N AT O - luch tmacht nog altijd te zwak Rode propagandisten bij duizenden over de grens Kalmerend vermaan van de Westelijke Grote Drie Gruenther waarschuwt N.V. Polynorm opnieuw in moeilijkheden? Weer atoom-ontploffing in de Sovjet-unie Dagblad voor Alkmaar en omgeving P.B.O. Brit vermoord in Ismailia voor gevaarlijk optimisme" Komende jaren moeilijker, dan wat we achter de rug hebben Zuid-Slavië zal protesteren tegen Italiaanse maatregelen NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Dinsdag 1 September 1953 49e Jaargang - Nummer 12870 NIET VOOR HET EERST moe ten wij opmerken, dat het „kli maat" voor de Publiekrecht'1 e Bedrijfsorganisatie geleidelijk aan heel wat minder goed geworden is. Mede daaraan is het wel te wij ten, dat in bepaalde gebieden van deze P.B.O. sectoren noemt men dat tegenwoordig niet voldoen de overeenstemming te bereiken is, tussen de verschillende par t-en en groepen, om tot een een stemmig advies te geraken, zodat de Sociaal Economische Raad (be trekkelijk) vlug werk kan hebben, om tot haar advies te komen. Er is na ruim drie jaar op het gebied van de P.B.O. eindelijk een en ander uit de bus gekomen, maar in bepaalde „hoeken" wil het nog niet vlotten. Er kan met name ten aanzien van de instelling van product schappen nog geen resultaat be reikt worden, omdat daar nog geen volledige overeenstemming tussen de betrokkenen verkregen is. Dat de S.E.R. zich hier van een advies aan de Regering onthouden heeft, kan men mét de N.Rott. Crt. „een wijs beleid" noemen, maar men kan zich aan de andere kant afvragen, hoe het dan verder moet met de ontwikkeling van de PB.O. De zaak mag niet meer zo lang durig stagneren of doodlopen en daarom kunnen wij begrijpen, dat de Regering thans aan de S.E.R. te kennen heeft gegeven, de in stelling te willen bevorderen van productschappen op de gebieden, waar die S.E.R. niet tot een advies (om bovengenoemde reden) meen de te moeten komen. De Regering bedoelt daar zonder twijfel twee zaken mee te berei ken: de overeenstemming te be vorderen, en die productschappen tot stand te willen brengen, als er geen overeenstemming is. Anders dan de N.R.C. geloven wit dat de poging van de Rege ring reëel is, om die overeenstem ming wel te verkrijgen, en dat niet de overweging is, die P.B.O.- productschappen „op te leggen", zij het met een stok achter de deur, dat die „oplegging" dus zal geschieden, als men het niet eens wordt. Die stok achter de deur vinden wij niet irreëel, nademaal de Wet, overigens in een terzake heel wat gunstiger tijd, toch niet gemaakt is, om een dode letter te zijn. Er is voldoende gelegenheid ge geven, om tussen de verschillende groepen te overleggen en bij het uitblijven van „volledige over eenstemming" kan men de zaak niet bij het oude laten. Dit zou er op neer komen, dat de weigerachtige groepen hun wil opleggen, en zij vertegenwoordigen meestal een minderheid, terwijl de Regering tenslotte, als hoedster van het algemeen welzijn, verder gaande plichten heeft. Vraagt men ons, of wij de op lossing, dat de Regering het initia tief neemt, inplaats van dat de instelling van P.B.-organen ge schiedt vanuit de vrije maatschap pij, de meest-ideale vinden, dan zeggen wij zonder voorbehoud: neen, maar de Wet laat tenslotte niet voor niets toe, dat de Rege ring het initiatief neemt. De procedure is nu ook wel een beetje anders, dan in geval dat de S.E.R., uit eigen beweging adviseert. Dat heeft hij in een paar gevallen met succes gedaan. Thans is hij echter niet ver plicht, zijn advies aan de Rege ring te geven „in volledige over eenstemming" met de betrokken organisaties en groepen, hetgeen niet zo gelukkig is om tot resul taat te komen. Wij zouden niet gaarne het ad vies van de N.R.C. tot het onze maken, die meent, dat de S.E.R. maar „moet verwijzen naar zijn ranoort van enkele maanden ge leden, waarin h- aan de Regering bericht, dat hij wegens gebleken meningsverschillen tussen de be trokken organisaties niet uit eieen beweging tot de instelling van de bedoelde productschappen kan adviseren." Dit zou een kinder achtig spelletje zijn, want dat weet de Regering al en daar vraagt de Regering dan ook niet naar. Od grond van de Wet waaraan toch wel enig resnect kan worden betoond vraagt de Regering nu een ander advies aan de S.E.R. wij verwachten, dat hij, als een ernstige organisatie, dat andere advies zal geven. Anders geeft mfr> de Regering het heft, om zelfstandig te beslissen, geheel in handen, met de kans, of liever het gevaar, dat er brokken worden gemaakt, n.l. dat op het terrein van de P.B.O. iets tot stand komt, j ...s'ech^s mokkend door het be- drnfsleven, of een deel daarvan, zal worden aanvaard, en dat be antwoordt niet aan het wezen van de P.B.O. Kind door locomotief gegrepen en gedood Omstreeks het middaguur werd gisteren te Roermond op een on bewaakte overweg een kind door een passerende locomotief gegre pen en dermate aan het hoofd ge wond, dat het een uur later aan de gevolgen is overleden. VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT Maandagavond is vijftien kilo meter ten Oosten van Dungeness in het Engelse graafschap Kent, een vliegtuig in zee gestort. Na dere berichten ontbreken nog. KOPENHAGEN, 31 Aug. Generaal Alfred M. Gruen ther, de geallieerde opperbevelhebber in Europa, heeft in een toespraak in het stadhuis te Kopenhagen in ver band met de tweede Internationale Nato-studieconferen- tie verklaard, dat het meest critieke gebrek van de ge allieerden thans gelegen is bij hun luchtmacht, ondanks de reeds gemaakte prachtige vooruitgang. De Sovjets hebben een luchtmacht van een twintigduizend strijd vaardige toestellen, voor een groot gedeelte straalvlieg tuigen. Hiertegenover moet de Nato-luchtmacht uitge breid worden en geschikt gemaakt om terstond in te grijpen. De reserves zijn evenmin al op het vereiste peil. De Sowjets be schikken over uitgebreide actieve grondstrijdkrachten, bestaande uit 175 Sowjet-divisies en een zeven tigtal divisies van de satelliet staten. Het is voor de NATO niet doenlijk hier een gelijke actieve macht tegenover te stellen, maar daarom komt het ook in zo grote mate aan op de reserves. Ten slotte moet er gezorgd worden voor een toereikende aanvoer voor de troepen ingeval van nood. Ook op dit punt is men nog ver beneden het vereiste peil van paraatheid, aldus Gruenther. „Een defensieprogramma is niet iets, dat telkenmale als de Rus sische staatslieden van een vreed zaam samenleven spreken uit geschakeld en een maand later, wanneer Laos aangevallen of Iran tot op de rand van de af grond gemanoeuvreerd wordt weer ingeschakeld kan worden", zei de generaal verder. „Wij kunnen ons dat psycholo gisch noch financieel permitte ren. Op die manier zou het Wes ten uiteindelijk inderdaad bank roet gaan. De vastbeslotenheid van de NATO-landen om met hun mili taire opbouw voort te gaan moet dan ook van lange duur zijn. Het zou van het gevaarlijkste soort optimisme getuigen, te veronder stellen, dat de strijd van korte duur zal zijn." Generaal Gruenther verwacht, dat de komende 2lh jaar voor de NATO-landen moeilijker zullen zijn dan de afgelopen 2'/a jaar. Hij waarschuwde de aanwezig 120 NATO-afgevaardigden en waar nemers, dat de Russen blijven herbewapenen en dat er tot dus ver geen bewijzen zijn voor grote Russische concessies aan het Wes ten. „De rede, die Malenkov op 8 Augustus voor de Opperste Sow- jet uitgesproken heeft was beslist hard en onbuigzaam. In die rede werd er niet op gezinspeeld, dat de Russen voornemens zijn het Westen concessies te doen." Gruenther was het met Cle- menceau eens, dat de „oorlog te belangrijk is om aan generaals toevertrouwd te worden", maar, hoewel hij niet zover wilde gaan te zeggen, dat de vrede te belang rijk is om aan de burgerij toe vertrouwd te worden, verklaarde hij toch „dat wij, militairen, een wezenlijke bijdrage tot de vrede leveren door een adspirant-aan- valler een gemakkelijke, goed kope en voordelige verovering te ontzeggen". „Wij zijn er vast van overtuigd, dat de tweede wereldoorlog nooit uitgebroken zou zijn, indien de NATO in 1939 had bestaan", al dus Gruenther. CAIRO, 31 Aug. Een civiel ambtenaar van de R.A.F. is van daag in Ismailia in de Suez- Kanaalzone doodgeschoten, aldus is bekend gemaakt door de Britse Ambassade in Egypte. De ambassade weigerde de naam van het slachtoffer bekend te maken maar volgens Egypti sche politie-autoriteiten in Port Said werd hij geïdentificeerd als een in Ismailia woonachtige Brit. genaamd R. A. Da.vies. Totnogtoe zijn 4000 communistische Oost-Duitsers, voorzien van propagandamateriaal en Oost-Duitse Marken, bij het overschrijden van de grens Oo st-West gearresteerd, waar zij door de West-Duitse politie aan de Oost-Duitse worden overgeleverd. Telefoto). BONN, 31 Aug. Vanavond was het aantal gearresteerde Oostduitse communistische agen ten tot bijna 4.000 gestegen. Zij worden, zoals gemeld, naar West- Duitsland gezonden om de a.s. ROME, 31 Aug. De Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittannië hebben vandaag gezamenlijk Italië en Joego-Slavië aanbevolen „kalmte en gematigdheid" te betrachten ten aanzien van de kwestie Triëst, zo is van daag officieel in Parijs en Londen verklaard. De Weste lijke Grote Drie volgen het verloop der gebeurtenissen met enige bezorgdheid. Een openlijke strijd tussen Italië en Zuid-Slavië zou ongetwijfeld de eenheid van het Wes ten aantasten en de grote mogendheden in 'n hoogst moeilijk parket brengen. Er zijn enige tekenen van ont spanning. Premier Pella heeft vanavond Rome verlaten en zich naar Terminillo, 60 km Noorde lijker begeven, waar hij enkele dagen rust wil nemen, en de Ro meinse bladen, die twee dagen lang de berichten over Triëst on der alarmerende koppen hebben gepubliceerd, schreven vanavond dat het onmiddellijke gevaar van de kant van Joego-Slavië was weggenomen .door Pella's ener giek optreden". Volgens een zegsman van de Italiaanse am bassade te Londen zou Groot- Briittannië vanavond aan Italië hebben medegedeeld, dat aan Joego-Slavië is verzocht garanties te geven, dat het de Joego-Sla- vische zone van Triëst niet zal annexeren. Het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft echter geweigerd, op dit bericht commentaar te geven. Volgens de Italiaanse zegsman had de Britse actie ten doel, de atmosfeer tussen Rome en Bel grado te zuiveren. Aan de andere kant heeft het officiële persbureau Tanjoeng vanavond te Belgrado medege deeld, dat de regering Tito Dins dag een protest-nota aan de Ita liaanse regering zal zenden in verband met de militaire maat regelen van Italië langs de grens tussen beide landen. Tanjoeng maakte vandaag ook De prinsessen Beatrix en Irene zijn Maandagmiddag met bijna een halve dag vertraging van haar vacanties in de Ver. Staten en Canada op Schiphol teruggekeerd. Prins Bernhard begroette zijn dochters. HET GEVAL RIGDEN PARIJS, 31 Aug. De Franse politie heeft vandaag medegedeeld dat de Britse militair Anthony Rigden, van wie de vorige maand gemeld werd, dat hij in de Suez- kanaalzone vermist werd, door de Franse veiligheidsdienst in Parijs is aangetroffen. Naar de Franse politie zeide, werd hij herkend van foto's in de kranten. Naar A.F.P. uit bevoegde bron vernam, zou Rigden onder een valse naam in Parijs verblijf ge houden hebben. Na zijn herken ning door een politie-agent en daaropvolgende arrestatie, werd hij als deserteur aan de Britse militaire autoriteiten, die hierom verzochten, overgegeven. melding van een grensincident: in de omgeving van Nova Gorica nabij Gorizia zouden vanmorgen 23 Italiaanse soldaten, uitgerust met automatische wapenen 50 meter op Zuid-Slavisch grondge bied zijn doorgedrongen en dit eerst hebben verlaten, nadat grenswachten hen tweemaal ge sommeerd hadden zulks te doen. Het bericht is door het Itali aans departement van Buiten landse Zaken „geheel en al on juist" genoemd. „De Zuid-Slaven hebben zonder twijfel de Itali aanse soldaten door de verrekii- kers van hun verbeelding gezien" aldus een woordvoerder. In Triëst zelf was het vandaag volkomen rustig. De bevolking, die reeds lang aan de vete tussen beide landen gewend is, windt er zich niet meer over op. In Vene tië zijn Zondagnacht tegen twaal ven een Italiaanse kruiser, twee törpedobootjagers en verschillen de kleinere schepen aangekomen. Men verwacht in diplomatieke kringen te Belgrado dat Tito Zondag een beroep op premier Pella zal doen om directe bi laterale onderhandelingen over de toekomst van Triest te ope nen. Mogelijk hoopt Tito, dat Pella eerder bereid zal zijn de kwestie te bespreken dan de af getreden regering-de Gasperi. Zondag te houden verkiezingen te saboteren en de pro-Westerse re gering van Konrad Adenauer een nederlaag toe te brengen. West-Duitsland heeft de politie- barricade langs de Oostduitse grens versterkt. Reeds drie dagen lang arresteert de politie honder den agenten, die met valse visa per trein uit Oost Duitsland naar het Westen trachten te reizen. Nog steeds stromen communis tische horden over de grens. Uit de treinen, die vanavond aan kwamen, werden ruim 800 ver dachte personen gehaald. Nu het treinverkeer zo scherp gecontroleerd wordt vrezen de West-Duitse autoriteiten, dat de communisten zullen trachten de agenten in de zwak bewaakte bosgebieden over de grens te smokkelen. Naar verluidt verzamelen zich aan de Oostelijke zijde van de grens bij de belangrijke controle post te Helmstedt groepen van ruim 100 personen, die blijkbaar zullen trachten de grens te voet te bestormen. In allerijl zijn politieverster- kingen naar Helmstedt over gebracht. Overal langs de 960 kilometer lange grens zijn de politie-pa- trouilles versterkt. Gevechts wagens met mitrailleurs en hon denbrigades bewegen zich overal in het grensgebied. In Neurenberg kwam het van avond, nadat het gemeentebestuur te elfder ure twee verkiezings vergaderingen van de Deutsche Reichspartei had verboden, tot vechtpartijen tussen 6.000 leden van deze Nazi-achtige politieke groepering en de politie die de menigten, welke voor de verga derzalen in Neurenberg en het voorstadje Fuerth samengeschoold waren, met de gummistok en krachtige waterstralen uiteen dreef. Ruim 400 politiemannen kwa men in actie voor het herstellen van de orde. Twintig herrieschop pers werden gearresteerd. Tijdens de beide verkiezings vergaderingen zou gesproken worden door Hans Ulrich Rudel, een held van de voormalige Luft waffe, die zegt in de Tweede We reldoorlog ruim 500 Russische tanks buiten gevecht gesteld te hebben. De stedelijke autoriteiten heb ben de vergaderingen verboden omdat zij „een bedreiging van de openbare veiligheid" zouden vor men. Naar het A.N.P. te Amersfoort van welingelichte zijde vernam, zijn er blijkbaar opnieuw moei lijkheden gerezen bij de N.V. Polynorm, voornamelijk door het uitblijven van orders uit Ame rika en Turkije. WASHINGTON, 1 Sept. De Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie heeft Maandag avond bekend gemaakt, dat op 23 Augustus in de Sovjet-Unie een atomische ontploffing was teweeggebracht, waarbij eenzelf de mate van energie vrijkwam als bij de Amerikaanse proeven in Nevada in dit jaar. Uit de bewoordingen van het communiqué der commissie valt op te maken, dat bij deze Rus sische proef explosieven van het type dat gebruikt wordt in ge wone atomische ontploffingen, waren gebruikt. De ontploffing van 23 Augus tus scheen een onderdeel van een serie proefnemingen te zijn, al dus het communiqué. Als dit het geval zou blijken te zijn, zo werd hieraan toege voegd, zullen geen verdere be kendmakingen volgen, tenzii uit de inlichtingen blijkt dat belang rijker dingen gaande zijn. Tien dagen geleden maakte de commissie bekend, dat in de Sov jet-Unie op 12 Augustus proeven waren genomen met atoom- en waterstofbommen. In vroegere officiële bekendmakingen was gesproken van atomische proe ven in de Sovjet-Unie op 22 Sept. 1949 en 3 October 1951. Minderjarige meisjes terecht DEN HELDER Een twintig jarig meisje uit Oudorp werd in deze gemeente zwervend aange troffen. Zü werd naar haar ouderlijke woning op transport gesteld. Hetzelfde overkwam een 15-jarig meisje uit Rotterdam, dat door de politie in de Spoorstraat werd aangetroffen. Zij was van huis weggelopen, maar vond de weg, met een politie-agent mede, weer naar huis terug. Varkenspest ZIJPE Het aantal gevallen van varkenspest in deze gemeen te wordt langzaam groter. We derom is een geval geconstateerd en wel bij de varkens van de veehouder N. Kraakman te St. Maartensbrug. De leiding van het bedrijf zou zich genoodzaakt zien de in Amersfoort gevestigde Ontwik kelingsmaatschappij, de N.V. Po lynorm, op te heffen. Het perso neel, voornamelijk tekenaars er technici, dat in het gebouw aar de Bilderdijklaan te Amersfoor werkzaam is, zou ontslag zjjr aangezegd. Het gebouw zou met tertijd in gebruik komen bi 's Rijks Belastingsdienst. Ook ii Winschoten, waar de N.V. Poly norm, de Nederlandse Metaal industrie, is gevestigd, zoude: ongeveer 20 man, werkzaam b: de Ontwikkelingsmaatschapp; worden ontslagen. Een van de directeuren, de hee' ir. J. van Hulst, vertoeft momen teel in Turkije, waar de N.V. eei order hoopt te plaatsen var f27.000.000,—. Komt deze ordei af, dan bestaat er voor de werk nemers bij de Nederlandse Me taaiindustrie geen reden tot on gerustheid. In ieder geval is er nog voldoende werk aan lopende orders. Naar het A.N.P. gisteravond alsnog van andere bevoegde zijde vernam zou er echter van een liquidatie der N.V. Polynorm weer geen sprake zijn. Vrijlating verzocht van ex-keizer van Mandsjoerije TOKIO Vroegere functiona rissen van de Japanse marionet tenregeringen in Mandsjoerije hebben de regering van Japan verzocht aan te dringen op de vrij lating van de ex-keizer van Mandsjoerije, Poe-yi, die zich sinds Augustus 1945 in Sovjet- Russische krijgsgevangenschap be vindt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1