Weergaloze Fausto Coppi reed iedereen van zijn wiel Tussesi 2 dansende mensengordijnen stormden de Azuri's naar de zege Dr. Euive start prima in Candida ten tou mooi sten bekend ouden kruis >n Williams kampioen Groots wielerartist kreeg eindelijk zijn wereldtitel Tarzan v. Breenen ontketende jacht UITSLAG PROFESSIONALS Overwinning op Kotov V riendschappelijk VOETBAL Italië weer vooraan in de grote strijd der amateurs UITSLAG AMATEURS sverwachting .d door het KNMI geldig van Maan- :ot Dinsdagavond. S WARMER 31 Aug. Veran- rwolking met voor- n de Noordweste- van het land van- regen of motregen, gen overdag droog tige tot krachtige like wind. lets war- OEMINGEN M HAARLEM de Bisschop van ift de volgende Wel- benoemd: nt-Diocesaan-Aalmoe- e K.A.J., de Weleerw. VI. Naastepad; tot Ka- lotterdam (H. Barb.), rent; te Volendam, A. out; te Bovenkarspel, e Alkemade, L. Cor- te Nieuw-Vennep, Veiling; te Beverwijk B. J. van der Spek; i (H. Jeroen), P. C. Vssendelft, A. J. Bruin Vmsterdam (H. Catha- est, B. A. M. Vrokla- •dwijkerhout (H. Jo- Lemmers; te Velsen- Meyer; te Bovenkerk, (Neom.). en sigaret i riemen...?" IKELA. De Rijks- ft enkele opgescho- ngens opgepakt, die ng van Boven Pe tti d lang geterrori- )en. Het was moei- „de krachtpatsers". :h noemden, te pak- gen, maar nu schijnt deze streek weerge- :ijn. Deze belhamels tsers en voetgangers isten allerlei voor- ich veelal sigaretten, ort losprijs, om het ïen snijden" zoals nenten luidden, te Er kwamen aller- n binnen bij de po- het is nu afgelopen achtpatserij. woud hebben Zwaag- gvogels gestreden om in de finale van het ruis. De Kolhorners el beter dan de man streek en wonnen dan ■1. assend geluid kwam eras. Op het Vrone- ar kreeg RKEDO Uit- ikampen. Met cijfers, aan duidelijkheid te erlieten, baanden de zich een weg naar de -drie. Brr, EDO-ers, i we toch niet ver- Uitgeest-RKEDO 6—3 Vrone-terrein te Sint rd gisteren de demi- het Gouden Kruis jssen Uitgeest en RK rust had RKEDO de maar de Uitgeesters nisch wel iets beter. —2 gaf de verhouding Na de hervatting EDO goed opzetten, on er niet in slagen it te maken. Uitgeest ieter en wist spoedig op 42 te brengen, vas de weerstand van sbroken; de ontmoe- :de tenslotte in een inning voor Uitgeest. rijen Duindigt ■den hebben voor het tiap van Nederland ian Nederlanders toe- paarden verstek laten it de eigenaren van en, dat ze op de door sns zwaar geworden geen kans meer had- irden, waaronder de iriet Mc-Kinley De hebben echter voor course gezorgd al was lüams. gereden door >per, veruit het bes'e t een volle seconde spoot hij langs de waardoor binnen en- ïn de sympathieke ider Strooper voor de al één der belangrijk van het drafseizoen felicitaties en huldi- tvangst mocht nemen, thans Norton Wil- n, gereden door Ver- datmaal niet op het 3 voorbij de trouwe ïen. Zijn sneïheidssur- eft hij dat toch niet?) 3er in het zware pad lindigtbaan. De uitslagen orüs: 1. Romeo Spen- :gay 3.58,. 1.35.2; 2. Pa- v. d. ^een); 3. Op- Swart); tot.: w. 19,90, -, 10.70. gek. 7.70, cov. ïanprijs: 1. Lina Bon- oudstra) 3.14.4, 1.32.6; J. de Vlieger); 3. Qui- H. Geersen); tot.: w. 0, 2,20. 4.10, gek. 6,60, karwatsprijs: 1. O. Ma- van Harlingen) 3.12.4, McGregor (C. H. Ber- •Jotekraker S. (R. Bos- w. 2,10, pl. 1,40, 2,60, 11,40, cov. 10.30. ischap van Nederland, 0 m. draverij van meet aan Nederlanders toe- paarden, uitgesloten 10 jaar en ouder: in Williams (P. A. 3 42.9, 1.29.2; 2. Stüer- Vergay); 3. Junosohka lit): tot.: w. 3,60 pl. gek. 3.20, cov. 5,30. irijs: 1. Peter Spencer Hagen) 3.06.1, 1.28.7; (P. A. Strooper); Lady Vagenaar Jr.); tot.: w. '0, 2,10. 2.20, gek. 7,80, Maandag 31 Augustus 1953 Pagina 3 (Telefonisch van onze speciale verslaggever LUGANO, Zondagavond Het applaus was gelijk een orkaan. In het machtige kader van het bergland Ticino, langs de onafzienbare rijen geestdriftige landgenoten voltooide Fausto Coppi vanavond de dertig kilometer lange temporit, die Italië na 21 jaar weer een wereld kampioen van de beroepsrenners opleverde. Fausto Coppi „meester op de bergen als Binda, wonderlijk tijd- rijder als Koblet, groot ronde-winnaar als Bartali, achter volger als Schulte, uurrecordhouder als Archambaud". Duizenden pamfletten dwarrelden in een dichte regen over het parcours en verkondigden de lof van het won- delijke fenomeen, dat uiterlijk rustig, haast onbewogen, zijn race naar de wereldtitel voltooide. Meer dan zes minuten had Coppi zijn naaste tegenstander de Rijcke los gegooid! Meer dan zes minu ten!! Ockers, gedreven door zijn wil tot revanche voor de Tour affaire, belandde meer dan zeven en een halve minuut achter de Italiaan, Kuebler en Bobet liepen bijna dertien minuten achterstand op. In deze tijdsverschillen weer spiegelt zich de geweldige opper macht van de ongenaakbare Coppi. Hij was naar Lugano gekomen om de ene parel te veroveren, die nog aan zijn rijkversierde kroon ont brak. Hij bemachtigde haar. Zel den zal een wereldkampioenschap met zulke algemene vreugde be groet zijn als dat van „Faustisi- mo", waardig opvolger van Binda en Guerra als Italiaans kampioen op de weg. De finale van het regenboog- tournooi, die naar schatting 250.000 toeschouwers had getrokken, van wie meer dan de helft reeds de nacht tevoren over de Italiaanse grens was gekomen, bracht in hoofdzaak een tweestrijd tussen Italianen en Belgen met Neder landers (van Breenen, Roks, Wagt- mans), Zwitsers en Fransen als secundanten, zij het ongewilde van één van beide partijen. Bel gië had na het schamel vertoon in de Tour de France iets goed te maken. Het kwam met de Parijs- Roubaix winnaar de Rijcke, het Antwerpse idool Ockers, de twee voudige triomfator Schotte als ge vaarlijke belagers van het Itali aanse blok. Men wist immers dat de Azurri op hun vierde wereld titel 1953 mikten. Vandaar de ge waagde onderneming, waartoe de kermis-coureur Karei de Baere, zich na 55 km. liet verleiden. In gezelschap van van Breenen trok hij, toen nog meer dan 200 km. voor de boeg lagen, naar voren. Een roekeloze vlucht, want er kwam geen reactie uit het peloton om de twee man stootroepen te ver sterken. Het bleef een eenzame jacht, waarin zich ook hoofdzake lijk de Italianen verheugden. Zij hadden de tijd om te wachten. Hun amateurs hadden Zaterdag het voorbeeld gegeven. Men wint geen wereldkampioenschap als men nodeloos krachten verspilt. Een halve minuut namen van Breenen en de Baere in de vierde van de achttien Luganese ronden. De zon brandde en de toeschou wers tooiden zich met strohoeden of vouwden mutsen van hun kran ten, maar de twee koplopers maal den verder en verder weg. Drie kwart minuut bij de vijfde be stijging van de Crepera-helling, twee minuten na de afdaling, meer dan twee en een halve minuut, toen de lastige meer dan honderd meter hoge heuvel voor de zesde maal op het pad lag. Zover had den Astrua en de jonge Luxem burger Gaul, die in de eerste veer tig kilometer spelenderwijze van de groep waren weggelopen, het niet kunnen brengen. Ook na zes ronden (negentig kilometer) weigerde de hoofdgroep waarin de overgebleven Neder landers reden, op jacht te gaan achter het Nederlands-Belgische koppel. Er was wel een sprong van de Oostenrijker Kaimlen, ook de Duitser Schwarzenberg koos positie tussen de vluchtelingen en het peloton, maar zij konden de kwaliteit niet leveren, die nodig was om de brede kloof te over- De uitslag van heit wereldkam pioenschap op de weg voor profs 1. Fausto Coppi (It.) 270 km. in 7 uur 30 min. 59 sec. 2. Germain de Rycke (B.) op 6 min. 16 sec. 3. Ockers (B.) op 7 min. 33 sec. 4. Gismondi (It.) op 7 min. 34 sec. 5. De Filippis (It.) op 9 min. 11 sec. 6. Gaul (Lux.) op 9 min. 12 sec. 7. Kuebler (Zwits.) op 12 min. 57 sec. 8. Louison Bobet (Fr.) z.t. 9. Geminiani (Fr.) z.t. -10. Ernzer (Lux.) z.t. 11. van Geneugden (B.) z.t. 12. Fornara (It.) z.t, 13. Wagtmans (Ned.) z.t. .14. Hoermann (Did.) op 14 min. 44 sec. 15. Rolland (Fr.) z.t. Roks (Ned.) werd 16e in 7 uur 45 min. 43 sec. en Gerrit Voorting (Ned.) 20e in 7 uur 50 min. 46 sec. bruggen. Ze vielen trouwens alle bei weldra terug en konden daar na steeds minder het tempo van het peloton volgen De eerste, die eindelijk, na een 105 kilometer serieus op zoek ging naar van Breenen, was de Fransman Lauredi. Misschien kon den de Italianen, die nu ongetwij feld hun plan de campagne aan het uitdenken waren, toch nog tij dig schaakmat worden gezet. Zo dacht ook de Zwitser Huber er over. Maar deze kreeg direct een Belg aan het wiel: van Geneug den en toen op zijn beurt Wagt mans (tijdelijk op een reservefiets) het ogenblik gekomen achtte om niet langer rustig tussen de wielen te blijven (120 km) was er weer een Belg bereid om zijn kansen te offeren, Germain de Rijcke. En nu kwam ook de eerste Italiaan uit zijn schulp. Drie Belgen op verspreide punten voor het pelo ton: uit de ontsnapping van van Breenen-de Baere was het gevaar gegroeid van een herhaling van Varese, waar zes „vroege" koplo pers niet meer werden ingehaald. Dat gevaar moesten de Italianen voorkomen. Daarom sloot Gismon di zich bij Wagtmans de de Rijcke aan en met drie man werd de jacht op van Geneugden, Huber en Lauredi geopend. Veel verzet ontmoette het jagende drietal niet. Voor hen had men lucht gekregen van de opdagende versterking en wijselijk formeerde men de twee achtervolgende trio's tot een zes tal, dat vanzelfsprekend weinig' moeite had om aan het avontuur van van Breenen en de Baere een einde te maken. Bovendien werd hun taak vergemakkelijkt, doordat de Amsterdammer bij een poging om de auto van de U.C.I.- president te vermijden, in botsing kwam met zijn vluchtgenoot en daardoor tegen de grond smakte. De cadans raakte er uit en toen de Crespera voor de tiende maal beklommen werd, konden de zes achtervolgers zonder moeite het tweetal inhalen. Voor de Baere betekende het einde van de vlucht meteen de genadeslag: hij stond ter plaatse eenvoudig stil en ver dween kort daarna voorgoed van het circuit. Al het voorgaande vormde nog slechts het voorspel van de grote slag. Zonder Coppi, Ockers, Bobet en Kuebler zou deze botsing im mers niet verlopen. De grote he ren mengden zich na 160 km. in het geval. Ockers stoof eerst uit het peloton weg met de Italiaan de Filippis en de Zwitser La Franchi, daarop volgden Roks, Ge miniani en „weer een Italiaan" In Lugano is het wereldkampioenschap op de weg voor ama teurs verreden over een parcours van 180 K.M. Winnaar en wereldkampioen werd de Italiaan Ricardo Filippi, die wij hier de regenboogtrui zien aantrekken, een karweitje, waarbij hij wordt geholpen door de voorzitter van de In ternationale Wiel ren Unie, Joinard. Fornara. Deze zes sloten zich aan een en draaiden in zulk danig hoog tempo achter de kopgroep aan, dat nu ook Bobet, Coppi, Kuebler, Varnajo en Rolland de tijd gekomen achtten om het pelo ton te breken. Deze breuk veroor deelde alle achterblijvers defini tief, want onder stormachtig ge juich suisde het vijftal in razen de vaart naar de groep Geminiani- Roks. Vervolgens marcheerde de nu tot elf man uitgegroeide troep door naar de kop, die nog voor de dertiende ronde bereikt werd. Hoe zwaar deze klap was aan gekomen bleek uit de gaten die in het .grote peloton waren ge slagen: 'Gerrit Voorting en Brik Schotte waren op vier en een hal ve minuut komen te liggen, van Est en Dekkers met Magni op vijf minuten. Adri Voorting en Nolten waren reeds afgestapt. Voorbij het hoogste punt van de helling die voor de dertiende keer beklommen was, legde Coppi na 190 km. de grondslag voor zijn wereldkampioenschap. Met 'n ver schrikkelijke demarrage scheurde hij zich los. De enige die dank zij zijn goede positie in staat was het wiel van de Italiaanse grootmees ter te grijpen was Germain de Rijcke. Dus nog een Italiaans-Bel gisch duel? In een enorm tempo draaide Coppi van zijn tegenstanders weg wiel blijven. Zestig kilometer duldde de campionissimo de Belg bij zich. In die 4 ronden werden alle grepen, die nog overgebleven waren steeds verder naar de ach tergrond verdrongen. Ockers, Gis mondi en Varnajo raakten van anderhalve minuut op bijna zes minuten, de groep van Bobet kwam van ruim drie minuten op meer dan negen. Van Est en Dek kers stapten toen ze op elf minu ten waren geraakt af, en van Breenen die zich in gezelschap van Wagtmans, Geminiani en Roks nog tot de veertiende ronde had kun nen handhaven, volgde daarna hun voorbeeld. Alles wat reputatie bezat moest onder het juk van de in grootse stijl en met verbazingwekkend ge mak rijdende Coppi door. Ook de Rijcke. Want in de voorlaatste ron de liet de Italiaan de leeggereden Belg op de helling achter om in een niet te stuiten solo-vlucht zijn race te voltooien. Soepel draaiend, de linker schouder steeds iets ho ger opgetrokken en het boven lichaam volkomen onbeweeglijk reed Fausto op de zege af. Het was de bekroning van het meest logische wereldkampioen schap van de na-oorlogse jaren. Een kampioenschap, weliswaar zonder grote geschiedenis, maar door de winnaar ten uitvoer ge legd op een wijze, waartoe alleen de sterkste rij der en de meest be en de Rijcke kon slechts aan het dreven tacticus bekwaam is. (Advertentie) Stuurman Steven vertelt: .Ja, die slangenbezweerder hadden wij aan boord. Ik had de Indiër overgehaald een voorstelling te geven op het promenadedek. Het zat stampvol passagiers.toen op het eerste monotone fluiten een vervaarlijke cobra uit de mand gleed. Ademloos keken we toe. De dames griezelden. Opeens springt me daar het ras-pekineesje van een welgestelde dame keffend op de slang toe. Consternatie 1 Sissend' schiet het gruwelijke dier op het hondje af, dat achteruitstuift. Zonder me te bedenken duik ik tussen de passagiers naar de cobra en griip hem vlak achter de kop vast. Eén moment kijk ik in de afschuwelijke, met giittanden bezette muil. Toen nam de Indiër, eindelijk zelf van de schrik bekomen, het serpent van me over. „Stuurman", kwam de dame een minuut later trillend naar me toe, haar lievelingetje onder de arm ge klemd. „hoe moet ik u danken. Neem deze zilveren sigarettenkoker!" „Geen sprake van, mevrouw," ant woordde ik, „als Sterling-roker gebruik ik zoiets niet. Ik draai een Sterling, als u 't goed vindt. Zo'n lekkere, milde Virginia-shag heb je nodig om je zelf te blijven. Vandaar, dat ik stè op STERLING! Op de 64 velden is gisteravond een verwoede strijd ontbrand in het Kirchgemeindehaus te Nei- hausen in Zwitserland tussen 15 candidaten om de titel candidaat- wereldkampioen schaken. De winnaar van dit giganti sche tournooi, dat bijna 2 maan den duren zal, is namelijk ge rechtigd om in 1954 de huidige wereldkampioen Botwinnik te be strijden in een titelgevecht. Groot is de superioriteit van de Russen in dit uitzonderlijk sterk bezet tournooi. Niet minder dan 9 Rus sische grootmeesters zijn van de partij. Hiervan is Paul Keres een sterke troef. Hij is een schaak meester van het eerste plan en zijn successen op tournooien in Rusland en daarbuiten zijn schier ongeëvenaard. Ook Bronstein is een groot virtuoos op de 64 vel den. Hij was het. die twee jaar geleden Botwinnik in een titel gevecht bestreed. Een dramatisch gevecht, en slechts met de aller grootste krachtsinspanning, slaag de de wereldkampioen erin een gelijke uitslag te bevechten. Eveneens doorgewinterde schaakrotten zijn Kotov, Bole- slavsky, en Smyslov. Met deze troeven is de Russische jeugd, bestaande uit de grootmeesters, Gelier, Taimanov, Petrosian en Averbach op zijn sterkst verte genwoordigd. Vooral Gelier die als een meteoor aan het schaak firmament verscheen, is een bril jant schaakmeester. Het schijnt een welhaast onmo gelijke taak voor de niet-Russi- sche deelnemers om de hegemo nie van het Sovjetblok te door breken. Toch is het niet uitgeslo ten, dat Reshevsky, de Ameri kaanse grootmeester, een kans maakt. Het wonderkind van weleer is uitgegroeid tot een schaakmees ter van bijzonder formaat, een handig en sluw tacticus en daar bij zeldzaam geraffineerd. Ook Najdorf, de Argentijnse kampi oen, betekent een gevaar voor de Russen Stahlberg. de Zweedse afgezant, is minder spectaculair, doch ver staat als positiespeler zijn metier uitstekend. De Joegoslaaf Gligo- rie is blijkens zijn successen op Zuid-Amerikaanse tournooien nog steeds in kracht toegenomen en zal stellig in dit tournooi flink van zich afbijten. Hongarije is vertegenwoordigd door zijn kampioen Szabo, een oorspronkelijk en vooral begaafd combinatiespeler. En dan is er nog dr. Euwe, de twijfel zal Euwe het hard te ver duren krijgen. Toch zal hij voor al zijn rivalen een geducht strui kelblok zijn. Zijn meer dan der tigjarige wedstrijdroutine en zijn zeldzaam grote theoretische ken nis staan hier borg voor. Het had echter weinig gescheeld of dr. Euwe had aan dit tournooi niet kunnen deelnemen. Enkele dagen voor het begin kreeg hij een ont steking aan zijn neus en het- valt dan ook te betreuren, dat het comité zijn verzoek om de eerste ronde te mogen uitvallen, niet in overweging nam. Dit alles heeft onze landgenoot toch niet kunnen verhinderen reeds in de eerste partij kranig van zich af te slaan. Hij was de enige, die op deze dag zijn partij wist te winnen. De Rus Kotov kon de nederlaag met een kwa liteitsoffer niet ontgaan. De uitslagen van de eerste ronde luiden: Taimanov (Rr»l.)Bronstein (Rusl.) afgebroken. Najdorf (Arg.)Reshevsky (V.S.) >A—V». Petrosian (Rusland)Keres (Rusl.) afgebroken. Averbach (Rusland)Smyslov (Rusl.) '/s—Va. Szabo (Hong.)Geiler (Rusl.) afgebroken. Euwe (Ned.)Kotov (Rusl.) 1—0. Stahlberg (Zweden)Boleslav- sky (Rusl.) afgebroken. Gligoric (Zuidslavië) was vrij. Teiinisleraren-titel weer voor Joop de Mos AMSTERDAM, 30 Aug. De Hagenaar Joop de Mos heeft op nieuw de Nederlandse titel bij de tennisleraren voor zich opgeëist. Tijdens de te Amsterdam gehou den nationale kampioenschappen liet hij zowel in de halve finale tegen Bruin (62 61 6—2) als in de eindstrijd tegen Mulder (63 86 61) er geen twijfel over bestaan, wie de sterkste was. Nieuw wereldrecord tweehandig stoten liclitzwaargewicht Op de laatste dag van de wed strijden om de wereldkampioen schappen gewichtheffen te Stock holm heeft de Amerikaan Sche- mansky het wereldrecord twee handig stoten in het lichtzwaar- gewicht, dat met 177.5 kg sedert 27 Juli 1952 op zijn naam stond, verbeterd en gebracht op 180 kg. Sehemansky werd wereldkam- veteraan in dit gezelschap. Zonder pioen met een totaal van 442.5 kg. Ondanks de stromende regen, die vrijwel in heel Nederland uit de hemel neerviel, is er toch nog flink aan „vriendschappelijk voet bal" gedaan. In Haarlem won Haarlem het Spaarnebekertournooi door over winningen op NOAD en DFC. Hermes DVS zegevierde met 3—0 m de verliezersronde over NOAD. In Amsterdam sleepte ZFC de Zilveren Westerkerk in de wacht. De Zaankanters bleken sterker dan Spartaan en Rheden. Rheden, dat in de demifinale tot grote verrassing DWS had geklopt. Het Zilveren Baltournooi is ge wonnen door ADO. De Hagenaars kwamen in de finale uit tegen Xerxes, dat de papieren in even wicht hield tot na de verlenging. In de tweede strafschoppenserie hadden de ADO-ers het minste last van de zenuwen. Het 70-jarig bestaan van HVV, vierde deze oude Haagse club met een tournooi, waaraan HBS, HFC, Ajax en HVV deelnamen. In de finale kwamen tenslotte HBS en HVV, waarbij de' eerst- genoemden met 51 aan de eer ste priis toekwamen. Het 'AROL-bekertournooi heeft een minder prettig slot gehad. Enschedese Boys en Heeren veen hadden zich in de finale geplaatst. Drie minuten na de hervatting in de eindstrijd kwam de Heerenveenspeler de Jong in botsing met een tegenstander, waardoor de Jong het veld met een blessure moest verlaten. Dit was volgens scheidsrechter Bronk- horst een ongelukje en hij liet dan ook geen vrije trap nemen. Daarna ontstond in het veld een onaangename stemming. De Hee- renveners spanden zich niet meer in en toen na afloop de prijsuit reiking zou beginnen, liepen zij uit het veld. Het publiek waar deerde deze houding geenszins en jouwde Abe en zijn medespelers uit. Ondanks een dringend ver zoek van de AFC-bestuurders lie ten de Heerenveense voetballers zich niet meer zien en hun twee de prijs werd in ontvangst geno men door een hunner bestuurs leden. De uitslagen luiden: HeerenveenExcelsior 51 Enschedese BoysE.B.O.H. 22 Ensch. Boys wint met strafschop pen. Finale: Ensch. BoysHeerenveen 20 Quarles van Ufford uit elftalcommissie Hockeybond Op de algemene vergadering van de Kon. Ned. Hockeybond, welke 19 September te Amsterdam zal worden gehouden, zal de heer L. J. Quarles van Ufford zijn functie als secretaris van de elf talcommissie van de Hockeybond neerleggen. (Telefonisch van onze speciale verslaggever LUGANO, Zaterdagavond Het was één grote triomph voor Italië. Zes kilometer stalen tribunes aan weerszijden van de beslissende kalklijn zouden veranderen in twee mensengordijnen, golvend op de klanken „I-ta-li-a", „I-ta-li-a", toen de honderden luidsprekers rond het cir cuit van Lugano uitschalden: „Zeven renners op kop, waarbij vijf Italianen. Op 15 seconden een peloton van tien renners". Op de hoek van de grootste tribune stond een man rechtop, donkerblauw shirt, diepgroene bril, fototoestel in de hand: Fausto Coppi zou als toeschouwer de finale van het amateurskampioenschap op de weg meemaken. Doch terwijl in koortsachtige spanning tien tallen radioreporters op banken en tafels klommen om uit de beste positie een gloedvolle beschrijving te kunnen geven van de eindsprint, doken aan het einde van de lange, rechte weg naar de finish slechts twee renners op. Ricardo Filippi en Gastone Nencini, die de hele course op de voorgrond hadden gestreden, waren samen naar de spits opgerukt om het slotduel uit te vechten. Nencini, dezelfde die twee jaar geleden in Varese in een solovlucht van ruim 75 km. had stand gehouden tegen een over machtig internationaal gezel schap, had in deze laatste 6 km de eerste sprong gewaagd. Vijf tig meter kwam hij los er; reeds zag hij zich op de eretribune en in de regenboogtrui. Maar in de bochtige straatjes van Agno, nauwelijks 1500 meter van de plaats, waar Nencini's droom wer kelijkheid moest worden, kwam een tweede azuurblauwe trui hem nagesneld: zijn landgenoot Filippi. In een wanhopige poging om het onheil af te wenden, de marreerde Nencini opnieuw. Hij wou met voorsprong binnen komen, Filippi mocht hem niet meer inhalen, de zege van Italië stond toch al vastdoch Fi lippi kwam wel bij hem. En op het. rechte einde naar de eind streep, onder de ogen van Fausto Coppi en duizenden Italianen, vergruizelde de nieuwe wereld kampioen alle illusies van Nen cini. In een lange machtsspurt stoof hij langs zijn landgenoot heen, liet hem een paar meters met moeite aan het wiel blijven en reed hem op het laatste stuk finaal los. De spreekkoren, die de luid sprekers overschreeuwden, wa ren dus voor Filippi. „I-ta-li-a"! De rood-wit-groene vlag rees aan de zegemast, het volkslied dat in Zürieh al voor Morettini en Mes sina had geklonken, werd nu voor de derde Italiaanse wereld kampioen gespeeld. Minder dan honderd meter achter de beide Italianen over troefde de beste man van de Belgen, Rik van Looy, een grote groep in de sprint om de derde plaats. Pal in zijn spoor kwam zijn landgenoot van Aerde als nummer vier binnen en vastge zogen in een dicht web van Fran sen, Belgen, Italianen, Zwitsers en Denen ook de eerste Neder lander: Piet van den Brekel. Een negende plaats slechts en pas op de achtergrond Krijn Post als tweede oranje trui. Arend van het Hof voltooide het drietal. De andere helft van de equipe had de strijd gestaakt. Tweemaal geplaagd door een lekke band, juist op het lastigste deel van het parcours, was Daan de Groot na 63 km. afgestapt. Kampioen Paymans losgereden op de hel ling van Crespera, gaf na 125 km op. De beklimming van de „dubbele Cauberg" had alles van zijn energie gevergd en nog kon hij niet bij de groep blijven. De derde man, Martien Wolfs, stap te 20 km verder van zijn defecte fiets. Hij had tijdens de voortdu rende schermutselingen een te afwachtende houding aangeno men en daardoor het contact met het peloton verloren. Een bescheiden resultaat dus slechts voor de Nederlandse ama teursZij hebben in dit kam pioenschap vrijwel geen initia tief betoond, het was of ze de geestdrift, die zij in de voor gaande dagen zo rijkelijk ten toon hadden gespreid, plotseling verloren hadden nu de Italianen het hoge woord voerden. De Azurri hebben geen mo ment onder stoelen of banken ge stoken dat zij van plan waren hoge ogen te gooien. Al in de eerste vijf kilometer was Ginan- neschi naar voren gekomen, Nen cini en Filippi speelden vervol gens beurtelings aanvoerder in het peloton, dat 113 man sterk vertrókken was, doch traditie getrouw al voor de eerste van de vele bochten de Columbianen. Indiërs en Hongaren had verlo ren. Na 40 km kon Nencini zelfs in gezelschap van de Belg Van Cauter, de Zweed Wickstroem en de Engelsman Kind een kleine minuut op de groep uitlopen, doch dit behoorde nog tot het hoofdstuk „terrein-verkennen". Intussen waren namelijk de ver rassend sterk rijdende Denen, Andresen en Rasmussen met de Fransen Saulieres en Le Dissez opgerukt om te trachten het Ita liaanse geweld tot bedaren te brengen. Met van het Hof als rijen werd dus een groepje ja gers gevormd, dat er rond de tachtigste kilometer in slaagde het gezelschap Nencini bij de kraag te grijpen. Van Looy, vertrouwend op zijn grote kwaliteiten als temporijder, smeet zich na 100 km. naar vo ren. Maar hoe zou hij 80 km al leen stand kunnen houden? En viel er op de ploegmakkers wel te bouwen, als het er op aan zou komen? Blijkbaar niet, want de tweevoudige kampioen van Bel gië moest zich nog voor de 120ste kilometer terug laten vallen naar Rasmussen en Le Dissez, die met 15 sec. voorsprong de Italiaan Fabbri voorafgingen. Andresen en Saulieres flitsten in het spoor van de blauwe trui mee om hun makkers aan de kop te helpen. De brandende zon over de ber gen van Lugano, nauwelijks ge temperd door de zoele wind, kon het tempo niet drukken. Opge jaagd door zijn landgenoten langs de weg trok Fabbri naar de voor ste linie, maar hij moest Andre sen en Saulieres noodgedwongen meeslepen. Zes man voorop dus, na 135 kilometer. En.... slechts een Italiaan erbij. En toen kwamen de Azurri. Gianneschi was de eerste die op rukte om Fabbri te steunen in zijn strijd tegen twee Fransen, twee Denen en een Belg. Filippi, Nencini en Ponzini stormden hem na, het sterk gedunde veld nog verder uiteen rafelend. Arend van 't Hof was intussen gevallen, doch had de hoofdgroep opnieuw te pakken kunnen krijgen. Italianen waren er in dit peloton niet meer te bekennen. In een dichte rij rukten zij op naar de plaats van de slag. Fransen en Denen en alles wat tot nu toe aan het woord was geweest, moesten zwichten voor de blauwe rijders van Binda. De gewaagde laatste sprong van Nencini kon door de Belgen, die nog vier vertegen woordigers telden, niet beant woord worden. En toen Filippi, listig zijn plaats kiezend, bij het passeren van de jury-auto, zijn landgenoot nasuisde, faalden op- enige Nederlander in de voorste nieuw alle tegenstanders. De Italiaanse dubbele triomph van deze middag was dan ook zeker niet misplaatst.... Het definitieve klassement luidt als volgt: 1. en wereldkampioen Riccardo Filippi (It.) 4.59.19. 2. Nencini (It.) z.t. 3. Rick van Looy (B) 4.59.27. 4. Van Aerde B) z.t. 5. Noyelle (B) z.t. 6. Dalgaard (Denem.) z.t. 7. Gelhausen (Lux.) z.t. 8. Van Cauter (B) z.t. 9. Piet van den Brekel (Ned.) z.t. 10. Moresi (Zwits.) z.t. 11. ex aequo: Wukitsevits (Oos tenrijk) z.t. Christian (Oostenrijk) z.t. Durlacher (Oostenrijk) z.t. Andresen (Denemarken) z.t. Rasmussen (Denemarken) z.t. i Segu (Spanje) z.t. Saulieres (Frankrijk) z.t. Post (Nederland) z.t. Fabbri (Italië) z.t. Ponzini (It.) z.t. 30. Van 't Hof (Nederland) 5.01.45. Nederland derde in landen prijs in het Zoute De landenprijs van het Inter nationaal Concours-Hippique in Zoute (België) is met gering ver schil. nl. een vierde fout, gewon nen door de Franse equipe. De winnende equipe maakte in totaal 56 fouten. Tweede werd de Britse ploeg met 56 V4 fout, terwijl Nederland op de derde plaats ein digde met een totaal van 61 fou ten. De Nederlandse equipe be stond uit lt. ter zee H. Scheeree met „Tarahumara" die in de eerste manche 8 en in de tweede eveneens 8 fouten noteerde, J. Rijks met „Master" (eerste ronde 12 en tweede ronde 4 fouten), alsmede kol. A. E. Pantchoulidzew met „Pooka" (eerste ronde 17 en tweede ronde 12 fouten).

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3