Gaat lieteluchtmotor voor ons land verloren? Souver eini tel tso verdr acht heeft reeds plaats gehad" Goed gerst jaar beperkt oogstschade in rampgebied Geschil met Nederland over gezag-de facto Buitenlandse notities Op zoek naar een spreker Er wordt weer te lang geaarzeld Buitenlandse industrie toont grote belangstelling mm 99 Sastroamidjojo over Nieuw Guinea 1200 hectare boomgaarden gingen echter verloren 200.000 ton gips onderweg voor 80.000 hectare verzilt bouwland Verkiezingen niet voor 1955 Naar ivij vernemen Handelsagent in arrest gesteld Boter en kaas naar Rusland Korreltjes Woensdag 26 Augustus 1953 Pagina 3 Duitse eenheid? Na de notawisseling tussen Sow- jet-Rusland en de geallieerde mo gendheden heeft thans de con ferentie tussen de bazen van het Kremlin en Oost-Duitsland de bedoelingen van de Russen ver duidelijkt. Het is zeker niet af leen om de invloed, welke op de a.s. Duitse verkiezingen van de jongste concessies aan de Oost- Duitsers uitgaat, dat deze conces sies belangrijk zijn. Maar ook, om wat er in de afspraken en in de rede van Malenkof verzwegen wordt, n.l. de mogelijkheid van vrije verkiezingen voor geheel Duitsland. Ziet Rusland daar de finitief van af? Moet men werke lijk, naar verschillende schrijvers van commentaren menen, „de ver deling van Duitsland aanvaarden als een feit, dat niet meer te ver anderen valt"? Volgens sommigen zou er van de dan ontstane situa tie nog wel wat te maken zijn, maar de Westelijken en in het bij zonder West-Duitsland en speciaal de regering Adenauer, zullen zich nog wel niet zo voetstoots daarbij neerleggen. West-Duitse socialisten, die tegenstander van de E.D.G. zijn, verkeren sinds de bekendma king van de concessies van Mos kou opnieuw in een versterkt-on- aangename positie. Die concessies zijn immers kennelijk bedoeld als steun voor de tegenstanders van het regiem-Adenauer, dat in de Duitse verkiezingen op 6 Septem ber a.s. de grote vuurproef zal moeten doorstaan. Of de Russen succes zullen hebben met hun po gingen, om die verkiezingen ten gunste van de socialisten, in elk geval ten gunste van de tegen strevers van Adenauer te beïn vloeden, kan, zeker ten aanzien van de sociaal-democraten, twij felachtig genoemd worden. Het is de Russen stellig meer om her stel van het prestige van de Oost- Duitse regering te doén geweest, omdat dit prestige sinds de op standige beweging van 17 Juni ontzettend geleden heeft. De knauw, welke het heeft gekregen, zal niet alleen met concessies, maar meer met de knoet moeten worden hersteld. Op de keper beschouwd, zijn die concessies niet eens zo bijster reëel. Men geeft in Duitse kringen te Bonn dan ook al te kennen, dat de pogingen, om de positie van Grotewohl te verster ken, er op wijzen, dat Moskou niet bereid is, de „enig-mogelijke prijs" voor de hereniging van Duitsland te betalen, n.l. het houden van vrije verkiezingen in de vier be zettingszones. Wat zal de terug gave van ruim 30 fabrieken, die de Russen als herstelbetaling in bezit kregen werkelijk betekenen, gelet op de volkomen onderhorig heid van de Oost-Duitse economie aan het Kremlin. Voorts zijn de bedragen, die aan herstelbetalin gen voldaan zijn, zo enorm, dat de toegezegde leningen slechts een druppel op een gloeiende plaat mogen heten. En wat zal het Oostduitse (en het Westduitse) volk denken van de vrijlating van Duitse krijgsgevangen, plotseling nu, na tien jaar, terwijl schattin gen over de cijfers enorm uiteen lopen? Met woorden wordt ten slotte aangedrongen op een spoe dige vredesconferentie. Maar de toon van de rede van Malenkof geeft al duidelijk aan, dat men daar niet de hoogste verwachtin gen van heeft. Vredelievend is tenminste anders. S. De publicatie in ons blad van II Augustus over de te bouwen heteluchtmotor, volgens een geheel nieuw prin cipe, heeft van de zijde van verschillende grote indus trieën reacties gewekt. Het stadium waarin de werkzaam heden zich toen en ook nu nog bevinden, maakt het ons onmogelijk meer details te verstrekken, dan om veilig heidsredenen verantwoord is. Het ziet er echter naar uit, dat publicatie van bepaalde feiten spoedig zal kunnen gesehieden. Van de zijde van de constructeurs vernamen wij nu, dat verwacht wordt spoedig met de bouw van deze motor te kunnen beginnen, zodat hij waarschijnlijk dit jaar nog gereed zal zijn. Op hef ogenblik, zo deelden de constructeurs ons verder nog me de, worden er onderhandelingen gevoerd met de Regering, in dit geval het Ministerie van Econo mische Zaken, ter verkrijging van financiële medewerking. Hier mede is een bedrag gemoeid van ruim vijftig-duizend gulden. Niet temin blijft dit een van de klein ste bedragen, die ooit voor indu strie-ontwikkeling zijn aange vraagd. De econoom, die geheel belangeloos als ..tussenman" fun geert en deze onderhandelingen met de regering voert, evenals de rechtskundig adviseur, die even eens in deze zaak is betrokken, menen goede hoop te hebben, dat de gevraagde subsidie binnenkort zal worden verstrekt De bouw van de motor Indien dit het geval is, zal met de bouw van de motor misschien reeds volgende maand een aan vang kunnen worden gemaakt. Men hoopt dan dit jaar nog, deze motor te kunnen lat'en proef draaien. Het is niet uitgesloten, dat hij daartoe wordt ingebouwd in een schip, alhoewel hiervan tot nu toe niets met zekerheid is te zeggen. Veel zal daarbij overigens afhangen van de medewerking, welke door groot-industriëlen zal worden verleend. Zoals we in onze vorige publi catie reeds vermeldden, zal de bouw van deze eerste geperfec- tionneerde heteluchtmotor worden uitgevoerd, door een maatschappij die op het gebied van motor- en scheepsbouw een wereldnaam heeft. Wat het vermogen van deze motor betreft, kon men ons niets met zekerheid zeggen. Volgens het bestaande schema, ligt het in de bedoeling, dat dit vermogen ongeveer 40 p.k. zal bedragen, al hoewel het niet is uitgesloten, dat dit later nog zal worden verhoogd of verlaagd, naargelang de bou wers dit wenselijk achten. Overigens zal dit afhangen van het object, waarin deze motor zal worden gebruikt. De toepassing van een dergelijke motor in een auto levert het voordeel op, dat de versnellingsbak zal kunnen vervallen. Misschien naar het buitenland Een van de constructeurs, die al verschillende andere uitvindingen op zijn naam heeft staan, heeft overigens niet teveel vertrouwen in de medewerking van de zijde van de Nederlandse industrie. De ervaring die hij met de vorige uitvindingen heeft opgedaan, moge dit gebrek aan vertrouwen voldoende rechtvaardigen. Ondanks aanvankelijk gefin geerd scepticisme, bleken deze uitvindingen in de praktijk schit terend te voldoen; ze worden nu in verschillende grote bedrijven met succes toegepast. De firma die thans een van deze machines fabriceert heeft zich echter op minder fraaie wijze in het be zit van de tekeningen gesteld. Daarbij herinneren de construc teurs zich de affaire met het „schnorkel-duikboot apparaat". Indien de onderhandelingen met het Ministerie van Economische Zaken nog lang zullen blijven aanhouden, zullen zij daarom een beroep doeh op de buitenlandse industrie. Bovendien zijn zij op het ogen blik reeds bereid met elke indu strie, die serieuze belangstelling heeft, in onderhandeling te tre den. Het belang van deze uitvin ding voor de economische situatie van ons land, achten zij overigens boven hun persoonlijk belang ver heven. Het feit, dat reeds van buitenlandse zijde belangstelling is getoond, moge voor de Neder landse industrie een stimulans zijn, te trachten deze vinding voor ons eigen land te bewaren. Met het vrachtschip North West Victory" van de Landers Line arriveerden te Rotterdam vijf Grumman „Avengers" Deze vliegtuigen vormen een deel van het aantal, dat door de V.S. onder de militaire hulpprogrammaregeling beschikbaar werd gesteld, voor de Marine Luchtvaartdienst. De vliegtuigen dienen voor de opsporing en de bestrijding van onderzeeboten. Het uitladen van de vliegtuigen. Theodore J. Broekman overleden in New Orleans NEW ORLEANS, 25 Aug. De heer Theodore J. Broekman, oud directeur van de Koninklijke Ne derlandse Stoomvaartmaatschappij in New Orleans, is gisteren in deze plaats op 60-jarige leeftijd overleden. De heer Broekman was afkom stig uit Groningen. I artikel sprake is van Indonesië, het gebied van het voormalig Ne- derlands-Indië bedoeld wordt, zo dat de souvereiniteit daarover op 27 December 1949 door het Ko ninkrijk der Nederlanden aan de Indonesische regering is overge dragen. DJAKARTA, 25 Aug. De Indonesische premier AH Sastroamidjojo heeft vandaag in een uiteenzetting ten aanzien van het regeringsprogram in het parlement mee gedeeld, dat de nieuwe radicaal-nationalistische regering geen neutrale houding zal aannemen met betrekking tot de wereldpolitiek. De premier zei, dat de samenwerking met de overige Arabisch-Aziatische staten van groot be lang is en zou bijdragen tot de handhaving van een duur zame wereldvrede. Een van de eerste stappen, die met deze landen moet worden gedaan is het zoeken naar een oplossing voor de „koloniale en semi-koloniale pro blemen". (Van onze speciale verslaggever) „Het zout heeft de bodem grondig geruïneerd, de over stroomde gebieden leveren dit jaar geen oogst meer". Dit waren de eerste alarmerende berichten in de dagen dat de watersnood Zeeland en West-Brabant teisterde. Dat was in Februari. Nu schrijven we bijna September en is het mogelijk een oordeel te vormen over de oogst opbrengst op geïnundeerde gronden. Het blijft een alge meen oordeel, want ieder stuk land verschilt van een ander stuk en er zijn veel factoren die het eindoordeel beïnvloeden. Maar over het algemeen kan gezegd worden dat de schade meevalt. Voor een groot deel is dit te darken aan het feit dat er dit jaar gesproken kan worden van een goed gerstjaar. Het goede weer in de periode van afrijping heeft daartoe veel bijgedragen. Het weer in Juli en Augustus is hiervoor zeer gunstig geweest. Dit betekent dan, dat de strop pen geringer zijn dan aanvanke lijk gedacht werd. In Juni lieten de oogst vooruitzichten zich niet zo best aar.zien. Op de drooggebleven kleigron den werden oogsten gemaakt van rond 9000 kilo per ha. Op de sterk verzilte gronden van Zee land, Flakkee en West-Brabant werden opbrengsten gemeld van 750 tot 1000 kilo. Ten Oosten van de lijn NumansworpBergen op ZoomOssendrecht, waar het water minder ernstig kon vernie len, worden de volgende cijfers als gemiddelden genoemd: 2600 tot 3000 kilo per ha. Met het vlas is het minder goed gegaan. De oogst daarvan is op deze gronden ongeveer zestig procent van het normale. Rond Zevenbergen heeft de gerst het, vergeleken met elders, het beste gedaan. Rond Steenbergen en minder te spreken. Het percentage zout in de bodem verschilde dan ook. Van de aardappels kan nog niet veel gezegd worden. Bijna 1200 ha van de 1400 ha overstroomde boomgaard in Zee land en West-Brabant moeten echter definitief worden afge schreven. Menige goede boom gaard is reeds geheel geveld en dat is een hard gelag. Binnen één tot drie jaar kan pas worden overgegaan tot herplanting in grote omvang. Dit geldt vooral voor de lichtere en minder zoute gronden. Het ligt in de lijn der verwach tingen, dat 90 pet. van de fruit kwekers hun boomgaarden zullen herstellen. Een winst zal daarbij zijn, dat dit moderne boomgaar den worden, waarbij geprofiteerd wordt van de nieuwste vindingen en studieresultaten. In dit verband mag zeker ge wezen worden op het vele goede en bekwame werk, dat de Rijks- landbouwconsulenten TOoral in gelopen maanden hebben verricht en nog verrichten. Hun normale werk kwam op de achtergrond te staan en van hun kennis van zaken werd bij het reconstructie- werk veel gevergd. Het pleit voor deze rijksdienst, dat dit vlot kon worden opgebracht en een pluim is hier welverdiend. Nieuw Vossemeer zijn de boeren Zevenbergen en Goes in de af- De rijksdienst Landbouwher- stel werkt thans in samenwer king met de handel aan een grote operatie: de aanvoer van niet minder dan ruim 200.000 ton gips, bestemd voor het rampgebied. In het komende najaar en de winter maanden zullen tachtigduizend ha verzilt bouwland met dit gips be werkt worden. Het Centraal Bureau van de Aan- en Verkoopvereniging voor de Landbouw in Rotterdam heeft de leiding van deze organisatie. In nauwelijks twee maanden moet de enorme hoeveelheid gips wor den verscheept van Duitsland, Griekenland, Zuid-Slavië, Cyprus en Marokko naar de rampgebie den. Grote ladingen zullen in Rotterdam op kleine schepen wor den overgebracht. Het volgende jaar is nóg eens zo'n hoeveelheid nodig. Een en ander vergt echter heel wat organisatie-talent en dat wordt ook opgebracht. Over het algemeen heerst er in landbouw- kringen dan ook een tevreden ge voel. Er wordt hard gewerkt en deskundig gewerkt om de schade die niet zo groot is als aanvan kelijk werd gedacht, zo snel en zo 'goed mogelijk te herstellen. Een prettige wetenschap. DE HEER G. DE CLERCQ GEOPEREERD HILVERSUM. Gistermorgen heeft in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam prof. dr. I. Boerema de aangekondigde operatie ver richt bjj de heer G. de Clerq, voor zitter van de AVRO, bij wie het linkerbeen is geamputeerd we gens storingen in de bloedvaten. De operatie, die van half acht tot kwart over tien duurde, heeft een bevredigend verloop gehad. De patiënt zal de eerste tijd ech ter geen bezoek mogen ontvangen. De premier deelde mee, dat ge streefd zal worden naar een goede verstandhouding met de buursta ten in de geest van het handvest der Ver. Naties, doch dat de acti viteit van de republiek op inter nationaal terrein niet beperkt zal blijven tot de Ver. Naties. De meest dringende kwestie op het gebied der buitenlandse poli tiek, aldus de premier, is de her ziening van de huidige betrekkin gen van Indonesië met Nederland. Deze kwestie dient zo spoedig mo gelijk geregeld te worden. Sastroamidjojo deelde mee, dat de Unie-status tussen de beide landen gewijzigd zal worden in die van normale internationale betrekkingen. De overeenkomsten, die zijn voortgevloeid uit de Ron de Tafel Conferentie van 1949 en die als ongunstig voor de repu bliek worden beschouwd, zullen herzien of geannuleerd worden. De nieuwe regering is van me ning, aldus Sastroamidjojo, dat de Nederlands-Indonesische Unie, sinds deze in December 1949 tot stand kwam, nooit goed gefunc- tionneerd heeft. „Zij heeft zelfs een tegenover gestelde uitwerking gehad, zodat er ons geen andere uitweg blijft willen wij komen tot een verbe tering van de betrekkingen tussen het Indonesische en het Neder landse volk". De premier voegde er aan toe, dat de „resten van de koloniale periode, die op economisch, finan cieel en ander gebied nog steeds te vinden zijn, zo spoedig mogelijk geliquideerd moeten worden". De premier legde er de nadruk op, dat 't geschil inzake Westelijk Nieuw Guinea nog steeds niet is geregeld. Over Nieuw-Guinea zegt de re geringsverklaring o.a., dat, gezien het feit, dat West-Irian een bij zondere kwestie vormt, zij een speciale plaats in het programma van het kabinet heeft gekregen. „De nationale claim op dat ge bied is gebaseerd op het feit, dat het gebied historisch, juridisch en politiek één is met het Indonesi sche vaderland. Sinds de procla matie van de onafhankelijkheid wordt met het gebied van de re publiek Indonesië het voormalig Nederlands-Indië bedoeld. Dit is ook in overeenstemming met het handvest van de souvereiniteits- overdracht, waar in artikel 1 wordt gezegd, dat Nederland de souvereiniteit over Indonesië vol ledig aan de Republiek Indonesia Serikat overdraagt, zonder daar aan voorwaarden te verbinden". „Het is duidelijk", aldus de rege ringsverklaring, „dat waar in dit Sinds die datum gaat het ge schil tussen beide landen niet langer over de souvereiniteit, doch nog slechts over 'iet de facto ge zag over de residentie Irian. Dit is ook tot uitdrukking ge bracht in de briefwisseling tussen beide regeringen d.d. 2 November 1949, waarin gezegd wordt: „De status quo in de residentie Irian betekent gezag van 't Nederland se Koninkrijk over de residentie Irian". Ali Sastroamidjojo herinnerde voorts aan de besprekingen over Nieuw-Guinea en aan de uiteen zetting van het Indonesische standpunt op internationaal ni veau. Hij zeide voorts: „Er is geen enkele zinsnede in welke overeenkomst ook tussen Neder land en Indonesië, welke zegt, of er op doelt, dat het de facto gezag over West-Irian verder uitge oefend mag worden door Neder land, indien de besprekingen over het gezag over dit gebied zouden mislukken". De minister-president zei ten slotte ten aanzien van Nieuw- Guinea: „De huidige nationale In donesische regering houdt strak vast aan de eis op het gebied van West-Irian. Zij stelt zich tot taak het gebied op vredige wijze tot Indonesië te doen terugkeren. Dit standpunt wordt consequent vast gelegd in de verkiezingswetten voor het parlement en de consti tuante" (waarin Irian als kies district is opgenomen. red.). Het parlement heeft beslist, dat er nog in 1953 een ambassade in Moskou moet worden geopend. Er zullen pogingen worden on dernomen om zo spoedig mogelijk „normale betrekkingen" met Ja pan aan te knopen. Bovenaan op het regeringspro gramma staat de kwestie van de binnenlandse veiligheid, aldus de premier. De nieuwe regering belooft een politiek te zullen voeren, die erop gericht is de veiligheid in het land te vergroten door .verbete ring te brengen in de huidige be trekkingen tussen de machtsappa raten", waardoor het mogelijk zal zijn krachtige maatregelen te ne men tegen de Darul Islam en de overige gewapende organisaties, requireerde de Officier van Justi tie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. F. Hollander, eisen van twee en een half en anderhalf jaar te gen twee Amsterdammers die er van beschuldigd waren een Ame rikaanse verlofganger te hebben beroofd. De zaak van de vrouw, die ook bij deze beroving was be trokken, wilde de Officier aan houden. zal Air Chief Marshall Sir Basil Edward Embry, bevelhebber van alle geallieerde luchtstrijdkrach ten in Centraal Europa, op 27 Augustus zijn eerste ambtelijke bezoek aan Nederland brengen.. heeft een Nederlandse sigaren fabriek meer dan 100 verschillen de verkeersborden op haar siga renbandjes laten drukken, ter be vordering van veilig verkeer kreeg de miniatuurstad Maduro- dam gisteren hoog bezoek uit de miniatuurstaat Liechtenstein. De broer van de regerende vorst, Prins Karl Alfred von Liechten stein, heeft er met zijn echtgenote een uur vertoefd gaat men het 60-jarig bestaan van de Aartsdiocesane Katholieke Ar beiders Beweging op 3 en 4 Octo ber centraal vieren.... Zou f 84,500 hebben verduisterd De Utrechtse recherche heeft gearresteerd een 44-jarig handels agent P. van E. te Utrecht. Deze heeft van een handelmaatschap pij te Rotterdam een grote partij meel en bloem voor de broodbe reiding onder zijn beheer. Het vermoeden bestaat, dat hij hier van een gedeelte ter waarde van f 84.500 ten eigen bate verkocht heeft. Het onderzoek wordt voort gezet. 's-GRAVENHAGE. Het Ne derlandse in- en verkoop bureau van de zuivel, het I.V..Z, zal vrij grote quanta boter en kaas naar Rusland leveren in ruil voor Rus sische tarwe. Aan roomboter zal ditmaal 2500 ton geleverd worden, aan kaas 1750 ton, beide uit de zomerpro- ductie. In de laatste jaren werd reeds 11.000 ton boter naar Rus land geleverd. die de orde en rust verstoren. „Deze illegale bewegingen moe ten worden uitgeroeid met alle doeltreffendheid, waarover het staatsapparaat beschikt", aldus de premier. De regering garandeert elk lid van een gewapende bende, dat zich overgeeft, een goede behan deling. Het tweede punt op het rege ringsprogramma, aldus de pre mier, is het houden van de eerste algemene parlementsverkiezingen. Deze zullen zo spoedig mogelijk plaats vinden, verklaarde hij, waarschijnlijk echter niet voor begin 1955. HILVERSUM De komst van Robert Schuman, die gisteren op de ontmoeting van Europese federalisten in Hilversum een rede uitsprak, is de vruc'ht van bijzonder doorzettings vermogen. De organisatoren zochten naar een Frans spreker van internationaal formaat en daohten daarbij o.a. aan de Franse oud-ministerpresident René Mayer, aan de Due de Broglie en aan Schuman. Frankrijk zuchtte toen juist onder de staking op elk gebied der telecommunicatie. Burgemeester Boot van Hilversum, initiatiefnemer en stuwkracht van „Hil versum ontvangt West-Europa", stelde daarop een auto van de gemeente ter beschikking, die met o.m. mr. C. van Rij naar Frankrijk trok. In Parijs kreeg men te horen, dat Mayer op een eilandje in de Middellandse Zee vertoefde. Via een rege- ringslijn bereikte men de marinecommandant in Toulon, die bereid bleek „even een corvet te sturen" om Mayer te halen. Het schip kwam met de oud-minister terug, die evenwel moest mededelen, dat de reisbezwaren voor hem te groot waren. De 89-jarige Due de Broglie, die men op zijn prachtige kasteel trof, achtte zich -te oud. Robert Schuman zat in Metz, deelde de Hertog mede, daar had hij een kerk geopend, die met half Frans, half Duits geld gebouwd was. De Nederlandse wagen, die versoheidene duizenden kilome ters tijdens deze jacht naar een spreker aflegde, vond de heer Schuman in Metz. En deze was, toen hij alle ervaringen hoorde, zodanig getroffen, dat hij beloofde te komen, wat hij ook gedaan heeft. Een voorrecht Aan de New Yorkse cor- respondent van de „Te legraaf" heeft de opvol ger van Clarence Hunter van de in Foreign Operations Agency veranderde M.S.A., de heer Frank C. Grismer, ver klaard, dat hij het een voor recht acht naar Den Haag te gaan, om te regelen wat op de basis van de vroegere Mar shall-hulp nog te regelen valt De medewerking van Amerika door middel nu van dit F.O.A (Bureau voor Buitenlandse Medewerking) wordt hogelijk gewaardeerd. Frank Grismer is een zakenman en vat zijn betrekking zakelijk op. Maar hij is blijkens zijn verklaringen niet wars van romantiek. Onze economie, zo verklaart hij, is gezond, de verhouding tot de autoriteiten is best en den Haag is een bevoorrechte stad! Intussen combineren wij dit alles met de verklaringen van een andere Amerikaan, Lewis Douglas. Hij is vroeger ambas sadeur in Engeland geweest en thans adviseert hij president Eisenhower. Hij heeft aan de president thans een rapport gezonden, waarin hij nogal on omwonden te kennen geeft, dat het hoog tijd wordt voor de Ver. Staten, om de voor naamste handelsbelemmerin gen op te heffen. Amerika heeft lange tijd niet anders ge daan, dan de vrije handel allerlei staketsels in de weg te leggen en dit is een beletsel voor de gezonde economische ontwikkeling en de samenwer king van de vrije wereld. Wil men te dien aanzien de zwakte en onzekerheid opheffen, dan zal Amerika „vastbesloten moeten streven naar een voor uitstrevende, krachtige en con sequente verzachting van zijn wetgeving inzake de buiten landse handel". Aldus Lewis Douglas. Wij verheugen er ons over, dat Frank Grismer zijn nieuwe functie in den Haag even zakelijk als charmant zal aanvangen, en dat hij het wo nen in den Haag een voorrecht vindt; onze vreugde zal nog groter zijn, indien Amerika ons niet langer van verschillende „voorrechten" op het gebied van de handelspolitiek laat verstoken blijven! Geen plaats Veertien dagen geleden hebben wij er op gewe zen, dat het verbod van 1944 ook de nieuwe N.E.S.B. klaarblijkelijk tot een verbo den vereniging maakt en dat zo snel mogelijk moest wor den uitgemaakt, of derhalve acties en agitaties van deze neo-n.s.b.'ers konden worden toegelaten. Kort daarop heeft de politie enige arrestaties verricht en in een uitvoerige beschouwing hebben wij in onze krant het gevaar en de omvang van de N.E.S.B. in ons land uit de doeken ge daan. Thans heeft de Justitie met de politie dieper inge grepen. De kopstukken van de N.E.S.B. zijn gearresteerd en bezwarend materiaal is in beslag genomen. Het is daar mede duidelijker geworden, dat de N.E.S.B. de naam is een voorteken! geen recht kan doen gelden op een plaats in het Nederlandse bestel. Er wordt betwijfeld, of deze or ganisatie van de heren van Tienen, Wolthuis c.s. onder de termen van het verbod van 1944 valt. De rechter, hier an ders dan in nazi-landen voor heen, onafhankelijk zal het beslissen. Maar het voordeel van de actie tegen en rondom de N.E.S.B. is, dat nog weer eens duidelijk (zoals vorige in ons blad geschiedde) de aandacht wordt gevestigd op deze stromingen, zodat criti- sche lieden gewaarschuwd zijn: zo moet het niet, want dit is het ouae hellende vlak, dat zoveel ellende over de wereld en ook over ons land gebracht heeft. Aan twee kanten blij ven wij dus waakzaam: tegen Moskou en tegen de schim van Hitier. Wij hebben dit niet van node, voor de duistere praktij ken en activiteiten van deze lieden mag hier geen plaats zijn! Ex-kerkvoogd uit Groesbeek veroordeeld De Arnhemse rechtbank heeft de Groesbeekse kweker en ex- kerkvoogd C. P. van Z. veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden met af trek van voorarrest wegens ver duisteringen ten nadele van de Nederlandse Hervormde Gemeen te te Groesbeek, van een christe lijke charitatieve instelling en van het Oranje-comité ter plaatse, die tezamen een f 60.000 beliepen. De eis was twaalf maanden gevange nisstraf, waarvan vijf voorwaar delijk.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3