Het begrotingstekort zal aanzienlijk zijn INDIA EEN PROBLEEM Leo van Aerde zegt niets.. Wereldraad van Kerken komt opnieuw bijeen Verbetering en splitsing van woningen Dagblad voor Alkmaar en omgeving Rijk volk arm land Millioenennota 1954 bijna gereed Hogere inkomsten kunnen extra uitgaven niet dekken Jamboree 1955 in Canada Botsingen in Nyassaland In Bonn heerst eensgezindheid Piccard dook tot 1051 meter Wie nemen deel aan de Korea-conferentie? Engeland contra U.S.A. Katholieke waarnemers uitgenodigd Kannibalisme op Nieuw Guinea „Loons"-verhoging voor Kamerleden Van Tienen blijft in bewaring D.U.W.-subsidie in wintermaanden NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minlmnm 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directenr: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf - singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God U 't nergens veilig (Vondel) Donderdag 27 Augustus 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12866 (Van..een bijzondere medewerker) Frankrijk is deze zomer we kenlang zonder regering geweest. Het heeft zich daarna, sinds het begin van deze maand, de groot ste staking gepermitteerd die in twintig jaar ergens ter wereld is voorgekomen. Arm Frankrijk! hebben velen gezegd. Dat is waar en het is niet waar. Werkelijk arm is Frankrijk zeker niet. Het land is rijk. een groot deel van zijn bewoners is het ook. Maar de Staat heeft daar geen voordeel van. Men schat dat in de particuliere kluizen en in de befaamde „kous" een kapi taal van vijf a zesduizend mil liard francs te vinden is (aan gouden munten dollars en an dere deviezen), dat volkomen buiten schot blijft. Er is dus geld genoeg in Frankrijk. Er is ook volop werk. Op de ruim 42 millioen inwoners vindt men maar goed dertigdui zend werklozen. De rijkdommen, of beter de lasten, zijn echter onrechtvaardig verdeeld. En on danks de bijna 11 milliard dollar, welke het land sinds de bevrij ding heeft gekregen of „ontleend" (d.i. al negen jaar lan,g elke dag 3 millioen dollar) is de staatskas leeg, bedraagt de goudvoorraad plus deviezenreserve, nog slechts ongeveer 600 millioen dollar, staat Frankrijk bij zijn buren nog voor 824 millioen dollar in het krijt en vertoont de lopende begroting ondanks bezuinigingen, een tekort van niet minder dan, ruim 700 milliard franc. Neen, arm is Frankrijk niet, maar het is ziek. De 'Fransen weten dit zelf ook wel, achter eenvolgens hebben deze zomer Mayer, Reynaud en Mendes. France duidelijk gezegd waar het aan schort. Frankrijk blijft vast houden aan het geloof, dat het een missie heeft te vervullen in de wereld, het voert een dure oorlog in Indo-China en het wil de eerste viool spelen in Europa, maar het weigert de lasten te dragen die het zich daarmee op legt. Om die lasten, met name de verdeling ervan, gaat het nu. Van een belastingheffing naar draagkracht is in dit land geen sprake. Slechts 400 milliard van de in totaal 3000 milliard aan be lastinggelden vloeien binnen via het belastingbiljet. De rest komt binnen door indirecte heffingen, verbruiksbelastingen derhalve. De eerste soort drukt vrijwel geheel op de loontrekkenden, de tweede soort op iedereen behalve de zeven millioen Fransen, die in de landbouw werkzaam zijn. De twee millioen boerengezinnen (bijna een derde van de bevol king) betalen in. het geheel geen of slechts een fractie belasting. Zij behoren, met millioenen an deren, die werkzaam zijn in de industrie, de handel, het distri butie-apparaat, enz., tot het mas. sale leger ontduikers, dat de Staat jaarlijks 600 tot 1000 milliard aan belastinginkomsten niemand kan hier een juiste schatting maken onthoudt! Een gevolg van. deze toestand is, dat de Staat voortdurend te kampen heeft met een tekort aan middelen en dat onder de druk der hoge en steeds hoger wordende verbruiksbelastingen de prijzen telkens weer verder stij gen, zodat loonronde na loonronde moet volgen en bijna de gehele export door premies moet wor den gesteund teneinde de con currentie op de wereldmarkten te kunnen volhouden. Paul Reynaud heeft eens ge zegd, dat Frankrijk op het ogen blik behoefte heeft aan. nog in grijpender hervormingen dan in 1789 nodig waren! Maar nog geen regering heeft het klaar gespeeld die tot stand te brengen, en dat is dan een tweede kant van het ziektebeeld. Het Franse volk zelf, buiten het loontrekkende "deel, verzet zich ertegen en zijn rechtstreekse invloed op de volksvertegenwoor diging is zó groot, dat het tot dusver altijd nog zijn, wil heeft kunnen doorzetten. Het is hiertegen, dat de gedu peerde categorieën van 't Franse volk de afgelopen weken, meer spontaan dan weloverwogen, hun stakingsactie hebben gericht. Hervormingsmaatregelen van La mel. die de sanering als vanouds aanvatten aan de verkeerde kant, deden plotseling de emmer over lopen. Het. einde van deze stakings- ®ct?e is thans in zicht. Maar niet duidelijk is wat er nu gebeuren zal met Europa's „zieke man". In Amerika gaan stemmen op om de dollarhulp, die „slechts de anarchie subsidieert", te staken en de Fransen aldus te dwingen orde op eigen zaken te stellen. Het is nog de vraag of zulk een dreigement iets zou uitwer ken,Met Frankrijk staat of valt de Europese integratie, met de Europese integratie staat of valt u j ,(?- met deze staat of valt de Westerse defensie. Frankrijk weet dit en Frankrijk ïr6? v Washington het weet. Hot bouwt hierop zijn „prestige- politiek welke overigens in 'n traai cultureel jurkje wordt ge presenteerd. volhouden? lMS het dit n°2 (Van onze parlementaire redactie) De Ministerraad heeft, zo vernemen wij, Woensdag een speciale zitting gewijd aan de begroting voor 1954, die thans in ontwerp gereed is. Op deze bijeenkomst schijnen alle punten van de millioenennota nog niet te zijn goed gekeurd, want besloten is binnenkort opieuw bijeen te komen om hierover van gedachten te wisselen. De regering is dit iaar belang rijk vlugger gereedgekomen met het opstellen van de begroting dan het vorige jaar. Over het totaalcijfer van de begroting weigert men op het ogenblik van regeringszijde nog iedere mede deling. Het schijnt echter wel zeker te zijn, dat het uitgavenciifer dit iaar zo hoog zal liggen dat er ondanks een hogere raming van de inkomsten een aanzienlijk be grotingstekort zal zijn. De uit gaven ingevolge de watersnood zijn op de eerste plaats verant woordelijk voor dit begrotingste kort. Natuurlijk is het mogelijk dat de ramingen van de rijks middelen veel gunstiger zullen blijken te ziin dan thans wordt aangenomen. Dit is in het verle den reeds enkele malen voorge- 369 SLACHTOFFERS IN GRIEKENLAND ATHENE, 26 Aug. Te Athene is Woensdag officieel bekend ge maakt, dat op het door aardbe vingen geteisterde Ionische eiland Cephalonia 369 mensen om het leven gekomen en 759 gewond zijn. Generaal Naguïb, de sterke man van Egypte, onderneemt een bedevaart npar de Heilige Stad Mekka. Hier ziet U hem, de traditionele voetwassing toepassen, voordat hij de ge bedszaal van de Grote Moskee betreedt om er zijn gebeden te zeggen. komen maar van deze meer opbrengst mag toch geen aan zienlijke vermindering van het begrotingstekort worden ver wacht. omdat de regering in de loop van 1954 nog voor extra uitgaven komt te staan, die nu nog niet in de begrotingen ver werkt kunnen worden. In dit verband kunnen worden ge noemd de uitkeringen ingevolge de oorlogsscèaderegeling. de ver hoogde sociale uitkeringen en de herziening van de pensioenen en van de salarissen van ambtena ren. onderwijzers en leraren. WENEN, 26 Aug. De volgen de Jamboree van padvinders zal in 1955 in Canada plaats vinden. De volgende wereldconferentie van padvinders (de huidige is juist geëindigd in Vaduz, Liech tenstein) zal op dezelfde plaats en tijd gehouden worden als de Jam boree. Het is echter niet bekend welke plaats m Canada gekozen is. Op het ogenblik zijn er ter wereld 5.562.000 padvinders in 55 landen. Hiervan zijn er meer dan drie millioen in Amerika. VERHOGING VAN LOONGRENZEN? De regering heeft het advies ingewonnen van de Stichting van de Arbeid en van de Sociale Ver zekeringsraad over een verhoging van de loongrenzen van de ver plichte ziekenfondsverzekering, de Invaliditeitswet en de Ziektewet tot 6.000 gulden. Zowel de Stichting van de Ar beid als de Sociale Verzekerings raad hebben als hun oordeel te kennen gegeven, dat deze verho ging gewenst is. De besprekingen over dit vraagstuk met andere belanghebbende partijen zijn nog gaande. Engels Zuid-Afrika JOHANNESBURG, 26 Aug. De Zuidafrikaanse radio-omroep meldt, dat volgens zijn correspon dent te Blantyre ernstige onregel matigheden in Nyassaland zijn uitgebroken. Enkele duizenden in heemsen zouden, om uiting te ge ven aan hun verzet tegen een Centraal Afrikaanse Federatie, onenliik in opstand zijn gekomen tegen de overheid. Met assegaaien en lansen gewapende inboorlingen zouden tele ..draden in het ge hele gebied hebben doorgesneden, wegen met rotsblokken versperd en stakingen ontketend hebben op plantages. In verschillende plaat sen zou het tot botsingen met de ordetroepen gekomen zijn. DE KWESTIE MAROKKO Frankrijk doet beroep op Veiligheidsraad NEW YORK, 26 Aug. Frank rijk heeft vandaag een beroep ge daan op de Veiligheidsraad van de V.N. om de behandeling van de Marokkaanse kwestie te weigeren op grond van het feit, dat deze zuiver en alleen de Franse rege ring aangaat. Frankrijk wordt hierin door de U.S.A. gesteund. tegenover Oost-Duits herenigings-aanbod BONN. 26 Aug. —.De regering van Bonn en de socialisten heb ben vanavond het nieuwe beroep van de regering van de Russische zóne om een voorlopige regering voor geheel Duitsland te vormen verworpen. Regeringsautoriteiten en socia listische leiders hebben verklaard dat zij nooit willen onderhande len met de marionettenregering van Oost-Duitsland „In het bij zonder niet na de opstand van 17 Juni". Het Oostduitse parlement had vandaag een resolutie aangeno men, waarin goedkeuring wordt gehecht aan het voorstel om met de Westduitse Bundestag teza men een voorlopige regering te vormen, die meT de hereniging van Duitsland belast zou worden. Aan boord van de korvet Feni- ce, 26 Aug. De derde poging van professor Piccard om met zijn Bathyscafe ten Zuiden van Capri tot een diepte van duizend meter in de Middellandse Zee af te da len, is geslaagd. Om drie uur verdween de Ba thyscafe in de diepte tot op de bodem van de Middellandse Zee op 1051 meter. Piccard heeft echter grote plan nen. Enkele dagen geleden ver klaarde hij, dat wanneer deze po ging zou slagen, zijn volgende stap zou zijn, om tot drieduizend meter af te dalen, tot op de bo dem van de diepte tussen Ponza en Sardinië. Veel belangstelling trok de Edinburgh Taptoe" een van de onderdelen van het Edinburgh Festival, dat momenteel wordt gehouden. Het door schijnwerpers verlichte Edinburgh Castte, zorgde voor een machtige achtergrond. NEW YORK, 26 Aug. De Politieke Commissie der Verenigde Naties heeft Woensdag besloten de stemming over de vertegenwoordiging ter conferentie tot Donder dag uit te stellen. Het had, als gemeld, in de bedoeling gelegen deze Woensdag te doen geschieden De Russische gedelegeerde An drei Wisjinsky heeft Dinsdag een herziene lijst voorgesteld van 15 landen die Rusland op de confe rentie wenst te zien. Krachtens de normale stemprocedure zou hier over het laatst gestemd moeten worden daar het de laatst inge diende resolutie was. Wisjinsky diende echter zijn l"st Woensdagmorgen weer in als een amendement op een resolutie afkomstig van Amerika en 14 an dere landen die voor de V.N. op Korea vochten. Het laatste voorstel, waarin aan bevolen wordt om alle landen die op Korea vochten uit te nodig :n voor de Conferentie was het eerst ingediend en had dus voorrang bij de stemming. Maar de bepalingen van de ver gadering schrijven voor dat eerst over amendementen gestemd moet worden. Dat betekent dat de Rus sische lijst nog geplaatst zou wor- EVANSTON, U.S.A., 26 Aug. Katholieke waarnemers zijn uit genodigd tot bijwoning van de Tweede Vergadering van de We reldraad van Kerken, welke van 14 tot 31 Augustus van het vol gend jaar te Evanston (Illinois, V.S.) zal worden gehouden. Hei Vaticaan zal erover beslissen, of de uitnodiging zal worden aan vaard. 9 SCHIPHOL, 26 Aug. Wat mager en geheel kaalgeknipt is vanavond met het K.L.M.-toe- stel uit Wenen de 24-jarige Leonard J. van Aerde op Schiphol aangekomen, nadat hij dezer dagen was vrijgelaten door de Hongaarse regering en uit dat land was uitgeivezen. Van Aerde, die chauffeur was van de onlangs uitgewezen Neder landse gezant in Boedapest, de heer W. C. Posthumus Meyjes, vertelde dat hij bijna twee jaar in Hongarije gevangen heeft ge zeten. Eenmaal is hij naar een andere gevangenis overgebracht. De meeste tijd heeft hij in de ge vangenis arbeid verricht, zoals het invlechten van wijnflessen en het vlechten van touw. Voorts vertelde van Aerde, dat hij als politieke gevangene werd beschouwd en dat zijn medege vangenen ook allen wegens poli tieke delicten waren veroordeeld Van Aerde was zeer spaarzaam met zijn mededelingen, toen het legertje verslaggevers hem vroeg naar zijn belevenissen achter het ZWIJGEN GELEERD IN HONGARIJE IJzeren Gordijn. „Zegt u maar", zei hij enkele malen, „dat ik erg blij ben weer in Holland te zijn". Vrijwel alle andere vragen cou peerde hij met een „och wat zal ik daar over vertellen". Zijn vrij lating en uitwijzing kwamen vrij onverwachts, nadat hij bijna twee jaar in twee gevangenissen had doorgebracht. Hij werd in Decem ber 1951 tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld, we gens het overschrijden van de grens, zonder het vereiste visum Toen zijn ouders en zijn beide zusters hem onder tranen om armden, was het onderhoud met de verslaggevers ten einde. Zijn vader, die als bode werk zaam is op het Haagse gemeente huis, vertelde nog, dat hij aan vankelijk de Nederlandse gezant en later de Hongaarse zaakgelas tigde in 's-Gravenhage, de heer A Moszi, in de arm had genomen om gratie voor zijn zoon te verzoe ken. Vier maal heeft hij een po ging in die richting gewaagd. De Hongaarse gezant zou, volgens de heer van Aerde, bij zijn regering de gratie bewerkstelligd hebben. Thuisgekomen te Den Haag noemde van Aerde de behande ling in de gevangenis te Maria- monstra slecht, evenals het eten. Het dagelijks menu bestond uit 21/» ons brood, drie deciliter sur rogaatkoffie, vier deciliter wate rige soep en een halve liter groen te. Op Zondagen werd een half ons marmelade en een halve liter in de schil gekookte aardappelen verstrekt. Naar van Aerde zeide waren lijfstraffen in de gevange nis geen zeldzaamheid; ook hijzelf heeft dit ondervonden. Vorig jaar gaf het voor de eerste maal toestemming daartoe toen de Commissie voor Geloof en Kerkorde, onderdeel van de Wereldraad, in Lund (Zwedën) bijeenkwam om over problemen van de eenheid der Christenen te beraadslagen. De Wereldraad van Kerken is in 1948 te Amsterdam officieel gesticht, toen daar 150 Protes tantse en Oosterse Orthodoxe be lijdenissen bijeenkwamen. Deze bijeenkomst wordt dan ook als de eerste algemene vergadering van de Wereldraad bestempeld. Bij die gelegenheid is de Katho lieke Kerk niet vertegenwoor digd geweest, noch als deelneem ster noch als waarneemster. Over de houding, welke 't Va ticaan ten aanzien van deze con ferentie zal aannemen is, zoals gezegd, niets bekend. Doch de stap, welke in 1952 is gezet, doet vermoeden, dat de Congregatie van het H. Officie zal voortgaan op de ingeslagen weg. In 1952 gaf de H. Congregatie aan de Apostolisch Vicaris van Zweden, Mgr. Muller, opdracht waarne mers aan te wijzen. Deze waren de Monseigneurs B. Asarson, R. M. Doyle. pater P. J. Gerlach S.J. en P. M. de Paillerets O.P. den vóór het Amerikaanse voor stel. U.S.A. en Engeland zijn 't niet eens De Britten staan recht tegen over de Amerikanen in hun over tuiging dat India aan de conferen tietafel thuishoort. De U.S.A. zijn gekant tegen deelneming van In dia, maar zij zouden daar nog wel mee accoord gaan, voorzover in tegenwoordigheid van India niet specifiek Koreaanse problemen worden behandeld. PORT MORESBY, 26 Aug. Een Australische politiepatrouille in het Zuidelijke bergland van Australisch Nieuw Guinea, heeft met geweerschoten een troep kan nibalen veriaagd. Zij vond lijken van verminkte inheemse vrouwen en kinderen en resten van een jongeman, die was geslacht en ge kookt. Verleden week raDDorteerde een andere patrouille-leider, dat in 't gebied van het Koetoeboe-meer, eveneens in het Zuidelijke berg land, kannibalisme algemeen voorkwam. Hij had beenderen en schedels van inboorlingen gevon den, die na gevechten tussen stam- m' waren opgegeten. OOK ZEELAND IN HELICOPTERNET MIDDELBURG, 26 Aug. In Middelburg zijn vandaag bespre kingen gevoerd over de mogelijk heid van een eventuele opneming van Zeeland in een helicopternet, waarbij speciaal werd gedacht aan de lijn RotterdamBrussel. De besprekingen hebben nog geen concreet resultaat opgele verd. De regering zal binnenkort, zo vernemen wij, een wetsontwerp indienen, tot ve—oging van de scl ideloosstelling van de leden der Tweede Kamer. Tevens is een wetsontwerp in voorbereiding tot verhoging van de reis- en ver blijfsvergoeding, die de Eerste Ka merleden ontvangen. Volgens de huidige regeling, die in 1950 is vastgesteld, ontvangen Tweede Kamerleden, die in Den Haag of binnen een afstand van 25 km van de residentie wonen, een schadeloosstelling van f 7.200 per jaar, degenen, die binnen een afstand van 75 km van Den Haag wonen ontvangen een vergoeding van f 7.800 en die nog verder wo nen f 8.400. Deze bedragen zullen in verband met de toegenomen werkzaamheden der leden ge bracht worden op respectievelijk f 10.000, f 10.600 en f 11.200. De extra-vergoeding, welke de voor zitter der Tweede Kamer ontvangt zal van f 7.200 op f 10.000 worden gebracht. AMSTERDAM, 26 Aug. De rechter-commissaris mr. B. van der Waerden, die vandaag de al gemeen leider van de N.E.S.B., de 31-jarige Paul van Tienen, een verhoor heeft afgenomen, heeft beslist, dat hij tegenstelling tot de vanmiddag op voorlopige vrije voeten gestelde werkgroepsleider A. M. Kruit in bewaring zal blijven. Morgen zal mr. van der Waer den de landelijke leider dezer be weging, mr. J. Wolthuis uit Gro ningen, verhoren en beslissen of hij diens in bewaringstelling zal gelasten of hem als Kruit in voor lopige vrijheid stellen. ZES GEWONDEN BIJ AANRIJDING SITTARD, 26 Aug. Een Bel gische auto, bestuurd door een zwager van de eigenaar de heer Strauwen uit Sint Truiden in Bel gië, is vanmiddag in volle vaart op de Bergerweg bij Sittard tegen een vrachtauto gereden, komen de uit de richting Einighausen en bestuurd door N. uit Schinnen. Zes personen werden gewond naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht, onder wie de wiel rijder L. uit Born, die bij het on- geiuk werd betrokken. DEN HAAG, 26 Aug. De Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft, in over eenstemming met zijn ambtge noten van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Finan ciën een regeling getroffen met betrekking tot de verstrekking van DUW-subsidie voor woning verbetering en woningsplitsing, uitgevoerd in de wintermaanden. Onder bepaalde voorwaarden ontvangt de aanvrager van een premie voor woningverbetering (rijksregeling eventueel in sa menwerking met het Terlingen- fonds) of woningsplitsing .rijks regeling), naast de premie inge volge de desbetreffende verbete- rings- of splitsingsregeling, een DUW-subsidie van 1/6 deel der begrote totale kosten, met dien verstande, dat het DUW-subsi die voor woningverbetering ma ximaal f 700 per woning en voor woningsplitsing f 1000 per addi tionele woning zal bedragen. Onder de rijksregeling voor de woningverbetering valt ook de z.g. tonnenregeling voor de ver vanging van faecaliëntonnen door closets. Boven de premie ad f 25 per geval ingevolge voormelde rijks regeling kan de aanvrager even eens het DUW-subsidie ontvan gen. groot 1/6 der totale begrote kosten, met een maximum van f 90 per aansluiting. Het werk moet worden uitge voerd van 1 Oct. 1953 tot 1 April 1954.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1