Geoefende reserve-troepen defileerden in Amsterdam Puistjes! Afdeling hield jaarvergadering V ijf doden,vier gewonden bij ernstige ongelukken D.D.D. R.K. Gemeenteraadsleden kwamen bijeen Spanning rond Triest Foor z. Sin jewel ere-lid Pijn hier - scheuten daar Naar wij vernemen Na vijf jaar Steun Wettig Gezag Stromende regen kon het moreel niet schaden De schat van de „Flying Enterprise" In de schaduw van de 1ste September UW PVZ7JE van vandaag Maandag 31 Augustus 1953 Pagina 5 Wanneer de bladeren van de bomen beginnen te vallen en de voorposten van Koning Winter ons vergasten op een niets ontziend miezerig motregent je, bereiden de tafeltennissers zicb voor op een nieuw seizoen. Zo is het ook met de afdeling N.H.N.K., een nog jonge telg in de Nederlandse tafeltennisbond, maar die ieder jaar op nieuw meer en meer uit haar kinderschoenen groeit en zich een plaats tracht te verwerven onder de groteren. Gisteren kwamen al die be- stuurderen van de diverse vereni gingen op de algemene jaarver gadering te Heer-Hugowaaru te- samen. Voorstellen werden ge daan, gemaakte fouten met ge zonde critiek belicht en het af delingsbestuur op zich onderging een metamorphose. Ten goede? Wanneer men spreekt van de jeugd heeft de toekomst, inder daad. maar het alziend oog van de doorgwinterde oudere be stuursleden kan nog zo node ge mist worden Voorzitter Sinjewel opende de vergadering met een kort welkomstwoord in het bij zonder waarderende woerden uitend tot de verenigingen Ko meet (Enkhuizen) en Reactie (Alkmaar) die kortelings opge richt voor de eerste maal acte de Eresence gaven. Nadat de heer v.d. aan voorlezing had gedaan van de overvloedige ingekomen stuk ken en mededelingen in hoofd zaak betreffende het stellen van tegen-candidaten werden de jaarverslagen ter goedkeuring aan de vergadering voorgelegd. Het in het jaarverslag van de Ïienningmeester voorkomende ijstje voor deze keer aange duid met de zeer karakteristieke naam schandpaal boetes en te nog te vorderen gelden van een enkel tournooi, konden in de ogen van de heer Jb. Laan (D.T. O.) geen genade vinden. De heer Laan memoreerde dat noch in de huishoudelijke reglementen noch in de statuten een bepaling was opgenomen, dat bij het organise ren van een tournooi hierbij een Verzending zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. Tussen haakjes de data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd: Indonesië: m.s. ..Oranje" (16 Sept.); Ned. Nw.-Guinea: m.s. „Peleus" (11 Sept.); Ned. Antillen m.s. „Delft" (8 Sept.); Suriname: m.s. ..Rantum" (15 Sept.); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" (5 Sept.); Ca nada: s.s. „Maasdam" (8 Sept.); s.s. „Arkeldijk" (10 Sept.); Zuid- Amerika: s.s, „Eva Peron" (5 Sept.); s.s. „Highland Princess" (7 Sept.): Brazilië: s.s. „Eva Pe ron" (5 Sept.), m.s. „Westland" (7 Sept.): Australië: s.s. ..Orion" (7 Sept.): Nieuw-Zeeland: via En geland (5 Sept.). (Advertentie) en stramheid in lijf en leden al die vormen van Rheumatische on gemakken kunt U met Kruschen te lijf. Berust er niet in. 't Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen ra dicaal met Kruschen. Tienduizenden vonden en vinden bij Kruschen baat en verlichting iedere dag weer. Waarom zoudt U dan weerloos ver der lijden. Neem ook Kruschen de kleine dagelijkse dosis en on dervindt zelf het heilzaam effect. zal het uit 12 danseressen be staande Nederlandse Frankly- ballet na afloop van een tournee van 10 maanden met circus Strassburger door Zweden, begin November met het circus Amar vanuit Marseille naar Noord- Afrika reizen voor een tournee van 4 maanden met de „water- pantomine". Daarna volgt een tournee van 8 maanden door Frankrijk; heeft hoofdbestuurder C. v. d. Hulst van de Ned. Katholieke Metaalbewerkersbond St. Eloy Zaterdagmiddag tijdens een re ceptie in het Gebouw voor K. en IV. te Utrecht afscheid genomen. Hij heeft St. Eloy 35 jaar gediend en zag het ledental van 10.000 op 46.000 groeien; verhinderde het slechte weer Za terdagmiddag te Bovenkerk het afwerpen van een voetbalelftal van parachutisten, die een wed strijd tegen een K.L.M. elftal zou den spelen; hield de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart Vrijdag en Za terdag haar jaarlijkse rondvlucht waaraan 19 sportvliegtuigen deel namen. De deelnemers bezochten Woensdrecht en Zuid-Limburg: is de Grand Prix van het Inter nationale Congres voor de Goo chelkunst dat te Rotterdam drie dagen heeft geduurd, gewonnen door „Aenigma", de Rotterdamse student Bob Driebeek. In de groep Presentatie won A. de Lu- nès uit Zwolle de eerste prijs, is de doortrekking van de Rijks weg Hoevelaken-Eemnes van de Wakkerendijk tot aan de bestaan de Rijksweg Amersfoort-Amster- dam thans in gebruik, dank zij het gereedkomen van een viaduct over deze dijk, die Groeneveld en Eemnes verbindt. verschuldigd bedrag van tien gulden als heffing aan de Bond moest worden overgemaakt. De voorzitter kon de zienswijze van de heer Laan delen, maar aange zien dit een hoofdbestuursbesluit is heeft men zich hierbij neer te leggen De afgevaardigden naar de bondsvergadering (a.s. Zon dag) zullen deze kwestie onder de aandacht van het hoofbestuur brengen. De andere jaarverslagen, konden behoudens een kleine op merking de goedkeuring van de vergadering wegdragen. Zoals wij hierboven reeds schreven kwamen er in het afdelingsbestuur belang rijke mutaties. Vooreerst trad de penningmeester de heer L. C. de Laat periodiek af en als tegen- candidaat was ingebracht de heer Banning (IVA). De eerste stem ming had tot resultaat dat de stemmen staakten, \vaarna bij herstemming de heer Banning met een numerieke meerderheid werd gekozen. Voor de functie van voorzitter-consul, candidaten de heer Hemelrijk en Poeze sprak de vergadering zich uit voor eerst genoemde. De andere functies zul- worden waargenomen door de heren C v.d. Laan (secr.), Th. v. d. Gulik (comm. wedstrijden en tournooien), N. Koster (A.C.L.), G. A. M. Kooij (comm. van pro paganda en G Schermer (comm.). Voorzitter Sinjewel werd bij monde van de heer Roele dank gebracht voor het vele en voor uitstrevende werk dat hij in het belang van de tafeltennissport en voor de afdeling N.H.N.K. in het bijzonder heeft verricht. Onder algemeen bijval van de vergade ring werd hém een polshorloge als blijvend aandenken aangeboden en werd de heer Sinjewiel tot ere-lid benoemd. De heer v.d. Laan overhandigde mevr. Sinje wel bloemen. Ook de heer v Eijden deelde in deze algemene hulde, immers voor hem betekende het ook een af scheid van de afd. N.H.N.K. en voorzitter Sinjewel sprak onder aanbieding van een blijvende herinnering, zijn erkentelijkheid uit voor de toewijding waarmee de heer v. Eijden steeds- de belangen heeft gediend. Was dit nog niet genoeg de voorzitter bood van zijn kant de afdeling een zuil aan als wiselprijs voor een eventueel te organiseren juniorenkampioen- -e K. T.C. zal mededeling worden ge daan op Zondag 13 September te Heer-Hu go waard, wanneer de wedstrijdleiders in een korte ver gadering het nieuwe competitie- rooster zullen indelen en bespre ken. Een aantal ernstige ongelukken heeft de afgelopen dagen een vijftal doden en vier gewonden geëist. Op de Rijksstraatweg Amster dam-Utrecht botsten Zaterdag middag twee achter elkaar rij dende personenauto's uit de DE GOUDMIJN Er ligt in Koedijk-Zuid, te midden van weilanden en an dere akkers, ook een akker, die bewerkt wordt door de tuinbouwer de Goede en welke akker door de tuinbouwers „de Goudmijn" wordt genoemd. Waar deze naam vandaan komt, is niet bekend; mis schien is hij zo genoemd om dat hij zulke goede opbreng sten levert. Hoe het ook zij, bij het bewerken van de grond een dezer dagen bleek de akker zijn naam met ere te dragen. Men vond een gouden munt, daterend uit de 15e eeuw, waarop de beeltenis van Philips de Schone was gegra veerd. die van 1494 tot 1506 over ons land regeerde. Voor waar een zeldzame vondst in onze streek. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, Zaterdagmiddag Tegen de drieduizend man van de reservediensten in Noord-Holland marcheer den vanmiddag door Amsterdam. Het goot van de regen. Hoe nat deze vrijwilligers eigenlijk wel waren, bleek toen na de onafzienbare detachementen Reserve Rijks- en Ge meentepolitie liet khaki van de Nationale Reserve ver scheen. Het was niet langer khaki; het was zwart. En zwaar van het water. Steun Wettig Gezag bestond vijf hebben^tal van burgemeesters hun jaar. Dit lustrum werd met luister gevierd. Eerst een bijeenkomst van de plaatselijke commissies in het Parkhotel, toen een défilé endaar- na in de Apollohal de feestavond. Tijdens de bijeenkomst in het Partkhotel gewaagde de vice-voor- zitter van de Provinciale Commis sie, de heer H. van Alphen, van wrijvingen en moeilijkheden, die de groei van S.W.G. hebben bege leid. De secretaris, de heer Smit, ging daar iets nader op in. Pro vinciale, gewestelijke en plaatse lijke commissies hadden in het be gin alleen hun enthousiasme om mee te werken en verder niets. Geen richtlijnen, een hele tijd zelfs geen propagandamateriaal. Eén jaar echter na de officiële oprichtingsdatum - 23 September 1948 - bestonden er al 109 afde lingen en geleidelijk schreed de opbouw voort. In vijf jaar tijds boekte Noord-Holland 10.339 aan meldingen. De zware keurings eisen verwezen van dit aantal een zeer groot percentage naar de ca tegorie der „ongeschikten", zeer tot verdriet overigens van 't Pro vinciale Bestuur, van de plaatse lijke commissies en van de vrijwil ligers zelf. Zelfs op deze vergade ring drong de afdeling Avenhorn, blijkens het lustrum-verslag een zeer actieve groep, bij monde van de heer van Diepen, aan op een herziening van de keuringseisen. Goed werk Bij de propaganda voor S.W.G volle steun gegeven en zij waren dan ook - velen met hun dames - bij deze lustrumviering aanwezig. Zoals bekend kan ieder die niet als gewoon dienstplichtige is inge lijfd. zich melden voor de Reser ve Rijks- of Gemeentepolitie, de Reserve Grensbewaking of de Na tionale Reserve. De vrijwilliger vervult zijn dienst in tijd van oor log in de eigen gemeente of in ieder geval binnen de eigen pro vinciegrenzen. Dit maakt deze reserve-diensten zo aantrekkelijk voor buitenge woon dienstplichtigen, die in tijd van oorlog normaal bij de interna tionale contingenten worden inge deeld maar die, wanneer zij zich voor de reservediensten melden, hun militaire verplichtingen in of nabij de eigen woonplaats kunnen vervullen. De werving onder deze mensen heeft een bemoedigend verloop en nu ook de lichtingen 1941 tot en met 1944 buitengewoon dienstplichtig zijn geworden, ligt er voor de mannen uit deze lich tingen een unieke kans bij de re servediensten. Dat het pad der plaatselijke commissies echter nog lang niet van doornen is gezuiverd, bleek uit verschillende opmerkingen ter vergadering. De heer Möller van de afdeling Alkmaar verklaarde dat de pl. commissie aldaar reeds verschillende malen een militaire mars met muziek door de stad heeft willen organiseren, maar da* onveranderd elke medewerking door de militaire commandant van Noord-Holland-Noörd wordt ge weigerd. De heer van Alphen beloofde zijn medewerking om dergelijke manifestaties - voor 8 October of ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad in 1954 - door te voeren; binnenkort zal hierover een ronde-tafelconferentie worden gehouden. Bovendien komt er in het begin van 1954 een grote land dag in Alkmaar. Voorts bleken er wat wrijvinkjes tussen Reserve Rijks- en Gemeen tepolitie en andere, flinke wrijvin gen tussen S.W.G. en B.B. Dit maal niet door te weinig, maar door te veel enthousiasme.... De parade Om vijf uur trad S.W.G. letter lijk naar buiten. Op het bordes van het Stedelijk Museum hadden zich de autoriteiten opgesteld, die de parade af zouden nemen: vice- admiraal N. A. Rost van Tonnin gen, als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, ir C. Staf, minis ter van Oorlog en Marine, de heer N. W. van Mourik Broekman, na mens de minister van Binnenland se Zaken, dr J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, de burgemeester van Amsterdam, mr A. J. d'Ailly, de Inspecteur der Nationale Reserve, kolonel W. van Hinte, de Territoriaal Bevelhebber Noord, kolonel P. G. C. A. van de Speek Obreen, commanderende of ficieren en vele burgemeesters. Achter de parade-commandant, It.-kol. G. J. van Zeben marcheer de onder de marsmuziek van de huzarenkapel, doorweekt maar on versaagd de reserve-politie op in dichte rijen. Zij maakte een prima, gedisciplineerde indruk, de gelede ren in rechte lijn en de botten ge richt, alsof het hemelwater niet met bakken erop neerkwam. De Huzaren van Boreel lieten de instrumenten zakken, toen de Na tionale Reserse in zicht - en in het gehoor - kwam. Voorop het formi dabele gedonder van de dieptrom- men. De Nationale Reserve had zijn schitterende, eigen drumband mee gebracht! Voor het eerste fanion ialmde hoog de stem van de com- richting Utrecht op een uit te gengestelde richting naderende N.B.M.-bus, die bij het remmen voor een groentekar slipte en daardoor met het achterste ge deelte op de linkerhelft van de weg raakte, die aldus plotseling voor het tegemoetkomende ver keer werd versperd. De 69-jarige directeur van de N.V. „De Toe voer" uit Breukelen, de heer J. P. J. Zijlmans, reed in volle vaart met zijn auto tegen de linker voorzijde van de bus op, en werd op slag gedood. Enkele seconden later vloog met een harde klap een tweede auto op de ravage in. In deze auto waren gezeten de 56-jarige heer D. J. Verpoorte, hoofdvertegenwoordiger van de firma Albert Heyn uit Haarlem en zijn 17 jarige pleegdochter. Beiden werden ernstig gewond naar het Diaconessenhuis te Haar lem vervoerd. Het meisje kreeg een hersenschudding en vele glaswonden aan hoofd en benen, de heer Verpoorte brak een knie en kreeg eveneens snijwonden. In den Haag werd Zaterdagmid dag bij onvoorzichtig oversteken het achtjarig meisje B. door een tram aangereden en gedood. In Amsterdam werden Zaterdag avond twee Duitse dames, tou- rïsten uit Witten en Dortmund, door een motorwagen van lijn 25 gegrepen toen zij het Rokin over staken. Beiden werden gewond in het ziekenhuis aan het Weesper- plein opgenomen. In Apeldoorn werd de 48-jarige grondwerker L. v. d. Ploeg op de onbewaakte overweg aan het einde van de Waterloose weg door een electrische trein gegre pen en enkele meters weggeslin gerd. Bij aankomst in het zieken huis bleek hij reeds te zijn over leden. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. In een ziekenhuis is voorts Za terdag overleden de heer F uit Laren die op 17 Augustus ernstig werd gewond bij een autobotsing onder Diemen. In het O.L. Vrouwegasthuis te Amsterdam overleed tenslotte Zondagochtend de 54-jarige ha venarbeider J. S. uit Amster dam-Oost, die Vrijdagavond in de Amsterdamse haven aan boord van het m.s. Hestia in ruim 3 een 40 kg zwaar opgerold dek kleed van tien meter hoogte op zich kreeg, toen het touw brak waaraan dit dekkleed werd op getakeld. S. brak beide benen en kreeg ernstige inwendige kneu zingen. mandant: „Per peloton - bij op volging - hóófd links". De com mando's sprongen van peloton op peolton en stram rukten de hoof den naar links, recht in het ge zicht van de saluërende vertegen woordigers van Hare Majesteit, die op dat moment eveneens door weekt was en die zich best kon voorstellen hoe miserabel de jon gens.... zich gevoeld zouden heb ben, als ze niet dat hadden gehad, wat nu eenmaal alleen vrijwilli gers hebben: de mentaliteit van „dat hoort er nu eenmaal bij en daarvoor heb ik tenslotte gete kend". Na de parade, die werd afgeslo ten door het voorbij rollen van de Vrijwillige Luchtdoel, werden de autoriteiten door B. en W. van Amsterdam officieel in het Stede lijk Museum ontvangen. Een daverende feestavond met de Skymasters en de Heerlense Politiekapel met doedelzakblazers vormde het sluitstuk van de lus trumviering. Hier gaf mr dr P. J. Witteman een overzicht van wat S.W.G. in vijf jaar over Nederland bereikte: 12.000 man Nationale Re serve, 10.000 man Reservepolitie, 8000 man Reserve Grensbewaking en 6000 man Korps Luchtwacht. Goede cijfers, maar ook cijfers die voor verhoging vatbaar zijn. De Nationale Reserve b.v. heeft minstens 16.500 man nodig. De tijd zal leren of weerbaar Nederland zoveel voor zijn vrijheid over heeft, dat die 16.500 man en méér er komen. (Vervolg van pag. 1) Te Brussel acht men het merk. waardig, dat de verzekerings maatschappij een andere dan de eerder genoemde die de lading van de „Flying Enter prise" dekte, er met geen enkel woord melding van maakte, dat het schip voor rekening van de Zwitserse Nationale Bank bank biljetten vervoerde. Ook acht men het opvallend, dat het ber gingsvaartuig met het geid de haven van Oostende is binnenge. lopen in plaats van een haven aan de Zuidkust van Engeland, die toch veel dichter bij het wrak zou zijn gelegen. In sommige kringen te Brussel acht men het niet uitgesloten, dat het hier om Duits vlucht- kapitaal zou gaan, dat naar Zuid Amerika moest worden gebracht. In dit verband wordt ook op de berichten gewezen, dat de „Fly'ng Enterprise" Volkswagens voor Zuid-Amerika aan boord zou hebben gehad. Functionarissen van de „Ban- que de Bruxelles" hebben ver klaard, dat het geld werd ver voerd voor rekening van de Zwitserse Nationale Bank. Het werd nu ter beschikking van diverse verzekeringsmaatschap, pijen gehouden, die reeds schade vergoeding aan de Zwitserse bank hadden betaald. Bedragen mochten zij niet noemen. Behal ve het bankpapier had de „Ros- tro" nog andere goederen aan land gebracht, zoals laborato riumuitrusting porselein, schrijf, machines en postzegels. Volgens de havenautoriteiten van Oostende heeft het bergings vaartuig dat tevoren vanuit een Franse haven werkte, zijn basis naar Oostende verlegd als ge volg van de stakingen in Frank rijk. MOTORRACES AFGELAST ALKMAAR. In vebband met het slechte weer moesten de mo torraces. welke gisteren op het Alkmaarse Sportpark zouden worden gehouden, worden afge last. Aanvankelijk werd nog overwogen de races over 14 da gen te houden, doch in vebband met de omstandigheden moest hiervan worden afgezien. Zo is Alcmaria V.V.V. dit jaar niet gelukkig geweest met het organiseren van motorraces; de eerste motorrace trok weinig be zoek vanwege het koude weer, de tweede had weer te weinig belangstelling wegens het te mooie weer. Gezien het vergevorderde sei zoen kon men niet besluiten de derde motorraces op een andere datum alsnog te houden. VEE-BEOORDELINGS WEDSTRIJD Eerste in Ti oordholland BEEMSTER De R. K. Land en Tuinbouw Jongeren van de afd. Beemster hebben een navolgens waardig initiatief genomen, toen zij besloten in deze zomer zeven practische lessen te organiseren in het beoordelen van vee. Zulks geschiedde en het was de eerste dergelijke cursus in Noord- Holland. Op het bedrijf van de heer A. IJff te Beemster, keur meester en jurylid bij diverse fok- veedagen, werd deze cursus, waaraan tien personen deelnamen, gehouden. De cursisten hebben ge merkt dat er op het gebied van het beoordelen van lichaamsdelen en algemeen voorkomen nog heel wat te leren viel. In een onder linge wedstrijd op Zaterdag j.l. werd door de heren C. Kroon (N. R. S.) en A. IJff het examen af genomen. Acht L.T.J.-ers namen hieraan deel. Drie koeien moesten op het pun- tenrapport met letter en waarde worden beoordeeld. De winnaars van de vier beschikbaar gestelde medailles werden J. Bakker, C. Schilder, N. van Diepen en N. de Jong. (Advertentie) Zuiver en ontsmet uw huid met de hel- dervloeibareD.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN SCHAGEN Tijdens de Za terdagavond in „De Roode Leeuw" te Schagen gehouden vergadering van de R. K. Raads leden uit het gebied van de Sta- tenkring Den Helder is nog eens uitvoerig de wenselijkheid uit gesproken om in overwegend ka tholieke gemeenten ook de min derheid in de raad een wethon- derszetel toe te kennen. De wel zeer bittere ervaringen van de katholieken in Schagcn en Nieu we Niedorp mogen géén aanlei ding zijn om deze in zijn alge meenheid zéér gezonde en prin cipieel verantwoorde stelregel te verontaebtzR'ner:. De Warmcn- huizer K.V.P. besloot op deze gronden de minderheid een wet houderszetel te geven. Natuurlijk moet men nu niet zover gaari om b.v. wanneer er van een gemeenteraad van 11 10 R. K. zijn, die een een zetel toe te wijzen. Maar als er spra ke is van een minderheid van 25-30 proeent héél zeker wel. Daarbij moet men echter de plaatselijke omstandigheden zeer wel in het oog houden, zoals de politieke gezindheid van de bur gemeester en van de gemeente secretaris. Want ook deze laat ste kan door suggesties B. en W.- besprekingen in een bepaalde richting duwen. Er zijn partijen die zeggen, dat in dit geval de politieke gezindheid niet ter za ke dienende is - we denken b.v. aan de Alkmaarse perikelen - onder het motief, dat men een burgemeester niet ter verant woording kan roepen of deel kan laten nemen aan de fractiever gaderingen. Maar veel belang rijker is het, dat diezelfde bur gemeester dooreengenomen han diger is in het debat en politiek doorkneed, terwijl hij bovendien, als het op stemmen aankomt, de weegschaal kan laten doorslaan in de richting die met zijn over tuiging strookt. Want juridisch staat de burgemeester wel bo ven de partijen; het zal hem ech ter volstrekt onmogelijk zijn om een probleem anders te benade ren dan uit de gezichtshoek van zi'" overtuiging. Het in het N.H.D. door M. P. J. gepubliceerde artikel werd door de vergadering eenstemmig als zeer juist gekenschetst. Dien tengevolge werd aan de raads leden uit de gemeenten, waar men binnenskamers het „minderheden probleem" niet goed aan kon, de welgemeende raad gegeven om de minderheid recht te doen. Dan vormt het College van B. en W. conform de strekking van de Gemeentewet, een afspiege ling van de raad en is het geen uiting van machtsvertoon. Trou wens het „onmondig" houden van minderheden is in wezen onjuist. Niemand dan dat beter weten dan de katholieken, die tot voor betrekkelijk korte tijd volmaakt onmondig werden ge houden. Maar dat mag geen reden zijn tot rancune. Integendeel, het moet een spoorslag zijn om zelf niet in die fout te vallen. In dit verband herinnerde de heer Jac Groen Azn., het Tweede Kamerlid er aan, hoe de toestand b.v. in Heerhugowaard was voor de evenredige vertegenwoordiging. Heerhugowaard werd toen be woond door 50 procent katholie ken, doch men duldde slechts één katholiek in een raad van 11 le den, om over wethouderschap nu maar niet te praten. Zou men daar nu, vooropgesteld dat de niet-katholieke raadsleden ge schikte candidaten zijn, alle macht in eigen hand moeten houden? In principe heel zéker niet. Ambachtsschool-kwestie Eveneens werd uitvoerig inge gaan op de kwestie van de Katho lieke Ambachtsschool te Alkmaar Algemeen werd de noodzakelijk heid van een dergelijk onderwijs instituut erkend, evenals trouwens van R. K. Landbouwscholen. Maai de Ambachtsschool klemt nog meer, omdat de agrariërs zich meestal meer offers voor hun principe willen getroosten dan de massa in de stad. Een R. K. Land bouwschool in „De Waard" zou stellig door de jonge agrariërs rond en ten Zuiden van Alkmaar worden bezocht, maar een soort gelijk geval zou zich bij de vesti ging van een R. K. Ambachts school aldaar niet voordoen, meen de men. Het aantal R. K. Jonge ren dat in de stad Alkmaar en omgeving ambachtsonderwijs be hoeft ,is zo groot dat de vestiging van een R. K. school stellig een aderlating voor de bestaande in richting zou betekenen. De uit spraak van Alkmaars raad laat zich uit dien hoofde wel verstaan, maar allerminst waarderen, omdat een algemeen vormend onderricht aan de ambachtsschool in „neu trale" zin (dat betekent practisch soms volstrekt anti-katholieke zin) voor jongens van 13 tot 15 jaar funest kan zijn. Dit klemt al even zeer als bij het gewone lager on derwijs. Hieruit kan men dus de wijze les putten, hoe het met ons onderwijs en onze onderwijsinstel lingen gesteld zou zijn, wanneer de politieke verhoudingen in onze Tweede Kamer eenzelfde was als nu in de Alkmaarse raad. Eén lijn trekken De heer Groen wees de verga dering op de grote wenselijkheid dat straks voor de verkiezing van de Provinciale Staten uitgekomen wordt met één katholieke lijst. Zo men weet, profiteerde de P.v.d.A. voor 100 procent van het verlies van de communisten. Dat kan een aanzienlijke toename van het aan tal P.v.d.A.-ers in het Prov. be stuur betekenen. Maar als de K.V. P. nu géén lijst van de K.N.P. te genover zich krijgt, kan ook de K.V.P. minstens één man meer in de Staten krijgen. En dat is van groot belang, want als het verschil te groot zou worden, kan de K.V. P. zijn Gedeputeerde kwijt raken. Overigens hopen we natuurlijk ook vurig dat het overleg tussen K.V.P., K.N.P. en de katholieken in de P.v.d.A. vruchtdragend zal zijn. Diversen Voorzitter Roozendaal had aan het begin van deze vergadering met genoegen de aanwezigheid van de heer Jac Groen geconstateerd, en de wenselijkheid uitgesproken dat dit Tweede Kamerlid meer van zijn belangstelling voor het werk van de Vereniging van Raadsleden zou blijk geven. Uit het jaaroverzicht van secretaris Strooper bleek eens temeer de veelzijdige activiteit van de ver eniging. Penningmeester Dekker kon met genoegen vertellen dat de toestand van zijn kas zéér bevre digend is, dank zij de flinke bij drage van de R. K. Statenkring. Hulde! Bij de bestuursverkiezing wer den de heren Roozendaal, Stroo per, Weel en Ran herkozen, ter wijl in plaats van de heer W. Dek ker gekozen werd de heer C. P. Jong. Voorzitter Roozendaal her innerde er aan, dat de op zo ve- 1 lerlei gebied voor de katholieke zaak verdienstelijke heer W. Dek ker wegens zijn leeftijd geen her verkiezing als raadslid heeft aan vaard en dus automatisch van zijn bestuurslidmaatschap is vervallen. Hij huldigde de heer Dekker voor diens accurate werkdadigheid als bestuurslid en als penningmeester gedurende vele jaren. Aangezien het instituut van het erelidmaat schap of de erepenning in de ver ening niet bestaat, onderstreepte hij deze woorden met een kistje sigaren. De heer Dekker toonde zich erkentelijk voor woorden zo wel als stoffelijk blijk, maakte ge wag van de hoogst prettige sfeer die in het bestuur zowel als ver eniging pleegt te heersen en sprak de wens uit dat de vereniging nog vele goede dingen tot stand zou brengen. Ook werd nog besloten om de eerstvolgende excursie in gezelschap van de dames naar het vogeleiland Texel te maken. De R. K. raadsleden van Texel verklaar den zich gaarne bereid om als gastheren op te treden. HEVIGE SNEEUWSTORMEN IN ARGENTINIë BUENOS AIRES. Door he vige sneeuwstormen in 't Andes- gebergte in Argentinië zijn reeds 21 mensen om het leven geko men. In een legercommuniqué werd Zaterdag bekend gemaakt, dat veertien militairen bii een ski-oefening in de sneeuwstorm zijn omgekomen. Enkele dagen geleden verloren vijf personen het leven, doordat een lawine op 'n spoorwegstation terechtkwam. Voorts werden Zaterdag twee liiken geborgen in een dorpje in het gebergte. Vliegtuigen en bergtroepen trachten verbinding te krijgen met de door de hevige sneeuwval geïsoleerde dorpen. (Vervolg van pag. 1) Intussen is de kans op inciden ten groot, vooral omdat volgende week Zondag, 6 September te Akroglioa in de omgeving van de half-Italiaanse, half-Zuid-Slavi- sche stad Gorizia een Zuid-Sla vische massa-bijeenkomst van oud verzetsstrijders waarvan een groot deel met extra-treinen naar Go rizia zal worden gebracht. Tito zal hier zelf het woord voeren. De bijeenkomst is er één van 'n reeks ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de oprich ting van eenheden verzetsstrijders tegen de Duitsers. Tito heeft ook reeds dergelijke bijeenkomsten te Slawonski, Brod en Pazin toege sproken. De Romeinse bladen hebben uiting gegeven aan de vrees, dat Tito voornemens is, in de rede, welke hij op 6 September zal hou den, een onomwonden verklaring af te leggen dat Zone-B zal wor den geannexeerd. Volgens Itali aanse woordvoerders zijn de Zuid- Slaven van plan militaire oefe ningen te houden in het gebied van Lubliana, dat van ouds als de invalspoort van de Balkan naar Italië wordt beschouwd. De rechtse Italiaanse monarchis tische partij heeft nu vanavond aangekondigd dat haar heftigste spreker, Covelle, Zondag te Gori zia tegelijkertijd met Tito zal spreken voor een Italiaanse mas sabijeenkomst. Italië is het vorig jaar door de Britse en Amerikaanse bezettings autoriteiten van de Zone A (de stad Triëst) uitgenodigd deel te nemen aan het bestuur van de zone. Zone B omvat het grootste deel van de Vrijstaat Triëst en staat onder militaire controle van Joego-Slavië. Volgens de bepalin gen van het Italiaanse vredesver drag moet Triëst een internatio naal vrij gebied worden. Zodra door de V.N. een gouverneur is benoemd, zullen de Britse, Ame rikaanse en Zuid-Slavische bezet tingstroepen worden teruggetrok ken, maar men heeft nog altijd geen overeenstemming over een gouverneur kunnen bereiken. In Maart 1948, kort vóór Tito's breuk met de Kominform, hadden de drie Westelijke mogendheden ver klaard, dat naar haar mening het gehele gebied van Triëst bij Italië zou moeten worden gevoegd. MOSSADEQ VOOR MILITAIRE RECHTBANK TEHERAN. Mossadeq zal krachtensde wet op de staat van beleg voor een militaire rechtbank verschijnen, aldus maakte Zondag Onderstaatssecre taris Amidi Nouri op 'n perscon ferentie bekend. Hij zal zich voor dit college hebben te verant woorden wegens tegen de Grond wet gerichte activiteit. KRUISWOORDRAADSEL No. 237 Horizontaal: 1. vissoort 5. nimmer 9. vod 10. groet 12. voorzetsel 13. titel 14. bewijs van toegang 16. dwarshout 17. trouweloos 19. vaartuig 21. bijwoord 23. slimme 24. tegen 25. strook 27. deel van Sumatra 29. maatregelen treffen 32. militaire politie 34. dichterbij 35. en dergelijke 36. boom 38. hond 39. vlaktemaat 40. aarde 41. insect Verticaal: 1. ferm 2. deel van het hoofd 3. onder het nodige voorbehoud 4. niet vroeg 5. wrede keizer 6. deel van de Bijbel 7. Europeaan 8. deel van een toren 11. inwendig orgaan 14. deel van een plant (meerv.) 15. tuinier; kweker 17. schande 18. bekend zijn met 20. Engels bier 22. Vogelverblijf 15. op room gelijkend 26. toespraak 28. elk 30. roe 31. aardig 33. voorzetsel 35. roem 37. rivier in Italië 39. als volgt (afk.) Oplossing kruiswoordraadsel 236 Horizontaal: 1. vv; 3. assen; 8. kr; 10. ai; 11. netto; 12. er; 13. Is; 14 ik; 16. markant; 22. kraai; 23. leest; 24. trommel; 26. in: 28. ar; 31. po; 32. garen; 35. eg; 37. st; 38 annie; 39. la. Verticaal: 1. va; 2. vies: 3. anp: 4. se; 5. steek; 6. et; 7. nok; 8. kepi; 9 rr; 13. lakei; 15. kater; 16. mat; 17. aar; 18. rio; 19. alm; 20. nee; 21. tel; 25. maarn; 27. noot; 28. adel; 31. ps; 33 an; 34. ei; 36. ga.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5