125 jaar geleden stierf te Franeker Eise Eisinga RADIO SCHADUWEN Financiën en Economie boven Venetië Een planetarium van wat spijkers en touw Zoon van ivolkammer werd een internationale beroemdheid programma Scheepsberi chten WEK DE GAL IN UW LEVER OP Pronk en Bijster uit de gratie Tegoed van banken op recordhoogte Parijse trein liet weer verstek gaan Beurs Pagina 4 Woensdag 26 Augustus 1953 27 Augustus 1828. In een eenvoudige burgerwoning nabij het majestueuze stadhuis te Franeker strijdt een oude 84-jarige man met de dood. Hij, die de geheimen van het firmament ontcijferde, zal straks de geheimen kennen van wat boven de sterren is. Eise Eisinga tuurt vanuit zijn bedstee voor de laatste keer naar het firma ment, dat hij voor een vijftig jaar maakte aan het plafond van zijn woonkamer. Nog eenmaal gaan zijn gedachten door al die jaren dat hij werkte en verbeterde aan dat grootse werk, dienende de rust der mensheid en tot glorie der Schepper van het Heelal. Dan sluit de oude man zijn ogen om zich rustig neer te vleien in de armen van Hem, Die hem ontsluieren zal alles wat tijdens zijn leven niet te ontcijferen viel. Enige dagen daarna wordt zijn stoffe lijk overschot op zijn eigen verzoek begraven te Dronrijp, waar hij ook het levenslicht aanschouwde. Eise Eisinga, wie was hij en wat verrichtte hij? Geboren in 1744 te Dronriin als zoon van 'n eenvoudige wolkammer had men nooit kunnen bevroeden dat door duizenden tot in onze tiid en nog in vele nageslachten zijn naam met bewondering zou uitgespro ken worden. Vader was een eenvoudig handwerksman en Eise zou hem navolgen. Niet alleen echter in ziin vak maar ook in ziin han digheid. Vervaardigde de oude Eisinga immers niet in zijn vrije tijd verscheidene zonnewijzers, scheepjes en een kabinetorgel, waarover het gehele dorp nog sprak? In de naburige stad, Fra neker, zou Eise, de zoon, eens een Portret van Eise Eisinga, geschilderd door Willem Bartel v.d. Kooi, destijds lector aan de Franeker Academie. Het portret beeldt Eisinga aj op 82-jarige leeftijd. Het is geschilderd tijdens zijn leven. DONDERDAG 27 AUGUSTUS HILVERSUM I (402 m.) 746 kc/s. 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00— 24.00 NCRV. KRO: 7100 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.: 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. huisvr.; 9.40 Gram.; NCRV: 10.00 Gram.; 10.03 Ge wijde muz.; 10.30 Morgendienst; KRO: 11.00 V. d. zieken; 11,45 Gram.; 11.50 „Als de ziele luis tert", caus.; 12.00 Angelus; 12.03 Metropo'le ork. en solist: 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en Ka tholiek nws.: 13.20 Piano-recital; 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Gram.; 14.45 V. d. vrouw; 15.15 Gram.; 15.30 Piano-recital; 16.00 Bijbel lezing; 16.30 Vocaal jns.; 17.00 Klarikb. v. d. jeugd; 17?20 Gram.; 17.40 Voordr.; 18.00 Lichte muz.; 18.30 Gram.: 18.35 Gram.; 18.35 „Op de stelling", caus.; 18.45 Gram.; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Levensvragen van allerlei aard: 19.30 Gram.; 20.00 Radio krant; 20.20 Radio Vossenjacht; 21.15 Klan'k'b.; 21.45 Gevar. muz., 22.10 Pianorecital; 22.45 Avond- overdenking; 23.00 Nws.; 23.15 Caus.; 23.2524.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) 1007 kc/s. 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 9.00 Mor genwijding; 9.15 Koor en orgel: 9.30 V. de huisvr.; 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; 10.47 V. d. vrouw: 10.50 V. de kleuters; 11.00 Mu- ziekshow: 12.00 Lichte muz.; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Lichte mu ziek; 12.50 „Uit het bedrijfsle ven"; 13.00 Nws.: 13.15 Meded. en gram. 13.30 Amus. muz.; 14.00 Gram.; 14.30 Clavecimbel-recital: 15.00 „In de tuin miauwde een Siamese kat", hoorsp.; 15.20 „Der Graf von Luxemburg", operette (gr.): 16.05 Gram.; 17.00 V. d. jeugd: 17.30 Gram.; 17.45 Rege- ringsuitz.: J. J. v. d. Laan „Bo- Passagiersschepen Bloemfontein p 24 Dakar n Te- neriffe; ;Bonaire 24 v Plymouth n A'dam-Boskoop 24 1100 m NO Barbados; Boschfontein 24 te Ant werpen; Jagersfontein 25 te Am sterdam: Joh. v. Oldenbarnevelt 24 300 m WZW Padang; Maasdam 24 222 m OtNKp Race; Nieuw Amsterdam 25 te Southampton; Noordam 24 220 m W Landsend; Oranjefontein 25 te Durban; Oran je stad 24 180 m ZW Qouessant; Sibajak 24 te R'dam; Veendam 24 275 m ZO Kp Race: Willem Ruys pass 24 Kp Bon; Zuiderkruis pass 24 Dakar. Tankvaart Agatha 24 v Pladju; Caltex Lei den 24 v Sidon; Caltex Nederland p 24 Malta; Caltex Utrecht 26 verw. R'dam: Esso Den Haag p 24 Quessant:: Marpessa 24 v Kara chi; Metula 24 v Pladju; Mirza 24 v Pulu Sambu; Thalatta p 24 Pt Sudan. Vrachtvaart Aagtekerk p 24 Sabang; Aalsum 25 te Antw.; Alamak 25 te Ran goon- Alderamin 23 te Aden; Al- genib 25 te Rio Grande; Alioth 24 te Antw; Altair 24 v Recife; Amerskerk 24 te Honkong; Amor 24 te Malta; Amsteldiep 24 v Aden: Amstelpark 25 te Oxelo- sund; Amsteltoren 24 v Durban; Andiik 24 te Vera Cruz; Appinge- dijk 24 te New Orleans; Arends- dijk 24 te Tampa; Ariadne 24 v Cartagena: Argos 24 te Kopen hagen; Arnedijk 24 te R'dam; Bil- liton 25 te Vancouver; Dalerdijk 25 te Curacao; Delft 25 te Antw; Eemdijk 24 te Houston; Eos 25 te A'dam; Hathor 24 te Instanbul; Heemskerk 24 v Pt Said; Hersilia 24 te Antw; Hermes 25 te Laguai- ra; Indrapoera 24 te Genua; Hos 24 te Sevilla; Japara (KRL) 25 te Balikpapan; Laertes 25 te Suez; demrijkdommen in Australisch Nieuw Guinea" 18.00 Nws.; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Rep. of gram.: 18.30 Jazz-album; 19.05 Gesproken brief uit Londen; 19.10 Gram.; 19.30 Mil. ork.; 20.00 Nws: 20.05 Radio Philih. ork.; 21.10 „Het Proces Hamilton", hoorsp.; 22.40 Viool, orgel en piano; 23.00 Nws.; 23.15 Sportact.; 23.3024.00 Dansmuz. Planetarium maken, zóals men nergens anders ter wereld zou kunnen vinden. Eise besteedde tijdens zijn jeugd al zijn vrije tijd aan wiskunde. Z'n vrienden hielden van spelen, voor zover er in die tijd nog tijd was voor spel, maar Eise Eisinga hield nu eenmaal van wiskunde en iedere vrije minuut zat de jongen te cijferen. Vader Eisinga zag dit met welbehagen, omdat hij in zijn jongen zij eigen idealen verwezen lijkt zag. Van het schaarse inko- komen zonderde hij daarom enig geld af om Eise toch wat te laten leren, en eenmaal per week liep de jongen langs binnenpaden naar de stad met die lokkende Martini toren om les te nemen bij Willem Wytzes van Franeker. Daar leerde hij de eerste beginselen van re kenkunde en algebra en heel pri mitief de bolvormige driehoeks meting en de samenstelling van het zonnestelsel. Eeise werd echter een autodidact, las nimmer enig gedrukt werk over wis- of sterre- kunde, maar ontwikkelde zich zo danig in deze wetenschappen dat hij spoedig zijn meester voorbij streefde en een man werd van de wetenschap. Pietje Jacobs Spoedig zou zijn wetenschap goed van pas komen. In 1768 had Eisinga de vrouw van zijn hart gevonden en was hij getrouwd met Pietje Jacobs uit het nederige Hijlaard. Te Franeker vestigden zij zich in een eenvoudige burger woning bij het stadhuis. Hier be oefende hij het ambacht van wol kammer. Zes jaren waren zij ge huwd toen er een grote beroering ontstond in vele landen, ook in Holland. In het voorjaar van 1774 verscheen er een boekje, waarin beschreven werd hoe Jupiter, Ve nus, Mars en Mercurius, de pla neten, allen gelijktijdig zich zou den bevinden in het hemelteken Aries. Dit zou volgens de schrij ver allernoodlottigst voor de mensheid zijn. Allerwegen ver wachtte men het einde der tijden, het vergaan der wereld. Zou het jonge huwelijksgeluk van Eise en Pietje nu al ver nietigd worden? Eise Eisinga, die gewoonlijk bij het begin van ieder jaar de standplaatsen der planeten berekende, zag direct dat de con junctie der planeten helemaal niet gevaarlijk was en dat het dus grote ondeskundigheid was om hieruit iets gevaarlijks of rampza ligs te verwachten. De angst was volkomen onge grond en Eisinga, die zelf be merkte welke gevolgen de angst bij de mensen teweeg brengt, pie kerde over een middel om der gelijke angst voor de toekomst te vermijden. Hij, die intelligentie aan goedheid paarde, wilde een werktuig maken, waarop men in de toekomst te allen tijde onmid dellijk de ware stand der hemel lichamen zou kunnen zien. De idéé was edel, maar de uitwerking bracht problemen. Waar zou hij de tijd kunnen vinden om iets dergelijks te maken? Zfjn wolkammerii vroeg alle tijd en mocht Pietje, zijn vrouw, ook niet enige vrije tiid van hem ver gen? Er werd gewikt en gewogen en uiteindelijk kwamen Eise en Pietje tot een overeenstemming. Eise zou zijn idee uitwerken, maar binnen zeven jaar. Wat doet men in zeven jaar tijdens de vrije uren? En dat in de tiid van Eisinga, toen men geen achturige werkdag kende? Ver geet niet dat tijdens die zeven jaren Eisinga bovendien diver se functies in het maatschappe- Advertentie) u zult 's morgens „kiplekker' uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Gevel van het Planetarium te Franeker. lijk leven kreeg, welke nog meer van zijn vrije tijd in beslag na men: burgervaandrig, mederaad in de vroedschap en zelfs arm voogd. Eisinga bezat echter een onge kend groot doorzettingsvermogen. In 1774 begonnen met het werk, was in 1778 zijn Planetarium reeds gereed: het Planetarium van Eisinga, door bijna niemand opge merkt maar tot in onze dagen beroemd tot in alle wereldstreken. Een werk, vervaardigd met de allemrimitiefste middelen, hout, spijkers en touw plus wat rader werken. Een werk van een een voudige burgerman, die geen ho ger onderwijs genoten had, en die de loop der sterren en planeten berekende op een wijze welke tot in onze dagen grote deskundigen verrasV Ster begon te schitteren. In 1780 was er toch één, die via geruchten het werk van Eisinga vernam. Het was Prof. van Swin- den, die met twee van zijn ambt genoten Eisinga bezocht en vol verbazing was. De professor kwam spoedig nog eens Eisinga bezoe ken, schreef een groot werk over dit kunstgewrocht en berichtte vele voorname lieden in het bui tenland wat hjj in Franeker ge vonden had. In 1783 bezocht de Prins van Gallitzin Eisinga's nederige wo ning en in 1785 de hertog van Saksen-Gotha in gezelschan van de grote geleerde, Petrus Camper. Nu -rd ook Eisinga's werk meer in n omgeving bekend en de Statc.i van Friesland vereerden hem in 1784 met een zilveren voorwerp. De ster van Eisinga begon te schitteren aan het firmament, maar ieder's leven kent nu eenmaal voorspoed en tegenslag. In Fries land ontstonden in 1787 evenals in de rest van ons land burger twisten. Aan Eisinga was in dat jaar als raadslid der vroedschap bij loting de portefeuille der schutterij toevertrouwd. Toen nu de minderheid der gewestelijke statenvergadering zich te Frane ker vestigde en tot veiligheid de gewapende schutterij van Frane ker om zich heen verzamelde, was Eisinga bij de meerderheid der staten automatisch genoteerd als een „verdacht en onbetrouw baar persoon". Eise Eisinga moest vluchten. Zijn vrouw en beide zo nen moest hij in Franeker achter laten en zelf vluchtte hij naar Duitsland. Eerst in 1792 mocht hij zich weer in ons land vestigen als wol kammer in het dorp Visvliet nabij de Friese grens. Pietje, getroffen door al het leed, was reeds in 1788 overleden en begraven. Een tweede huwelijk ging Eisinga aan te Visvliet met Trijntje Sikkema. Trijntje schonk hem twee dochters In 1795 keerde hij met Trijntje naar Franeker terug. Zijn huis was echter aan een ander ver huurd. Mei 1796 betrok hij einde- liik weer zijn geliefde woning, waar zijn groots werk ondertussen 9 jaren stil had gestaan. Tijdens zijn ballingschap had Eisinga steeds maar weer gepie kerd om een groter Planetarium te maken in een grootser gebouw van aanzien. De berekeningen had hii reeds gemaakt. Ja, hij had zelfs aangeboden om dit geheel gratis te doen zo hij maar terug mocht keren naar zijn geliefd Franeker, maar tevergeefs. Nu teruggekeerd sprak hij met velen Over zijn plannen, o.a. in 1800 met de hoogleraar aan de kweekschool voor Doopsgezinden te Amsterdam G. Hesselink. Deze was enthousiast over dit plan en zocht allerwegen steun om des noods in Amsterdam Eisinga zijn plannen te laten uitvoeren. Er was een zekere heer d'Amour, die duizend gulden aanbood als bijdra ge in de onkosten. De politieke sfeer en vele veranderingen in het staatsbestuur verhinderden de volvoering der plannen. In 1808 bezocht admiraal De Winter het Planetarium en toen Eise met hem zijn plannen be sprak besloot deze Koning Lode- wijk hierover te spreken bij zijn aanstaand bezoek aan Friesland. Hij zou de Koning voorstellen om Eisinga een groot Planetarium te laten vervaardigen in de Franeker academie, 't Bezoek van de Koning ging niet door en Eisinga was een grote teleurstelling rijker. Daarbij kwam in 1809 het afsterven van zijn oudste zoon, zesdat de oude geleerde geknakt was. Koning Willem I op bezoek Na dagen van regen kwamen er dagen van zonneschijn. In 1816 werd Eise Eisinga benoemd tot Broeder der Orde van de Neder landse Leeuw. In 1818 ontving hij bezoek van Koning Willem I met Prins Frederik der Nederlanden en in 1820, in hetzelfde jaar waar in zijn monsters sajet op de ten toonstelling te Gent met een bronzen medaille bekroond wer den, bezocht hem de kroonprins. Bij Koninklijk Besluit van 28 December 1825 kocht het Rijk van Eisinga het Planetarium voor de somma van 10.000, betaalbaar in tien jaarlijkse termijnen met het genot van vrij wonen en f 200,- per jaar voor het toezicht, hetwelk vervolgens op ziin zoon Jacobus Eisinga zou overgaan on der toezicht van de hoogleraar in de Astronomie aan 's Rijks Athenaeum te Franeker. De koning schonk later het vol ledig Planetarium, huis en toebe horen, aan de stad Franeker, en zo bezit de oude Academiestad nu nog een der grootste verras singen, welke toeristen van aller lei nationaliteiten in ons kleine landje ontdekken. Wie eenmaal dat wonderbaarlijk kleine huisje te Franeker binnen getreden is en daar aan het pla fond van die indrukwekkende oude kamer Mercurius, Venus, Aarde, Mars, Juniter en Saturnus heeft zien hangen om Moeder Zon. terwijl zij precies gelijk aan het grote firmament hun loop maken in het tempo, hetwelk berekend werd door de eenvoudige Eise Eisinga; wie dat uitermate kunsti ge raderwerk van primitieve ma terialen heeft zien werken op de zolder; wie al die natuurgeheimen heeft zien ontsluieren door het levenswerk van een wolkammer zonder academische vorming, die heeft ontdekt dat groot de een- voudigen van harte zijn, dat klein de mens en groot de Schepper is. Eisinga's Planetarium trekt jaar lijks tienduizend toeristen. Een blik in het gastenboek doet namen ontdekken uit IJsland, Afrika, Amerika, Australië, uit alle lan den en windstreken. Eisinga's Planetarium, in de schaduw van het zo fraaie stadhuis te Franeker, is een object van internationale betekenis geworden, nu nog, 125 jaar na Eise's dood. de V. Koblet komt uit tegen Patterson ZüRICH Dé heer D. J. Bes- sem. directeur van het Olympisch Stadion te Amsterdam, die op het ogenblik te Ziirich vertoeft ter bijwoning van de wereldkam pioenschappen, was zo ontevreden over de prestaties van de Neder landse stayers Jan Pronk met gangmaker Bertus de Graaf en Cor Bijster met gangmaker Wier- sma, dat hij besloten heeft beide renners niet te laten deelnemen aan de revanche wedstrijden, wel ke op 1 Sept. a.s. te Amsterdam worden gehouden. Weekstaat Ned. Bank AMSTERDAM. Een van de markantste mutaties op de ver korte balans van de Nederlandse Bank is dit keer wel de voortge zette stijging van het tegoed der handelsbanken. Deze hebben hun creditsaldo bij de Centrale Bank met f 56 millioen versterkt tot f 358 min. (Zoals bekend dient de storting op de nieuwste staatsle ning per Dinsdag 1 September a.s. te geschieden, zodat de volgende weekstaat, naar men verwacht, wel weer een normaal tegoed van de banken zal aangeven). Het te goed van de schatkist daarentegen is met f 54 min verminderd tot f717 min. De bankbiljettencirculatie blijft zich op een vrij hoog niveau be wegen. In de afgelopen week is zij met f 26 min vermeerderd tot f 3.088 min. Opk de voorschotten in rekening-courant zijn enigszins gestegen. Ditmaal is wederom zowel de goud als de deviezenvoorraad ver der versterkt, zij het dat de muta ties niet zo groot zijn als de vo rige week. AMSTERDAM. Er heerste gisteravond op het Centraal Sta tion onzekerheid over de door sommige berichten aannemelijk gemaakte mogelijkheid, dat de eerste D-trein sinds het begin van de Franse staking in Amsterdam zou aankomen. Te bevoegder plaatse had men op het station een vertrektelegram van deze trein uit Parijs ontvangen. Maar toen de express uit Brus sel, die om 18.34 uur zou aanko men, een kwartier te laat langs het derde perron tot stilstand kwam, bleek, dat zich daaraan nog geen rijtuigen uit Parijs be vonden. Ook in omgekeerde richting is er voorlopig nog weinig hoop, al Na'een "gesprek, dat Kees Pelle-vermeldt het bordje bij de ver- naars met Hugo Koblet heeft ge had, besloot de Zwitser het con tract om op 1 Sept. te Amsterdam in een achtervolging over 5 km. tegen de wereldkampioen Syd Patterson uit te komen, te teke nen. trektijden der treinen op het per ron „Parijs". De treinen rijden slechts tot de Belgisch-Franse grens, een toestand, die nu al voortduurt sedert de staking ge durende de eerste week van deze maand uitbrak. Indonesië tekent internationale suikerovereenkomst De internationale suiker-confe rentie heeft op Maandag 24 Aug. de voorlopige overeenkomst voor de controle van de internationale suikermarkt bekend gemaakt. Bij de landen, die met de tekst van de overeenkomst accoord gingen waren Nederland en Indonesië. Volgens de overeenkomst mag de uitvoer van Nederland, met inbe grip van Suriname, 40.000 ton be dragen en voor Indonesië 250.000 ton. „Gondang" verlaagt het dividend Het verslag over 1952 van de N.V. rubbercultuurmaatschappij „Gondang" meldt, dat de verbete ring in de algemene veiligheids toestand in Oost-Java gehand haafd bleef. De bestrijding van de koffiediefstallen had echter nog niet voldoende effect, want een groot deel van de koffie-oogst ging wederom verloren. De im portrestricties van de regering leidden tot een pro rate verdere vermeerdering van de productie kosten. Dit werd niet gecompen seerd door een hogere opbrengst- prijs. Integendeel, de opbrengst was lager dan in 1951 als gevolg van de daling der rubberprijzen, aldus het verslag. Totaal zijn geoogst 276.245 kg rubber en 558 quintalen koffie. Het saldo winst is becijferd op f 45.157 53.419). Voorgesteld wordt een dividend van 5 procent (6 procent). Markt op lager niveau AMSTERDAM, 25 Aug. In te genstelling tot gisteren heeft dé markt vanmiddag een minder vast verloop gehad. De verrassend flauwe stemming van WalLstreet, waarvoor men geen verklaring wist te geven, miste haar invloed niet op het Damrak. Een andere reden voor de enigs zins gedeprimeerde houding van de Amsterdamse Effectenbeurs, kon men tenminste niet geven. Kon. Olie en AKU moesten de gisteren behaalde winst geheel prijsgeven. Eerstgenoemde sloot op 326%, hetgeen een verlies van 3 punten betekent, AKU daalde l'/s punt tot 170. Philips was eigenlijk de enige uitzondering op de industriemarkt. Dit fonds wist zich goed te handhaven. De ove rige industrieën waren overwe gend een kleinigheid lager. De regeringsverklaring van de minister-president van Indonesië was ter beurze nauwelijks be kend. De president bepleit op nieuw een herziening van de ver houdingen tussen Nederland en Indonesië. De Indonesische sector bleef hierdoor echter onbeïn- vloed. Delimaatschappij hand haafde zich gemakkelijk, ook de rubberafdeling bleef op peil, Zuid Preanger werd weer iets hoger geadviseerd. HVA viel echter uit de toon met een verlies van bijna 2 punten. Scheepvaartpapieren waren stil en eerder iets luier Op de beleggingsmarkt was de stemming prijshoudend. De con versielening opende weliswaar lager, maar wist zich later vrijwel geheel te herstellen. Amerikanen stil en in navolging van Wall- street aan de flauwe kant. Naar de Italiaanse film „Ombre sul Canal Grande" met Isa Pola en Antonio Centa in de hoofdrollen. Uitgebracht door Standaard Films. 3) Rechercheur Martelli, een jonge kerel met een vierkante kop en een onbewogen uitdrukking op het voor het overige sympathieke gezicht, liet zich twee dagen later op een morgen bij Daniela Pavani aandienen. Zijn com missaris had hem gezegd, dat volgens een telefonische mededeling van de jonge vrouw haar echtgenoot, doctor Carlo Pavani, werkzaam bij „Assicurazioni Generali", sinds twee dagen was verdwenen. De commissaris had heel nuchter opgemerkt „waarom er niet eerder was gebeld" en daarna Martelli opdracht gegeven eens te gaan kijken wat er aan de hand was. Martelli zat tegenover Daniela en stelde de gebruike lijke vragen. „Dus drie dagen geleden ging uw man op de gewone tijd 's morgens naar kantoor?" De jonge vrouw knikte. „Daarna heb i'k niets meer ge hoord, zelfs geen telefoontje. Hij heeft geen spoor achter gelaten". Kalmpjes vervolgde de rechercheur het verhoor, terwijl hij enkele aantekeningen maakte. „Hoe was uw verstandhouding?" „Normaal", antwoordde Daniela zonder aarzelen. „Hoe oud is uw man?" „Vijftig". „En u?" „Dertig". „Hoe lang getrouwd?" „Tien jaar, we hebben geen kinderen". Bij de volgende vraag hield Martelli zijn blik op mevr. Pavani gericht. „Had u meningsverschillen?" „We konden goed met elkaar overweg", zei Daniela zonder aarzelen. ,,Mijn man is erg eenvoudig en eerlijk". „Kan er een andere vrouw in het spel zijn „Dat is uitgesloten", was het nadrukkelijke antwoord. „Van wie hield uw man het meest.na u?" Bijna onmiddellijk kwam het antwoord, van aarzeling bij Daniela was geen sprake. „Van zijn moeder.Ik geloof, dat zij meer invloed op hem had.dan i'k". Deze zinspeling op de moederlijke invloed maakte op de rechercheur uiterlijk niet de minste indruk, maar nauwelijks een kwartier later liet hij zich aandienen bij de oude mevrouw Pavani, die hem plechtstatig in een salon ontving en door een bediende wijn liet serveren. De houding van de bejaarde dame verried wel, dat ze de inmenging van de politie overbodig achtte. „Ik ben 72verkondigde ze „en nog nooit in het water gevallen". Zij duidde hierbij op een verdienste, die in het over-waterrijke Venetië wel iets te betekenen heeft. Op de onbewogen politieman maakte deze ver klaring echter niet de minste indruk. Hij zei alleen: „Ik ook nieten vervolgde zijn vragen om wat betreft de verdwijning van doctor Pavani zoveel mogelijk ge gevens te verzamelen. „Is het niet mogelijk, dat uw zoon ergens alleen is heen gevaren? Ik vraag dat", voegde Martelli er aan toe, „omdat ik rekening houd met een ongeluk". „Mijn zoon is nooit alleen met een motorboot of met een gondel weggegaan", zei de oude dame uit de hoogte. „Ik had het hem verboden!" Even keek de rechercheur op. „En deed hij altijd wat u zei. „Ja!Mijn kinderen hebben altijd beseft, dat het geen ik zeg goed is". „Daar twijfel ik niet aan, mevrouwVeroorlooft u mij nog één vraag. Deed uw zoon aan politiek?" Bij deze vraag zag de oude mevrouw Pavani als het ware vanuit de hoogte op Martelli neer. „Sinds de democratie de kop heeft opgestoken, doet onze familie niet meer aan politiek dat is een onge schreven wet!" „Kan hij vijanden hebben gehad?" was de volgende vraag van Martelli. „Carlo kan geen vijanden hebben gehad. Hij was mijn liefste zoon". „Is het mogelijk, dat ik een gesprek voer met uw andere zoon?" Martelli keek op, toen het antwoord enige ogen blikken op zich liet wachten. „Ze zijn allen dood, helaas", zei ze tenslotte. „Is Silvestro Pavani dan geen zoon van u", informeerde Martelli rechtstreeks. De oude dame ging staan. Haar ogen vlamden, toen ze antwoordde: „Ja, maar hij hoort niet meer bij de familie". Toen toonde Martelli toch enige verbazing. „Wat zegt u? Behoort hij niet meer tot de familie?" „Twintig jaar geleden is hij getrouwd met een danse res", zei de oude dame en de klank van haar stem ver ried na zoveel tijd nog de hevigste afkeuring. „Hij is sindsdien nooit meer in huis geweesten hij' komt er niet meer in!" De rechercheur achtte het 't beste op deze familie tragedie niet in te gaan. Nuchter informeerde hijs „Wat en waar is hij nu?" „Hjj is dokterin het grote gemeenteziekenhuis". Martelli aarzelde niet om nu het derde lid van de familie Pavani te bezoeken. Hij trof het. De dokter was aanwezig en kon hem terstond te woord staan. Silvestn» was een zware man, met een snor en een kleine baard. (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4