Frankenberg ILV.( Arsenal - nieuw verlies - op één na onderaan j Gemeenteraad Wieringermeer Pairina 2 Maandag 31 Augustus 1953 „Per Expresse" LANGS EUROPESE HOOFDSTEDEN REVUESHOW Ingekomen en vertrokken personen Kermistournooi 't Klavertje" A.V.A. athletiek successen Morgen gaat de school aan! Alkmaarse industrie in andere handen Uit het Politierapport Agenda SCHRIFTEN S 12 stuks f 1.00 5 Burgerlijke Stand Faillissement opgeheven BESLUITEN RAAD VAN BERGEN DE NIEUWE SCHOLEN AAN DE BERGERWEG ZILVEREN JUBILEUM HOOFDONDERWIJZER AFSCHEID Dr S. SCHERMERHORN Tafeltennissend Nederland verliest van West-Duitsland DE V.V.V. EN DE A.S. RIJPER KERMIS K.V.P. werd over 't hoofd gezien Begin damseizoen van HDC Nottelman was zeer succesvol BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Voetbal in Engeland Amerikaanse consul verdronken L. J. M. HAZELZET 50 JAAR JOURNALIST Kellner slaags met Surinamers „Een sigaret of aan riemen...?" Finalisten bekend voor Gouden kruis Norton Williams Ned. kampioen ALKMAAR. De nieuwe Revue en musicale Show „Per Expresse' van Berry Kievits en Gerard Walden c.s. bevatte, eerlijk gezegd, niet veel bijzon ders. Het geheel deed wat „ge woontjes" aan, hier en daar op gemaakt met enkele artistieke nummers, bijvoorbeeld van het Engelse danspaar Francis en Capy en de politieke satires van Berry Kievits, die onmisken baar indruk maakten. Maar verder bleef het bij de traditio nele show en aardigheidjes, om het publiek een lach te ontfut selen. Het levendige drietal, Berry I Kievits, Gerard Walden en Harry Boda hadden het meeste (verdiend) succes. Zij weten met de eenvoudigste dingen het publiek te interesseren, te van gen met een enkele stembui ging en in een oogwenk stem ming na stemming op te wek ken, te wijzigen, telkens de juiste snaar treffend, zowel in hun liedjes, als hun conference, hun schetsjes en praatjes-zo- maar-tussen-alles-door. Het Show- en revue-orkest, onder leiding van André van Wattingen, pijpte er vrolijk op los. Solo's van uitstekende kwa- l liteit werden gegeven door de Hongaarse violist Bela Kirally en de accordeonist Nick Govart. Voorts was er een mysterieuze negerzangeres (met „blanke" j handpalmen) die een stem bezit, die klinkt als een ijzeren bek ken, niet mooi, ook niet lelijk, naar de trant van het moderne gehoor. De vocale prestaties van het duo Rita Spencer en John van Heunèn reikten lang niet zover, als zij zelf schijnen te denken. Met veel oefening zal Rita Spencer een redelijke zangeres worden, maar het gezang van haar partner kon beslist niet hoger gewaardeerd worden dan met een 4 De Expresse-trein bewoog zich dan in liedjes en sketches langs de steden Londen, Parijs, Wenen, Haïti, Venetië, met uit elke plaats een geëigende type ring. A d vert en tie) DANSSCHOOL klasse beter! brengt weer het nieuwste en beste van binnen- en buitenlandse congressen (Uitsluitend R.K. clubs) Inschrijving dagelijks tot 9 uur. Kenn.straatweg 101 Tel. 3375 ALKMAAR. Voor een tot de laatste plaats (regen!) bezette zaal van het Gulden Vlies bracht een aantal revue-artisten, be kend door de radio, een revue- show, die duidelijk op de massa was afgestemd, en deze als zo danig ook wel wist te vermaken. Cees de Lange als conferencier koppelde de verschillende pro- graimmadelen aaneen, doch on danks dat hii soims werkelijk geestig en puntig satyrisch was, waren zijn conferences naar onze smaak te veel op de medewer king van het publiek gericht en derhalve wist zijn optreden niet die vlotheid en smakelijkheid te brengen, die een ras-conferencier kenmerken. Het programma van sketches, dans, muziek en zang had naast sommige werkelijk goede delen te veël zwakke, een enkele maal zelfs vervelende en onsmakelijke momenten om boven de middel maat uit te komen. Mr Doodle in Copacabana en een privé nummer bracht de beste creatie van de show, ter wijl Cees de Lange in zijn pro- grammadelen beter op dreef was dan in zijn babbeltjes. Het optreden van het danspaar June en Rodney kon ons maar matig bekoren; Frans v. Schalk, de zingende -zwerver en Henk Sernee verzorgden het populaire muziekgedeelte. Joop de Leur zorgde aan de piano voor een goede begeleiding. ALKMAAR Ingekomen: A. N. Lugthart, van A'dam n. Coster- straat 2- H. Luurs. van Roermond n. Geest 9: N. W. Pastoors van Heerlen n. Kenneimeratraatweg 128; P. Achilles met gezin, van Den Haag n. Spieghelstraat 47; J. C. Groothuis, van Enschede n. Scharloo 15; F. W. Haasbeek met gezin, van Nijmegen n. Land- straat 39; F. Hartog, van Amers foort n. Boezemsingel 14; A. V. Kettler van Den Haag n. Spieghel straat 47; M. J. van der Maden, van Haarlem n. Comanstraat 29; A. M. Degeling, van Soest n. Oudegracht 218; M. L. van Puffe- len, van Den Haag n. v. Ever- dingenstraat 18; W. de Vries, wed. Zandhuis, van Weststellingwerf n. Westerweg 175; J. Gerver en echtgen.. van Amsterdam n. Wes terweg 43: J. E. van der Schaaf en kind, van Velsen n. Uiten- boschstraat 143: Q. Snijder met gezin, van Centr. Bevolk, reg. n. p./a. Wagenmakerstraat 30. Vertrokken: M. Klofac, van Ranonkelstraat 20 n. Amsterdam: H. A. Seist van Wilhelminalaan 11 n. Bennebroek; V. Stafecki, van Trompstraat 20 n. Heemstede; J. de Vries m. gezin, van Hoever- weg 27.n. Koog aan de Zaan; M. Wiggermansen, van C. Evertsen- plein 15 n. Oudorp; A. Zijlstra, van C. Evertsenplein 1 n. Heem stede; A. M. C .de Munk, van v. Everdingenstraat 18 n. 's-Graven- zande; B. B. v. d. Berg met gezin, van Overdiepad 19 n. Haarlem; J. v. Eerden met gezin, van Pr. Hendrikstraat 50 n. N.O. Polder; A. W. A. van Heteren, van Nassau- laan 40 n. Oudenbosch; A. G. Knijn, van v. d. Woudestraat 7 n. Amsterdam. ALKMAAR Het jaarlijkse kermistournooi van de klaverjas- club ,,'t Klavertje", gehouden in het clublokaal van de heer J. F. Hecker, is weer bijzonder ge slaagd. De wedstrijd had een spannend verloop en uiteindelijk ging de strijd om 'de eerste en tweede plaats tussen beide riva len ,.'t Klavertje" en „In 't Kilein". Ditmaal zegevierde de organiserende vereniging. De uitslag was: 't Klavertje 27970 pnt.; 2. In 't Klein 25985; 3. Holland (Beverwijk) 23136; 4. Conijn 23100. De koppelprijzen waren voor: KaandorpSnijders 5197; PoolGootjes 4704; Muis van Roon 4293; MeijerHooge- boom 4244. ALKMAAR. De intensieve training bij A. V. A. begint vruchten af te werpen. In de 2e Regionale Raadhuisloop Sportpark Landsmeer te Am sterdam werd M. Huigen met grote voorsprong eerste bij de jupioren B. over een afstand van 1850 meter in de tijd van vijf minuten, 23 seconden. M. Buurmeester werd 2e op de 3700 Meter, Heren C.' in de tijd van acht minuten, 33.18 seconden. ALKMAAR. Naar ons door het bestuur van de R.K. Jongens scholen is medegedeeld, zal het nieuwe schooljaar voor alle la gere jongensscholen een aanvang nemen op 1 September a.s. De bijzondere aandacht wordt er evenwel op gevestigd, dat, in verhand met onverhoopte vertra ging in de afbouw van de nieuwe St Mathiasschool aan de Coorn- hertkade, de opening van deze school nog niet op die datum, doch eerst later in de loop van de maand September zal kunnen geschieden. De leerlingen, voor deze school bestemd, zullen daarom nog tij delijk per 1 September a.s. wor den ondergebracht in het gebouw van de St. Bavoschool aan de Nieuwstraat. Dit geldt niet alléén voor de leerlingen die tot dusverre de St. Bavoschool bezochten, doch voor alle kinderen waarvan de ou ders bericht hebben ontvangen, dat hun zoon ingaande 1 Sep tember op de St. Mathiasschool is geplaatst of overgeplaatst, ALKMAAR. Met ingang van 1 September wordt de Alk maarse Confectiefabriek van de heer P. Bakkum jr. aan het Kwakelpad overgenomen door de N.V. Hollandia, Kattenburg te Amsterdam. Het bedrijf waarin hoofdzakelijk regenkle ding wordt vervaardigd zal door Kattenburg voorlopig op dezelf de voet worden voortgezet. Het personeel wordt door de nieuwe directie, die uitbreiding van de fabriek niet uitgesloten acht, in dienst gehouden. ALKMAAR. Toen een 63- jarige wielrijder gistermorgen om tien over acht bij Truitje de Kennemerstraatweg overstak werd hij door een personenauto komende uit richting Heiloo aangereden. Hij bekwam een hoofdwonde en een lichte her senschudding. Zijn rijwiel werd beschadigd; de man is per taxi naar zijn woning overgebracht. In een autoscooter op het Canadaplein kon een achtjarig jongentje het stuur niet houden, tengevolge waarvan hij met zijn mond met het stuur in aanra king kwam en enkele tanden door zijn lippen stootte. (Advertentie) MAANDAG 31 AUGUSTUS Bioscopen: REX; In Weissen Röss'l (alle leeftijden). HARMONIE: Spijkers met koppen (alle leeftijden). CINEMA AMERICAIN: A en -C gaan naar Mars (18 jaar). VICTORIA: Bleke Bet (alle leeftijden). Voorstellingen 8 uur. Rex des middags ook om 2.30 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Wanna-Rit- sevoort. Ritsevoort 5; apo theker mej. C. Kamphuys. Tentoonstellingen PIET STENNEBERG, Voor dam 6, Alkmaar: Moderne kunst. K.C.B. BERGEN: t.m. 4 Sept in kunstzaal uDe Rustende Jager": werken van De drie Koemannen Geopend: 10.30 —12.30, 14.30—17, 19.30—22 u Zondagmorgen gesloten. HET GULDEN VLIES: 8 uur: Feestavond Oranje Vereni- ging. 36 bladzijden Langestraat 24 ALKMAAR. Geboren: Hen- drikus, z. v. R. Schouten en M. A. H. Heesbeen. Johannes M., z. v. J. Korsman en A. van de Jacht. Alexander P., z. v. A. van de Veen en A, E. Broek huis. Gehuwd: W. G. Kloos en G. H. Marwit. H. Nijkamp en J. H. IJpelaan. W. F. H.. van Zwa nenburg en T. Kaaij. Overleden: G. F. Du Point, 76 jaar, gehuwd met H. W. Liede. ALKMAAR. Het faillisse ment van Petrus van der Does te Alkmaar, Speenkruidstraat 10, van beroep koopman, waar in curator Mr. C. D. Thijs, uit gesproken bij vonnis van de Rechtbank van 23 April j.l. is opgeheven wegens gebrek aan actief. Zulks bij vonnis van de rechtbank van 20 Augustus j.l. BERGEN. In de Vrijdag avond gehouden vergadering van de Raad van Bergen werd het verzoek van de „Proef- schooltuin W.Friesland" te Hoorn om subsidie goedgekeurd. De interimregeling ziektekosten gem. personeel eveneens. Het verzoek van de heer P. M. van Keulen, exploitant van de speeltuin „De Bedriegertjes" om de entreeprijs voor de speel tuinen te mogen verhogen van 15 tot 25 cent zonder vermake- 1 ij kheidsbelasting verschuldigd te zijn, zoals dit nu is tot 15 ct. De exploitant had te kennen gegeven dat het bedrag van 15 ct. voor entree niet lonend meer was. Na langdurige discussies besloot men het verzoek in handen van de commissie van bijstand te leggen. Aan de heer L. R. Lambeck werd in verband met zijn be noeming elders, eervol ontslag verleend aan de van Reenen- school. Met algemene stemmen werd als onderwijzer aan de v. Ree- nenschool benoemd de heer W. K. Nijboer, onderwijzer aan de Pr. Margrietschool te Hoorn. De aanvraag van de Ursela- school voor het aanschaffen van leermiddelen en schoolbanken tot een bedrag van f 990.de Bergerschoolvereniging eveneens voor f 975.en de Chr. school voor f 496.werd goedge keurd. Het voorstel van B. en W. tot het verbeteren van het salaris van het gemeentepersoneel werd goedgekeurd, waarvan de kosten voor het dienstjaar f 6300.bedragen. De heer van Rees Vellinga vroeg na de open bare raadsvergadering nog een comitévergadering over een punt, dat verband hield met het voorstel. ALKMAAR De nieuwe scho len aan de Bergerweg, t.w. de Rijkslandbouwschool en de Han delsschool, die vandaag officieel werden geopend zullen alsnog vanavond van 7 tot 9.30 uur voor het publiek te bezichtigen zijn. LIMMEN. Morgen 1 Sept. zal de heer I. J. M. Mok zijn 25- jarig jubileum vieren als hoofd onderwijzer aan de R.K. Lagere School alhier. De heer Mok, die zich als hoofdonderwijzer zeer verdienstelijk heeft gemaakt, is ook in het verenigingsleven een bekende persoonlijkheid. Het feest wordt echter gevierd in October a.s., gelijk met de ope ning van de nieuwe Katholieke Jongensschool. Wij komen op dit jubileum dan ook nog uitvoerig terug. DE RIJP Donderdagavond werd in het kantoor van Maat schappij tot Bevordering van Nij verheid afscheid genomen van dokter S. Schermerhorn. Een co mité van oud-patiënten was daar samengekomen teneinde dit af scheid enigszins officieel te doen geschieden. Uit alle delen van de practijk waren vertegenwoordigers aan wezig, die met het comité, burge meester Dalenberg, de heer C. Sieswerda en L. Visser dokter en mevrouw Schermerhorn en kin deren hadden uitgenodigd. De heer C. Sieswerda, voorzitter van afd. Het Witte Kruis, sprak daarbij zeer gloedvolle woorden tot de scheidende arts. Wijzende op de mooie en moeilijke taak, die een dokter vervuld in een gemeen schap huldigde hij dokter Scher merhorn voor de wijze waarop hij dat heeft gedaan; hierbij herinner de hij aan de moeilijke dagen van de voor-mobilisatie, oorlog, en ziekte van de dokter en sprak de wens uit dat het dokter Schermer horn en gezin in Alkmaar alleszins voorspoedig mag gaan. Door de heer Sieswerda werd tevens namens de oud-patiënten een praktijkkoffertje met vele daarbij passende instrumenten overhandigd, terwijl ook mevrouw Schermerhorn in de hulde werd betrokken voor haar houding en steun in de moeilijke jaren als geschetst, er werden haar bloemen aangeboden. Burgemeester Dalenberg maakte gaarne van deze gelegenheid ge bruik om dokter Schermerhorn zijn dank over te brengen voor al les wat deze gedaan had in zijn ambt als gemeentearts en vooral op de wijze waarop de dokter zijn taak als zodanig had verricht. Dokter Schermerhorn, zichtbaar ontroerd, dankte voor deze waar dering en betrok ook zijn echtge note in deze dank, voor de steun die hij van haar steeds had onder vonden. I DEVENTER, 30 Aug. Te Deventer werd in de Buiten- Societeit de eerste na-oorlogse tafeltenniswedstrijd voor dames en heren gehouden tussen Ne derland en West-Duitsland. Bij de dames won de West- Duitse ploeg met 63. De wedstrijd tussen de heren teams werd ook door West Duitsland gewonnen en wel met dezelfde cijfers: 63. De gedetailleerde uitslag luidt: Du Buy (N) won van Malon (W. Did) 11—21 21—17 21—16; Pelser (N.) verloor van Har- mansa (W. Did) 17—21 21—18 1221; van Zoelen (N.) won van Seifert (W. Did) 21—18 21 8; Pelser (N.) won van Malon (W Did) 21—14 21—23 21—17; De Buy (N.) verl. van Seifert (W. Did) 10—21 13—21; van Zoe len (N.verl. van Harmansa (W. Did) 17—21 20—22: Pelser (N.) verl. van Seifert (W. Did) 11—21 22—20 14—21; Van Zoe len (N.) verl. van Malon (W. Did) 15—21 6—21; Du Buy (N.) verl. van Harmansa (W. Did) 15—21 23—25. DE RIJP Naar we vernemen ligt het weer in de bedoeling van de plaatselijke afdeling van de V. V.V. om gedurende de Rijper ker mis en de Zondag ervoor verschil lende atractieve wedstrijden en spelen te organiseren. In haar vergadering, waarbij zij tevens het onderwijzend personeel van de beide scholen had uitgeno digd, werd besloten het volgende te organiseren. Op de Zondag voor kermis staat een «otor puzzle-rit op het pro gramma, verzorgd door de Motor sportvereniging „De Schermer en Omstreken". Voor kinderen van 8 tot 14 jaar zal er een hengelwed- strijd worden gehouden; deze zal onder leiding staan van het be stuur van „De Hengelaar". De Donderdag is, zoals gewoon lijk voor de kinderen gereserveerd. Met medewerking van het onder wijzend personeel zal op het sport terrein een serie kinderspelen worden gehouden, w.o. zakkenlo- pen, ballopen, appelhappen, kop pensnellen enz. enz. 's Middags vindt weer de traditionele optocht plaats voor voertuigen en perso nen. Vrijdagavond zullen we kunnen genieten van een Gondelvaart aan het Westeinde en op de Mienwijd. Tevens zal, bij genoegzame deel name een rookwedstrijd worden georganiseerd. De Zaterdagmiddag is natuurlijk gereserveerd voor het sportevene ment voor De Rijp, n.l. „De ronde van De Rijp". Na afloop hiervan nog een wie lerwedstrijd op gewone fietsen, op het sportterrein. De laatste Zondag van Kermis zal er blindroeien zijn op de Bal- kenhaven, voor dames en heren. SOHAGEN. Naar wij verne men hebben de nieuwe raadsfrac ties van de P.v.d.A. en de V.V.D. onderling de beide beschikbare wethouderszetels verdeeld. Men heeft de eveneens 3 man tellende nieuwe R.K. Raadsfractie in het overleg in het geheel niet be trokken, ja zelfs niet eens ge ïnformeerd of men tot eventueel overleg bereid was. Alleen het feit, raadslid voor de K.V.P. te zijn, is in Schagen kennelijk al voldoende om van enig overleg dienaangaande volstrekt te wor den uitgesloten. Als wethouders worden op grond van bovenom schreven overeenkomst genoemd de heren Jaspers en Roep. DEN HELDER. Op de le. nieuwe damseizoen uitvoerig worden besproken. Het bestuur zal met een voorstel komen, om de verschillende afdelingen tot 12 spelers uit te breiden. Het ligt in de bedoeling, om de nieuwe competitie op 17 Sep tember a.s. te beginnen. De sluitingsdatum om zich voor deze competitie aan te melden is op 10 September a.s. vast gesteld. Ter inleiding van de gehele competitie zal een der sterkste spelers op 10 September a.s. een simultaan-seance spelen, welke ontmoeting in het clubgebouw, Hoogstraat, om 8 uur zal be ginnen. Draverijen Hilversum De uitslagen van de op Zater dag 29 Augustus gehouden drave rijen te Hilversum luiden: Vincenes-prijs: 1. Rina V (J. P. Assendelft) 3.11.2, 1.38.6; 2. Quick Hanover (AR. R. Nottel man); 3. Rose Axwhorty G (K. Neef). Tot.: w. f8.20. pl. f 2.00, f 1.40, f 1.60; gek. f 10.10; cov. f6.50. Enghien-prijs, 1ste serie: 1. Putzelinde (A. R. Nottelman) 2.57,8, 1.34.6 2. Padua (T. A. v. d. Veen); 3. Rebecca (N. J. Bloem- saat) Tot.: w.: f 1.60; pl. f 1.40. f2.30; gek. f5.cover.: f3.80. Enghien-prijs, tweede serie: 1. Quichotte (J. v. Leeuwen Jr.) 2.55.6, 1.31.5: 2. Patrijs S (N. Hes- kes) 3. Narcis (T. A. v. d. Veen). Tot.: w. f5.10; pl. f2.70, f 1.70: gek. f8.70!; cov. f3.60. Enghien-prijs finale: 1. Putze linde (A. R. Nottelman) 2.52.6, 1.31.8; 2. Quichotte (J. v. Leu- wen); 3. Narcis (G. Woudstra). Tot.: w. f 1.80; pl. fl.20, f 1.10. f2.40; gek. f3.60; cov. f2.60, Sterrebeek: 1. Lina Bonnie (G. Woudstra) 3.34.1, 1.32,8; 2. Nora Belwin (J. v. Leeuwen Jr.); 3. Pearl Spencer (W. H. Geersen). Tot.: w. f3.50; pl. f 1.50. fl.20: gek. f3.50; cov. f3.20. Brasschaat prijs: 1. Pretty Boy (A. R. Nottelman) 3.36.7, 1.31; 2. Query Hanover (J. Hof); 3. O Mc Gregor (G. Woudstra). Tot.: w. f2.10: pl. f 1.40, f6.90. f 1.90; gek. f8.60; cov. f49.—. Kortrijk prijs: 1. Pretty Miss (G. J. Riem) 3.42.1, 1.34.9; 2. Guy Hanover (J. Vóórhaar); 3. Lex V (E. Leeman). Tot.: w. f6.50: pl. f2.90, f2.50, f 1.60; gek. f 19.70; cov. f7.10. Omzet totalisator f41.271.50 W eersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond. IETS WARMER DE BILT, 31 Aug. Veran derlijke bewolking met voor namelijk in de Noordweste lijke helft van het land van nacht wat regen of motregen, maar morgen overdag droog weer. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Iets war mer. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft de volgende Wel- eerw. Heren benoemd: Tot Assistent-Diocesaan-Aalmoe- zenier van de K.A.J., de Weleerw. Heer Th. J. M. Naastepad; tot Ka pelaan te Rotterdam (H. Barb.), J A. L. Laurent; te Volendam, A. C. W. Berkhout; te Bovenkarspel, J. J. Poel; te Alkemade, L. Cor nells (Neom.); te Nieuw-Vennep, M. L. M. Welling; te Beverwijk (St. Agatha), B. J. van der Spek; te Noordwijk (H. Jeroen), P. C. Mussert; te Assendelft, A. J. Bruin (Neom.); te Amsterdam (H. Catha- rina) Nw. West, B. A. M. Vrokla- ge; te Noordwijkerhout (H. Jo seph), G. W. Lemmers; te Velsen- Noord, P. J. Meyer; te Bovenkerk, J. J. Kramer (Neom.). (Vervolg) WIERINGERWERF Bij de discussies over de grond- en bouwvoorschotten t.w. 510.000. voor 42 woningen aan „Bouwt Voort" te Wieringerwerf en 165.000,aan „Slootdorp voor uit" te Slootdorp, wierp de heer Klop de vraag op, of het nog wel verstandig is zoveel woningen in het Oostelijk deel van Wieringer meer te zetten, vooral met het oog op de eventuele stichting van het vierde dorp in dit minst ar beidsintensieve deel van een pol der. Burgemeester Loggers bracht in het midden dat men van meet af aan een dergelijke uitbreiding van Wieringerwerf heeft nagestreefd, en dat geen der raadsleden zijn stem ooit daartegen verheven heeft. Bovendien wordt door het college de bevolkingsprognose van het uitbreidingsplan op de voet gevolgd. Volgens deze prognose is Slootdorp met 14 woningen even goed bedeeld als Wieringer werf met 52 De heer Breebaart vestigde ech ter de aandacht op de nieuwe be stemming van de Oostwaard- hoeve. Als permanent centrum voor de Smecoma, de landelijke instelling voor de smedenoplei- ding e.d.. kan de Oostwaardhoeve wel eens doorslaggevende wijzi ging in die prognose noodzakelijk maken. Volgens de burgemeester is er met die wensen van Smeco ma, als zeer gewaardeerde vesti ging, natuurlijk rekening gehou den, maar als men ergens twee woningen nodig heeft, bouwen we er geen zes. De heer Klop: „Van die stel regel uitgaande behoeven we nooit aan het bouwen van dorp 4 te beginnen. Is het bij deze voort gang van toenemende bouw in Wieringerwerf nog wel juist om met dorp 4 door te gaan?" Hierop werd van de zijde van B. en W. niet gereageerd. De voorstellen werden daarop aangenomen De heer Addens toonde zich bij het behandelen van de voorstel len inzake de verbetering van de financiële positie van de ambte naren verheugd, dat er nu ten minste ook wat voor de lager be zoldigden werd gedaan. Maar wel licht had spr. het voorstel niet goed doorgelezen, anders had hij geweten, dat juist de lager bezol digden vrijwel niets van de ge noemde 10 zullen merken, om dat eerst de vorig jaar toegeken de verhoging van 240.— zal wor den afgetrokken. Nu deed zijn juichkreet wat vreemd aan. Des gevraagd verklaarde burgemees ter Loggers nog dat de Smecoma de garantie krijgt, dat ingeval de beschikbaar gestelde brugwach terswoning weer opgevorderd mocht worden, de gemeente voor een ander huis zal zorgen. De heer Adders becritiseerde bij het voorstel tot verkoop van bouwterrein voor f 9280,voor het bouwen van drie zakenpan- den onder één dak, het feit, dat alle vier de sigarenwinkels van het dorp Wieringerwerf op een stukje van nog geen 100 meter in één straat zijn gevestigd. Is hier geen verandering in te brengen? Voorzitter: Deze zakenlieden zijn daar toch uit eigen verkie zing gekomen? Wat dat betreft: vrijheid, blijheid. De raad ging volledig accoord met het per aanvullende begro ting uitgetrokken bedrag van 40 cent per kind voor aansluiting bij de Stichting Schoolfilm. Enkele raadsleden spraken hun voldoe ning uit over het feit dat nu ook het filmonderwijs in de Wierin germeer zal worden ingevoerd. Zo ooit, dan is dit geld uitnemend besteed Afscheid Het stond wel als een paal bo ven water, dat dit de laatste ver gadering van de oude raad zou zijn, aangezien de nieuwe alweer over drie dagen bijeen zal komen. In enkele grote trekken relev^n- de de burgemeester bij deze ge legenheid hoeveel de thans de- missionnaire raad wel heeft ver richt. Er werd f 792.000,uitge trokken voor wegenverbetermg en 2i/2 millioen voor het bouwen van woningen, plus f 70.000, voor eigen gebouwen, 576.000, Werd besteed voor de aankoop van gronden in de dorpen. Van die 65 h.a. is nu 3V2 h.a uitgege ven. Een der eerste taken voor de nieuwe raad zal zijn om de uit gifte van deze gronden te stimu leren. Van de gemeentelijke stu diebeurs wordt een druk gebruik gemaakt. Bijzondere waardering werd door spr. aan de dag gelegd voor het werk van het aftredend lid Hofmeyer, die vooral in het nu allengs te liquideren Bouwbureau Wieringermeer zijn sporen ruim schoots heeft verdiend. Hij mocht een man van weinig woorden zijn; Hofmeyer was zeer ter zake kun dig en een hard werker. Ook uitte spr. woorden van erkentelijkheid aan het adres van de heer L Fey- kes, de nu niet aanwezige nestor van de raad. De heer Addens sprak namens de achterblijvende raadsleden in gelijke zin, en on derstreepte nog eens de moeilijke positie van de heer Hofmeyer, die als eenling in de raad bleef, om dat zijn partijbroeder Giessen achter de groene tafel zitting had. De heer Hofmeyer toondé zich gevoelig voor al deze lof, doch verklaarde blij -te zijn deze functie thans neer fe kunnen leggen. Zijn gezondheidstoestand maakte de vervulling voor hem eigenlijk te zwaar. Een doordringende regen, die de gehele Zaterdag gestaag over Engeland neerdaalde, had een on gunstige invloed op de publieke belangstelling by de Leaguewed strijden. zy, die hef slechte weer trotseerden, zijn bij de meeste wedstryden echter beloond met vele doelpunten. De wedstrijd Sunderland-Man chester City genoot de grootste belangstelling (bijna 50.000 toe schouwers). Manchester, dat in de drie voorgaande wedstrijden niet tot scoren kon komen, won met 5—4. daarmede Portsmouth als de énige eerste-divisieclub zonder punten achter zich latend. Portsmouth werd door Hudders- field met 51 verslagen, waar mee de pas gepromoveerden met 7 punten bovenaan de ranglijst prijken met hetzelfde puntenaan- tal, doch met een beter doelge- middelde dan West Bromwioh Al bion. Arsenal heeft het wederom met tot winst kunnen brengen. De Londenaren scoorden door links half Forbes hun eerste doelpunt van het seizoen, maar Forbes moest later geblesseerd het veld verlaten en het slot kwam met een 21 overwinning voor Aston Villa. Arsenal neemt thans met de op een na onderste plaats een weinig eervolle plaats in. West Bromwich sloeg Preston op eigen terrein met 20, een goede prestatie tegen een ploeg, die in de voorgaande twee wed strijden tien doelpunten maakte. De hechte defensie van Albion stond nu pal van begin tot eind en met twee opportunistische goals van Nioholls kwam de zege aan het team uit de Midlands. Ondanks alle dure aankopen, tijdens het gesloten seizoen ge daan, gaat het met Sunderland niet goed Met elf doelpunten voor slaat de aanval een behoor lijk figuur, maar de 14 tegen punten maken het doelgemiddelde minder fraai. Stan Mortensen scoorde in de eerste helft van de wedstrijd tus sen Blackpool en Sheffield Uni ted een prachtige hattrick, daar bij in de voorbereiding van de aanval goed bijgestaan door Stan ley Matthews. Blackpool won met 43. Een merkwaardig verloop had de strijd tussen Wolverhampton Wanderers en Cardiff City. De drie doelpunten van de Wolves (zij wonnen met 31) kwamen in een vlaag van overdonderend aanvalsspel binnen 6 minuten tot stand. De uitslagen Eerste divisie: Aston Villa Arsenal 21; BoltonLiverpool 20; BurnleySheffield 41; ChelseaCharlton 31; Hudders- fieldPortsmouth 51; Man chester U.Newcastle 11; Pres- De Amerikaanse consul in Tunis, Lebreton, die op het punt stond naar zijn land terug te keren, is Zaterdag te Tunis verdronken bij een poging om de twee kinderen te redden van zijn opvolger, Mor ris Nelson Hugues, die Zaterdag uit Rome was aangekomen om het consulaat over te nemen. tonWest Bromwich 02; Shef field U.—Blackpool 34; Sunder land-Manchester C. 45; Totten- hamMiddlesbrough 41; Wol verhamptonCardiff 31. Tweede divisie: Brentford Fulham 2-1; BristolDerby 30 E vertonOldham 31; Hull Bury 30; LeicesterLeeds 50; LincolnBlackburn 80; Notts C.Doncaster 15; Plymouth Luton 22; RotherhamBir mingham 10; StokeWest Ham 11; SwanseaNotts F. 21. Zaterdag heeft de heer L. J. M. Hazelzet, hoofdredacteur van „De Maasbode", zijn 50-jarig jubi leum in de journalistiek gevierd. Des morgens werd hij in de in tieme kring van het bedrijf gehul digd. De heren Jos Margry, pre sident-commissaris, Joh. Kuypers, directeur en J. Beudeker namens het personeel, voerden daarbij het woord en overhandigden geschen ken. In de namiddag verschenen vele orominente figuren, in het bij zonder uit de katholieke journa listiek, op een receptie in een zaal van het Groothandelsgebouw. Bij hen bevonden zich de heren Bruna en v. Oorschot, resp. vice- voorzitter en secretaris van de Katholieke Nederlandse Journa listenkring. De belangstelling van buiten vakkringen kwam tot uiting door de aanwezigheid van o.a. Staats raad mr. dr. L. N. Deckers en de Nederlandse gezant in Chili, de heer P. Kasteel (oud-lid van de Maasbode-redactie) Zij gingen hem met scheermes te lijf Een 26-jarige kellner, die na zijn diensttijd om twee uur een broodje stond te eten bij een automatiek in de Halvemaan steeg te Amsterdam, heeft enkele benauwde ogenblikken mee gemaakt, toen hij onenigheid kreeg met twee Surinamers, van wie er een hem met een open geknipt scheermes te lijf ging. De twee West-Indiërs amuseer den zich met een in de steeg ge parkeerde motor, waarvan zij bij kans een minuut lang de claxon indrukten. De kellner maakte daarover een aanmerking, waarop de Su rinamers hem vroegen, of hij mis schien lust had om te vechten. De kellner, die zich niet wilde laten overbluffen, ging op deze uitnodiging in en zag tot zijn schrik, dat een zijner tegenstan ders 'n scheermes uit zijn broek zak trok. Eerst kreeg de kellner een snee over zijn colbertjasje en daarna een over de palm van zijn hand. Hij vluchtte bloedend naar het politiebureau en riep as sistentie in. De twee Surinamers waren toen echter reeds verdwe- OUDE PEKELA. De Rijks politie heeft enkele opgescho ten kwajongens opgepakt, die de omgeving van Boven Pe- kela een tijd lang geterrori seerd hebben. Het was moei lijk om „de krachtpatsers", zoals ze zich noemden, te pak ken te krijgen, maar nu schijnt de rust in deze streek weerge keerd te zijn. Deze belhamels hielden fietsers en voetgangers aan en eisten allerlei voor werpen, doch veelal sigaretten, als een soort losprijs, om het „aan riemen snijden" zoals de dreigementen luidden, te voorkomen. Er kwamen aller lei klachten binnen bij de po litie. Maar het is nu afgelopen met de krachtpatserij. In Nibbixwoud hebben Zwaag- dijk en Kaagvogels gestreden om een plaats in de finale van het Gouden Kruis. De Kolhorners deden 't veel beter dan de man nen uit de Streek en wonnen dan ook met 41. Een verrassend geluid kwam uit St Pancras. Qp het Vrone- terrein aldaar kreeg RKEDO Uit geest te bekampen. Met cijfers, die niets aan duidelijkheid te wensen overlieten, baanden de Uitgeesters zich een weg naar de finale. Zes-drie. Brr, EDO-ers, dat hadden we toch niet ver wacht. Uitgeest-RKEDO 6—3 Op het Vrone-terrein te Sint Pancras werd gisteren de demi- finale voor het Gouden Kruis verspeeld tussen Uitgeest en RK EDO. Voor de rust had RKEDO de wind mee. maar de Uitgeesters waren technisch wel iets beter. De stand 22 gaf de verhouding goed weer. Na de hervatting kwam RKEDO goed opzetten, maar zij kon er niet in slagen een doelpunt te maken. Uitgeest deed het beter en wist spoedig d° staind op 42 te brengen. Daarmede was de weerstand van RKEDO gebroken: de ontmoe ting eindigde tenslotte in een 63 overwinning voor Uitgeest. Draverijen Duindigt Vier paarden hebben voor het kampioenschap van Nederland voor alle aan Nederlanders toe behorende paarden verstek laten gaan, omdat de eigenaren van oordeel waren, dat ze op de door de slagregens zwaar geworden baan, toch geen kans meer had den. Vier paarden, waaronder de grote favoriet Mc-Kinley. De overige zes hebben echter voor een goede course gezorgd al was Norton Williams, gereden door P. A. Strooper, veruit het beste paard. Met een volle seconde voorsprong spoot hij langs de rechterstoel, waardoor binnen en kele weken de sympathieke Noordhollander Strooper voor de tweede maal één der belangrijk ste courses van het drafseizoen won en de felicitaties en huldi ging in ontvangst mocht nemen. Na Roland, thans Norton Wil liams Stuermann, gereden door Ver gay kon ditmaal niet op het rechte eind voorbij de trouwe Norton komen. Zijn snelheidssur- plus (of heeft hij dat toch niet?) ging tenonder in het zware pad van de Duindigtbaan. De uitslagen Obermanprijs: 1. Romeo Spen cer (M. Vergay 3.58, 1.35.2; 2. Pa dua (T. A. v. d. Veen); 3. Op- veger (C. Swart); tot.: w, 19,90, pl. 1,80, 4,—, 10.70 gek. 7.70, cov. 8,50. Wouwermanprijs: 1. Lina Bon nie (G. Woudstra) 3.14.4, 1.32.6; 2. Ronald (J. de Vlieger); 3. Qui- rinus (W. H. Geersen); tot.: w. 3,40, pl. 1,70, 2,20. 4.10, gek. 6,60, cov. 4,20. Zilveren karwatsprijs: 1. O. Ma rijke (L. J. van Harlingen) 3.12.4, 1.30.8; 2. O. McGregor (C. H. Ber- gisch); 3. Notekraiker S. (R. Bos nia); tot.: w. 2,10, pl. 1,40, 2,60, 1.90, gek. 11,40, cov. 10.30. Kampioenschap van Nederland, afstand 2500 m. draverij van meet voor alle aan Nederlanders toe behorende paarden, uitgesloten ruins van 10 jaar en ouder: 1. Norton Williams (P. A. Strooper) 3.42.9, 1.29.2; 2. Stüer- mann (M. Vergay); 3. Junoschka (P. M. Smit): tot.: w. 3,60 pl. 1.60, 1,50, gek. 3.20, cov. 5,30. Breitnerprijs: 1. Peter Spencer (H. C. ten Hagen) 3.06.1, 1,28.7; Nonnié M (P. A. Strooper); Lady Zora (J Wageoaar Jr.); tot.: w. 4,40, pl. 1.70, 2,10. 2.20, gek. 7,80, cov. 8,90.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2