Bergen's ballonnen reisden tot in Oostenrijk Schelphoek-Zaiidersbuurt Go oogsl Patroon van St. Adelbertusschool krijgt ivaardige representatie Gebrandschilderd raam van atelier Pater te Heiloo AGENDA Gouden huwelijksfeest 4rends m Demping geen groot verlies aan stadsschoon ALKMAARDERMEER-WEEK RUSTIGER BESLOTEN Buitenk notiti 1200 Voor Uw DANS LESSEN naar Verste middenstands-ballon kwam tot 920 kilometer Woonschepen zullen verdwijnen Vele verrassingen in einduitslag ging 200.00C 80.0001 Papina 2 Woensdag 26 Augustus 1953 ALKMAAR Reeds lang heeft het bestuur van de Adelbertusschool, thans ondergebracht op de benedenverdieping van het schoolgebouw aan de Nieuwlandersingel, gezocht naar een goede afbeelding van de patroonheilige Adelbertus. Men heeft eraan gedacht, een beeld te laten maken, doch dit idee moest om financiële redenen worden ver worpen. Op instigatie van de Eerw. Broeder Donatianus Molenkamp, tekenleraar op de Kweekschool van de Broeders van St. Louis te Oudenbosch, besloot men, een glas-in-lood raam te laten vervaardi gen, waarop de Patroon van de school moest worden afgebeeld. Aan Broeder Donatianus werd opdracht gegeven, het raam te vervaardi gen in nauwe samenwerking met de heer Martien Pater, Zevenhui- zerlaan, Heiloo, op wiens atelier dagenlang rusteloos is gearbeid met alle talenten naar artisticiteit en technische vakbekwaamheid, die de beide mannen konden opbrengen. Het raam zal in de eerste week van September worden geplaatst in de hall van het schoolgebouw. Het nadert nu zijn voltooiing. Wegens de afmetingen, (hoogte 2.60 M. en breedte 2.30 M.) moest het atelier van de heer Pater worden vergroot. Hij heeft deze gelegenheid dankbaar aangegre pen, omdat hij thans meer grote stuks kan vervaardigen, althans op gemakkelijker wijze dan voor heen het geval was. Het raam is gemaakt in Ro maanse stijl, met een halfcirkel vormige bovenkant, en verdeeld in negen „vakken". In het linker- bovenvak staan afgebeeld de sche pen, getooid met het Kruis, waar mee Sint Adelbert uit Engeland naar de Lage Landen kwam, om het Evangelie te prediken aan onze heidense voorvaderen. In het rechterbovenvak de draken- schepen van de Noormannen, die onze kusten teisterden en tegen wie St. Adelbert terecht de Be schermer van Kennemerland wordt genoemd. Men weet, dat de oude abdij in Egmond aan hem was toegewijd Een afbeelding van die oude abdij van Egmond vindt men in het rechtermiddenvak, terwijl daarte genover, in het linkermiddenvak dus, een schildering is aange bracht van de huidige ahdij van Egmond, een schepping van de architect A. J. Kropholler, maar dan naar zijn toekomstige vol tooiing, nageschetst uit de teke ningen van deze bouwkundige. Op de twee bovenste middenramen rijst de figuur van St. Adelbert op, a.h.w. gevat binnen lijnen in de vorm van een absis, n.l. van de oude kerk van Egmond Bin nen, waar de heilige begraven werd en waarvan men de over blijfselen vindt op de Adelbertus- akker, waar thans de bron vloeit, die na zijn begrafenis op wonder baarlijke wijze ontsprongen is, waarvoor geen geologische ver klaring is te vinden. In zijn rech terhand houdt hij het Kruis ge heven, in zijn linkerhand drukt hij het Evangelieboek tegen de borst. Met de linkervoet treedt hij op de slang van het heiden dom, met de rechtervoet steunt de heilige op de stam van een appelboom, die het symbool is van de lente, in meer engere zin van de hernieuwde opbloei van het christendom na zijn tweede komst naar Nederland. Tussen de heidense slang, die de heilige ver trapt en de afbeelding van de oude abdij ziet men een dode rank aan de appelboom ontsprui ten, die de tiid van de Hervor ming aanduidt, waarin de oude Abdij verwoest werd. Op het onderste middenvak staat de Adelbertusput; op het linkeron- dervak ziet men het volk, dat de patroonheilige van onze streek komt vereren en op het rechter- ondervak de zieken die bij Hem vertroosting en genezing komen zoeken. Broeder Donatianus het teken- en schilderwerk gemaakt. Het geheel vertoont een sterk verhalende in slag, dat de kinderen bijzonder zal aanspreken. Het raam moet hen wijzen op de godsdienstgeschiedenis in ons ge west, waaraan in brede kring nau welijks aandacht meer wordt be steed. Wij leven hier in een oud land, met een rijke en veelzijdige historie en een veelbewogen ont wikkelingsgang en het is goed, de jeugd daarin opnieuw te laten op gaan, opdat zij met meer recht het land. waar zij geboren werden, waar zij zullen werken, kunnen liefhebbe_n. Wij waren tevens in de gelegen heid, het atelier van de heer Pater te bezichtigen en de gehele wor dingsgeschiedenis na te gaan van de kunstproducten, die dit atelier dat enig is in de kop van Noord holland boven het IJ, voort brengt. Niet alleen glas-in-loodramen worden hier vervaardigd, ook aller lei andere kunstproducten, die meestal na moeizaam experimen teren tot stand kwamen: zoals tegeltableaux, wandborden, kruis beelden, ën allerlei andere voor werpen, gemaakt van glas- emaille. Geregeld komen kunstenaars van naam op het atelier werken, zoals Jaap Min uit Bergen en Thijs Sterk uit Schoorl. De heer Pater zet dan ook zijn deuren wagewijd voor de kunstenaars open en dezen zullen in zijn ate lier een uitstekend milieu vinden, waar zij zich in al hun schep- Met ware kunstzinnigheid heeft pingsdrang kunnen uitleven. WOENSDAG 26 AUGUSTUS weiden Rössl" Sioscopen: REX: „lm alle leeft. CINEMA AMERICAIN: „De serteur van het Legioen". 14 jaar. HARMONIE: „Carnaval in Texas". Alle leeft. VICTORIA: „By the light of the silvery Moon". A. lft. Voorstellingen 7 en 9.30 ur. Rex: des middags ook om 2.30 uur. APOTHEKEN: Van heden avond 6 uur af voor spoed gevallen bereikbaar Apo theek Hartong van Ark. Lan- gestraat 1. Apotheker J. v. d. Mark. GULDEN VLIES: 8 uur: Haag se Comedie. Tentoonstellingen PIET STENNEBERG. Voor dam 6, Alkmaar: Modern kunst. j CHANTE MERLE: Kerkepa 1, Bergen: 10-12.30, 15-17.30 20-22 uur. Tot 31 Augustus. K.C.B. BERGEN: t.m. 4 Sept. in kunstzaal uDe Rustende Jager": werken r^n De drie Koemannen Geopend: 10.30 —12.30, 14.30—17. 19.30—22 u. Zondagmorgen gsrloten. TWEEDE ETAGE V. EN D.: Kindertekeningen en -schil derijen. Tot en met 29 Aug. (Advertentie) DANSINSTITUUT Langestraat 46 Alkmaar Tel. 3750 (K 2200) Zomerconcert N.H.P.O. ALKMAAR. Op Woensdag 2 September zal het Nrd. Holl. Philharmonisch Orkest v.h. H.O.V. onder leiding van Marinus Adam in 't Gulden Vlies een Weens concert verzorgen, Solistische me dewerking verleent de Weense sopraan Margit Opawsky, ver bonden aan de Weense Staats- opera. Zij vervult momenteel gastrollen in Nederland. Voor de pauze zal ze twee aria's zingen uit de opera „Figaro's Hochzeit" van Mozart, terwijl zii na de pauze een aria uit „Dié Fleder- maus" van Johann Strauss en de bekende Aria „Meine Lippen sie küssen so heisz" uit Chiochitra van Franz Léhar zal zingen. Het programma wordt geopend met de ouverture „Figaro's Hochzeit" Na het optreden van de soliste zal de 6e Symphonie van Schu bert worden uitgevoerd. Het pro-I REVUEVOORSTELLING IN 'T GULDEN VLIES ALKMAAR. Op Zaterdag avond 29 Augustus zal Louis Bouwmeester in 't Gulden Vlies te Alkmaar een revue-show ten tonele brengen, waaraan beken de artisten uit binnen- en bui tenland medewerking verlenen. Deze show zal niet bestaan uit losse nummers, die geen enkele samenhang vertonen, doch vormt een soort revue, waarvan de ver schillende delen met elkander verbonden worden door praatjes en waarin tal van scènes voor komen. Een aantal bekende Ne derlandse artisten treedt daarin Aan de zwerf ALKMAAR T.N.K., zonder vaste woon- of verblijfplaats, laatselijk verblijf houdende in de St. Willibrordusstiöhting te Hei loo, docih daaruit weggelopen, daar „het niets voor hem was", raakte verzeild in Egmond, en nam daar een bankbiljet ten be drage van f 2.50 en een zonne bril weg. Volgens zijn zeggen had hij die zonnebril niet wegge nomen, doc'h haar zonder meer na het vinden in zijn zak gesto ken zonder er verder bij na te denken. Verd. wilde in geen geval naar Heiloo terug, hoewel dat het op. Mr Doodle, Cees .de Lange,1 beste zou zijn, en de Officier van Stoet Haspel, Frans van Schaick, Mary van den Berg. Anneke Elro, Lucy van der Ven en ver scheidene andere vormen het Ne derlandse element in dit pro gramma; van de buitenlanders noemen wij: The Movers en het befaamde danstrio June, Rodney and René. Joop de Leur heeft de muzikale leiding van deze show. Op de foto: een groepje artisten tijdens een repetitie. Justitie eiste tegen hem een ge vangenisstraf van 4 maanden na aftrek van de preventieve hech tenis. Uitspraak over 14 dagen. Geslaagd ALKMAAR. Op het te Utrecht gehouden examen tot het verkrijgen van het Diploma Groothandelaar in Leder, slaagde onze stadgenoot Jac. de Rooy. Raad svergad er ing ALKMAAR. De agenda van de Dinsdag a.s. te 2 uur te hou den vergadering van de nieuwge- kozen gemeenteraad vermeldt de volgende punten: beëdiging van de nieuw-benoemde leden van de raad; benoeming wethouders; vaststelling notulen; mededelin gen en ingekomen stukken: be noeming van leden van raads commissies. Oran j evereniging ALKMAAR. De algemene Oranjevereniging te Alkmaar biedt haar leden op Maandag 31 Augustus in Het Gulden Vlies een gratis feestavond aan, waar onder meer zullen optreden het Alcmaria Cabaret onder leiding van Hed de Vries met een ge heel nieuw programma. Voor bij zonderheden verwijzen wij onze lezers naar de advertentie in ons blad van gisteren. Burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren: W. S„ z. v. Tj. Goslinga en J. Hoogen- veen; B. Q., z. v. A. Braak en A. Balder; W„ d. v. N. Kuiiper en M. M. Hollander; A. P. R., z. v. L. Steijger en K. Hoogen- berk; C„ d. v. G. Kramer en C. Verbeek. Gehuwd: P. A. van Pol en E. Rasch; J. ter Horst en A. Lute. Overleden: J. Hoedjes. 81 jaar. Collecte voor Griekenland ALKMAAR, De op Vrijdag j.l. in onze gemeente door het Nederlands Rode Kruis georga niseerde straat en huis aan huis collecte ten bate van de steun verlening aan het zo zwaar ge troffen Griekenland, heeft in totaal 3.109.52 opgebracht. Het bestuur van de afdeling Alkmaar en omstreken van het Nederlands Rode Kruis zegt van deze plaats aan allen, die op enigerlei wijze hun medewerking aan deze collecte verleenden, hartelijk dank. STORM TEISTERT STRANDPAVILJOEN BERGEN AAN ZEE Het strandpaviljoen „Ulysses" aan het strand te Bergen aan Zee heeft 't gisternacht hevig te verduren gehad. Het zeil dat over het restaurant is bevestigd scheurde in. Het ging geheel bol staan, zo dat de regen met stromen binnen- futste. IJlings werden zandzak en aangevoerd; verhinderd kon worden dat de wind het dak af rukte. ALKMAAR Morgen viert De verdiensten waren acht hon- i het echtpaar A. BrugmanA. derd en vijftig centen per Brugman-Naber het gouden hu- week welijksfeest. Temidden van hun In 1922 begon de heer Brugman zeven kinderen en tientallen zelf een zaak in de Wildeman kleinkinderen zullen zii dit feest straat, die eerst verleden jaar in Café Haring op de Óudegracht werd opgeheven. Tot zijn tachtig- vieren. Op dankbare wijze zullen ste jaar aan toe heeft de heer deze allen uiting geven aan hun Brugman gewerkt en dat hij nu, eerbied en liefde voor hun ou- op advies van de dokter de ban ders, die een arbeidzaam leven den moet laten rusten, staat hem achter de rug hebben.. eigenlijk helemaal niet aan. Om de tijd enigszins te doden en lou- De heer Brugman werd in 1871 ter als liefhebberij maakt hij de te SchermePhorn geboren. Zijn schoenen van zichzelf, zijn vrouw jeugdjaren bracht hij grotendeels en zijn kinderen en geeft zijn daar door. Na zijn militaire zoons nu en dan les in het dienstplicht vervuld te hebben, sChoenherstellersvak. vestigde hij zich metterwoon in Mevrouw Brugman kwam als Allkmaar, waar hij als schoenmak 12-jarig meisje naar Alkmaar en kersknecht zijn brood verdiende, werkte tot haar huwelijk als Hij werkte o.a. een zevental ja- dienstbode. Vier zoons en een ren bij Borstt Ritsevoort en vijf- dochter zijn te Alkmaar woon- tien jaar bij MorsCh, Dijk en aChtig, twee andere dochters wo- Voordam. Hij maakte lange da- nen in Langedijk en 't Woud, on- fen. 's Morgens om vijf uur zat der Bergen. Het echtpaar heeft ij al achter zijn tafel, maar 's 28 kleinkinderen, waarvan er een avonds om acht uur kon men naar Nieuw-Zeeland is geëmi- zijn hamer nog horen kloppengreerd. W eersverwach ting Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien en van nacht en morgenochtend hier en daar mist. Weinig verande ring in temperatuur. Matige tot zwakke wind hoofdzake lijk tussen West en Noord. TRAGISCH ONGEVAL IN EGMOND BINNEN ALKMAAR. Gistermiddag omstreeks één uur is het vijf jarig dochtertje van de familie S. van een paard en wagen ge vallen, waarbij het kind onder een der wielen terecht kwam. Met andere kinderen reed het meisje mee op de bok van de wagen, terwijl zij door een ander meisje werd vastgehouden. Bij het inrijden van het damhek is het meisje door de schok van de bok gevallen met het bovenge melde gevolg. Het meisje werd direct met de ziekenauto naar het Sint Elisabethziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar zii later overleed. Duivensportnieuws DE RIJP In de wedvlucht vanuit Roosendaal kwamen de duiven van de leden van de P.V. De Reisduif als volgt binnen: 1, 7, 4 28 G. Klinkhamer; 2, 20, 21, 27 'P. Riteco; 3, 6, 10, 11, 12, 16, 19, 25, 26, 29 J. B. Sassen; 5, 22, 23 en dé overduif C. Nieu- weboer; 8, 9, 14, 24 J. Schipper; 13, 15 J. Doodjes; 17, 18, 30 J. Konijn. BERGEN Op 5 Augustus vertrouwden 1900 kinderen op het speel- duin bij het openluchttheater hun ballon aan het hemelruim toe. Er stond een krachtige Noord-Westenwind, hetgeen een redelijke kans betekende voor een verre afstand. D(kh wie zou hebben voorspeld dat een van de ballonnen over een afstand van ruim 900 k.m. in Oosten rijk zou terecht komen, had zeker een spottende glimlach in ont vangst' kunnen nemen. Toch heeft het kleine nietige ballonnetje van de 8 jarige Tiny Dijk stra, tijdelijk Oude Bergerweg 10, Bergen, wonende in Alkmaar, de hoofdprijs, een autoped, gewonnen. De kaart van de ballon is gevon den in Asperhofen, een stadje dicht bij Wenen, een afstand van 920 k.m. Met een briefje erbij werd hij in Bergen bij het comité van de middenstand ontvangen. Deze vinder en tevens die van de 25 andere winnaars ontvangen allen een mooi uitgevoerd mouw-em bleem. Is een ballonnenwedstrijd in eerste aanleg een kinderfestijn, straks zullen de ouders met hun kinderen gebogen zijn over uit gestrekte landkaarten en vele malen de vindplaats spellen van het kaartje, dat hen binnenkort wordt toegezonden. Interessant was ons bezoek bij de commissie, gevormd uit de beide middenstandsverenigingen, waar men urenlang zat te puzze len en te zoeken naar de vele gehuchten en dorpen in de Ame rikaanse en Russische zone's. Het was een grote opgave om hemels breed te meten en de juiste win naar aan te wijzen. Want van de 314 teruggekeerde kaarten wa ren er 262 afkomstig uit Duits- De oude Raad kreeg in zijn gramma na de 'pauze"wordt "ge- laatste vergadering een agenda opend met de ouverture „Indigo und die 40 Rauber", gevolgd door de „Frühlingsstimmenwals" bei den van Johann Strauss. Het concert wordt besloten met de ouverture „Piqué Dame" van Franz von Suppé. Oneerlijke werkster ALKMAAR. Een werkster die haar handen niet thuis kan van ruim veertig punten te verwerken; er waren vele hamerstukken onder, doch het overvloedig menu was afge wisseld met enkele stevige schotels, die stof tot discussie gaven. De Augustusvergaderingen ken- »n; a& zJi ^.vertrouwen merken zichmeestal door een heeft, is bij de Justitie nog al tijd een ernstig „geval", en meestal wordt een dergelijk mis drijf dan ook naar behoren ge straft. De Alkmaarse Politierech ter was dan ook bijzonder mild in zijn vonnis tegen C.S. uit Alk maar, die zich in Juli jongstleden toen zij een café een goede beurt gaf, vergreep aan de kasmidde len van een biljartclub, die in het café domicilie had gekozen voor haar wedstrijden. Uit een cartonnen doos onder het buffet pakte de werkster in één greep precies honderd gulden, welk geld zij gebruikte om zich zelf eens in het nieuw te steken. Bij de beoordeling van de strafmaat liet de Politierechter zich onge twijfeld leiden door de moeilijke omstandigheden, waarin de werk ster verkeerde, en door haar niet gelukkig huwelijksleven. Een boete van f 40 zou zij trachten te betalen van het weinige, dat haar man verdiende, en indien dit niet mocht lukken, dan is er een vervangende hechtenis van 3 weken. lange agenda, doch ditmaal werd er wel een record geslagen; het was, de begrotingsvergaderingen uitgezonderd, de langste vergade ring door de Raad in deze periode gehouden. Dat kwam, omdat er een aantal voorstellen, die al eer der ter tafel waren gebracht, doch werden aangehouden nu uit het stof der vergetelheid werden op gediept, zoals het voorstel tot demping van de Schelphoek en Zandersbuurt en dat tot uitgifte van een fotoboek ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad. Toch zag de Raad geen kans de hele agenda af te werken en na een vrij lange comitévergade ring over dit punt werd het voor stel tot reorganisatie van de Ge meentelijke Geneeskundige Dienst alsmede het al meermalen uit gestelde punt, de verhoging der begrafenisrechten tot een volgen de vergadering aangehouden. Het voorstel inzake demping van Schelphoek en Zandersbuurt dateerde al van 1951. Het was een 1 moeten verklaren, dat met wat gevolg van een verzoek van om liggende industrieën, die hier te kampen hadden met gebrek aan levensruimte. Het dempen van een gracht of een ander stuk water is altijd voor een stadsbestuur een precaire kwestie; door demping schept men een situatie, waarop men nimmer meer kan terugko men en het is daarom zaak, dat een voorstel tot demping van alle kanten wordt bekeken, vóór het wordt aangenomen. In het college was de meerderheid tegen dem ping, hoofdzakelijk uit overwegin gen van behoud van stadsschoon, terwijl als bij-overweging gold de moeilijkheid van de ligging van negen woonschepen, ,die hier lig plaats hebben. In de Raad bleek er tenslotte een grote meerderheid voor dem ping van deze beide kleine gracht jes te zijn. Doch laten de voor standers van demping van de Oude Gracht en andere grachten niet te vroeg juichen, want dit wil nog niet zeggen, dat enig voorstel tot demping van andere wateren in onze stad een meerderheid zal krijgen in de gemeenteraad; ook niet in de nieuwe Raad, die vol gende week voor het eerst bijeen komt. De Raad had te beoordelen, wat weegt hier zwaarder, het belang van de aanliggende industrieën of het stadsbelang, dat met behoud van een karakteristiek stukje stadsschoon gediend is. Natuurlijk zal dit stadsgedeelte door demping zijn karakter verliezen maar dat het geheel dan een nog armoedi ger aanzien zal krijgen, verwach ten w;i niet. Wij hehben na deze raadsvergadering nog eens een kijkje ter plaatse genomen en goede wil nog wel van enige schoonheid gesproken kan wor den; enkele oude geveltjes bepa len hier het karakter van deze grachtjes. Door demping zal dit stadsdeel er niet mooier op wor den, maar evenmin geloven wij, dat het lelijker zal worden. Het ziet er naar uit, dat de enkele kleine huisjes, die er staan, toch gedoemd zijn, om eenmaal te ver dwijnen en plaats te maken voor de industrie, waardoor op den duur dit stadsdeel toch, zij het ge deeltelijk. zijn karakter zal ver liezen. De twee kleine grachtjes vor men overigens geen integrerend deel varr het overige grachten stelsel, zodat aan demping ervan niet onlosmakelijk de demping vjn andere grachten verbonden is. De Oudegracht behoudt haar ver binding met het Noord-Hollands- Kanaal en wij geloven niet, dat de waterverversing in gevaar zal worden gebracht door de demping van deze twee ondiepe grachtjes. De Raad kwam alzo voor de vraag te staan: is het gemeente belang meer gediend met hand having van deze grachtjes of met het terwille zijn van de aanliggen de industrieën. De grote meerder heid van de Raad was deze laatste mening toegedaan; niet omdat zij geen oog heeft voor het stads schoon, doch omdat zij het zwaarst liet wegen wat in dit ge val het zwaarste was. Deze oplossing is ook de goed koopste en behalve de industrie- en zal ook het verkeer met deze oplossing gediend zijn, vooral in de toekomst als de Bierkade via de Vondelstraat verbonden gaat worden met het Zuidelijk deel der stad. Er is tijdens het debat over deze dempingskwestie veel gesproken over de woonschepen, die in deze grachten ligplaats heb'ben; negen in getal. Daar zal een andere plaats voor gevonden moeten worden. De tegenstanders van demping voerden dit aan als een der zwaarste argumenten, doch o.i. niet terecht. De woonschuit is een verschijnsel, dat weliswaar na de oorlog in omvang toenam, doch het is geen aangelegenheid van permanente aard. Door de grote woningnood zochten velen hun toevlucht in een woonschuit, doch, naar wij aannemen, met de be doeling toch weer eens in een meer gerieflijk huis te gaan wo nen. Het lijkt ons daarom een ris kante en kostbare onderneming, om voor deze tijdelijke woonsche pen lighavens te gaan aanleggen, waaraan later geen betere bestem ming kan worden gegeven. En wat voor bezwaren zijn er om deze negen woonschuiten ligplaats te geven in de Oudegraoht of elders, waar nog wel ruimte te vinden zal zijn. Zeker, wij weten dat er ook in het afgesneden Kanaalvak, dat straks gedempt moet worden in verband met de plannen voor de bouw van een nieuw veiling gebouw, nog een aantal woonsche pen ligt. waarvoor straks een plaatsje gezocht moet worden, maar het totaal-aantal van 16 achten wij toch te gering om er een kostbare lighaven voor aan te leggen; temeer daar wij mogen verwachten, dat de woonschepen t.z.t. mèt de woningnood zullen gaan verdwijnen. De te dempen grachtjes liggen in een uithoek van de stad, waar stadgenoten en vreemdelingen tooh niet of weinig komen. Er blijft gelukkig nog .veel grachten- schoon in ons stadsbeeld over en wij mogen veilig aannemen, dat het behoud van dit stadsschoon bij de gemeenteraad in goede handen is. Alle verdere verzoeken tot demping van grachten geven wij daarom, in de toekomst geen schijn van kans. En daarom was dit raadsbesluit, nagr wij hopen het laatste besluit tot demping van water, een besluit van voor onze stad historische betekenis. land en slechts 51 uit eigen land. 34 Duitsers zonden een briefje hij de kaart, vaak uitvoerig vermel dend de vindplaats, tijdstip en soms de kilometerafstand. Eén briefje ging zelfs vergezeld van een foto; bij anderen werden de resten van de ballon ingesloten. Treffend was het briefje van de 5de prijswinnaar, Guillaume van Weeie, Zwarteweg, Bergen, waarin de vinder, de heer Klerk, schreef afkomstig te zijn uit Zaandam en thans werkzaam in de eenzame bossen nabii de Ts.- Slow. grens. Het grootste aantal ballonnen kw^m neer in Westfalen, de overige, sterk verminderd in aan tal in Thüringen en Beieren waar zii in het Frankenwald, in het gebergte, bleven steken. Dat de snelheid van de ballon nen groot was, blijkt uit twee van de kaartjes. Om ongeveer 3 uur opgelaten werd hij om 6.35 uur in Paderborn (D.) ge vonden. De andere werd om 6 uur in de omgeving van Mini ster gevonden. De middenstandsver. hebben nu reeds plannen gesmeed om het volgend jaar de wedstrijd nog grootser op te zetten. Hier volgen de namen van de 25 winnaars: 1. Tiny Dijkstra tijdelijk Oude Bergerweg 10, Ber gen, wonende te Alkmaar. Ge vonden in Asperhofen, Oosten rijk, bij Wenen, 920 km. 2. Marie- Jèanne Diesfeldt, Karei de Groo telaan 1, Bergen. Gev. Stamm- bach, Ober-Franken, Duitsland, 630 km; 3. R. Tiebie, p/a. KI. Dorpsstraat 9, Bergen. Gev. Un- terzaubach, Ober-Franken, Duits land, 620 km; 4. Juultje Dies feldt, Karei de Grootelaan 1, Bergen. Gev. Markheugast, Ober- Franken, Duitsland, 610 km; 5. Guillaume van Weele, Zwarte weg 10, Bergen. Gev. Unterro dach, Frankenwald, tegenaan Ts.- Slow. grensgebied, 605 km; 6 Gerry Sijpheer, Notweg 11. Ber gen. Gev. Tschirn, Ober-Franken, bij Ts.-Slow. Grensgebied, 600 km; 7. J. P. Koster, Studler v. Surcklaan 14, Bergen. Gev. Stein bij Tirschenreuth, Ober-Franken, D. 580 km; 8. Ina Dijkema. Mid denweg 21, Amsterdam. Gev. Wartenfels/Spitzberg, D„ 550 km; 9. Hansje Hoogendorp, Hoofdweg 145/1, Amsterdam. Gev. Christusgrun, Beieren, 540 km; 10. Margriet Cohen, Molen pad 5, Groet. Gev. Geefrees, Am. zone D., 535 km; 11. Jantje Hues- man, Dorpsstraat a. 63, Wervers- hoof. Leipzig, Russ. zone, 520 km; 12. Peter Louter, Ruinelaan 4 te Bergen. Stadtroda, Thüringen, Russ. zone, 510 km; 13. Lily v. d. Akker, St. Anna Kappelstraat 171 Culemborg. Weimar D., 480 km; 14. P. Ruiter, St. Antoniusstraat 7. Ichtershausen, Thüringen, 480 km; 15. F. Thomas, St. Antonius straat 13. Ichtershausen, Thürin gen, 480 km; 16. Anneke Pinxter. p/a. Beurweg 27, Bergen. Curs- dorf, Thür. 480 km; 17. Lida Bogtman, Breelaan 69, Bergen. Veilsdorf/Werra, Russ. zone, 470 km; 18. Marijke Pieters, Geest- weg 7, Bergen, Veilsdorf/Werra, Russ. zone 465 km; 19. Willy Fee- kens, p/a. Kruisweg 38, Bergen. Meiningen', Russ. zone, 460 km; 20. Frits Kurtze, p/a. Kerkedijk 13, Bergen. Mittelschkalden, Russ. zone, 460 km; 21. Corry Prins, v. Peltlaan 17, Bergen. Seligen- thal, Thür., 460 km; 22. Nijze Lijtweg 31, Bergen. Stepfers- hausen, Russ. zone, 455 km; 23. Frouwke Eimers, Groningen, Lohmanpl. 5, Wartburgstadt, 450 km; 24. Gerry Stroomer, Kruis weg 10, Bergen, Eisenach, Thür.. 450 km; 25. Anamarietje Musch. Meerwijkpl. 2, Bergen. Falken a.d. Werra, Russ, zone, 440 km. De prijzen worden aan de win naars toegezonden. Bezoek aan de K.R.O.-studio NW. NIEDORP. De R.K. Vrouwenbeweging afd. Nw. Nie- dorp zal «een dezer dagen een reisje maken, waarop o.a. een bezoek aan de K.R.O.-studio in Hilversum op het programma staat. Terwijl de eerste drie dagen van staande uit een grote Zilveren de Nationale en onderlinge zeil wedstrijden op het Alkmaarder- meer onder wel zeer ongunstige weersomstandigheden waren ver zeild, verliep deze laatste dag even beter, hoewel van ideaal zeilweer geen sprake was. Toen 's morgens om tien uur werd gestart met de eerste klassen bleven direct al weer boten thuis. De spannende sfeer voor de einduitslag bleef echter en er is ook goed gestre den door de meesten zodat de uit eindelijke winnaars zeker kunnen zeggen, dat zij de overwinning hebben verdiend. Gedurende de wedstrijden is het over het algemeen droog ge weest, maar naarmate het einde naderde, betrok het weer en kwa men donkere regenwolken opzet ten die zich boven het meer ont lastten. Maar toen was het einde der wedstrijden er al, en moest alleen de prijsuitreiking nog plaats vinden. Iedere dag werden er in alle klassen dagprijzen uitgedeeld, welke dit jaar bestonden uit zil veren sier- of gebruiksvoorwer pen, terwijl voor de hoofdprijzen de puntentelling van de K.N.W.V. gold. Dan waren er nog enkele wisselprijzen o.a. in de Regen boogklasse, de Velthuysprijs, be- Molen. Verder nog in de onderlin ge 16 m2 klasse de Zilveren Oli fant, in de 12 voets jollen A. de Prijs 1940-1945, bestaande uit een glastriptiek, als aandenken aan de in de laatste oorlog gevallen zei lers. In de Valkenklasse A een zilveren schaal welke was aange boden door de gemeenten Zaan dam Alkmaar, Akersloot, Uit geest, Koog aan de Zaan en Wor- merveer. Deze prijs wordt na 3 keer winnen eigendom. In 1951 was zij gewonnen door H. C. Kir- kenier en in 1952 door P. van Buren. BOUW VAN EEN WACHTHUISJE NW. NIEDORP. Met de bouw van 't wachthuisje op de Provincialeweg aan het klooster is een aanvang gemaakt, zodat de buspassagiers tegen de tijd dat het gure weer aanbreekt hun bus beschut kunnen afwachten. De bouw van een wachthuisje is hier geen overbodige luxe daar het op de Provincialeweg vinnig koud kan wezen en men nergens beschut was tegen de regen. Er zal dan ook wel een dankbaar gebruik van worden gemaakt zo dra het gereed is. Duitse eenheid't Na de notawisselinj jet-Rusland en de g gendheden heeft tl ferentie tussen de Kremlin en Oost bedoelingen van de duidelijkt. Het is leen om de invloed a.s. Duitse verkiez jongste concessies Duitsers uitgaat, da sies belangrijk zijn. wat er in de afspr rede van Malenk wordt, n.l. de mog vrije verkiezingen Duitsland. Ziet Rus finitief van af? Moe lijk, naar verschille van commentaren m deling van Duitslar als een feit, dat nie anderen valt"? Volf zou er van de dan tie nog wel wat maar de Westelijken zonder West-Duitsla de regering Adenau nog wel niet zo voe neerleggen. West-Du die tegenstander zijn, verkeren sinds king van de conces kou opnieuw in een aangename positie, zijn immers kenneli steun voor de tege het regiem-Adenaui Duitse verkiezingen ber a.s. de grote moeten doorstaan, succes zullen hebber gingen, om die ve gunste van de soc geval ten gunste strevers van Aden vloeden, kan, zekei van de sociaal-den felachtig genoemd de Russen stellig stel van het prestige Duitse regering te omdat dit prestige standige beweging ontzettend geleder knauw, welke het zal niet alleen n maar meer met de worden hersteld, beschouwd, zijn die eens zo bijster reëel Duitse kringen te B( te kennen, dat de positie van Grotewc ken, er op wijzen, d bereid is, de „enig voor de hereniging te betalen, n.l. he vrije verkiezingen zettingszones. Wat gave van ruim 30 de Russen als hei bezit kregen werkel gelet op de volkome beid van de Oost-D aan het Kremlin. 1 bedragen, die aan gen voldaan zijn, de toegezegde lenini druppel op een mogen heten. En Oostduitse (en hel volk denken van de Duitse krijgsgevang nu, na tien jaar, te gen over de cijfers lopen? Met woorde slotte aangedrongen dige vredesconferen toon van de rede geeft al duidelijk daar niet de hoogs) gen van heeft, tenminste anders. (Var „Het zout heeft stroomde geb Dit waren de dat de waters Dat was in F( en is het mog< opbrengst op meen oordeel ander stuk en beïnvloeden, dat de schade Voor een groot danken aan het jaar gesproken een goed gerstja weer in de period heeft daartoe ve Het weer in Jul is hiervoor zeer Dit betekent dai pen geringer zijn lijk gedacht werd de oogst vooruil zo best aanzien. Op de droogg- den werden oog: rond 9000 kilo sterk verzilte g land, Flakkee werden opbrengst 750 tot 1000 kilo. de lijn Numanswoi ZoomOssendrecht water minder ernst len, worden de als gemiddelden tot 3000 kilo per Met het vlas is gegaan. De oogst deze gronden procent van het Zevenbergen heef! vergeleken met gedaan. Rond Nieuw Vossemeer

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2