Polen verkochten koper voor goud f 23.500.- De zivarte sporthroeders en de Voorthuizer vete Nationale zei hv A Ikmaardermeer Nederland én België bouwen 460 Hawker Hunter's 2 Ton voor kankerinstitimt Haagse koopman dupe voor UW PUZZLE van vandaag 800 Nederlanders op weg naar een nieuw vaderland Zijspan- wedstrijden Slachtoffers watersnood Nasleep van de inbraak in Wognum's veilingkantoor Inbreker reed agent omver Benoemingen Vierde eeuwfeest Gregoriana i van banken ^cordhoogte se trein liet verstek gaan Beurs Motorordonnans verongelukt Nieuwe verzorgster der Prinsessen Proef plaatjes 18-karaats V erdachten voor het gerechtshof in het Aartsbisdom itaat Ned. Bank DAM. Een van de mutaties op de ver- s van de Nederlandse keer wel de voortge- .g van het tegoed der een. Deze hebben hun bij de Centrale Bank illioen versterkt tot Zoals bekend dient de de nieuwste staatsle- nsdag 1 September a.s. en, zodat de volgende naar men verwacht, in normaal tegoed van zal aangeven). Het te- schatkist daarentegen min verminderd tot liljettencirculatie blijft vrü hoog niveau be de afgelopen week is min vermeerderd tot Ook de voorschotten -courant zijn enigszins is wederom zowel de deviezenvoorraad ver- ct, zij het dat de muta- groot zijn als de vo- DAM. Er heerste op het Centraal Sta rheid over de door jerichten aannemelijk mogelijkheid, dat de dn sinds het begin van staking in Amsterdam >men. Te bevoegder 1 men op het station ctelegram van deze irijs ontvangen, a de express uit Brus- 18.34 uur zou aanko- cwartier te laat langs perron tot stilstand ïk, dat zich daaraan ijtuigen uit Parijs be- mgekeerde richting is nog weinig hoop, al et bordje bij de ver ier treinen op het per- De treinen rijden de Belgisch-Franse toestand, die nu al sedert de staking ge- eerste week van deze rak. op lager niveau DAM, 25 Aug. In te- tot gisteren heeft de liddag een minder vast had. De verrassend nming van Wallstreet, men geen verklaring en, miste haar invloed Damrak, re reden voor de enigs- •imeerde houding van iamse Effectenbeurs, enminste niet geven. en AKU moesten de haalde winst geheel Eerstgenoemde sloot etgeen een verlies van >etekent, AKU daalde ;ot 170. Philips was enige uitzondering op imarkt. Dit fonds wist e handhaven. De ove- rieën waren overwe- cleinigheid lager, ingsverklaring van de ;sident van Indonesië ïurze nauwelijks be- president bepleit op- aerziening van de ver- tussen Nederland en De Indonesische sector loor echter onbeïn- limaatschappij hand- gemakkelijk, ook de ing bleef op peil, Zuid verd weer iets hoger HVA viel echter uit t een verlies van bijna Scheepvaartpapieren en eerder iets luier leggingsmarkt was de prijshoudend. De con- opende weliswaar wist zich later vrijwel .erstellen. Amerikanen navolging van Wall- ie flauwe kant. En deed hij altijd wat altijd beseft, dat het- iuwVeroorlooft u an politiek?" vrouw Pavani als het eer. eeft opgestoken, doet r dat is een onge- d?" was de volgende gehad. Hij was mijn ik voer met uw andere antwoord enige ogen- ;e tenslotte, n van u", informeerde >gen vlamden, toen ze t meer bij de familie", verbazing. „Wat zegt lilie?" ouwd met een danse- k van haar stem ver ste afkeuring. „Hij is eesten hij komt sste op deze familie- ïformeerde hij» emeenteziekenhuis". iet derde lid van de >f het. De dokter was woord staan. Silvestra en een kleine baard. (Wordt vervolgd) Woensdag 26 Augustus 1953 Pagina 5 Met betrekking tot de licentie- opdradht voor de bouw van een modern type straaljager aan de Nederlandse en Belgische vlieg tuigindustrie vernemen wij van offieële zijde nog het volgende: Nederland en België zullen te zamen 460 straaljagers bouwen van het type Hawker Hunter. 112 daarvan zijn bestemd voor de Verenigde Staten, die deze vlieg tuigen op grond van de regeling voor de z.g.n. Off Shore-procure ments willen verstrekken, aan die luchtmachten van West-Eu ropa, welke zij daarvoor in aan merking achten te komen. De 348 andere jagers zullen worden vervaardigd in opdracht van de regeringen van Nederland en België, 156 voor de Neder landse en 192 voor de Belgische luchtmacht. Met uitzondering van de motoren, de onderstellen en een deel der vleugels, zullen de vliegtuigen in Nederland worden gefabriceerd en voor wat het Ne derlandse aandeel in de productie betreft, ook worden gemonteerd. België assembleert de toestellen voor zijn eigen luchtmacht. De productie in Nederland geschiedt in nauwe samenwerking tussen Fokker, Aviolanda en de Schelde. Fokker treedt daarbij op als hoofdaanneemster en verzorgt in die functie bv. de inkoop van de materialen. Deze onderneming verzorgt de eindmontage en het invliegen der jagers, terwijl zij tevens alle rompmiddenstukken voor de 460 Hunters vervaardigt, evenals de vleugelonderdelen, voor zover deze door de Neder landse industrie worden gemaakt. Aviolanda heeft de fabricage der rompvoorstukken als haar aandeel en onder anderen de sa- menbouw der in Nederland te vervaardigen vleugels. De Schel de is o.a. belast met het maken van alle rompstaartstukken. BREDA. Op de Nassausingel te Breda is de motorordonnans van de Koninklijke Marechaussee, de 'U-jarige A. van Beusekom vf gelukt toen hij tegen een hei!, tegemoet komende autobus uit Deventer reed, die werklieden vervoerde naar Zeeland. De jon geman wilde een voor hem uit rijdende vrachtauto inhalen. Tij dens het passeren van deze auto heeft hij waarschijnlijk geremd om een botsing te voorkomen met de van de andere kant komende autobus. Bij het remmen, is de motor geslipt. De achterzijde van de motor sloeg tegen de autobus. Het slachtoffer werd ogenblikke lijk naar het ziekenhuis vervoerd en bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. AMSTERDAM, 25 Aug. „Het Koningin Wilhelminafonds" heeft f 200.000 ter beschikking gesteld van het „Nederlandsch Kanker instituut" te Amsterdam voor de uitbreiding van werkruimte. Met dit bedrag zal een laatste uitbrei dingsmogelijkheid op de zolder van het Anthonie van Leeuwen hoekhuis worden benut. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER ALKMAAR. J. S. B. te De Beemster wegens het veroorza ken van een verkeersongeval door het verzuimen van tijdig richting aangeven: f 40 of 20 dagen plus toewijzing van de ci viele vordering. A. D. S. te Bar- singerhorn, verkeersongeval door het riiden onder invloed van sterke drank: f200 of 40 dagen. S. K. te Alkmaar, steunfraude, 7 maanden voorwaardelijk met on der toezicht-stelling en vijf maanden onvoorwaardelijk met aftrek. J. H. te Wervershoof. ver duistering, vrijspraak. De samenwerkende fabrieken hebben alle gewenste maatrege len genomen voor de snelle uit voering van dit ambitieuze pro ductieprogramma. Om de lucht machten van Nederland en België in de gelegenheid te stellen er varing op te doen met de nieuwe toestellen en om zo spoedig met de vervanging van de Gloster Meteors te kunnen beginnen, zul len de eerste te leveren toestel len in grotere onderdelen van de Hawker-fabrieken worden betrok ken. De Hawker Hunter behoort tot de modernste jagertypes van het ogenblik. Het door de Nederland se regering met de Hawkerfabrie- ken afgesloten licentiecontract houdt in, dat de industrie voort durend en onverwijld in kennis wordt gesteld van de verbeterin gen in het Huntertype, zodat de industrie de vliegtuigen geduren de de productie steeds in de mo dernste uitvoering kan leveren. AMSTERDAM. Mejuffrouw E. F. Mees, hist, dr., die in 1952 tijdelijk werd aangesteld als ver zorgster van de prinsessen, zal in September haar functie verlaten, om haar vroegere werkzaamheden aan het secretariaat van dr. Albert Schweitzer in de Elsas te hervat ten. In haar plaats zal, eveneens tijdelijk, worden benoemd mejuf frouw A. A. Broers te Amster dam. Mej. Broers is vele jaren werkzaam geweest als onderwij zeres aan de Frans-Nederlandse „Julianaschool" te Clarens-Mon- treux in Zwiserland. Na de oorlog was zij werkzaam op een van de tijdelijke afdelingen van de Ne- derlandsche Bank N.V. Naar mejuffrouw Broers mee deelde, geldt haar benoeming uit sluitend de verzorging van de prinsessen Beatrix en Irene. DEN HAAG, 25 Augustus De Pool Leib Feldmami, lid van een grote internationale oplichtersbende, die reeds enkele jaren in Europa opereert, heeft gisteren een Haagse koopman voor een bedrag van 23.500,op gelicht. Op buitengewoon listige wijze „verkocht" de Pool aan de koopman C. H. een partij gouden plaatjes, die bij nader onderzoek van koper bleken te zijn. e Feldmann vervoegde zich giste ren aan de woning van de koop man C. H. en stelde zich voor als Friedmann. Een tweede man, die hem vergezelde, stelde zich voor als Walther. Beide mannen ver klaarden te zijn gestuurd door een goede kennis van H. Ze spra ken slecht Duits met een zwaar accent en H. vermoedde, dat hij met Polen te doen had. Ze vertel den, dat ze een klein vaartuig wilden kopen om dat in de vaart op Israël te brengen. Ze gaven echter voor, geen geld te hebben om de koop te financieren. Wel beschikten ze volgens hun zeg gen over een voldoende voorraad goud en diamanten. De oplichters toonden de koopman vijf plaatjes goud, waarvan ze zeiden veertien en een halve kilo te bezitten. H. zag wel wat in een goudtransactie en wilde de lieden van dienst zijn door de voorraad goud en even tueel de diamanten te kopen, met welk geld ze dan het vaartuig zouden betalen. De koopman ging met de plaatjes naar een juwelier en liet ze daar onderzoeken. Het bleek 18 karaats goud te zijn. 14'/! kilo. De koopman heeft toen bij een bankrelatie f 23.500.opgenomen. De overdracht van goud en geld vond gisteren, nog op dezelfde Damwijk mag doorreizen naar Nieuw-Guinea DJAKARTA, 25 Aug. (P.I.-Ane- ta). De Nederlandse politie- inspecteur V. H. Damwijk, die op 13 Augustus in Makassar op door reis naar Nieuw-Guinea werd aangehouden, is thans toegestaan zijn reis voort te zetten. Zoals gemeld was hij in het be zit van documenten, die waarde vol geacht werden voor het Indo nesische leger. VOORTHUIZEN, 25 Aug. Het anders zo rustige dorpje Voorthuizen op de Veluwe was dezer dagen in rep en roer. Geen wonder, een elftal neger studenten uit' Zuid-Afrika zou, ter gelegenheid van de Flora- lia-feesten, een voetbalwed strijd tegen het plaatselijke V.V.O.P. komen spelen. Eerst had de feestcommissie „De Kievieten" en „V.V.O.P." beide uit Voorthuizen, tegen elkaar willen laten spelen, maar dat bleek onmogelijk. Ge durende vele jaren leefden ge noemde verenigingen reeds op voet van oorlog met elkaar. Van een gezamenlijke wed strijd kon geen sprake zijn, ook niet bij het feest, dat men toch wel samen zou vieren. Men had nog nooit tegen el kaar gevoetbald, dus kon dat nu ook niet gebeuren. Toen zon het Floralia-comité op iets anders. Enkele dagen later had men een oplossing gevonden. Met veel ophef werd bekend ge maakt, dat men erin geslaagd was een Zuid-Afrikaans team van neger-studenten, dat met vacantie in ons land verbleef, te engageren voor een wed strijd tegen V.V.O.P. Dit viel in goede aarde. Elke ruzie werd vergeten en ieder toog aan het werk om de zwar te sportbroeders een hartelijke ontvangst te bereiden. Des avonds wachtte men de Afri kaners bij 'het station op. De gastheren kwamen in hun Zon dagse plunje het muziekcorps blies wat het blazen kon en in een file mooie auto's werden de zwarte studenten binnen gehaald, toegejuicht door het talrijke publiek. Plotseling verbleekte het V.V.O.P.-bestuur. Bij het uit stappen deed men namelijk de ontstellende ontdekking, dat niet negers uit Afrika, maar het Paard van Troye binnen de vesting was gehaald. Achter het glimmend zwart bleken de glunderende gezichten van de Kievieten te schuilen, die dit spelletje samen met het Flora- lia-bestuur op touw hadden gezet. De gastheren waren eerst fu rieus. Van spelen kon niets ko men, beslisten zij. Alle toe spraken vielen in het water en de wedstrijd zou een ontijdig einde hebben gevonden, wan neer het publiek zich niet met de zaak had bemoeid. Langs het lijntje werd namelijk har telijk om de grap gelachen, hoewel men zich bij de neus voelde genomen. Tegen wil en dank moest de wedstrijd toch doorgang vinden. En wat nog nooit gebeurd was. vond nu plaats. Beide plaatselijke clubs voetbalden tegen elkaar. Bepaald vriend schappelijk was de wedstrijd niet, maar het spel kon zich toch ongehinderd ontplooien. Maar of van Floralia de vic torie is 'begonnen, en de strijd bijl voor goed is begraven.... dag dus, plaats. H. kreeg de 141/2 kilo goudplaatjes, verminderd met de plaatjes, die hij al in zijn be zit had. De goudvoorraad bracht hij naar een juwelier, die hem voorzichtig aan het verstand bracht, dat de gehele voorraad, behalve de vijf plaatjes ter waar de van f 2.75 per plaatje, slechts uit koper bestond. De beide lieden zijn niet meer terug geweest voor de diamanten. Genoemde Friedmann staat bij de politie bekend als Leid Feld mann, geboren op 1 Mei 1903 te Minsk-Mosaweck in Polen. Deze Feldmann heeft een ongebreidelde fantasie als het op verzinnen van namen aankomt. Want hij heeft zich in de loop van de jaren reeds als Blaufarb, Legg, Blofard, Lei- ber en Rooselt uitgegeven. Geslaagd SLOOTDORP. De heer J. A. M. v. Door, onderwijzer aan de Pius X school alhier, slaagde een dezer dagen voor de hoofd- acte A en B. Nr. 234 HORIZONTAAL: (Fr.) 1. pers. vnw. 3. voegwoord 5. vogel 7. jongensnaam 8. bloem 9. gestampte aardappel 11. festijn 14. soort papegaai 15. sprookjesfiguur 16. wandversiering 17. roofdiêr 18. Europeaan 19. ontkenning 20. lof 21. speelgoed 22. cel 23. meisjesnaam 24. voorzetsel 26. insect 27. behoeftig 30. plaats in Flopida 32. .onzin 34. platte steen 35. zangnoot 36. soort schip 37. deel van de bijbel 39, voorzetsel VERTICAAL: 2. gril -3' 3. plaats op de Veluwe 4. soort servies 5. maalinstrument 6. grote bijl (Eng.) 7. bergruimte 9. familielid 10. oude havenplaats aan de Adriatische zee 12. kuis, zedig 13. toets alleen (muz.) 24. maanstand 25. bekende opera 28. gewas 29. pers. vnw. 31. soort onderwijs 33. zangstem OPLOSSING KRUISWOORD RAADSEL 233. Horizontaal: 1. rook; 5. deel; 9. oeral; 11. aorta; 12. ev; 13. tabak; 15. ta: 16. tej 17. sar; 18. en; 19. reet; 22. daar; 25. pd; 26. rd; 27. heet; 29. peen; 31. ea; 32. eva; 34. el; 36. rm; 37. plank; 39. te; 40. gelag; 42. delen; 44. eren; 45 ella. Verticaal: 1. roet; 2. oever; 3. or; 4. kat; 5. dok; 6. er; 7. etter; 8. laan; 10.. last; 11. aard; 14. ba; 20. epe; 21. ede; 23. are; 24. ade; 27. hamer; 28. telg; 29. pand; 30. netel; 31 erge; 33. va; 35. lena; 37. pan: 38. kee; 41. Ie; 43. 11. ROTTERDAM; Bijna 800 Ne derlanders, vrijwel allen jonge mannen en vrouwen, zijn gister middag met het s.s. „Waterman" welk schip eigendom van de Ne derlandse regering en in beheer bij de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd N.V. is, naar een nieuw vaderland vertrokken. Via Curacao en het Panama kanaal reizen de emigranten naar Nieuw-Zeeland, waar zij op 27 September a.s. worden verwacht. Het Rijk heeft bij deze reis aarv ongeveer 70 procent der jeugdige emigranten, onder wie vele ver loofde paren, subsidie gegeven. De jongste passagier is een maand oud, de oudste 76 jaar, een Deen, die reeds vele jaren in Nieuw-Zeeland heeft gewoond en nog eens zijn geboorteland wilde terugzien. Er is weer een bonte schake ring van beroepen op de beroe- penlijst vermeld: er zijn 146 hul pen in de huishouding en 24 ver pleegsters aan boord, er is een jachtbouwer uit Leiden, een scheepsbeschieter uit Krimpen aan de IJssel, een pikeur uit den Haag, een helmplanter uit Sche- OLYMPISCHE SPELEN 1960 WENEN, 25 Aug. In e en te Wenen gehouden persconferen tie deelde Avery Brundage, pre sident van het I.O.C., mede dat tot nu toe 17 steden zich candi- daat hebben gesteld voor de Olympische Zomerspelen van 1960, waarbij Boedapest, Rome, Brussel, New York, Chicago, San Francisco, Los Angeles, Detroit, Buenos Aires en Tokio. De pre sident van het I.O.C. meende dat, aangezien de spelen van 1956 in Melbourne worden gehouden, die van 1960 waarschijnlijk in een Europese st'ad zullen plaatsvin den. Gevraagd naar de kansen van Boedapest verklaarde hij dat het nieuwe stadion in de Hon gaarse hoofdstad, na in enkele opzichten verbeterd te zijn, ge heel aan de Olympische vereis ten zouden voldoen, en dat de Hongaren, gezien hun grote pres taties op sportgebied, volkomen gerechtigd waren hun candida- tuur voor spelen in de naaste toekomst te stellen. De beslissing zal echter pas vallen op het in 1955 te Parijs te houden congres van het I.O.C. Wat de winterspelen van 1960 aangaat zeide Brundage dat, al hoewel ook Garmisch-Partenkir- cben, Davos en St. Moritz zich candidaat hebben (gesteld, het I.O.C. ze liever aan Inssbruck zou gunnen omdat het een stad prefereert waar de winterspelen ,ot nu toe niet zijn georganiseerd. veningen, een molenaar uit Her- veld, een badmeester uit Dokkum, een lerares-mode-tekenen uit Haarlem, een maatschappelijk werkster uit Rijswijk en een zan- geres-romanciere uit Amsterdam. De laatste, mevrouw F. Bud- dingh, gaat haar dochter opzoeken en hoopt daarbij tevens in Nieuw- Zeeland haar beroep te kunnen blijven uitoefenen. Zij hoopt met de radio-omroep van dit land een contract te kunnen afsluiten. De geestelijke verzorging aan boord is in handen van pater A. M. .Kropman, die in Nieuw Zee land zal blijven en ds G. Smeenk uit Almelo, die met de „Water man" naar Nederland zal terug keren. bij Alkmaarse motorraces ALKMAAR Op de laatste kermiszondag worden te Alk maar de traditionele kermis,mo- torraces gehouden. Alcmaria V.V.V. is er in geslaagd een uit stekend programma samen te stellen. In de afd. Senioren hebben 24 renners ingeschreven, w.o. de verschillende bekende cracks als Piet van Aartsen, Cor Bijman, Henk Verhoof, Tonny Kroeze, G. v. Dijk, van Hemelrijk, BissOhops, v. d. Vreugde, de ge-br Roesten burg, Henk Dammers e.a. Allen berijden in de 500 c.c. klassen de Jap, zoals ook de Junioren; slechts P. Verbrugge uit Ouder Amstel komt in de Junioren 500 cc. met een Rudge uit, terwijl in de wedstrijd met zijspan een vier tal rijders heeft ingeschreven, waarvan Co Boef, Henk Dammers en B. Hommel met de Jap en G. Kuitert met Triumph. Er staan twintig wedstrijden op het programma, waarvan er •acht gelden voor de finale van 'het Langebaankampioenschap K.N.M.V.—'53. In deze laatste wedstrijden zal 'het wellicht gaan tussen Cor Bij man en Piet van Aartsen, die beide in prima conditie zijn. Er staan drie wedstrijden met zijspan op het programma. Van de twintig Junioren, die ingeschreven hebben, noemen wij Bobby Kroon, Jan van Duin uit Limmen, de gebr. Verbrugge uit Ouder Amstel, H. Schollaardt uit Tegelen, W. van Rossum uit U- trecht. W. Hermary uit Zaandam, J. Haye Jr. en G. Schuurman uit Amsterdam, P. Kaag uit Hoorn en G. Muts uit Hilversum. De Alkmaarse sintelbaan is naar ons werd medegedeeld, in prima conditie, zodat de motor- sportliefheb'bers een interessante sportmiddag te wachten staat. „NOU, VOORUIT DAN MAAR Het emigrantenschip „Water man" zou gisteren vertrek ken toen opeens een 19-jarige emigrant met al zijn bagage van het schip af de kade op liep. Tegen de douaneambtena ren zei hij: „Ik heb een inzin king. Ik ga niet mee...." En de jongeman hield voet bij stuk. Met een zoet lijntje trachtten de omstanders de ontmoedigde jongeman weer aan boord te „praten". De jongen werd er verlegen van en keek hulpeloos rond. Toen zei hij opeens: „Nou, vooruit, dan ga ik maar Onder luid gejuich werd hij daarna aan boord gebracht. 's-GRAVENHAGE, 25 Aug. Lijst van slachtoffers van de wa tersnood, gedateerd op 25 Augus tus. NIEUWERKERK Den Haan, Pieter Anthonie, geb. 20.1.1906 te Dreischor, 1 aatste adres: Molenstraat 136. Timmerman, Cornelia Adriana, geb. 10.7.1952 te Nieuwerkerk, laatste adres: Weststraat 41. OUWERKERK Van der Bijl, Lena, geb. 24.5. 1923 t.e Bruinisse, laatste adres: no. 212. Pannekoek-Kuijper, Adriana Pie- ternella, geb. 19.11.1902 te Ouwer- kerk, laatste adres: no. 99. De procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven, heeft gisteren middag tegen de oudste verdachte in de zaak van de mislukte force ring van de kluis in het veiling gebouw van de coöperatieve marktvereniging „De Volharding" te Wognum. in Augustus 1952, de 22-jarige Amsterdammer W. A., drie jaar gevangenisstraf met af trek van de preventieve hechte nis geëist. De jongeman, die reeds een jaar preventief heeft gezeten, was op 19 December van het vo rig jaar door de rechtbank te Alkmaar veroordeeld tot drie jaar. De rechtbank had hem vrij gesproken van de poging tot dief stal in het veilinggebouw, maar veroordeeld voor het tezamen met zijn broer wegnemen van een snijbrander en een zuurstof- en acytyleencylinder, waarmede ge poogd was de kluisdeur open te branden. Tijdens de eerste behan deling voor het Hof in Februari j.l. had de verdachte ontkend, doch gisteren gaf hij toe de goe deren van een zandzuiger, die bij Landsmeer in het Noordhollands Kanaal lag, te 'hébben weggeno men. De procureur-generaal eiste te- gén zijn broer, de 20-jarige lom pensorteerder P. A., die zowel voor de diefstal van de snijbran der en de cylinders, als de poging tot diefstal in „De Volharding" in eerste instantie tot drie jaar was veroordeeld, aanvankelijk ook ontkend had, doch ter zitting eveneens bekende, dezelfde straf. De raadsman mr.J. Oranje, ALKMAAR De uitslagen van de derde dag van de Natio nale zeilwedstrijden op het Alk- maardermeer luidden: 12 m2 klasse a.: 1. Aeolus 2 van A. Visser (Nieuwe Diep); 2. Mustang van Jac. Kraan (Braas- semermeer); 3. Piasjager van B. Verhagen (Aegir). 12 m2 klasse b.: 1. Oelewapper van J. H. Koelmans (Schinkel); 2. Whirl-wind van J. W. van Er ven Dorens (Loosdreoht); 3. Bal der van H. Nusterd (De Door drijvers). Vrii'heidsfclasse: 1. Speed van C. de Haas Jr. (Utrecht): 2. No- reg van T. Amons (Z.Z.V.); 3. Sail ho van H.' de Jong (Z.Z.V.). Valkenklasse a: 1. Ambition van P. C. Eveleens (Aalsmeer); 2. Pierette van W. Pierrot (Vinke- veen)- 3. Bufra van P. van Bu ren (De Sohie). Regemboogklasse: 1. Algri van J. Alberda (Sneeik): 2. Annemarie van L. de Wit (Z.Z.V.). Draken,klasse: 1. Chimere van A. J. Duykers (Nieuwe Meer); 2. Windekind van S. Bakker (Het IJ); 3. Norremeer van J. C. P. Hofkes (K.N.Z.enR.V.). Olympiajollen a.: 1. Flossie van H. Lesage (De Schinkel); 2. Dy namite van H. Sleeswijlk (Loos- dredht); 3. Caldonia van H. van Heuveln (Aalsmeer). -16 m2 Eenheidsklasse a.: 1. Ar- igus 2 van Jac. Swart (Z.O.); 2. El Primero van K. de Jong (H.Z.V.); 3. Toetoe Ben Hillie Eis: 1 jaar en 9 maanden AMSTERDAM - Tegen een ver dachte, die ondanks alle voor hem bezwarende getuigenverklaringen hardnekkig bleef ontkennen, heeft de officier van justitie bii de Am sterdamse rechtbank gisteren een jaar en negen maanden zonder af trek van voorarrest geëist. Hij is de 23-jarige Amsterdamse kantoorbediende H. Chr. van B. en moest terechtstaan wegens een po ging een agent van politie om het leven te brengen door deze met_ 'n auto omver te rijden. Bovendien was hem diefstal van ruim f 430, ten laste gelegd. In de regenachtige nacht van 23 op 24 Juni trachtte de 26-jarige Naard„nse agent van politie C. J. H. Stallman een hem verdacht voorkomende Buick aan te hou den. De bestuurder drukte echter het gaspedaal in en kwam met volle vaart op hem inrijden. De agent werd geraakt en liep zulke ernstige verwondingen op. dat hij ook thans nog rust moet houden. Het onderzoek leidde naar een verhuurder van auto's in de hoofdstad. Deze deelde mede, dat verdachte met 2 kameraden de wagen daags tevoren had gehuurd. Hoewel verdachte vc„r de poli tie aanvankelijk voor een groot deel bekende, trok hij enkele we ken later alles in en bewaarde, dat een zekere Toon die avond met hem en de twee andere vrien den was uitgeweest. Niet hij, ver dachte, was met een der andere jongens naar Naarden gereden, doch deze Toon. De bedoeling was „een kraakje te zetten" in de Aris- tos deurenfabriek. Een hoteleigenaar uit Amster dam, deed daags na het gebeurde in Naarden. bovendien aangifte dat verdachte zich f 430,had toegeëigend. Twee van zijn vrienden werden als getuigen gehoord. Geen van beiden had ooit van Toon gehoerd. „Ze willen me er in draaien", zei verdachte als verklaring. „Waarom zouden ze dat willen?" vroeg de president. „Hebt U ruzie met ze gehad?" „Nee", zei verdachte aarzelend. „Maar misschien krijg ik nog eens ruzie met hen", ging de ver dachte tot hilariteit van de publie ke tribune veelbetekenend voort. De officier zeide geen woord te geloven van het verhaal over Toon, die hij „het mannetje in de maan" noemde. Hij eiste een jaar en negen maanden. van Th. Paulsen (Het Witte Huis). Pampusklasse: 1. Wervelwind van G. Bieschot (De Kaag). 12-voetsjollen a.: 1. Tecumseh van E. J. Holtrop (H.J.C.); 2. Cormoran van G. de Vries LentsCh (Braassemermeer); 3. Keesje de Duivel van O. J. Boom (A.R.Z.V.). 12 voetsjollen b.: 1. Moby Dick van mej. C. Brinkman (H.J.C.); 2. Prinses Margriet van R. Steensma (H.J.C.): 3. Mowgli van J. R. Carp (H.J.G.). Jeugöklasse: 1. Belly van Jac. Aïbers (Aegir); 2. Snuiver van S. W. Korver (De Schinkel). De uitslagen van de vierde en laatste dag luiden: 12 m2 klasse a.: 1. Aeolus van A. Visser (Nieuwe Diep) (Hoofd prijs); 2. Hurricane van B. Kraan Jr. (Braassemermeer); 3. Pias jager van B. Verhagen (Aegir). 12 m2 klasse b.: 1. Oelewapper van J. H. Koelemans (Schinkel); 2. Whirlwind van J. van Er ven Dorens (Loosdreoht). Vrijheidsklasse: 1. Noreg van T. Amons (Z.Z.V.) (Hoofdprijs); 2. Gilla van H. W. A. Frowein (Loosdreoht); 3. Speed van C. de Haas Jr. (Utrecht). Valkenklasse a.: 1. Piraat van J. Keizer (A.R. jZ.V.); 2. 't Spul van H. Kirke- nier (A.R.Z.V.) (Hoofdprijs); 3. Annemarie van C. Groot (Aals meer). Regenboogklasse: 1. Annemarie van L. de Wit (Z.Z.V.) (Hoofd prijs); 2. Woelwater van C. Wa- ligJ Z.Z.V.). Drakenklasse: 1. Thalatta van A. E. Dudok van Heel (KNZRV); 2. De Bezem van J. Boom (A.R.Z.V.); 3. Norremeer van J. C. P. Hofkens (K.NZ.R.V.) (Hoofdprijs) 16 m2 Eenheidsklasse: 1. Argus 2 van Jac. Swart (Z.O.) (Hoofd prijs); 2. Akidi van J. v. d. Horst (Amsterdam); 3. Stormmeeuw van A. W. Endstra (H.N.D.). Pampusklasse: 1. Wervelwind van G. Biesot (De Kaag) 12 voetsjollen a.: 1. Cormoran van G. de Vries Lentsoh (Braas semermeer) (Hoofdprijs); 2. Tu reluur van P. de Lange (Loos- dredht). 12 voetsjollen b.: 1. Net an van J. H. Engel (Z.Z.V.); 2. Prinses Margriet van R. Steensma (HJC). Jeugd'klasse: 1. Dukeloentje van H. F. Rymenam (De Kaag). GELD VAN ZIJN OUDERS GESTOLEN ROTTERDAM, 25 Aug. De arrondissementsrechtbank te Rot terdam heeft hedenochtend een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering gevor derd tegen de 24-jarige kantoor bediende W. W. uit Rotterdam, die, zoals deze ter zitting beken de, van zijn ouders geld had weg genomen. Verdachte had uit een kast in het huis van, zijn ouders drie bankbiljetten van f 100.en een spaarbankboekje waarop f 22.- was gestort weggenomen. verzocht het Hof zijn cliënt een voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering op te leggen. Het Hof zal op 8 Septem ber a.s. arrest wijzen. AANBESTEDING BEJAARDENCOMPLEX ALKMAAR ALKMAAR. Gistermorgen werd ten stadhuize aanbesteed het bouwen van een verzorgings huis en 76 woningen voor bejaar den met drie gemeenschappelij ke schuren, een transformator huisje en bijkomende werken aan de Westerweg te Alkmaar. Er werd ingeschreven voor twee percelen en voor massa. Ingeko men waren 16 biljetten. Inge schreven was ?ls volgt: D. Ent te De Rijp, massa f 936.000, perc. a f 654.5Ö0, perc. b f281.500; P. Buis, Oudorp f 928.800, f 643.000, f285.800; G. A. Boekei te Oude Niedorp f 921.300, f 675.150, f 246.150; fa. v. d. Putten te Haar lem f907.000, f620.430, f277,650; fa. J. Boekei te Alkmaar f 901.000, f 655.000, f246.000; K. Koopman te Nieuwe Niedorp f 891.000, f641.000, f250.000; De Haan en Reek te Alkmaar f 867.000. f557.000, f310.000: fa. De Vries te Purmerend f 865.500, f 640.500, f225.000; fa. C. de Geus te Broek op Langendijk f 862.600, f 609.000, f253.600; J. Kronenburg te Hei- loo f849.750, f603.250, f246.500; J. Faus te Nieuwe Niedorp f849.362, f604.039, f245.323; J. A. de Koning te Spanbroek f844.600, f593.500, f251.100; P. Kops te Heiloo f 823.000, f 578.000, f245.000; Gebr. Tromp te Castri- cum f810.000. f580.000, f230.000: Jac. Tromp te Alkmaar f 795.000, f543.117, f251.883; A. en J. Kroon, Bergen f761.400, f 516.900, f244.500. De gunning werd aan gehouden. Aantal padvinders ruim 5,5 millioen Er zijn op het ogenblik 5.561.993 padvinders over de gehele wereld een toeneming van ongeveer 402.000 in de afgelopen twee jaar, aldus heeft de Boy Scouts Associa tion te Londen medegedeeld. Dit is het hoogste aantal dat ooit is bereikt. De Association heeft ook medegedeeld dat de volgende Jamboree de achtste in 1955 in Canada zal worden gehouden. De Gouden Jubileum Jamboree zal in 1957 in Groot Brittannië worden gehouden. CORNED BEEF NAAR GRIEKENLAND f 82.497.97 ontvangen 's-GRAVENHAGE, 25 Aug. Het Nederlandse Rode Kruis heeft 10.000 blikjes corned beef aange kocht ten behoeve van de slacht offers van de aardbevingsramp op de Griekse eilanden in de Ioni sche Zee. De blikjes zullen zo spoedig mogelijk naar Grieken land worden gezonden. Zoals bekend zond het Rode Kruis reeds eerder o.m. 3000 de kens en voor f 20.000 antibiotica naar Griekenland. Op gironummer 777 ten name van het hoofdbestuur van het „Nederlandsche Roode Kruis" on der vermelding „hulpverlening Griekenland" is tot gisteravond een bedrag ontvangen van f 82.497,97. Vier nieuwe parochies UTRECHT. De Aartsbisschop- Coadjutor van Utrecht heeft met ingang van 28 Augustus a.s. be noemd tot kapelaan te Almelo (H. Jozef) de Weleerwaarde heer C. J M. Rond en tot kapelaan te Heino de Weleerwaarde heer C. Tl~ Verwey (neom.). Voorts werden met ingang van 4 September a.s. benoemd tot pas toor te Beek bij Didam de Wel eerwaarde heer J. A. M. Walra ven en belast met het treffen van voorbereidende maatregelen tot oprichting van een nieuwe paro chie te Arnhem Zuid de Weleer waarde heer H. P. J Raken, te Laren (N.H.), de Weleerwaarde heer G. J. Platvoet; te Haren de Zeereerw. heer J. J. M. Schmand en te Haaksbergen de Weleer waarde heer M. A. Dijkman. Varkensmarkt Leiden LEIDEN, 25 Aug. Aange voerd 371 vette varkens Prijzen: zware 198—203, lichte 188—190, zeugen 172181. De handel was goed. ROME Van 14 tot 20 Octo ber wordt het vierde eeuwfeest gevierd van de stichting der Gre goriaanse Universiteit te Rome. Het voornaamste instituut voor hoger onderwijs aan de Katho lieke geestelijkheid. Naar ver wachting zullen meer dan drie duizend vooraanstaande Katho lieken uit alle wereldstreken aan deze viering deelnemen. Van 14 tot 17 October wordt gecongres- seerd. Meer dan vierhonderd acade mici uit vele landen, o.a. Neder land. zullen deelnemen aan de bespreking van theologische, phi- losophische en rechtskwesties. De slotbijeenkomst op 20 October zal waarschijnlijk door Z.H. de Paus worden bijgewoond. De Gregoriana is in 1551 ge sticht door de Heilige Ignatius van Loyola, en de Heilige Fran- ciscus Borgia. Een jaar later werd zij door Paus Julius de Derde I officieel als universiteit erkend. Pas dertig jaar later echter, on der Paus Gregorius de Dertiende, werd zij een van de hoofdcentra van Katholieke wetenschapsbe- jefening. Het grote gebouw, be kend als „Romeins College" werd loor deze Paus gebouwd. Nadat de Orde der Jezuïeten in 1773 formeel was opgeheven, werd het college .seminarie voor de seculiere geestelijkheid. In 1824 kregen de teruggekeerde Je- zuieten wederom het beheer in handen totdat, zij in 1870 door de aanhangers van Koning Victor Emmanuel opnieuw opzij werden gezet. In 1930 werd de universi teit, welke thans nog steeds door de Jezuieten wordt beheerd, on dergebracht in het tegenwoordige vebouw in het centrum van Rome. De Gregoriana heeft faculteiten voor theologie kerkelijk recht, philosophie, kerkelijke geschiede nis en missiolo.gie.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5