het sterkst is vertegenwoordigd, mag men met vergeten dat als de burge meester eenmaal is benoemd, deze, wil hij als burgemeester slagen, geen partijpolitiek mag voeren in enge zin maar het al gemeen belang naar eer en ge weten moet dienen. In de bur gemeester moet niet in de eer ste plaats een partijman worden gezien maar de vertegenwoor diger van het gezag, die tegelijk de gemeentebelangen op onpar tijdige wijze moet behartigen. De burgemeester kan men in zekere zin vergelijken met het constitutionele staatshoofd, dat zeker achter de schermen veel invloed kan uitoefenen en het bestuur in een bepaalde richting kan stuwen maar die naar bui ten optreedt als degene die recht doet aan een ieder. Want zal de burgemeester in de kleine ge meenten een bekwaam ambte naar zijn en in grotere en groeien de gemeenten een motorische kracht, aan wiens initiatieven veel goeds voor de gemeente NEW YORK, 25 Augustus Rusland heeft vandaag ver klaard, dat de Koreaanse vredesconferentie tot misluk king gedoemd is, indien de V.N. weigeren andere dan de oorlogvoerende landen daarop toe te laten. De Sowjet- afgevaardigde Andrei Wishinsky verklaarde in de poli tieke commissie van de Assemblee, dat het ontoelaatbaar is de deelnemers aan de conferentie te bepalen op grond van hun sympathieën of hun steun aan één van de twee partijen. Hij diende tegelijkertijd een gewijzigde resolutie in, waarin in plaats van de 11 in zijn oorspron kelijke resolutie, 15 landen voor de conferentie worden voorge steld. In de nieuwe resolutie worden de volgende landen genoemd: de V.S., Groot Brittannië, Frankrijk, Rusland, communistisch China, Noord-Korea, Zuid-Korea, Indone sië, Syrië, Egypte, Mexico, Bur ma, India, Tsjechoslowakije en Polen. Onder deze landen bevinden zich acht z.g. neutralen vergele ken met de vijf in het oorspron kelijke Sowjetvoorstel. Uit dien hoofde zal het vermoedelijk voor de V.S. nog minder aanvaardbaar zijn dan het vorige voorstel. De Sowjet-Unie wijst deelname van NAUMANN VAN KIESLIJST GESCHRAPT HANNOVER, 25 Aug. De lijstaanvoerder van de Duitse Rijkspartij (D.R.P.) dr Naumann, eertijds staatssecretaris van het ministerie van propaganda onder Goebbels, is Dinsdag van de can- didatenliist van de D.R.P. voor de bondsdagverkiezingen op 6 Sept geschrapt. Deze reuze-polshorloges ble ken nog een flink gewicht te vertegenwoordigen, en twee mannen moesten er aan te pas komen om ze te dragen naar de Vijfde Horloge- en Bijoute- rieëntentoonstelling, die te Frankfort op de terreinen van de Jaarbeurs wordt gehouden. Nederland, Turkije, Ethiopië en andere landen, die troepen in Ko rea hebben, af. De afgevaardigde der Verenigde Staten, Henry Cabort Lodge, zeide dat zijn delegatie tegen deelne ming door India aan de politieke conferentie zou stemmen, omdat zij meende dat Indische deelne ming het welslagen er van in de waagschaal zou stellen. Zuid- Korea wenst India n.l. niet aan de conferentietafel. Debat afgesloten. Het algemene debat der poli tieke commissie over de over Ko rea te houden politieke conferen tie is Dinsdagavond beëindigd. Er zal Woensdag worden gestemd. DUITS PROTEST tegen arrestatie van van Tienen WIESBADEN, 25 Aug. De .Duitse Sociale Beweging" heeft in een brief aan de Nederlandse minister van Justitie geprotes teerd tegen de arrestatie van Paul van Tienen. De „Duitse Sociale Beweging" is een der beide rechtsradicale splinterpartijen die tracht deel te nemen aan de Duit se verkiezingen op 6 Sept. a.s. HONGARIJE LAAT NEDERLANDER VRIJ WENEN, 25 Aug. Dinsdagavond heeft radio-Boedapest bekend ge maakt dat een Nederlander, die te Gyoer tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar was veroordeeld wegens illegale over schrijding van de Hongaarse grens, is vrijgelaten en uitgewe zen. De naam die is opgegeven luidt Leonardo van Aerde. Het is echter niet zeker of deze juist is, daar de ontvangst slecht was. in U.S.A. ontworpen NEW YORK, 25 Aug. Vol gens News-Week ontwerpt de Amerikaanse Marine op het ogen blik haar derde atoomonderzeeër, welke „verreweg de grootste zal zijn, welke ooit gebouwd is". „De waterverplaatsing zal meer dan 6000 ton zijn. Hij zal onder water de sensationele snelheid van 35 knopen hebben, hetgeen sneller is dan de meeste onderzee bootjagers. Hij zal ontworpen worden voor het vervoer van be stuurbare projectielen met atoom- slaghoedjes en supersonische straalvliegtuigen". PARIJS, 25 Aug. Het onder communistische leiding steunde Franse Algemene Verboi.d van Vakverenigingen (C.G.T.) heeft Dinsdagavond het personeel van de Parijse busdiensten en de on dergrondse ongeroepen, het werk te hervatten. Verwacht word dat hierdoor het verkeer in Parijs Woensdag weer normaal zal zijn. Verder hebben de stakingscomi- té's van de postbeambten in Pa rijs zich uitgesproken voor beëin diging van de stakihg op Woens dag. TEHERAN, 25 Aug. Te Tehe ran is vernomen, dat ex-premier Mossadeq vandaag, Dinsdag, zou worden overgebracht naar het ziekenhuis van de gevangenis in Teheran. Hij is echter naar een andere gevangenis overgebracht. Mossadeq's gezondheidstoestand is zorgwekkend. Hij zou bovendien hebben gedreigd in hongerstaking te gaan, als de behandeling in de gevangenis volgens hem onterend zou zijn. Veertig jaar raadslid KERKRADE, 25 Aug. De af tredende raadsleden van Kerk- rade zullen op Donderdag 27 Aug. een hunner collega's de heer P. J. Schings, huldigen. Hij heeft namelijk reeds veertig jaar onaf gebroken zitting in de Kerkraadse gemeenteraad. Toen hij in 1913 voor de eerste maal gekozen werd was hij 27 jaar oud. WASHINGTON, 25 Aug. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat een B36 bommenwerper kan starten of lan den met een F-84F straaljager in zijn buik. De bommenwerper welke de grootste en zwaarste ter wereld is, kan ook, al vliegende, een ja ger lanceren en weer opnemen. Op deze wijze zal dus de B-36 die weliswaar een grote actie radius heeft maar langzamer is een „parasiet-jager" binnen het bereik kunnen brengen van een foto-verkennings-doel of een atoombomdoel, de jager dan los laten voor een sneiie vlucht naar het doel en dan weer opvangen. Volgens het departement van De fensie zijn beide toestellen in staat atoombommen te vervoeren. De B-36 met zes zuigermotoren en vier straalmotoren heeft een snelheid van 700 km. De F-84F heeft naar achteren gerichte vleugels, een snelheid van meer dan 960 km/u en een gevechtsradius van ongeveer 1300 U.S.A. TEGEN NEW YORK, 25 Aug. Amerika zal zich verzetten tegen een ver zoek van de Aziatisch-Arabische landen om de Marokkaanse toe stand door de Veiligheidsraad van de V.N. in behandeling te doen nemen. Het voorstel is daardoor ge doemd verworpen te worden. Engeland en Frankrijk zijn te gen behandeling van de kwestie en een of twee andere leden zul len naar verwachting tegen stem men of zich van stemming ont houden. Om de kwestie op de agenda te krijgen zijn zeven bevestigende stemmen vereist. km. De B-36 heeft een gevechts radius van meer dan 6500 km en kan 16.000 km vliegen zonder te moeten landen met een bom van 5.000 kilo die halverwege wordt uitgeworpen. Deze B-36F-84F combinatie is de eerste waarbij een compleet gevechtstoestel kan starten van een moedervliegtuig. De F-84F zal voor het eerst in het openbaar gelanceerd worden op het luchtvaartfeest dat begin September te Dayton, Ohio ge houden wordt. Dr Werner Naumann, de voorma lige propagandachef van Goebbels heeft zich voor de komende West- duitse verkiezingen, candidaat ge steld. Naumann hield zich, in de tijd, dat de geallieerde gerechts hoven in West-Duitsland nog be stonden, verborgen. Hij verscheen eerst weer toen deze rechtbanken waarvoor hij had moeten verschij nen, en die hem dan zouden heb ben veroordeeld ingevolge zijn Nationaal Socialistisch verleden, werden opgeheven. De Duitse rechtbanken bezitten niet de be voegdheid, de zuiveringswetten, zoals die werden toegepast door de gealliëerde tribunalen toe te passen. Naumann is thans onaan tastbaar. De Engelse Hoge Com missaris wil de zuiveringswet thans echter zo wijzigen, dat Nau mann thans wel kan worden ge daagd voor een Duits gerechtshof. Hij zal geen zitting mogen nemen indien hij zou worden geko zen in het Westduitse parle ment, omdat niet-gezuiverde na zi's niet kunnen worden gekozen. Naumann heeft het tussen twee haakjes tijdens zijn verkiezings campagne hard te verduren. De bevolking komt wel naar zijn ver kiezingsredes doch niet om te luisteren, men jouwt hem uit, en gooit hem met eieren en tomaten. Tijdens een van Naumann's ver kiezingsredes: de politie moest hem beschermen tegen een over macht van ongeveer 500 mensen, die hem woedend bekogelden met eieren en tomaten. Naumann (links in het midden), Werner Boll (rechts in het midden), de provinciale leider van de„ Deutsch Reichspartei", die Naumann voor de komende verkiezingen op de candidatenlijst plaatste. BORNE, 25 Aug. Vanavond heeft een zware brand de afdelingen appreteerderij en ruwerij van de Stoomspin nerij en Weverij v.h. S. J. Spanjaard aan de Stations straat te Borne in de as gelegd. De schade bedraagt vol gens voorlopige schattingen meer dan 1 millioen gulden. zandzakken werd gelegd om te voorkomen, dat het bluswater de opslagplaatsen zou overstromen. De brand werd om tien over acht geconstateerd. Om elf uur waren de vlammen zo goed als bedwongen. Een oppervlakte van zeshonderd vierkante meter liep brand- en waterschade op. Dit zeer hoge schadebedrag wordt veroorzaakt door het feit, dat de verloren gegane machines zeer kostbaar waren. De brand is vermoedelijk ontstaan in een spanmachine in de appreteerderij. Deze afdeling was ondergebracht in een oud gedeelte van de fa briek, dat tweehonderd meter lang en honderdvijftig meter diep is. De brand ging gepaard met een hevige rookontwikkeling en een bijna on-onderbroken vonkenre gen. De brandweren van Borne, Hengelo, Enschede en Almelo ga ven uit dertig stralen water. Ook de fabrieksbrandweer was in de strijd gebracht. Een dam van kan ontspruiten, wij zien in de burgemeester toch ook de man. die geheel in de geest van ons gemeentelijk bestel, de de mocraat is, die zoveel mogelnk rekening zal houden met'de rech ten van, de minderheid, van de grote minderheid vooral. Dan zal de burgemeester in het Col lege achter de schermen zijn wethouders, die uiteraard meestal sterker politiek gekleurd zijn dan hij, kunnen matigen in hun mogelijk streven naar par tijpolitiek. Maar omgekeerd mag mén een burgemeester niet licht vaardig verdenken of beschuldi gen van enge partijpolitiek, want hierdoor ondergraaft men het vertrouwen dat het gezag van de burgemeester moet schragen, vertrouwen, dat hij nodig heeft om als burgemeester te kunnen slagen. Raad en College, het laatste een afspiegeling van de eerste, wethouders bekwaam tot regeren en de burgemeester, vertegen woordiger van het gezag, maar ook de handhaver van de demo cratie. de beschermer van het recht van de minderheid en hierdoor de man die gezien is bij zijn gemeentenaren. Als de verhoudingen in de nieuwe Ra den en in de nieuwe Colleges van B. en W. in de komende zit tingsperiode zo mogen zijn, dan mag de democratie in Nederland zicb gelukkig prijzen. M. P. J. e BERLIJN, 25 Aug. De premier van communistisch Oost-Duitsland Otto Grotewohl, heeft vanavond cynisch Amerika uitgedaagd even edelmoedig te zijn jegens Duitsland als de Sowjet-Unie. Verslag uitbrengend voor het Oost-Duitse „parlement" over zijn besprekingen die hij afgelopen week in het Kremlin gevoerd heeft, pochte hij op de grote politieke en economische concessies die de Russen uit vriendschap voor het Oost-Duitse volk gedaan hadden. Daarna hoonde hij „Wanneer zal Adenauer Ameri ka om iets dergelijks vragen voor West-Duitsland?" „Het zou heel prettig zijn als Amerika het antwoord hierop spoedig gaf zo mogelijk voor de West-Duitse Verkiezingen van 6 September". Wat hij naliet te zeggen, was dat de Westelijke mogendheden niet in een positie verkeren een soortgelijk gebaar te maken als de Russen, omdat zij jaren gele den hun krijgsgevangenen naar huis gezonden hebben, het uit melken van de zones door middel van herstelbetalingen hadden stop gezet en omdat zij geen in beslag genomen Duitse fabrieken terug te geven hebben. Nieuwe zuivering. Terwijl Grotewohl een opsom ming gaf van de zege van het communistisch bewind en de 18 millioen Duitsers vertelde hoe vriendelijk het Kremlin voor hen was, was de gevreesde geheime politie druk bezig met een nieuwe zuivering. Westelijke woordvoerders ma ken melding van een nieuwe golf van arrestaties onder de fabrieks arbeiders, die ervan verdacht worden te hebben deelgenomen aan de opstand van 17 Juni. In staalfabrieken bij Potsdam en de synthetische rubberfabrieken Bu na die centra waren van de bloe dige opstand werden ten minste 64 arrestaties verricht. IN FRANKRIJK PARIJS, 25 Aug. Vijf Franse communistische leiders die ervan beschuldigd waren samengezwo ren te hebben tegen de veiligheid van het land zijn vanavond tijde lijk op vrije voeten gesteld op be vel van een grote jury. Onder hen bevinden zich Alain le Leap, secr. gen. van de C.G.T. en André Stil, hoofdredacteur van de „Humanité". Zij werden 10 October 1952 ge arresteerd toen de politie een in val deed in de communistische bureaux, arrestaties verrichtte en documenten in beslag nam. TEHERAN, 25 Aug. De Per zische politie heeft vandaag dui zenden in beslag genomen com munistische publicaties verbrand. Volgens de bladen is vandaag bij een overval op een huis even ten Noorden van Teheran, een grote hoeveelheid handgranaten, geweren, revolvers, bommen en munitie in beslag genomen. De militaire gouverneur, briga de generaal Dadsetan, heeft aan journalisten verteld, dat er een beloning van 100.000 rialen staat op het hoofd van de oud-minister van Buitenlandse Zaken Hoessein Fatemi. Hij is opgeroepen zich binnen 24 uur te melden. Volgens andere politiefunctiona rissen is het zo goed als zeker, dat Fatemi zich schuil houdt in de voorsteden even ten Noorden van Teheran. Indonesische inillioenen- order voor Japanse scheepsbouw DJAKARTA, 25 Aug. De vice-voorzitter van de Japanse Seheepsbouwvereniging, de heer Doko, bevindt zich thans in Dja karta met het oog op het voorne men van Indonesië om een order van 300 millioen rupiah voor de scheepsbouw te plaatsen. (Van onze parlementaire redactie). De Staat heeft haar aandelen in de N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigfabriek Fokker overge dragen aan een combinatie van ondernemers, bestaande uit de Nederlandse Handelsmaatschappij te Amsterdam en Wilton Feijen- oord N.V. te Schiedam. Dit heeft de minister van Economische Za ken aan de Tweede Kamer mede gedeeld. De Staat is aan dit aandelen pakket gekomen doordat bedoelde aandelen na de oorlog als vijan delijk vermogen moesten worden aangemerkt. Toen de regering zich na het effectenherstel voor de vraag geplaatst zag of dit aande lenbezit behouden moest worden, werd besloten, dit niet te doen, omdat de Staat daardoor in de toekomst verantwoordelijk zou zijn voor de leiding en financie ring van de Fokkerfabriek. NEW YORK, 25 Aug. Naar aanleiding van het door de KLM te Willemstad uitgegeven commu niqué omtrent de beschieting van een harer toestellen (de Kralen- dijk) tussen Aruba en Kingston, heeft men zich hier afgevraagd, of de Nederlandse regering zich dienaangaande tot de Amerikaan se zou wenden. In Den Haag wordt van een zegsman van het ministerie van Buitenlandse Zaken vernomen dat voor zover thans bekend, zulk een stap niet in het voornemen ligt. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft van daag meegedeeld, dat bij een on derzoek gebleken is, dat de vorige week luchtdoelgranaten van Ame rikaanse oorlogsschepen in de Ca- raibische Zee op ongeveer drie kilometer van een Nederlands verkeerstoestel zijn ontploft. Functionarissen zeiden, dat bij het onderzoek gebleken was, dat onderzeebootjagers met luchtaf weergeschut aan het oefenen wa ren, toen het toestel onverwacht werd waargenomen. Het schieten werd onmiddellijk stopgezet. Ontploffingen werden waargenomen op horizontaal van het vliegtuig gerekend twee mijl of meer en 4.000 voet onder het toestel.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1