Brandstofloze motor zette Nederland op stelten Dolfke liet concurrenten stil staan LOSSE PRAATJES en LOSSE BLAADJES acr HiS sleden tnuseum tierend Wardenier, fantast of genie? 22-Jarige jongeman zorgde voor de sensatie van 1934 Toen ook al hete lucht? De wereldkampioenschappen J Korreltjes Donderdag 27 Augustus 1953 Pagina 3 crwnchtins Joor het K.N.M.I. ldig van Donder - Vrij dagavond. DAN ZON 7 Aug. Koude .er en daar mist, )og weer. Over- met zonneschijn re temperaturen, wakke wind uit htingen. 3 Purmerend tal van jaren een llectie arresleden. idom van de be- in Barend Cruijff collectie zijn zeld- emnlaren. Op ten- ;n bij andere daar- gelegenheden, als worden geëxpo- zij steeds bijzon- Er zijn er van het ite Noordhollandse ijn er van Friese :rs, tot zelfs de een der arresleden en massief beeld een stuk. Van een e toog versierd met van zeldzame deze arresleden anwezig de daarbij dentuigen, behan- dige bellen en an- met al een zeld- llectie, zo kostbaar, el jammer zou zijn iet nageslacht ver- aan. Altijd bestond deze collectie nog uit Purmerend zou dat zij van een ssitie elders niet keren, doordat men jpen. Die vrees is eggenomen. Het is :rmerend's Museum voldoende gelden gen om deze uit- tie aan te kopen, merend's Museum nog eens over een t beschikt, zullen daar geëxposeerd i. Deze tentoonstel- ker een grote aan- zormen. Moge nu ere huisvesting ko- de hartewens van iders volledig in i. Niet in het minst bejaarde Barend e stellig een offer rengen om op die zame collectie voor oehouden. ijke Stand Geboren: Ida Srnsting en G. Be- ie te Beemster; J. van Straten en le: Johannes P. M., E. Jonk. wonende b A., zv K. Mole- >osterlee, wonende Aart Duif, oud ana J. van Gelder, erardus G. Lenior, Diederika S. Gij- r. [aria J. Kuijt, oud mote van Nicolaas ina R. W. Roode, Cornelis Koele- lissport IP. Zondag met al er nogal wat en zijn. De Nie- igelsportvereniging idstrijd op witvis le aas gevist mag elname staat voor g seriewedstrii- nde elftallen zul- bekampen. t.w.: Veld, D.T.S. uit gobovs uit Heer- N.V.V. Nw. Nie- ig na afloop van zullen de vetera- V. een wedstrijd iet veteranenelftal Boys. ijke stand Geboren: Jo- v. S. C. Entius en Cornelis B.. z. v. oom en M. van d. v. H. A. van W. van den Berg. v. N. Bakker en Margaretha M rrdeman en E. M. .nna C. Bruin, 45 ■an Jacobus Mole- L. Brouwer te Spitse: M. Borg- r en J. Leegwater; e Oss en M. N. e Blom en Aatje Woldhuis en Jan- rerkmeester Morgen zal het 35 jn dat onze plaats- A. Molenaar ken ing van pastoor dat hij met alge- was benoemd «ot l.K. Kerkbestuur, aanvankelijk voor niet beschikbaar ;ten stellen, heeft lagen beraad zich ng toch laten wei- mag gezegd wor- ichie 't Veld in de heer Molenaar 'n medebestuurder nog heeft. Het zal ige jubilaris van collega's en van le vrienden- en niet aan belang en. Wardenier, uitvinder van de „brandstofloze motor", is niet dood. Het „drama" Wardenier, dat in 1934 begon en in datzelfde jaar nog op tragische wijze scheen te zijn afgesloten, is in werkelijkheid nog niet afgedaan. Philips, aldus Wardenier, werkt thans nog volgens hetzelfde principe, als Wardenier in de dertiger jaren. Maar het probleem, waarvoor Philips thans gevangen zit, was door hem al opgelost. Hij zal nu gaan bewijzen, dat de prin- cipe's, waarop hij heeft gewerkt inderdaad juist waren Hij vertrouwt er op, deze motor binnenkort in Canada en Zuid Amerika op de markt te kunnen brengen. De sensa tie die in 1934 met deze brandstofloze motor samenging, is hij echter nog niet vergeten. „Ik zal", aldus Wardenier, die wij hebben bezocht, „wachten en t.z.t. bewijzen, dat het waarheid was, wat ik beweerde". Deze woorden doen onwillekeu rig onze gedachten weer terug gaan naar het jaar 1934. In begin November van dat jaar nu 19 jaar geleden bracht een 22- jarige jongeman uit Wolvega de wereld in opschudding door de mededeling, dat hii een brand stofloze motor zou hebben uitge vonden. Wolvega stond op zi.in kop. Er zou een fabriek met 13000 arbeiders komen, de plaats zou een wereldnaam krijgen, er werden reeds grondspeculaties gedaan en men sprak bijna ner gens anders meer over, dan over „de motor" van Wardenier. In tussen was het met die motor een geheimzinnige geschiedenis. Niemand had hem gezien, nie mand wist hoe hij werkte, de hele zaak was gehuld in een sfeer van geruchten en fantasie, van grootse plannen en toekomst dromen. Persconferentie Wanneer men nu twintig jaar later navraag doet naar al deze gebeurtenissen, blijkt hoeveel indruk dit destijds heeft gemaakt. Men weet zich dit alles over het algemeen nog te her inneren. als was het slechts en kele weken geleden gelbeurd. De geheimzinnigheid rond de zgn. brandstofloze motor werd nog verhoogd, door een perscon ferentie in het gemeentehuis van Weststellingwerf. Wardenier verzekerde hier, dat hii inderdaad een uitvinding zou hebben gedaan, welke een grote ommekeer op motorgebied zou veroorzaken. De motor behoefde niet door benzine, noch door een andere brandstof te worden gevoed. Op welke wijze dan wel, moest voor lopig nog een geheim blijven. Aan onderhoudskosten zou de motor niet meer dan f 25,per jaar vragen. Onder toezicht van rijksingenieurs, zo beweerde Wardenier, is een proefmotor vervaardigd en daarmede was enkele maanden tevoren in Zwol le met succes geëxperimenteerd. De motor zou drie maanden lang onafgebroken dag en nacht kun nen draaien, zonder dat er iets aan gedaan behoefde te worden Er zouden twee fabrieken ge bouwd worden met elk 13000 ar beiders, één te Wolvega en één in de omgeving van Amsterdam. De toenmalige burgemeester van Weststellingwerf, Mr Maas, deel de mede, dat voor de bouw van de fabriek te Wolvega de beno digde grond wel beschikbaar zou komen. Wardenier deelde ook en kele technische details omtrent de motor mee, welke de zaak er echter niet veel duidelijker op maakten. Bij aanwending van een gelijk aantal P.K. zou met een aanmerkelijk lager gewicht dan dat van de gebruikelijke motoren kunnen worden volstaan. Zijn idee berustte niet op het zgn. „perpetuum mobile", doch op het bezuinigingsprincipe. Met dezelf de energie zou nu een veel gro ter effect bereikt kunnen wor den. Sensatie in Wolvega Dramatische ontknoping Het was te begrijpen dat deze persconferentie heel wat tumult veroorzaakte. Uit het buitenland stroomden journalisten naar Wol vega toe, de olie-aandelen op de beurs zakten enige procenten, personen met hooggespannen ver wachtingen vonden felle sceptici tegenover zich, die de uitvinding als waardeloos veroordeelden. Tegenover een verslaggever van een der landelijke dagbladen verklaarde Wardenier, dat zijn motor op het volgende principe berustte: Een grote hoeveelheid lucht wordt samengeperst in een ketel. Dit geschiedt door middel van een gewone motor en gaat aan het eigenlijke functionneren van de brandstofloze motor voor af. De samengeperste lucht wordt naar de motor geperst, die een aantal cylinders bevat, waarvan de helft der zuigers naar boven en de andere helft naar beneden werken, net als bij de gewone motor. Het grote verschil is ech ter, dat de lucht, na de cylinders gepasseerd te zijn, naar een luchtledige kamer wordt gevoerd, die luchtledig blijft doordat, door middel van een zijdelingse druk- compressor met tegendruk, de lucht weer naar het reservoir gevoerd wordt vanwaar zij eerst is gekomen. Er heeft dus een voortdurende circulatie plaats van het reservoir met gecompri meerde lucht naar de motor en via de luchtkamer weer naar het reservoir. Hoe dit technisch pre cies in zijn werk ging, wou War denier niet zeggen. Deskundigen op motorgebied hadden inmiddels, naar zij meen den. aan deze verklaring al ge noeg. om te bewijzen dat 'n der gelijke motor toch wel op het perpetuum mobilé-principe be rustte en dus „onbestaanbaar" was. Op 8 November 1934 volgde een dramatische ontknoping: Wardenier werd plotseling naar een psychiatrische inrichting te Groningen overgebracht. Naar burgemeester Maas verklaarde, voor de eigen rust en veiligheid van de uitvinder. De geheimzin nigheid rond de zaak werd hier mede in de ogen van het publiek groter dan ooit. De motor zou nooit bestaan hebben, zo werd er beweerd. Maarer waren verschillen de mensen die de motor hadden zien draaien. De gemoederen raakten hier en daar verhit en het kwam zelfs even tot een be toging tegen wethouder Muur- ling, die er voor had geijverd om, wanneer er sprake van een goede uitvinding zou zijn, hier de ge meente van te laten profiteren. Agitatie van politieke tegenstan ders is misschien aan deze actie ook niet vreemd geweest. Ongeveer een week na zijn overbrenging naar Groningen was Wardenier weer terug in Steemwijkerwold. Men achtte toen de bescherming blijkbaar niet meer nodig. In Wolvega keerde de rust inmiddels lang zamerhand terug, er vielen nog harde woorden in enkele ge meenteraadsvergaderingen, ver schillende personen betreurden financiële stroppen, maar de toe komstdromen over grote fabrie ken, vliegvelden en dergelijke, waren in rook vervlogen. Geble ven was echter het mysterie rond de „motor", waar niemand het fijne van wist. En dat mysterie werd ook niet opgelost, toen enige maanden la ter nieuwe sensatie werd ver wekt. doordat Wardenier z'n mo tor zou laten proefdraaien in zaal Dracht te Wolvega. De be langstellenden gingen onverrich- terzake naar huis, want de de monstratie ging niet door. Na 19 jaren De publicatie over de fabricage van heteluchtmotoren, door Phi lips en thans ook van andere zijde, heeft ongetwijfeld bij velen de geschiedenis van de motor van Wardenier weer in herinnering geroepen. En het is begrijpelijk dat men zich ook hier en daar heeft afgevraagd of Wardenier dan misschien toch wel met iets dergelijks bezig is geweest. We vroegen oud-wethouder W. J. Muurling, thans als opticiën te Steenwijk gevestigd, naar zijn mening. „Ik weet nu eigenlijk nog nooit wat ik er van moet zeggen", zo zeide hij. Maar hij heeft „de mo tor" zien draaien, zo bevestigde hij ons. En hij niet alleen, maar ook een tiental andere personen, waaronder een fabrikant en diens machinist, de notaris, de gemeente-ontvanger enz. Niemand mocht er aan komen. Men zag het vliegwiel draaien, maar hoorde geen normale mo torgeluiden. alleen een soort van zoemen, zoals bij een electromo tor. Het was een geheimzinnige geschiedenis en is dat altijd ge bleven. zo vond de heer Muur ling, die vooral de voortvarende houding van de toenmalige bur gemeester inzake de gehouden persconferentie betreurde. De heer Wardenier troffen we thuis in de eenvoudige woning van zijn zwager, waar hij ver blijft. Hij is thans ruim veertig jaar oud en heeft, sedert de gebeurte nissen in 1934 een moeilijke tijd achter de rug. Tijdens de oorlog is hij in het Duitse concentratie kamp Buchenwalde zwaar mis handeld en tengevolge hiervan vele jaren lang ernstig ziek ge weest. „Philips heeft mijn leven gered", zo vertelt hij ons. De Philipsmij. heeft hem vrij gekre gen en met een auto uit Duits land opgehaald en Wardenier is hier vanzelfsprekend zeer dank baar voor. Op onze vraag, of hij destijds op dezelfde principes werkte als rr.en thans bij de nieuwe hete luchtmotoren doet, antwoordde hij bevestigend. „Maar", zo zegt hij. „men zit nog met de moei lijkheid dat bepaalde onderdelen te heet worden. En dat probleem was door mij toen al opgelost". Sprekende over de gebeurte nissen in 1934 zegt Wardenier ons: „men heeft mij destijds ge meen behandeld. Ik was. jong en zonder enige zakelijke ervaring. Ik heb teveel vertrouwen gehad in anderen. Men heeft mij weten te breken en vooral voor mijn ouders heeft mij dat veel ver driet gedaan". Wardenier was destijds nog niet klaar voor publicatie, zo ho ren we. „En toch. als ze me die nacht niet met een trucje naar Groningen hadden gebracht", zo vervolgt hij. „dan had ik, on danks de geforceerde publicaties de zaak voor elkaar gekregen, mits medewerking van een goede motorenfabriek was verkregen." Wij vragen de heer Wardenier of hij nog plannen met zijn mo tor voor de toekomst heeft. „In derdaad", zo luidt het antwoord, „ik stel me voor de motor in ZURICH, Woensdagavond IVa een verwoed duel van bijna anderhalf uur met de eeuwige tegenstander Rogier Quegent heeft Dolfke Verschueren uit Antwerpen van avond laat op de Oerlikon baan zijn tweede wereldkam pioenschap veroverd. Over de beboste heuvels die de rikfenopakdeCam\tktenteZUb?;ngmen,1 grootste stad van Zwitserland omkransen, klonk de Bra- speciaal voor de grote gebieden banconnc voor de Belg die het meesterstukje van zijn landgenoot Linard uit de twintiger jaren had nagedaan in twee opeenvolgende jaren de hoogste stayerstitel ver overd. NÓG EEN HETELUCHTMOTOR Nu er de laatste tijd nogal veel te doen is over de con structie van een nieuwe hete. luchtmotor, leek het ons ter informatie van onze lezers dienstig eens iets te vertellen over het project-Wardenier. Deze man een veel omstreden figuur ontwierp al in 1934 een heteluchtmotor en hij is er nog steeds mee bezig. Naast Philips en naast de voorlopig nog naamloze uitvinders, over wier ontwerp wij regelmatig schreven en schrijven, dus WARDENIER. waar men zonder electrisch licht eit en dan als een motortje voor stroomvoorziening. Ik wacht nu hiervoor de beste gelegenheid af. Dit wachten is niet een gevolg van technische of financiële moeilijkheden, maar de moge lijkheid moet er zijn dat 't wer kelijk als een massa-artikel, be reikbaar voor het gewone volk, kan worden vervaardigd. Een motortje voor stroomvoorziening mag volgens mij niet boven de f 150,komen." Dus U zet toch door met uw vinding? „Ja, ook al zal het me geen cent winst opleveren, ik zet er mee door en ik zal laten zien dat ik on deugdelijke prin cipes heb gewerkt". We merken op. dat met dat al de zaak voor ons nog steeds even mysterieus blijft. „O nee", zegt Wardenier, „er is werkelijks niets mysterieus aan." Met ieder die op een eerlijke en serieuze manier met mij over de fabricage wil onderhandelen, ben ik bereid dit te doen. Ik ben er niet bang voor. Maar ik wil niet een herhaling van 1934 en ben dus voorzichtig. En zo ver laten we de heer Wardenier die in 1934 eens gezegd moet heb ben: „Wat thans het paard voor ons betekent in verhouding tot de explosiemotor, dat zal eens de explosiemotor voor ons bete kenen in verhouding tot een nieuw systeem motoren. We verlaten Steenwijkerwold zonder de motor van Wardenier te hebben gezien. Nog een poosje geduld, heeft de uitvinder ons gezegd en we zullen dus maar afwachten of de heer Wardenier inderdaad zijn motor voor de stroomlevering nog eens op de buitenlandse markt weet te bren gen. hd Met ijzingwekkende rushes van een kilometer en langer en, met fanatieke sprints en soepele temporitten had hii het offensief van twee Fransen weerstaan. Want Quegnent had in z'n der tien jaar oudere landgenoot Hen ri Lemoine een handlanger ge vonden, die de jolige Antwerpe naar de greep naar diens tweede titel tot in de allerlaatste kilo meter heeft trachten te verhin deren. Een prachtige winnaar, Dolfke Verschueren. Een. die van de eerste ronde af door de Italiaan Martino en de Zwitser Besson al krampachtig z woegden om de rol van hun gangmaker te grij pen. naar voren stormde. Door het lot aangewezen om als laat ste der zeven finalisten te star ten had de Belg na minder dan een volle ronde al drie man ach ter zich ligeen: Martino, Lemoine en Besson. Voor de eerste volle kilometer was afgelegd nam hij al de stevige tweede plaats in achter de Duitser Schorn. De stampvolle tribunes verheugden zich al in het vooruitzicht van nieuwe recordverbeteringen. Verschueren is na zijn fameuze race van Zaterdag een begrip ge worden in Zürich. Doch deze fi nale zou te veel eisen van de tactiek der stayers om aan re- cordbrekerij toe te komen. Dat bleek na ruim tien kilometer. Uit zijn in kermiscourses geharde „draaitempo" schakelde Ver schueren plotseling over naar 'n nog hogere versnelling, 'n Vluch tige zijwaartse blik van zijn gangmaker Ville was het sein. Dolfke ging de kop veroveren. Schorn vocht terug als een be zetene en lag met de allure van een sprintkampioen pjat over 't stuur gebogen. Maar niets baatte tegen de volmaakte stayerssprint van de kleine Belg. Hoog door de steile bocht gierde hij langs de Duitser heen: dubbelde tege lijk Michaux, die van zijn oor spronkelijke tweede plaats naar de achtergrond was afgezakt, en zette zich om zijn leiderspositie te verdedigen. Achter Verschue- Amsterdam maakt zich op om Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard binnen haar muren te ontvangen. Het Pa leis op de Dam. waar het Ko ninklijk Paar zal verblijven, krijgt een extra schoonmaak beurt. ren was Quegnent mee ten aan val getrokken. De Fransman die vorig jaar de eerste was om aan de ononder broken overwinningenreeks van de wereldkampioen een einde te stel len en die in zijn series spelender- wns naar de eerste plaats was ge sneld nam nu de handschoen tegen zijn grootste rivaal op. Van de 25e tot en met de 100ste kilometer zou b:' Verschueren blijven bestoken. Elke tiende ronde versnelde de Fransman het tempo of demar reerde hij zelfs. Soms kon hij tot op 5 meter van de Belg komen, meestal waren het er tien of vijf tien, want Verschueren accepteer de openlijk het duel en voerde telkens opnieuw het tempo op. Lemoine, die een ronde verloren had door al te driest met Besson op te rukken toen de Zwitser poogde zijn achterstand goed te maken, hielp Quegnent een hand je. De listige gangmaker Pasquier zorgde er steeds voor op korte afstand voor de leider te blijven, zodat deze „in de wind" kwam te liggen. Zo, van voren belemmerd door Lemoine en daarbij voortdu rend bestookt door Quegnent, moest Verschueren zijn wereld kampioenschap bevechten. Doch de sterkste zou in deze ongelijke strijd zegevieren. Terwijl de titel houder een enkele keer van het zadel moest om zijn tempo op te voeren en slechts een keer een fractie van een seconde van de rollen werd losgeslagen moest Quegnent tot vijfmaal toe breken met zijn gangmaker. Weliswaar herstelde de jonge Fransman zich, doch telkens moest hij zichtbaar te diep in ziin krachtenreservoir grijpen. Drie kilometer voor het einde waagde hij zich aan een niets ontziende aanval. Knetterend kwam zijn gangmaker tot in het spoor van Verschueren, doch weer triompheerde de opperste kwali teit. Met een enorme rush, die alle overigen als het ware deed stil staan, vloog Verschueren uit zijn laatste kilometer naar de verlos sende eindstreep. De wereldtitel was ten deel gevallen aan de enige die er aanspraak op mocht maken. Britten laten oorlogsmisdadigers vrij BONN, 26 Aua. De Britse autoriteiten in Duitsland hebben Woensdag negen Duitse oorlogs misdadigers uit de gevangenis te Werl in Westfalen ontslagen. ONZE MUNT r De vraag is weer ac- I tueel, of we weer zilve- ren guldens en rijks- I daalders zullen krijgen. J De Regering heeft ter- I zake een wetsontwerp ingediend en de Tweede I Kamer heeft er onlangs t Voorlopig Verslag over uitgebracht. De menin- papiergeld van allerlei gen bleken nogal ver- soort)> zou dan weüs_ aeeld te zijn. Sommigen waar verdwijnenmaar vinden het een gemak. de ^dïkke huuV> zou om het maar oij de pa- f0Ch blijven. Intussen is piertjes te houden. e zilveren gulden van Want dat zilver is zo vroeger intrinsiek niet zwaar en van dat papier meer e gulden van nu. kun je gemakkelijk een Maar dat heeft andere hoop meedragen. Dit redenen. Vandaar dat laatste is natuurlijk al- 00j^ qedachte qe- mt terwijl ze bezig is met het tellen en sorteren van bloembollen, nl. Rem- brandt-tulpenbollen. Na het Melkmeisje van Ver- (2.5 c.m. lang) was gelei delijk gezakt en in de buik van Horace terecht geko men. Toen kreeg hij, drie jaar geleden, buikpijn, meer hebben we nu het Onlangs is de kogel ver- Bollenvrouwtje van Rem- wijderd brandt! Jehudi en de clown Op een vrije avond tus sen twee Kurhausconcer- ten door wilde de beroem- leken. Geluidloze metaalbewerking In de Verenigde Staten Merkwaardig? is een nieuw soort gereed- sade. noch door of namens de Italiaanse regering. Deze begroeting vond eerst twee dagen later plaats, toen Mossadeq ge vallen was! Deze houding herinnert, zo lezen wij in de Twentse Crt., aan die van het Franse staatsblad „Le Mo- niteur" in Napoleons da gen. Toen de grote veld heer weer, van Elba ont- *i vlucht, op de Franse kust i j f. landde, meldde het blad gevolg van de uitbarsting dat „de tyran was uit_ ontstond ook een veertig gebroken". Toen Napoleon meter hoge vloedgolf, die jn het Rhónedal was, tot de verwoesting veel schreef het staatsblad „dat bu droeg en er de oorzaak Bonaparte oprukte". En van werd. dat grote stuk- toen hij Parijs naderde ken van de West-Javaanse luidde het bericht: „Zijne kust een groot kerkhof ge- Keizerlijke Majesteit na- voorkwam. leen maar een argument opperd js om jn gjfc ae_ de violist Jehudi Menuhin schap uitgevonden voor Ajr, nsilnilelsansinn Ais, Hipt PPT) aantal xrripnHon hpf ffpliiiHlnrvc: tipwprlrpn voor de gelukkigen, die vai naast de gulden en deze hoop bezitten. Ve- de rjfcS) een zilverstuk len vinden die papier- van vijf guiden in te tjes, precies gezegd, voeren!! maar vies en de vraag is dan ook gesteld, of er Eieren niet een middel te vin- uiteraard vindt „Boer den is, zilverbons beter en Tuinder" het een pret- tegen vuil bestand te met een aantal vrienden van de circuskunst genie ten. Hij toog naar het cir cus Strassburger, dat in Scheveningen staat. Menu hin verklaarde verrast te zijn over de muzikale pres taties van een der Ribati's, de drie Nederlandse clowns. De bewuste clown het geluidloos bewerken der hardste materialen. Uiterlijk lijkt het apparaat veel op een kleine boor- Is het niet merkwaardig, zeggen sommige mensen, dat vele vooraanstaande Oosterse figuren, die een politiek voeren of een of dert de hoofdstad en zijn trouwe onderdanen maken zich gereed om hem ju belend te ontvangen". Éen kwestie van karakter! Als de kat doen zijn. Dat argument heeft geen reden van bestaan meer, als men zilvergeld gaat invoe ren. Er blijven dan nog genoeg briefjes over, zo is het gevolg van de mil- van tien en vijfentwin- Jioenenuitvoer o.a. dat de tin om van honderd en b?nnenlandse prijs van de tig, om van nonaera en eieren stijHt en dan kl.ifHen meer en van duizend we het bekende cirkeltje: maar niet te spreken! er wordt in het binnenland Die zouden wij, terwille r omsezet. Na- tuurlijk brengen allerlei van de hygiene, wel omstandigheden mede, dat graag tegen vuil be- wij bepaalde (agrarische) schermd willen zien! Al artikelen moeten uitvoe- -.,,17™ ,.„7™ ren en ae consequenties zullen velen maar een van onze onvermijdelijke enkele keer in de gele- in- en uitvoerpositie zullen genheid zijn, zich daar- wij moeten aanvaarden. over te eraeren Wii M.aai' dat de Britten onze over ie ergeren wij eities eten en wl] er naar zouden toch wel voor kunnen kijken, is toch zilvergeld willen plei- wel sneu ten. De invoering van tig bericht, dat Engeland deeft trouwens eindexa- 7'/.millioen eieren koopt ^s^^onum._m_et van ons. Hoewel er on langs millioenen eieren te veel waren en een geestig tekenaar de oplossing aan gaf in het verstrekken van meer.„uitsmijters' veei op een Kieine poor- pontiex voeren ot een oi l l machine, doch men is ook ander streven van cultuur en ander geestelijk niveau beoefenen, gericht tegen de Westerse beschaving en op verdieping van de kloof tussen Oost en West. de hoogste studies hébben ge maakt en hun kennis heb ben verworven in Europa voornemens andere mo dellen te fabriceren. Het apparaat bevat als be langrijkste onderdeel een stalen staaf, die per so- conde 27.000 maal heen en weer trilt; de afstand viool als hoofdinstrument waarover deze heen en en hij deed uiteraard nog weer beweegt, is maximaal of Amerika? Is dat eigen eens extra zijn best toen 1/40 mm. Het uiteinde van lijk, op de keper be- hii hoorde, dat zijn be- de staaf bevat een zeer fijn sehouwd, wel zo eigenaar- roemde collega aanwezig uiterst hard slijpmiddel, dig? Het intellect van was! dat met water is aan gemengd. De te bewerken Hoge poes materialen worden voort durend iets geraakt. De Op de hellingen van dé fijne slib trilt met de Matterhorn, op meer dan staaf mede en met zulk 4000 M. hoogte, hebben een snelheid, dat de parti- berggidsen een huiverend keltjes voldoende energie poesje aangetroffen. Zij verkrijgen om bijv. ainico, konden het weer veilig en de harde grondstof voor wel in de bewoonde we- permanente magneten, reld terug brengen. Ver- snijdmetalen, kwarts, edel- moed wordt, dat het dier stenen, met succes te be- mee genomen is door een werken. Het materiaal siteiten nog voor positiefs bergbeklimmer, die op wordt onder de staaf en te leren aan de Oosterlin- juist hieraan rakend, vast- gen? Zij weten wel, dat gezet. Het apparaat blijkt de geest boven de stof, het nauwkeurig en snel te eeuwige boven de tijd functionneren. Java, India, Perzië (Iran) Egypte enzovoorts, stu deert behalve aan hoge scholen in het eigen land, ook nog te Londen, Parijs, Washington en soms ook Nederland! Zij blijven, ondanks hun brede oplei ding, even anti-Westers als hun ongeletterde land genoten. Want wat hebben die ontkerstende, materia listisch ingestelde univer- zijn tocht verongelukte. zilverbons is indertijd een noodmaatregel ge weest en men vertelt ons, dat de nood al voor een groot deel óver is Bol len vrouw Uniek is het geval van mej. T. Mantel in Aven- Kogel uit 1918 Drie jaar geleden ont dekte een dokter op Ramp herdacht klachte van Horace Golds- 1 worthy uit Walthamston bij Londen, in de buik van ziin patiënt een kogel. Deze had toen al 32 jaar In Los Angelos was een vergadering in het gebouw van de Grote Club. De burgemeester zou het woord voeren, vermoede lijk over het belang van de openbare veiligheid, maar dat is niet zeker.Wel is zeker, dat er een lunch was waarbij de commissa ris van politie als tafel president fungeerde. De Sheriff en de officier van Justitie waren gasten op het feest. Toen de cassière van de Club, die niet ge nodigd was, het gebouw verliet, terwijl binnen het algemeen welzijn en de publieke veiligheid .,met het wijnglas in de hand" werden gediend, werd zij beroofd van 233 dollar!! Intussen was een dood gewone voorbijganger pienter genoeg, om de aan valler neer te slaan en aan het niet-feestende deel van de politie uit te leveren. horn. Zij is in ons land de in het lichaam van Horace enige dame, die op de Haarlemse bollenbeurs gezeten. In 1918 kreeg hij een schot aan het Franse Het was gisteren 70 jaar geleden, dat de uitbarsting van de Krakatau de we reld verontrustte. Deze vulcaan eiste in haar noodlottige werking een Karakter enorm aantal slachtoffers. gaat. maar de sfeer aan de Westerse universiteiten Allemaal verkeerd heeft de Oosterling ge leerd, dat de Westerse „superioriteit" slechts ma terieel is en dus op de duur niet houdbaar in de geestelijke strijd. TJ-.. owiwu uuu uvL i. luiiov- vuuiin aaiuai üiaLiituiiClö. wy lazen ook van het transacties uitvoert voor front en men vermoedde Enorm? Wat zegt dat? Er Het rad bezwaar, dat zilvergeld eigen rekening en risico. Zn is de enige, die erkend zo zwaar is, tenminste, als men er veel van moet meedragen. Het oude idee van „het dikke boekje" (met veel is als „koopman" in bol len en ze is naar algemene erkenning bovendien wat mans". Wij hebben van haar een plaatje gezien, waarop ze staat afgebeeld, een vleeswond. Maar al die jaren was er een ko gel in het inwendige van de man gehuisvest en hij had er, wonderlijk genoeg nooit iast van gehad. De wond zat aanvankelijk aan de rug, maar de kogel werden door de hete lava uit de beruchte vulkaan in Straat Soenda ongeveer drieduizend kampongs ver woest en er gingen 36.417 mensenlevens verloren. 36.417!! Het was de groot ste vulkaanramp die ooit van avontuur Een zakkenroller in New Jersey in Atlantic City rolde de verkeerde zak, op de verkeerde plaats en op het verkeerde tijdstip. De zak: zat in het jasje van een slapende vagebond en 'bevatte slechts twee dollarcent. De der wereldhistorie draait plaats: een bank van een vol grillige verrassingen, en de Sjah van Perzië zal zijn (wankele) troon weer bezetten. Toen hij op zijn vlucht te Rome arriveerde, werd hij noch verwelkomd door de Iraanse ambas- busstationnetje, recht te genover een politiebureau! Het tijdstip: precies het ogenblik, waarop een agent uit het raam van zijn bureau keek. De zak kenroller zit nu in de cel Ingrijpen Het grote bedrijf van Philips is voornemens, grote fabrieken te gaan vestigen in Nijmegen en Zwol le. Dat is een goed teken. Het bewijst, dat de industrialisa tie voortgang maakt op de juiste wijze, nl. volgens het principe van industrie-sprei- ding. Het bewijst bovendien, dat er gemeenten zijn, die be grijpen, dat zij in de industria lisatie een taak hebben. Na tuurlijk moet dit op zakelijke basis geschieden en het zou niet juist zijn, indien er een bepaald „wilde concurrentie" zou ontstaan tussen gemeenten die er allemaal wel op uit zijn, om een deel van „de buit" te bemachtigen en daarbij dan in onredelijke, laat staan oneer lijke concurrentie zouden ver vallen. Gezonde concurrentie kan echter ook hier geen kwaad en daarom hebben wij bezwaar tegen een pleidooi in het „Vrije Volk", dat „ingrij pen van de centrale Overheid, met het doel, de concurrentie binnen de perken te houden,, bepleit. Dit naar aanleiding van het voornemen van de ge meente Zwolle, om aan Philips een stuk industrie-terrein te verkopen tegen een prijs, die nog beneden de kostprijs ligt. Wij zien daar geen bezwaar tegen. Vele gemeenten trach ten industrie aan te trekken, door, op verschillende manie ren te „subsidiëren". Zolang dit binnen de perken blijft, zonder dat vadertje Staat hier gaat ingrijpen, dient dat in grijpen achterwege te blijven. Laat asjeblieft het restje van de gemeenschappelijke zelf standigheid van autonomie durven wij al haast niet meer te spreken) in tact. Indien er onoirbare dingen gebeuren, moet het normale toezicht van hoger gezag voldoende zijn, om daar tegenin te gaan. Mislukte eenheid De jongste ervaringen in West-Duitsland met be trekking tot de positie van de Katholieke arbeiders in de Duitse (socialistische) Een heidsvakbeweging, hebben ten overvloede de onhoudbaarheid van deze eenheid, die een door braak op sociaal gebied beoog de, nog eens aangetoond. Al eerder was gebleken, dat de sociaal-democraten volkomen de lakens uitdeelden in dit Eenheidsvakverbond, dat de socialistische opvattingen hier in overheersten en dat de denkbeelden van de christe lijke maatschappij-gedachte, geen kans hadden. Onlangs heeft de Eenheidsvakbond par tij gekozen in de huidige ver kiezingsstrijd en dit heeft bij de Katholieke groep de maat doen overlopen. Er is nu een comité opgericht, dat practisch de uittreding van de Katho lieken uit het socialistisch ver bond voorbereidt en uit de geestdrift, welke bestond in de bijeenkomst, die aan deze plannen was gewijd, kan wor den afgeleid, dat het de Ka tholieke arbeiders volkomen ernst is. Dit geval is ook leer zaam buiten de grenzen van W est-Duitsland, waar men, hetzij op politiek of op socia listisch gebied naar doorbraak streeft. Het is nl. duidelijk, dat zulke doorbraken principieel onhoudbaar zijn. Het gaat om de socialistische opvattingen te doen zegevieren, en dergelijke opvattingen mogen dan al nu en dan bepaalde christélijke- sociale denkbeelden zeer na komenals puntje bij paaltje komt, blijken er zovele en zo diepe verschillen te zijn, dat een gemeenschappelijk uit gangspunt tot de illusies be hoort. DE ENGELSE LEAGUE LONDEN, 26 Aug. De uitsla gen van de wedstrijden gespeeld voor de Engelse league luiden: Eerste divisie: B. Wanderers-Middlesbrough 3-2 Huddersf. Town-Cardiff City 2-0 Liverpool-Newcastle United 2-2 Manch. United-W. B. Albion 1-3 Preston North E.-Sheff. Wedn. 6-0 Sunderland-Wolv. Wanderers 3-2 Tottenham Hotsp.-Charlt. Ath. 3-1 Tweede divisie: Lincoln Cit.v-Bury 0-0 Luto Town-Notts Forest 0-1 Derde divisie Zuid: Bournemouth-North. Town 2-1 Brighton and Hove-Leyton O. 2-1 Exeter City-Colchester United 1-2 Gillingham-Coventry City 2-0 Ipswich Town-Torguay United 2-1 Norwich City-Queens Park R. 2-2 Reading-Southend United 2-0 Swindon Town-Aldershot 3-1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3