Loopt plan-Dudok gevaar? Morgen „populaire dag" op de Alkmaarse kermis breads**1 oc Alkmaar zeven eeuwen stad AGENDA „Tornado" is ongevaarlijk „EEN FEESTELIJKE DAG" Vestigingswet Kleinbedrijf voor velen bron van narigheid Gemeentebestuur van Alkmaar contra Gedeputeerde Staten door de Haagse Comedie in het Gulden Vlies Voor ouden van dagen9 kinderen en alle andere Alkmaarders Drie iveken feest Arresleden voor museum Purmerend Pagina 2 Donderdag 27 '«gusto» (Van onze redacteur). ALKMAAR. Bij raadsbesluit van 12 October 1950 stelde de gemeenteraad van Alkmaar voorschriften vast tot verbetering van het stadsplan rondom de Grote Kerk, thans bekend als het z.g. Plan-Dudok, naar de bouwmeester, die gedurende de oorlogsjaren dit plan ontwierp. De Raad baseerde dit besluit, dat een ontman teling van de Grote Kerk beoogt, niet op art. 36 van de Woningwet, door dit plan als een plan van uitbreiding te beschouwen en daarbij rooilijnen vast te stellen, doch op art. 43 van de Woningwet, dat de Raad de bevoegdheid geeft t.a.v. een bepaald plan z.g. „kom- voorschriften" vast te stellen. Gedeputeerde Staten onthielden ojj hun besluit van 7 Nov. '51 nun goedkeuring aan dit raads besluit, onder motivering, dat art. 43 van de Woningwet hier niet van toepassing kon worden ver klaard en omdat naar hun me ning het besluit te zeer ingreep in de eigendomsverhoudingen. Tegen het Plan-Dudok als zoda nig hadden Ged. Staten geenszins bezwaren; integendeel, zij hadden voor de stedebouwkundige kwali teiten van het plan niets dan lof. Hun bezwaren waren slechts van administratief-rechterlijke aard en nadat de Alkmaarse Raad in be roep was gegaan tegen het besluit van Ged. Staten, gaf dit college de Raad van State, die hierom trent de Kroon van advies zal die nen, in overweging het beroep ongegrond te verklaren. Dit beroep werd gisteren door de Raad van State behandeld en de gemeente Alkmaar was daarbij vertegenwoordigd door burge meester Wytema, die hierbij ver gezeld was van de directeur van' Openbare Werken, Ir. H. Knol. In een kort, maar krachtig be toog heeft Mr. H. J. Wytema het standpunt van de Gemeenteraad van Alkmaar verdedigd. Hij be gon met te herinneren aan het raadsbesluit, waarbij het Plan- Dudok werd vastgesteld; de ge meenteraad hoopte hierdoor de toekomstige vorm vast te leggen van de omgeving van de Grote Kerk, op welk uitzonderlijk fraai bouwwerk thans het uitzicht is onttrokken door de bebouwing er omheen. Het was, aldus de bur gemeester, voor Alkmaar een be langrijke dag, waarop dit raads besluit werd genomen. Hij herin nerde er voorts aan, hoe enthou siast dit plan allerwege werd ont vangen, oók bij Ged. Staten, die niets dan lof hadden voor de ste debouwkundige kwaliteiten ervan. De gemeenteraad wilde op grond van art. 43 van de Woning wet aan zijn besluit rechtskracht verlenen, hoewel dit het nadeel meebracht, dat op grond van dit artikel geen onteigening kon wor den aangevraagd. De Raad achtte het niet opportuun en ook niet vereist gelijkertijd rooilijnvoor- ALKMAAR Er heerst een misverstand onder het Alkmaarse publiek. En een der kermisexploi tanten is hard bezig daarvan de dupe te worden. Alkmaar herinnert zich het do delijke ongeval dat Cor Blauw op de Delftse kermis is overkomen. Het publiek meent nu, ten on rechte, - en misschien is een on juiste krantenpublicatie de schuld daarvan - dat Cor Blauw veronge lukt is, toen hij werkzaamheden verrichtte aan de „Tornado", een amusementsinrichting die momen teel ook op de Alkmaarse kermis staat. Dit is evenwel niet het geval. Cor Blauw is verongelukt in de Rotor, een draaiend rad met me talen schuitjes, de z.g. „Orkaan", en dat is een heel andere inrich ting dan de „Tornado", die met draaiende zeppelins werkt. Wij hebben dat indertijd zeer duide lijk gemeld. Er is dus voor ker- misvierend Alkmaar geen enkele reden om de „Tornado" uit de weg te gaan uit vrees voor ge vaar. Aan de „Tornado" is geen enkel gevaar verbonden. Men kan zich derhalve zonder vrees in deze originele inrichting vermaken. schriften vast te stellen, zulks met het oog op de financiële con sequenties, die hij voor later wil de bewaren. Het Plan zal niet op korte ter mijn verwezenlijkt kunnen wor den; het is 'n kwestie van jaren en de uitvoering ervan zal zeer kostbaar zijn. De Raad stelt zich voor eerst later bijkomstige voor schriften vast te stellen. Ged. Staten beschouwen het plan als een uitbreidingsplan krachtens art. 36 van de Woning wet en verwijzen naar de lijnen in het Plan. Daar is de Gemeente raad van Alkmaar het echter niet mee eens, aldus de burgemeester, omdat in de verordening noch in de bebouwingsvoorschriften geen enkele bepaling over rooilijnen of andere lijnen voorkomt. Ged. Staten hebben zich hier schuldig gemaakt, aldus mr Wy tema, aan „hineininterpretieren" en hun standpunt is onhoudbaar; de onthouding van de goedkeu ring kan hierop onmogelijk ge baseerd worden. De Gemeente raad is van oordeel, dat art. 36 uitsluitend betrekking heeft op gronden buiten de bebouwde kom. Het Plan spreekt overigens voor zichzelf. De juridische beoordeling laten wij, aldus burgemeester Wytema, vol vertrouwen over aan de be voegde instanties. Mocht onverhoopt aan de wens van Ged. Staten worden voldaan en de goedkeuring aan het raads besluit worden onthouden, dan ontstaat een vacuum, aldus mr Wytema, dat niet kan worden opgevuld. Dan valt de bescher ming van het Plan weg en be staat theoretisch het ge vaar, dat het Plan nooit meer verwezenlijkt, zal kunnen wor den. DONDERDAG 27 AUGUSTUS Bioscopen: REX: „lm weissen Rössl" Q||0 l00ft CINEMA AMERICAIN: „De serteur van het Legioen". 14 jaar. HARMONIE: „Carnaval in Texas". Alle leeft. VICTORIA: „By the light of the silvery Moon". A. lft. Voorstellingen 7 en 9.30 ur. Rex: des middags ook om 2.30 uur. APOTHEKEN: Van heden avond 6 uur af voor spoed gevallen bereikbaar Apo theek Hartong van Ark. Lan- gestraat 1, Apotheker J. v d. Mark. GULDEN VLIES: 8 uur: Haag se Comedie. Tentoonstellingen PIET STENNEBERG, Voor dam 6, Alkmaar: Modern kunst. CHANTE MERLE: Kerkepa 1, Bergen: 10-12.30, 15-17.30 20-22 uur. Tot 31 Augustus. K.C.B. BERGEN: t.m. 4 Sept. in kunstzaal uDe Rustende Jager": werken van De drie Koemannen Geopend: 10.30 —12.30, 14.30—17. 19.30—22 u. Zondagmorgen gesloten. TWEEDE ETAGE V. EN D.: Kindertekeningen en -schil derijen. Tot en met 29 Aug. WAPEN VAN HEEMSKERK: Kermisbal L.T.J. Waterstanden: hoog water 9.55 en 22.35 uur. laag water 4.05 en 16.50 uur. ALKMAAR. Met „Een Fees telijke Dag" heeft Andrew Rosen thal een knap toneelstuk geschre ven; niet alleen om de eenheid van tijd en plaats het speelt zich af op de 50e verjaardag van Lora Sutherland doch óók, omdat hij het probleem van de vijftigjarigen, die nog zo heel graag jong willen blijven, op zo vermakelijke, maar tevens op zo psychologisch juiste wijze aan de orde stelt. Lora Sutherland, die 25 jaar lang een liefhebbende echtgenote en een zorgzame moe der is geweest, viert haar vijftig ste verjaardag. Met een schok werd zij wakker, omdat zij bang is, dat zij nu ineens oud was ge worden. Zij krijgt allerlei cadeau tjes, die haar herinneren aan het feit, dat zij „nu al vijftig" is en om de schenkers niet te kwetsen, zegt zij, zoals ook wij dat zouden doen: „net iets wat ik zo graag had willen hebben." Op deze verjaardag komt zij óók te weten, dat zij binnen en kele maanden grootmoeder zal zijn en al is zij blij voor haar oudste zoon, die zij nog altijd als haar moeilijkste baby be schouwt, toch vindt ze, dat ze nog te jong is, om een kleinkind te krijgen. Maar dat is allemaal nog niet zo erg. Zij komt op deze „feestelijke dag", die voor haar helemaal geen feest was, tot de ontdekking, dat er verwijdering gekomen is tussen haar en haar man, die altijd maar in Washing ton moet zijn, terwijl zij in New York zit, omdat zij om de een of andere onbenullige reden niet in Washington kan wonen. Zij spie gelt zich af aan haar schoonzuster die van haar man gescheiden is en spijt heeft als haren op haar hoofd, dat zij niet wat door de vingers heeft gezien. Gelukkig komt ook Ned. haar man, tot de conclusie, dat hij zijn vrouwtje niet meer die at tenties heeft betoond, die zij waard is en beide komen tot de conclusie, dat zij bij elkaar horen en elkander niet kunnen missen. Ida Wasserman heeft deze iet wat nerveuze 50-jarige Lora Su therland op magnifieke wijze op Bumperspel aangereden ALKMAAR Gistermorgen om ongeveer half zeven werd I op de Paardenmarkt een z.g. bumperspel. dat langs de rij weg staat opgesteld, door een vrachtauto aangereden, waarbij deze attractie ernstig werd be schadigd. Verschillende ijzeren buizen knapten af. terwijl hq£ ge hele geraamte werd verwrongen, zodat het gestut moest worden, om instorten te voorkomen. De bestuurder van de vrachtauto reed na het ongeval door, doch werd in de loop van de morgen door de politie opgespoord. Het bleek een auto van de fa. K., die bij 't inhalen te veel naar links was gekomen. De attractie werd zo zwaar beschadigd, dat zij van verdere deelname aan de kermis zal moeten worden afge zien. De politie roept eventuele getuigen van de aanrijding op, zich op 't politiebureau te willen melden. 8-OCTOBER-KERMIS ALKMAAR Gistermiddag om half 3 is in Café Centraal de inschrijving gehouden voor de 8-<Octoberkermis door het bestuur van de 8 Octobervereniging en de Kermiscommissie van de 8- Octobervereniging. Er was grote belangstelling getuige de meer dan 75 inschrijvingen. De belang stelling was dan ook veel groter dan vorig jaar. In totaal werd ingeschreven voor een bedrag van ongeveer f 3.000,Van het grote aantal inschrijvingen zul len er 40 worden gegund. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: R. z. v. R. F. Wester'kamp en M. Amia- bel: J. z. v. J. Gaarthuis en C. A. Bijt- M. J. E. z. v. A. A. Sterk en G. Moorman; M. J. A. z. v. J. Naberman en G. Visser. Gehuwd: A. Korver en T. M. van der Meer; A. J. Mulder en Y. Jorritsma; L. van Buel en H. A. Overtoom. (Advertentie) De Sportdag op A.O.G.-terrein ALKMAAR. A.O.G. kan terug zien op een aardige sport middag. De wedstrijden waren het aanzien waard. Het eerst speelden de junioren C tegen V.B.O. B. De meisjes uit Oudorp waren technisch beter en A.O.G. C verloor deze wedstrijd met 4-2. Hierna kwam de overwinning aan de kant van A.O.G. De jun. A speelden een zeer goede wed strijd tegen het A.D.O.-elftal. Vijf. maal vonden de Alkmaarsen het vijandelijk doel tegenover A.D.O. 2 maal. Om 2 uur behaalden we derom de gasten een overwinning. Deze keer was het H.S.V. 1 dat tegen A.O.G. 2 uitkwam en de medaille mee naar Heiloo nam. De einduitslag was 81. Hierna speelde het le dames elftal tegen A.D.O. 1. Het was een prima wedstrijd, waarin A.O.G. de sterkste was en 2 maal de prima doelverdedigster, mej. Tuyn, wist te passeren. De heren, die hun tweede wedstrijd speel den, moesten het opnemen tegen een Leonidas-combinatie. De zeer verdiende overwinning bleef voor de Haarlemmers niet uit. De de planken gezet. Zij gaf een juiste typering van de gelukkige moeder, maar ook van de vrouw van middelbare leeftijd, die zich haar kinderen en haar man voelt ontglippen en zich eenzaam be gint te voelen, doch juist daarom iong wil blijven, om dit moeder lijk en echtelijk geluk maar zo lang mogelijk vast te houden. Zij speelde de niet ongemakke lijke rol in de perfectie en vond in Bob de Lange als Ned Suther land een rustige, sobere, maar niettemin juiste tegenspeler. Als derde op het eerste plan noemen wij Willy Haak, nog steeds een artiste van formaat, die als de levenswijze schoonzuster de drei gende breuk weet te vermiiden. Luc van Gent was van de jon geren in het ensemble -verreweg de beste acteur, die natuurlijk spel te genieten gaf. Kathenka van der Werff en Carrie Rens waren als dochter en schoondoch ter wat mat en stroef. Daarente gen gaf Pim Dikkers een koste lijke creatie van de grappige Bra ziliaan Manuel de Vega, die zijn ALKMAAR De zittingen van durige geschiedenis. Immers, wan- bescheiden rol uitstekend speelde, de Economische Politierechter, neer de Officier van Justitie last Dinv Sprock als de excentrieke 1 die elke Woensdagmiddag op het zou geven, de zaak te sluiten, hnisvriendin zorgde voor een wel- Paleis van Justitie worden ge- staan de betrokkenen in de mees- knme afwisseling. houden, moesten eigenlijk meer te gevallen brodeloos, zo niet, dan Het smaakvolle décor naar ont- een les betekenen voor de mid- blijft hun dat altijd boven het KATHOLIEKE JONGELUI Voor Uw DANS LESSEN naar DANSINSTITUUT Langestraat 46 Alkmaar Tel. 3750 (K 2200) ALKMAAR Zuster, mogen wij de ouden van dagen een dagje meenemen naar de kermis? Daar kijken we al twee maanden naar uit.... mijnheer! Dat was het enthou siaste antwoord van de Eerw. Moeder van de Pius-stich- ting, toen namens de kermisexploitanten gevraagd werd 0111 haar toestemming, de ouden van dagen van deze inrichting een dagje van de kermis te laten genieten, met die van Huize Augustinus en het Hof van Sonoy, zoals dat reeds enkele jaren in zwang is. Het vorige jaar is de speciale dag voor Ouden van Dagen en kinderen, uit de gezinnen, die aan de zorgen van sociale instel lingen zijn toevertrouwd, uitste kend verlopen. In dezelfde geest zal ook dit jaar en wel op Vrij dag a.s. een dergelijke speciale kermisdag worden gegeven, die ook voor het publiek attracties inhoudt. Het gemeentebestuur heeft een subsidie van f 300. beschikbaar gesteld en ook Hore cabedrijven zullen belangrijke financiële steun verlenen. De kinderen worden overvloedig ge- tracteerd en zij mogen, onder leiding van hun leiders, gratis van elke inrichting gebruik ma ken. Voor hen begint het feest 's middags om 3 uur. Dan zijn de Ouden van Dagen al een uur bezig.Zij worden met autobus sen afgehaald,' die door de ver keerspolitie en een muziekcorps zullen worden voorafgegaan. Eerst wordt een rondrit over de kermisterreinen gemaakt. Onder tussen zullen de oudjes worden volgestopt met allerlei tracta- ties. Café Wanner geeft limonade, de slager Olie zorgt voor een hartige hap, Huize L.O.L. ver strekt feestmutsen en allerlei andere feestartikelen; ijs, olie bollen, zuurstokken e.d. worden met handenvol uitgereikt. Dan worden de oudjes vergast op een voorstelling in het Theater de la Gaiété van de heer Serrierse en na afloop daarvan gaan ze poffertjes eten in de grote pof fertjeskraam op de Steenenbrug. De patiënten van de lighallen krijgen een deputatie van de kermisexploitanten op bezoek, die hun eveneens van allerlei tractaties zal voorzien en de zie ken onder de Ouden van Dagen en zij, die niet aan het uitje zullen kunnen deelnemen krijgen een pakket met lekkers kant en klaar thuisbezorgd. Vuurwerk In de loop van Vrijdag wordt in verschillende inrichtingen gra tis „gedraaid". Eensklaps kunnen de kermisgangers te horen krij gen, dat zij „de volgende rit" gratis kunnen meemaken of be zoeken. Dat gebeurt zo een paar keer per dag bij tal van inrich tingen. Het sluitstuk van de dag vormt een groots vuurwerk op de Handelskade, dat met muziek zal worden opgeluisterd. Dit be gint tegen tien uur! De dag is georganiseerd door de heren G. de Wolf Lahnstein en H. Biegno- le, namens de kermisexploitanten en de heren G. Weel en Van Heusden van de Alkmaarse ge meentepolitie, die er slag van hebben, alles wat met de kermis te maken heeft, uitstekend voor te bereiden. Zo zullen de kermisexploitan ten, voor wie de bedrijfsresulta ten tot nog toe niet zo heel erg zijn meegevallen, omdat het weer iri geen enkel opzicht meewerkt, een gezellige dag bezorgen aan het Alkmaarse publiek, dat de kermisexploitanten dan ook maar moet belonen met 'een geweldig kermisbezoek. Voor de bijzon derheden zie men de advertentie elders in dit nummer. Een ver meldenswaardige bijzonderheid is nog, dat Mevrouw Visser, die met haar zuurwarenkraam aan de Ged. Nieuwe Sloot, al meer dan 48 iaar de Alkmaarse Kermis be zoekt iedereen kent h'aar als Tante Marie de rit met de Ouden van Dagen zal mee maken. IF eprxvertrnrh tine medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. NU EN DAN ZON DE BILT, 27 Aug. Koude nacht met 'hier en daar mist, overigens droog weer. Over dag perioden met zonneschijn en iets hogere temperaturen. Matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. Kinderachtig v,„ Viprf,pvpr w;j_ tlensianders, dan in werkelijK- noofd hangen, zolang ze nog niet 'em Deering uitgevoerd Alétniets heid het geval schijnt te zijn. geslaagd zijn voor Set vakdiplo- wensen over4 Herhaaldelijk verschijnen zaken- rna Op oudere. leeftijd wordt het d fulkiIlwmie jrüiluclwI1Ma. uo; OOT, cTATiAPfriiit «tuk 'lieden en winkeliers voor de Studeren steeds zwaarder, de ijd Verd stond terecht terzake dat Het was een eenoeglnkstuk htbank die niet het bezit ontbreekt veelal en de narighe- hii een voeelkooitie tllen de waaraan het talrijke publiek veel ,ro„ -ïröcsHo-iriiO'B.'irpiMï'ii'n.- -ion tjim r>io+ \tor» rJo Or»ir l vogeiKoo ije legen a a.e PURMEREND. Dat er in de wereld een overvloed van klein zielige en kinderachtige grote mensen bestaan bleek weer eens bij de behandeling van de zaak tegen J. B. uit Purmerend door Alkmaarse Politierechter. plezier beleefde. Vanavond en morgen wordt het nogmaals in 't Gulden Vlies opgevoerd. (Advertentie) 0AN5SCHCDL J ....n klasset beter! (Uitsluitend R.K. clubs) I NSCH RIJVI NG Dagelijks tot 9 uur Kenn.str.wég 101 Tel. 3375 zijn yan een vestigingsvergun- den zijn niet. van de lucht Ook achterkant van het tuinhuisje mug ingevolge de vestigingswet al zou men jaren geen jast van van zyn buurman had getimmerd, Kleinbedrijf ofwel omdat ze geen controleurs hebben ondervonden, wel zo dat de spijker aan de middenstandsdiploma hebben be- vroeg of laat komen zij er toch binnenkant van des buurmans haald, ofwel niet in het bezit zijn achter, dat iemand onrechtmatig van diploma's van vakbekwaam- „zit" en formeel hebben zij geen heid ofwel, omdat ze niet crediet- enkele reden, de deur van de waardig worden geacht, althans wetsovertreder voorbij te gaan. Dat ondervonden gisterenmid dag enkele winkeliers, die al van 1945 of 1949 af een zaak „voort zetten", zelfs al enige keren zijn een certificaat daaromtrent mis sen. Het meest verschijnen die za kenlieden voor de rechtbank die veroordeeld, maar die telkens een bedrijf van hun vader of ie- weer vervolgd worden, zolang zij mand anders hebben overgeno- niet aan de wet hebben voldaan, men, daarin todh al jaren werk- of in het bezit zijn van een Mi- zaam zijn, zich niet hebben ge- nisteriële verklaring. De boeten reedgemaakt en plotseling voor varieerden van f 25,tot f 40, het feit kwamen te staan, dat zij en dienen volgens de Officier van de zaak op eigen rekening en ri- Justitie, vooral, als stimulans, de sico moesten voortzetten. 1 studie ter voorbereiding op het Na het eerste proces-verbaalvakexamen, serieus en met vol- begint een vervelende en lang- harding ter hand te nemen. tuinhuis uitstak. Buurman ver zocht hem de kooi ergens anders neer te hangen, en toen verd. dit niet deed, drukte buurman de spijker terug, met als gevolg, dat de kooi met inhoud op de grond viel. Verd. was hierover zo kwaad geworden, dat hij des buurmans vrouw ettelijke bele digende woorden naar het hoofd slingerde en tegelijk een ruitje van de buurman insloeg. Dat verd. in zijn woede in staat zou zijn de buurvrouw te vermoor den, zoals zij verklaarde, geloof de de politierechter nu niet met een. B. werd veroordeeld tot een boete van f30. subs. 15 dagen hechtenis. Het historische feit, dat aan Alkmaar 700 jaar geleden stads rechten werden verleend, is aan leiding geworden voor de viering van dit zevende eeuwfeest, waar voor de periode van 21 Juli tot en met 8 Augustus van het vol gend jaar is uitgetrokken. Een door de burgemeester ge formeerd comité heeft al maan den gebroed op de feestplannen, het heeft vergaderd en studie reizen gemaakt, o.m. naar Breda en het heeft tenslotte een begro ting opgesteld, die alleen voor de Raad ter inzage heeft gelegen. Wij hebben deze befrotin" oer ongeluk even voor ons gehad, doch wij hebben er niet in geke ken. omdat wij er angstvallig voor willen waken geheimen te kijkje genomen hebben, een af gesloten feestterrein gaat krij gen, waar van latten, linnen en board een Oudhollands stadje ge bouwd gaat worden. Dat het een derdehands stadje zal zijn, dat vorig jaar en dit jaar in Breda dienst heeft gedaan, schijnt niet helemaal juist te zijn; het zal 'n volwaardig stadje van plezier worden, waar het bier weer best zal zijn en de vreugde om het 700-jarig bestaan hoogtij zal moe ten vieren. Waar- dit bordpapieren stadje zal worden opgebouwd? Het is niet met zoveel woorden gezegd. Er schijnen op twee plaatsen in A.O.G.-spelers scoorden wel het onthullen, die nog niet voor pu le doelpunt, maar terecht won Leonidas deze wedstrijd met maar liefst 153. Als laatste kwam het jun. B-elftal uit tegen Oranje Wit A. Laatstgenoemd elftal speelt in de jun. hoofdklasse en het is dan geep schande om met 52 te ver liezen. Alleen het afgeven en plaatsen, wat anders goed is, was ver te zoeken. Een volgende keer doen wij het weer goed, jun. B? Ingekomen stukken bij de raad ALKMAAR. Bij de raad van Alkmaar zijn enkele verzoeken om subsidie binnengekomen, welke B. en W. voorstellen te behandelen bij de begroting voor 1954. De verzoeken kwamen van de Interkerkelijke commissie voor Gezinsverzorging, uitgaande van de Hervormde en Evangelisch Lutherse Diaconie en van het bestuur van de afdeling Alkmaar van het Nederlands Genootschap tot Reclassering. blicatie rijp zijn. Het eigenaar dige van de discussies in de Raad was dan ook, dat de raadsleden over de plannen en de begroting spraken, waar de pers niet mee bekend was. Wij kunnen onze lezers dus nog niet vertellen, wat er allemaal staat te gebeu ren in die drie feestweken van zomer 1954. Wij hebben wel iets uit het debat opgevangen, want sommige raadsleden wisten op de duur niet meer, waar zij wel en waar zii niet over mochten praten; zo schijnt er een oud stadje ge huurd te worden, waarvoor een bedrag van f 40.000,op de be groting van het feest geraamd is. Wij hoorden ook iets over een maaltijd op het Waagplein, doch weten niet. of dit een maaltijd is. waaraan alle 40.000 Alkmaar ders zullen aanzitten, of eén Oudhollandse koffietafel, die al leen voor bezoekers van buiten gearrangeerd wordt. Er is over entrée's en passé partouts gesproken en dat duidt erop, dat Alkmaar evenals Breda de stad vermaakcentra gebouwd te worden en wij hebben horen verluiden, dat de Bergerhout een van die plaatsen zal zijn. Ook hoorden wij, dat het -bolwerk van de Bergerhout tot de Molen van Piet of een soortgelijk plant soen tot feestterrein zal worden geproclameerd, maar nogmaals voor honderd procent kunnen wij dat nog niet garanderen. Het tijdstip, om de grandioze plannen te onthullen schijnt nog niet aan gebroken te zijn; men wil daar mee wachten, uit vrees dat de een of andere stad ons die attrac ties zal afsnoepen. Al staat het dus niet vast, dat het oud-Hollands stadje uit Bre da naar de victoriestad komt, er komt in ieder geval wat anders uit de Oranjestad. Het raadslid de heer Knuistingh Neven vrees de, dat het 't turfschip van Breda zou zijn, met het doel de Alk maarse Zilvervloot te veroveren; 'het was leuk gevonden en het Werd geapprecieerd, omdat ge noemd raadslid niet zo kwistig is met dergelijke aardigheidjes. Maar een turfschip komt er niet uit Breda; Voorlopig heeft Alkmaar genoeg aan de organisa- waar de comité-leden eens een 1 tor van Breda's feesten van vo rig jaar en dit jaar, de heer G. J. Sliepen, directeur van de V.V.V. te Breda, die voor het comité ook in Alkmaar de festivi teiten zal organiseren. Hij neemt zijn administrateur en nog een expeditie-apparaat mee; de kosten van dat alles zijn begroot op maar eventjes f 16.000. Een be drag, waarvan de raad in eerste instantie wel een beetje schrok. Hebben wij nu in Alkmaar geen mannen, die dit eeuwfeest kunnen organiseren, was de eerste reactie én, zonder dat men namen noem de dacht men aan de keien van organisatoren, die hier 8-October- feesten en Braderieën in elkaar draaien. Maar ja, die mannen hebben ook nog wat anders te doen dan feesten organiseren en konden zich bepaald niet zes maanden van hun zaken vrij maken, om het eeuwfeest te organiseren. Men schijnt deze heren wel gepolst te hebben, doch wij vernamen niet, of hun ook f 16.000 was aangebo den om een en ander op touw te zetten. De directeur van de V.V.V. te Breda schijnt een baan te hebben, die hem blijkbaar wel veroorlooft zich zes maanden te occuperen met de voorbereiding van het zevende eeuwfeest in Alkmaar, waarvoor hij f 6.500 aan salaris zal ontvangen, waarbij nog komen de reis- en verblijf kosten. Maar al vond de raad de heer Sliepen nogal een dure meneer, men scheen hem toch moeilijk te kunnen passeren, want als de heer Sliepen het feest organi seerde, zou er een verzekerings maatschappij te vinden zijn, die een recetteverzekering wilde ge ven voor het luttele bedrag van f 7.000. Het Comité rekende in zijn be groting n.l. op een ontvangst aan recettes van f 200.000; het ver wacht, dat de eerste ton in ieder geval ontvangen zal worden en ook komen. De raad voteerde de hiervoor vereiste f 16.000 en het is alleen maar jammer, dat deze uitgave niet door een Alkmaarse firma verzorgd kon worden; dit is n.l. gebleken uit deskundige rapporten, die voor de raad ter inzage waren. Dit boek, dat Alkmaar zal laten zien gedurende de vier jaarge tijden van het jaar, zal voor de Alkmaarders een waardevol en bllijvend aandenken betekenen. Het zal tegen bescheiden prijs in de boekhandel verkrijgbaar worden gesteld en de gemeente krijgt er 1.000 exemplaren van ter beschikking, om aan belang rijke bezoekers aan te bieden. Aan H.M. de Koningin zal een exemplaar in kunstzinnige band worden aangeboden. Over de eigenlijke feestplannen om het risico tot nul te reduce- hopen wij spoedig meer te kun- ren, zou dan een verzekering ge- nen vertellen. sloten moeten worden voor de tweede ton. Zo beschouwd zou er dus maar een klein kansje zijn, dat de gemeentelijke garantie van twee ton aangesproken zou behoeven te worden. De raad had nogal wat be zwaren. Mevr. Koster was er nog niet zo heel zeker van, dat het een feest voor de gehele burge rij zou worden en vreesde zelfs, dat het gehalte der festivitei ten nog bijzonder hoog zou zijn. De heer Hoytink, zelf lid van het feestcomité gaf haar echter de garantie, dat het grootste deel der uitgaven besteed wordt aan cultureel-verantwoorde festivitei ten; anders had hij zijn naam nooit aan het comité gegeven. Mr. Berkhouwer greep terug naar zijn kinderjaren,toen de Alk maarse schooljeugd bij het kope ren ambtsjubileum van burge meester Wendelaar verblijd werd met een herinneringsbeker met inhoud, welke beker nog steeds ere ereplaats inneemt in des he ren Berkhouwers woning. Ook deze gedachte zal het comité ter overweging worden gegeven, op dat ook de tegenwoordige school jeugd aan dit zevende eeuwfeest een blijvende herinnering zal ont vangen. Het Foto-Boek, waarin een veer tigtal foto's zal worden opgeno men als blijvend aandenken aan j:- r7nn 4„...i UÜUUWU. AUC LHUUI CIJ XT.UJ.JC 3" Bak; Lourens Woldhuis en Jan- PURMEREND Purmerend herbergt sedert tal van jaren een uitgebreide collectie arresleden. Deze was eigendom van de be kende koopman Barend Cruijff alhier. In die collectie zijn zeld zaam mooie exemplaren. Op ten toonstellingen en bij andere daar toe geschikte gelegenheden, als deze arresleden worden geëxpo seerd, trekken zij steeds bijzon dere aandacht. Er zijn er van het type van de echte Noordhollandse boerenar, er zijn er van Friese stijl. Hindelopers, tot zelfs de Poolse toe. Van een der arresleden is „de toog" een massief beeld houwwerk uit een stuk. Van een der andere is de toog versierd met schilderwerk van zeldzame schoonheid. Bij deze arresleden zijn ook nog aanwezig de daarbij behorende paardentuigen, behan gen met de nodige bellen en an der beslag. Al met al een zeld zaam mooie collectie, zo kostbaar, dat het wel heel jammer zou zijn om deze voor het nageslacht ver loren te doen gaan. Altijd bestond de vrees dat deze collectie nog eens voorgoed uit Purmerend zou verdwijnen of dat zij van een tijdelijke expositie elders niet meer zou terugkeren, doordat men haar zou aankopen. Die vrees is thans echter weggenomen. Het is de Stichting Purmerend's Museum n.l. gelukt om voldoende gelden bijeen te brengen om deze uit gebreide collectie aan te kopen. Wanneer Purmerend's Museum hopelijk straks nog eens over een 'betere localiteit beschikt, zullen deze arresleden daar geëxposeerd kunnen worden. Deze tentoonstel ling zal dan zeker een grote aan trekkelijkheid vormen. Moge nu spoedig die betere huisvesting ko men. Dan kan de hartewens van vele Purmerenders volledig in vervulling gaan. Niet in het minst van de zeer bejaarde Barend Cruijff zelf, die stellig een offer heeft willen brengen om op die wijze deze zeldzame collectie voor Purmerend te behouden. Burgerlijke Stand PURMEREND Geboren: Ida A., dv D. J. .Ernsting en G. Be rends, wonende te Beemster; Pieter H., zv C. J. van Straten en G. van der Velde; Johannes P. M„ zv C. Tuijp en E. Jonk, wonende te Edam; Jacob A., zv K. Mole naar en M. Oosterlee, wonende te Amsterdam. Ondertrouwd: Aart Duif, oud 20 jaar en Adriana J, van Gelder, oud 20 jaar. Getrouwd: Gerardus G. Lenior, oud 27 jaar en Diederika S. Gij- sen, oud 24 jaar. Overleden: Maria J. Kuijt, oud 64 jaar, echtgenote van Nicolaas Schouw: Everdina R. W. Roode, echtgenote van Cornelis Koele- man. Keinnissport NW. NIEDORP. Zondag met Schutkermis zal er nogal wat sport te beleven zijn. De Nie- dorpse hengelsportvereniging houdt een wedstrijd op witvis waarop met alle aas gevist mag worden. De deelname staat voor ieder open. Zondagmiddag seriewedstrij den. De volgende elftallen zui len elkander bekampen, t.w.: V.Z.V. uit 't Veld, D.T.S. uit Langedijk, Hugoboys uit Heer- hugowaard en N.V.V. Nw. Nie- dorp. Dinsdagmiddag na afloop van de volksspelen zullen de vetera nen van N.V.V. een wedstrijd spelen tegen het veteranenelftal van Alkmaarse Boys. Burgerlijke stand LANGEDIJK Geboren: Jo hanna G. M., d- v. S. C. Entius en G Berkhout; Cornelis B„ z. v. C. G. Hoogefboom en M. van Duin; Anna R„ d. v. H. A. van Hoof en J. M. W. van den Berg. Maretje G„ d. v. N. Bakker en A. M. Kramen; Margaretha M d. v. C. H. Peerdeman en E. M. Th. Berkhout. Overleden: Anna C. Bruin, 45 j„ echtgenote van Jacobus Mole- naaf. Ondertrouwd: L. Brouwer te Leiden en H. C. Spitse: M. Borg- dorff te Monster en J. Leegwater; J. Vasbinder te Oss en M. N. Boon. Gehuwd: Arie Blom en Aatje netje Hemke. 35 jaar kerkmeester 'T VELD Morgen zal het 35 jaar geleden zijn dat onze plaats genoot de heer A. Molenaar ken nisgeving ontving van pastoor Verberne z.g., dat hij met alge mene stemmen was benoemd lot lid van het R.K. Kerkbestuur. Hoewel hij zich aanvankelijk voor deze functie niet beschikbaar meende te moeten stellen, heeft hij na enkele dagen beraad zich deze uitverkiezing toch laten wel gevallen en het mag gezegd wor den dat de parochie 't Veld in de persoon van de heer Molenaar 'n wijs en actief medebestuurder heeft gehad en nog heeft. Het zal de bijna 86-jarige jubilaris van de zijde zijner collega's en van zijn uitgebreide vrienden- en kennissenkring niet aan belang stelling ontbreken.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2