IAIN HEATER - 30 - 60 :osiew BET Twee nieuwe openbare scholen in gebruik Bloembollenveiling W est-F riesland Groepsleider Kruit in vrijheid Slechts nederzetting biedt emigranten kans rting ,CTIE TDAG In Brazilië De leraren en hun salarissen t ElMIS 1953 ABBOTT 3 film De officiële openingsplechtigheid Invoer van 10.000 geslachte varkens Courses Duiiidigt Van Tienen en Wolthuis nog in arrest Markt en Renrs RISKANTER een tijdelijk ONDERWIJZER Adverteert in dit blad Paardenslagerij A. GROOT Paardenslagerij A. Groot g aan de eassa 'ordt gebracht TEL 2609 BUD LOU en 9.30 uur 9.30 uur e avond 8 u. 103 Aug.: DE LA MAR Utf HEESTERS >HN cht) DAVIDS en oud 7, 9.30. Zaterdag 30 Andere dagen isdag 2.30 matinée ESUIANN clame permanent .50 met volledige ga- itie. Complete bedie- g. Salon SCHOON- )VEN, Spoorstraat 22. :n Helder. Donderdag 27 Augustus 1953 Pagina 7 ALKMAAR. Gistermiddag om twee uur werd in tegenwoordig heid van talrijke genodigden en belangstellenden uit de onderwijs wereld de nieuwe vleugel, welke aan de Prof. Kohnstammschool, gelegen aan de Corn. Buysstraat, was bijgebouwd, officieel in ge bruik genomen. Aan deze ingebruikneming van een drietal nieuwe lokalen werd bijzondere luister gegeven door de aanwezigheid van mevr. Kohnstamm, die op uitnodiging van het gemeentebestuur naar Alkmaar was gekomen om van dit heugelijk feit getuige te zijn. Alle aanwezigen, waaronder de heer C. Kirkenier, adjunct-direc teur van Openbare Werken der gemeente Alkmaar, de heer J. H. Weil, chef der afdeling Onder wijs, de heer G. L. M. de Mol, vertegenwoordiger der Neder landse Onderwijzersvereniging, dr J. Degenaar, voorzitter der Com missie van Toezicht voor het L.O., de heer Th. Dijkstra namens de Kath. Onderwijzersvereniging St Augustinus, werden door de wet houder van Onderwijs, de heer R. Bakker, welkom geheten. Een bijzonder woord van wel kom richtte spreker tot mevrouw Kohnstamm, aan wie als blijk van diepe erkentelijkheid bloemen in de stadskleuren werden aange boden door een leerlinge. De heer Bakker ging in het kort de geschiedenis na van het V.G.L.O. in Alkmaar, dat dateert uit omstreeks de jaren 1930, en bracht hulde aan de nagedachte nis van prof. Kohnstamm, die vooral voor het V.G.L.O. zo een grote ijveraar is geweest en naar wiens inzichten het onderwijs aan de naar hem genoemde school wordt gegeven. De heer Bakker feliciteerde het hoofd der school, de heer K. Bos, met deze fraaie uitbreiding, welke zo dringend noodzakelijk was. Verschillende sprekers voerden vervolgens het woord en uit hun woorden bleek telkens, hoezeer men dankbaar was voor de mede werking van het gemeentebestuur, terwijl ook dank werd gebracht aan de ambtenaren, die bij de bouw waren betrokken en aan degenen, die de bouw hadden verzorgd. Tenslotte dankte de heer Bos alle sprekers voor hun zeer ge waardeerde woorden, terwijl hij een bijzonder woord van dank bracht aan de heer Bakker, die de belangen van het V.G.L.O. op zo voortreffelijke wijze had ge diend, alsook aan de heer Weil en aan de Inspecteur van het L.O. De heer Bos sprak er zijn vreugde over uit, dat zijn school na jaren van inwoning nu een zo fraai en modern eigen home had gekregen. Hij verzocht mevr. Kohnstamm om door het luiden van de schoolbel de opening tot een feit te maken. Hierna was er voor de aanwezigen gelegen heid de nieuwe lokalen, die zeer fraai zijn, en die werkelijk reden geven tot trots, te bezichtigen. Van der Leeuwschool Om vier uur werd de Van der Leeuwschool officieel geopend, met evenveel feestelijkheid. In de aula waren aanwezig wethouder Bakker, die de bijeenkomst leidde, de directeur van Open bare Werken, ir Knol, de adjunct directeur, de heer Kirkenier, ar chitect van het gebouw, 't hoofd der school, de heer Slabbekoorn, en velen uit het gezelschap, dat ook de voorafgaande bijeenkomst had bijgewoond. De van der Leeuwschool is de eerste openbare lagere school die in de traditionele bouw uit het gewone bouwvolume kon worden opgetrokken. Het gebouw was nodig, omdat in September een vijfde klas moet worden gefor meerd en de drie lokalen, als mede het speellokaal in het hou ten gebouw aan het Zeglis, waar in de school was ondergebracht, niet voldoende ruimte meer op leverde. De heer Bakker sprak WORMERVEER VIERT 450-JARIG BESTAAN WORMERVEER In een pers conferentie, in verband met de Viering van het 450-jarig bestaan van Wormerveer, heeft het uit voerend comité het feestprogram ma bekend gemaakt. A.s. Zaterdag 29 Augustus zal de officiële opening door de bur gemeester, mr J. C. Lycklama, ge schieden. Na massazang en défilé van alle verenigingen zal de feest verlichting worden ontstoken. Door de middenstand in zijn ge heel en alle plaatselijke vereni gingen wordt medegewerkt tenein de de feestelijkheden van 29 Aug. tot 12 September a.s. te doen sla gen. Ook de industrie heeft haar medewerking toegezegd. Verschei dene grote bedrijven zullen wor den verlicht, andere bedrijven zul len zorgen voor verlichting van enige bruggen in de gemeente, waarbij de grote verkeersbrug over de Zaan. Naast de verlichting staan vele attracties op het programma, o.a. een vierdaagse feestmarkt der Wormerveerse winkeliers, een voetbalwedstrijd Volendam-West Frisia op 6 September, opvoering van het openluchtspel „Wiekende Welvaart" van de auteur-regisseur B. Groeneveld en sportdemonstra- ties zowel in de open lucht als in zalen. Voor de jeugd zullen spe len worden georganiseerd. de minderheid WIERINGERMEER Uit het commentaar op onze voorbespre king omtrent het probleem der lagere landbouwschool in de Wienngermeer is ons van offi- S gebleken, dat de meer derheid in het raadsvoorstel bestaat uit de wethouders Smit en Giessen, en dat dus burge meester Loggers de minderheid vormt. woorden van lof over de dienst van Openbare Werken, vooral aan het adres van de heer Kirke nier, voorts over de heer van der Linden, de opzichters en aan nemers, die allen uitstekend werk hebben geleverd. Namens het ge meentebestuur bood de heer Bak ker het hoofd der school een por tret aan van prof. v. d. Leeuw, over wiens idealen op het gebied van het onderwijs hij interessante en behartigenswaardige dingen vertelde. De school bevat acht klaslokalen en zal over enige tijd te klein zijn, doch de bouw van een volgende school in de om geving van de Willem de Zwij gerlaan, waar dit gebouw het vlakke polderland aan de rand van Alkmaar beheerst, ligt reeds in het voornemen. Namens de Oudercommissie deed de heer Ederveen de toezegging dat een projectie-apparaat zou worden aangekocht. Daarna spraken dr Degenaar en de heer Kleimeer (namens Volksonderwijs), die het aquarium, dat gevuld werd door de Aquariumvereniging Rode Rio, ten geschenke gaf (het is inge metseld in een der klassen op de benedenverdieping), de heer Dijkstra, die hoopte, dat naar dit voorbeeld vele andere bouwwer ken die nog op stapel staan, tot stand gebracht zouden worden, de heer Mol, die het gemeentebe stuur van Alkmaar prees om zijn grote interesse voor het onder wijs en sprekende tot het katho lieke onderwijspersoneel, dat aan wezig was, hoopte, dat ook het Katholieke Onderwijs spoedig aan zijn trekken zou komen en de heer Mol, namens de afdeling Alkmaar van de N.O.P. Tenslotte sprak de heer Slabbekoorn een woord van dank. Hij was van zelfsprekend zeer in zijn nopjes over het nieuwe gebouw, waarin de voorwaarden liggen zeker ge steld voor het geven van goed en veelomvattend onderwijs en meer algemene vorming op cul tureel gebied. Legaat van f 25.000. voor Ammerstol Wijlen de heer H. Zanen Czn., die op 18 Juli te Wassenaar is overleden, heeft aan de gemeente Ammerstol een bedrag van f 25000 gelegateerd vrij van successie en bijkomende kosten. Het was de wens van de schenker, dit bedrag dienstbaar te maken voor hulp aan schoolkinderen en ten bate van culturele verenigingen. De raad van Ammerstol besloot dit legaat in dank te aanvaarden. Nieuwe afzetmogelijkheden voor de varkenshouderij Bij vele fokkers bestond grote vrees over de afzetmogelijkheden voor de varkenshouderij, aldus schrijft Misset's vakblad voor de vee- en vleeshandel. De steekproeven van dekkin gen hadden immers uitgewezen dat het dit jaar in totaal te ver wachten aanbod van slachtvar- kens circa 35.000 meer zou bedra gen in vergelijking met 't vorige jaar Daarbij kwam dat het bacon- eontract met Engeland een ge ringer kwantum te exporteren toeliet, en de vleeswaren-export bij lange na niet de cijfers be naderde van 1952. Ijlings werden door de rege ring enige maanden geleden on derhandelingen met Engeland aangeknoopt en werd de levering van 7500 ton bacon dit jaar boven de reeds gecontracteerde 30.000 ton verzekerd. De varkensprijs hier te lande beweegt zich boven de gegarandeerde bacon varkens- prijs, waardoor de slachting van baconvarkens practisch stil is komen te liggen, en de vleeswa- renindustrie nauwelijks 't kwan tum kon aankopen, dat zij blij kens de vraag van Amerika zou kunnen exporteren, terwijl de prijs voor de wel beschikbaar komende hammen op een (te) hoog niveau ligt. Het behoeft derhalve geen ver wondering te wekken dat het B.V.V.-bestuur dezer dagen be sloot over te gaan tot het toe staan van de invoer van 1000 ton geslachte varkens. Dit betekent dus de invoer van 10.000 varkens. Met het oog op de scherpe con currentie van de Westduitse vleeswarenfabrikanten die voor hun export de beschikking krijgen over goedkoop ingevoerde varkens is het van belang dat de Nederlandse prijzen voor verse ham wat naar omlaag zou den gaan Dit kan bereikt worden door een aanvullende voorziening der vleeswarenindustrie met var kens uit invoer verkregen. Ten slotte vermeldt het vakblad dat de varkensmarkt nog wel het huidige prijshoudend karakter zal blijven behouden. Al is het oor deel van „practijkmensen" dat zij nog nooit veel goeds in dit oo- zicht hebben leren verwachten van lage voederprijzen. WASSENAAR, 26 Aug. De uitslagen van de gisteren gehou den draverijen teDuindigt lui den: Tzardasprijs: 1. Rascal Hano ver (H. C. ten Hagen) 3.06.8 1.30.7; 2. Rudolf G (W. Brouwer); 3. Rosa B (F. A. Bosveld). Tot.: win. 19.90, pl. 2.90 1.70 1.40, gek. 17.30, cov. 5.60. Tarantellaprijs: 1. Sorento (N. J. Bloemsaat) 2.02.8 1.34.5; 2. Sun shine Hollandia (W. H. Geersen); 3. Stuart A (M. Vergay). Tot.: win. 2.30, pl. 1.40 1.50 2.70, gek. 4.60, cov. 3.10. Gavotteprijs: 1. Peter Snel (A. Th. Knijnenburg) 3.04.5 1.27.9; 2. Quadrupes (J. de Vlieger); 3. Petite Casindra (W. H. Geersen). Tot.: win. 3.90, pl. 1.50 1.40 1.40, gek. 5.40, cov. 2.50. Sarabandeprijs: 1. Oranje Nas sau (J. Heemskerk) 3.07.6 1.28.5; 2. Guy Hanover (G. J. Venne- man); 3. Moquette D L Maire B (L. J. van Harlingen). Tot.: win. 14.80, pl. 4.40 3.70, gek. 37.10, cov. 4.30. Menuetprijs: 1. Notekraker S (W. H. Geersen) 2.58 1.23.2; 2. P Louis 2 (H. C. ten Hagen); 3. Our Bonni B (J. de Vlieger). Tot.: win. 2.30, pl. 2.2.90, gek. 17.40, cov. 8.60. Habaneraprijs: 1. Columbus (J. Vóórhaar) 1.11.4; 2. Douce France (F. Delbrassinne); 3. Margriet (H. Pije). Tot.: win. 1.70, pl. 1.30 1.20 1.30, gek. 3.40. cov. 2.10. Criterium der leerlingen: 1. Dicky (S. Ossendrijver) 2.09; dead heat: Christina (A. A. M. Pije); 3. Marlotta (A. Bongers). Tot.: win. 3.50 1.30, pl. 5.60 1.20 2.90, gek. 15.20 5.40, covercal Dicky 4.40, covercal Christina 3.30. Tot. omzet: f 38.222. Beklimming Mount Godwin Austin mislukt SKARDOE, 26 Aug. De Ame rikaanse expeditie die zich tot taak had gesteld de hoogste nog niet bedwongen top van de Hi- malaja de Mount Godwin Austin, te beklimmen, heeft haar pogin gen opgegeven. Dnt was de eerste poging sedert viiftien jaar om de 8.605 meter hoge berg te beklimmen. BOVENKARSPEL. De aan voer voor de veiling van 26 Aug. 1953 bestond uit 4800 manden le verbaar, waarvan 1100 manden iris. Voor de vrije veiling waren er 2000 mnd. Het „leverbaar" is nu bijna opgeruimd. De belang stelling was voldoende doch de prijzen handhaafden zich moei lijk. Vele soorten waren iets la ger in prijs. De volgende week, 2 Sept., zal worden begonnen met het veilen van plantgoed, wat plaats vindt na de „leverbare" en „vrije" veiling. De notering was als volgt: Apricot Yellow 12 op 690, 11-12 670; Artus 11-12 370; Brillant Star 12 op 1340—1500. 11-12 810 -860,10-11 660—690; Cram. Bril lant 12 op 410; 11-12 370; Culli- nan 12 op 440, 11-12 320; La Reine Max 10-11 240; Mar Niel 12 op 740—830, 11-12 540; Mr. v. d. Hoeff 12 op 650670. 10-11 290; Murillo 12 op 475480, 11-12 370, 10-11 290; Oranje Nassau 12 op 890; 11-12 830, 11-11 430— 490; Olympiade 12 op 410, 11-12 450; Peach Blossom 12 op 800 860; 11-12 470—610, 10-11 430— 440; Pelikaan 12 op 390; White Due Max 12 op 400, 11-12 310, 10 -11 250; Witte Valk 12 op 390; All Bright 12 op 800, 11-12 380— 510: Bandoeng 12 op 510520, 11- 12 500540: Bartigon 12 op 890 960, 11-12 400470; Bartigon Max 12 op 790 11-12 440—480: Belle Jaune 12 op 720, 11-12 500; Bleu Parrot 12 op 820, 11-12 830; Boli- van 12 op 690: Due de Berlin 11-12 950 10-nl 380430: Electra 12 op 750830, 11-12 550650, 10-11 AMSTERDAM, 26 Aug. Na dezer partij, de algemeen leider vier dagen voorarrest is de werk- ^"dJlijklei/er mrTw™ groepsleider van de Nationale Europese Sociale Beweging (N.E. S.B.), de 29-jarige A. M. Kruit, vanmiddag in afwachting van het proces in voorlopige vrijheid ge steld. De twee andere functionarissen RIO DE JANEIRO Volgens de landbouw- en emigratieatta ché aan de Nederlandse ambas sade alhier, dr. H. Meijer, is emigratie uit Nederland naar Brazilië alleen mogelijk, indien de emigrant de kans krijgt zich te vestigen in een nederzetting. In een interview vertelde de heer Meijer, dat dit het gevolg is van het grote verschil in le vensstandaard tussen de Neder landse boer en zijn Braziliaanse collega. De individuele Neder lander. die naar Brazilië emi greert, verklaarde hij. zal waar schijnlijk een grote verlaging van levensstandaard krijgen. Dit maakt individuele immigratie moeilijk. Dr. Meijer verklaarde, dat de Nederlanders die naar Brazilië emigreren meestal welgestelde boeren zijn, die hun grond in Nederland verkopen en kapitaal, vee en gereedschappen meebren gen. De voornaamste reden waar om deze boeren willen emigreren is dat zii land zullen hebben om onder hun kinderen te verdelen. In Nederland zei hij. is de grond zeer beperkt en voor de ouders is er geen mogelijkheid al hun kinderen een stuk grond na te laten. In Brazilië hebben de immi granten de mogelijkheid aan al le kinderen in bedrijf zijnde boerderijen na te laten. Als voorbeeld hoe de Neder landse immigratie in Brazilië werkt, noemde dr. Meijer de ne derzetting „Castrolandia" in de Zuidelijke staat Parana. Deze is na de laatste oorlog gesticht. Dr. Meijer verklaarde dat deze ne derzetting thans tussen de 50 en 60 gezinnen telt. terwijl er in de nabije toekomst nog tien zullen komen. Het is een gemengde agrarische gemeenschap die een eigen zuivel- en pasteuriseerfa- briek bouwt. Elke boer. aldus dr. Meijer, bracht geld, vee of gereedschap Reizigersverkeer naar Frankrijk hersteld Het reizigersverkeer naar en door Frankrijk is thans hersteld. Op de eerstvolgende dagen zal evenwel met de mogelijkheid van enige vertraging rekening moeten worden gehouden. tot een bedrag van 750.000 Cru zeiros (ongeveer 142.500 gulden) mee. Dit is voor hen een waar borg dat zii hun leven op dezelf de voet kunnen blijven voeren. Brazilië zelf draagt 120.000 tot 150.000 Cruzeiros (22.800 tot 28.500 gulden) bij om de immi grant te helpen een huis te bouwen en voor de uitgaven voor het levensonderhoud, tot zij een bedrijf in werking heb ben. Dr. Meijer verklaarde dat deze immigratie het gevolg is van een in 1950 gesloten overeenkomst tussen de Braziliaanse en Neder landse regering. Hij voegde er aan toe. dat er geen nieuwe plannen voor nederzettingen zijn. Geen overeenstemming DRIEBERGEN. Tijdens de 87ste algemene vergadering van de algemene vereniging van lera ren bij het middelbaar onderwijs, wees de voorzitter, drs. P. van Houte er op, „dat ook dit jaar weer bijna alle aandacht moest worden besteed aan de materiële uitrusting van het onderwijs en zijn dienaren". De zojuist bereik te overeenstemming over de leraaTssalarissen, noemde spreker „een grote verrassing". „Hoewel er in het bijzonder ge organiseerd overleg in het geheel geen overeenstemming bestond, komt thans met negatie van het standpunt der lerarenorganisaties de mededeling uit de lucht vallen, dat het centrale georganiseerd overleg zich zonder meer met de regeringsvoorstellen heeft ver enigd. Dit demonstreert weer eens dat aan ons ambtenarengerecht nog weinig welgefundeerde begin selen ten grondslag liggen. Intus sen heeft de minister zijn woord gestand gedaan en er voor ge zorgd, dat aan het begin van het cursusjaar een nieuwe salarisrege ling zou zijn vastgesteld. In hoge mate is te betreuren, dat daarbij op de meest essentiële punten tus sen de regering en de lerarenor ganisaties geen overeenstemming is bereikt". huis uit Groningen, bevinden zich nog in arrest. Kruit is tijdens zijn voorlopige hechtenis gehoord door de Offi cier van Justitie, mr. F. Hollander, en door de rechter-commissaris, mr. B. van der Waerden. Intussen zijn van diverse zuster partijen van de N.E.S.B. uit an dere Europese landen protesten naar ons land gestuurd over de arrestaties. Naar reeds gemeld kwam het eerste protest uit Duitsland. Thans heeft het minis terie van Buitenlandse Zaken te Den Haag een protesttelegram ontvangen van dr. Per Engdahl, de leider der Zweedse afdeling van de Europese Sociale Bewe ging, terwijl het ministerie van Justitie een protestbrief heeft ont vangen van de Zwitser Amandruz leider van de Zwitserse zuster organisatie „Parti Populaire Suisse". H.H. WIJDINGEN FRANCISCANEN Zondag 30 Augustus a.s. zal Z. H. Exc. Mgr. Constans Kramer O.F.M., bisschop van Luan in China, in de Minderbroederskerk van de H. Hieronymus te Weert de H. Subdiakenwijding toedie nen aan de eerw. fraters Humbert Leers, Apeldoorn, en Timotheus Bouwmeester, Rotterdam. De H. Diakenwijding aan de eerw. fraters: Paschasius Brom, Haarlem; Diederik Ruigt, Den Haag; Paduanus v. Vugt, Utrecht; Liberatus van der Lubbe, Den Haag; Valericus Oostrum, Utrecht; Lucianus Beekman, Den Haag; Josaphat van Luijk, Honselers- dijk; Ferdinand Sluiter, Gronin gen; Casimir Faase, Noordwijk; Vivald Oorschot, Hoenkoop; Fabia- nus van den Brom, Rotterdam; Hermes van Vliet, Utrecht; Maxi- milianus Demes, Dokkum; Theo- dotus Polman, Westervoort; Basi- lius Peperzak, Hilversum en Silas Plouvier, Leiden. De H. Priesterwijding aan de Weleerw. Heer Gerard de Roos, Amsterdam, Diaken van het bis dom Munster in Westfalen (Did.). Belkmerweg krijgt waterleiding ZIJPE - Blijkens ingesteld on derzoek zal het aansluiten van de nog van waterleiding verstoken percelen gelegen aan de Belk merweg (t.w. het gedeelte gele gen tussen Schagerweg en St. Maartensweg) mogelijk zijn. De aansluiting zal tot stand gebracht kunnen worden met toepassing van de provinciale „Niet renda bele uitbreiding regeling". De gemeente en de provincie zullen medewerking moeten ver lenen met een jaarlijkse bijdrage. Wij twijfelen er niet aan of de betrokkenen zullen aansluiting van hun wonin'g aan de water leiding zeer op prijs stellen. JONGEREN LANDDAG NIBBIXWOUD A.s. Zondag trekken natuurlijk alle jongeren naar Hoorn, naar de traditionele Jongeren Landdag bij het Missie huis aan de Berkhouterweg. Men kan nog kaarten verkrijgen bij Tonia Ruyter en Jan Grippeling. Ieder kan verzekerd zijn van een zitplaats zodat het geheel een gang naar Hoorn dubbel waard is. MAFKTOVERZICHT PURMEREND. Bij de aan vang van de markt was de han del in vette koeien no.sal aardig <*oed Maar daar het aanbod aan hield. werd de gang kalmer. Moest men in de vroegte al een heel orima beest hebben om de hoogste notering te maken: dit werd er later niet beter op en de markt sloot dan ook stug. On de gelde markt was maar een klein aanbod en ging het vrij stug. Met de verse melkkoeien was het weer heel stil: de ver koop gaat er slenend. De nuch tere kalverenmarkt was daaren tegen vlug met goede vraag en hoge nriizen. Voor de fokkers waren echter maar heel weinig kopers, zodat dezen weinig beven de slachterijs uitkwamen. Met de vette kalveren ging het ten slotte kalm. Op de wolveemarkt heerste wel geen volle vreugde, doch de vette schapen, waarin maar een kalme gang was. waren toch niet minder in prijs. Voor de lamme tjes was de vraag iets beter, waardoor ook de prijzen iets op liepen. Met de bokken- en "eiten was het weer een stugge boel. Op. de vette varkerjsmarkt. was het aanbod niet te groot en de nriizen dan ook iets hoger. Een heel enkel vleesvarken ging nrw iets boven de notering. Oo de bte<*en markt was het aanbod niet zo groot, maar even «oed was de gang er vrii stil. ove rigens goed priishoudend. De vette zeugen waren voed t en werden vlug verhandeld. Met de fokzeugen ging het wel kal mer. maar er was toch nog wel vraag ook. Do paardenmarkt was heel stil. On de olnimveemarkt Hen het alleen met de ionve haantjes nog wel. DTEVFGGP OP HETERDAAD BETRAPT BOLSWARD Mej. F. de B. uit Koudum. die als verkoopster werkzaam was bij de firma R. P. de B., textielhandelaar te Bols- ward, werd Maandagmiddag op heterdaad door de politie betrapt op diefstal van stukken-textiel Voordat zij in de bus stapte om naar huis te gaan. werd zii door de politie in arrest gesteld Juffr. de B.. die van 19491953 bij deze firma werkzaam was. heeft zich al die tijd schuldig gemaakt aan het meenemen van kleine stukken textiel naar huis. I Bij huisonderzoek werd een grote partii textiel door de po- j litie in beslag genomen. Reunif» ..Orani^'iotel" 's-GRAVENHAGE, 26 Aug. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar de stichting ..Oranjehotel" de nabestaanden van de in de oor log omgekomenen, die hun laat ste dagen in de Scheveningse do dencellen hebben doorgebracht en de oud-gevangenen uit het „Oran- i jehotel" verenigen ter herdenking i van de gevallenen. Dit jaar zal men op Zaterdag 12 September samenkomen. 370390; Fred Moore 12 op 400, 11-12 480, 10-11 280; Gen. de Wet 12 op 550—570, 10-11 490; Grand Due 12 op 1300; Ibis 12 op 480 490, 11-12 480—510, 10-11 380— 450; Jong Oranje 12 op 760, 11-12 600; Pink Beauty 12 op 1410 1470; 11-12 1330—1400; Pr. van Oostenrijk 11-12 480, 10-11 430; I Progression 12 op 570, 10-11 420; Rose Luisante 12 op 400; Schlegel Max 11-12 550, 10-11 430—460; Schoonoord 12 op 600; Theeroos 12 op 475; Triumphator 11-12 630; i Verm. Brillant 11-12 700—730, 10 -11 520550; Vuurbaak 12 op 920; j Campfire 12 op 9501050, 11-12 440; Clara Butt 12 op 440; Cop land Rival 11-12 450; Cordell Huil 11-12 570; Crater 12 op 570— 680, 11-12 550—630; Crown Im perial 12 op 640670, 11-12 480 —500, 10-11 380. Christmas Bartigon 12 op 1040, 11-12 590; Demeter 12 op 850 870; Dillenburg 11-12 430; Early Queen 12 op 520—530, 11-12 370; Edith Eddy 12 op 520—530, 11-12 460—480; v. d. Eerden 12 op 390 480, 11-12 380—440; Elmus 12 op 560—580, 11-12 520—530; Eros 12 op 1530, 11-12 1410; Early Bar tigon 12 op 660; Fantasy 12 op 380—440, 11-12 430—500, 10-11 300; Farnec. Sanders 12 op 550. Firebird 12 op 660, 11-12 660; Golden Harvest 12 op 470510, 11-12 360450: Golden Measure 12 op 800, 11-12 500; Inglesc. Yel low 12 op 350, 11-12 290—410; John Gav 12 op 510; Jaune Désor 12 op 500, 11-12 290; Kleuren pracht 12 op 440—450, 11-12 390 450; Korneforus 12 op 770780. 11-12 580; Krel. Triumph 12 op 440—470, 11-12 360—400; Kam pioen 11-12 500; La Tulipe Noire 12 op 350, 11-12 310; Lincoln shire 11-12 300; Lodewijk XIV 12 op 480. 11-12 560; Mar. Haig 12 op 610; Montgomery 12 op .1270, 11-12 670; Motherday 12 op 530—620, 11-12 580—610; Nardi 12 op 420—510; 11-12 370; Nivea 12 op 560650; Olga 12 op 750; Ossi Oswalda 11-12 410; Over- dale 12 op 600640; Panorama 12 op 530; Ph. de Comines 12 op 350; Ph. Snowden 11-12 390—400; Pr. Elisabeth 12 op 400—420, 11- 12 390; Pride of Haarlem 12 op 350, 11-12 350: Prunus 11-12 440; Pax 12 op 570; Queen of the Night 12 op 440—500, 11-12 430: Red Champion 12 op 1990, 11-12 830; Rose Copland 12 op 410 470, 11-12 370—390; Red Pitt 12 op 770—790, 11-12 340—480; Son- ja 12 op 3.50: Sunshine 10-11 4.80; Smiling Queen 12 op 10201040: Sulpher Triumph 12 op 540, 11:12 4.60; Symphonia 12 op 6.00: Tin dal 12'op 1060, 11-12 490; Violet Queen 12 op 510570, 11-12 560 —610: White Sail 12 op 370, 11-12 300; White Virgin 12 op 410; Will. Copland 12 op 350, 11-12 290: Will. Pitt 12 op 350—440, 11- 12 340—360; Will. Pitt Max 12 op 12 op 510; Wildlust 12 op 730: Yellow Emperor 12 op 350360. 11-12 390; Yellow Giant 12 op 560, 11-12 540: Zwanenburg 12 op 360: Iris Wedgewood 10 op 360—580, 9-10 120—170, 8-9 60— 80: Prof. Blaauw 10 op 1020, 9-10 910, 8-9 500; White Superior 8 op 250—310, 7-8 210, 6-7 100; H. C. v. Vliet 7-8 150, 6-7 40. HEM Meerlanders 12.00 12.10; Grove Eersteling 12.90 13.20- Groene kool 8.80; Bloem kool 822; Andijvie 810; To maten 2031; Snijbonen 20Jal; Slabonen 2628; Augurken 969; Sla 7; Rode kool 8.10; Franken- tihaler 8190; Perzik 1011; Zi geunerin 1535; Reine Claude 22 —36- Gele kwets 8—13; Reine Victoria 15—34; Blauwe pruim 1325; Franse suiker 812; Belle de Louvain 1729; Clapps 933; Early Victoria 9—16; Trospeer 15—17. 0 BLOKKER, 26 Aug. Spinazie 16—20; uien 8; .groene kool 12.20; rode kool 3.90—11.60; slabonen 12—38; snijbonen 1245; pronk- bonen 14—20; tomaten 29—37; augurken 88; andijvie 6—12; sla 3,5012.60; bloemkool 6.50—28; komkommer 1017; perziken 7—20- meloen 58—73; blauwe pruimen 12—23; witte pruimen 1023; reine victoria 2242; frankentaler 70103; early vic toria 1223; perzikrode zomer- appel 18—34; Belle de Bouvain 2032; Reine claude 1738 d' Ouillins; Zigeunerin 1845; Klaps favorite 1634; Franse suiker peer 1015; Prov. peer 818. HOOGKARSPEL. 20.000 st. Bloemkool: A 18,8021,00; A II 8,50—12; B 12,80—14,00; B II 8— 8,40; Grove aardappelen 12,40 13,00Slabonen 2123. ALKMAAR, 26 Aug. Beve landers 11.00—12.50; slabonen z. dr. 2137; stoksnijbonen 2554; stamsnijbonen 2026; pronkbo- nen 1219; komkommers 813: tomaten A 2130; bloemkool 10 —34; rode kool 512; groene kool 816; spinazie 1943; poste lein 622: sla 321.50; andijvie 57; rode bieten 48.50; bos- peen 814; waspeen 816; uien drielingen 6—9; prei 913; reine Victoria 1242; gele pruim 16 34; augurken 20117; perziken 426; frankenthalers 85103; golden champion 9097; west- frisia 4054; suikermeloen 25 70; ananas-meloen 4550; zigeu nerin 15—41; perzikrode zomer- appel 822; klaps favoriet 923. HEILOO, 26 Aug. Spercie- bonen 21—36; stokbonen 3647; snijbonen 2442; pronkbonen 1321; komkommers 811; an dijvie 14—18; kropsla 512; to maten 3138; pruimen 2347; peren 11—19; bramen 2.002.30 1 per mand. GROOTEBROEK, 26 Aug. 1953. Eersteling grof 13.1013.60; Eigenh. grof 12.00, groot 11.90 12.60; Blw. Eigenh. groot 12.30, Yselster grof 11.00, groot 12.80; Alpha grof 12.60, groot 13.30; 13.000 kg; Bloemkool A 15.00 22.00, All 8.00—13.00, B 14.00— 18 00 B TT 8.00—9.00; 66.000 stuks, t ZWAAG, 26 Aug. Aardap pelen 12.10—15.10; Zilverui 9 22; Spinazie 910; Postelein 11: Uien 8; Bieten 4.10; Chinese kool 6.80: gele bewaarkool 12.1012.70- i groene kool 613.90; rode kool 6.8012.80; slabonen 2037; snij bonen 2736; tomaten 2029; augurken 2278; breeikpeen 7; waspeen 1517; bospeen 1221; Sla 5.20—8.90; Bloemkool 17—26; Komkommer 812; Knolselderie B 68; Perzik 1030; Witte prui men 15; Reine victoria 1841; Reine claude d'Alfiham 1631, d'Ouillins 1233; Tonneboer 9 18; Frankentaler 6194; West- frisi-a 71; Pruimen 4481; Net- meloen 2950; Beauty of Bath 1922; Perzi'kr. zomerap. 1933; Transparante de Consels 2024; Zigeunerin 2746; Klaps favo rite 1935; Enkele jut 2746; Precose de Trévoux 1124; Emil Royal 9195; Glorie van Zwaag 97; Golden champion 1.571.63. PURMEREND. —Schotse Mui zen, Middel 11,4014; ideh, Drie ling 69; BI. Eigenheimers, Mid del 1214; Koopmans Blauwe, Middel 12—13,80; Slabonen z. dr. 4620; Stoksnijbonen 2646; Stamsnijbonen 2028; Pronkbo nen 1224; Komkommers 813; Tomaten A 2438; Bloemkool 8—26; Rode Kool 59; Groene Kool 8; Spinazie 1634; Postelein 12—21; Sla 5—10; Andijvie 6—15; Pruimen: Kirke's 2448; Reine Claude's 1834; Reine Victoria's 1637; Appels: Codlin Ceswick 618; Erley Victoria 617; Ja mes Grieve 22—45; Perzikrode Zomer-appel 1436; Rode Tulp 4—14; Zigeunerin 1440; Zoete winterkroon 1024; Rabarber 4,50; Rode bieten 59; Bospeen 1220; Waspeen 819; Uien 9 15; Perziken 416; Druiven (Frankenthalers) 75105; Suiker meloenen 1968; Peren: Beurré Lëbrun 617; Clapp's Favorite 14 31; Juttepeer 1541; Suikerpeer 616; Précose de Trevoux 823. MIDDENMEER, 26 Augustus Granen zaden en peulvruchten: tarwe 2325.30; z. gerst 2223.75; w. gerst 21.2522.75; haver 20 22.80; rogge 20.50—21.75; groene erwten 40—47.50: koolzaad 52 57; karwijzaad 4657; hooi, stro en ruwvoeders: wit hooi (geperst) 6095; rode klaverhooi (geperst) 70—90; lucerne hooi (geperst) 75 95; haverstro (geperst) 4548; gerstestro (geperst) 50-55; tarwe- stro (geperst) 5055; groen erw tenstro (geperst) 5060; ander erwtenstro (geperst) 4055; vlas: oogst disponibel: gerepeld per kg tot 40 cent; ongerepeld per kg tot. 30 cent. NRD. SCHARWOUDE, 27 Aug. 18.000 kg aardappelen: eerste lingen 12; eigenheimers 13.80 1450; meerlanders 12.30; bintjes 11.20—11.30: bonken 11.60—12.30; drielingen 6.70-7.50: 5000 kg uien 6.608.70; grote 6.80; drielingen 811: nep 22; 60.000 kg slabonen I A 27—31; I 21—22; 2 20; 4800 kg kroten A 6.808.40; B 4—4.30; 3800 kg rode kool A 5.1013; 6100 kg gele kool A 5.20—6.10; B 3.40: 90.000 kg witte kool 3—4 10. WARMENHUIZEN. 20.500 aardappelen. Eerstelingen 12,30 13,20; Eigenh. 14—15,40; BI. Eigenh. 1315; Meerlanders 11.50 12,10; Alva 9,70; Bintjes 12; Groven 12,30—12,80; 19000 kg Sla bonen 2038; 1600 kg Bieten A 6—6,10; 4000 kg Rode kool 3,40— 6,90; 10.300 kg Witte kool 3— 3,40. LANGEDIJK, 27 Augustus 8000 kg aardappelen: meerlanders 11.8012.10: grove schotten 12.20: binties 10.80: 35.000 kg rode kool A 4.50—12.50: B 3—4.50; 13.000 kg gele kool A 4.10—10.70; B 3: 2500 kg groene kool A 7.409.40; 18.000 kg witte kool 3-5.80: 21.900 kg slabonen 2038.70; 11.000 kg uien 5.208; 3900 kg peen 3.80 5.80; 600 kg tomaten A 21 24: B 20: 4600 kg bieten A 5 7.90: 10.000 stuks bloemkool A 1 18.30—23.50- A 2 8—8.30 SCHAGEN. Vette koeien 1,15 1,27 p.p., aanvoer zeer groot, handel stug en traag; Worst koeien 0.901,10 p.p.. Verse koeien 725—925, kalm en min der; Schapen 65100, Lammeren 3560, Vette rammen 100115. handel matig; nuchtere kalveren 40—75. Halfvette kalveren 75 110, Slachtpaarden 1,501,70 p. kg., Werkpaarden 9001200. Veu lens 200275. handel zeer matig; Biggen 35—60, Schrammen 60 80, Zeugen 250350, handel kalm, prijzenn niet hoger; kippen 24, konijnen 15. PRIJSNOTERING RUNDVLEES per 1/j kg Doorr. lappen 1.45 Magere lappen 1.75 Riblappen 1.75 Gehakt 1.50 Poulet 1.50 Doorr. varkenslap 1.25 Varkenslappen 1.75 Doorr. lamscarb. 1.10 Mager, lamscarb. 1.45 Doorr. lamslappen zonder been 1.30 Magere lamslappen zonder been 1.70 Gehakt half om 0.95 Saucijsjes 1.25 Metworst 1- Bloedworst 0.50 Leverworst 0.60 ZVi kg. rundvet 3. 2 kg rauwe reuzel 3.50 2'/2 kg. schapenvet 3. 21/2 kg. vet spek 5.50 Magdalenenstraat hoek Achterstraat Gevraagd aan de R.K. JONGENSSCHOOL te WARMENHUIZEN per 1 September a.s. En een voor vast. Brieven aan het Hoofd der School W. KOOT Wij hebben goedkope kermispaling Dikke gerookte paling a 1.25 p. p. (eerste klas Hollands goed). Blanke IJselmeer aal a 0.80 per V« p.; stoof - paling vanaf 0.85 p. p. V. d. STOK's Paling- en Zeevis handel Hekelstraat 33, tel. 3195 Eigen palingvisserij Goede wijn behoeft geen krans In CAFé ROYAL speelt GERARD v. d. WOUDE thar.5 Leo v. d. Leygraaf Scharloo 39 Alkmaar Geen verhoogde prijzen Eet nu Paardenvleesü Gehakt half om half per '/s kg 1.00 per '/s kg Doorregen lappen 1.20 Magere lappen 1.45 Baklappen 1.80 Rosbief 1.90 Biefstuk 2.30 5 pond Paardenreuzel voor 1.50 Prima metworst per 100 gr. 0.28 LAAT 199 - ALKMAAR

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7